• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • قبرستان ابن بابویه شهرستان تهران استان تهران
 • قبرستان ابن بابویه شهرستان تهران استان تهران
 • قبرستان ابن بابویه شهرستان تهران استان تهران
 • قبرستان ابن بابویه شهرستان تهران استان تهران
 • قبرستان ابن بابویه شهرستان تهران استان تهران
 • قبرستان ابن بابویه شهرستان تهران استان تهران
 • قبرستان ابن بابویه شهرستان تهران استان تهران
 • قبرستان ابن بابویه شهرستان تهران استان تهران
 • قبرستان ابن بابویه شهرستان تهران استان تهران
 • قبرستان ابن بابویه شهرستان تهران استان تهران
 • قبرستان ابن بابویه شهرستان تهران استان تهران


قبرستان ابن بابویه

نام مرکز دیدنی

Ibn Babawayh Cemetery

نوع مرکز دیدنی

مکان تاریخی

استان

شهرستان

تهران

منطقه

شهر ری و باقر شهر

ناحیه

پایین شهر

مدت زمان بازدید

30 دقیقه الی 1 ساعت

ساعت بازدید

تمام روزهای سال

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

تهران، شهر ری، خیابان ابن بابویه، آرامگاه ابن بابویه

آرامگاه ابن بابویه دومین گورستان شهر تهران و اولین قبرستان شهرری می باشد. تا زمان ناصرالدین شاه این مکان کشتزاری بوده است که در آن جسدی پیدا شد و مشخص می شود که این جسد متعلق به مرحوم شیخ صدوق بوده که هشتصد سال قبل دار فانی را وداع گفته است. به دستور ناصرالدین شاه مجددا شیخ صدوق دفن می گردد و برای آرامگاهش بقعه ای ساخته می شود. بعد از کشف جسد شیخ صدوق به این نتیجه می رسند که با توجه به اینکه شیخ صدوق در زمان سامانیان زندگی می کرده، پس این مکان گورستانی بوده که سیل آن را برده و بعدها تبدیل به کشتزار شده است. البته آرامگاه شیخ صدوق در حمله مغولان به ایران و جنگ هایی که در دوران تیموریان خوارزمشاهیان صورت می گرفته به کرات به دلایل مختلف تخریب گردیده است. بعد از برپایی بقعه برای مقبره مرحوم شیخ صدوق اشخاص زیادی در این آرامگاه دفن می گردند و رفته رفته آرامگاه ابن بابویه محل دفن اشخاص معروف می گردد. مرحوم محمد مصدق و محمدرضا شاه پهلوی نیز از جمله کسانی بودند که وصیت کردند پس از مرگ در این قبرستان به خاک سپرده شوند. از کسانی که در این آرامگاه آرمیده اند می توان به 
1) علی اکبر دهخدا
2) غلامرضا تختی
3) حسین بهزاد و همسرش
4) رجبعلی خیاط
5) مهوش
6) اشرف الملوک فخرالدوله دختر مظفرالدین شاه قاجار
7) میرزاده عشقی
8) وحدت کرمانشاهی 
و تعدادی دیگر از رجل سیاسی و فرهنگی کشور به همراه کشته شدگان قیام 30 تیر را نام برد. 

برج طغرل
برج طغرل نیز از دیگر آثار تاریخی موجود در این گورستان تاریخی است که در واقع کارکرد تقویمی داشته است. این برج 800 سال پیش ساخته شده و ساعت را با دقت 30 دقیقه نشان می دهد. از دیگر کارکرد آن می توان به این موضوع اشاره کرد که این برج مانند یک فانوس دریایی در وسط دریا عمل می کرده است با این تفاوت که در وسط جاده ابریشم روی زمین روشنگر مسیر مسافران بوده است. در بالای باروی این برج مشعل های می افروختند که روشنگر راه مسافران جاده ابریشم که از سمت خراسان راهی ری بوده اند باشد. البته گردشگران وقتی در برج طغرل می ایستند هوس خواندن به سرشان می زند چرا که از لحاظ محاسبات علم فیزیک دیواره های برج طغرل طوری ساخته شده اند که سبب می شوند صدا در آنها اکو شود.

توسعه گردشگری گوستان ابن بابویه
شهرداری منطقه 20 تهران در حال حاضر در محوطه ای به وسعت 20 هزار متر مربع در اطراف برج طغرل سعی در ساخت مرکزی فرهنگی-تفریحی برای پایتخت نشینان و گردشگران دارد. قرار است در این محوطه کتابخانه، فرهنگسرا و رستوران ساخته شود. 

ثبت ملی
آرامگاه ابن باویه در سال 1375 با شماره  1816 به ثبت ملی رسیده است.

دسترسی به قبرستان ابن بابویه
وسیله نقلیه شخصی: برای رفتن به آرامگاه ابن بابویه لازم است ابتدا به شهر ری بروید سپس در خیابان ابن بابویه به آرامگاه ابن بابویه بروید. 
مترو: با استفاده از خط 1 مترو در ایستگاه جوانمرد قصاب پیاده شوید و با تاکسی های عبوری تا ابن بابویه بروید.
اتوبوس: با استفاده از اتوبوس های خط 426 که از میدان صفایه به سمت ترمینال مترو شهر ری حرکت می کنند نیز می توانید در ایستگاه شهید غیاثوند از اتوبوس پیاده شده و 500 متری را تا آرامگاه ابن بابویه پیاده روی فرمایید.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مشاهده دیدنی های اطراف روی نقشه

آب و هوا

دیدنی های نزدیک به قبرستان ابن بابویه

تفریحات نزدیک به قبرستان ابن بابویه

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

با 11 غار بزرگ در سراسر جهان آشنا شوید

غارها یکی از زیباترین، دیدنی ترین و جادویی ترین مکان های روی زمین هستند. آنها به عنوان دروازه ای به گذشته سیاره و گواهی از چگونگی تکامل زمین شناخته می شوند. چه شما یک مورخ باشید یا یک علاقه مند به ورزش، غارها همیشه علاقه انسان را برانگیخته اند، چرا که با پیشروی در این تونل های طبیعی، می توانید نگاهی اجمالی به تاریخ گذشته زمین بیاندازید.

متن کامل مقاله

معرفی 7 تجربه شگفت انگیز حیات وحش در اروپا

پناهگاه فوک در شمال آلمان به دلیل جذابیت بیش از حد و کارهای خوبی که انجام می‌ دهند، هنوز هم یکی از مکان‌ های مورد علاقه‌ ام است که تا به حال از آن بازدید کرده‌ ام. البته طوطی های دریایی و حتی خرس ها و اسب های وحشی هم برای دیدن وجود دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید اروپا چه چیزی برای ارائه تجربه سفر از نوع حیات وحش برای شما دارد. در اینجا موارد دلخواه شخصی من، بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

متن کامل مقاله

عکس های دیدنی از مکان های مقدس متروکه در جهان (قسمت دوم)

جهان پر از مکان های باشکوهی است که زمانی برای تمدن های گمشده مقدس بودند. کتاب جدید مکان‌ های مقدس متروکه اثر لارنس جوف، شگفت‌ انگیزترین مکان‌ های جهان را بررسی می‌ کند. ما برخی از معروف ترین و جذاب ترین آنها را برای کشف تاریخچه ای که در پس آنها نهفته است، برای شما انتخاب کرده ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید