• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • سد البرز (سد لفور) شهرستان مازندران استان شیرگاه
 • سد البرز (سد لفور) شهرستان مازندران استان شیرگاه
 • سد البرز (سد لفور) شهرستان مازندران استان شیرگاه


سد البرز (سد لفور)

نام مرکز دیدنی

Alborz Dam (Lafur Dam)

نوع مرکز دیدنی

دریاچه و آبشار

شهرستان

سوادکوه شمالی

ناحیه

اطراف شهر

مدت زمان بازدید

3 الی 4 ساعت

ساعت بازدید

تمام ایام سال

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

مازندران، سوادکوه، دهستان لفور، منطقه دیوتک

به طبیعت بکر سوادکوه می رویم و با یکی دیگر از جاذبه های گردشگری چشم نواز آن آشنا می شویم. سد لفور یا همان سد البرز، این جاذبه گردشگری زیبا است. دیدنی های سد لفور از ابتدای جاده های منتهی به آن با درختان سر به فلک کشیده و کهنسال سوادکوه آغاز می شود. طبیعت وصف نشدنی این راه آنچنان محصور کننده است که هرگز متوجه سپری شدن زمان و رسیدن به مقصد نخواهید شد. وجود چشم اندازهایی همچون جنگل لفور با قدمت 40 میلیون ساله، به طبیعت این سد خاکی جلوه ای متفاوت بخشیده و بی شک می توان گفت یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه های گردشگری خوش آب و هوای کشورمان به شمار می رود.
کارهای مطالعاتی سد در اواخر حکومت پهلوی آغاز شد اما پس از گذشت سال ها، سر انجام در سال 1374 کار ساخت آن شروع شد و در سال 1389 به بهره برداری رسید. سد البرز در ابتدا به پاشاکلا شهرت داشت اما بعدها تغییر نام داد و در حال حاضر اسم آیت الله صالحی مازندرانی در منابع رسمی برای آن برگزیده شده است.
سد البرز در منطقه دئوتک یا همان محل تلاقی 2 آب احداث شده است و از 3 رودخانه اسکلیم رود، آذر رود و کارسنگ تغذیه می کند. این سد دهانه ای 837 متری را پوشش می دهد و با عمقی نزدیک به 75 متر، توانایی ذخیره 150 میلیون متر مکعب آب را داراست. این حجم فراوان می تواند آب 54000 هکتار زمین کشاورزی از 220 روستا شهرهای جویبار، قائمشهر، بابل و بابلسر را به راحتی تامین کند و از نیروی عبور آب به تولید برق مورد نیاز بسیاری از شهرها و روستاهای اطراف بپردازد.
جنگل های اطراف سد لفور و دریاچه آن در تمامی روزهای سال بسیار تماشایی است. نیمه اول سال هوای مطبوع و خنک لفور بسیار دلچسب خواهد بود. لمس لطافت و حس کردن عطر خوش جنگل و آب، از به یاد ماندنی ترین بخش های این سفر کوتاه مدت خواهد بود. پاییز در سد لفور با ریزش برگ های هزار رنگ به درون دریاچه، جلوه ای منحصر به فرد بدان می بخشد، بی شک می توان گفت در این فصل نظاره گر یکی از زیباترین شاهکار های خلقت خواهیم بود. اما سختی مسیر و هوا در روزهای سرد سال نمی تواند ذره ای از علاقه عاشقان عکاسی و طبیعت برای دیدن لفور کم کند، با این حال حتما از شرایط جوی و جاده در این روزها مطلع شوید.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مشاهده دیدنی های اطراف روی نقشه

آب و هوا

دیدنی های نزدیک به سد البرز (سد لفور)

تفریحات نزدیک به سد البرز (سد لفور)

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

با 10 دلیل برای سفر به وارنا در بلغارستان آشنا شوید

آیا قصد سفر به بلغارستان دارید، اما هنوز نمی دانید که کدام شهر آن را ببینید، وارنا یا صوفیه؟ در این مقاله پاسخ سوال خود را پیدا خواهید کرد. می خواهید بدانید بلغارستان کجاست؟ خوب، بلغارستان یک کشور در منطقه بالکان در سواحل دریای سیاه است که صوفیه پایتخت آن می باشد و وارنا هم محبوب ترین شهر ساحلی آن است.

متن کامل مقاله

با الهام بخش ترین مجسمه ها در جهان آشنا شوید

این مجسمه های خیره کننده با ترویج فراگیری، ارتباط انسانی و احترام به مام طبیعت، یک برنامه سفر جایگزین را برای جاذبه های "معمول" ارائه می دهند. در این مقاله نگاهی می اندازیم به چند اثر هنری باورنکردنی در سراسر جهان.

متن کامل مقاله

با 9 مورد از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری جهان آشنا شوید

آیا می خواهید جزو افرادی باشید که از محبوب ترین مقاصد گردشگری سال بازدید می کنند؟ در اینجا چگونگی برنامه ریزی قبلی برای سفر به شلوغ ترین جاذبه های گردشگری جهان آورده شده است. می دانیم که این روزها دوران سختی برای مسافران بوده است. اگرچه اکنون نمی توانیم به مقاصد موجود در فهرست خود سفر کنیم، اما می توانیم برنامه ریزی آن ها را شروع کنیم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید