• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • هزار دره شهرستان گلستان استان گنبد کاووس
 • هزار دره شهرستان گلستان استان گنبد کاووس
 • هزار دره شهرستان گلستان استان گنبد کاووس


هزار دره

نام مرکز دیدنی

Hezar Dareh

نوع مرکز دیدنی

طبیعت بکر و جنگل

استان

شهرستان

گنبد کاووس

ناحیه

اطراف شهر

مدت زمان بازدید

نصف روز الی 1 روز کامل

ساعت بازدید

تمامی روزهای سال

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

استان گلستان، گنبد کاووس، 55کیلومتری شمال شرقی کلاله، بعد از روستای گچی سو

با خروج از کلاله آخرین روستایی دیار گچی سو  و با پشت سر گذاشتن آن متوجه منطقه ای شگفت انگیز خواهید شد. با تماشای آن علت نامگذاریش به هزار دره را متوجه خواهید شد، منطقه ای که تا چشم کار می کند شاهد تپه و دره هایی را با فاصله های مختلف خواهید دید و با طیف وسیعی از رنگ سبز و مخملین، به استقبال چشمان شما می آیند.
اگر به توصیه ما عمل کنید و فصل بهار را برای سفر به این محل انتخاب کرده باشید، هرگز وسوسه قدم زدن روی تپه ها را نادیده نگیرید.
یکی از هزاران تپه در این ناحیه، تپه ماهور و مجموعه تاریخی نزدیک به آن است. این مجموعه در 6 کیلومتری شهرستان کلاله قرار دارد بر روی بلند ترین تپه این منطقه و در یک مسیر کاملا کوهستانی بنا شده است. البته تا نزدیکی این تپه جاده آسفالت شده و به راحتی می توانید به این مجموعه برسید.
از دلایل شهرت این ناحیه گورستان تاریخی موجود در آن است.  گورستانی بر فراز کوه گوگجه داغ در مجاورت تپه ماهور که قدمت آن به زمان پارینه سنگی می رسد. گورستان خالد نبی نام این منطقه تاریخی است و به وضوح می توان شاهد انسان هایی از جنس هم  بود که به طبقات مختلف تقسیم شده اند. نماد هایی به عنوان سنگ قبر روی این تپه وجود دارند و به 3 دسته تقسیم شده اند:
1) دسته ای به شکل صلیب هستند اما قسمت افقی آن ها از 2 دایره تشکیل شده و مختص زنان است.
2) دسته ای که به شکل استوانه با کلاهی به سر و شالی به کمر که مختص مردان است.
3) و دسته آخر نماد هایی به شکل شاخ قوچ هستند و مختص افراد قدرتمند، زیرا در نواحی ترکمن قوچ همیشه نماد قدرت بوده.

اما این دسته بندی گویا کافی نبوده و مردم برای افرادی با طبقه اجتماعی بالاتر، سنگ قبر های بلند تری می ساختند. با این حال هیج کدام از این نماد ها یا سنگ قبور بلند تر از 4 متر نیستند.
این گورستان سر سبز با سنگ قبر های منحصر به فرد، اثری سحر آمیز از تفکرات و شیوه زندگی و مردن مردم این نواحی به شمار می آید.
در فراز این تپه علاوه بر گورستان عوام، مقبره خالد نبی نیز قرار دارد. این زیارتگاه از بیرون به شکل گنبدی سبز بر بالای 4 دیوار خود نمایی می کند. در نزدیکی بقعه متوجه تعدادی پنجره در دیوار های این مقبره می شوید و ورودی طاق شکل آن با وجود پنجره ها، ستون های آهنی و گنبد بنا، نظرتان را جلب خواهد کرد. در داخل زیارتگاه، قبری به ارتفاع 1.5  متر وجود دارد و برای مردم ترکمن بسیار محترم است.
علاوه بر این آثار تاریخی، مقبره های مختلف دیگری نیز به چشم می خورد و از این میان می توان به مزار عالم بابا (پدر همسر خالد نبی) و چوپان عطا، اشاره کرد.
با توجه به اینکه خالد نبی یکی از مبلغان دیانت مسیح بوده و افراد را به یکتا پرستی دعوت می نمود، در اواخر زندگانی اش با حضرت محمد ملاقات داشت و به ایشان ایمان آورد، این بنا محل مذهبی است و رسومات خاصی دارد که بهتر است به احترام اهالی آن ها را رعایت کنیم.

بهترین زمان سفر به هزار دره: فصل بهار بهترین زمان سفر به منطقه زیبای هزار دره و بازدید از گورستان خالد نبی و دیگر جاذبه های این منطقه می باشد.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مشاهده دیدنی های اطراف روی نقشه

آب و هوا

دیدنی های نزدیک به هزار دره

تفریحات نزدیک به هزار دره

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

معرفی 9 کشور کوچک که می توانید در یک روز همه جای آن را ببینید!

از کشورهایی دیدن کنید که به قدری کوچک هستند که فقط در یک روز می توانید آنها را کاوش کنید! از جذابیت تاریخی سن مارینو گرفته تا شهر مجلل موناکو و مناظر زیبای لیختن اشتاین، خود را برای سفری بی نظیر در میان این کشورهای کوچک آماده کنید و در عرض یک روز آنها را به طور کامل کاوش کنید. برای آشنایی بیشتر با این کشورها ادامه مطلب را بخوانید.

متن کامل مقاله

با 12 مورد از قدیمی ترین شهرهای جهان آشنا شوید

اگرچه تعیین قدیمی ترین شهرهای جهان در تاریخ باستان یک کار پیچیده است، اما محققان در مورد چیزهای زیادی بحث کرده اند تا به نتیجه برسند. این بدان معناست که عنوان نهایی «قدیمی‌ ترین شهر جهان» همیشه موضوعی قابل بحث باقی می‌ ماند، اگرچه نمی‌ توانیم رقبای قدرتمند خاصی را که در این فهرست هستند نادیده بگیریم.

متن کامل مقاله

معرفی 5 مکان مقرون به صرفه برای زندگی کوچ نشینی دیجیتال در آسیا

به دنبال مکانی مقرون به صرفه برای زندگی به عنوان یک کوچ نشین دیجیتالی هستید؟ با ارزان‌ترین نقاط مهم کوچ نشینی دیجیتال در آسیا آشنا شوید! بسیاری از محبوب ترین مقاصد کوچ نشینی دیجیتالی در جهان ارزان نیستند. حتی در آسیا، جایی که می‌ توانید ارزان‌ ترین شهرها را برای کوچ نشینی دیجیتالی پیدا کنید، باید بدانید کجا را جستجو کنید.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید