•  بقعه شیخ حیدر شهرستان اردبیل استان مشگین شهر
  •  بقعه شیخ حیدر شهرستان اردبیل استان مشگین شهر
  •  بقعه شیخ حیدر شهرستان اردبیل استان مشگین شهر

بقعه شیخ حیدر


نام مرکز دیدنی

Sheikh Heidar tomb

استان

شهرستان

آدرس

استان اردبیل، مشکین شهر، خیابان باهنر شمالی

این مقبره که پیکر شیخ حیدر پدر شاه اسماعیل، اولین پادشاه حکومت صفوی را در دل دارد، برای نخستین بار توسط شاه طهماسب ساخته شد و در دوره صفویه به دستور شاه عباس تکمیل گردید و بخش هایی به آن اضافه شد. این مجموعه تاریخی ارتباطی بسیاری قوی با تاریخ صفوی ها دارد و برخی از پادشاهان این سلسله نظیر شاه اسماعیل اول در آن به خاک سپرده شده اند. بنای اصلی مقبره در واقع برجی است مدور با محیط 22 متری که تا ارتفاع 17 متری از سطح زمین سربرافراشته. آرامگاه شاه اسماعیل اول به همراه فرزندانش در داخل این بنا و در نزدیکی مقبره پدرش شیخ صفی قرار دارد. تقریبا 115 سال پیش در دوران سلطنت ناصرالدین شاه این بنا تحت پروژه های بازسازی عمده ای قرار گرفت و تغییراتی نیز در مجموعه اعمال گردید. از قسمت های اصلی این مجموعه می توان به دروازه، حیاط بزرگ، حیاط کوچک، شهیدگاه، مسجد جنت سرا و چله خانه که در برگیرنده قندیل خاه، حرم خانه و چینی خانه است، اشاره کرد. گنبد الله، الله چشمگیرترین و البته محبوب ترین بخش مجموعه به شمار می رود. مقبره شیخ حیدر امروزه یکی از محبوب ترین جاذبه های مشکین شهر به شمار می رود و سالانه گردشگران زیادی را از سراسر جهان و ایران به خود جلب می کند. 


نقشه و موقعیت جغرافیایی


نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.


مقاله های گردشگری

آیا می دانستید می توانید با تهیه بلیط در یک عروسی سنتی هندی شرکت کنید؟

عروسی های هندی سنتی در دنیا معروف می باشند و این بدان علت است که آنها یک جشن واقعی هستند و در بیشتر موارد این مراسم را با تزئینات گران قیمت، رقص، لباس های محلی و آیین مذهبی جشن می گیرند. اگر قصد دارید که به هندوستان سفر کنید و عاشق تجربه بودن در یک عروسی هندی را دارید یک شرکت تازه تاسیس استرالیایی این شانس را به گردشگران می دهد.

متن کامل مقاله

آشنایی با معبد قرن هشتمی که مردم آن را هشتمین عجایب دنیا می نامند

در این کره خاکی دیدنی های بسیاری وجود دارد و هر روز از دیدن عجایب باشکوه جدید دنیا شگفت زده می شویم. یکی از کاربران اینترنتی تصاویر خارق العاده ای از یک معبد قرن هشتمی به نام کایلاسا (Kailasa) را به اشتراک گذاشته و می گوید که باید آن را به عنوان هشتمین عجایب دنیا درنظر گرفت. این معبد به خدای هندو شیوا تعلق دارد و از یک صخره یک تکه تراشیده شده است.

متن کامل مقاله

با 9 مورد از مهیج ترین راه پله های دنیا آشنا شوید

از پله های کنده شده از سنگ در سریلانکا گرفته تا پله های شگفت انگیز مدرن در واتیکان هر دو هم زیبا و هم چالش برانگیز و در هر زمینه ای نفس گیر هستند.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید