• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • غار بورنیک شهرستان تهران استان فیروزکوه
 • غار بورنیک شهرستان تهران استان فیروزکوه
 • غار بورنیک شهرستان تهران استان فیروزکوه
 • غار بورنیک شهرستان تهران استان فیروزکوه


غار بورنیک

نام مرکز دیدنی

Burnik Cave

نوع مرکز دیدنی

غار و کوه

استان

شهرستان

فیروزکوه

ناحیه

اطراف شهر

مدت زمان بازدید

2 الی 4 ساعت

ساعت بازدید

تمام روزهای سال

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

تهران، جاده فیروزکوه، 12 کیلومتری فیروز کوه، خروجی روستای هرانده، 6 کیلومتری جنوب روستا

اگر از دود و شلوغی پایتخت خسته شده اید پیشنهاد بسیار خوبی برای شما داریم: غار بورنیک و روستای هرانده، سفری به اعماق زمین از جنس ماجرا جویی.
غار بورنیک زمانی محل زندگی انسان های غار نشین بود و با طولی حدود 3 کیلومتر، چهارمین غار طولانی ایران است. قرارگیری این مکان گردشگری در فاصله مطلوبی از تهران، سبب شده تا به مکانی مناسب برای تعطیلات آخر هفته پایتخت نشینان محسوب شود.
عمق این غار را می توان از 148 پله ورودی غار، حدس زد اما زیبایی های مسیر سبب فراموش کردن گذر زمان برای شما خواهد شد.
غار بورنیک 4 تالار دارد. سفال هایی پیدا شده از تالار اول با مساحت 40 در 50 متر مربع، نشان می دهد زمانی این منطقه، سکونتگاه غارنشینان بوده است و به آن تالار بیرونی نیز گفته می شود. در تالار دوم با 40 متر طول، چندین دالان قرار گرفته و دالان بلند آن به 30 متر است که رابطه تالار دوم و سوم است. این تالار دالانی، در بر دارنده استالاگتیت های گل کلمی نخودی و صورتی رنگ است.
اما تالار سوم با 60 متر طول، عمیق ترین تالار این غار محسوب می شود و بلافاصله پس از آن تالار چهارم نمایان می شود. تالار چهارم به خاطر وجود پرتگاه هایی تا 20 متر عمق، به تالار پرتگاه نیز شهرت دارد. با توجه به اینکه این بخش از غار بورنیک مسطح است، به نظر می رسد محل  پناه گرفتن غار نشینان بوده است.
گفته می شود غار آهکی بورنیک در کل از طولی معادل 3473 متر برخوردار بوده است و لقب بلندترین غار استان تهران را به خود گرفته است.

دیدنی های اطراف غار بورنیک:
در بازدیدتان به غار بورنیک، خالی از لطف نیست اگر در روستای هرانده با آن کوچه باغ های جادویی و نهر های پر آب توقفی داشته باشید و سری به خانه های کاهگلی و صنایع دستی بومیان هنرمندشان بزنید.
روستای هرانده محل کوچ ایل اصانلو و ایل الیکایی است که اگر در تابستان به این منطقه سر بزنید می توانید منظره جادویی گوچ ایل را ببینید.
غار چشم نواز بورنیک با شماره 6337 در 7 مهر ماه سال 1381 به ثبت میراث ملی ایران در آمد و زیبایی های آن سبب جذب گردشگران بسیاری از اقصی نقاط جهان می باشد.

تذکر: برای بازدید از غار حتما از یک راهنما کمک بگیرید و توجه داشته باشید، در زمستان پیمودن غار دشوار تر است.

تذکر: با توجه به اینکه غار در امتداد گسل قرار دارد و لایه طبقات آن نازک هستند، احتمال ریزش وجود دارد، بنا بر این باید  نکات ایمنی ازجمله گروهی وارد غار نشدن و عدم ایجاد سر و صدای بلند، را رعایت کنید.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مشاهده دیدنی های اطراف روی نقشه

آب و هوا

دیدنی های نزدیک به غار بورنیک

تفریحات نزدیک به غار بورنیک

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

معرفی 9 کشور کوچک که می توانید در یک روز همه جای آن را ببینید!

از کشورهایی دیدن کنید که به قدری کوچک هستند که فقط در یک روز می توانید آنها را کاوش کنید! از جذابیت تاریخی سن مارینو گرفته تا شهر مجلل موناکو و مناظر زیبای لیختن اشتاین، خود را برای سفری بی نظیر در میان این کشورهای کوچک آماده کنید و در عرض یک روز آنها را به طور کامل کاوش کنید. برای آشنایی بیشتر با این کشورها ادامه مطلب را بخوانید.

متن کامل مقاله

با 12 مورد از قدیمی ترین شهرهای جهان آشنا شوید

اگرچه تعیین قدیمی ترین شهرهای جهان در تاریخ باستان یک کار پیچیده است، اما محققان در مورد چیزهای زیادی بحث کرده اند تا به نتیجه برسند. این بدان معناست که عنوان نهایی «قدیمی‌ ترین شهر جهان» همیشه موضوعی قابل بحث باقی می‌ ماند، اگرچه نمی‌ توانیم رقبای قدرتمند خاصی را که در این فهرست هستند نادیده بگیریم.

متن کامل مقاله

معرفی 5 مکان مقرون به صرفه برای زندگی کوچ نشینی دیجیتال در آسیا

به دنبال مکانی مقرون به صرفه برای زندگی به عنوان یک کوچ نشین دیجیتالی هستید؟ با ارزان‌ترین نقاط مهم کوچ نشینی دیجیتال در آسیا آشنا شوید! بسیاری از محبوب ترین مقاصد کوچ نشینی دیجیتالی در جهان ارزان نیستند. حتی در آسیا، جایی که می‌ توانید ارزان‌ ترین شهرها را برای کوچ نشینی دیجیتالی پیدا کنید، باید بدانید کجا را جستجو کنید.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید