• کشورها
  • شهرها
  • هتل ها
  • رستوران ها
  • مراکز دیدنی
  • مراکز خرید
  • سرگرمی ها
  • بازدیدهای اخیر
  • سراسر جهان


با 12 مورد از قدیمی ترین شهرهای جهان آشنا شوید

  تاریخ ارسال : ۱۴۰۳/۳/۲۱   تعداد بازدید : 295   گروه مطلب : ترین ها


با 12 مورد از قدیمی ترین شهرهای جهان آشنا شوید

شهرهای سرتاسر جهان داستان‌ های منحصر به‌ فردی دارند، به‌ ویژه شهرهای باستانی که سرشار از میراث فرهنگی غنی، تاریخ‌ جذاب، معماری فریبنده و آثار ماندگار تمدن‌ های در حال تکامل هستند. این کلان شهرها زمان را پشت سر گذاشته اند و در برابر تهاجمات و بلایای طبیعی پا برجا مانده اند. 
اگرچه تعیین قدیمی ترین شهرهای جهان در تاریخ باستان یک کار پیچیده است، اما محققان در مورد چیزهای زیادی بحث کرده اند تا به نتیجه برسند. این بدان معناست که عنوان نهایی «قدیمی‌ ترین شهر جهان» همیشه موضوعی قابل بحث باقی می‌ ماند، اگرچه نمی‌ توانیم رقبای قدرتمند خاصی را که در این فهرست هستند نادیده بگیریم.

1. جریکو (Jerico)، کرانه باختری، 11000 سال قدمت
این مکان که در سرزمین‌ های فلسطینی قرار دارد، به‌ عنوان نامزدی قدرتمند برای قدیمی‌ ترین سکونتگاه دائما مسکونی در جهان است که بر اساس دایرة المعارف تاریخ باستان، ریشه‌ های آن به حدود 9000 سال قبل از میلاد بر می‌ گردد. قابل ذکر است، جریکو همچنین محل قدیمی ترین دیوار حفاظتی شناخته شده در سطح جهان است (دیوار جریکو) که طبق اسناد، حدود 8000 سال قبل از میلاد ساخته شده است.

1. جریکو (Jerico)، کرانه باختری، 11000 سال قدمت


2. دمشق، سوریه، 11000 سال قدمت
دمشق واقع در سوریه، یکی دیگر از شهرهایی است که به عنوان یکی از باستانی ترین شهرهای جهان به خود می بالد. خاستگاه آن به اواخر هزاره هفتم قبل از میلاد برمی گردد و به عنوان گواهی بر روحیه سرسخت ساکنان آن در طول ظهور و سقوط تمدن های متعدد شناخته می شود. 

2. دمشق، سوریه، 11000 سال قدمت


3. حلب، سوریه، 8000 سال قدمت
حلب یکی دیگر از جواهرات تاج تاریخی سوریه، بیش از 8000 سال سکونت مداوم را تجربه کرده است. سوابق باستان شناسی این شهر بقایایی را نشان می دهد که قدمت آن به 11000 سال قبل از میلاد می رسد که شامل سکونتگاه های انسانی نیز می شود.

3. حلب، سوریه، 8000 سال قدمت


4. جبیل (Byblos)، لبنان، 7000 سال قدمت
پس از ورود به لبنان، با شهر جبیل روبرو می شوید که به دلیل اهمیت تاریخی خارق العاده اش معروف است. این شهر ساحلی که از 8800 تا 7000 قبل از میلاد توسط انسان ها سکونت داشته است، از 5000 سال قبل از میلاد، ظرفیت چشمگیری برای سکونت پایدار به نمایش گذاشته است و به عنوان گواهی زنده برای سرسختی ساکنانش شناخته می شود.

4. جبیل (Byblos)، لبنان، 7000 سال قدمت


5. آرگوس، یونان، 7000 سال قدمت
آرگوس در سواحل آفتابی یونان واقع شده است، محلی که یکی از قدیمی‌ ترین شهرهای جهان می باشد که دائما مسکونی بوده است. در طول قرن‌ ها، آرگوس با استواری سیاست بی‌ طرفی را پذیرفته است و عاقلانه از درگیر شدن در جنگ‌های پرتلاطم یونان و ایران اجتناب کرده است.

5. آرگوس، یونان، 7000 سال قدمت


6. آتن، یونان، 7000 سال قدمت
آتن که به عنوان زادگاه تمدن های غربی شهرت دارد، میراثی غنی دارد که قدمت آن به هزاره 11 و 7 قبل از میلاد باز می گردد. اولین حضور انسان در این شهر زمینه را برای توسعه هنر، فلسفه و حکمرانی فراهم کرد و مسیر تاریخ غرب را شکل داد.

6. آتن، یونان، 7000 سال قدمت


 با قدیمی ترین تمدن های جهان آشنا شوید7. شوش، ایران، 6300 سال قدمت
شوش، شهری با اهمیت تاریخی در جهان باستان، به دست آشوری ها با ویرانی مواجه شد. با این حال، به سرعت از ویرانه ها بیرون آمد و شکوه سابق خود را تحت حاکمیت امپراتوری ایران بازیافت. این سرسختی به وضوح روح پایداری را که عمیقا در ریشه های این شهر نهفته است، نشان می دهد.

7. شوش، ایران، 6300 سال قدمت


8. اربیل، کردستان عراق، 6000 سال قدمت دارد
اربیل طی قرن‌ ها محل اقامت تمدن‌ های مختلف از جمله یونانی‌ ها، ایرانی‌ ها، مغول‌ ها، رومی‌ ها و ترک‌ های عثمانی بوده است. ارگ اربیل که قلعه هاولر نیز نامیده می شود، بر مرکز شهر غالب است و یک بنای باستانی است که ریشه آن به 2000 سال قبل از میلاد باز می گردد. این تپه دست ساز به عنوان نقطه کانونی تاریخی اربیل شناخته می شود.

8. اربیل، کردستان عراق، 6000 سال قدمت دارد


9. صیدا، لبنان، 6000 سال قدمت
صیدا که برای مدتی کمتر از 6000 سال مسکونی شده است، به دلیل موقعیت استراتژیک خود به عنوان بندری حیاتی در دریای مدیترانه، جایگاهی محوری در میان شهرهای فنیقی داشت. صیدا در استان جنوبی لبنان واقع شده و سومین شهر بزرگ کشور است. این شهر از طریق تولید شیشه خود به رونق و شهرت رسید و به دلیل ماهیت مترقی خود معروف شد. 

9. صیدا، لبنان، 6000 سال قدمت


10. پلوودیف (Plovdiv)، بلغارستان، 6000 سال قدمت دارد
در قلب بلغارستان پلوودیف قرار دارد، شهری که ریشه آن به یک سکونتگاه نوسنگی در حدود 4000 سال قبل از میلاد می رسد. تاریخ پلوودیف که در اصل یک شهر مستحکم تراکیه بود، به دست فرمانروایان بیزانسی و عثمانی شکل می گیرد و آثاری در تاریخ باستانی آن بر جای می گذارند.

10. پلوودیف (Plovdiv)، بلغارستان، 6000 سال قدمت دارد


11. اورشلیم، اسرائیل، 5000 سال قدمت
اورشلیم که قدمت آن حدود 4000 تا 5000 سال است، به عنوان شاهدی بر تلاقی فرهنگ ها و ادیان است. علیرغم مواجهه شدن با 52 حمله، این شهر همچنان یک داستان سرای تزلزل ناپذیر است و داستان هایی از تقاطع های فرهنگی و مقاومت تاریخی را روایت می کند.

11. اورشلیم، اسرائیل، 5000 سال قدمت


12. بنارس (Varanasi)، هند، 3000 سال قدمت
تاریخ بنارس که به عنوان «پایتخت معنوی هند» شناخته می‌ شود، به قرن یازدهم باز می‌ گردد و یک پناهگاه معنوی برای جویندگان آن فراهم می‌کند. این شهر با میراثی بیش از 3000 سال، حال و هوای سورئال و پرانرژی دارد و بازدیدکنندگان را دعوت می کند تا خود را در آغوش بی انتهای آن غرق کنند.

12. بنارس (Varanasi)، هند، 3000 سال قدمتنظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.
محبوبترین مراکز دیدنی
ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

با 12 مورد از قدیمی ترین شهرهای جهان آشنا شوید

اگرچه تعیین قدیمی ترین شهرهای جهان در تاریخ باستان یک کار پیچیده است، اما محققان در مورد چیزهای زیادی بحث کرده اند تا به نتیجه برسند. این بدان معناست که عنوان نهایی «قدیمی‌ ترین شهر جهان» همیشه موضوعی قابل بحث باقی می‌ ماند، اگرچه نمی‌ توانیم رقبای قدرتمند خاصی را که در این فهرست هستند نادیده بگیریم.

متن کامل مقاله

معرفی 5 مکان مقرون به صرفه برای زندگی کوچ نشینی دیجیتال در آسیا

به دنبال مکانی مقرون به صرفه برای زندگی به عنوان یک کوچ نشین دیجیتالی هستید؟ با ارزان‌ترین نقاط مهم کوچ نشینی دیجیتال در آسیا آشنا شوید! بسیاری از محبوب ترین مقاصد کوچ نشینی دیجیتالی در جهان ارزان نیستند. حتی در آسیا، جایی که می‌ توانید ارزان‌ ترین شهرها را برای کوچ نشینی دیجیتالی پیدا کنید، باید بدانید کجا را جستجو کنید.

متن کامل مقاله

معرفی 15 کشور تاریخی برای بازدید در جهان

خود را در سفری به خیابان‌ های باستانی رم تصور کنید، جایی که داستان‌ های گلادیاتورها و کولوسئوم باشکوه در انتظار شماست! حضور الهام‌ بخش اهرام مصر را احساس کنید و از شگفتی‌ های مهندسی که امتحان خود را در گذر زمان پس داده‌ اند حیرت زده شوید. در این مقاله، ما به بررسی 15 کشور تاریخی برای بازدید در جهان خواهیم پرداخت.

متن کامل مقالهخبرنامه توریستگاه
توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید