• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • سراسر جهان


12 مورد از شگفت انگیزترین مرزهای بین المللی

  تاریخ ارسال : ۱۳۹۶/۲/۲۰   تعداد بازدید : 6686   گروه مطلب : ترین ها12 مورد از شگفت انگیزترین مرزهای بین المللی

کشیدن نقشه و تعیین کردن مرز بین کشورها کار ساده ای نیست. مرزهای بین المللی اکثراً پیچیده هستند و حکم خطوط صافی را دارند که یک کشور را از کشور دیگر جدا می کنند. در دنیایی واقعی فقط از روی مطالعه یک نقشه سیاسی می توان پی به بهم ریختگی این مرزها برد. گاهی هم مرزهایی وجود دارند که با چشم نمی توان آنها را دید ولی در اکثر اوقات حقیقتاً کاملاً آشکار هستند.
کشورهایی را می بینید که کلاً توسط کشورهای دیگر احاطه شده اند و یا کشورهایی وجود دارند که به شکل تکه های شکسته شیشه ای، لا به لای کشورهای دیگر پراکنده شده اند.
این ها همان مرزهایی هستند که در غالب خطوط رنگی، به جدا کردن روستاهایی مابین کشور بلژیک و هلند می پردازند. این خطوط با کسی شوخی ندارند و از میان خانه ها، کافه ها و حتی ارتفاعاتی که در حدود 8 هزار و 840 متر از سطح آب دریا قرار دارند هم عبور می کنند، چرا که نهایتاً مرز بین کشورها واقعیتی است که باید تعیین شود. 
صفحه را به پایین هدایت کنید و تعدادی از جذاب ترین مرزهای بین المللی که ممکن است در جای جای این جهان با آنها روبه رو شوید را تماشا کنید.


جایی که گذشته و آینده با هم ملاقات می کنند
یک مرز 4 کیلومتری، دو جزیره به نام های لیتِل دایامید (Little Diomede) و بیگ دایامید (Big Diomede) را از هم جدا کرده است. البته جزیره دوم متعلق به کشور روسیه بوده و به طور کامل خالی از سکنه است. این در حالی است که مورد اول متعلق به کشور آمریکاست و دارای جمعیت حدوداً 150 نفری می باشد. ولی فاصله مرز بین المللی و خط روزگردان مابین دو جزیره دایامید به شکل غیر متعارفی زیاد است. بر اساس ادعای وب سایت Mental Floss، ساکنان بومی جزیره لیتِل دایامید یک روز از جزیره روسیه ای عقب هستند و حتی می توانند به عنوان تفریح، روز پنجشنبه خود را به تماشای دلتنگی غروب جمعه مردمان ساکن در جزیره بیگ دایامید بگذرانند.

جایی که گذشته و آینده با هم ملاقات می کنند


یک منطقه محاصره شده ایتالیایی که اغلب سوئیسی هستند
در نگاه اول شاید فکر کنید که در کشور سوئیس (Switzerland) به سر می برید. پیش شماره تمامی تلفن های شهر کامپیونه دِ ایتالیا (Campione d’Italia) مربوط به کشور سوئیس است. حتی اگر به اورژانس زنگ بزنید این سوئیسی ها هستند که به دادتان می رسند و یا اینکه واحد پولیشان هم فرانک است. اما اینجا یک شهر محاصره شده ایتالیایی می باشد که توسط کشور سوئیس و محدوده کوهستانی لوگانو پری آلپز (Lugano Prealps) احاطه شده است.

یک منطقه محاصره شده ایتالیایی که اغلب سوئیسی هستند


بزرگ ترین شهر تحت محاصره در جهان
لِسوتو (Lesotho) یک کشور پادشاهی است که تحت محاصره آفریقای جنوبی قرار داشته و لقب عظیم ترین منطقه تحت محاصره جهان را به خود اختصاص داده است. وسعت این سرزمین حدوداً 30355 کیلومتر مربعی می باشد و جمعیت تقریبی 2 میلیونی را درون خود جای داده است.

بزرگ ترین شهر تحت محاصره در جهان


جایی که احتمالاً بین چهار نقطه مرزی متفاوت قرار گرفته
بنا به گزارش ها فقط یک نقطه روی کره زمین وجود دارد که چهار کشور متفاوت روی آن به یکدیگر متصل هستند. نام چنین نقطه ای کوادری پوینت (quadripoint) می باشد و جاییست که خیلی ها هم معتقدند محل تلاقی فقط دو مرز مختلف است. این نقطه تقاطع چهار کشور زامبیا (Zambia)، نامیبیا (Namibia)، زیمباوه (Zimbabwe) و بوتسوانا (Botswana) بوده و هر چهار تا را به هم وصل می کند.

جایی که احتمالاً بین چهار نقطه مرزی متفاوت قرار گرفته


یک حیات وحش حفاظت شده
یک منطقه حائل بین دو کشور کره شمالی و کره جنوبی وجود دارد که حوزه غیر نظامی کره (Korean Demilitarized Zone) نام گذاری شده است. بیش از 50 سال پس از ساخته شدن آن در سال 1953، این منطقه با عرض 4 کیلومتر و طول 24 کیلومتری اش به پهنایی تبدیل شده که بیشتر شباهت به یک طبیعت محافظت شده دارد. هر دو کشور در تمامی این مدت در حفاظت از گونه های وحشی کمیابی که در چنین منطقه توسعه نیافته ای زندگی می کنند همکاری کرده اند. در گزارش وب سایت NBC News، گفته شده که حتی گونه های در معرض خطری مثل پرنده درنا و ببرهای فوق العاده کمیاب سیبری هم به اینجا پناه آورده اند. به دو گونه بالا، حیوانات دیده نشده دیگری مثل گورال ها، گرازها و گوزن شوکا را نیز اضافه کنید.

یک حیات وحش حفاظت شده


کوچک ترین جمهوری حال حاضر در جهان
اگر به تماشای کهن ترین و کوچک ترین جمهوری جهان بروید، متوجه می شوید که در جایی از کشور ایتالیا به کلی فرو رفته است. جمهوری سان مارینو (The Republic of San Marino) درست مانند واتیکان سیتی (Vatican City)، منطقه ای محصور شده است. پس از عبور از مرز عجیب و غریب آن، این شانس را خواهید داشت که یکی از جالب ترین مهرهای پاسپورت در جهان را به پاسپورت خود اضافه کنید.

کوچک ترین جمهوری حال حاضر در جهان


12 مورد از شگفت انگیزترین مرزهای بین المللییک روستای بسیار گیج کننده
بارلی (Baarle) قلمرویی است که به جای روستا بودن، بیشتر به یک پتوی چهل تکه شباهت دارد. این روستا مابین دو کشور بلژیک و هلند تقسیم شده و در این منطقه، تعداد 7 مورد از سرزمین های درون بومی متعلق به کشور هلند می باشد که دست بر قضا در خاک کشور بلژیک قرار دارند. از آن طرف هم 22 مورد دیگر از سرزمین های بلژیکی (مثل شهر بلژیکی بئرلرتوگ) (Baarle-Hertog) در امتداد قلمرو کشور هلند که شهر بارله ناسائو (Baarle-Nassau) نام دارد متراکم شده اند. در اینجا مرز بندی موضوعی تحت اللفضی است چرا که خط و خطوط سفید رنگ و تابلوهایی که نشان دهنده مرز بین دو کشور هستند، از کافه ها و حتی خانه هایی که متروکه هستند هم عبور کرده اند و کم تر کسی به آنها توجه می کند. جالب اینجاست که ملیت یک ساختمان بستگی به محل قرار گیری درب ورودی آن دارد. این نکته جالب یک بار به صورت طنز توسط وب سایت NPR، مورد اشاره قرار گرفته بود. در مطلب این وب سایت به شوخی گفته شده که شما در اینجا می توانید در عرض 60 ثانیه از مرزهای بین المللی عبور کنید، بدون اینکه لازم باشد نگران چیزی باشید. 

یک روستای بسیار گیج کننده


سرزمینی که متعلق به هیچکس نیست
در حالیکه اکثر کشورها بر سر ادعای مالکیت سرزمین هایشان با یکدیگر در جدال هستند، تکه زمینی 2070 کیلومتر مربعی در آفریقا وجود دارد که هیچکس صاحب آن نیست. بئر طویل (Bir Tawil) ناحیه ایست که به شکل یک شکاف میان دو کشور مصر و سودان واقع شده و جالب اینجاست که هیچکدام از ایندو، حاضر نیست مالکیت این کویر کوچک، فاقد قانون و خالی از سکنه را بر عهده بگیرد. اگر کشوری بخواهد بئر طویل را از خود بداند، ابتدا باید عدم مالکیت مثلث حلایب (Hala’ib Triangle) که منطقه ای بسیار حاصلخیز می باشد را رسماً اعلام کند. در مجموع نقشه فعلی این دو کشور از لحاظ خطوط مرزی از یکدیگر کاملاً متفاوت هستند.

سرزمینی که متعلق به هیچکس نیست


بلندترین مرز بین المللی در جهان
اگر علاقمند به پیدا کردن مرز بین المللی جدا کننده میان دو کشور نپال (Nepal) و منطقه خودمختار تبت (Tibet) که بخشی از کشور چین را به خود اختصاص داده هستید، باید کمی به خود زحمت بدهید و سری به بلندترین کوه جهان بزنید. این مرز، کوه اورست (Mount Everest) را از مرتفع ترین قله اش با ارتفاعی بیش از 8 هزار و 840 متر از سطح دریا جدا می کند.

بلندترین مرز بین المللی در جهان


سرزمین منقرض شده ای که داری سه درجه محصور شدگی است
داهالا خاگرابی (Dahala Khagrabi) تا ماه آگوست سال 2015 سرزمینی هندی بود که توسط یک منطقه درون بومی بنگلادشی (Bangladeshi)، که خودش توسط سرزمین محصور شده هندی دیگری که به دست کشور بنگلادش (Bangladesh) محصور شده بود شناخته می شد. هر چقدر که جریان نقشه کشی این بخش از کره زمین برای افرادی که وظیفه کشیدن خطوط مرزی را بر عده دارند خنده دار است، برای مردمان ساکن در آنها سخت و عذاب آور می باشد. هر چه باشد این مردم هنگامی که قصد خرید از سوپرمارکت را داشته باشند، باید وارد کشور غریب دیگری بشوند. وب سایت واشنگتن پست در سال 2015 اعلام کرد که قرار شده در اینجا یک سرزمین با سرزمین دیگری مبادله شود. این تصمیم باعث شد تا تنها سرزمین محصور شده درجه سه جهان از بین برود و شهروندانشان نیز با امکان کسب تابعیت تازه و یا حفظ تابعیت اصلی خود، به شکلی راحت تر از جایی به جای دیگر بروند.

سرزمین منقرض شده ای که داری سه درجه محصور شدگی است


این خط راه آهن منسوخ
فِن بان (Venbahn) خط راه آهن سابق کشور آلمان بود که پس از امضای پیمان ورسای (Treaty of Versailles)، در کشور بلژیک به انتهای خط خود رسید. در همان زمان و در یک تقاطع سه راهی شکل از جاده های کشور آلمان، شش سرزمین محصور شده آلمانی و یک مورد هم از نوع بلژیکی به وجود آمد.

این خط راه آین منسوخ


یک فانوس دریایی که راهش را گم کرده
در جایی میان کشورهای فنلاند و سوئد و نقطه ای که دریای بالتیک (Baltic Sea) جای خود را به خلیج بوتیا (Gulf of Bothnia) می دهد، جزیره ای عجیب و غریب قرار گرفته است. جزیره مارکت (Märket Island) که در زبان سوئدی به معنای مرز ساز است، قرار بود تا وظیفه جدا کردن این دو کشور را به نحوی که جای سوالی باقی نماند ایفا کند. اما زمانی که کشور فنلاند توسط روسیه کنترل می شد، یک فانوس دریایی فنلاندی در طرف سوئدی نشین جزیره مارکت ساخته شد و در نتیجه مرز بندی این دو کشور را نقض کرد. به منظور رفع این خطا امروزه خط مرزی که از میان جزیره مارکت می گذرد دارای زیگ زاگ های پهنی است تا مشکل پیش آمده را برطرف کند.

یک فانوس دریایی که راهش را گم کرده


منبع: travelandleisure
نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
 • 0 0

  با سلام .و تشکر از اطلاعات خوبتان . این کوچکترین جمهوری جهان یا همان سان مارینو چقدر جمعیت داره و وسعت خاک و شهریت ان چقدره؟ ممنون میشم چنانکه اطلاعات بیشتری ارایه فرمایید.

  • 0 0

   سلام هادی جان، سان مارینو فقط 61 کیلومتر مربع وسعت دارد با جمعیتی در حدود 33،560 نفر. به امید خدا در مقاله های آینده، اطلاعات بیشتری در مورد این کشور ارایه خواهد شد.


محبوبترین مراکز دیدنی
ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

آشنایی با 30 مورد از بزرگ ترین شهر های جهان

بخش جمعیت سازمان ملل در سال 2016 داده های جمعیتی 30 شهر از بزرگترین شهرهای جهان را جمع آوری کرد که با این کار توانست بهترین تخمین های ممکن از جمعیت های این کلان شهرها را بازتاب دهد. رشد پویای جمعیت، تعیین جمعیت دقیق یک شهر مخصوصا در کشورهای در حال توسعه را دشوار می کند.

آیا می دانید قدیمی ترین شهرهای جهان کدامند؟

کارشناسان مدتهاست بر سر این موضوع با هم در بحث و تبادل نظر هستند که کدام شهر قدیمی ترین شهر در جهان است. اما کمبود و یا فقدان شواهد باستان شناسی در مورد زمان، تخریب و ماهیت ناقص در مورد قدمت اشیا باستانی باعث می شود تا رد پای یک شهر با یافته های چالش برانگیز روبرو شود.

متن کامل مقاله

مکان ها و کارهایی که می بایست در لیسبون پرتغال ببینید و انجام دهید

شهر لیسبون یکی از آن دسته شهرهاییست که می داند چگونه روح مدرن کلان شهری را با فرهنگ باستانی و تاریخ غنی درهم آمیزد. لیسبون، پایتخت پرتغال، با تعداد زیادی از مکان های جالب و در فضایی سنت شکنانه، داستان های روم باستان را حکایت می کند و میراث کهن موروها را عرضه می نماید.

متن کامل مقالهخبرنامه توریستگاه
توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید