• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • دریای خزر شهرستان مازندران استان ساری
 • دریای خزر شهرستان مازندران استان ساری


دریای خزر

نام مرکز دیدنی

Caspian Sea

نوع مرکز دیدنی

سایر مکان های دیدنی

شهرستان

ساری

ساعت بازدید

تمام روزهای سال

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

مازندران ساری

می توان از دریای کاسپین با نام فارسی خزر به عنوان بزرگترین ساختار آبی درون مرزی در جهان نام برد، دریایی وسیع که از غرب رشته کوه های قفقاز تا جلگه بی پایان آسیای مرکزی گسترانیده شده. نام آن از کلمه باستانی کاسپی مشتق شده، نامی که اشاره به مردم باستانی کاسپی (شهر در گرجستان) دارد که در قفقاز جنوبی زندگی می کردند. طول این زمرد بیکران شمال ایران از شمال تا جنوب 1200 کیلومتر و عرض آن 320 کیلومتر اندازه گیری شده. به طور کلی دریای خزر مساحتی 386400 کیلومتر مربعی، یعنی مساحتی بیش از کشور ژاپن را دربر گرفته و پوشش می دهد. حداکثر عمق آن نیز 1025 متر می باشد. در حدود 130 رودخانه به این دریا می ریزند که اغلب از سمت شمال غربی به دریای خزر می پیوندند. بزرگترین این رودخانه ها رود ولگاست. می توان از دریای خزر به عنوان جایگاه منابع عظیم انرژی نام برد، مشخصه ای که از جذابیت های اصلی آن به شمار می رود. این دریا برای انتقال انرژی به بازار و خطوط نفت و گاز از اهمیت ویژه ای برخوردارست. البته وجود آن بر آب و هوای مناطق اطرافش نیز بسیار تاثیر گذار می باشد. منبعی غنی و بی پایان از آبزیان دریایی که سالانه حدود 600 هزار تن آبزی از آن صید می شود. البته ناگفته نماند که یکی از با ارزش ترین ماهی های خاویاری هم در آن پرورش می یابد. به طور کلی کشورهایی نظیر جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، فدراسیون روسیه، قزاقستان و ترکمنستان در کرانه های دریای خزر گسترانیده شده اند. 
دریای خزر امروزی باقی مانده دریایی پهناور است که از دریای سیاه تا دریاچه آرال گسترش داشته و در گذشته چندید بار به علت افزایش حجم آبش به این دو پیکره آبی متصل گردیده. این اتفاق آخرین بار پس از اتمام عصر یخ به وقوع پیوست. اما برخلاف اعتقاد عموم این دریا هرگز با هیچ اقیانوسی مرتبط نبوده چرا که در زمان اتصالش با دریای سیاه، این دریا به اقیانوس متصل نبوده است. 


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مشاهده دیدنی های اطراف روی نقشه

آب و هوا

دیدنی های نزدیک به دریای خزر

تفریحات نزدیک به دریای خزر

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

با سازه های غیرمعمول و ساختمان های عجیب و غریب روی زمین آشنا شوید

نمی توان این واقعیت را انکار کرد که این جهان پر از شاهکارها و معماری های غیر سنتی است. چیزهای منحصر به فردی در این سیاره وجود دارد، از جمله رستوران های عجیب و غریب و غیر معمول، معابد عجیب و منحصر به فرد و موزه های غیر عادی که در سراسر کره زمین یافت می شوند.

با 10 دلیل برای سفر به وارنا در بلغارستان آشنا شوید

آیا قصد سفر به بلغارستان دارید، اما هنوز نمی دانید که کدام شهر آن را ببینید، وارنا یا صوفیه؟ در این مقاله پاسخ سوال خود را پیدا خواهید کرد. می خواهید بدانید بلغارستان کجاست؟ خوب، بلغارستان یک کشور در منطقه بالکان در سواحل دریای سیاه است که صوفیه پایتخت آن می باشد و وارنا هم محبوب ترین شهر ساحلی آن است.

متن کامل مقاله

با الهام بخش ترین مجسمه ها در جهان آشنا شوید

این مجسمه های خیره کننده با ترویج فراگیری، ارتباط انسانی و احترام به مام طبیعت، یک برنامه سفر جایگزین را برای جاذبه های "معمول" ارائه می دهند. در این مقاله نگاهی می اندازیم به چند اثر هنری باورنکردنی در سراسر جهان.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید