• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه
 • شهر باکو در کشور آذربایجان - توریستگاه

آشنایی با باکوپایتخت

اقلیم آب و هوایی

تابستان گرم و خشک و زمستان سرد

وسایل حمل و نقل

مترو,خطوط اتوبوسرانی,تاکسی,تراموا,مینی بوس

مساحت

285 کیلومتر مربع

جمعیت

1,116,513 نفر

زمان پرواز از تهران

1.25 ساعت
موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر
می توان از باکو به عنوان بزرگترین شهر آذربایجان و بزرگترین بندر دریاچه خزر و همچنین منطقه قفقاز نام برد. این شهر زیبا 28 متر پایین تر از سطح دریا در شبه جزیره آب شوران در ساحل غربی دریای خزر قرار گرفته و جزو یکی از مناطق نقت خیز جهان به شمار می رود. 
باکو به دوازده ناحیه یا منطقه اداری و 48 شهر تقسیم شده، سرزمینی زیبا و بسیار فرهنگی که بخش هایی از شهر قدیمی آن به همراه سرای شروان شاه ها (به ترکی آذربایجانی، شیروانشاهلار سارایی) و قلعه دختر آن به عنوان میراث جهانی یونسکو در سال 2000 به ثبت رسیده اند. بر اساس رتبه بندی های سایت لونلی پلنت باکو در میان 10 شهر برتر با زندگی شهری شبانگاهی لذت بخش قرار دارد. می توان از این شهر به عنوان مرکز علمی، فرهنگی و صنعتی آذربایجان نام برد، جاییکه بسیاری از موسسات بزرگ آذربایجانی در آن مستقرند. بندر تجاری و بین المللی باکو در طی سال قابلیت حمل و نقل بیش از دو میلیون تن کالای عمومی و خشک را داراست. در سال های اخیر، باکو افتخار میزبانی از رویدادهای بسیار مهمی در سطوح بین المللی را داشته، رویدادهایی مهم نظیر پنجاه و هفتمین دوره از مسابقات یورو ویژن در سال 2012، بازی های اروپایی سال 2015، اتومبیل رانی فرمول وان گرند پری (Grand Prix) سال 2016، چهارمین مسابقات همبستگی اسلامی و مسابقات اتومبیل رانی فرمول وان گرند پری آذربایجان در سال 2017. همچنین مسابقات یوفا یورو 2020 نیز در این شهر آذربایجان برگزار خواهند شد و جزو گزینه های انتخابی برای اکسپو 2025 (Expo 2025) در مقابل یکاترینبورگ، روسیه، اوسکا و ژاپن می باشد. در این شهر بادهای بسیار خشنی نیز می وزد تا جاییکه گاها از آن به عنوان شهر بادها نیز یاد می شود. 

جمعیت
در اوایل سال 2009 جمعیت باکو تقریبا دو میلیون نفر بود، آماری که 25 درصد از ساکنین کل کشور را در بر می گرفت. ولی در حال حاضر (سال 2018 میلادی) جمعیت باکو پایتخت آذربایجان 1.116.513 نفر می باشد.

آب و هوا
واقعیتی بسیار جالب در مورد آب و هوای باکو وجود دارد و آن هم میانگین دمای 14.2 درجه سانتی گرادی اش در تمام طول سال می باشد. دمایی که تنها 0.1 درجه با دمای متوسط کل زمین اختلاف دارد. این شهر دارای آب و هوای نیمه خشک و معتدل قاره ای است و میانگین بارش سالانه در آن حدودا 329 میلی متر می باشد. باکو شاهد تابستان هایی گرم و خشک، زمستان هایی بسیار سرد و نسبتا مرطوب و خنک خواهد بود. در برخی سال ها بارش برف در باکو زیاد و سطح شهر در تمام طول زمستان با برف پوشانده شده. بارش های تابستانی به ندرت در باکو رخ می دهد. در این شهر سیر درجه حرارت های فصلی نسبت به سایر مناطق موجود در اقلیم دریای خزر و عرض جغرافیایی مشابه بسیار کمتر است. آب و هوای باکو در بسیاری از ماه های سال بسیار خنک و خوشایند خواهد بود. همچنین گرمترین ماه های سال در باکو ماه های ژوئیه و اوت با میانگین روزانه 26.4 درجه سانتیگراد و سردترین ماه های سال ماه های ژانویه و فوریه با میانگین روزانه 4.3 درجه سانتیگراد می باشند.

تاريخچه
می توان از باکو به عنوان پایتخت آذربایجان و اصلی ترین بندر دریای خزر نام برد، شهری که برای اولین بار در دهه 1710 توسط پطر اول تسخیر شد و تا دو دهه تحت تصرف وی بود. کل منطقه قفقاز در دهه 1800 و بعد از جنگ با ایرانی ها به تصرف روس ها درآمد، این اراضی در سال 1813 پس از تنظیم عهدنامه گلستان به روس ها واگذار گردید. باکو برای روس ها دو مفهوم اساسی داشت: نفت و حمله های ناگهانی. آنها همواره در حال تلاش برای تصرف میدان های نفتی باکو بودند تا بلاخره در زمان پطر اول به اهدافشان رسیدند. استخراج نفت تا حد قابل توجهی از ذخایر نفتی باکو توسط روس ها در سال 1870 آغاز گردید، در قرن نوزدهم عملیات حفاری با سرعتی بیشتر صورت گرفت تا جاییکه آنها هزاران تن از کشاورزان روس را برای کار در مناطق نفتی به منطقه آوردند. بر اساس آمار مربوط به سرشماری های سال 1897 تعداد روس های ساکن در آذربایجان تقریبا به اندازه ترک های بومی بوده اند (از 37400 تا 40000 نفر). در طی سرشماری های شهری که در سال 1903 صورت گرفت تعداد روس ها به 44000 تا 57000 نفر افزایش یافت. گروه های ملی دیگری نیز به باکو آمدند که از میان آنها می توان به ارمنی ها اشاره کرد، اقلیتی کوچک با قدرت اقتصادی فوق العاده که اغلب جمعیت تجاری شهر را تشکیل می دادند. همچنین تعدادی از اقوام آذری ایرانی از مرزهای این کشور وارد آذربایجان شدند، یک گروه محلی کوچک با زبانی مشابه با مردم آذربایجان. این سرزمین همچنین میزبان اقوام گرجی، یهودی، آلمانی و ساکنینی از کوه های قفقاز بود. اروپایی ها در نقش سرمایه گذارانی متبحر و در غالب مهندسین و تکنسین هایی ماهر وارد کشور شدند، اتفاقی که باعث بهبود و پیشرفت آن شد تا جاییکه در سال 1900 باکو دارای سیستم تلفن، ساختمان هایی اروپایی و شورای شهر فعال گشت. البته در آن زمان آمار جرم در این شهر بسیار بالا بود و جنایت هایی شبیه به غرب وحشی در شمال آمریکا در این شهر اتفاق می افتاد. 
در حالیکه میدان های نفتی باکو در شرایط بسیار خطرناکی به سر می بردند یک جنبش کارگری در اوایل قرن به وقوع پیوست، دموکرات های اجتماعی روسیه این حرکت را به عنوان زنگ هشداری برای آغاز جنبش اعتصاب در سراسر بخش جنوبی امپراطوری تلقی کردند. باکو زمینه های آموزش و پرورش لازم برای رشد و ترقی روشنفکرانی نظیر گریگوری ارژنیکیدزه (Grigory Ordzhonikidze) و جوزف استالین (Josef Stalin) را فراهم آورد. به طور کلی باکو از آوریل سال 1920 تا  1991 پایتخت جمهوری آذربایجان شوروی و از سال 1918 تا 1920 پایتخت جمهوری آذربایجان مستقل بود. گرچه اکثر ذخایر نفتی تا دهه 1920 تخلیه شدند اما باز هم این شهر مورد هدف پیشروی های نازی ها در دوران جنگ جهانی دوم بود. هر چند گاسپلن شوروی (Soviet Gosplan) سرمایه گذاری های اندکی را در صنعت نفت باکو انجام داده بود اما پس از جنگ جهانی تمام این سرمایه ها و زیرساخت ها نابود شدند. در دوران بعد از شوروی انجام حفاری های دریایی در محل قرار گرفتن چاه های قدیمی به عنوان جایزه ای برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته شد. روسیه بار دیگر تلاش هایش را برای دسترسی به چاه های نفتی باقی مانده آغاز نمود و با پیشنهادات آذربایجان و شرکت های نفتی خارجی که دنبال راه اندازی نفت در سراسر خطوط لوله روسی و بنادر دریای سیاه در راستای رسیدن به هدفش مبارزه کرد. 

غذا و نوشیدنی
می توان از آذربایجان به عنوان کشوری باستانی با طبیعتی شگفت انگیز و زیبایی هایی خیره کننده نام برد، مردم این کشور به شدت میهمان نوازند و فرهنگ و سنن خاص آنها بسیار شبیه به ایرانیان است. این سرزمین جادویی هیجان انگیزترین غذاهای منطقه قفقاز را در دل خود جای داده . مردم این کشور هر سه تا چهار ساعت یکبار یک وعده غذایی میل می کنند، وعده هایی متنوع که با نوشیدن چای آغاز می شوند. بعد از نوشیدن چای و انجام گپی دوستانه وعده غذایی با صرف سالادی خوشمزه و میان وعده ای سبک و شگفت انگیز شروع می شود سپس با صرف سوپی خوشمزه ادامه می یابد. سوپی گرم و دلنشین که محتویاتش معمولا گوشت، ماهی، مرغ و گاهی ماست می باشد. برخی از سوپ ها نظیر پیتی (Piti)، دوشبارا (Dushbara)، سولو خینگال (Sulu- Khingal) و کوفته بزباش (Kyufta- Bozbash) می توانند برای وعده های اول و دوم سرو می شوند. 
بعد از آن نوبت به سرو غذای اصلی است، غذاهایی که عموما به کمک گوشت، مرغ و ماهی طبخ شده اند. دریای خزر دارای ماهی هایی خوشمزه و پرتنوع است، غذاهای آذربایجانی نیز به کمک این ماهی ها تهیه می شوند. غذاهایی خوشمزه نظیر ماهی کبابی، سوپ کوفته، ماهی سرخ شده، بخارپز، پلو ماهی، دلمه ماهی، ماهی سالمون و ماهی سفید. 
می توان از پلو به عنوان پادشاه غذاهای آذربایجانی نام برد که در وسط بشقاب سرو می شود. پلو آذربایجانی که به عنوان غذای اصلی سرو می گردد و نقشی اساسی را در وعده های غذایی این کشور ایفا می کند. پلو با گوشت، ماهی، تخم مرغ و سبزیحات سرو می شود. اکثرا این پلوها با زعفران سرو می شود، یکی از معطرترین و گل سرسبد ادویه های دنیا. غذاهای آذربایجان عموما از گوشت بره تهیه می شوند اما در برخی موارد از گوشت گوساله نیز استفاده می کنند. گوشت گوسفند و گوساله نیز جزو مواد اولیه تهیه برخی از خوراک ها نظیر دلمه می باشند. 
یکی دیگر از محبوب ترین غذاهای آذربایجان کباب است، غذایی لذیذ که با گوشت گوسفند تهیه شده و بر روی ذغال کباب می شود. از خوشمزه ترین این غذاها می توان به کباب سیخی اشاره کرد، گوشتی که در داخل یک سیخ قرار گرفته و بر روی ذغال کباب می شود. یکی دیگر از کباب های لذیذ این سرزمین کباب لیو لیا (Lyu- Lya) می باشد، کبابی که با گوشت قیمه ای طعم دار شده تهیه می شود. در این سرزمین جادویی صرف تاوا کباب (tava kebab) را به هیچ وجه از دست ندهید، این کباب همان کباب تابه ای ایرانی است که با سرخ کردن گوشت در داخل تابه تهیه می شود. در آذربایجان کباب کردن گوشت های شکاری، ماهی و سبزیجات بسیار رایج و متداول می باشد، کباب هایی خوشمزه که با رب انار شیرین یا ترش سرو می شود. 
مردم آذربایجان معمولا در کنار همه غذاهای خود شربت می نوشند، یک نوشیدنی دلنشین که به کمک میوه هایی ترش و شیرین نظیر آلو، لیمو، انگور و انار تهیه می شود. شربت تنها به عنوان یک نوشیدنی سرو نمی شود بلکه از آن به عنوان مشایعات غذاهای پلویی و گوشتی استفاده می گردد. تمام این غذاها با نانی به نام چورک سرو می شود، چورک در تنورهای شیرینی و نان پزی پخته می شود. 
سفر غذایی خوشمزه در این سرزمین با نوشیدن یک فنجان چای همراه با باقلوا، شکربورا، بادام بورا و حلوا به پایان می رسد. البته صرف مربا با چای نیز در این سرزمین بسیار متداول است، مربای آلبالو، گردو، برگ گل و زغال اخته. در سفر به آذربایجان به هیچ وجه تهیه و امتحان غذاهای خوشمزه آذربایجان را به هیچ وجه از دست ندهید.

مناسبت ها و رویدادها
ماه مه برای آذربایجانی ها جایگاهی ویژه دارد، ماهی شاد و پرنشاط که با جشنواره غذای باکو شروع می شود. اغلب کنسرت ها و بسیاری از رویدادهای این سرزمین در این بازه زمانی برگزار می شود، رویدادهایی شگرف که از بهترین آنها می توان به جشنواره جاز و نمایشگاه غذای باکو اشاره کرد. از آنجاییکه اکثر جمعیت آذربایجان را مسلمانان تشکیل می دهند، فستیوال رمضان نیز باشکوهی خاص در این کشور برپا می شود. همچنین در تقویم آذری ها بسیاری از روزها به عنوان تعطیلات ملی برای بزرگداشت یاد و خاطره قهرمانان در مبارزه برای استقلال آذربایجان و یادآوری این رویداد مهم ثبت شده اند. 

جشنواره بین المللی جاز باکو 
می توان از جاز به عنوان یکی از محبوب ترین موسیقی ها در میان مردم آذربایجان نام برد. جشنواره بین المللی جاز باکو هر ساله با برپایی کنسرت های متعدد جاز با هدف احترام و بزرگداشت رشد آذربایجان در زمینه موسیقی جاز بعد از دوران آذربایجان شوروی برپا می شود. در این جشنواره گروه های مختلف موسیقی و نوازندگان متبحر با یکیدیگر همکاری می کنند و از این طریق عشق خود را به موسیقی جاز اعلام می کنند.
Address: Baku Jazz Centre, 19 Rashid Behbudov Street, AZ1001, Baku, Azerbaijan
Tel.: +994 12 5981772, +994 55 4661111

نمایشگاه بین المللی خودرو آذربایجان (Azerbaijan International Auto Show)
می توان از اتو شو (AutoShow) و اتو پارتز (AutoParts) به عنوان دو نمایشگاه خودروی محبوب در آذربایجان نام برد، نمایشگاه هایی که هر سال در ماه مه برگزار می شود. بازدید از این نمایشگاه علی الخصوص برای مشاورین و صاحبین خودرو بسیار هیجان انگیز می باشد و توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می کند. در این نمایشگاه ها اتومبیل های مختلف، قطعات یدکی، تجهیزات، اتوبوس ها، کامیون، موتورسیکلت ها و تریلرهای بی نظیری به نمایش گذاشته می شوند.
Address: Heydar Aliyev Sports and Exhibition Complex, Baku, Azerbaijan
Tel.: +994 12 4041000, +994 55 3488055

نمایشگاه بین المللی کشاورزی آذربایجان Agrihort Azerbaijan))
آذربایجان به لطف شرایط آب و هوایی بسیار مساعدش برای کشاورزی مناسب است. تا جاییکه 9 منطقه از 11 منطقه موجود در این کشور دارای شرایطی مطلوب برای کشاورزی و برداشت محصول می باشد. این نمایشگاه با هدف اصلی کشف صنعت کشاورزی در کشور برپا می شود و محصولات کشاورزی مختلف، ماشین آلات کشاورزی، تجهیزات کارخانه ای و قطعات یدکی در آن در معرض نمایش عموم قرار می گیرد.
Address: Heydar Aliyev Sports and Exhibition Complex, Baku, Azerbaijan
Tel.: +994 12 4041000, +994 12 4041044

غذاهای جهانی آذربایجان (World Food Azerbaijan)
این نمایشگاه نه تنها با هدف گسترش نقش غذاهای آذربایجانی در بازارهای بین المللی و تطابق با نیازهای داخلی بلکه با تلاش برای اعلام آمادگی برای پاسخگویی در سفارشات صادراتی طراحی گردیده. در این نمایشگاه انواع لبنیات، کنسروها، سبزیجات و محصولات گوشتی یخ زده در معرض نمایش عموم قرار داده می شود. 
Address: Heydar Aliyev Sports and Exhibition Complex, Baku, Azerbaijan
Tel.: +994 12 4041000, +994 12 4041044

نمایشگاه بین المللی غذاهای دریایی و ماهیگیری دریای خزر (Caspian International Sea Food and Fishery Exhibition)
هر ساله در ماه مه یک نمایشگاه غذاهای دریایی و ماهیگیری با هدف مشخص کردن پتانسیل کنونی و آینده این کشور در صنعت ماهیگیری در منطقه خزر در آذربایجان برپا می شود. این نمایشگاه میزبان انواع متفاوت ماهی های تازه، یخ زده، فرآوری شده و تجهیزات مربوطه برای تولید کنندگان، مصرف کنندگان و توزیع کنندگان می باشد. 
Address: Heydar Aliyev Sports and Exhibition Complex, Baku, Azerbaijan
Tel.: +994 12 4474774درباره حمل و نقل شهری

حمل و نقل بین شهری

هوایی


فرودگاه بین المللی حیدر علی اف
فرودگاه بین المللی حیدر علی اف در فاصله 25 کیلومتری تا مرکز شهر قرار گرفته و پایگاه اصلی خطوط هوایی آذربایجان ایرلاینز ((Azerbaijan Airlines، آئروفلوت (Aeroflot)، آسترین ایرلاینز (Austrian Airlines)، ترکیش ایرلاینز (Turkish Airlines)، لوفت هانزا (Lufthansa) و هواپیمایی قطر (Qatar Airways) می باشد. خطوط هواپیمایی آئروفلوت یکی از مقرون به صرفه ترین بلیط ها را برای سفر به اروپا از طریق باکو ارائه می دهد. ایربالیتیک نیز پروازهای خوبی را با قیمت هایی مناسب از باکو به ریگا و بالعکس تنظیم می کند. می توان از پِگاسوس به عنوان یکی از بهترین و اقتصادی ترین خطوط هواپیمایی برای سفر به استانبول نام برد، پروازهای این شرکت به مقصد فرودگاه بین المللی صبیحا گوکچن استانبول انجام می شود.  
فرودگاه بین المللی حیدر علی اف به عنوان تنها فرودگاه تجاری در باکو خدمت رسانی می کند. ترمینال جدید محموله های دریایی باکو در مارس 2015 افتتاح گردید و به عنوان یک قطب اصلی در کشورهای مستقل مشتراک المنافع آغاز به کار کرد و امروزه یکی از بزرگترین، پیشرفته ترین و تکنیکی ترین ترمینال های منطقه فعالیت می کند. چندین پایگاه هوایی کوچکتر در نزدیکی باکو نظیر پایگاه هوایی باکو کالا (Baku Kala Air Base) نیز یافت می شود که به هواپیماهای خصوصی، هلیکوپترها و چارترها اختصاص دارند.

دریایی
با توجه به اینکه باکو از سمت شرق با دریای خزر احاطه شده، سیستم حمل و نقل دریایی در آن از اهمیت والایی برخوردارست یا به بیانی دیگر سامانه حیاتی آن به شمار می رود. خدمات حمل و نقل با کشتی به صورت قانونمند از باکو در امتداد دریای خزر به سمت شهر ترکمن باشی در ترکمنستان و بندر انزلی و نوشهر در ایران اجرا می شود. 
بندر باکو به عنوان بزرگترین بندر دریای خزر در سال 1902 تاسیس گردید، بندری بزرگ که دارای ترمینال اصلی بار کشتی، ترمینال کانتینر، ترمینال کشتی، ترمینال نفت، ترمینال مسافربری و ترمینال ناوگان بندر می باشد. ظرفیت حمل و نقل مایعات در این بندر به 15 میلیون تن و حمل و نقل بارهای خشک به بیش از 10 میلیون تن می رسد. 
در اوایل سال 2010 بندر تجاری بین المللی باکو تحت پروژه بازسازی قرار گرفت، این ساخت و سازها در سه مرحله انجام شدند و نهایتا در سال 2016 به پایان رسید. پروژه ای عظیم که انجامش بیش از 400 میلیون دلار هزینه برد. در فواصل بین ماه های آوریل تا نوامبر بندر باکو برای بارگیری مستقیم کشتی های اروپای غربی و بنادر مدیترانه قابل دسترسی است. می توان از جاده دولتی (M-1) و مسیر اروپایی (E60) به عنوان دو آزاد راه اصلی نام برد که اروپا و آذربایجان را به یکدیگر متصل می کند. شبکه آزاد راه در اطراف باکو بسیار گسترده است و به طور مداوم در حال گسترش می باشد. 

زمینی

قطار
قطارهای شبانه از روسیه و اوکراین به صورت منظم در دسترس هستند. قطارهای مسیر مسکو سه بار در هفته حرکت می کنند که طی نمودن این مسیر خود 60 ساعت زمان می برد. قطار سن پترزبورگ در روزهای یکشنبه در دسترس می باشد که مسیر باکو تا سن پترزبورگ را به مدت 70 ساعت می پیماید. از دیگر شهرهای مرتبط البته با ارتباط کمتر می توان به نووسیبیرسک (Novosibirsk) با مسیری 80 ساعتی، یکاترینبورگ (Yekaterinburg) با مسیری 75 ساعتی و کی یف (Kiev) با مسیری 68 ساعتی اشاره کرد. این سرویس ها در روزهای شنبه با کرایه حمل اضافی در بقیه شهرها ارائه می شوند. در برخی مواقع قطار مستقیم از برست، بلاروس در مسیری 81 ساعته حرکت می کند و در پایتخت بلاروس، مینسک نیز توقف می نماید. همچنین یک قطار با واگن تخت خواب دار شبانه از سمت تفلیس به صورت روزانه به سمت باکو حرکت می کند. سفری که انجامش 14 ساعت زمان می خواهد. این قطار در لنکران (Lankaran)، شکی (Sheki)، خاچماز (Xachmaz) و گنجه نیز توقف دارد. این سفر کلاس دو از تفلیس با پرداخت تنها 58 لاری به باکو باز می گردند. هزینه استفاده از قطارهای داخلی بسیار ارزان می باشد و اغلب سفرها با پرداخت تنها 3 منات و حتی کم تر در صورت استفاده از واگن های چند نفره انجام می شود.
با توجه به پیشرفت سامانه های حمل و نقل در باکو این بار ایستگاه مرکزی راه آهن باکو با خطوط داخلی و بین المللی به داخل شهر رسیده. پروژه ساخت خط راه آهن قارص – تفلیس – باکو که به طور مستقیم به ترکیه، گرجستان و آذربایجان متصل می شود، در سال 2007 آغاز شد و در سال 2015 تکمیل گردید. خطوطی که که قطارهایش از باکو به تفلیس در گرجستان و از آنجا به آخالکالاکی (Akhalkalaki) و سپس به قارص (Kars) در ترکیه متصل می کند. 

اتوبوس
اتوبوس های مسیر باکو و لنکران در نوبت های مختلف و ساعات 11:50، 15، 16 و 17 حرکت می کنند. اتوبوس های شکی نیز ساعتی و با دریافت 4 منات سفری 7 ساعته را آغاز می نمایند. مقصد اتوبوس های بین المللی باکو شامل ایران، ترکیه و تفلیس می باشد. به طور معمول نرخ مصوب اتوبوس های آذربایجان 1 منات برای هر ساعت سفر خواهد بود. به عنوان مثال استفاده از اتوبوس های آغ استفا برای پیمودن مسیری 7 تا 8 ساعتی از باکو تقریبا 8 منات است. 

مینی بوس
سفر به شکری از باکو 6 ساعت، به لنکران 5 ساعت، به خاچماز 3 ساعت، به شهرستان ساعتلی 5 ساعت و به ایمیشلی 4 ساعت طول می کشد. 

حمل و نقل درون شهری

مترو
در طول تاریخ در شهر باکو از تراموا، خطوط ریلی باریک و ارابه برای حمل و نقل استفاده می شد. در سال 2011 همزمان با سفارش 1000 تاکسی سیاه رنگ توسط شرکت تاکسیرانی باکو، برنامه ای با هدف معرفی تاکسی های لندن به باکو توسط وزارت حمل و نقل آذربایجان اجرا گردید. این حرکت تنها بخشی از توافق 16 میلیون یورویی به شمار میرفت، توافقی که مابین شرکت تاکسی لندن و شرکت تاکسیرانی باکو صورت گرفت. 
سامانه حمل و نقل ریلی محلی باکو، قطار کابلی و مترو را در برمی گیرد، یک سیستم بسیار سریع و قابل توجه که با شکوه خاصی و باب میل هنرمندان و طراحان ساخته شده و جزو جاذبه های شهر نیز به شمار می رود. مترو باکو برای اولین بار در نوامبر سال 1967 افتتاح گردید و در حال حاضر دارای 3 خط و 25 ایستگاه می باشد. در طی پنج سال گذشته تقریبا 170 میلیون نفر از سامانه حمل و نقل استفاده کرده اند. در سال 2008 رئیس سامانه مترو باکو تقی احمداف از برنامه ساختاری جدیدش رونمایی کرد، پروژه ای عظیم که از افزایش 41 ایستگاه جدید در 17 سال آینده به خط مترو باکو خبر می داد. این خطوط ترمینال اتوبوس جدید و فرودگاه بین المللی را نیز پوشش می دهند. 
برای پرداخت هزینه تمام سامانه های حمل و نقل شهری در باکو می توان از باکو کارت استفاده نمود. این کارت ها در پرداخت هزینه اتوبوس های درون شهری و مترو بسیار کارآمدند. 

اتوبوس و مینی بوس
دسترسی به تمام نقاط شهر باکو به وسیله مینی بوس و اتوبوس امکان پذیر خواهد بود، هزینه استفاده از این وسایل نقلیه درون شهری برای هر مسیر 0.2 منات می باشد. معمولا مقاصد اتوبوس در قسمت جلو و عقب آنها مشخص شده، همچنین در وب سایت http://www.niim.az/en/bus-info)) مسیرهای فعلی حرکت اتوبوس ها را مشخص گردیده اند. متاسفانه امکان سوار شدن افراد معلول با عدم توانایی در راه رفتن وجود ندارد. همچنین رانندگان بسیار خطرناک رانندگی کرده و به صورت ناگهانی روی ترمز می زنند از این رو در زمان ایستادن در وسط اتوبوس حتما به میله ای تکیه کنید.

تاکسی
تاکسی های انگلیسی اخیرا در صنعت تاکسیرانی باکو معرفی شده اند، هزینه استفاده از این تاکسی ها 0.7 منات برای هر کیلومتر می باشد. در واقع می توان با پرداخت 4 تا 10 منات به مرکز شهر باکو و با پرداخت 14 منات به فرودگاه رفت. گرچه این تاکسی ها مجهز به تاکسی مترند اما به هر حال پیشنهاد می شود قبل از سوار شدن حتما بر سر کرایه با رانندگان توافق نمایند. شرکت اوبر نیز در باکو فعالیت دارد، یک شرکت تاکسیرانی بسیار ایمن که تاکسی ها را با کمترین قیمت ها ارائه می دهند. 

ترانسفر وی آی پی باکو: 
تلفن: 994502509852+
خدمات ترانسفر فرودگاهی وی آی پی از فرودگاه بین المللی باکو به شهر و بالعکس ارائه می شود. می توان از این شرکت به عنوان شرکتی پیشرو در صنعت حمل و نقل نام برد که خدماتی عالی را در سطح استانداردهای جهانی و 5 ستاره ارائه می دهد و رتبه ای بسیار بالا در میان شرکت های حمل و نقل در باکو داراست. این خدمات شش زبان انگلیسی، روسی، ترکی، آذربایجانی، ایتالیایی، فرانسوی و مجاری را پوشش می دهد و استفاده از آن مستلزم پرداخت 19 یورو خواهد بود.

ترنسفرا فرودگاهی باکو: 
تلفن: 994708334037+
این خدمات به صورت 24 ساعته ارائه می شود، به صورت آنلاین قابل رزرو می باشد و در صورت رزرو آنلاین رسید نیز صادر می شود. این خدمات از فرودگاه تا مرکز شهر و فرودگاه بین المللی حیدر علی اف ارائه می شود و زبان انگلیسی را نیز پوشش می دهد. هزینه استفاده از این خدمات 19 یورو خواهد بود.

رویال تاکسی: 
تلفن:  2009- 994051880+
هزینه استفاده از این تاکسی ها به مقصد فرودگاه 15 تا 25 منات خواهد بود که این هزینه به مقصد شما در شهر بستگی دارد. نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهرنظرها

 • 2 2

  باسلام برای اجاره منزل در باکو کل پول اجاره را. اول پرداخت نکنید چون بعد بامشکل وخرابی دستگاه گرم وسرد جوابکو نیستند

 • 0 3

  عالی بود

 • 0 0

  عالی 👍 یاشاسین ❤️

 • 0 0

  خوب

محبوبترین مراکز دیدنی

مقاله های گردشگری

معرفی 9 کشور کوچک که می توانید در یک روز همه جای آن را ببینید!

از کشورهایی دیدن کنید که به قدری کوچک هستند که فقط در یک روز می توانید آنها را کاوش کنید! از جذابیت تاریخی سن مارینو گرفته تا شهر مجلل موناکو و مناظر زیبای لیختن اشتاین، خود را برای سفری بی نظیر در میان این کشورهای کوچک آماده کنید و در عرض یک روز آنها را به طور کامل کاوش کنید. برای آشنایی بیشتر با این کشورها ادامه مطلب را بخوانید.

متن کامل مقاله

با 12 مورد از قدیمی ترین شهرهای جهان آشنا شوید

اگرچه تعیین قدیمی ترین شهرهای جهان در تاریخ باستان یک کار پیچیده است، اما محققان در مورد چیزهای زیادی بحث کرده اند تا به نتیجه برسند. این بدان معناست که عنوان نهایی «قدیمی‌ ترین شهر جهان» همیشه موضوعی قابل بحث باقی می‌ ماند، اگرچه نمی‌ توانیم رقبای قدرتمند خاصی را که در این فهرست هستند نادیده بگیریم.

متن کامل مقاله

معرفی 5 مکان مقرون به صرفه برای زندگی کوچ نشینی دیجیتال در آسیا

به دنبال مکانی مقرون به صرفه برای زندگی به عنوان یک کوچ نشین دیجیتالی هستید؟ با ارزان‌ترین نقاط مهم کوچ نشینی دیجیتال در آسیا آشنا شوید! بسیاری از محبوب ترین مقاصد کوچ نشینی دیجیتالی در جهان ارزان نیستند. حتی در آسیا، جایی که می‌ توانید ارزان‌ ترین شهرها را برای کوچ نشینی دیجیتالی پیدا کنید، باید بدانید کجا را جستجو کنید.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید