• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


با 10 مورد از معروف ترین معابد یونان آشنا شوید

  تاریخ ارسال : ۱۳۹۷/۳/۵   تعداد بازدید : 38442   گروه مطلب : ترین ها


معروف ترین معابد یونان

مهمترین و متداول ترین بناهای یونان باستان، معبد بوده است. اولین سنگ معابد در اوایل قرن 6 قبل از میلاد مسیح پیدا شد و تعداد بیشتری در یک قرن بعد از آن کشف گردید. هدف اصلی معابد یونان، اسکان و حفظ مجسمه خدایان یا نماد یونان بوده است. در مذهب، ضرورتی بر اجتماع مردم در معابد برای عبادت نبوده و در درجه اول این معابد بنایی برای خدایان بوده اند. یکی از بارزترین ویژگیهای معابد یونان، ستونهای عظیمشان می باشد. یونانیان از سه نوع ستون را در ساخت معابد بکار می بردند: سبک دوریک (Doric)، سبک ایونی (Ionic) و سبک کورینتی (Corinthian).

10- معبد زئوس (Temple of Olympian Zeus)  
اگر چه تعداد کمی از ستونهای این معبد در آتن باقی مانده است اما برای پی بردن به عظمت آن، نیاز به تجسم زیادی نیست. ساخت این معبد در قرن ششم قبل از میلاد مسیح  و در زمان حکومت دیکتاتوری آتنین (Athenian) آغاز شد. او در نظر داشت که این بنا بزرگترین معبد باستانی دنیا باشد اما ساخت آن تا زمان سلطنت هادریان (Hadrian) امپراطور رومی، در قرن دوم بعد از میلاد مسیح، یعنی 638 سال پس از آغاز پروژه، کامل نشد.

10- معبد زئوس (Temple of Olympian Zeus)


9- معبد پوزئیدون در سونیون (Temple of Poseidon at Sounion)   
این معبد واقع در جنوبی ترین نقطه شبه جزیره آتیکا (Attica) در یونان، از سه طرف توسط دریا احاطه شده است و حدودا در سال 440 قبل از میلاد مسیح  به روی خرابه های یک معبد از دوران کهن یونان (Archaic) ساخته شده است. امروزه تنها تعدادی از ستونهای معبد پوزئیدون پایدارند اما در حقیقت شباهت بسیاری به معبد هفائستوس (Hephaestus)، در زیر آکروپولیس (Acropolis) دارد که احتمالا توسط یک معمار طراحی شده اند.

9- معبد پوزئیدون در سونیون (Temple of Poseidon at Sounion)


8- معبد زئوس در شهر شحات (Temple of Zeus at Cyrene)  
شهر شحات در بین 5 مستعمره یونان، مهمترین بوده که امروزه در لیبی است. معبد زئوس در ارتفاع بالایی از شهر قراردارد که به قرن 5 قبل از میلاد مسیح بر می گردد. این معبد در زمان شورش یهودیان در سال 115 بعد از میلاد مسیح ویران شد و 5 سال بعد به دستور امپراطور رومی، هادریان بازسازی گردید. در سال 365 بعد از میلاد یک زلزله دوباره آن را ویران کرد و تا دوران مدرنیته و توسط باستان شناسان انگلیسی و ایتالیایی بازسازی نشد. این معبد بزرگتر از پارتنون (Parthenon) است و بازتابی از ثروت و اهمیت شحات در یونان باستان می باشد.

8- معبد زئوس در شهر شحات (Temple of Zeus at Cyrene)


7- ارکتیوم (Erechtheum)   
ارکتیوم یک معبد یونان باستان به سبک ایونی در قسمت شمالی آکروپلیس آتن می باشد. این معبد همانطور که امروزه دیده می شود، بین سالهای 421 و 407 قبل از میلاد ساخته شده است. نام و محبوبیت اصلی آن از یک حرم اختصاص داده شده به اریکتونیوس (Erichthonius) که یک قهرمان  قومی است گرفته شده. این معبد احتمالا بدلیل ایوان متمایز خود که توسط مجسمه 6 زن حمایت می شود بنام کارایا تیدس (Caryatids) یا ستون زن پیکر شناخته شده است.

7- ارکتیوم (Erechtheum)


6- معبد آپولو اپیکیوریس (Temple of Apollo Epicurius)   
معبد آپولو اپیکیوریس در بِسی (Bassae) واقع در بخش  کوهستانی پلوپونز (The Peloponnese)، یک معبد حفاظت شده و غیر معمول یونان است که بین سالهای 450 و 400 قبل از میلاد ساخته شد. معبد در راستای شمال به جنوب و برخلاف اکثر معابد یونان که در جهت شرق به غرب هستند، بنا شد. غیر معمول بودن آن به دلیل وجود سه مدل ستونی است که در معماری یونان باستان بکار می رفته است. ستونهای دوریک برای فضای بیرونی، ستونهای سبک ایونی که ایوان و ورودی را حمایت می کنند و ستونهای شیوه کورینتی که در بخش داخلی معبد بکار رفته اند. این معبد در حال حاضر با چادر پوشیده شده است تا در برابر تخریب عوامل طبیعی در امان باشد.

6- معبد آپولو اپیکیوریس (Temple of Apollo Epicurius)


 مقایسه کرواسی و یونان، مرواریدهای دریای مدیترانه5- معبد دوریک سگستا (Doric Temple of Segesta)   
این معبد در بخش شمال غربی سیسیلی (Sicily) واقع شده است. سگستا یکی از شهرهای اصلی الیمیان هاست (Elymian) که یکی از سه گروه بومی ساکن سیسیلی می باشند. جمعیت سگستا ترکیبی از الیمیان و یونانیان بوده که الیمیان ها خیلی زود تغییر کرده و ویژگیهای سبک زندگی یونانی را برگزیدند. معبد دوریک که در خارج از بخش قدیمی و در اواخر قرن 5 قبل از میلاد ساخته شده، دارای ستونهایی با ابعاد 6 در 14 است که کاملا محفوظ مانده اند. شواهد زیادی وجود دارد که ساخت این معبد در واقع هیچگاه تمام نشد. ستونهای دوریک آنطور که می بایست پایه ریزی نشده اند و همچنین کمبود سقف تالار اصلی نیز دیده می شود.

5- معبد دوریک سگستا (Doric Temple of Segesta)


4- پِستوم (Paestum)   
پِستوم یک شهر باستانی یونانی رومی در جنوب ایتالیا و نزدیک به ساحل می باشد که به همجواری با سه معبد یونانی بخود می بالد. قدیمی ترین معبد در پِستوم که حوالی سال 550 قبل از میلاد توسط مستعمره نشینان یونان ساخته شده، معبد هرا (Hera) می باشد. یک قرن دیرتر معبدی نزدیک به آن ساختند که به هرا اختصاص داده شد و خانه الهه ازدواج و تولد گردید. کمی دورتر، معبد آتنا (Athena) در سال 500 قبل از میلاد ساخته شد.

4- پِستوم (Paestum)


3- معبد هفائستوس (Temple of Hephaestus) 
این معبد واقع در 500 متری شمال غرب آکروپولیس معروف و یکی از سالم ترین معابد یونانی در دنیاست. هرچند به مراتب کمتر از همسایه برجسته خود، شناخته شده است. معبد در قرن 5 قبل از میلاد در منطقه ای حاوی مغازه های ریخته گری و فلزکاری ساخته و به خدای فلزکاری یا همان هفائستوس اختصاص داده شد. این معبد توسط ایکتینوس (Ictinus) طراحی گردیده که یکی از معمارانی بود که در پارتنون نیز کار کرده است.

3- معبد هفائستوس (Temple of Hephaestus)


2- دره معابد (Valley of the Temples)  
در مرز شهر آگریجنتو (Agrigento) و سیسیلی بقایای 7 معبد یونانی وجود دارند که دره معابد نامیده می شود. معبد کنکوردیا (Concordia) در قرن 5 قبل از میلاد ساخته شده که سالم ترین و یکی از بزرگترین معابد سبک دوریک این دره است و هنوز هم پابرجاست. ستونهای دوریک 7 متر ارتفاع و 1.3 متر قطر دارند. از دیگر معابد این دره می توان به معبد جونو (Juno) که برای جشنهای ازدواج استفاده می شد و معبد هرکول (Heracles) قدیمی ترین معبد این مکان  اشاره کرد که امروزه تنها 8 ستون دارد.

2- دره معابد (Valley of the Temples)


1- پارتنون (Parthenon)    
این معبد بر بالای آکروپولیس یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی در یونان واقع شده است و بازدید از آتن بدون دیدن آن کامل نیست. پارتنون که ساختش در سال 447 قبل از میلاد آغاز شد و در 432 قبل از میلاد پایان یافت، جایگزینی بود برای معبد قدیمی تر که توسط ایرانیان تخریب شده بود. هدف از ساخت پارتنون، اسکان مجسمه عظیم ساخته شده از عاج، نقره و طلای آتنا پارتنوس بود. در قرن پنجم این مجسمه توسط یکی از امپراطوران روم به غارت رفت و به قسطنطنیه برده شد و درنهایت از بین رفت. پارتنون در زمان زندگی طولانی خود بعنوان قلعه، کلیسا، مسجد و باروت خانه خدمت کرده است.

1- پارتنون (Parthenon)


منبع: touropia

نظرها

 • 0 0

  تور طبيعت گردي مرنجاب را هم اضافه كنيد البته در طول سال امكان پذير و نزديك و ارزان و پر ماجرا و هيجان انگيز است . ....

  • 0 1

   سلام، کویر مرنجاب در طول تابستان بسیار گرم هست. برای همین تورهای کویر مرنجاب از فصل پاییز شروع میشه

محبوبترین مراکز دیدنی
ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

آیا می دانستید بازدید از ثروتمندترین کشور جهان به طرز شگفت انگیزی مقرون به صرفه است؟

لوکزامبورگ نه تنها ثروتمندترین کشور اتحادیه اروپا است، بلکه ثروتمندترین کشور جهان نیز محسوب می شود. در اینجا دلیل سفر به لوکزامبورگ به عنوان یک گزینه مقرون به صرفه برای مسافران را توضیح می دهیم.

متن کامل مقاله

معرفی 10 مورد از نخستین میراث جهانی یونسکو در جهان

یونسکو از اواخر دهه 1970 از این سایت‌ ها محافظت می‌ کند و هر یک ارزش بازدید دارند. با این حال، برخی از آنها زودتر از سایرین در فهرست میراث جهانی قرار گرفتند. در اینجا تعدادی از اولین مکان‌ های میراث جهانی یونسکو که ثبت شده‌ اند را معرفی می‌ کنیم.

متن کامل مقاله

با 10 فرودگاه برتر جهان تا سال 2024 آشنا شوید

فرودگاه ها همچون دروازه های مهم جهانی، ما را به نقاط دوردست دنیا متصل می کنند. این مراکز حمل و نقل هوایی، تسهیلات لازم را برای هواپیما فراهم کرده، لجستیک حمل بار را انجام می دهند. در اینجا ما سفری را آغاز می کنیم تا 10 فرودگاه بزرگ جهان در سال 2024 را بررسی کنیم. ما به طور خاص بر روی اندازه زمین آنها تمرکز کرده و از رتبه دهم تا اول شمارش معکوس می کنیم…

متن کامل مقالهخبرنامه توریستگاه
توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید