• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • تپه آناهیتا سرعین شهرستان اردبیل استان سرعین
 • تپه آناهیتا سرعین شهرستان اردبیل استان سرعین


تپه آناهیتا سرعین

نام مرکز دیدنی

Anahita Hill

نوع مرکز دیدنی

خرابه باستانی

استان

شهرستان

سرعین

مدت زمان بازدید

کمتر از 1 ساعت

ساعت بازدید

تمام ایام سال

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

استان اردبیل، ضلع غربی شهر سرعین، بلوار امام علی(ع)

شهر با تمدن و زیبای سرعین از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار است اما در ضلع غربی آن تپه ای معروف به تپه باستانی آناهیتا قرار گرفته است. این بنای تاریخی با قدمتی در حدود 2000 سال قبل از میلاد مسیح، معبد زرتشتیان آن روزگار به شمار می رفت و اسم آن از آناهیتا یا همان الهه آب برگرفته شده است. از دیگر نام های این منطقه گردشگری تپیه سرعین، سارقین و زرتشت است. با هجوم اعراب به منطقه آذربایجان ایران و از میان رفتن امپراطوری پهناور ساسانی، دین زرتشت با گذر زمان از میان رفت و به دنبال آن از اهمیت آتشکده ها نیز کاسته شد. این بنا نیز از آن دوران و در حکومت سلجوقیان، ایلخانیان، قراقیونلوها و آق قیونلوها دستخوش تغییرات و بلایای بسیاری قرار گرفت. همچنین در اوایل دهه 40 خورشیدی قسمت های دیگری از معبد آناهیتا به دلیل احداث منبع آب شرب سرعین، تخریب شد. آتشکده آناهایتا در طول زمان مکان عبادی زرتشتیان به شمار می رفت اما در طی چندین سال به عنوان مسجد برای مسلمانان مورد استفاده قرار گرفت. بنا به گفته و باورهای مردم راه هایی زیرزمینی برای ورود به این معبد وجود داشته و یکی از این راه ها به میدان گاومیش گلی سرعین منتهی می شد اما هم اکنون مسدود شده است.
تپه باستانی آناهیتا با شماره 1976 در 16 فروردین ماه سال 1377 به ثبت آثار ملی ایران در آمد و در حال حاضر کارهای مرمتی آن در حال اقدام است.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مشاهده دیدنی های اطراف روی نقشه

آب و هوا

دیدنی های نزدیک به تپه آناهیتا سرعین

تفریحات نزدیک به تپه آناهیتا سرعین

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

با 11 غار بزرگ در سراسر جهان آشنا شوید

غارها یکی از زیباترین، دیدنی ترین و جادویی ترین مکان های روی زمین هستند. آنها به عنوان دروازه ای به گذشته سیاره و گواهی از چگونگی تکامل زمین شناخته می شوند. چه شما یک مورخ باشید یا یک علاقه مند به ورزش، غارها همیشه علاقه انسان را برانگیخته اند، چرا که با پیشروی در این تونل های طبیعی، می توانید نگاهی اجمالی به تاریخ گذشته زمین بیاندازید.

متن کامل مقاله

معرفی 7 تجربه شگفت انگیز حیات وحش در اروپا

پناهگاه فوک در شمال آلمان به دلیل جذابیت بیش از حد و کارهای خوبی که انجام می‌ دهند، هنوز هم یکی از مکان‌ های مورد علاقه‌ ام است که تا به حال از آن بازدید کرده‌ ام. البته طوطی های دریایی و حتی خرس ها و اسب های وحشی هم برای دیدن وجود دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید اروپا چه چیزی برای ارائه تجربه سفر از نوع حیات وحش برای شما دارد. در اینجا موارد دلخواه شخصی من، بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

متن کامل مقاله

عکس های دیدنی از مکان های مقدس متروکه در جهان (قسمت دوم)

جهان پر از مکان های باشکوهی است که زمانی برای تمدن های گمشده مقدس بودند. کتاب جدید مکان‌ های مقدس متروکه اثر لارنس جوف، شگفت‌ انگیزترین مکان‌ های جهان را بررسی می‌ کند. ما برخی از معروف ترین و جذاب ترین آنها را برای کشف تاریخچه ای که در پس آنها نهفته است، برای شما انتخاب کرده ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید