بودای بزرگ لشان، بزرگترین مجسمه سنگی بودا در جهان

  تاریخ ارسال : ۱۳۹۵/۹/۲۲   تعداد بازدید : 1617   گروه مطلب : ترین هابودای بزرگ لشان، بزرگترین مجسمه سنگی بودا در جهان

در فاصله نه چندان دور از شهر چینیدو (Chengdu) در استان سیچوآن Sichuan کشور چین مجسمه غول پیکر بودا لِشان قرار گرفته است. این مجسمه بر روی قسمت جانبی کوه لینگون (Mt. Lingyun) حکاکی شده و با قدمت بیش از 1300 سال از او به عنوان بزرگترین مجسمه سنگی بودا در جهان و به مراتب بلندترین مجسمه تاریخ ما قبل مدرن یاد می شود. جذب  سالیانه میلیون ها نفر بازدیدکننده از جمله زائران بودایی این مجسمه را به یک مقصد مقدس و شگفت انگیز باستانی تبدیل کرده است.

مجسمه یادبود و بزرگداشت مِیتوریا (Maitreya)
مجسمه غول پیکر لِشان (همچنین مشهور به نام دافو Dafo) در قسمت شرقی شهر لِشان و در محل اتصال رودخانه های مین (Min)، کینیو (Qingyi) و دادیو (Dadu) قرار دارد. این مجسمه دقیقاً روبروی کوه های اِمی (Emei) واقع شده و در حالیکه جریان رودخانه از زیر پاهای آن عبور می کند، شخصیتی ستبر همراه با لبخندی راهبانه که دست خود را بر روی زانوهایش گذاشته، در حال استراحت است و با آرامش به سراسر مسیر رودخانه خیره شده، را به تصویر می کشد. بر اساس اعتقادات این مجسمه برای بزرگداشت یاد مِیتوریا Maitreya که یک بودا و شاگرد ساکو یامون Sakyamuni، شخصی که تصور می شود بنیانگذار بودیسم و نماد روشنایی و شادی است، ساخته شده. پرستش میتوریا در قرن چهارم و هفتم در میان مردم بسیار رایج و متداول بود و امروزه همچنان در بسیاری از معابد بودایی چین مجسمه آن یافت می شود که از الهام بخش ترین و چشمگیرترین آنها می توان به مجسمه لِشان اشاره کرد.

بهشت مِیتِریا (Maitreya)، زوهاگوئه (Zhu Haogu) و هانگ بویان
بهشت مِیتِریا (Maitreya)، زوهاگوئه (Zhu Haogu) و هانگ بویان


معماری مجسمه بودا غول پیکر لِشان
جاذبه این مجسمه نه تنها در اندازه بلکه در هنر معماری و نوع ساخت آن نیز نهفته است. تمام این مجسمه به جز گوشش از سنگ ساخته شده است. گوش این مجسمه را ازچوب ساخته اند و سپس بر روی آن خاک رس قرار داده اند. موهای بودا هم به صورت بسیار ماهرانه ای همراه با 1021 تاب و موج در سر آن طراحی و ساخته شده است.

1021 تاب و موج در آرایش موهای بودا
1021 تاب و موج در آرایش موهای بودا


این مجسمه در ارتفاع 10 طبقه ایستاده و اگر این مجسمه به سمت راست بایستد، تقریباً در حالت چشم در چشم مجسمه آزادی ایالت متحده قرار می گیرد. بودا بسیار عظیم الجثه است و به قول معروف 100 راهب می توانسته اند، بر روی یک پای آن بنشینند. این مجسمه با ارتفاع 71 متر، در حالتی کاملاً متقارن یک تصویر بسیار آرام را خلق می کند. ارتفاع سر آن 15 متر و پهنای شانه هایش 28 متر است و همچنین کوچکترین ناخن آن توانیی جا دادن یک فرد در خود را دارد. هر یک از ابروهای آن به تنهایی 5.5 متر است در حالکیه بینی اش 6 متر طول دارد. هر یک از گوش هایش به طول 7 متر می باشد به طوریکه قادر به نگه داشتن دو فرد در درون خود است.

مجسمه بودا عظیم الجثه لِشان همراه با توریست ها
مجسمه بودا عظیم الجثه لِشان همراه با توریست ها


بودای بزرگ لشان، بزرگترین مجسمه سنگی بودا در جهانسیستم مبتکرانه تخلیه آب
طراحی مبتکرانه چند معابر تخلیه آب پنهان در داخل مو، یقه، قفسه سینه و پشت گوش بودا از فرسایش جدی این مجسمه در برابر تغییرات هوا در طی بیش از هزار سال جلوگیری کرده است. این سیستم یک سیستم بسیار پیچیده و متشکل از کانال های تخلیه آب پنهان می باشد که حمل آب باران و خشک نگه داشتن قطعات داخلی این مجسمه را میسر کرده و باعث شده این مجسمه در طول سالیان سال و تا دوران مدرن امروزه از فرسایش و تخریب جان سالم به در ببرد. اما این مجسمه در مقایسه با زمانیکه که ساخت آن تمام شده، دستخوش تغییراتی اساسی شده و کاملاً متفاوت به نظر می آید. در نشستی بزرگ تصمیم به ساخت یک غرفه چوبی 13 طبقه ای برای محافظت از آن در برابر فرسایش گرفته شد. اما در پایان دوران سلسله مینگ (Ming Dynasty) با تخریب این غرفه مجدداً این مجسمه بدون حفاظ و پناه شد. 

سیستم مبتکرانه تخلیه آب


ریشه های دافو
گفته می شود که مجسمه لِشان برای آرام کردن آب های متلاطم که مانع عبور قایق ها و کشته شدن تعداد زیادی از مردم در طول سال می شده، ساخته شده است. در طول دوران تانگ (Tang) راهبی به نام های تونگ (Hai Tong) تصمیم به حک کردن یک مجسمه غول پیکر در کنار رودخانه گرفت، وی امیدوار بود که با این کار خدایان رودخانه آرام می شوند و جان مردم محلی را نجات می دهند. با این باور راهب های تونگ برای بدست آوردن پول کافی جهت ساخت این مجسمه حدود 20 سال به سختی کار کرد. بنا به افسانه ها زمانیکه مقامات دولت های محلی می خواستند مقادیر زیادی پول از های تونگ دریافتند کنند، وی به آنها گفت که اگر چشمش را هم از حدقه در بیاورند، نمی توانند پولی را که برای ساخت مجسمه پس انداز کرده بود از او بگیرند. اما زمانیکه که صندوق دولتی او را برای انجام این پروژه تهدید کرد، این راهب چشم خود را به نشان میزان صداقت و تعصب به این پروژه از حدقه بیرون آورد. دولتمردان نیز از این موضوع ترسیدند و های تانگ توانست پول خود را حفظ کند و پروژه را در سال 713 میلادی آغاز نماید. اما درست زمانیکه پروزه به نصف رسید این راهب متعصب در گذشت و دو تن از شاگردانش بقیه کار وی را ادامه دادند. این پروژه نهایتاً پس از 90 سال توسط فرماندار محلی و در سال 803 میلادی به پایان رسید. زمانیکه مقدار زیادی از صخره برای ساخت صورت این مجسمه برداشته شد، حجم زیادی از سنگ به داخل رودخانه ریخت و این امر باعث کاهش سرعت عبور آب رودخانه و جلوگیری از طغیان آن و نهایتاً ایجاد معبری آرام و امن برای عبور مردم و کشتی ها شد.

بودای غول پیکر لِشان، یک موزه بودایی حکاکی شه


بودای غول پیکر لِشان، یک موزه بودایی حکاکی شه
دافو به عنوان برگترین مجسمه حکاکی شده در بسیاری از اشعار چینی، آهنگ ها  و داستان ها به چشم می خورد. افراد چینی باستان ساخت این مجسمه با چنین اندازه و ساختاری را راهی برای تشکر از خدا دانسته اند. حتی بعد از اتمام آن همچنان مردم به ساخت مجسمه های بودایی کوچک در سراسر صخره و در کنار این مجسمه غول پیکر ادامه دادند، یکی از برجسته ترین این مجسمه ها طرح دو سرباز و رزمنده در لباس و ردای نبرد همراه با نیزه و تبر است که در کنار این مجسمه غول پیکر قرار گرفته اند. در این مکان و صخره هزاران مجسمه بودایی حکاکی شده اند به طوریکه این کوه را به یک موزه کنده کاری بودایی تبدیل کرده است. صخره مقبره سلسله هان (Han) نیز در نزدیکی این محل و روبروی معبد و حرم اختصاصی های تونگ در نزدیکی مجسمه بودا یافت شده. با کشف این آثار این منطقه به طور چشمگیری مورد توجه باستان شناسان قرار گرفته است.

اعطا عنوان و موقعیت در فهرست میراث جهانی به دفو از طریق یونسکو


اعطا عنوان و موقعیت در فهرست میراث جهانی به دفو از طریق یونسکو (UNESCO)
امروزه مسئله فرسایش تهدیدی بسیار جدی برای بقایای مجسمه غول پیکر بودا لِشان به شمار می آید. این مجسمه قبل از سال 1963 زمانیکه دولت چین پروژه تعمیر و حفاظت از آن را آغاز کرد تا آستانه نابودی و تخریب ناشی از فرسایش باد و باران پیش رفت. در سال 1966 سازمان میراث جهانی، یونسکو منطقه خوش منظره کوه های اِمِی ((Mount Emei و محل قرار گرفتن مجسمه غول پیکر بودا لِشان را به عنوان یک میراث فرهنگی و طبیعی دنیا در فهرست میراث جهانی خود قرار دارد. همچینی شایعات مبتنی بر آن است که در سال 2001 معادل بیش از 40 میلیون دلار آمریکا صرف حفاظت از این اثر شگفت انگیز شده است.

منبع: ancient-origins

نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.


مقاله های گردشگری

شانزده ساحل دور افتاده با طبیعت فوق العاده زیبا در اروپا

دیدنی های شهرهای اروپایی به قدری زیاد است که دست کم گرفتن زیبایی های طبیعی این شهرها به موضوعی عادی تبدیل شده است. حتی وقتی سواحل زیبای این قاره به زمینی پر از چترها و لباس های شنای رنگارنگ تبدیل شده، دیگر چشم پوشی کردن از زیبایی های طبیعی خود ساحل اصلاً کار سختی نیست. اگر مایل باشید می توانید با یکم همت بیشتر، به جای قرار گرفتن در میان سیلی از جمعیت، رفتن به یکی از نقاط دور افتاده زیر را به تنهایی تجربه کنید...

متن کامل مقاله

بهترین کشورها برای تجربه یک سفر فرهنگی

گرچه دلایل بسیار زیادی از جمله کاوش در زیبایی های طبیعی، تجربه غذاهای جدید و امتحان ماجراجویی های نفس گیر برای سفر کردن وجود دارد اما به عنوان یکی از محبوب ترین دلایل و اهداف سفر می توان به تجربه و آشنایی با فرهنگ های مختلف اشاره کرد. مشخصه ای منحصر به فرد برای هر کشور.

متن کامل مقاله

شگفت انگیزترین و باورنکردنی ترین شهرهای اسپانیا

می توان از اسپانیا به دلیل داشتن مردم میهمان نواز و خونگرم، مناظر زیبا و برنامه های شب زنده داری سرگرم کننده به عنوان یکی از محبوب ترین کشورهای دنیا نام برد. شهرهای بزرگ بارسلونا و مادرید تنها گوشه ای کوچک از زیبایی های این کشور را به تصویر می کشند، پس اگر می خواهید با شیوه زندگی مردم این کشور و تمام زیبایی های آن آشنا شوید می بایست دامنه سفرتان را کمی گسترش دهید. در این مقاله شگفت انگیزترین مکان هایی که در طول سفرتان می توانید از آنها بازدید کنید معرفی و ارائه می شود.

متن کامل مقاله


30 عکس چشم نواز سفر که با دیدن آنها مغزتان سوت خواهد کشید

همه افراد در سفر با دوربین عکاسی خود، عکس های ...


آیا می دانید پرواز با فرست کلاس هواپیمایی امارات چگونه است؟

بعد از گذشت 31 سال از شروع فعالیتش، نام هواپیمایی ...


10 مورد از بهترین مکان های دیدنی  مالزی

مالزی کشور تضادها است. این کشور دارای مناطق وسیعی ...


10 مکان دیدنی تایلند مناسب برای سفر در  تابستان

کشور تایلند دارای تعداد زیادی آثار تاریخی، طبیعت ...


9 مکان دیدنی که قبل از نابود شدن همیشگی  باید  آنها را دید

سیاره ما پر است از مناظری باور نکردنی و موجوداتی ...


عکس هایی از نیوزلند که با تماشای آنها مغزتان سوت خواهد کشید

یوهان لولیس یک عکاس و جهان گرد حرفه ای می باشد و ...


10 شگفتی باورنکردنی طبیعی در آفریقا

این قاره وسیع ترین شگفتی های طبیعی حیوانات و ...


تصاویری که با دیدنشان بلافاصله هوس سفر به تایلند خواهید کرد

در این مقاله تصاویری که با دیدنشان بلافاصله هوس ...


7 دلیل برای سفر کردن به سنگاپور

اگر یک شهر وجود داشته باشد که ارزش بارها و بارها ...


 20 مورد از بهترین شهرها برای زندگی جوانان

در مقایسه با بزرگسالان، جوانان ایده های بسیار ...شانزده ساحل دور افتاده با طبیعت فوق العاده زیبا در اروپا

دیدنی های شهرهای اروپایی به قدری زیاد است که دست ...


بهترین کشورها برای تجربه یک سفر فرهنگی

گرچه دلایل بسیار زیادی از جمله کاوش در زیبایی های ...


شگفت انگیزترین و باورنکردنی ترین شهرهای اسپانیا

می توان از اسپانیا به دلیل داشتن مردم میهمان نواز ...


سفری رویایی به گذشته و آینده از میان تاریخچه  ژاپن

ژاپن کشوری است که خیلی ها رویای سفر به آن را ...


مکان های شگفت انگیز برای دیدن شکوفه های جادویی گیلاس در جهان

فصل شکوفه های گیلاس گرچه کوتاه است و فقط دو هفته ...


زیباترین مسجد جهان با جلوه ای از رنگ های جادویی در ایران

مساجد بی شماری در کشورمان ایران و اقصی نقاط جهان ...


شش مورد از زیباترین و شگفت انگیزترین دریاچه های جهان

با شش مورد از زیباترین و شگفت انگیزترین دریاچه ...


الهام بخش ترین خوابگاه هایی که می توان در ژاپن یافت

از دید بسیاری کشور ژاپن می تواند مقصدی گران قیمت ...


20 جاذبه توریستی کمتر شناخته شده ایران

نویسنده این مقاله در طی سفرها و ماجراجویی هایش به ...


12 مورد از شگفت انگیزترین مرزهای بین المللی

کشیدن نقشه و تعیین کردن مرز بین کشورها کار ساده ...آشنایی با شهرها و کشور
خبرنامه توریستگاه
توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید