• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • سراسر جهان


 • دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس
 • دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس
 • دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس
 • دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس
 • دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس

دره کال جنی


نام مرکز دیدنی

Kal Jeni Valley

شهرستان

آدرس

خراسان جنوبی،شمال طبس اطراف روستای ازمیغان امتداد خروجی قناتی

می توان از دره کال جنی طبس به عنوان یکی از زیباترین شگفتی های طبیعی ایران نام برد، دره ای که در جنوب استان خراسان قرار گرفته و به دلیل فرسایش ناشی از سیلاب و جریان آب در طی قرن ها به وجود آمده است. نام این دره از ترکیب دو کلمه کال و جنی به وجود آمده، کال به معنای دره ای ایجاد شده به وسیله جریان آب و سیلاب ها می باشد. ساکنین روستاها این دره را کمی ترسناک و مرموز می دانند از این رو بخش دوم آن را یعنی جنی برای اسم دره انتخاب کردند. جنی یعنی همان محل حضور و زندگی جن ها. به طور کلی سه دلیل برای انتخاب نام این دره توسط محققان و تاریخ شناسان ارائه می شود، دلیل اول مرموز بودن آن به دلیل ظاهر ستون ها، طاق ها و دیوارهایش و اعتقاد مردم روستایی به وجود جن در آن مکان است. نظریه دوم بر این موضوع دلالت دارد که چنانچه فردی در روزی طوفانی بر این دره بایستد از طرف جن ها مورد اصابت سنگ ریزه قرار می گیرد، البته ریزش سنگ ریزه ها به دلیل وزش شدید باد می باشد اما محلیان بر این باورند که این سنگ ها از طرف جن ها پرتاب می شوند. دلیل سوم وجود خانه ها و تونل هایی در دل دیواره های آن می باشد، خانه هایی که توسط پیروان آیین مهرآیینی برای برگزار کردن چله هایشان در آنها ساخته شدند. چله نام یک مراسم مذهبیست که در طی آن افراد به مدت 40 روز در مکانی مشخص کاملا خود را منزوی کرده و به انجام مناسک مذهبی می پردازند. پیروان این دین نام کلمه جنی را به منظور حفاظت از این تونل ها و خانه ها در برابر ورود دیگران با ایجاد رعب و وحشت برای آنها انتخاب کرده اند. زمانیکه از این دره مرموز دیدن می نمایید و با فضای رمز آلود و کمی ترسناک آن آشنا می شوید، متوجه خواهید شد که انتخاب این نام برای آن چندان هم بی دلیل نبوده. از یکی از برترین جذابیت های این منطقه می توان به نخلستان خودرو آن با درختان نخل درهم تنیده اش اشاره کرد، جاذبه ای شگرف که گذشتن از آن دشوار و طاقت فرسا خواهد بود. 

چگونگی دسترسی: دسترسی به این مکان بعد از جاده آسفالتی از دوراهی استخر با پیمودن مسیری 5 کیلومتری از جاده خاکی امکان پذیر خواهد بود. به طور کلی دو راه برای دستیابی به این مسیر وجود دارد، یکی انتهای جاده خاکی است که به ابتدای دره می رسد و دیگری اواسط جاده خاکی است که می توان از طریق یک شکاف ایجاد شده به دلیل فرسایش به دورن دره دست یافت. پسشنهاد می شود راه اول را انتخاب نمایید زیرا به محلی با مناطق سرسبز و چشمه آبی راه خواهید یافت. 


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مراکز دیدنی نزدیک به دره کال جنی
سرگرمی ها نزدیک به دره کال جنی

نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

فرودگاه جدید استانبول و بزرگترین جابجایی در تاریخ هوانوردی

فرودگاه جدید استانبول با کد فرودگاهی یاتای IST بالاخره پس از چندین بار تاخیر در تاریخ اعلام شده در هفتم آوریل سال 2019 یعنی هجدهم فروردین ماه سال 1398 به طور رسمی آغاز به کار کرد. یک جابجایی بزرگ 45 ساعته از فرودگاه آتاتورک به فرودگاه 8 میلیارد دلاری استانبول از جمعه پنجم آوریل (16 فروردین) در ساعت 3 بامداد شروع و در نیمه شب هفتم آوریل (18 فروردین) به پایان رسید.

متن کامل مقاله

با 10 مکان برتر و شگفت انگیز در کامبوج آشنا شوید

کامبوج کشوریست که به واسطه معابد شگفت انگیزش شناخته شده می باشد تا دیگر جاذبه های دیدنی اش. به همین منظور قصد داریم تا در این مقاله به برسی 10 مکان برتر این کشور زیبا و دوست داشتنی بپردازیم.

متن کامل مقاله

با شگفت انگیزترین مکان های کره زمین در سال 2019 آشنا شوید

این دنیا آفرینشی زیبا به دست خداوند است و در آن مکان های شگفت انگیز زیادی وجود دارد که می بایست به لیست سفرهای خود اضافه کنید. زمین پر از زیبایی های جذاب، شهرهای گمشده، آبشارهای شگفت انگیز و چیزهای بسیار دیگریست. به همین دلیل در ادامه به ده مکانی که یکبار هم شده در طول زندگیتان می بایست از آنها دیدن کنید اشاره کرده ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید