• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • سراسر جهان


 • چشمه علی دامغان شهرستان سمنان استان دامغان
 • چشمه علی دامغان شهرستان سمنان استان دامغان
 • چشمه علی دامغان شهرستان سمنان استان دامغان
 • چشمه علی دامغان شهرستان سمنان استان دامغان

چشمه علی دامغان


نام مرکز دیدنی

Cheshmeh Ali in Damghan

استان

شهرستان

ناحیه

اطراف شهر

مدت زمان بازدید

1 ساعت

ساعت بازدید

تمام ایام سال

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

استان سمنان، جاده دامغان-کیاسر-ساری، 32 کیلومتری شمال غرب شهرستان دامغان

چشمه علی دامغان از جمله ییلاق های خوش آب و هوای استان سمنان به شمار می رود. این مجموعه تاریخی در مدار 36 درجه، 16 دقیقه و 35 ثانیه عرض شمالی و 54 درجه، 04 دقیقه و 58 ثانیه طول شرقی قرار گرفته است. سرچشمه رودخانه فصلی چشمه علی از رودخانه های دامغان و آستانه بوده و به دشت کویر سرازیر می شود.
عمارت چشمه علی دامغان عمارتی است که در دو بازه زمانی صفویان و قاجاریان ساخته شده است.شاکله کلی مجموعه و سردر اصلی چشمه علی برای دوره صفویه بوده است اما بنای ضلع جنوبی آن به دستور آقا محمد خان قاجار ساخته شد. به گفته مورخان، فتعلی شاه قاجار در هنگام سفر به مشهد خراسان در منطقه چشمه علی اقامت داشته، سپس دستور داد تا عمارتی را در میان حوض مجموعه بسازند. با اتمام ساخت عمارت قجری در میان آب، فتحعلی شاه کمبود مسجدی را مشاهده کرد و اعلام نمود که «این عمارت، کعبه ثانی نیاز دارد». بقایای مسجد چشمه علی به همراه طاق های مازه دار رومی و گرمابه آن در گذر سالیان بسیار از بین رفته است و هم اکنون مسجد دیگری به جای آن ساخته شده است. 
به علت وجود چشمه های فراوان این باغ در زمان های گذشته، به هزار چشمه و عالی بولاغ شهرت یافته بود. به باور بومیان منطقه، چشمه از کوبیدن سم اسب امام علی (ع) ر روی زمین، شکل گرفته شده و به همین دلیل نام چشمه علی را بر آن نهاده اند.
ترکیب آب و درختان کهنسال منظره چشم نوازی را در چشمه علی به وجود می آورده اند به خصوص زمانی که دو بنای فاخر را در میان خود جای دهند. بنایی دو طبقه موسوم به فتحعلی شاه با سقفی شبیه به سنتوری های رومی و ستون های چوبی در میانه حوض قرار گرفته و از میان آن دیگر عمارت چشم نواز چشمه علی با پنجره های ارسی بسیارزیبا در انتهای مجموعه نمایان است. 
در اطراف مجموعه چشمه علی امکاناتی نظیر سوییت های اقامتی، پارکینگ، رستوران، چایخانه، سوپرمارکت، بستنی فروشی، شهر بازی و کتابفروشی قرار گرفته تا مسافران در کمال آرامش به تفریح و لذت بردن از این منطقه خوش آب و هوا بپردازند.
چشمه علی دامغان در 3 خردادماه سال 1386 خورشیدی با شماره 19122 به ثبت میراث فرهنگی ایران در آمد اما در حال حاضر مورد بی مهری های بسیاری از جمله عدم نظارت بر بنا و حفاظت از آن قرار گرفته است.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مراکز دیدنی نزدیک به چشمه علی دامغان
سرگرمی ها نزدیک به چشمه علی دامغان

نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

کارهای جالب و هیجان انگیزی که در کشتی تفریحی می توانید انجام دهید

اگر در دهه گذشته با کشتی تفریحی به گشت و گذار رفته باشید حتما اطلاع دارید که زمانه تغییر کرده است. از تجهیزات و خدمات قدیمی کشتی های تفریحی زمان زیادی نمی گذرد، زمانی که امکانات برای پذیرایی از مسافران در کشتی فقط محدود به اتاق ناهارخوری و پیشخوان و میز مخصوص سرو چاشنی ها و دسرها و تنقلات و تجهیزات رفاهی کشتی در حد استخر، اتاق ورزش، تماشاخانه و چند مغازه بود.

متن کامل مقاله

آشنایی با رنگارنگ ترین خیابان های جهان

گردش و بازدید از جاهای دیدنی، بخش مهمی از سفر شما را تشکیل می دهد. مکان های بسیار زیبایی را در سرتاسر دنیا پیدا می کنیم که به واقع مناظری خوشایند و چشم نواز هستند. خصوصا رنگ ها نیز می توانند به جان مکان ها روحی تازه ببخشند و ویژگی محلی مکان ها را با شیوه های شگفت انگیزی بیان کنند.

متن کامل مقاله

دلایلی مهم برای بازدید از پولا در کرواسی

پولا که در کنار دریای پرتلالوی آدریاتیک قرار دارد، محل برگزاری جشنواره های جهانی، خوراک های بسیار تازه و لذیذ و کامل ترین کولوسئوم رومی در جهان است. در ادامه به شما خواهیم گفت چرا بهتر است که همین حالا سفری به آنجا داشته باشید.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید