• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • سراسر جهان


 • باغ دولت آباد شهرستان یزد استان یزد
 • باغ دولت آباد شهرستان یزد استان یزد
 • باغ دولت آباد شهرستان یزد استان یزد
 • باغ دولت آباد شهرستان یزد استان یزد

باغ دولت آباد


نام مرکز دیدنی

Dowlat Abad Garden‌

استان

شهرستان

زمان باز بودن

روزانه از ساعت 8 تا 23

آدرس

یزد، خیابان شهید رجایی، بلوار دولت آباد

می توان از باغ دولت آباد به عنوان جواهری درخشان در مجموعه معماری ایرانی نام برد، مکانی شگرف که سالانه نظر بیش از هزار گردشگر ایرانی و خارجی را به خود جلب می کند. این باغ زیبا از معماری روح نواز ایرانی تاثر گرفته و باغی فریبا، غرفه هایی چشم نواز و بلندترین بادگیر خشتی جهان را در دل خود جای داده است. با قدم گذاشتن در این باغ با غرور و افتخار به تحسین معماری بی بدیل ایرانی خواهید پرداخت، اولین چیزی که نظرتان را به خود جلب می کند، حوضچه ای است بزرگ که سایه درختان تنومند و مرتفع سرو در آب های آن نقش بسته اند. زیبایی های این باغ تا حدی چشم نوازند که احساس می کنید قطعه ای از بهشت بر روی زمین جامانده، در تمام گوشه و کنارش درختان سرو، انگور و انار خود نمایی می کنند. باغ دولت آباد یزد میزبان بلندترین بادگیر خشتی جهان است، گرچه این بادگیر در فاصله چند کیلومتری باغ قرار گرفته اما قامت آن تا حدی بر بلندای آسمان قد کشیده که در همان لحظه اول با وجود فاصله اش نظر بازدید کنندگان را به خود جلب می کند. در واقع در گذشته از بادگیرها به عنوان یک سیستم تهویه هوا سنتی برای مطلوب نمودن هوا در سازه های مسکونی علی الخصوص در شهرهای کویری ایران استفاده می کنند. این بادگیر خشتی با ارتفاع 33 متری، بلندترین بادگیر خشتی جهان و معروف ترین آنهاست تا جاییکه باغ دولت آباد یزد نیز عمده محبوبیتش را مدیون آن است. البته ناگفته نماند که بادگیر یک مرتبه در دهه 1960 بازسازی گردیده است. معمار این باغ بسیار هوشمندانه آن را طراحی نموده و سعی بر انتخاب بهترین زاویه ها برای نمایش زیباترین جلوه ها و چشم اندازهایش داشته، هدفی که به خوبی و به بهترین شکل ممکن به آن دست یافته است. باغ دولت آباد در خیابان شهید رجایی و بلوار رحمت آباد قرار گرفته، برای آگاهی از زمان بازدید از آن حتما پیشنهاد می شود اطلاعات لازم را از میراث فرهنگی شهر یزد جویا شوید. در هنگام سفر به شهر زیبای یزد بازید از این باغ متعلق به دوره افشاریه را به هیچ وجه فراموش نکنید جاییکه زیبایی ها و هنر ظریف معماری ایرانی اش قطعا شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
 نقشه و موقعیت جغرافیایی


نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

با شگفت انگیزترین مکان های کره زمین در سال 2019 آشنا شوید

این دنیا آفرینشی زیبا به دست خداوند است و در آن مکان های شگفت انگیز زیادی وجود دارد که می بایست به لیست سفرهای خود اضافه کنید. زمین پر از زیبایی های جذاب، شهرهای گمشده، آبشارهای شگفت انگیز و چیزهای بسیار دیگریست. به همین دلیل در ادامه به ده مکانی که یکبار هم شده در طول زندگیتان می بایست از آنها دیدن کنید اشاره کرده ایم.

متن کامل مقاله

بهترین مقاصد سفر برای جویندگان فرهنگ در سال 2019

بهترین راه برای درک یک مقصد چیست؟ جذب رنگ منحصر به فرد آن مکان، آداب و رسومش و یا غذاهای آنجا؟ با مطالعه این مقاله در این باره بیشتر بدانید.

متن کامل مقاله

آیا می دانستید که در نوک برج ایفل یک آپارتمان مخفی وجود دارد؟

طرفداران پروپا قرص دیزنی لند می دانند که در قلعه سیندرلا یک سوئیت لوکس وجود دارد اما آیا می دانستید که در نوک برج ایفل هم یک آپارتمان مخفی پنهان شده است؟ هرچند برخلاف قلعه سیندرلا، گوستاو ایفل این شاهکار را به عنوان مخفیگاهی برای خود ساخته بود و هیچ کس اجازه ورود به آن را نداشته است.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید