• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • مسجد بی بی هیبت شهر آذربایجان کشور باکو
 • مسجد بی بی هیبت شهر آذربایجان کشور باکو
 • مسجد بی بی هیبت شهر آذربایجان کشور باکو
 • مسجد بی بی هیبت شهر آذربایجان کشور باکو
 • مسجد بی بی هیبت شهر آذربایجان کشور باکو


مسجد بی بی هیبت

نام مرکز دیدنی

Bibi-Heybat Mosque

نوع مرکز دیدنی

مسجد

شهر

مدت زمان بازدید

کمتر 1 ساعت

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

Baku, Azerbaijan

می توان از بی بی هیبت به عنون یک مسجد تاریخی در باکو نام برد که بنای اولیه اش در قرن سیزدهم به دستور شیروان شاه فرخ زاد ساخته شد. بنای مسجد در سال 1936 به طور کامل توسط بلشویک ها تخریب گردید و در سال 1990 تحت عملیات مرمت و بازسازی قرار گرفت. در واقع بنای کنونی این مسجد از همان زمان باقی مانده است. این مسجد آرامگاه یکی از نوادگان حضرت محمد می باشد و امروزه مرکز معنوی مسلمانان و یکی از مهم ترین بناها با معماری اسلامی در باکو به شمار می رود. الکساندر دوما رمان نویس و نمایش نویس معروف فرانسوی در دهه 1840 از بی بی هیبت دیدن نمود و در توصیفاتش از آن به نام مسجد فاطیما نام برد از این رو امروزه مردم محلی از آن به عنوان مسجد حضرت فاطمه نیز یاد می کنند. 
بنای این مسجد بر روی آرامگاه دختر امام هفتم شیعیان امام موسی کاظم که از دست آزار و اذیت خلفا به باکو سفر نمود، بنا گردیده است. بر روی سنگ قبر آرامگاه نسب این بانو را یکی از نوادگان پیامبر، نوه امام ششم، دختر امام هفتم و خواهر امام رضا حک کرده اند. 
نگاهی به پیشینه مسجد قدیمی قبل از بازسازی های سال 1911
بر اساس نوشته های موجود بر روی دیوار جنوبی مسجد تاریخ نگاران قدمت این بنا را اواخر قرن سیزدهم تخمین زده اند. همچنین بر روی این دیواره ها نوشته ای عربی با مضمون کاری از محمد بن سعد به چشم می خورد. نوشته ای که طراحی مسجد توسط وی که جزو یکی از معمارین معروف و خالق قلعه نارداران (Nardaran Fortress) در نزدیکی باکوست را به اثبات می رساند. پیکر حاجی شیخ شریف نیز در نزدیکی مسجد تدفین گردیده، مسلمانی که به منظور افزایش بار عرفانی اش وارد باکو شد و بقیه زندگی اش را در مسجد سپری نمود. نویسنده مشهور الکساندر دوما نیز از این مسجد دیدن کرده و در خاطراتش آن را چنین توصیف نموده: این مسجد محلی برای عبادت و کسب حاجت زنان نابارور می باشد، زنانی که پس از عبادت و نذر و نیاز ظرف کمتر از یک سال به حاجت خود می رسند و بچه دار می شوند. جهانگردان و کاشفان محلی و اروپایی متعددی نظیر باکیخانوف عباسقلی (Abbasgulu Bakikhanov)، ایلیا نیکالایویچ برزین (Ilya Berezin)، یوهانس آلبرشت برنهارد دورن (Johannes Albrecht Bernhard Dorn) و نیکولاس خانیکوف (Nicholas Khanykov) نیز در آثارشان به این مسجد اشاره نموده اند. در سال 1911 حامی باکو آلاسگر آقا داداش اف (Alasgar Agha Dadashov) همراه با معمار حاجی نجف ساختمان جدیدی را به مسجد اضافه نمودند و بر اساس بازسازی ها مسجد فرم مکعبی به دست آورد.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مشاهده دیدنی های اطراف روی نقشه

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهر

دیدنی های نزدیک به مسجد بی بی هیبت

تفریحات نزدیک به مسجد بی بی هیبت

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

مقاله های گردشگری

با 10 مورد از بهترین تورهای مجازی شگفتی های طبیعی جهان آشنا شوید

اگر از قرنطینه و ممنوعیت قدم زدن در پارک های محلی خسته شده اید، پیاده روی های آنلاین به سمت قله اورست و پاتاگونیا (Patagonia) و صعود شگفت انگیز به ال کاپیتان (El Capitan) را امتحان کنید.

متن کامل مقاله

یک روستای قرون وسطایی غرق شده در ایتالیا ممکن است دوباره از آب بیرون بیاید

در کوه های مرکزی ایتالیا، یک دهکده قرون وسطایی وجود دارد که از دهه 1940 در زیر یک دریاچه قرار داشته است و به نظر می رسد که بالاخره در سال آینده دوباره از آب بیرون آمده و در معرض دید عموم قرار بگیرد.

با 7 هتل بسیار زیبا با اتاق های شیشه ای حیرت انگیز آشنا شوید

هتل ها مدت هاست مانند پیله های کرم ابریشم طراحی شده اند و ما را از عناصر دنیای خارج محافظت می کنند. با این حال، تعدادی از خانه های روستایی در سراسر جهان اخیرا این مدل را کنار گذاشته اند و اتاق های خود را برای ارتباط بهتر با طبیعت طراحی کرده اند. در اینجا هفت مکان وجود دارد که هیجان اردو زدن را با راحتی خوابیدن در داخل خانه، همه را با گذاشتن تختخواب های خود در پشت دیوارهای شیشه ای ترکیب می کنند.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید