•  دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس
  •  دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس
  •  دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس
  •  دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس
  •  دره کال جنی شهرستان خراسان جنوبی استان طبس

دره کال جنی


نام مرکز دیدنی

Kal Jeni Valley

شهرستان

آدرس

خراسان جنوبی،شمال طبس اطراف روستای ازمیغان امتداد خروجی قناتی

می توان از دره کال جنی طبس به عنوان یکی از زیباترین شگفتی های طبیعی ایران نام برد، دره ای که در جنوب استان خراسان قرار گرفته و به دلیل فرسایش ناشی از سیلاب و جریان آب در طی قرن ها به وجود آمده است. نام این دره از ترکیب دو کلمه کال و جنی به وجود آمده، کال به معنای دره ای ایجاد شده به وسیله جریان آب و سیلاب ها می باشد. ساکنین روستاها این دره را کمی ترسناک و مرموز می دانند از این رو بخش دوم آن را یعنی جنی برای اسم دره انتخاب کردند. جنی یعنی همان محل حضور و زندگی جن ها. به طور کلی سه دلیل برای انتخاب نام این دره توسط محققان و تاریخ شناسان ارائه می شود، دلیل اول مرموز بودن آن به دلیل ظاهر ستون ها، طاق ها و دیوارهایش و اعتقاد مردم روستایی به وجود جن در آن مکان است. نظریه دوم بر این موضوع دلالت دارد که چنانچه فردی در روزی طوفانی بر این دره بایستد از طرف جن ها مورد اصابت سنگ ریزه قرار می گیرد، البته ریزش سنگ ریزه ها به دلیل وزش شدید باد می باشد اما محلیان بر این باورند که این سنگ ها از طرف جن ها پرتاب می شوند. دلیل سوم وجود خانه ها و تونل هایی در دل دیواره های آن می باشد، خانه هایی که توسط پیروان آیین مهرآیینی برای برگزار کردن چله هایشان در آنها ساخته شدند. چله نام یک مراسم مذهبیست که در طی آن افراد به مدت 40 روز در مکانی مشخص کاملا خود را منزوی کرده و به انجام مناسک مذهبی می پردازند. پیروان این دین نام کلمه جنی را به منظور حفاظت از این تونل ها و خانه ها در برابر ورود دیگران با ایجاد رعب و وحشت برای آنها انتخاب کرده اند. زمانیکه از این دره مرموز دیدن می نمایید و با فضای رمز آلود و کمی ترسناک آن آشنا می شوید، متوجه خواهید شد که انتخاب این نام برای آن چندان هم بی دلیل نبوده. از یکی از برترین جذابیت های این منطقه می توان به نخلستان خودرو آن با درختان نخل درهم تنیده اش اشاره کرد، جاذبه ای شگرف که گذشتن از آن دشوار و طاقت فرسا خواهد بود. 

چگونگی دسترسی: دسترسی به این مکان بعد از جاده آسفالتی از دوراهی استخر با پیمودن مسیری 5 کیلومتری از جاده خاکی امکان پذیر خواهد بود. به طور کلی دو راه برای دستیابی به این مسیر وجود دارد، یکی انتهای جاده خاکی است که به ابتدای دره می رسد و دیگری اواسط جاده خاکی است که می توان از طریق یک شکاف ایجاد شده به دلیل فرسایش به دورن دره دست یافت. پسشنهاد می شود راه اول را انتخاب نمایید زیرا به محلی با مناطق سرسبز و چشمه آبی راه خواهید یافت. 


نقشه و موقعیت جغرافیایی


نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.


مقاله های گردشگری

حقایق جالب درباره جزایر شگفت انگیز گالاپاگوس

جزایر گالاپاگوس درمیان غواصان به علت داشتن حیوانات و زندگی دریایی ای که در خود و آبهای اطرافش دارد بسیار معروف می باشد. در اینجا فقط بیش از 400 گونه ماهی زندگی می کنند پس با بازدید از این جزایر انگار به یک مستند نشنال جئوگرافی قدم گذاشته اید. در ادامه به چند حقیقت درباره جزایر گالاپاگوس اشاره می کنیم، جاییکه شاید به نظرتان جالب باشد.

متن کامل مقاله

آشنایی با جنگل های سراسر جهان که در معرض خطر نابودی قرار دارند

این مورد موضوعی است که در ذهن همگان می چرخد. جنگلهای سراسر دنیا به همراه گونه های نادر گیاهان و حیوانات که خانه آنهاست درحال نابودی هستند. به لیست زیر که 10 مورد از بیشترین جنگل هایی که در معرض خطر قرار دارند نگاهی بیندازید.

متن کامل مقاله

با 5 مورد از عجایب طبیعی غیر منتطره تایوان آشنا شوید

تایوان با وجود احاطه شدن با همسایگان بسیار بزرگتر از نظر اندازه و شهرت، به طور جدی یکی از مقاصد کم بازدیدی می باشد که بیش از مجسمه کوچک جزیره ایش را به شما پیشنهاد می کند. این کشور چشم اندازهایی زیبا از سواحلی گرم با شن های سفید در جنوب گرفته تا جنگل های استوایی سرسبز در حاشیه دریا، کوه های آتشفشانی و تشکیلات زمین شناسی در شمال به شما ارائه خواهد داد.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید