• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • سراسر جهان


 • باغ دولت آباد شهرستان یزد استان یزد
 • باغ دولت آباد شهرستان یزد استان یزد
 • باغ دولت آباد شهرستان یزد استان یزد
 • باغ دولت آباد شهرستان یزد استان یزد

باغ دولت آباد


نام مرکز دیدنی

Dowlat Abad Garden‌

استان

شهرستان

ساعت بازدید

روزانه از ساعت 8 تا 23

آدرس

یزد، خیابان شهید رجایی، بلوار دولت آباد

می توان از باغ دولت آباد به عنوان جواهری درخشان در مجموعه معماری ایرانی نام برد، مکانی شگرف که سالانه نظر بیش از هزار گردشگر ایرانی و خارجی را به خود جلب می کند. این باغ زیبا از معماری روح نواز ایرانی تاثر گرفته و باغی فریبا، غرفه هایی چشم نواز و بلندترین بادگیر خشتی جهان را در دل خود جای داده است. با قدم گذاشتن در این باغ با غرور و افتخار به تحسین معماری بی بدیل ایرانی خواهید پرداخت، اولین چیزی که نظرتان را به خود جلب می کند، حوضچه ای است بزرگ که سایه درختان تنومند و مرتفع سرو در آب های آن نقش بسته اند. زیبایی های این باغ تا حدی چشم نوازند که احساس می کنید قطعه ای از بهشت بر روی زمین جامانده، در تمام گوشه و کنارش درختان سرو، انگور و انار خود نمایی می کنند. باغ دولت آباد یزد میزبان بلندترین بادگیر خشتی جهان است، گرچه این بادگیر در فاصله چند کیلومتری باغ قرار گرفته اما قامت آن تا حدی بر بلندای آسمان قد کشیده که در همان لحظه اول با وجود فاصله اش نظر بازدید کنندگان را به خود جلب می کند. در واقع در گذشته از بادگیرها به عنوان یک سیستم تهویه هوا سنتی برای مطلوب نمودن هوا در سازه های مسکونی علی الخصوص در شهرهای کویری ایران استفاده می کنند. این بادگیر خشتی با ارتفاع 33 متری، بلندترین بادگیر خشتی جهان و معروف ترین آنهاست تا جاییکه باغ دولت آباد یزد نیز عمده محبوبیتش را مدیون آن است. البته ناگفته نماند که بادگیر یک مرتبه در دهه 1960 بازسازی گردیده است. معمار این باغ بسیار هوشمندانه آن را طراحی نموده و سعی بر انتخاب بهترین زاویه ها برای نمایش زیباترین جلوه ها و چشم اندازهایش داشته، هدفی که به خوبی و به بهترین شکل ممکن به آن دست یافته است. باغ دولت آباد در خیابان شهید رجایی و بلوار رحمت آباد قرار گرفته، برای آگاهی از زمان بازدید از آن حتما پیشنهاد می شود اطلاعات لازم را از میراث فرهنگی شهر یزد جویا شوید. در هنگام سفر به شهر زیبای یزد بازید از این باغ متعلق به دوره افشاریه را به هیچ وجه فراموش نکنید جاییکه زیبایی ها و هنر ظریف معماری ایرانی اش قطعا شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
 نقشه و موقعیت جغرافیایی

مراکز دیدنی نزدیک به باغ دولت آباد
سرگرمی ها نزدیک به باغ دولت آباد

نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

مکان ها و کارهایی که می بایست در لیسبون پرتغال ببینید و انجام دهید

شهر لیسبون یکی از آن دسته شهرهاییست که می داند چگونه روح مدرن کلان شهری را با فرهنگ باستانی و تاریخ غنی درهم آمیزد. لیسبون، پایتخت پرتغال، با تعداد زیادی از مکان های جالب و در فضایی سنت شکنانه، داستان های روم باستان را حکایت می کند و میراث کهن موروها را عرضه می نماید.

متن کامل مقاله

مقاصد ساحلی برتر اروپا در سال 2019

ممکن است جزایر و سرزمین های گرمسیری شگفت انگیز شما را از راه بدر کنند، اما برای فراموش کردن بعضی از این بهترین مقصدهای ساحلی در جهان بهتر است فقط با یک پرواز کوتاه به جایی خوش آب و هوا بروید. قاره سبز اروپا برای داشتن کیلومترها خطوط ساحلی بکر و دست نخورده، سواحلی شبیه به سواحل کارائیب، غارهای مخفی، دهکده های عجیب و غریب صیادان و جزایری مسحور کننده به خود می بالد.

متن کامل مقاله

بهترین و خوشمزه ترین غذاهای ایتالیا که حتما باید امتحان کنید

قرن هاست که ایتالیا گرایش ها و رویه های غذایی را دیکته کرده و الهام بخش چشم انداز آشپزی جهان بوده و به خاطر غذاهای ممتاز خود در سراسر جهان مورد تحسین قرار گرفته است. با این که پیتزا و پاستا میراث خوراک شناسی این کشور را تعریف می کنند، اما ویژگی های منحصر به فرد ایتالیا آشپزی غنی آن است. ممکن است یک عمر طول بکشد تا شما تمام غذاهای سنتی ایتالیا را بچشید، فعلا می توانید با بهترین غذاهای این کشور شروع کنید.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید