• کشورها
  • شهرها
  • هتل ها
  • رستوران ها
  • مراکز دیدنی
  • مراکز خرید
  • سرگرمی ها
  • بازدیدهای اخیر
  • سراسر جهان


با 23 واقعیت جالب در مورد بازار بزرگ استانبول آشنا شوید

  تاریخ ارسال : ۱۴۰۰/۱/۲۳   تعداد بازدید : 234   گروه مطلب : دانستنیهای سفر


با 23 واقعیت جالب در مورد بازار بزرگ آشنا شوید

یکی از قدیمی ترین بازارهای جهان، بازار بزرگ، که در میان مردم محلی به عنوان کاپالی چارشی (بازار سرپوشیده) معروف است در استانبول ترکیه قرار دارد. هر روزه هزاران نفر از افراد محلی و مسافر به طور یکسان از این بازار که در قسمت قدیمی شهر واقع شده است، بازدید می کنند. از کالاهای چرمی و فرش های دستبافت گرفته تا جواهرات باستانی و ادویه های خارجی، اینجا برای همه چیزی وجود دارد. بیایید نگاهی به برخی از حقایق حیرت انگیز در مورد بکرترین مرکز خرید جهان بیندازیم. 

1. ساخت و ساز
شکل گیری بازار بزرگ در سال 1461 و پس از غلبه سلطان محمد دوم بر قسطنطنیه به عنوان مرکز تجاری امپراتوری عثمانی آغاز شد.

2. عثمانی ها
به دنبال گسترش امپراتوری عثمانی در سه قاره، بازار از ابتدای قرن هفدهم به قلب تجارت مدیترانه تبدیل شد.

3. مغازه های شلوغ
تقریبا 4000 مغازه در 60 گذرگاه سرپوشیده بازار بزرگ وجود دارد که هر روز حدود 250 هزار بازدید کننده را به خود جذب می کند.

با 23 واقعیت جالب در مورد بازار بزرگ آشنا شوید


4. مجموعه ای از محصولات انباشته شده!
شما می توانید انواع مختلفی از محصولات را در بازارهای زیور آلات، ابریشم، سرامیک، ظروف مسی، چرم، صنایع دستی عتیقه و محصولات معاصر و غیره پیدا کنید. در نتیجه، بازار بزرگ یکی از بازارهای پرطرفدار در سراسر جهان است.

5. یکی برای تجارت خاص
در دوران باستان، هر خیابان به تجارت یا حرفه خاصی اختصاص داده می شد.

6. پیاده روی در میان جواهرات
در مقایسه با روزهای ابتدایی تر، اکنون بازار ده برابر جواهرات بیشتری می فروشد.

با 23 واقعیت جالب در مورد بازار بزرگ آشنا شوید


7. چانه زنی
چانه زنی، که به ترکی پازارلیک (pazarlik) نامیده می شود، بخشی از ماجراجویی خرید در بازار بزرگ است و اغلب اوقات نیز مورد تشویق قرار می گیرد!

8. درون بازار
مانند یک هزارتو، این بازار دارای 21 دروازه و 56 راهرو قوسی متصل به یکدیگر است

9. پشت تابلوهای فروشگاه
تا قرن نوزدهم، مغازه ها که به دولاپ (dolap) معروف بودند، از نمادی برای تابلوهای مغازه خود استفاده نمی کردند. وقتی بازار پس از زلزله سال 1894 بازسازی شد، نمادهای فروشگاهی به سبک غربی نیز نصب شدند.

با 23 واقعیت جالب در مورد بازار بزرگ آشنا شوید


10. زیور آلات ارزان قیمت
در مقایسه با سایر مناطق دنیا، به دلیل هزینه پایین ساخت صنایع دستی، زیور آلات طلا در ترکیه تا حدودی مقرون به صرفه است. بسیاری از طلاسازان مشهور ترکیه محصولات خود را در بازار بزرگ می فروشند.

11. داخل محوطه
بازار علاوه بر اینکه یکی از شلوغ ترین مکان های خرید در شهر است، مساجد، حمام های ترکی، مسافرخانه، یک مدرسه، غذاخوری، کافه و آب انبار را نیز در خود جای داده است. مسجد جامع آبی یا مسجد سلطان احمد، تنها به اندازه سوار شدن به یک مترو سریع از بازار بزرگ فاصله دارد.

12. تعطیلات برای همه
بعد از یک هفته شلوغ و دیدن میهمانان از سراسر جهان که به گوشه و کنار بازار سر می زنند، هر یکشنبه بازار بزرگ درهای خود را به روی عموم می بندد.

با 23 واقعیت جالب در مورد بازار بزرگ آشنا شوید


 معرفی 10 مورد از بزرگترین بازارهای شبانه دنیا13. همراه با فیلم
سه فیلم جیمز باند، استانبول را به عنوان یک صحنه فیلمبرداری معرفی می کند. مانند "از روسیه با عشق"، "جهان کافی نیست" و "اسکای فال"، که صحنه هیجان انگیز موتور سواری در محوطه بازار بزرگ را به تصویر می کشد. 

14. یک مکان عالی گردشگری
بازار بزرگ رکورد پربازدیدترین مکان های گردشگری در سال 2014 را شکست و در رتبه 1 قرار گرفت. طبق گزارش ها، سالانه تقریبا 9 میلیون نفر از این مکان بازدید می کنند!

15. ظهور بازار
بازار سرپوشیده (Closed Market)، نام مدرنی که امروزه از این بازار می شناسیم از 18 دروازه ای که در آن قرار دارد ناشی می شود که هر روز صبح باز می شد و هر شب نیز بسته می شد. گذشته از این، بازار در قرن هفدهم تاسیس شد که دارای 67 گذرگاه بود که بخشی از آن به مراسم مذهبی، 5 مسجد و چند فواره اختصاص داشت.

با 23 واقعیت جالب در مورد بازار بزرگ آشنا شوید


16. تغییرات نهایی
پس از آتش سوزی در اوایل قرن هجدهم، ساختمان های بازار بزرگ با سنگ و آجر بازسازی شده و جایگزین سازه های چوبی شدند که قبلا در آنجا بود. علاوه بر این، اکیدا تأکید شد که همه ساختمان ها به جای دو طبقه، یک طبقه باشند، به جز برای فروشندگان خز. این سازه ها با کاشی پوشانده شده اند و از آن زمان، برای جلوگیری از آتش سوزی، علاوه بر سیگار کشیدن، از هیچ چراغی هم استفاده نشده است.

17. شب افتتاحیه رسمی
یک افتتاح رسمی برای این بازار انجام شده است و تنها افتتاحیه رسمی آن مربوط به زمان بازگشت سلطان عبدالعزیز از مصر است که در سال 1867 برگزار شد.

18. تغییر اخلاق
از اواسط قرن نوزدهم تغییرات زیادی در اخلاق بازاریابی ایجاد شده است. دلیل این امر غرب زدگی امپراتوری عثمانی و آمدن اقلیت ها به مرکز توجه بوده است. پیش از آن، یک رفتار بی تفاوتی نسبت به تبلیغ و اعتبار اسلامی و نظام صنفی به وجود آمد.

با 23 واقعیت جالب در مورد بازار بزرگ آشنا شوید


19. بدون رستوران
در دوران عثمانی، رستوران ها بسیار نادر بودند و تقریبا وجود نداشتند. به این دلیل که زنان اجازه مشارکت در امور اجتماعی را نداشتند. همچنین به دلیل سبک زندگی عشایری، مالکیت یا حفظ چنین شغلی دشوار بود. مردم غالبا ناهار خود را از خانه بسته بندی می کردند و این فقط شامل غذاهای ساده خریدنی مانند دونر کباب، تاوک گوگسو (سینه مرغ) یا قهوه می شد.

20. کیوسک های محبوب
غذاهای ساده امپراتوری عثمانی مانند دونر کباب در یک مغازه کوچک کلبه مانند درست در مرکز جاده ها تهیه می شدند. یکی از این مغازه ها هنوز دست نخورده نگه داشته شده اما دیگر فعالیت نمی کند. این مغازه در بین گردشگران بسیار محبوب است و در گذرگاه هالیجیلار جادِسی (Halıcılar Caddesi) و آجی چشمه جادِسی (Acı Çesme Caddesi) یافت می شود. ممکن است تعجب کنید که چرا اینقدر این مغازه محبوب است. دلیل آن شایعه ای است که سلطان محمود دوم فقط برای اینکه بیاید و اینجا پودینگ بخورد، جامه مبدل پوشیده است.

با 23 واقعیت جالب در مورد بازار بزرگ آشنا شوید


21. بیشترین بازدید
این بازار یکی از پربازدیدترین مکان ها در سال 2011 بوده است. این موضوع توسط رئیس اتحادیه صنعتگران بازار بزرگ در پانصد و پنجاهمین سال تأسیس آن اعلام شد.

22. اندازه آن کاهش یافته است
به طور کلی دیده می شود که پس از هر فاجعه ای، اغلب از اندازه بناهای تاریخی کاسته می شود. پس از زلزله سال 1894 که کل شهر را لرزاند، این اتفاق در مورد بازار بزرگ نیز رخ داد. بازسازی بازار توسط محمود صلاالدین پاشا، وزیر کار عامه مورد بررسی قرار گرفت.

23. تا زمان بازسازی
قبل از مرمت بازار در نتیجه زلزله سال 1894، بازرگانان بر روی دیوان های ساخته شده از چوب و مقابل قفسه های خود می نشستند. این مغازه ها به اصطلاح دولاپ یا در زبان فارسی غرفه نامیده می شد. پس از بازسازی بود که مغازه های مناسب ساخته شدند.

با 23 واقعیت جالب در مورد بازار بزرگ آشنا شوید


منبع: ohfact

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.
محبوبترین مراکز دیدنی
ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

با 34 واقعیت شگفت انگیز درباره اسلواکی آشنا شوید

نوشتن در مورد اسلواکی به معنای مناظر زیبایی است که در اطراف می توان دید. اما در کنار مناظر زیبای کشور، واقعا چه چیزی در مورد آن می دانیم؟ اسلواکی در اروپا است اما بیشتر مردم در مورد مکان های گردشگری اطلاع دارند که اغلب شامل اسلواکی نمی شود.

متن کامل مقاله

معرفی 10 مورد از بهترین تورها و گردشگری های کنکون (Cancun) در مکزیک

مشهورترین مقصد مکزیک، بدون شک کنکون است و دلایل زیادی هم دارد. با داشتن هتل های کلاس جهانی، برخی از زیباترین سواحل جهان، رستوران های بی نظیر، فرهنگ و آب های لاجوردی زیبا، تعجبی ندارد که کنکون در لیست سفر بسیاری از مردم سراسر جهان قرار بگیرد. کسانی که به این قسمت از مکزیک می آیند می توانند از تورها و گشت و گذارهای زیادی که در کنکون وجود دارد نیز استفاده کنند.

متن کامل مقاله

با 10 واقعیت جالب در مورد موزه بین المللی جاسوسی آشنا شوید

موزه بین المللی جاسوسی در ایالات متحده قرار دارد و به طور کامل به جاسوسی و کسب خبر از دشمن اختصاص داده شده است. این موزه که به زیبایی ساخته شده، بزرگترین مجموعه آثار مرتبط با جاسوسی و موارد جالب بسیاری را در خود جای داده است. مجموعه موجود در موزه جاسوسی تنها تاریخ طولانی جاسوسی را از امپراتوری های یونان و روم تا امپراتوری انگلیس و جنگ سرد دنبال می کند.

متن کامل مقالهخبرنامه توریستگاه
توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید