• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • سراسر جهان


 • آبشار شلماش شهرستان آذربایجان غربی استان سردشت
 • آبشار شلماش شهرستان آذربایجان غربی استان سردشت
 • آبشار شلماش شهرستان آذربایجان غربی استان سردشت
 • آبشار شلماش شهرستان آذربایجان غربی استان سردشت
 • آبشار شلماش شهرستان آذربایجان غربی استان سردشت

آبشار شلماش


نام مرکز دیدنی

Waterfalls of Shalmash

نوع مرکز دیدنی

دریاچه و آبشار

شهرستان

ناحیه

اطراف شهر

مدت زمان بازدید

حدود 1 الی 2 ساعت

ساعت بازدید

تمام ایام سال

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

آذربایجان غربی، 15 کیلومتری شهر سردشت، روستای مراغان

آبشار خروشان شلماش در میان دره ای سرسبز مراغان خود نمایی می کند. شلماش با ارتفاع بلند و تحیر برانگیزش در مدار 36 درجه و 09 دقیقه و 79 ثانیه عرض شمالی و 45 درجه و 49 دقیقه و 38 ثانیه طول جغرافیایی قرار گرفته است. این آبشار از 3 رودخانه کوچک سرچشمه گرفته و در نهایت به رودخانه زاب می ریزد. لازم به ذکر است، رودخانه زاب با گذر از روستاهای آلمان و شلماش بر روی گسل فرعی این 2 دهکده واقع شده است. در زبان کردی به سنگ بزرگ شلماش گویند و علت نامیدن این چشمه به اسم شلماش، جاری شدن آن از میان کوهی سنگی است.
آبشار پلکانی شلماش از 3 طبقه تشکیل شده است و هر یک از آن ها ارتفاع های متفاوتی دارند. در ابتدا با نزدیک شدن به آبشار، تنها بخشی از طبقه اول آن قابل مشاهده است و برای دیدن بخش های مرتفع تر آبشار بایستی از پله های منتهی به دره سرسبز آن بالارفت. 
آبشار شلماش با قرارگیری در طبیعتی سرسبز، منظره چشم نوازی را به وجود آورده و از سکوت و آرامش بالایی برخوردار است. تنها کافی است به این منطقه آیید تا حواستان را از شلوغی های شهر، دور کند.
فصل بهار بر روی دامان کوه های اطراف شلماش لباسی از گل های رنگارنگ می پوشاند و آبشار لبریز از آب می شود، اما تا نمیه اول اردیبهشت ماه، خنکای زمستان در آن پیوسته ثابت می ماند. اگر قصد سفر به این منطقه خوش آب و هوا را دارید نیمه دوم بهار و فصل تابستان می تواند بهترین اوقات محسوب شوند.
 از جمله امکانات رفاهی اطراف آبشار شلماش می توان به پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه و رستوران اشاره کرد. همچنین برای اقامت شبانه در این منطقه بهتر است در روستای سردشت بمانید و یا از سوویت ها و هتل های شهر ارومیه استفاده کنید. زندگی در طبیعت وحشی احتمال روبه رو شدن با سختی ها و اتفاق های خطرناکی را رقم می زند و بهتر است برای کمپ زدن در دامان طبیعت با گروه های گردشگری همراه شوید.
برای رسید به آبشار شلماش از طریق روستای سردشت تنها کافی است از مسیر کوتاه و آسفالت شده آن عبور کنید و از طبیعت اطراف جاده لذت ببرید.

دهستان: بریاجی

روستا: مراغان


نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

دیدنی های نزدیک به آبشار شلماش

تفریحات نزدیک به آبشار شلماش

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

آشنایی با 9 شهر افسانه ای در اروپا که تا به حال ندیده اید

بی تردید، شهرهای اروپایی معماری چشم نواز، هنری در سطح جهانی و غذاهای خلاقانه دارند. با این حال دهکده های کوچک افسانه ای نیز دارای جادوی مختص به خود هستند. 9 شهری که در اینجا آورده شده اند به زیبایی کارت پستال ها می باشند و به سرعت هر شخصی را با خیابان هایی که شبیه به کتاب های داستان و کانال های پیچ در پیچ هستند مجذوب خود کنند.

متن کامل مقاله

خطرناک ترین مسیرهای پیاده روی در جهان

ده مسیر از خطرناک ترین مسیرهای پیاده روی در دنیا که نه ضعف قلب، بلکه اعصاب شما را آزمایش می کند، مرزهای شما را تحت فشار قرار می دهد و در امتداد مسیر باعث می شود تا بدن شما از هیجان آدرنالین ترشح کند. اگر به دنبال یک پیاده روی آرامش بخش در جنگل ها هستید این مسیرها به درد شما نمی خورد اما اگر نیازمند ماجراجویی های بسیار جدی می باشید هر کدام از این مسیرها هر آنچه بخواهید و حتی بیش تر از آن را به شما عرضه می کند.

متن کامل مقاله

با 10 مورد از قدیمی ترین کتابخانه های دنیا آشنا شوید

کتابخانه ها اگر به زبان ساده تعریف شوند، نه تنها کوهی از دانش بلکه گنجی بسیار باشکوه و ارزشمند، معماری اعجاب انگیز، تاریخی باستانی و بسیار چیزهای دیگر را در خود جای داده اند. قدیمی ترین کتابخانه های دنیا قرن هاست به عنوان نماد برجسته ای از دانش هستند و حتی در این عصر دیجیتال هنوز هم چیزهای برای ارائه دارند.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید