• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • پل ورسک شهرستان مازندران استان پل سفید
 • پل ورسک شهرستان مازندران استان پل سفید
 • پل ورسک شهرستان مازندران استان پل سفید


پل ورسک

نام مرکز دیدنی

Veresk Bridge

نوع مرکز دیدنی

پل و رودخانه و تنگه

شهرستان

سوادکوه

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

مازندران، سوادکوه، روستای ورسک، دره ورسک

ویژگی ها و مشخصه های برتر ورسک تا حدی زیاد است که توصیفش دشوار می شود، یکی از کهن ترین و دومین پل راه آهن کشور در زمان قدرت رضاشاه پهلوی ساخته شد و در سال 1315 افتتاح گردید. می توان از این پل به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی ایران نام برد، پلی تاریخی  که نامش به خاطر قرار گرفتنش در ارتفاع 110 متری از ته دره در کتاب گینس خودنمایی می کند. این رویداد مهندسی شگرف نقشی اساسی را در بهبود سیستم راه آهن ایران ایفا نموده و ساخت و سازش به اهتمام مهندسین آلمانی و اتریشی و کارشناسان فنی بسیار متبحر توسط شرکتی دانمارکی- سوئدی کامپساکس و تضمین 70 ساله انجام گرفته است. با تمام این تفاسیر و دارا بودن ویژگی های منحصربه فرد دیدن نام ورسک در لیست میراث ملی اصلا تعجب آور نیست. ورسک با طول 73.2 متری بر روی دره ای به همین نام در فاصله 85 کیلومتری از جنوب قائم شهر در شهرستان سوادکوه قرار گرفته و خطوط راه آهن شمال- تهران را به هم متصل می کند. می توان به طور کلی از این پل به عنوان اتصال دهنده دو رشته کوه های صعب العبور عباس آباد نام برد. مهم ترین ویژگی آن که باعث پیچیدن آوازه نبوغ و خلاقیت طراحانش حتی در میان بازدیدکنندگان خارجی شده است. از دیگر اقدامات خلاقانه طراحین این پل می توان به احداث تونلی دقیقا در زیر رودخانه ورسک اشاره کرد، اقدامی ارزشمند که پل را از آسیب های ناشی از طغیان رودخانه محافظت می کند. امروزه از ورسک به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری برتر در کشور یاد می شود، پلی ارزشمند با سازه ای شگرف که بدون استفاده از هیچ سازه فلزی تنها با ملات سیمان، شن شسته شده و آجر انجام شده است. از این پل که شهرتی جهانی دارد به عنوان پل پیروزی نیز یاد می شود، لقبی که توسط چرچیل رئیس جمهور وقت انگلستان به ورسک اعطا گردید. 

بهترین زمان بازدید: بهترین زمان بازدید از ورسک در فصول بهار و تابستان می باشد.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مشاهده دیدنی های اطراف روی نقشه

آب و هوا

دیدنی های نزدیک به پل ورسک

تفریحات نزدیک به پل ورسک

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

با 9 کار شگفت انگیزی که باید بعد از بازدید اهرام در قاهره انجام دهید آشنا شوید

قاهره پایتخت مصر، محل اهرام و برخی از گنجینه های باستانی شگفت انگیز است. شهری با جمعیتی در حدود 21 میلیون نفر، که آن را به دومین منطقه بزرگ شهری در آفریقا تبدیل می کند، چیزی است که در نگاه اول ممکن است دلهره آور به نظر برسد. دود در بالای ساختمان ها، ترافیک قفل شده است و سر و صدا هم می تواند کر کننده باشد.

متن کامل مقاله

چگونه یک آخر هفته فوق العاده را در شهر زیبای گرجستان، تفلیس بگذرانیم

گرجستان درست در مرز بین اروپای شرقی و آسیا قرار گرفته است، اما از نظر سیاسی فقط به قاره اروپا تعلق دارد. گرجستان دقیقا همان چیزی را که از یک کشور در تقاطع قاره ها و فرهنگ ها انتظار دارید ارائه می دهد، مانند تاریخ غنی، شهرهای باستانی، ترکیبی جذاب از سنت ها و فرهنگ و پیشرفت خوب در زندگی مدرن.

متن کامل مقاله

با حقایقی جالب و خواندنی درباره اهرام مصر آشنا شوید

اکثر مردم فقط این را می دانند که اهرام مصر سازه های بزرگ و چشمگیری هستند که مدت ها پیش در مصر باستان ساخته شده اند. همچنین به طور کلی این باور وجود دارد که اهرام به عنوان مکان های تدفین و یادبود فراعنه بودند که پادشاهان مصر باستان در آن دفن شده اند. اما در واقع، چیزهای بسیار جالب تر و کنجکاوی های کمتر شناخته شده ای در مورد این سازه های جذاب وجود دارد.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید