•  باغ دولت آباد شهرستان یزد استان یزد
  •  باغ دولت آباد شهرستان یزد استان یزد
  •  باغ دولت آباد شهرستان یزد استان یزد
  •  باغ دولت آباد شهرستان یزد استان یزد

باغ دولت آباد


نام مرکز دیدنی

Dowlat Abad Garden‌

استان

شهرستان

زمان باز بودن

روزانه از ساعت 8 تا 23

آدرس

یزد، خیابان شهید رجایی، بلوار دولت آباد

می توان از باغ دولت آباد به عنوان جواهری درخشان در مجموعه معماری ایرانی نام برد، مکانی شگرف که سالانه نظر بیش از هزار گردشگر ایرانی و خارجی را به خود جلب می کند. این باغ زیبا از معماری روح نواز ایرانی تاثر گرفته و باغی فریبا، غرفه هایی چشم نواز و بلندترین بادگیر خشتی جهان را در دل خود جای داده است. با قدم گذاشتن در این باغ با غرور و افتخار به تحسین معماری بی بدیل ایرانی خواهید پرداخت، اولین چیزی که نظرتان را به خود جلب می کند، حوضچه ای است بزرگ که سایه درختان تنومند و مرتفع سرو در آب های آن نقش بسته اند. زیبایی های این باغ تا حدی چشم نوازند که احساس می کنید قطعه ای از بهشت بر روی زمین جامانده، در تمام گوشه و کنارش درختان سرو، انگور و انار خود نمایی می کنند. باغ دولت آباد یزد میزبان بلندترین بادگیر خشتی جهان است، گرچه این بادگیر در فاصله چند کیلومتری باغ قرار گرفته اما قامت آن تا حدی بر بلندای آسمان قد کشیده که در همان لحظه اول با وجود فاصله اش نظر بازدید کنندگان را به خود جلب می کند. در واقع در گذشته از بادگیرها به عنوان یک سیستم تهویه هوا سنتی برای مطلوب نمودن هوا در سازه های مسکونی علی الخصوص در شهرهای کویری ایران استفاده می کنند. این بادگیر خشتی با ارتفاع 33 متری، بلندترین بادگیر خشتی جهان و معروف ترین آنهاست تا جاییکه باغ دولت آباد یزد نیز عمده محبوبیتش را مدیون آن است. البته ناگفته نماند که بادگیر یک مرتبه در دهه 1960 بازسازی گردیده است. معمار این باغ بسیار هوشمندانه آن را طراحی نموده و سعی بر انتخاب بهترین زاویه ها برای نمایش زیباترین جلوه ها و چشم اندازهایش داشته، هدفی که به خوبی و به بهترین شکل ممکن به آن دست یافته است. باغ دولت آباد در خیابان شهید رجایی و بلوار رحمت آباد قرار گرفته، برای آگاهی از زمان بازدید از آن حتما پیشنهاد می شود اطلاعات لازم را از میراث فرهنگی شهر یزد جویا شوید. در هنگام سفر به شهر زیبای یزد بازید از این باغ متعلق به دوره افشاریه را به هیچ وجه فراموش نکنید جاییکه زیبایی ها و هنر ظریف معماری ایرانی اش قطعا شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
 نقشه و موقعیت جغرافیایی


نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

آشنایی با بزرگترین جشنواره مجسمه های برفی و یخی

جشنواره سالیانه مجسمه های برفی و یخی بین المللی هاربین، استان هیلونگ جیانگ در شمال چین را به سرزمین عجایب یخی زمستانی تبدیل کرده است. بیش از میلیون ها بازدیدکننده در طول زمان این جشنواره به هاربین می روند تا شاهد ساختارهای عظیم الجثه بسیاری باشند که از بلوک های یخی بزرگ و چندین تن برف ساخته شده اند.

متن کامل مقاله

حقایقی کمتر شنیده شده درباره کوه اورست

آیا فکر می کنید که همه چیز را درباره بلندترین قله جهان می دانید؟ دوباره فکر کنید! در ادامه 7 حقیقت کمتر شناخته شده درباره کوه اورست معرفی می شود که بطور قطع دیدگاه جدیدی را راجع به این کوه نمادین که همچنان در قرن بیست و یکم نیز مقصدی محبوب در میان گردشگران ماجراجو و کوهنوردان می باشد در ذهنتان ایجاد خواهد کرد.

متن کامل مقاله

تصاویری خیره کننده از مکان های علمی تخیلی در دنیای واقعی (قسمت دوم)

زمین موارد زیادی را به جستجوگران جاذبه های آینده گرایی در سراسر دنیا ارائه می دهد و این موارد به دبی که پیشرو در سفر به آینده است خلاصه نمی شود. از فواره‌های نه گانه شناور در اوساکا گرفته تا فرودگاه اسپیس پورت آمریکا در نیومکزیکو، شاهد مکان هایی خواهید بود که متعلق به سال 2050 می باشند اما امروز نظاره گر آنها هستید.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید