• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • ایران گردی ایرانگردی
 • سراسر جهان


 • دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس
 • دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس
 • دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس
 • دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس
 • دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس

دره کال جنی


نام مرکز دیدنی

Kal Jeni Valley

شهرستان

آدرس

خراسان جنوبی،شمال طبس اطراف روستای ازمیغان امتداد خروجی قناتی

می توان از دره کال جنی طبس به عنوان یکی از زیباترین شگفتی های طبیعی ایران نام برد، دره ای که در جنوب استان خراسان قرار گرفته و به دلیل فرسایش ناشی از سیلاب و جریان آب در طی قرن ها به وجود آمده است. نام این دره از ترکیب دو کلمه کال و جنی به وجود آمده، کال به معنای دره ای ایجاد شده به وسیله جریان آب و سیلاب ها می باشد. ساکنین روستاها این دره را کمی ترسناک و مرموز می دانند از این رو بخش دوم آن را یعنی جنی برای اسم دره انتخاب کردند. جنی یعنی همان محل حضور و زندگی جن ها. به طور کلی سه دلیل برای انتخاب نام این دره توسط محققان و تاریخ شناسان ارائه می شود، دلیل اول مرموز بودن آن به دلیل ظاهر ستون ها، طاق ها و دیوارهایش و اعتقاد مردم روستایی به وجود جن در آن مکان است. نظریه دوم بر این موضوع دلالت دارد که چنانچه فردی در روزی طوفانی بر این دره بایستد از طرف جن ها مورد اصابت سنگ ریزه قرار می گیرد، البته ریزش سنگ ریزه ها به دلیل وزش شدید باد می باشد اما محلیان بر این باورند که این سنگ ها از طرف جن ها پرتاب می شوند. دلیل سوم وجود خانه ها و تونل هایی در دل دیواره های آن می باشد، خانه هایی که توسط پیروان آیین مهرآیینی برای برگزار کردن چله هایشان در آنها ساخته شدند. چله نام یک مراسم مذهبیست که در طی آن افراد به مدت 40 روز در مکانی مشخص کاملا خود را منزوی کرده و به انجام مناسک مذهبی می پردازند. پیروان این دین نام کلمه جنی را به منظور حفاظت از این تونل ها و خانه ها در برابر ورود دیگران با ایجاد رعب و وحشت برای آنها انتخاب کرده اند. زمانیکه از این دره مرموز دیدن می نمایید و با فضای رمز آلود و کمی ترسناک آن آشنا می شوید، متوجه خواهید شد که انتخاب این نام برای آن چندان هم بی دلیل نبوده. از یکی از برترین جذابیت های این منطقه می توان به نخلستان خودرو آن با درختان نخل درهم تنیده اش اشاره کرد، جاذبه ای شگرف که گذشتن از آن دشوار و طاقت فرسا خواهد بود. 

چگونگی دسترسی: دسترسی به این مکان بعد از جاده آسفالتی از دوراهی استخر با پیمودن مسیری 5 کیلومتری از جاده خاکی امکان پذیر خواهد بود. به طور کلی دو راه برای دستیابی به این مسیر وجود دارد، یکی انتهای جاده خاکی است که به ابتدای دره می رسد و دیگری اواسط جاده خاکی است که می توان از طریق یک شکاف ایجاد شده به دلیل فرسایش به دورن دره دست یافت. پسشنهاد می شود راه اول را انتخاب نمایید زیرا به محلی با مناطق سرسبز و چشمه آبی راه خواهید یافت. 


نقشه و موقعیت جغرافیایی


نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

آیا می دانید سردترین شهرهای جهان کدامند؟

برای اکثر مردم سرما در فصل زمستان به معنی پوشیدن لباس های بیشتری است اما مکان های کمی در دنیا وجود دارند دمای آنها به شدت افت می کند. خوشبختانه اغلب زمستان ها همانند سرمای روستایی اویمیاکُن در سیبری خاوری در روسیه با دمای منفی 68 درجه استخوان سوز نیست. با توجه به کتاب ثبت آمار گینس درجه حرارت این روستا در سال 1933 به پایین ترین حد خود رسید و این مکان را به سردترین مکان مسکونی بر روی کره زمین تبدیل کرد.

متن کامل مقاله

آشنایی با بزرگترین جشنواره مجسمه های برفی و یخی

جشنواره سالیانه مجسمه های برفی و یخی بین المللی هاربین، استان هیلونگ جیانگ در شمال چین را به سرزمین عجایب یخی زمستانی تبدیل کرده است. بیش از میلیون ها بازدیدکننده در طول زمان این جشنواره به هاربین می روند تا شاهد ساختارهای عظیم الجثه بسیاری باشند که از بلوک های یخی بزرگ و چندین تن برف ساخته شده اند.

متن کامل مقاله

حقایقی کمتر شنیده شده درباره کوه اورست

آیا فکر می کنید که همه چیز را درباره بلندترین قله جهان می دانید؟ دوباره فکر کنید! در ادامه 7 حقیقت کمتر شناخته شده درباره کوه اورست معرفی می شود که بطور قطع دیدگاه جدیدی را راجع به این کوه نمادین که همچنان در قرن بیست و یکم نیز مقصدی محبوب در میان گردشگران ماجراجو و کوهنوردان می باشد در ذهنتان ایجاد خواهد کرد.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید