• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • سراسر جهان


 • پل ورسک شهرستان مازندران استان سوادکوه
 • پل ورسک شهرستان مازندران استان سوادکوه
 • پل ورسک شهرستان مازندران استان سوادکوه

پل ورسک


نام مرکز دیدنی

Veresk Bridge

شهرستان

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

مازندران، سوادکوه، روستای ورسک، دره ورسک

ویژگی ها و مشخصه های برتر ورسک تا حدی زیاد است که توصیفش دشوار می شود، یکی از کهن ترین و دومین پل راه آهن کشور در زمان قدرت رضاشاه پهلوی ساخته شد و در سال 1315 افتتاح گردید. می توان از این پل به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی ایران نام برد، پلی تاریخی  که نامش به خاطر قرار گرفتنش در ارتفاع 110 متری از ته دره در کتاب گینس خودنمایی می کند. این رویداد مهندسی شگرف نقشی اساسی را در بهبود سیستم راه آهن ایران ایفا نموده و ساخت و سازش به اهتمام مهندسین آلمانی و اتریشی و کارشناسان فنی بسیار متبحر توسط شرکتی دانمارکی- سوئدی کامپساکس و تضمین 70 ساله انجام گرفته است. با تمام این تفاسیر و دارا بودن ویژگی های منحصربه فرد دیدن نام ورسک در لیست میراث ملی اصلا تعجب آور نیست. ورسک با طول 73.2 متری بر روی دره ای به همین نام در فاصله 85 کیلومتری از جنوب قائم شهر در شهرستان سوادکوه قرار گرفته و خطوط راه آهن شمال- تهران را به هم متصل می کند. می توان به طور کلی از این پل به عنوان اتصال دهنده دو رشته کوه های صعب العبور عباس آباد نام برد. مهم ترین ویژگی آن که باعث پیچیدن آوازه نبوغ و خلاقیت طراحانش حتی در میان بازدیدکنندگان خارجی شده است. از دیگر اقدامات خلاقانه طراحین این پل می توان به احداث تونلی دقیقا در زیر رودخانه ورسک اشاره کرد، اقدامی ارزشمند که پل را از آسیب های ناشی از طغیان رودخانه محافظت می کند. امروزه از ورسک به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری برتر در کشور یاد می شود، پلی ارزشمند با سازه ای شگرف که بدون استفاده از هیچ سازه فلزی تنها با ملات سیمان، شن شسته شده و آجر انجام شده است. از این پل که شهرتی جهانی دارد به عنوان پل پیروزی نیز یاد می شود، لقبی که توسط چرچیل رئیس جمهور وقت انگلستان به ورسک اعطا گردید. 

بهترین زمان بازدید: بهترین زمان بازدید از ورسک در فصول بهار و تابستان می باشد.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مراکز دیدنی نزدیک به پل ورسک
سرگرمی ها نزدیک به پل ورسک

نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

آیا می دانید قدیمی ترین شهرهای جهان کدامند؟

کارشناسان مدتهاست بر سر این موضوع با هم در بحث و تبادل نظر هستند که کدام شهر قدیمی ترین شهر در جهان است. اما کمبود و یا فقدان شواهد باستان شناسی در مورد زمان، تخریب و ماهیت ناقص در مورد قدمت اشیا باستانی باعث می شود تا رد پای یک شهر با یافته های چالش برانگیز روبرو شود.

متن کامل مقاله

مکان ها و کارهایی که می بایست در لیسبون پرتغال ببینید و انجام دهید

شهر لیسبون یکی از آن دسته شهرهاییست که می داند چگونه روح مدرن کلان شهری را با فرهنگ باستانی و تاریخ غنی درهم آمیزد. لیسبون، پایتخت پرتغال، با تعداد زیادی از مکان های جالب و در فضایی سنت شکنانه، داستان های روم باستان را حکایت می کند و میراث کهن موروها را عرضه می نماید.

متن کامل مقاله

مقاصد ساحلی برتر اروپا در سال 2019

ممکن است جزایر و سرزمین های گرمسیری شگفت انگیز شما را از راه بدر کنند، اما برای فراموش کردن بعضی از این بهترین مقصدهای ساحلی در جهان بهتر است فقط با یک پرواز کوتاه به جایی خوش آب و هوا بروید. قاره سبز اروپا برای داشتن کیلومترها خطوط ساحلی بکر و دست نخورده، سواحلی شبیه به سواحل کارائیب، غارهای مخفی، دهکده های عجیب و غریب صیادان و جزایری مسحور کننده به خود می بالد.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید