• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • سراسر جهان


 • آبشار شلماش شهرستان آذربایجان غربی استان سردشت
 • آبشار شلماش شهرستان آذربایجان غربی استان سردشت
 • آبشار شلماش شهرستان آذربایجان غربی استان سردشت
 • آبشار شلماش شهرستان آذربایجان غربی استان سردشت
 • آبشار شلماش شهرستان آذربایجان غربی استان سردشت

آبشار شلماش


نام مرکز دیدنی

Waterfalls of Shalmash

شهرستان

ناحیه

اطراف شهر

مدت زمان بازدید

حدود 1 الی 2 ساعت

ساعت بازدید

تمام ایام سال

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

آذربایجان غربی، 15 کیلومتری شهر سردشت، روستای مراغان

آبشار خروشان شلماش در میان دره ای سرسبز مراغان خود نمایی می کند. شلماش با ارتفاع بلند و تحیر برانگیزش در مدار 36 درجه و 09 دقیقه و 79 ثانیه عرض شمالی و 45 درجه و 49 دقیقه و 38 ثانیه طول جغرافیایی قرار گرفته است. این آبشار از 3 رودخانه کوچک سرچشمه گرفته و در نهایت به رودخانه زاب می ریزد. لازم به ذکر است، رودخانه زاب با گذر از روستاهای آلمان و شلماش بر روی گسل فرعی این 2 دهکده واقع شده است. در زبان کردی به سنگ بزرگ شلماش گویند و علت نامیدن این چشمه به اسم شلماش، جاری شدن آن از میان کوهی سنگی است.
آبشار پلکانی شلماش از 3 طبقه تشکیل شده است و هر یک از آن ها ارتفاع های متفاوتی دارند. در ابتدا با نزدیک شدن به آبشار، تنها بخشی از طبقه اول آن قابل مشاهده است و برای دیدن بخش های مرتفع تر آبشار بایستی از پله های منتهی به دره سرسبز آن بالارفت. 
آبشار شلماش با قرارگیری در طبیعتی سرسبز، منظره چشم نوازی را به وجود آورده و از سکوت و آرامش بالایی برخوردار است. تنها کافی است به این منطقه آیید تا حواستان را از شلوغی های شهر، دور کند.
فصل بهار بر روی دامان کوه های اطراف شلماش لباسی از گل های رنگارنگ می پوشاند و آبشار لبریز از آب می شود، اما تا نمیه اول اردیبهشت ماه، خنکای زمستان در آن پیوسته ثابت می ماند. اگر قصد سفر به این منطقه خوش آب و هوا را دارید نیمه دوم بهار و فصل تابستان می تواند بهترین اوقات محسوب شوند.
 از جمله امکانات رفاهی اطراف آبشار شلماش می توان به پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه و رستوران اشاره کرد. همچنین برای اقامت شبانه در این منطقه بهتر است در روستای سردشت بمانید و یا از سوویت ها و هتل های شهر ارومیه استفاده کنید. زندگی در طبیعت وحشی احتمال روبه رو شدن با سختی ها و اتفاق های خطرناکی را رقم می زند و بهتر است برای کمپ زدن در دامان طبیعت با گروه های گردشگری همراه شوید.
برای رسید به آبشار شلماش از طریق روستای سردشت تنها کافی است از مسیر کوتاه و آسفالت شده آن عبور کنید و از طبیعت اطراف جاده لذت ببرید.

دهستان: بریاجی

روستا: مراغان


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مراکز دیدنی نزدیک به آبشار شلماش
سرگرمی ها نزدیک به آبشار شلماش

نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

آیا می دانید قدیمی ترین شهرهای جهان کدامند؟

کارشناسان مدتهاست بر سر این موضوع با هم در بحث و تبادل نظر هستند که کدام شهر قدیمی ترین شهر در جهان است. اما کمبود و یا فقدان شواهد باستان شناسی در مورد زمان، تخریب و ماهیت ناقص در مورد قدمت اشیا باستانی باعث می شود تا رد پای یک شهر با یافته های چالش برانگیز روبرو شود.

متن کامل مقاله

مکان ها و کارهایی که می بایست در لیسبون پرتغال ببینید و انجام دهید

شهر لیسبون یکی از آن دسته شهرهاییست که می داند چگونه روح مدرن کلان شهری را با فرهنگ باستانی و تاریخ غنی درهم آمیزد. لیسبون، پایتخت پرتغال، با تعداد زیادی از مکان های جالب و در فضایی سنت شکنانه، داستان های روم باستان را حکایت می کند و میراث کهن موروها را عرضه می نماید.

متن کامل مقاله

مقاصد ساحلی برتر اروپا در سال 2019

ممکن است جزایر و سرزمین های گرمسیری شگفت انگیز شما را از راه بدر کنند، اما برای فراموش کردن بعضی از این بهترین مقصدهای ساحلی در جهان بهتر است فقط با یک پرواز کوتاه به جایی خوش آب و هوا بروید. قاره سبز اروپا برای داشتن کیلومترها خطوط ساحلی بکر و دست نخورده، سواحلی شبیه به سواحل کارائیب، غارهای مخفی، دهکده های عجیب و غریب صیادان و جزایری مسحور کننده به خود می بالد.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید