• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور ارمنستان در قاره آسیا - توریستگاه

درباره کشور ارمنستانقاره

آسیا

واحد پولی

درام

مذاهب

مسیحیت

مساحت

29,800 کیلومتر مربع

جمعیت

3,092,000 نفر

پیش شماره کشور

00374

جهت رانندگی

از سمت راست


موقعیت جغرافیایی

ارمنستان نام کشوری است در سرزمین قفقاز جنوبی که از شمال با دریای خزر، از شرق با گرجستان و جمهوری آذربایجان و از جنوب غربی با ایران و ترکیه هم مرز است. با توجه به اینکه ارمنستان در گذشته جزو قلمرو ایران به شمار می رفته امروزه نیز بیشترین مرز مشترک با ایران را داراست. این کشور با مساحت 29800 کیلومتر مربعی در فاصله ای نه چندان دور از سواحل جنوب شرقی دریای سیاه آرمیده است. خاک این سرزمین از لحاظ کشاورزی ضعیف بوده و ورود آلودگی های شیمیایی به آن نگرانی مسئولین را در بر دارد، از همین رو دولت ارمنستان در پی تلاش و تکاپو برای حل این مشکل می باشد و در راستای دستیابی به این هدف اقدام به ساخت وزارتخانه ای به نام پاسداشت طبیعت نموده. این وزارتخانه با تعیین مالیات هایی گزاف بر کسب و کارهای آلوده کننده خاک، هزینه های لازم را برای نگهداری از خاک حاصل می نماید. ارتفاع میانگین ارمنستان 1800 متر از سطح دریا گزارش شده و تنها 10 درصد از مساحت این کشور ارتفاعی کمتر از 1000 متری را دارند. از بلندترین قله های آن می توان به آراگاتس اشاره کرد، این قله های مرتفع با ارتفاع 4090 متری در شمال غربی آذربایجان قرار گرفته است. از مهم ترین رودهای ارمنستان می توان به رود آخوریان با طول 205 کیلومتری که در مرزهای ارمنستان با ترکیه جریان دارد، رود هرازدان با طول 146 کیلومتر که از شهر ایروان می گذرد، رود ارس با طول 158 کیلومتری و رود آرپا با طول 126 کیلومتری که به دریاچه سوان متصل می شود، اشاره کرد. با توجه به کوهستانی بودن ارمنستان رودهای این کشور اکثرا کوتاه و به دلیل وجود آبشارها دارای سرعت جریان بالایی هستند. از این رو از جریان آنها تنها برای تامین انرژی الکتریسته و آب مصرفی استفاده می شود و کاربردی در زمینه کشتیرانی ندارند. می توان از سوان به عنوان مهم ترین دریاچه ارمنستان نام برد، دریاچه ای که در ارتفاع 1924 متری از سطح دریا و در شرق ارمنستان قرار گرفته و یکی از مرتفع ترین دریاچه های بزرگ آب شیرین در جهان به شمار می رود. به طور کلی این سرزمین دارای منابع بسیار غنی از مواد معدنی و سنگ های قیمتی است و با وجود کوهستانی بودنش دارای سطحی مسطح با رودهایی پر سرعت و جنگل هایی مملو از درختان مختلف می باشد. پایتخت کنونی ارمنستان شهر ایروان می باشد. 


جمعیت و دین

می توان از آئین مسیحی ارمنی به عنوان دین اکثر مردم ارمنستان نام برد، معتقدان به این دین پیرو کلیساهای اچمیادزین می باشند. در این کشور همچنین جوامعی کوچک از پیروان مذهب مسیحی ارتودوکس، اسلام، یهودی و دیگر اقلیت های مذهبی به چشم می خورد. عمده جمعیت آذربایجانی و کرد ساکن ارمنستان پیرو دین اسلامند، هرچند که بعد از اتمام جنگ ناگورنو قره باغ با جمعیت عظیمی از مسلمانان مبارزه شد و تنها مسلمان ایروان که اقوام کرد، ایرانی و کشورهای خاورمیانه را در برمی گرفتند، نجات یافتند. به طور کلی قانون اساسی ارمنستان حق آزادی انتخاب مذهب یا کفر را به خود فرد تخصیص داده است به بیانی دیگر در این کشور آزادی مذهبی وجود دارد. بالاترین اقلیت مذهبی در ارمنستان را یزدیها، آئینی آمیخته از اسلام و مسیحیت تشکیل می دهند. 

با توجه به آخرین آمار سرشماری های انجام شده جمعیت کل ارمنستان در سال 2017 سه میلیون نفر برآورد شده است. با نگاهی به گذشته جمعیت این کشور در سال 1960 بیش از 1.9 میلیون گزارش شده است. جمعیت ارمنستان تقریبا 0.04 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهد. به بیانی دیگر از هر 2250 نفر در دنیا یک نفر از آنها در ارمنستان زندگی می کنند.


زبان

مردم کشور ارمنستان به زبان ارمنی صحبت می کنند. می توان از این زبان به عنوان یکی از زبان های هندواروپایی نام برد که در منطقه قفقاز علی الخصوص کشورهای ارمنستان، آرتسخان و دیگر کشورهایی که جمعیت ارامنه را در بر می گیرند، کاربرد دارد. گرچه مردم این سرزمین به زبان ارمنی سخن می گفتند اما تا پایان قرن چهارم خط نوشتاری آنها سریانی یا یونانی بود و اغلب تاریخ و ادبیات این کشور نیز به همین خط نوشته می شد. تا اینکه در سال 405 میلادی یک روحانی ارمنی به نام مسروب ماشتوتس سیستم نوشتاری ارمنی را اختراع نمود و برای اولین بار حروف الفبای آن را معرفی کرد. شاید جالب باشد که بدانید زبان ها نیز دارای خانواده می باشند، دانشمندان با کشف این پدید موفق به دریافت همجنسی زبان های گوناگون، رابطه و جایگاه آنها نسبت به یکدیگر شدند. به عنوان مثال زبان های یونانی، آلبانی، ایرانی، ارمنی و آلبانیایی همگی از یک ریشه و خانواده هستند. زبان ارمنی نظر بسیاری از زبان شناسان را برای ریشه یابی به خود جلب کرده بود تا اینکه بعد از انجام تحقیقات گسترده مشخص شد این زبان شاخه ای مستقل از زبان هندواروپایی است. به طور کلی زبان ارمنستان دارای تاریخچه ادبی بسیار طولانی می باشد که می توان از نسخه ترجمه شده کتاب مقدس در قرن پنجم میلادی به عنوان قدیمی ترین و ماندگارترین متن آن نام برد. واژگان این زبان از لحاظ تاریخی از زبان ایرانیان به ویژه اشکانیان، کمی زبان یونانی، فارسی و سریانی الهام گرفته شده است. 


واحد پول 

واحد پول ارمنستان درام می باشد که در بازارهای جهانی با نماد (AMD) گزارش می شود. در واقع هر درام به 100 لوما تقسیم می گردد که با افت ارزش درام، لوما به طور کلی از چرخه پولی این کشور خارج شد. درام در زبان انگلیسی به معنای پول ترجمه شده است. در واقع درام از واژه عربی درهم و درهم از واژه یونانی دراخما مشتق شده است. در واقع برای اولین بار درام در طی سال های 1199 تا 1375 در غالب سکه هایی نقره ای صادر گردید. امروزه در کشور ارمنستان سکه های 10، 20، 50 و 100 درامی و اسکناس های 1000، 5000، 10000، 20000، 50000 و 100000 درامی یافت می شود. 


تاریخچه


تاریخچه باستانی

می توان از ارمنستان به عنوان خاستگاه یکی از قدیمی ترین اقوام جهان نام برد، اقوامی که از یکی شدن اقوام های متفاوت به وجود آمده اند. زیستگاه اولیه ارمنیان، فلات ارمنستان بوده است. آنها خود را «های» و کشورشان را «هایک یا هایستان» می نامند. با توجه به کتیبه های یافته شده از کاوش های باستان شناسی در دولت هیتی ها، کشور هایستان ارمنستان از هزاره دوم قبل از میلاد در منابع هیتی ها راه پیدا کرده است. اطلاعات به دست آمده از کتیبه های میخی آشوری که از هزاره اول قبل از میلاد یافت شده، قدرت پادشاهی اورارتو یا آرارات بر ارتفاعات ارمنستان را اثبات می کند. حکومتی بسیار با تمدن که از خود یک میراث فرهنگی بسیار غنی به جا گذاشته اند. از مهم ترین بازمانده های پادشاهی آرارات می توان به دژ اربونی اشاره کرد. این دژ در سال 782 قبل از میلاد ساخته شد و امروز جایگاهش ایروان کنونی است. پس از انقراض پادشاهی آرارات سلسله اَروَندی یا یـِرواندونی‌ها (Ervanduni Dynasty) به قدرت رسید. اما این پادشاهی نیز در نهایت توسط هخامنشیان ایرانی محاصره گردید. در نتیجه حملات اسکندر به ارمنستان در قرن چهارم قبل از میلاد این سرزمین نیز جزوی از جهان یونان شد.

در سال 189 قبل از میلاد حکومتی مستقل در ارمنستان شکل گرفت، این حکومت مستقل توسط سلسله آرتاشسی (Artashesian dynasty) حکمرانی می شد. ارمنستان در قرن یکم قبل از میلاد در زمان پادشاهی تیگران دوم به اوج قدرت خود رسید. در این دوران مساحت امپراطوری ارمنستان تا 316 هزار کیلومتر مربع افزایش یافت و قلمرو آنها از دریای خزر تا دریای مدیترانه کشیده شد. در آن زمان این پادشاهی به 15 استان تقسیم می شد و ارمنستان جزو سومین کشور بزرگ خاور نزدیک بعد از امپراطور روم و اشکانی ها به شمار می رفت. در دوران قدرت تیگران دوم فعالیت هایی بسیار مثمر ثمر در راستای پیشرفت کشور نظیر انجام ساخت و سازهای بزرگ در شهر و توسعه تجارت و هنر صورت گرفت. طبق گفته های استرابون، جغرافیدان و تاریخ شناس یونانی، در قرن یکم قبل از میلاد تمام مردمی که در فلات ارمنستان می زیستند به زبانی واحد سخن می گفتند. پایتخت ارمنستان در آن زمان آرتاشات بود که توسط نویسنده شهیر باستانی پلوتارک (پلوتارخوس‬‎) با کارتاژ مقایسه می شد. وی در دست نوشته هایش از آرتاشات به عنوان شهری خیره کننده و با شکوه واقع در جاده ابریشم و پل تجاری اتصال دهنده شرق و غرب یاد کرده است. عمر پادشاهی بزرگ ارمنستان تا 600 سال دوام داشت. 

در اولین قرن بعد از میلاد  مسیح جنگ های بی وقفه ای بین امپراطوری های روم و امپراطوری قدرتمند پارت ها (اشکانیان) به وقوع پیوست که البته میدان جنگ آنها ارمنستان بود. در نتیجه بروز این اتفاقات ارمنستان در قرن چهارم به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شد. در حالیکه در سال 301 بعد از میلاد این کشور دین مسیحیت را به عنوان مذهب دولتی خود پذیرفت و به اولین جامعه مسیحیت در جهان تبدیل شد. بعد از گذشت یکصد سال بار دیگر رویدادی مهم در تاریخ این سرزمین رقم خورد و حروف الفبای ارمنی در سال 405 کشف گردید. گردآوری این حروف الفبا در توسعه فرهنگ و زبان ارمنی بسیار موثر بود. این اتفاق باعث شد ارمنی ها از گزند تهاجمات فرهنگی در طی چندین قرن حمله و تجاوز امپراطوری های قدرتمند در امان باشند.


قرون وسطی

در ابتدا باقی مانده های ارمنستان مابین ایران و بیزانیس (یونان سابق) تقسیم می شد. اما بعدها ارمنستان تحت حکومت امپراطوری عرب ها قرار گرفت. پس از شورش های متعددی که علیه حکومت و دولت های عربی اتفاق افتاد، خانواده باگراتونی ارمنی موفق به کسب درجه ای از خودمختاری در طول قرن هشتم شد. در سال 885 آشوت یکم با جلوس بر تخت سلطنت ارمنستان، سلسله پادشاهی جدیدی را بنیان گذاشت و دودمان باگراتونی بنا را نهاد که خلفای عرب و پادشاهان بیزانس آن را به رسمیت شناختند. دودمان باگراتونی در فاصله زمانی بین قرن دهم و یازدهم بیش ترین آوازه و قدرت را داشتند. در زمان تقسیمات جدید اراضی ارمنستان مابین ایران و بیزانیس و حمله ترک های سلجوقی به این سرزمین، قدرت خلفای عربی کاهش یافت. در راستای بروز این حوادث بار دیگر ارمنستان تسخیر گردید. در قرن سیزدهم این کشور مورد حمله تاتارهای مغولستان قرار گرفت و به طور کامل تخریب شد. در نتیجه این حملات خانوده های ثروتمند و نجیب ارمنستان به سواحل و کرانه های دریای مدیترانه گریختند و در قرن یازدهم یک دولت مستقل ارمنی به نام کیلیکیه را تشکیل دادند. در قرن دوازهم لِوون (Levon) از سلسله روبنی (Rubinian dynasty) بر تخت سلطنت پادشاهی کیلیکیه جلوس نمود، قدرت این پادشاهی تا قرن شانزدهم همچنان ادامه داشت. در این دوران مردم ارمنستان دارای فرصتی کافی برای توسعه فرهنگ و علم در محیطی نسبتا آرام را داشتند.


تاریخ مدرن

با ظهور قدرتی جدید در عرصه تاریخ به نام امپراطوری عثمانی، امپراطوری بیزانس کاملا در هم شکست و کل قلمرو آنها اشغال گردید. در نتیجه بروز این اتفاقات تاریک ترین روزهای تاریخ ارمنی آغاز شد. از قرن پانزدهم تا هجدهم سرمین ارمنستان قلمرو جنگ های متعدد و مداوم مابین امپراطوری عثمانی و ایران بود. تا جاییکه این دو قدرت مستحکم در سال 1639 ارمنستان را بین خود تقسیم نمودند. در طی بروز این اتفاقات تنها مناطقی کوهستانی از این کشور نظیر سانیک (Sunik) و جمهوری قره باغ به صورت نیمه مستقل توسط حکمرانان ارمنی فرمانروایی می شدند. در سال 1828 در نتیجه جنگ بین ایران و روسیه، قلعه ایروان و ارمنستان شرقی به روسیه پیوست. در حالیکه اوضاع در ارمنستان غربی بسار وخیم بود و در این بخش از این سرزمین که تحت سلطه ترک ها بود، تهدیدات نابودی فیزیکی و قتل عام مردم صورت می گرفت. سیاست های ترکی ضد ارمنی در دوران جنگ جهانی اول به اوج خود رسید و در فاصله بین سال های 1915 تا 1916 قتل عام مردم ارمنی در ترکیه صورت گرفت. بیش از 1.5 میلیون ارمنی کشته شدند و بسیاری از آنها تبعید گردیدند. در راستای بروز این حوادث اکثریت قریب به اتفاق سرزمین ارمنستان باستانی خالی از جمعیت بومی شد. در ماه مه سال 1918 در ارمنستان شرقی یک جمهوری مستقل ارمنی تشکیل شد اما عمرش دو سال و نیم بیشتر نبود. اولین جمهوری ارمنستان نتوانست در مقابل تهدیدات و حملات ارتش ترکیه و بلشویک روسیه دوام بیاورد. در سال 1920 ارمنستان به یک جمهوری سوسیالیستی ارمنستان شوروی تبدیل گردید. گرچه این کشور تمام ظلم های بی پایان استالین و دیکتاوری های بلشویک ها را در آن دوران تجربه نمود اما باز هم از انجام فعالیت هایی در راستای دستیابی به پیشرف های صنعتی و اجتماعی سرباز نمی زد و همچنان ادامه می داد. 

از سال 1941 تا 1945 ارمنی ها علیه فاشیسم در برابر دیگر ملت های شوروی به مبارزه پرداختند. بیش از 600 هزار ارمنی در جنگ جهانی دوم شرکت کردند و تقریبا 200 هزار نفر از آنها هیچ وقت از جبهه های جنگ بازنگشتند. ارامنه نه تنها در ارتش شوری جنگیدند بلکه به عنوان بخشی از نیروهای مسلح کشورهای متحد و ارتش های حزبی به میدان رفتند. آنها همچنین دارای تقسیمات لشگر ملی برای تشخیص رشادت هایشان بودند. هشتاد و نهمین لشگرشان به سمت برلین روانه شدند و نقشی اساسی را در نبرد برلین ایفا نمودند. سربازان ارمنی بعد از این نبرد جشن پیروزی خود را زیر دیوارهای رایشس تاگ برپا کردند. ارتش شوروی در حدود 60 ژنرال ارمنی داشت و 108 نفر از ارامنه موفق به کسب بالاترین پاداش اتحاد جماهیر شوروی، عنوان قهرمان اتحاد جماهیر شوروی برای شجاعت و رشادت شدند. بعد از اتمام جنگ زمینه های لازم برای توسعه و پیشرفت اقتصادی در شاخه هایی نظیر مهندسی نظامی، رادیو الکترونیک، صنعت ماشین و اتومبیل در ارمنستان فراهم شد. این کشور پتانسیل لازم در راستای پیشرفت صنایع شیمیایی و ماشین آلات، صنایع غذایی، متالورژی و تولید مصالح ساختمانی داشت و بخش قابل توجهی از تولیدات الکترونیکی نظامی اتحاد جماهیر شوروی در این کشور متمرکز بود. 

در سال 1988 رشته کوه های ناگورنو قره باغ و ارمنستان محل پیدایش اولین و قدرتمندترین جنبش دموکراتیک اتحاد جماهیر شوری سابق بودند. جنبش ناگورنو قره باغ نه تنها برای اتحاد جماهیر شوروی بلکه برای تمام جوامع وابسته به حکومت دیکتاتوری بی سابقه بود و نقشی بسیار مهم در اجرای اصلاحات دموکراتیک کشور داشت. جنبش پر قدرت ناگورنو قره باغ پیامدهایی بسیار مطلوبی در پی داشت و در نهایت منجر به احیا استقلال ارمنستان و اتحاد با رشته کوه های ناگورنو قره باغ شد. در بیست و یکم سپتامبر سال 1991 با برگزاری یک رفراندوم (همه پرسی) ارمنستان استقلال خود را اعلام نمود و در پایان همان سال به اتحادیه کشورهای مستقل هم سود راه یافت. ارمنستان از همان ابتدای استقلالش فعالیت های خود را در زمینه ایجاد و بهبود روابط دوستانه با تمام کشورها علی الخصوص همسایگانش آغاز نمود. در سال 1991 جمهوری مستقل ارمنستان توسط ایالت متحده آمریکا، روسیه، کانادا و دیگر کشورها تصدیق گردید و در سال 1992 عضو سازمان ملل متحد شد. 


تعطیلات رسمی

در تقویم ارمنستان روزهای اول و دوم ژانویه به مناسب سال نو، روزهای سوم تا پنجم ژانویه به عنوان پیشا کریسمس، روز ششم ژانویه به مناسبت کریسمس، روز هفتم ژانویه به مناسبت بزرگداشت درگذشتگان پس از کریسمس، بیست و هشتم ژانویه به مناسبت روز ارتش، هشتم مارس به مناسبت روز زن، بیست و چهارم آوریل به مناسبت روز یادآوری نسل کشی، اول مه به مناسبت روز جهانی کارگر، نهم مه به مناسبت روز پیروزی و صلح، بیست و هشتم مه به مناسبت روز جمهوری، پنجم ژوئن به مناسبت روز قانون اساسی و بیست و یکم سپتامبر به مناسبت روز استقلال ملی تعطیل می باشد. 


شماره تلفن های ضروری 

- آتشنشانی 101

- پلیس 102

- خدمات اضظراری 103

- خدمات گاز اضطراری ایروان  104

- اپراتور تماس راه دور (برای تماس های بین المللی) 105 

- اپراتور تماس های داخل ارمنستان 107

- شهرداری ایروان 108

- اطلاعات فرودگاه 187

- اطلاعات راه آهن 184نظرها

 • 11 5

  ارمنی ها رادوست دارم

 • 3 1

  سلام از مطالب مفید ارائه شده ممنونم بخصوص که در مورد کشور زیبا و مردم مظلوم ارمنستان بود.

  • 1 0

   سلام علی جان، از لطفتون بسیار ممنونیم

 • 1 0

  خیلی مفید بود، ممنون واقعا

 • 0 0

  سلام ارمنستان برای اقامت خوبه؟ لطفا جواب بدین

محبوبترین مراکز دیدنی
محبوبترین سرگرمی ها

مقاله های گردشگری

معرفی 28 مکان حیرت انگیز که باور نمی کنید در استرالیا هستند (قسمت دوم)

برای جشن گرفتن بازگشایی مرزهای استرالیا و استقبال دوباره از بازدیدکنندگان بین المللی، ما برخی از باورنکردنی ترین مکان ها را برای بازدید در سرزمین های اقیانوسیه انتخاب کرده ایم. در این مقاله به اطراف استرالیای چندفرهنگی سفر می کنیم و مناظر غیرمعمولی را کشف خواهیم کرد که شما را به این فکر می‌ اندازد که کجای زمین هستید …

معرفی 28 مکان حیرت انگیز که باور نمی کنید در استرالیا هستند (قسمت اول)

برای جشن گرفتن بازگشایی مرزهای استرالیا و استقبال دوباره از بازدیدکنندگان بین المللی، ما برخی از باورنکردنی ترین مکان ها را برای بازدید در سرزمین های اقیانوسیه انتخاب کرده ایم. در این مقاله به اطراف استرالیای چندفرهنگی سفر می کنیم و مناظر غیرمعمولی را کشف خواهیم کرد که شما را به این فکر می‌ اندازد که کجای زمین هستید …

متن کامل مقاله

با 11 مورد از قدیمی ترین هتل های جهان آشنا شوید

ما به عنوان انسان، برای چندین دهه و حتی قرن ها در حال سفر بوده ایم. هتل ها در سرتاسر جهان پراکنده هستند و بدون توجه به شغل افراد از بازدیدکنندگان استقبال می کنند. اگرچه بسیاری از آنها تغییر کاربری داده یا به موسسات مختلفی تبدیل شده اند، اما برخی از هتل های قدیمی هنوز پابرجا هستند. این مقاله شما را به سفری در زمان می برد، چرا که ما قدیمی ترین هتل جهان را که هنوز در حال استفاده هستند را معرفی می کنیم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید