•  بقعه شیخ حیدر شهرستان اردبیل استان مشگین شهر
  •  بقعه شیخ حیدر شهرستان اردبیل استان مشگین شهر
  •  بقعه شیخ حیدر شهرستان اردبیل استان مشگین شهر

بقعه شیخ حیدر


نام مرکز دیدنی

Sheikh Heidar tomb

استان

شهرستان

آدرس

استان اردبیل، مشکین شهر، خیابان باهنر شمالی

این مقبره که پیکر شیخ حیدر پدر شاه اسماعیل، اولین پادشاه حکومت صفوی را در دل دارد، برای نخستین بار توسط شاه طهماسب ساخته شد و در دوره صفویه به دستور شاه عباس تکمیل گردید و بخش هایی به آن اضافه شد. این مجموعه تاریخی ارتباطی بسیاری قوی با تاریخ صفوی ها دارد و برخی از پادشاهان این سلسله نظیر شاه اسماعیل اول در آن به خاک سپرده شده اند. بنای اصلی مقبره در واقع برجی است مدور با محیط 22 متری که تا ارتفاع 17 متری از سطح زمین سربرافراشته. آرامگاه شاه اسماعیل اول به همراه فرزندانش در داخل این بنا و در نزدیکی مقبره پدرش شیخ صفی قرار دارد. تقریبا 115 سال پیش در دوران سلطنت ناصرالدین شاه این بنا تحت پروژه های بازسازی عمده ای قرار گرفت و تغییراتی نیز در مجموعه اعمال گردید. از قسمت های اصلی این مجموعه می توان به دروازه، حیاط بزرگ، حیاط کوچک، شهیدگاه، مسجد جنت سرا و چله خانه که در برگیرنده قندیل خاه، حرم خانه و چینی خانه است، اشاره کرد. گنبد الله، الله چشمگیرترین و البته محبوب ترین بخش مجموعه به شمار می رود. مقبره شیخ حیدر امروزه یکی از محبوب ترین جاذبه های مشکین شهر به شمار می رود و سالانه گردشگران زیادی را از سراسر جهان و ایران به خود جلب می کند. 


نقشه و موقعیت جغرافیایی


نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.


مقاله های گردشگری

آشنایی با 10 مکان در جاوای اندونزی که حتما باید از آنها دیدن کنید

اگر برای اولین بار است که به اینجا سفر می کنید و یا فقط دو هفته زمان دارید، جاوا بهترین مکان است. جاوا که بزرگترین جزیره این کشور می باشد خانه شلوغ ترین شهرهای اندونزی، معروفترین جاذبه های دیدنی و دارای مردمی خونگرم با رفتاری دوستانه است. در ادامه با ده مورد از برجسته های این جواهر آسیای جنوب غربی آشنا شوید.

متن کامل مقاله

با 10 مورد از عجیب ترین گونه های گیاهی دنیا آشنا شوید

گیاهان موجودات بسیار جالبی بر روی کره زمین هستند که در سراسر جهان و به صورت هزاران گونه متفاوت وجود دارند و گفته می شود که حتی قبل از حیات انسان ها نیز گیاهان بر روی زمین می زیستند. گیاهان زیبا، مفید و شگفت انگیز هستند، برخی از آن ها به عنوان غذای حیوانات و حتی انسان ها استفاده می شوند، در حالی که برخی دیگر مصرف دارویی دارند.

متن کامل مقاله

با 15 مورد از زیباترین روستاهای اسپانیا آشنا شوید

لوس پِبلوس مس بونیتوس دِ اسپانا (Los Pueblos mas Bonitos de Espana) یا انجمن زیباترین جزیره های اسپانیا 68 جواهر کوچک و 11 مورد دیگر که در سال 2018 به این لیست اضافه شده را در طول کشور برگزیده است. به ادامه این مقاله توجه کنید تا تعدادی از بهترین ها را به شما معرفی کنیم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید