• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • سراسر جهان


 • مقبره دو کمال تبریز شهرستان آذربایجان شرقی استان تبریز
 • مقبره دو کمال تبریز شهرستان آذربایجان شرقی استان تبریز
 • مقبره دو کمال تبریز شهرستان آذربایجان شرقی استان تبریز
 • مقبره دو کمال تبریز شهرستان آذربایجان شرقی استان تبریز
 • مقبره دو کمال تبریز شهرستان آذربایجان شرقی استان تبریز
 • مقبره دو کمال تبریز شهرستان آذربایجان شرقی استان تبریز

مقبره دو کمال تبریز


نام مرکز دیدنی

Tomb of Two Kamals

نوع مرکز دیدنی

معبد و مقبره

شهرستان

مدت زمان بازدید

یک ساعت

ساعت بازدید

از 8 صبح الی 18

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

تبریز، خیابان هفت تیر، محله بیلانكوه، باغ كمال

مقبره کمال الدین بهزاد و کمال الدین مسعود خجندی در قسمت جنوبی مهران رود و در جنوب غربی پل تاریخی بیلانکوه قرار دارد. در روزگاران گذشته هر دو سمت مهران رود در محله بیلانکوه را باغات سرسبز و آباد احاطه کرده بودند. باغ کمال نیز از جمله همین باغ های حاشیه مهرانرود است. این باغ منسوب است به « کمال الدین مسعود خجندی » عارف و شاعر نامی قرن هشتم هجری است، از این رو به نام «باغ کمال» شهرت یافته است.
کمال خجندی در شهر خجند تاجیکستان به دنیا آمد، در جوانی به عزم زیارت کعبه از خجند خارج شد، پس از زیارت خانه خدا در بازگشت چون تبریز را مناسب طبع خود دید، قصد اقامت در همین شهر را کرد . سلطان حسین جلایر او را به گرمی پذیرفت و دستور داد تا خانقاهی با باغی بزرگ برایش ساختند و از آن زمان باغ نام برده شده به باغ کمال شهرت یافت. 
پس از خاکسپاری کمال خجندی در این باغ، افراد دیگری چون: کمال الدین بهزاد، سلطان محمد نقاش، سلطان محمود مجلد، مولانا طوسی و مشربی شروانی در این مقبره دفن شدند و به نظر می رسد به غیر از این افراد، بزرگان دیگری نیز در جوار مقبره کمال خجندی مدفون بوده اند. منابع تاریخی دوره قاجار درباره باغ کمال اطلاعات چندانی به دست نمی دهند. تنها در منظر الاولیاء به محل دفن کمال در ولیانکوی (محله ای تاریخی در تبریز) اشاره شده است. در نقشه معروف به « نقشه دارالسطنه تبریز » که در سال 1297 ه.ق ترسیم شده و قدیمی ترین نقشه تبریز به شمار می رود، محل باغ کمال و مقبره آن با عنوان قبرستان و باغ شیخ کمال مشخص گردیده است.
کمال‌الدین بهزاد هروی از نامداران هنر نقاشی سبک مینیاتور در شهر هرات در سال 834 خورشیدی به دنیا آمد. کمال الدین بهزاد نگارگر مکتب هرات است و توسط میرک نقاش، این هنر را یاد گرفت. اواخر صده هشتم خورشیدی در کتابخانه سلطان حسین بایقرا کار نقاشی و نگار گری بر روی کتاب ها را به عهده گرفت. زمانی نگذشت که شاه اسماعیل صفوی هرات را فتح کرد و به‌ دستور شاه اسماعیل، بهزاد به تبریز آمده و ریاست کتابخانه ی سلطنتی صوفیه را در این شهر برعهده گرفت. در دوره شاه طهماسب صفوی نیز در تبریز با احترام زیست و طراحی چهره را به او نشان داد. او هنر مينياتور بی جان را حال و هوای تازه بخشيد و در مدت كوتاه آوازه مكتب بهزاد در گستره هستی پيچيد. وی در سال 914 خورشیدی از دنیا رفت و در تبریز دفن شد.
در چند سال اخیر این مکان توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبریز بازسازی شد و فضایی به فرم بناهای قدیمی تبریز گرداگرد این مقبره ها ساختند. امروزه فضای مجموعه کمال الدین بهزاد و کمال الدین مسعود خجندی به عنوان مرکز آموزش علمی کاربردی استفاده می شود.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

دیدنی های نزدیک به مقبره دو کمال تبریز

تفریحات نزدیک به مقبره دو کمال تبریز

نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

سفری ماجراجویانه و جذاب به پرو

ممکن است پرو را به عنوان مهد تمدن باستانی بشناسید اما نقشه برداری و مکان شناسی از این کشور نیز آن را تبدیل به سرزمین عجایبی از ماجراجویی ها کرده است. قله های یخ زده رشته کوه های آند هر پیاده رو و کوه نوردی را به آن جا می کشاند.

متن کامل مقاله

عمیق ترین دریاچه های جهان

در این مقاله لیستی از ده دریاچه عمیق دنیا و بر طبق اندازه گیری های تایید شده به شما معرفی می کند. می توان دریاچه ها را بر مبنای میانگین عمق آن ها رده بندی کرد اما این محاسبه محاسبه قابل اعتمادی نیست.

متن کامل مقاله

با 10 طاق صخره ای و دریایی زیبا در سراسر جهان آشنا شوید

طاق های دریایی حفره هایی طبیعی و به شکل صخره هستند که در زمان برخورد امواج با سنگ ها و صخره ها پدید می آیند. این طاق ها زمانی پدید می آیند که امواج به قسمت های سست و نرم صخره ها برخورد می کنند. در این مقاله با 10 طاق دریایی بی نظیر در سرتاسر دنیا آشنا شوید.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید