21 شگفتی اضافه شده به لیست یونسکو در سال 2016

  تاریخ ارسال : ۱۳۹۵/۸/۹   تعداد بازدید : 2148   گروه مطلب : دیدنی ها21 شگفتی تازه اضافه شده به لیست میراث جهانی یونسکو در سال 2016

یک سال دیگر در حال سپری شدن است و فرصت آن رسیده تا نگاهی به مجموعه ای از شگفتی های بین المللی اضافه شده به فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو بی اندازیم. در میان 21 مورد از دارایی هایی که به تازگی به این لیست افزوده شده اند، چندین مورد بسیار برجسته به چشم می خورند که شامل سنگ نوشته ویرانه های شهر متروکه آنی (Ani) در کشور ارمنستان، بقایای بسیار زیبای شهر نان مادول (Nan Madol) واقع در مجمع الجزایر مایکرونیژا (Micronesia) و مجسمه های عظیم سنگی فلات اِنِدی (Ennedi) در کشور چَد (Chad) می شوند.

چشم اندازی از یک اثر هنری سنگی واقع در کشور چین
زوجَنگ هو آشِن (Zuojiang Huashan)، چشم اندازی از یک اثر هنری سنگی واقع در کشور چین است. صخره این کوه پر زرق و برق، بومی از نقاشی های 2000 ساله می باشد.


منطقه باستانی شهر آنی
منطقه باستانی شهر آنی با در اختیار داشتن بقایایی که روی خطوط مرزی کشور ترکیه ایستاده، پایتخت قدیمی و قرون وسطایی کشور ارمنستان می باشد. حضور چنین نامزدی در این لیست، شاید بتواند پایانی بر داستان های غم انگیزی از تخریب و نابودی بر اثر تهاجم، زلزله، وحشیگری و بی توجهی باشد.


غارهای پیچیده گورام (Gorham) واقع در دهکده ی جلب طارق
غارهای پیچیده گورام (Gorham) واقع در دهکده ی جبل طارق، با وجود چنین شکل و شمایل عجیبی اما باز هم هیچ ارتباطی به شخصیت بتمن ندارد. این مکان برای مدت زمان بیش از صد هزارسال، خانه ای برای انسان های اولیه یا همان نئاندرتال ها (Neanderthals) بوده است.


منطقه باستانی فیلیپی (Philippi) در بخش شمالی کشور یونان
منطقه باستانی فیلیپی (Philippi) در بخش شمالی کشور یونان قرار گرفته است. بقایای یک تماشاخانه بزرگ و یک قصر سلطنتی متعلق به مسیحیان، تمام دیدنی هایی هستند که از زمانی که این شهر در عصر باشکوه هلنیستی (Hellenistic) قرار داشت باقی مانده است.


پامپولها مادِرن اِنسامبِل (Pampulha Modern Ensemble)
احتمالاً نام پامپولها مادِرن اِنسامبِل (Pampulha Modern Ensemble)، در ابتدا شبیه به نام گروه موسیقی پامپولها که به سبک باسا نوآ فعالیت می کردند، به نظر برسد. ولی در حقیقت این پروژه ترکیبی از چند ساختمان نوین گرایانه و پیچیده است که توسط معمار برزیلی به نام آسکار نیمایِر (Oscar Niemeyer) در سال 1940، در حوالی یک دریاچه مصنوعی واقع در شهر بِلو هوریزونته (Belo Horizonte) واقع در کشور برزیل توسعه یافته اند.


منطقه آنتی کوئِرا دُلمِنز (Antequera Dolmens)
منطقه آنتی کوئِرا دُلمِنز (Antequera Dolmens) در نزدیکی شهر مالاگا (Malaga) واقع در جنوب کشور اسپانیا، شامل سه آثار تاریخی خرسنگی به نام های مِنگا (Menga)، ویِرا دُلمِنز (Viera dolmens)، تولِس آو اِل رومِرال (Tholos of El Romeral) و همچنین دو آثار تاریخی طبیعی به نام های پِنیا دِلوس اِنامورادُس (Peña de los Enamorados) و اِل تورکِل (El Torcal) می شوند.


منطقه میراث فرهنگی آنتیگوا نِی وال داک یارد
منطقه میراث فرهنگی آنتیگوا نِی وال داک یارد (Antigua Naval Dockyard) و سایر آثار باستانی مربوطه. اینجا یک بندر طبیعی و فوق العاده کارآمد برای نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا بود تا بتواند کشتی های خود را در برابر طوفان هایی که در آنتیگوا و باربودا (Antigua and Barbuda) رخ می داند، محافظت کنند.


شهر نان مادول یک مرکز مصنوعی چشمگیر برای برگزاری مراسم های تشریفاتی
شهر نان مادول یک مرکز مصنوعی چشمگیر برای برگزاری مراسم های تشریفاتی بود که توسط تخته سنگ های غول آسای بازالت بنا شده است. این بنا تا سال 1628 در جزیره پون پِی (Pohnpei) که متعلق به ایالات فدرال مایکرونیژا (Federated States of Micronesia) است همچنان وجود خارجی داشت.


منطقه باستانی نَلاندا مَهَوی هارا
منطقه باستانی نَلاندا مَهَوی هارا (Nalanda Mahavihara) یا همان دانشگاه نَلاندا، یک موسسه آموزشی باقی مانده از سده هفتم پیش از میلاد مسیح تا سال 1200 عصر حاضر می باشد. امروزه این بنا در یکی از ایالت های کشور هند به نام بیهار (Bihar) قرار دارد.


21 شگفتی اضافه شده به لیست یونسکو در سال 2016سنگ قبرهای قرون وسطایی استِکی
سنگ قبرهای قرون وسطایی استِکی (Stećci Medieval Tombstones)، شامل گورستانی با حکاکی های اصیل و بکری است که خطوط مرزی قدیم پادشاهی بوسنی را دنبال می کنند. این کتیبه ها در میان 28 قبرستان تقسیم شده اند و بیشتر آنها، در کشور بوسنی و هرزگوین قرار دارند. با این حال تعدادی از این سنگ نوشته ها نیز در کشورهای کرواسی، مونته نگرو و صربستان نیز یافت می شوند.


 معماری لو کوربوزیه (Le Corbusier)
اثر معماری لو کوربوزیه (Le Corbusier). یا شاید باید این سوال را پرسید که چرا معماری شهرهای ما پس از جنگ جهانی دوم، تا این حد زشت شدند.


قنات ایرانی یک اثر هنری هوشمندانه از علم مهندسی
قنات ایرانی یک اثر هنری هوشمندانه از علم مهندسی می باشد و از ابتدای هزاره اول پیش از میلاد مسیح، شروع به توسعه یافتن کرد. قنات ها متشکل از تونل های زیر زمینی و مخازنی هستند که برای آبیاری زمین های خشک از آنها استفاده می شده است.


عیاشی کوسه ها در اعماق مجمع الجزایر رویاخیخدو
عیاشی کوسه ها در اعماق مجمع الجزایر رویاخیخدو (Revillagigedo Archipelago). اینجا جایی است که چهار جزیره آتشفشانی در سمتی از کشور مکزیک که اقیانوس آرام در آنجا حضور دارد و سرشار از زندگی و حیات وحش می باشد قرار دارند.


جنگل های نخستین در استان هوبِی شِنونگ جیا
جنگل های نخستین در استان هوبِی شِنونگ جیا (Hubei Shennongjia) و واقع در مرکز کشور چین، مناطقی هستند که دارای تنوع زیستی عظیمی می باشند.


کویر لوت در کشور ایران
کویر لوت در کشور ایران، یکی از خشک ترین و گرم ترین نقاط بر روی کره زمین می باشد و چشم اندازی را در اختیار دارد که مدام در حال تغییر کردن است.


پرتگاه میستِیکِن پوینت (The Mistaken Point)
پرتگاه میستِیکِن پوینت (The Mistaken Point) واقع در جزیره نیوفاندلند (Newfoundland) و لابرِدور (Labrador) از کشور کانادا. این مکان به این دلیل حائز اهمیت بسیاری است که از فسیل هایی نگهداری می کند که با ما، از تاریخ زندگی و شکل و شمایل موجودات بزرگ تر و پیچیده تری سخن می گویند.


پارک ملی سَنگِنِب مِرین (Sanganeb Marine National Park)
پارک ملی سَنگِنِب مِرین (Sanganeb Marine National Park)، خلیج دانگِناب (Dungonab Bay ) (دانگِناب نام حیوان تصویر بالایی است که درست شبیه به یک جاروبرقی در زیر دریا می باشد) و پارک ملی موکاوار آیلند مِرین  (Mukkawar Island Marine National Park)، همگی در کشور سودان قرار دارند.


وِستِرن تیئِن شان (Western Tien-Shan)
وِستِرن تیئِن شان (Western Tien-Shan) که نام دیگر آن کوه آسمان (Mountain of Heaven) می باشد، به عنوان یکی از بزرگ ترین محدوده ها شناخته شده و در میان سه کشور قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان وسعت پیدا کرده است.


پارک ملی کانگ چِنزونگا (Khangchendzonga National Park)
پارک ملی کانگ چِنزونگا (Khangchendzonga National Park) درست در میانه رشته کوه های هیمالیا و در محدوده شمال کشور هند قد برافراشته است.


منطقه اَوار (Ahwar) در جنوبی ترین قسمت از کشور عراق
منطقه اَوار (Ahwar) در جنوبی ترین قسمت از کشور عراق، پناهگاهی برای گونه های مختلف زیستی بوده و تنها بازمانده از چشم اندازی است که زمانی متعلق به شهرهای بین النهرین بوده است. بعد از در اختیار داشتن چنین نام های طولانی ای، بقایای باستانی سه شهر سومری (Summerian) به نام های شهر اسطوره ای اُر (Ur)، شهر اُرِک (Uruk) و شهر اِریدو (Eridu) و همینطور چهار سرزمین مرطوب، از جمله سایر متعلقات این منطقه می باشند.


فلات اِنِدی مَسیف (Ennedi Massif)
فلات اِنِدی مَسیف (Ennedi Massif)، یک سرزمین خشک از صخره های سنگی فوق العاده تماشایی در کشور چاد است. نام دیگر این منطقه، قلب مرده آفریقا است.

منبع: atlasofwonders
نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
 • 0 0

  عالی بود دست مریزاد

  • 0 0

   ممنون کیوان جانمقاله های گردشگری

حقایقی جذاب و خواندنی درباره تایلند

سواحل جذاب و دیدنی، هزینه های پایین، کاخ های باشکوه و معابد خیره کننده تنها چیزهایی نیستند که در تایلند خواهید دید و شگفتی های این شهر دیدنی به این موارد ختم نمی شوند.در این مقاله حقایقی جذاب و جالب در مورد این سرزمین رویایی از فیل سفید تا پادشاهی تایلند ارائه خواهد شد.

متن کامل مقاله

چهارده مخفیگاه رویایی، دنج و عاشقانه در اسکاتلند

فصل زمستان است، پس چرا خواب زمستانی خود را در کلبه ای گرم و نرم با جکوزی و سونا که هر چقدر می خواهید تا رسیدن بهار نوشیدنی بنوشید، آغاز نمی کنید؟

متن کامل مقاله

مکان های بی نظیری که به علت تغییرات آب و هوایی اخیر در خطر ویرانی قرار دارند

انتظار می رود که تاثیر تغییرات آب و هوایی بر بسیاری از مقاصد محبوب تعطیلات در چند دهه اخیر باعث ویرانی آنها برای همیشه شود، پس قبل از اینکه خیلی دیر شود به این مکان مراجعه و از آنها بازدید کنید زیرا ممکن است در آینده دیگر هرگز این فرصت برایتان فراهم نشود.

متن کامل مقاله


30 عکس چشم نواز سفر که با دیدن آنها مغزتان سوت خواهد کشید

همه افراد در سفر با دوربین عکاسی خود، عکس های ...


10 مکان دیدنی تایلند مناسب برای سفر در تابستان

کشور تایلند دارای تعداد زیادی آثار تاریخی، طبیعت ...


9 مکان دیدنی که قبل از نابود شدن همیشگی باید آنها را دید

سیاره ما پر است از مناظری باور نکردنی و موجوداتی ...


آیا می دانید پرواز با فرست کلاس هواپیمایی امارات چگونه است؟

بعد از گذشت 31 سال از شروع فعالیتش، نام هواپیمایی ...


عکس هایی از نیوزلند که با تماشای آنها مغزتان سوت خواهد کشید

یوهان لولیس یک عکاس و جهان گرد حرفه ای می باشد و ...


10 مورد از بهترین مکان های دیدنی مالزی

مالزی کشور تضادها است. این کشور دارای مناطق وسیعی ...


 20 مورد از بهترین شهرها برای زندگی جوانان

در مقایسه با بزرگسالان، جوانان ایده های بسیار ...


تصاویری که با دیدنشان بلافاصله هوس سفر به تایلند خواهید کرد

در این مقاله تصاویری که با دیدنشان بلافاصله هوس ...


10 شگفتی باورنکردنی طبیعی در آفریقا

این قاره وسیع ترین شگفتی های طبیعی حیوانات و ...


ارائه 19 عکس نفس گیر از ریو از منظره بالا

شهر جذاب ریو دِ ژانریو برزیل هر ساله میزبان بیش ...حقایقی جذاب و خواندنی درباره تایلند

سواحل جذاب و دیدنی، هزینه های پایین، کاخ های ...


چهارده مخفیگاه رویایی، دنج و عاشقانه در اسکاتلند

فصل زمستان است، پس چرا خواب زمستانی خود را در ...


مکان های بی نظیری که به علت تغییرات آب و هوایی اخیر در خطر ویرانی قرار دارند

انتظار می رود که تاثیر تغییرات آب و هوایی بر ...


9 مکان جادویی در شهر اِدینبرو که طرفداران هری پاتر حتماً باید ببینند

این مقاله برای آشنایی با 9 مکان جادویی در ...


آشنایی با سرد ترین شهر جهان، یاکوتسک در کشور روسیه

در این مقاله شما را با سرد ترین شهر جهان، یاکوتسک ...


معرفی 22 غذای خیابانی کوآلالامپور برای عاشقان غذا

غذاهای دوست داشتنی بسیاری در کوآلالامپور وجود ...


ترسناک ترین و هیجان انگیز ترین تجربه های قطار سواری در دنیا

با توجه به نظر کارشناسان ترسناک ترین و هیجان ...


ده عنوان از نمادین ترین ساختمان های سرتاسر جهان

شکوه زمینی پر از سرسبزی، کوهستان های مزین به برف، ...


ترسناک ترین و مخوف ترین مکان های جهان که در تسخیر ارواح هستند (قسمت دوم)

با ترسناک ترین و مخوف ترین مکان های جهان که در ...


ترسناک ترین و مخوف ترین مکان های جهان که در تسخیر ارواح هستند (قسمت اول)

با ترسناک ترین و مخوف ترین مکان های جهان که در ...آشنایی با شهرها و کشور