• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • سراسر جهان


 • پل ورسک شهرستان مازندران استان پل سفید
 • پل ورسک شهرستان مازندران استان پل سفید
 • پل ورسک شهرستان مازندران استان پل سفید

پل ورسک


نام مرکز دیدنی

Veresk Bridge

نوع مرکز دیدنی

پل و رودخانه و تنگه

شهرستان

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

مازندران، سوادکوه، روستای ورسک، دره ورسک

ویژگی ها و مشخصه های برتر ورسک تا حدی زیاد است که توصیفش دشوار می شود، یکی از کهن ترین و دومین پل راه آهن کشور در زمان قدرت رضاشاه پهلوی ساخته شد و در سال 1315 افتتاح گردید. می توان از این پل به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی ایران نام برد، پلی تاریخی  که نامش به خاطر قرار گرفتنش در ارتفاع 110 متری از ته دره در کتاب گینس خودنمایی می کند. این رویداد مهندسی شگرف نقشی اساسی را در بهبود سیستم راه آهن ایران ایفا نموده و ساخت و سازش به اهتمام مهندسین آلمانی و اتریشی و کارشناسان فنی بسیار متبحر توسط شرکتی دانمارکی- سوئدی کامپساکس و تضمین 70 ساله انجام گرفته است. با تمام این تفاسیر و دارا بودن ویژگی های منحصربه فرد دیدن نام ورسک در لیست میراث ملی اصلا تعجب آور نیست. ورسک با طول 73.2 متری بر روی دره ای به همین نام در فاصله 85 کیلومتری از جنوب قائم شهر در شهرستان سوادکوه قرار گرفته و خطوط راه آهن شمال- تهران را به هم متصل می کند. می توان به طور کلی از این پل به عنوان اتصال دهنده دو رشته کوه های صعب العبور عباس آباد نام برد. مهم ترین ویژگی آن که باعث پیچیدن آوازه نبوغ و خلاقیت طراحانش حتی در میان بازدیدکنندگان خارجی شده است. از دیگر اقدامات خلاقانه طراحین این پل می توان به احداث تونلی دقیقا در زیر رودخانه ورسک اشاره کرد، اقدامی ارزشمند که پل را از آسیب های ناشی از طغیان رودخانه محافظت می کند. امروزه از ورسک به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری برتر در کشور یاد می شود، پلی ارزشمند با سازه ای شگرف که بدون استفاده از هیچ سازه فلزی تنها با ملات سیمان، شن شسته شده و آجر انجام شده است. از این پل که شهرتی جهانی دارد به عنوان پل پیروزی نیز یاد می شود، لقبی که توسط چرچیل رئیس جمهور وقت انگلستان به ورسک اعطا گردید. 

بهترین زمان بازدید: بهترین زمان بازدید از ورسک در فصول بهار و تابستان می باشد.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

دیدنی های نزدیک به پل ورسک

تفریحات نزدیک به پل ورسک

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

آشنایی با 9 شهر افسانه ای در اروپا که تا به حال ندیده اید

بی تردید، شهرهای اروپایی معماری چشم نواز، هنری در سطح جهانی و غذاهای خلاقانه دارند. با این حال دهکده های کوچک افسانه ای نیز دارای جادوی مختص به خود هستند. 9 شهری که در اینجا آورده شده اند به زیبایی کارت پستال ها می باشند و به سرعت هر شخصی را با خیابان هایی که شبیه به کتاب های داستان و کانال های پیچ در پیچ هستند مجذوب خود کنند.

متن کامل مقاله

خطرناک ترین مسیرهای پیاده روی در جهان

ده مسیر از خطرناک ترین مسیرهای پیاده روی در دنیا که نه ضعف قلب، بلکه اعصاب شما را آزمایش می کند، مرزهای شما را تحت فشار قرار می دهد و در امتداد مسیر باعث می شود تا بدن شما از هیجان آدرنالین ترشح کند. اگر به دنبال یک پیاده روی آرامش بخش در جنگل ها هستید این مسیرها به درد شما نمی خورد اما اگر نیازمند ماجراجویی های بسیار جدی می باشید هر کدام از این مسیرها هر آنچه بخواهید و حتی بیش تر از آن را به شما عرضه می کند.

متن کامل مقاله

با 10 مورد از قدیمی ترین کتابخانه های دنیا آشنا شوید

کتابخانه ها اگر به زبان ساده تعریف شوند، نه تنها کوهی از دانش بلکه گنجی بسیار باشکوه و ارزشمند، معماری اعجاب انگیز، تاریخی باستانی و بسیار چیزهای دیگر را در خود جای داده اند. قدیمی ترین کتابخانه های دنیا قرن هاست به عنوان نماد برجسته ای از دانش هستند و حتی در این عصر دیجیتال هنوز هم چیزهای برای ارائه دارند.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید