• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • سفید رود شهرستان گیلان استان رودبار
 • سفید رود شهرستان گیلان استان رودبار
 • سفید رود شهرستان گیلان استان رودبار


سفید رود

نام مرکز دیدنی

Sefid-Rud

نوع مرکز دیدنی

پل و رودخانه و تنگه

استان

شهرستان

رودبار

آدرس

ایران، گیلان، منجیل

رود 765 کیلومتری سفید رود به عنوان دومین رود بلند ایران در شمال کشور قرار گرفته، رودی پرآب که از کوه چهل چشمه در کردستان نشات گرفته  و به دریای خزر می ریزد. از محل تلاقی رودخانه شاهرود و قزل اوزن به بعد رودخانه سفید رود نامیده می شود. عملیات ساخت و ساز یک سد ذخیره در سال 1962 بر روی این رود تکمیل گردید، سدی که از آن به عنوان سد سفیدرود یا منجیل یاد می شود و در محل پیوستن دو رود قزل اوزن و شاهرود در نزدیکی شهر منجیل با هدف استفاده از آن در مصارف کشاورزی و تولید برق ساخته شد. به طور کلی منطقه سفیدرود جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی متعددی را در دل خود جای داده، جاذبه هایی شگرف و دلربا که سالانه نظر بسیاری از علاقمندان به طبیعت و تاریخ را به خود جلب می نماید. البته تلفیق و ترکیب جذاب طبیعت و تاریخ در این منطقه در کنار فرهنگ مردم آن، آداب رسوم و سبک زندگی آنها تکمیل می شود. با سفر به این منطقه بسیار جذاب لحظاتی رویایی و خاطراتی به یادماندنی را برای خود رقم زنید، غرق در تماشای زیبایی های دلربا و فریبنده چشم اندازهای طبیعی آن نظیر رودخانه سفید رود، سد سفیدرود، ییلاقات، دشت های برنج کاری شده، حیات وحش و گل های زیبا و دلربای آن شوید. البته اهمیت سفیدرود تنها به ویژگی های گردشگری جذاب و اهمیت سد آن در مصارف کشاورزی و تولید برق ختم نمی شود و این رود پرآب زیستگاه 45 گونه متفاوت و متعلق به 36 جنس و 17 خانواده می باشد. این رود از نظر زاد و ولد گونه های متفاوت آبزیان علی الخصوص گونه های خاویاری و استخوانی در جنوب دریای خزر بسیار حائز اهمیت می باشد. 

نکته: علاقمندان به قایقرانی می توانند در این رود تجربه هیجان انگیز گذر از امواج متلاطم را به همراه مناظزی بسیار زیبا که مختص به شمال کشور است را نظاره گر باشند. قسمت های خروشان این رودخانه 500 متر بعد از سد سفید رود شروع می شود که هر یک توسط قایقرانان محلی نامی خاص دارند. درجه قسمت های خروشان این رودخانه بین 2 تا 3 است.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مشاهده دیدنی های اطراف روی نقشه

آب و هوا

دیدنی های نزدیک به سفید رود

تفریحات نزدیک به سفید رود

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

با 11 غار بزرگ در سراسر جهان آشنا شوید

غارها یکی از زیباترین، دیدنی ترین و جادویی ترین مکان های روی زمین هستند. آنها به عنوان دروازه ای به گذشته سیاره و گواهی از چگونگی تکامل زمین شناخته می شوند. چه شما یک مورخ باشید یا یک علاقه مند به ورزش، غارها همیشه علاقه انسان را برانگیخته اند، چرا که با پیشروی در این تونل های طبیعی، می توانید نگاهی اجمالی به تاریخ گذشته زمین بیاندازید.

متن کامل مقاله

معرفی 7 تجربه شگفت انگیز حیات وحش در اروپا

پناهگاه فوک در شمال آلمان به دلیل جذابیت بیش از حد و کارهای خوبی که انجام می‌ دهند، هنوز هم یکی از مکان‌ های مورد علاقه‌ ام است که تا به حال از آن بازدید کرده‌ ام. البته طوطی های دریایی و حتی خرس ها و اسب های وحشی هم برای دیدن وجود دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید اروپا چه چیزی برای ارائه تجربه سفر از نوع حیات وحش برای شما دارد. در اینجا موارد دلخواه شخصی من، بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

متن کامل مقاله

عکس های دیدنی از مکان های مقدس متروکه در جهان (قسمت دوم)

جهان پر از مکان های باشکوهی است که زمانی برای تمدن های گمشده مقدس بودند. کتاب جدید مکان‌ های مقدس متروکه اثر لارنس جوف، شگفت‌ انگیزترین مکان‌ های جهان را بررسی می‌ کند. ما برخی از معروف ترین و جذاب ترین آنها را برای کشف تاریخچه ای که در پس آنها نهفته است، برای شما انتخاب کرده ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید