• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • رصدخانه ابوریحان بیرونی شهرستان فارس استان شیراز
 • رصدخانه ابوریحان بیرونی شهرستان فارس استان شیراز
 • رصدخانه ابوریحان بیرونی شهرستان فارس استان شیراز


رصدخانه ابوریحان بیرونی

نام مرکز دیدنی

Biruni Observatory

نوع مرکز دیدنی

سایر مکان های دیدنی

استان

شهرستان

شیراز

مدت زمان بازدید

2 الی 3 ساعت

وب سایت

آدرس

فارس، شیراز، دانشگاه شیراز

معرفی رصدخانه ابوریحان بیرونی
رصدخانه ابوریحان بیرونی شیراز، پس از رصدخانه مراغه دومین رصدخانه ایران است و در بین سایر رصدخانه های فعال از جایگاه نخست در زمینه تحقیقات و رصدهای نجومی برخوردار می باشد. این رصدخانه در بالا تپه ای در کوه چمران شیراز ساخته شده و به وسیله جاده ای به کمپ دانشگاه شیراز متصل می شود.

تاریخچه رصدخانه ابوریحان بیرونی
در اواخر دهه 1340 شمسی پیشنهاد ساخت این مرکز برای گسترش رصدهای نجومی و تعلیم نسلی نو از ستاره شناسان ایرانی، توسط پروفسور یوسف ثبوتی ارایه شد. در پاییز 1348، رییس وقت بخش ستاره شناسی و اختر فیزیک دانشگاه پنسیلوانیا، پروفسور رابرت اچ کوک، برای بررسی امکان ساخت رصدخانه به شیراز سفر و دانشگاه شیراز را به ساخت آن تشویق کرد. پس از آن با پیگیری های بی دریغ پروفسور ثبوتی سر انجام در سال  1351 تلسکوپی با قیمت حدودا 50 هزار دلا به شرکت آسترومکانیکز آمریکا سفارش داده شد. پروفسور کوک تا پایان ساخت رصدخانه به عنوان مشاور ساخت با پروژه همراه بودند.

پیشنهاد ما
شما با داشتن مجوز قبلی با مراجعه به این رصدخانه می توانید تجربه بی نظیر و لذت بخش رصد ستارگان را کسب کنید. همچنین با توجه به ارتفاع این نقطه از سطح شهر و چشم انداز بسیار زیبایی که به دنبال آن به وجود می آید، در صورتی که به نجوم و ستاره شناسی علاقمند نیستید هم رفتن به این مکان و لذت بردن از مناظر زیبای آن را به شما پیشنهاد می کنیم.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مشاهده دیدنی های اطراف روی نقشه

آب و هوا

دیدنی های نزدیک به رصدخانه ابوریحان بیرونی

تفریحات نزدیک به رصدخانه ابوریحان بیرونی

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

با 11 غار بزرگ در سراسر جهان آشنا شوید

غارها یکی از زیباترین، دیدنی ترین و جادویی ترین مکان های روی زمین هستند. آنها به عنوان دروازه ای به گذشته سیاره و گواهی از چگونگی تکامل زمین شناخته می شوند. چه شما یک مورخ باشید یا یک علاقه مند به ورزش، غارها همیشه علاقه انسان را برانگیخته اند، چرا که با پیشروی در این تونل های طبیعی، می توانید نگاهی اجمالی به تاریخ گذشته زمین بیاندازید.

متن کامل مقاله

معرفی 7 تجربه شگفت انگیز حیات وحش در اروپا

پناهگاه فوک در شمال آلمان به دلیل جذابیت بیش از حد و کارهای خوبی که انجام می‌ دهند، هنوز هم یکی از مکان‌ های مورد علاقه‌ ام است که تا به حال از آن بازدید کرده‌ ام. البته طوطی های دریایی و حتی خرس ها و اسب های وحشی هم برای دیدن وجود دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید اروپا چه چیزی برای ارائه تجربه سفر از نوع حیات وحش برای شما دارد. در اینجا موارد دلخواه شخصی من، بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

متن کامل مقاله

عکس های دیدنی از مکان های مقدس متروکه در جهان (قسمت دوم)

جهان پر از مکان های باشکوهی است که زمانی برای تمدن های گمشده مقدس بودند. کتاب جدید مکان‌ های مقدس متروکه اثر لارنس جوف، شگفت‌ انگیزترین مکان‌ های جهان را بررسی می‌ کند. ما برخی از معروف ترین و جذاب ترین آنها را برای کشف تاریخچه ای که در پس آنها نهفته است، برای شما انتخاب کرده ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید