• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • سراسر جهان


 • بقعه شیخ حیدر شهرستان اردبیل استان مشگین شهر
 • بقعه شیخ حیدر شهرستان اردبیل استان مشگین شهر
 • بقعه شیخ حیدر شهرستان اردبیل استان مشگین شهر

بقعه شیخ حیدر


نام مرکز دیدنی

Sheikh Heidar tomb

استان

شهرستان

آدرس

استان اردبیل، مشکین شهر، خیابان باهنر شمالی

این مقبره که پیکر شیخ حیدر پدر شاه اسماعیل، اولین پادشاه حکومت صفوی را در دل دارد، برای نخستین بار توسط شاه طهماسب ساخته شد و در دوره صفویه به دستور شاه عباس تکمیل گردید و بخش هایی به آن اضافه شد. این مجموعه تاریخی ارتباطی بسیاری قوی با تاریخ صفوی ها دارد و برخی از پادشاهان این سلسله نظیر شاه اسماعیل اول در آن به خاک سپرده شده اند. بنای اصلی مقبره در واقع برجی است مدور با محیط 22 متری که تا ارتفاع 17 متری از سطح زمین سربرافراشته. آرامگاه شاه اسماعیل اول به همراه فرزندانش در داخل این بنا و در نزدیکی مقبره پدرش شیخ صفی قرار دارد. تقریبا 115 سال پیش در دوران سلطنت ناصرالدین شاه این بنا تحت پروژه های بازسازی عمده ای قرار گرفت و تغییراتی نیز در مجموعه اعمال گردید. از قسمت های اصلی این مجموعه می توان به دروازه، حیاط بزرگ، حیاط کوچک، شهیدگاه، مسجد جنت سرا و چله خانه که در برگیرنده قندیل خاه، حرم خانه و چینی خانه است، اشاره کرد. گنبد الله، الله چشمگیرترین و البته محبوب ترین بخش مجموعه به شمار می رود. مقبره شیخ حیدر امروزه یکی از محبوب ترین جاذبه های مشکین شهر به شمار می رود و سالانه گردشگران زیادی را از سراسر جهان و ایران به خود جلب می کند. 


نقشه و موقعیت جغرافیایی


نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

تصاویر شگفت انگیز از مرزهای دنیا

این دنیا به طور طبیعی بدون مرز ساخته شده است. اما این انسان ها بودند که مرزها را بوجود آوردند تا آدم ها را از یکدیگر جدا کنند. یکی از قدیمی ترین مزرها که هنوز هم پابرجاست قطعا دیوار بزرگ چین می باشد که ساخت آن در سال 221 قبل از میلاد شروع و در سال 1644 به پایان رسید. این دیوار چین را از مغولستان جدا می کند.

متن کامل مقاله

با 10 مورد از شگفت انگیزترین جزیره های مصنوعی جهان آشنا شوید

اگر انسان از قرن 21 به این اندازه پیشرفت کرده است پس این امکان وجود دارد که بتواند برای خود یک جزیره مصنوعی بسازد. اگر تا به حال اسم جزیره مصنوعی به گوشتان نحورده است در ادامه با ده مورد از این جزایر ساخت دست بشر شگفت انگیز در سال 2019 آشنا شوید.

متن کامل مقاله

با 30 سرزمین شگفت انگیز زمستانی در گوشه کنار جهان آشنا شوید (قسمت دوم)

هر بار که نام زمستان را می شنویم بی اراده به یاد سرمای سوزان، آسمان خاکستری و آبریزش بینی می افتیم اما این فصل روی زیبای دیگری نیز دارد که اغلب نادیده گرفته می شود. برای نمونه نگاهی بیندازید به کوهستان های ایتالیا که پوشیده از برفند، دریاچه های یخی بکر و دست نخورده و کلبه های انگلیسی که نقاشی های نورمن راکوِل در مقابلشان حرفی برای گفتن ندارند.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید