• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • سراسر جهان


مردم چین هنوز هم به این ده سنت مربوط به ارواح پایبند هستند

  تاریخ ارسال : ۱۳۹۵/۷/۵   تعداد بازدید : 9221   گروه مطلب : فرهنگ و هنرمردم چین هنوز هم به این ده سنت مربوط به ارواح پایبند هستند

ارواح بخش مهمی از فرهنگ مردم چین را تشکیل می دهند و بسیاری از سنت ها در این کشور، از باور افراد به زندگی پس از مرگ  نشأت می گیرد.
عبادت نیاکان 
یکی از اصلی ترین باورها در فرهنگ چین، اعتقاد به زندگی پس از مرگ است. عبادت نیاکان، بخش مهمی از آئین های مذهبی در طول تاریخ کشور چین به حساب می آید و انجام تشریفات مربوط به خاکسپاری باید به صورت صحیح انجام گیرد تا از تبدیل شدن متوفی به یک روح سرگردان پیشگیری شود.
بسیاری از خانواده ها برای تعیین بهترین زمان و مکان برای تدفین، با کارشناسان فِنگ شوئی (دانش قرار دادن هر چیز در جای مناسب) مشورت می کنند و بر این باورند که روح نیاکان خانواده از آنان مراقبت خواهند کرد و موجب خوش شانسی آنها می گردد. این افراد همچنین برای داشتن بخت و اقبال خوش، محرابی را به فرد متوفی اختصاص می دهند و برای وی عود می سوزانند. هر چه عود بیشتری سوزانده شود، خوش شانسی بیشتری به سراغ آنها خواهد آمد.

عبادت نیاکان


دور کردن اهریمن یک رخداد روزانه است
چینی ها علاوه بر تلاش برای آرام کردن و تسکین دادن به ارواح، وقت زیادی را صرف دورکردن ارواح پلید و سایر موجودات اهریمنی می کنند و این کار را از طریق دادن پیشکش، حمل دعا و طلسم، سوزاندن عود و آویزان کردن اشیا دفع کننده شیاطین در اطراف خانه انجام می دهند. 
یکی از راه های دفع اهریمن، استفاده از تصویر هوآنگ کوئی (Zhong Kui) یکی از نابود کنندگان ارواح خبیثه می باشد. هوآنگ کوئی از چهره های معروف در افسانه های چینی است که 80 هزار روح پلید را تحت فرمان خود دارد. آویزان کردن تصویر او در ورودی خانه به منزله دعوت از این روح نگهبان برای حفاظت از افراد خانه می باشد. آویزان کردن تصویر هوآنگ کوئی در مکان های تجاری با کالاهای گرانبها نیز کار عاقلانه ای است.

دور کردن اهریمن یک رخداد روزانه است


مراسم روح تکانی تبتی
راهبان تبتی با پوشیدن لباس ارواح و شیاطین در مراسم رقص فستیوال "روح تکانی" که در زمان چینی به آن "داجی" (Da Gui) می گویند شرکت می کنند. این فستیوال که هر سال در ماه مارس برگزار می شود، تولدی دوباره و شروعی تازه از طریق بیرون کردن موجودات اهریمنی و دور کردن نحسی است که این موجودات به همراه دارند. این مراسم که یک پاکسازی روحی در فصل بهار است در بیست و نهمین روز از اولین ماه سال نو یا "لُوسا" (Losar) برگزار می شود. 

مراسم روح تکانی تبتی


رقص باستانی "پوو" (Wutu) ارواح خبیثه را دفع می کند
هدف از رقص آیینی باستانی "پوو"، راندن ارواح خبیثه است و این رقص علی رغم قدمت بسیار زیاد، همچنان در دهکده "نیدا" (Nianduhu) انجام می شود. در این مراسم نمادین یک شال سفید رنگ که نشانه ای از روح است توسط یک مرشد سوزانده می شود و هفت مرد قوی هیکل نیز با استفاده از خاکستر خطوطی را برروی بدن خود رسم می کنند و به رقص "پوو" می پردازند.
تمام مردم دهکده در این مراسم مقداری نان و گوشت را بر سر چوب های نیزه مانند فرو می کنند و به "پوو"ها می دهند. هرچه غذای بیشتری پیشکش شود، خوش شانسی بیشتری نصیب دهکده خواهد شد. "پوو" انرژی اهریمنی را به داخل رودخانه می ریزد و انرژی های مثبت را نگه می دارد. این مراسم دفع اهریمن نیز مانند مراسم "روح تکانی" در ژانویه هر سال برگزار می شود.

رقص باستانی "پوو" (Wutu) ارواح خبیثه را دفع می کند


اسکناس های جهنمی یا پول های جهنمی برای جهان مردگان تهیه می شوند
ظاهراً داشتن پول در همه جا، حتی در دنیای پس از مرگ نیز ضروری است. در کشور چین اسکناس های جهنمی برای "دی یُویو" (Diyu) یا دادگاه مردگان چاپ می شوند. در این دادگاه ارواح مردگان توسط "یان وانگ" (Yan Wang) رئیس دادگاه زمینی قضاوت می شوند و پس از گرفتن حکم خود به بهشت و یا برای کفاره گناهان خود به یک هزارتوی زیر زمینی وارد می شوند. پول جهنمی یکی از پیشکش های بی شماری است که از سوی زندگان به مردگان داده می شود. گاهی اوقات این اسکناس ها را به شکل خاصی تا می زنند، اما اغلب اوقات آنها را روی هم قرار می دهند و برای فرستادن پول ها به قلمرو ارواح، آنها را می سوزانند و با این کار موجب آرامش ارواح می شوند.

اسکناس های جهنمی یا پول های جهنمی برای جهان مردگان تهیه می شوند


مردم چین هنوز هم به این ده سنت مربوط به ارواح پایبند هستندهفتمین ماه سال قمری، ماه روح نام دارد
در سنت های چینی، هفتمین ماه از سال قمری، "ماه روح" نام دارد و در طول این ماه حائل بین دنیای مردگان و زندگان برداشته می شود و ارواح می توانند به زمین بیایند. مردم در طول این ماه برای آرامش و تسکین ارواح، کارهای مختلفی انجام می دهند.
 اگر کودکی در این ماه متولد شود، باید جشن تولد او در ساعات روز برگزار گردد. برگزاری جشن در ساعات شب ممنوع است زیرا بنا بر باور عمومی، ارواح تغییر را نمی پسندند و توصیه می شود که در این ماه افراد از ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی خود مثل خریدن ماشین جدید، خرید خانه، اسباب کشی به آپارتمان جدید، ازدواج و یا شروع یک فعالیت تجاری نیز بپرهیزند. مردم همچنین در این ماه لباس قرمز نمی پوشند، پولی که بر روی زمین افتاده است را برنمی دارند، سوت نمی زنند و آواز نمی خوانند، زیرا این کار موجب جلب توجه ارواح می شود.

هفتمین ماه سال قمری، ماه روح نام دارد


فستیوال روح گرسنه 
چینی ها نیز مراسمی مشابه مراسم آمریکایی "هالووین" (Halloween) به نام "روز ارواح" دارند و در پایان این روز یک فستیوال شبانه برگزار می کنند. این فستیوال که یکی از مراسم سنتی آئین بودا (Buddha) و تائو (Tao) است، در پانزدهمین شب از هفتمین ماه سال قمری برگزار می شود. در طول این فستیوال، غذا و پول جهنمی به ارواح پیشکش می شود و سپس مجسمه کاغذی شش متری "دا شی یی" (Da Shi Ye)، خدای نگهبان ارواح، به آتش کشیده می شود.

فستیوال روح گرسنه


ازدواج ارواح
در چین حتی مردگان نیز شایسته عشق و برخورداری از یک زندگی پس از مرگ مملو از سعادت و خوشبختی هستند. اگرچه این اتفاق نادر است، اما هر از چند گاهی سنت سه هزارساله ازدواج ارواح انجام می شود. در این مراسم، خانواده ای دو فردی که در زمان مرگ مجرد بوده اند در یک مکان گرد هم می آیند و آخرین و البته عجیب ترین وساطت خود را برای ازدواج دو فرد متوفی انجام می دهند. آنها بر این باورند که با دفن اجساد در کنار یکدیگر روح آنها با هم ازدواج کرده و در جهان پس از مرگ آرامش می یابند و به زمین باز نمی گردند. 
بخش خوفناک این ماجرا دزدیدن جسد عروس از داخل گور است. در بسیاری از موارد اسکلت های دختران از داخل قبرها خارج شده و با قیمت بسیار بالایی در اختیار خانواده ای که به دنبال یک عروس برای جسد پسر مجردشان هستند قرار می گیرد.

ازدواج ارواح


جارو زدن مقبره
در برخی مناطق روستایی چین فستیوال "کانمینگ" (Qingming) یا روز جارو زدن مقبره ها در پانزدهمین روز اعتدال بهاری برگزار می شود. در طول این فستیوال، خانواده ها اطراف قبر عزیزانشان را جارو می زنند و به آنها میوه تازه، گل و پول جهنمی پیشکش می کنند و برای آنها عود می سوزانند.

جارو زدن مقبره


مراسم آئینی پاکسازی استخوان ها
در تایوان (Taiwan) و بخش های مختلف چین، مراسم پاکسازی استخوان ها چند سال پس از تدفین جسد عزیزان از دست رفته انجام می شود. در این مراسم، یکی از مردان خانواده استخوان ها را از خاک خارج می کند و پس از پاکسازی، آنها را داخل یک گلدان سفالی دفن می کند. این مراسم فرصتی برای نسل جوان است تا به وسیله آن به نیاکان خود توجه بیشتری داشته باشند.

مراسم آئینی پاکسازی استخوان ها

منبع: allday.com
نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
 • 2 1

  من بخاطر سفرهای بسیار متعدد به کشور چین و سفر به شهرهای مختلف چین و همچنین آشنایی با تعداد بسیار زیادی از مردم و حس کنجکاوی خودم اکثرا از دوستان چینی سئوال میکردم و پاسخهایشان برایم بسیار جالب بود . من مراسم خاک سپاری مردگان .نگهداری اجساد برای مدتی سوزاندن اجساد و نگهداری خاکستر مردگان را در مکانهایی مخصوص آتش زدن اسکناس برای رسیدن به ارواح برای داشتن امکان خرید وسایلی که به آن در جهان آخرت نیاز دارند .آتش زدن دسته های بخور که به تناسب قدرت خرید باز ماندگان که این دسته های بخور از 30 سانتیمتر

  • 0 0

   هادی جان، از اینکه تجربتون را با کاربران توریستگاه به اشتراک گذاشتید ممنونیم

محبوبترین مراکز دیدنی
ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

یک تور اختصاصی در هرم شیشه ای نمادین موزه لور

موزه لور پاریس با همکاری شرکت گردشگری ایر بی ان بی به مناسب سی امین سال ساخت هرم معروفی که در ورودی اصلیش قرار دارد به دو مسافر این شانس را می دهد تا در یک تور اختصاصی از داخل موزه و یک شب اقامت در منشور 22 متری که توسط یو مینگ پی طراحی شده، شرکت کنند.

کلیسای زیبای نوتردام در دام آتش گرفتار شد

عصر روز 25 فروردین ماه سال 1398 در ساعت 6:30 دقیقه به وقت محلی پاریس بود که کلیسای زیبای نوتردام در دام آتش گرفتار شد. این کلیسا بدون شک یکی از زیباترین آثار گوتیک جهان است که ساخت آن در سال 1345 میلادی پس از دو قرن به پایان رسید. کلیسای نوتردام قبل از برج معروف ایفل نماد شهر پاریس بود اما همچنان با سالانه 13 میلیون بازدیدکننده از برج ایفل پر بازدیدتر است.

متن کامل مقاله

فرودگاه جدید استانبول و بزرگترین جابجایی در تاریخ هوانوردی

فرودگاه جدید استانبول با کد فرودگاهی یاتای IST بالاخره پس از چندین بار تاخیر در تاریخ اعلام شده در هفتم آوریل سال 2019 یعنی هجدهم فروردین ماه سال 1398 به طور رسمی آغاز به کار کرد. یک جابجایی بزرگ 45 ساعته از فرودگاه آتاتورک به فرودگاه 8 میلیارد دلاری استانبول از جمعه پنجم آوریل (16 فروردین) در ساعت 3 بامداد شروع و در نیمه شب هفتم آوریل (18 فروردین) به پایان رسید.

متن کامل مقالهخبرنامه توریستگاه
توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید