• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر بانکوک در کشور تایلند - توریستگاه

آشنایی با بانکوکپایتخت

اقلیم آب و هوایی

استوایی

وسایل حمل و نقل

مترو,خطوط اتوبوسرانی,تاکسی,قطار,اتوبوس دریایی,تاکسی موتوری,مینی ون,قایق

مساحت

1,569 کیلومتر مربع

جمعیت

10,539,415 نفر

زمان پرواز از تهران

6.35 ساعت

موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر

بانکوک پایتخت و پرجمعیت ترین شهر تایلند است. این شهر در زبان تایلندی به نام کرونگ تپ ماها ناخون (Krung Thep Maha Nakhon) یا به سادگی کرونگ تپ نامیده می شود. بانکوک با مساحت 1568.7 کیلومتر مربع در دلتای رودخانه چائو پرایا (چائو فرایا) در مرکز تایلند قرار دارد. طی چند دهه گذشته پایتخت تایلند بانکوک، به شهری مدرن، هیجان انگیز و پیشرفته تبدیل شده است. این شهر نه تنها امکانات چند ملیتی را که از سایر شهرهای بزرگ انتظار می رود ارائه می دهد، بلکه به گنجینه ای بی نظیر از جاذبه های فرهنگی نیز تبدیل شده است. 

بانکوک برای گردشگران جاذبه‌ های تفریحی زیادی دارد. این شهر با 400 معبد بودایی زیبا و جذاب، کاخ های باشکوه، گردهمایی های رقص کلاسیک، مراکز خرید بیشمار و روش های سنتی زندگی، به ویژه در امتداد کانال های طولانی ونیز شرق و رودخانه چائو پرایا، رودخانه پادشاهان که از درون شهر می گذرد، دارای دیدنی های بی نظیر زیادی است. 

رونق سرمایه گذاری در آسیا در دهه های 1980 و 1990 باعث شد بسیاری از شرکت های چند ملیتی دفتر مرکزی منطقه ای خود را در بانکوک مستقر کنند. این شهر هم اکنون یک قدرت منطقه ای در امور مالی و تجاری است. بانکوک یک مرکز بین المللی برای حمل و نقل و مراقبت های بهداشتی است و به عنوان مرکزی برای هنر، مد و سرگرمی شناخته می شود. این شهر به دلیل زندگی خیابانی و نقاط دیدنی فرهنگی و همچنین مناطق دارای چراغ های قرمز رنگ نیز معروف است.

رشد سریع بانکوک همراه با برنامه ریزی شهری کم منجر به ایجاد منظره شهری نامنظم و زیرساخت های ناکافی شده است. علیرغم وجود شبکه گسترده ای از بزرگراه ها، شبکه جاده ای ناکافی، همراه با استفاده قابل توجهی از اتومبیل های شخصی، منجر به ایجاد ترافیک های سنگین و فلج کننده در این شهر شده است، که باعث آلودگی شدید هوا در دهه 1990 شد. این شهر از آن زمان، به منظور حل مشکل ترافیک به حمل و نقل عمومی روی آورده است. اکنون پنج خط حمل و نقل سریع در حال بهره برداری است و سیستم های بیشتری نیز در دست ساخت هستند یا توسط دولت ملی و اداره کلانشهر بانکوک برنامه ریزی شده اند.


اقلیم آب و هوای بانکوک

آب و هوای بانکوک به سه فصل گرم، بارانی و خنک تقسیم می شود و در طول سال نسبتا گرم است. محدوده دمای آن از 22 درجه سانتیگراد در فصل سرد، در ماه دسامبر تا 35 درجه سانتیگراد و در اوج فصل گرم، یعنی ماه آوریل است. سپتامبر مرطوب ترین ماه سال است و میانگین بارندگی آن 334.3 میلی متر می باشد و میانگین بارندگی سالانه 1500 میلی متر است که چهار پنجم آن به صورت باران های سیل آسای کوتاه و متوالی در اواخر بعدازظهرهای فصل بارانی رخ می دهد و از اواسط ماه مه تا سپتامبر ادامه دارد. فصل خشک نیز از ماه دسامبر تا فوریه در جریان است. متوسط رطوبت نسبی ماهانه از 60 درصد در فصل سرما تا بیش از 80 درصد در فصل باران متغیر می باشد.


تاریخچه بانکوک

منشأ نام بانکوک نامشخص است. "بان" کلمه ای تایلندی است که به معنای دهکده ای بر روی یک رودخانه می باشد و نام آن ممکن است از بانگ کو (Bang Ko) گرفته شده باشد، که به معنی جزیره می باشد و از منظره آبی این شهر نشأت گرفته است. نظریه دیگر معتقد است که این نام کوتاه شده واژه بانگ ماکوک (Bang Makok) می باشد، ماکوک نام الیاکارپوس هایگروفیلوس (Elaeocarpus hygrophilus) است، گیاهی که میوه هایی شبیه زیتون دارد. این نظریه با نام سابق معبد آرون، که یک معبد تاریخی در منطقه است نیز حمایت می شود که قبلا آن را معبد ماکوک می نامیدند. 

تاریخ بانکوک حداقل به اوایل قرن پانزدهم میلادی برمی گردد، زمانی که روستایی در کرانه غربی رودخانه چائو پرایا (چائو فرایا) و تحت حاکمیت آیوتایا (Ayutthaya) بود. به دلیل موقعیت استراتژیک آن در نزدیکی دهانه رودخانه، اهمیت این شهر به تدریج افزایش یافت. بانکوک در ابتدا به عنوان یک پایگاه مرزی با قلعه هایی در دو طرف رودخانه مورد استفاده بود و محل محاصره سال 1688 نیز بود که در آن فرانسوی ها از سیام اخراج شدند. پس از سقوط آیوتایا و پیدایش امپراطوری برمه در سال 1767، پادشاه تاکسین (Taksin) که تازه تاج گذاری کرده بود پایتخت خود را در این شهر مستقر کرد، که در نهایت پایگاه پادشاهی تونبوری (Thonburi) شد. در سال 1782، پادشاه فوتایوتفا چالالوک (Phutthayotfa Chalalok)، (راما اول) بر تاکسین غلبه و پایتخت را به جزیره راتاناکوسین (Rattanakosin) ساحل شرقی منتقل کرد و بدین ترتیب پادشاهی راتاناکوسین را تاسیس نمود. ستون شهر در 21 آوریل 1782 برپا شد که به عنوان تاریخ تاسیس شهر کنونی در نظر گرفته می شود.

اقتصاد بانکوک به تدریج از طریق تجارت بین المللی، ابتدا با چین و سپس با بازرگانان غربی در اوایل تا اواسط قرن نوزدهم گسترش یافت. بانکوک به عنوان پایتخت، مرکز نوسازی سیام بود زیرا در اواخر قرن نوزدهم با فشارهای نیروهای غربی روبرو شد. سلطنت پادشاهان مونکات (Mongkut)، (راما چهارم 68–1851) و چولالونکورن (Chulalongkorn)، (راما پنجم، 1981-1810) شاهد معرفی موتور بخار، چاپخانه، حمل و نقل ریلی و زیرساخت های خدماتی در شهر و همچنین آموزش رسمی و مراقبت های بهداشتی بود. با از بین رفتن سلطنت مطلق در سال 1932، بانکوک به مرکز درگیری های قدرت بین سران نظامی و سیاسی تبدیل شد.

با وجود اینکه در زمان جنگ جهانی دوم تایلند با ژاپن متحد شد و بانکوک در معرض بمباران متفقین قرار گرفت، اما در دوران پس از جنگ به دلیل کمک های آمریکا و سرمایه گذاری حامی دولت به سرعت رشد یافت. نقش بانکوک به عنوان یک مقصد تفریحی برای ارتش آمریکا صنعت گردشگری آن را رونق بخشید و این شهر را به عنوان یک مقصد گردشگری شناخته شده معرفی کرد. توسعه نامتناسب شهری منجر به افزایش نابرابری درآمدی و مهاجرت از مناطق روستایی به بانکوک شد. جمعیت آن نیز از 1.8 میلیون به 3 میلیون نفر در دهه 1960 افزایش یافت.

پس از عقب نشینی ایالات متحده از ویتنام در سال 1973، کسب و کارهای ژاپنی به عنوان رهبران سرمایه گذاری فعالیت کردند و گسترش تولید صادرات محور منجر به رشد بازار مالی بانکوک شد. رشد سریع این شهر تا دهه 1980 و اوایل دهه 1990 ادامه داشت، تا زمانی که در اثر بحران مالی آسیا در سال 1997 متوقف شد. در آن زمان، بسیاری از مسائل عمومی و اجتماعی پدید آمده بود، از جمله آن ها فشار بر زیرساخت ها بود که در ترافیک بد این شهر منعکس شد. نقش بانکوک در صحنه سیاسی کشور در رشته اعتراضات مردمی، قیام های دانشجویی در سال 1973 و 1976، تظاهرات ضد نظامی در سال 1992 و تظاهرات ضد دولت و علیه گروه های مخالف از سال 2008 به بعد، دیده می شود. 

اداره شهر برای اولین بار توسط پادشاه چولالونکورن در سال 1906 با تاسیس مانتون کرونگ تپ فرا ماها ناخون (Monthon Krung Thep Phra Maha Nakhon) به عنوان یک زیرمجموعه ملی رسمیت یافت. در سال 1915، مانتون به چندین استان تقسیم شد که مرزهای اداری آن از آن زمان بیشتر تغییر کرده است. به دنبال ادغام استان فرا ناخون در ساحل شرقی استان چائو پرایا (چائو فرایا) و تونبوری در غرب در طی سال 1971، این شهر در سال بعد با تشکیل اداره کلانشهر بانکوک (BMA) به شکل فعلی خود در آمد.


غذا و نوشیدنی بانکوک

کاری مرغ سبز (Kaeng Khiao Wan)
اگر برای اولین بار به تایلند سفر می کنید، بهتر است با چشیدن یک کاری مرغ سبز عالی به دنیای غذاهای خوشمزه تایلندی وارد شوید. این غذا غالبا در کنار کانوم چین (نودل برنج نازک) یا برنج سرو می شود. این غذای معطر استثنایی، ترکیب فوق العاده ای از مزه های شور و شیرین است و یکی از معروف ترین غذاهای تایلند می باشد. با رشد محبوبیت آن در اوایل قرن بیستم، این کاری خامه ای دلپذیر، غذای مورد علاقه افراد زیادی شده است. 

انبه با برنج چسبنده (Kao Niew Mamuang)
اگر به غذاهای شیرین علاقمند هستید، قادر نخواهید بود در برابر انبه با برنج چسبنده ای که تقریبا در همه خیابان های بانکوک یافت می شود، مقاومت کنید. قبل از ریختن برنج تازه چسبنده، شیر نارگیل به آرامی با شکر و نمک پخته می شود. بعد از اینکه شیر سرد شد، انبه رسیده و سرد شده نیز پوست کنده و خرد می شود و در بشقاب گرم قرار داده می شود. 

نودل سرخ کرده تایلندی (تای پد)
تای پد (Thai Pad)، یک غذای خیابانی نمادین می باشد که یک برنج سرخ کرده ساده است و تصور می شود از بازرگانان چینی که در دوره پادشاهی آیوتایا از تایلند بازدید می کردند (1767 - 1350) سرچشمه گرفته. ماده تشکیل دهنده اصلی آن رشته فرنگی برنج خشک است. روندی که ناشی از کمبود برنجی می باشد که تایلند در مدت جنگ جهانی دوم تجربه کرد. طعم خاصی که با ذائقه تایلندی عجین شده است. تای پد اکنون یکی از غذاهای ملی این کشور می باشد. واقعا نمی توان از این ترکیب جویدنی و نرم، با کمی حالت تردی گذشت. 

پد سی ای یو (Pad See Ew) یا نودل های سرخ شده
در حالی که تای پد مطمئنا افسانه ای ترین غذای نودل تایلند است، پد سی ایو یا نودل های سرخ شده، وقتی صحبت از طعم غذا به میان می آید، واقعا بی رقیب است. سس سویا، سیر، تخم مرغ و نودل ها پخته می شوند تا قبل از سرو شدن با فلفل سفید زمینی، فلفل های چیلی، شکر و سرکه، در کنار گوشت انتخابی شما یک غذای عالی را ارائه دهد.

ماسامون کاری با مرغ یا گوشت گاو (Kaeng Mus Sa Mun)
در حالی که تایلند کاری های نسبتا خوبی دارد، هیچ کدام نمی توانند با کاری ماسامون رقابت کنند. خمیر کاری ماسامون، ترکیبی از سیب زمینی های نرم، پیاز و شیر نارگیل است که به بهترین نحو طبخ می شوند. سپس سس برای یک طعم دلپذیر بر روی برنج ریخته می شود.

پد کرا پائو مو (Pad Kra Pao Moo)
این غذا ممکن است معمولی به نظر برسد، اما تقریبا یکی از خوشمزه ترین غذاهای تایلندی است که در بانکوک یافت می شود. یک غذای به ظاهر ساده برنجی با ریحان تند و خوش طعم که با گوشت انتخابی شما سرخ شده و سرو می شود. می توانید غذای خود را با یک تخم مرغ سرخ شده برای داشتن ترکیبی عالی از طعم و مزه، تکمیل کنید.

کاری قرمز (Kaeng Phet)
اگر می توانید غذای تند را تحمل کنید، پس چشیدن کاری قرمز کلاسیک تایلندی باید در فهرست غذاهای شما باشد. این خوراک آتشین که به دلیل طعم تند و خوشمزه خود مشهور است، نامش را از فلفل قرمز خشکی که برای تهیه خمیر استفاده می شود، گرفته است. اگرچه فلفل در این غذا ماده اصلی است، اما شیر نارگیل، زیره و سیر نیز طعم آن را بهتر می کنند.

پاک بونگ (Pak Boong)
پاک بونگ که در زبان تایلندی به معنای شکوه صبحگاهی است، غذای محبوب شرق و جنوب شرقی آسیا است و گاهی اوقات به اسفناج آبی یا کلم باتلاقی نیز گفته می شود. این غذای اصلی ساده تایلندی اغلب با سیر، فلفل و سس ماهی تهیه می شود تا یک غذای سریع و سبک تهیه شود که عطر و طعم زیادی دارد.

کائو پد (Khao Pad) یا برنج سرخ شده
اگر حتی اهل امتحان کردن غذاهای جدید نیستید، هنوز هم می توانید به راحتی این غذای تایلندی را میل کنید. برنج سرخ شده به طور سنتی برای ناهار سرو می شود، اما می تواند به عنوان یک وعده غذایی سبک و خوشمزه عصرانه نیز میل شود. این غذا ترکیب مناسبی از برنج، سبزیجات، ریحان، پیاز، فلفل، تخم مرغ و گوشت انتخابی شما می باشد که بسیار دلپذیر است.

تام یوم گونگ (Tom Yum Goong) یا سوپ میگوی داغ و ترش
ترکیب لیموترش، زنجبیل گالانگال، برگ های لیموترش، قارچ، فلفل و گوجه فرنگی در یک سوپ چه طعمی دارد؟ مطمئنا طعم تام یوم گونگ. گونگ به معنای میگو است، اما می توانید این سوپ خوشمزه را با مرغ نیز میل کنید یا حتی به صورت یک وعده غذایی گیاهی درست کنید. این غذا را می توان در آشپزخانه های سراسر دنیا یافت اما به خصوص در تایلند بسیار معروف است. 

تام کا گای (Tom Kha Gai) یا سوپ نارگیل و مرغ
سوپ نارگیل و مرغ یکی از غذاهای سبک و با طعم عالی تند و ترش مخصوص تایلندی است. جای تعجب نیست که تام کا گای به دلیل داشتن بافت خامه ای و غنی از محبوب ترین غذاهای این کشور است. اگر به مواد معدنی احتیاج دارید، این سوپ با توجه به اینکه با استخوان های مرغ، غضروف و مغز تهیه می شود بسیار عالی است.

کائو سو (Khao Soi) یا سوپ نودل
این یک سوپ نودل معمولی نیست. کائو سو یک غذای شمالی بوده و اعتقاد بر این است که از میانمار سرچشمه گرفته است. اما به دلیل طعم های مخصوص تایلندی موجود در آن، بسیار محبوب شده است. مرغ، گوشت گاو، گوشت خوک، یا پنیر سویا به آرامی در یک کاری خامه ای نارگیلی پخته می شود. این کار با ترکیب رشته های تخم مرغ زرد، برگ های گشنیز و رشته های سرخ شده انجام می شود تا سوپی آماده شود که مشابه سوپ های رشته ای دیگر نیست.

سام تام (Som Tam) یا سالاد پاپایای سبز
سام تام مشهورترین و محبوب ترین سالاد تایلند است و در سال 2011 و 2018 توسط سی ان ان تراول (CNN Travel) به عنوان یکی از 50 غذای خوشمزه جهان انتخاب شد. این اسم در اصل به معنای سالاد تهیه شده در یانه (کاسه سنگی) است، که به سیر و فلفل های خرد و له شده در یانه برای تهیه خمیر اشاره دارد. این سالاد با پاپایای سبز رنده شده، گوجه فرنگی کوچک، میگوی خشک، سس ماهی، سس تمبر هندی، آب لیموترش، سس نیشکر و لوبیا سبز و کو نیائو (kow neeyao - برنج چسبنده) در کنار آن واقعا هیجان انگیز است.

چا ین (Cha Yen) یا چای سرد تایلندی
چا ین یکی از محبوب ترین نوشیدنی های تایلند است و بدون شک نوشیدنی غیر الکلی مورد علاقه مردم کشور، این چای سرد خامه ای فوق العاده شیرین است، که بیشتر به یک دسر شبیه است تا نوشیدنی. بعد از یک روز پر مشغله و گشت و گذار در بانکوک، این ترکیب شیر غلیظ شده و آب شکوفه پرتقال بهترین نوشیدنی انرژی زا است. این چای ترکیبی از شیر بیش از حد غلیظ شده و شیر تبخیر شده است، بنابراین اجازه ندهید ظاهر عجیب آن شما را از لذت بردن از آن باز دارد.

نوم ین (Nom Yen) یا شیر سرد با شربت سالا
این نوشیدنی صورتی به طرز مقاومت ناپذیری شیرین، بسیار خوشمزه و مورد علاقه مردم محلی بانکوک است. فروشندگان خیابانی از فروش این نوشیدنی درآمد خوبی کسب می کنند. این ترکیبی از شیر غلیظ شده و شربت سالا (Sala) است، و زمانی که که به دنبال یک نوشیدنی خنک برای فرار از گرما هستید، از اینکه آن را تقریبا در هر خیابانی می توانید پیدا کنید خوشحال می شوید. 

ردبول تایلندی (Thai Redbull)
ردبول در تایلند سرچشمه گرفته است. شایعاتی وجود دارد که ردبول محلی که در بطری های شیشه ای کوچک فروخته می شود، قوی تر و موثرتر از ردبولی است که در قوطی های غربی فروخته می شود. ردبول تایلندی حاوی فرمول متفاوتی است، مقدار کافئین بیشتر و طعم شیرین تری هم دارد. بر خلاف ردبولی که در کشورهای غربی فروخته می شود، ردبول تایلندی گازدار نیست. بطری های شیشه ای آن ها کوچک هستند و به راحتی با یک جرعه نوشیده می شوند. 

آب انار
این آبمیوه های تازه بهترین روش برای فرار از گرمای به ظاهر غیرقابل تحمل تایلند هستند. می توانید آب گرفتن آن ها را در مقابل خودتان تماشا کنید و ببینید که چطور داخل یک بطری پلاستیکی باریک ریخته می شود. در حالی که آب میوه های مختلف زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها لذت ببرید، آب انار یکی از آبمیوه های محبوب بانکوک است و از آنجا که بیشتر نوشیدنی های تایلندی حاوی قند است، این یک نوشیدنی سالم و خوشمزه است. 

آب نیشکر
اگر علاقه زیادی به نوشیدنی های شیرین دارید، نمی توانید تایلند را بدون نوشیدن یک بطری آب نیشکر ترک کنید. معمولا، خود نیشکر بریده شده را نیز که توسط ماشین های قدرتمندی جمع آوری شده در کنار فروشنده می بینید. این نوشیدنی فوق العاده شیرین است و به دلیل عطر و طعم قوی آن، نوشیدن سریع آن دشوار است.

نوشیدنی های ژله ای گیاهی (Grass Jelly Drinks)
کل تایلند عاشق ژله گیاهی است. دسرهای ژله ای گیاهی وجود دارند که در آن ها قبل از پاشیدن شکر قهوه ای روی چائو کوای (ژله سیاه)، با آب و یخ مخلوط می شود. همچنین می توانید ژله گیاهی را به چیزهایی مانند بستنی نارگیلی اضافه کنید، اما روش محبوب برای مصرف این ماده عجیب، اضافه شدن به نوشیدنی ها است. به صورتی که تکه های مکعبی ژله، قبل از افزوده شدن نوشیدنی، که گاهی اوقات شامل چای های مختلف، آب میوه و غیره می باشد، خرد شده و داخل فنجان های پلاستیکی ریخته می شود. اغلب اوقات ممکن است فنجان هایی را مشاهده کنید که تا حدی با ژله گیاهی پر شده اند و این امکان را به شما می دهد که آن را با هر نوشیدنی که می خواهید پر کنید. 

آب نارگیل 
یکی دیگر از نوشیدنی های محبوب بانکوک آب نارگیل است که می توانید آن را در یک استوانه یا ظرف بزرگی که از قبل درونش ریخته شده بیابید و سپس برای لذت بردن از آن داخل یک فنجان ریخته و بنوشید. در آن ها برش های غلیظ و آبدار نارگیل پوس کنده که با آب مخلوط شده نیز وجود دارد. می توانید آب نارگیل را تازه بنوشید یا از فروشندگان بخواهید به آن مقداری شکر اضافه کنند تا طعم و مزه ای بهتری پیدا کند. 

اسموتی ها 
اسموتی های تایلند عالی هستند. از اسموتی هندوانه که داخل پوسته خود آن ریخته می شود گرفته تا ترکیب تازه هویج، میوه اژدها و موارد دیگر، مطمئن باشید با سفارش یکی از این نوشیدنی ها پشیمان نمی شوید. بسیاری از این اسموتی ها با در نظر گرفتن مزایای سلامتی آن ها تهیه می شوند. برای مثال می توانید یک اسموتی آناناس، نارنج و سیب سفارش دهید تا به هضم غذا کمک کند. تنوع بالای میوه در تایلند، علاوه بر اضافه شدن میوه های مختلف و خوشمزه که در طول سال رشد می کند، باعث می شود هنگام ترک تایلند، نتوانید از این نوشیدنی های باورنکردنی دل بکنید. 

قهوه 
تایلند انواع قهوه مخصوص خود را دارد و به دلیل فراوانی و در دسترس بودن، دارای فهرستی از آن ها می باشد. اگر یک متخصص قهوه هستید، ممکن است از مغازه های خیابانی که قهوه خود را در سبدهای کنار خیابان می فروشند خرید نکنید. با این حال، بسیاری از این قهوه فروشی ها یک قهوه سرد (iced coffee) بزرگ را با پرداخت 25 بات (کمتر از 1 دلار) به فروش می رسانند، بنابراین شاید ارزش امتحان کردن را داشته باشد. این مغازه ها انواع قهوه از جمله لاته و موکا را نیز می فروشند.

مناسبت ها و رویدادهای بانکوک

1) کنسرت های پارک
تاریخ: از ژانویه تا فوریه 
محل برگزاری: پارک صد ساله دانشگاه چولالونگ کورن (Chulalongkorn)
مجموعه ای از کنسرت های رایگان و در فضای باز در روزهای یکشنبه در پارک صد ساله دانشگاه چولالونگ کورن در سراسر ژانویه و فوریه به میزبانی ارکستر سمفونیک بانکوک برگزار می شود. موسیقی ها از ساعت 5:30 بعد از ظهر شروع شده و حدود 2 ساعت ادامه می یابند. موسیقی ها متفاوت هستند و شامل بسیاری از موسیقی های کلاسیک تایلندی و غربی، شامل خوانندگان مشهور تایلندی، موسیقی فیلم ها و موزیکال و آهنگ های کلاسیک محبوب زیادی است که بیشتر آن ها را می شناسید. 

2) روز ملی کودکان 
تاریخ: شنبه دوم ماه ژانویه
در دومین شنبه ژانویه هر سال، تایلندی ها یک روز را به آینده کشورشان اختصاص می دهند و در آن روز برای کودکان خود جشن می گیرند و با ارائه تخفیف و میزبانی از فعالیت های ویژه از آن ها تشکر می کنند.
در این روز وسایل حمل و نقل عمومی ام ار تی (MRT) و بی تی اس (BTS) برای کودکان زیر 140 سانتی متر رایگان خواهد بود، موزه سیام به صورت رایگان در دسترس همه قرار دارد، خانه دولت درب های خود را باز می کند و کودکان می توانند در دفتر نخست وزیر عکس بگیرند. بیشتر مراکز خرید نیز دارای فعالیت های گوناگون خواهند بود.

3) روز ولنتاین
تاریخ: 14 فوریه
در حالی که واقعا عشق باید هر روز جشن گرفته شود، روز ولنتاین بهانه ای است برای شادی و اینکه به شخص ویژه ای که در زندگی شما وجود دارد نشان دهید که به چه اندازه به او اهمیت می دهید. اگر قصد دارید ملاقات خود را با یک شام عاشقانه تحت تاثیر قرار دهید، تعدادی از تبلیغات هتل های مهم بانکوک را برای این روز ببینید. 

4) سال نو چینی
تاریخ: متغیر
محل برگزاری: محله چینی های بانکوک (یائووارات)، از دروازه چالرم فراکیات (Chalerm Phrakiat) تا تقاطع چالرمبوری (Chalermburi)
سال نو چینی یکی از جذاب ترین جشن ها را به یائووارات (Yaowarat) می آورد که محله رسمی چینی های بانکوک است. تمام طول خیابان با جمعیتی از عبادت کنندگان، ترقه های انفجاری، رقصندگان اژدها و خانواده های چینی تبار که برای شرکت در مراسم خیابانی و همچنین برای لذت بردن از ضیافت های چینی جمع می شوند، پر می شود.
در بخش های دیگر بانکوک، رستوران ها و مراکز خرید چینی تبلیغات ویژه سال نو چینی را عرضه می کنند، که از تخفیف در کالاها و خدمات گرفته تا مشاوره رایگان فنگ شویی (feng-shui) برای مشتریان خود را در بر می گیرد.

5) نمایشگاه صلیب سرخ
تاریخ: متغیر 
نمایشگاه صلیب سرخ ترکیبی از نمایشگاه معابد و بازارهای روباز است که معمولا دو بار در سال برای جمع آوری بودجه برای جامعه صلیب سرخ تایلند برگزار می شود. آنچه از این رویداد می توان انتظار داشت تعداد زیادی کالاهای تجاری از سازمان های خصوصی، دولتی و غیر دولتی و همچنین بازی های کارناوال و غرفه های غذایی است. این رویداد به احتمال زیاد در پارک لومپینی (Lumpini) در مرکز شهر بانکوک برگزار می شود.
همچنین یک محوطه نمایشگاه وجود دارد که می توانید در مورد فعالیت های صلیب سرخ تایلند و مشاوره رایگان بهداشتی و معاینات اصلی توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی از بیمارستان های برجسته دولتی اطلاعات بیشتری کسب کنید. این نمایشگاه معمولا جمعیت زیادی را به خود جلب می کند، بنابراین برنامه ریزی کنید که زودتر برسید.

6) جشنواره سونکران (Songkran)
تاریخ: از 13 تا 15 آوریل
محل برگزاری: در سراسر کشور
تفریح بخش بزرگی از فرهنگ تایلند است و تفریح در گرمای سوزان نیز از این قاعده مستثنی نیست. گرم ترین ماه سال، آوریل شاهد بازی های آبی و آب پاشی و شادی های خیابانی مردم است که تقریبا یک هفته طول می کشد. 
در مدت سونکران، اکثر ساختمان های اداری، بانک ها و همچنین فروشگاه ها و رستوران های خانوادگی کاملا تعطیل می شوند، در حالی که مراکز خرید بزرگ معمولا باز هستند. در این مدت بانکوک یک خروج دسته جمعی را تجربه می کند، چرا که حداقل نیمی از ساکنان آن برای اجتماعات خانوادگی به زادگاه خود سفر می کنند. به جای آن ها گردشگرانی می آیند که بطور خاص به بانکوک پرواز می کنند تا از یکی از رنگارنگ ترین و شادترین زمان های سال لذت ببرند.

7) مراسم سلطنتی شخم زدن
تاریخ: ماه مه (متغیر)
زمان: از 8:30 صبح
محل برگزاری: مزرعه سلطنتی (Sanam Luang) 
این رویداد بسیار تشریفاتی سالانه آغاز فرخنده ای برای فصل کاشت جدید است. به ریاست پادشاه یا عضوی از خانواده سلطنتی، این مراسم از یک دستور کار دقیق پیروی می کند که براساس آن بارگاه براهمنز، که با پارچه های تشریفاتی پوشیده شده است، به هنگام کاشت بذر برنج در زمین، گاوهای نر مقدس را در یک مراسم شخم زدن در اطراف مزرعه سلطنتی رهبری می کند. اهمیت نمادین این مراسم زمانی اتفاق می افتد که گاو مقدس از یک بشقاب ارائه شده که حاوی برنج، ذرت، لوبیا سبز، کنجد، چمن تازه و آب است چیزی بخورد. این عمل پیش بینی می کند که فصل کاشت آینده خوب است یا خیر.
مانند هر رویداد دیگری که توسط اعضای خانواده سلطنتی انجام می شود، اگر قصد حضور در مراسم را دارید، حتما لباس مناسب بپوشید.

8) فروش عالی تایلند شگفت انگیز
تاریخ: از 15 ژوئن تا 15 اوت
محل برگزاری: مرکز همایش ملی سیریکیت ملکه (QSNCC) و مراکز خرید شرکت کننده در سراسر بانکوک
خرید کردن سرگرم کننده است، به ویژه وقتی که تخفیف بگیرید و اجناس بیشتری بخرید. بخشی از رویداد کمپین گردشگری تایلند، فرصتی است برای تهیه انواع محصولات قابل تصور، از کالاهای تخفیف دار گرفته تا تورهای تعطیلاتی و مسافرتی.
این مانند یک خرید برای همه نیازهای شما است. معمولا این رویداد در مرکز همایش ملی سیریکیت ملکه اتفاق می افتد و مراکز خرید در اطراف بانکوک تبلیغات ویژه ای از قبیل فروش نیمه شب و کمپین های فروش میانه سال را به نمایش می گذارند. بنابراین، اگر به خرید علاقه دارید، این یکی از بهترین زمان ها برای بازدید از بانکوک است. 

9) جشنواره ماه (جشنواره اواسط پاییز)
تاریخ: سپتامبر
محل برگزاری: محله چینی ها (Yaowarat) 
این جشنواره منشاء چینی دارد، ولی در بانکوک معنای جدیدی به خود گرفته است. اهمیت فرهنگی جشنواره ماه شناخته نشده است و داستان آن مربوط به افسانه ایست که می گوید قهرمانان انقلابی در شبی که ماه کامل بود به دنیا آمدند. این جشنواره زمانی مهیج و جذاب برای ورود به یک بازارچه مواد غذایی خوشمزه یا نانوایی ها و حس روح جشنواره ماه از طریق نمایش قفسه های رنگارنگ است. 
تنوع خلاقیت آشپزی در اینجا واقعا شگفت انگیز است. هر طعمی که تصور کنید مانند مون کیک، قهوه، آلو بخارا، دوریان، شاه بلوط بو داده، چای سبز یا عجیب تر مثل ژامبون، جینسنگ، کره بادام زمینی و حتی بستنی نیز در اینجا وجود دارد.

10) جشنواره گیاهخواری
تاریخ: اکتبر
محل برگزاری: محله چینی ها
یکی از رویدادهای مورد انتظار بانکوک، جشنواره گیاهخواری است که در بین گیاهخواران و غیر گیاهخواران به یک اندازه محبوب است. رستوران ها و مغازه های خیابانی در سطح شهر پرچم های زرد خود را برای اعلام مشارکت در این جشنواره برپا می کنند. در حالی که برخی رستوران ها هنوز غذاهای غیرگیاهی را سرو می کنند، اکثر آن ها تصمیم می گیرند که برای تمام مدت جشنواره غذاهای گیاهی خالص را سرو کنند. 
به دلیل منشأ چینی آن، همه ساله این جشنواره در امتداد جاده یائووارات، که به عنوان محله چینی های بانکوک معروف است برگزار می شود. در اینجا، برخی از خلاقانه ترین و خوشمزه ترین دستور العمل های غذاهای گیاهی، از غذاهای معمولی پنیر سویا گرفته تا غذاهای گوشتی تهیه شده با پنیر سویای فرآوری شده را پیدا خواهید کرد. در این جشنواره از تنوع غذاهای موجود و شباهت مزه آن ها با گوشت واقعی شگفت زده خواهید شد.

11) مجموعه بارج های سلطنتی (Royal Barge Procession)
تاریخ: نوامبر
محل برگزاری: کنار رودخانه (در اطراف قصر بزرگ)
هر ساله رودخانه چائو پرایا میزبان مراسم سلطنتی بارج (نوعی قایق) می شود. سنتی کهن که توسط پادشاه فقید بومیبول آدولیادج (Bhumibol Adulyadej) رواج یافت. حضور این بارج ها یک منظره بسیار غیرمعمول را به وجود می آورد. این کرجی ها در 70 سال گذشته تنها 16 بار ظاهر شده اند.
52 بارج در این جشن شرکت می کنند که 51 عدد از آن ها بارج های تاریخی و 1 عدد بارج سلطنتی است. این رویداد حوالی ساعت 3 بعد از ظهر از نزدیکی پل رامای هشتم (Rama VIII) آغاز می شود و ساعت 4 بعد از ظهر در معبد آرون پایان می یابد. می توانید بلیط تهیه کرده و یا در امتداد رودخانه نقطه ای را پیدا کنید، اگرچه محبوبیت خانواده سلطنتی به این معنی است که از اوایل صبح نقاط خوب برای بازدید پر می شوند. در آخر هفته های قبل از این رویداد نیز 2 تمرین کامل لباس برگزار می شود.

12) لوی کراتونگ (Loi Krathong)
تاریخ: نوامبر
محل برگزاری: تمام آبراه های بانکوک
هر سال، جشنواره لوی کراتونگ (که به معنای سبد شناور می باشد) در شبی که ماه در ماه دوازدهم سال قمری تایلندی (معمولا در ماه نوامبر) کامل می شود و هنگامی که رودخانه ها تا لب پر آب هستند و ماه در درخشان ترین وضعیت خود است برگزار می شود. 
این جشنواره در ستایش از الهه آب "گانگا" می باشد و تایلندی ها در کنار رودخانه با کراتونگ های کوچک خود (سبدهای های ساخته شده از تنه درخت موز یا پلی استیرن) جمع می شوند و سپس آن ها را در پایین رودخانه رها می کنند. رودخانه ها زیر نور مهتاب به خوبی در شب می درخشند، زیرا هزاران شمع روشن نور را به دور دست ها در افق می فرستند. خیلی ها می گویند این منظره واقعا جادویی است.

13) جشنواره های کریسمس
تاریخ: دسامبر
محل برگزاری: سیام (Siam)
کریسمس در بانکوک مانند هر جای دیگر، به معنای تجارت بزرگ است. این زمانی از سال است که هتل های این شهر در اوج شلوغی خود هستند و هنگامی است که مراکز خرید باعث می شوند بازدیدکنندگان به دکوراسیون، نمایشگرها و رویدادها خیره شوند و احساس شادی کنند و تبلیغاتی وجود دارد که به منظور معرفی کالاهای مصرفی طراحی شده تا مصرف کنندگان را به خرید آن ها ترغیب کند. 
با این حال، نمایش واقعی متعلق به چراغ های کریسمس است. ساختمان ها، درختان، پل ها، چراغ ها و حتی گاهی اوقات توک توک ها با چراغ های رنگارنگ و چشمک زن آراسته شده اند و بانکوک را به یک سرزمین عجایب تبدیل می کنند.

14) شمارش معکوس سال نو در بانکوک
تاریخ: 31 دسامبر
محل برگزاری: سنترال ورلد (CentralWorld)
جشن سال نو در بانکوک می تواند واقعا دیدنی باشد. بزرگترین رویداد شمارش معکوس در بانکوک در جلوی میدان سنترال ورلد اتفاق می افتد و چند صد هزار شرکت کننده در این مکان حضور پیدا کنند. در اینجا می توان از قرعه کشی شانس، نمایش های صوتی و نوری دیدنی و اجراهای زنده روی صحنه توسط هنرمندان محبوب محلی لذت ببرید.
اگر به دنبال مکانی خصوصی تر و صمیمی تر هستید، ایده خوبی است که شب سال نو میلادی را در یکی از رستوران های هتل کنار دریا یا در سالن های درجه یک روی پشت بام سپری کنید. ولی مهم نیست کجا هستید، چرا که نیمه شب، آتش بازی های خیره کننده و جادویی تمام آسمان بالای شهر را روشن می کنند. میهمانی ها تا ساعات اولیه بامداد ادامه دارند و به محض غروب خورشید، بسیاری از مردم تایلند برای عبادت به معابد می روند تا اطمینان حاصل کنند که سالی شاد و مرفه خواهد داشت.

15) رژه تولد پادشاه و ملکه (trooping the colour)
تاریخ: 5 دسامبر
محل برگزاری: رویال پلازا، کاخ دوسیت (Royal Plaza, Dusit Palace)
برگزاری جشن تولد پادشاه و ملکه بر عهده این رویداد سالانه است، که در رویال پلازا در نزدیکی مجسمه سوار کاری پادشاه رامای پنجم برگزار می شود. اعضای نگهبانان نخبه سلطنتی با لباس های رنگارنگ، در میان یک مراسم بسیار باشکوه، قسم وفاداری به اعضای خانواده سلطنتی می خورند و در پشت سر آن ها رژه می روند. 
2000 سرباز در خیابان راچادامنئون (Ratchadamnoen) به سمت رویال پلازا رژه خواهند رفت، گروهی از نوازندگان مشغول نواختن می شوند و تشریفات و هیاهوی زیاد فرصت عکس های بسیار عالی و فوق العاده ای را فراهم می کنند.درباره حمل و نقل شهری

حمل و نقل بین شهری

هوایی
بانکوک دارای دو فرودگاه سوانابوم (Suvarnabhumi) و فرودگاه دون موانگ (Don Muang) است. فرودگاه سوانابوم توسط همه خطوط هوایی تایلند استفاده می شود، به جز نوک ایر (Nok Air)، اورینت تای ایرلاینز (Orient Thai) و ایر ایژیا (Air Asia) که از فرودگاه قدیمی دون موانگ استفاده می کنند. هر دوی این فرودگاه ها حدود 30 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارند.  به دلیل ترافیک سنگینی که در جاده ها وجود دارد جابجایی بین این دو فرودگاه حداقل سه ساعت طول می کشد. اما اگر وارد یکی از این دو فرودگاه بشوید و در طی چند ساعت پروازی در فرودگاه دیگر داشته باشید، در این صورت یک سرویس اتوبوس رایگان نیز وجود دارد که از خطوط مسافرتی استفاده می کند. برای ورود به جایگاه پرواز باید بلیط خود را نشان دهید.

فرودگاه سوانابوم
در فاصله 30 کیلومتری شرق بانکوک (در استان ساموت پرکان)، فرودگاه مدرن سوانابوم (IATA BKK) قرار دارد که در سپتامبر 2006 شروع به کار کرد و هم اکنون فرودگاه اصلی بانکوک و شلوغ ترین فرودگاه در جنوب شرقی آسیا است. از این فرودگاه تقریبا برای همه پروازهای بین المللی و داخلی به بانکوک استفاده می شود. تنها یک ساختمان ترمینال در آن وجود دارد که پروازهای داخلی و بین المللی را نیز در بر می گیرد و بسیار بزرگ است. 

امکانات سوانابوم
سوانابوم تمام امکاناتی را که از یک فرودگاه بزرگ بین المللی انتظار دارید ارائه می دهد. یک هتل ترانزیت، دستگاه های خودپرداز، تبدیل ارز، رستوران ها، مغازه های بدون مالیات و یک سالن استراحت وجود دارد. حدود 50 سالن غذاخوری در سراسر ساختمان ترمینال وجود دارد و جالب ترین آن ها رستوران پاندا ردی تو ایت (Panda Ready To Eat) است، اما ارزانترین رستوران، مجیک فود پوینت (Magic Food Point) در طبقه 1، نزدیک دروازه 8 است. در منطقه بازرسی چند فروشگاه و یک اداره پست نیز وجود دارد. با این حال، تجربه خرید واقعی در انتظار بازدید کنندگانی است که در آن طرف سالن قرار دارند، جایی که تعداد مغازه های آن باعث می شود تعجب کنید که آیا در یک فرودگاه هستید یا در یک مرکز خرید قرار دارید. 
فروشگاه های معاف از مالیات طیف گسترده ای از تقریبا همه برندهای بین المللی را با قیمت های غیر قابل رقابت ارائه می دهند. 
مراقب خرید از فروشگاه های راحتی قبل از بخش امنیتی فرودگاه باشید. چرا که اگر قصد ورود کالاها به داخل را دارید، کلیه قوطی ها و بطری ها (حتی موارد حاوی مواد غذایی) توسط نیروهای امنیتی در هنگام ورود به بخش بازرسی توقیف می شوند.
گزینه های تبدیل ارز هم فراوان است، و تقریبا همه آن ها نرخ ارز بهتری را نسبت به مرکز شهر ارائه می دهند. معمولا غرفه قرمز در نزدیکی کیوسک بلیط سکه نرخ بسیار بهتری را ارائه می دهد. 
اینترنت بیسیم رایگان تا یک ساعت بعد از امنیت و کنترل گذرنامه در سالن خروج در دسترس است. جزئیات ورود را می توان از بخش اطلاعات بدست آورد. 

فرودگاه دون موانگ
فرودگاه دون موانگ (IATA DMK) در حدود 30 کیلومتری شمال مرکز شهر قرار دارد و تا سال 2006 فرودگاه اصلی بانکوک بود. این فرودگاه در حال حاضر پروازهای داخلی نوک ایر و اورینت تای ایرلاینز را اداره می کند، و ترمینال بین المللی آن نیز اکنون مورد استفاده ایر ایژیا و پروازهای چارتری است. از تاریخ 1 اکتبر 2012 همه پروازهای ایر ایژیا به جای فرودگاه سوانابوم از فرودگاه دون موانگ وارد و خارج می شوند.
دون موانگ فرودگاهی لوکس و برای حمل و نقل هوایی تجاری در بانکوک است که از ترافیک زمینی و هوایی سنگین در سوانابوم جلوگیری می کند. 8 اپراتور چارتر نیز در اینجا وجود دارد که در مقایسه با تنها 2 مورد در سوانابوم، قابل توجه است. چندین سرویس خدمات حمل و نقل زمینی نیز در دسترس است. 
از این فرودگاه می توان با تاکسی و قطار شهری به مرکز شهر بانکوک رفت. یک سفر از فرودگاه تا مرکز خرید ام بی کی (MBK Center) حدود 250 بات هزینه دارد که بسته به ترافیک شهر متفاوت است. تاکسی های لیموزین بزرگتر هم در دسترس هستند که حدود 500 تا 600 بات هزینه دارند. حتما هنگام سوار شدن از راننده بخواهید تاکسی متر خود را روشن کند و در غیر اینصورت به ابتدای جاده فرودگاه بیایید و سعی کنید یک تاکسی در حال حرکت را متوقف کنید و سوار آن شوید. هرگز سوار تاکسی های دارای برچسب سفید نشوید چرا که آنها مجوز سوار کردن مسافر را ندارند. اگر قصد دارید با قطار شهری به این فرودگاه بیایید باید یک تا دو ساعت به برنامه سفر خود اضافه کنید چرا که زمانبندی حرکت قطارها خیلی دقیق نیست و بنابراین اگر پروازی را رزرو کرده اید از سوار شدن به قطارها خودداری کنید. 

شاتل رایگان بین فرودگاه دون موانگ و سوانابوم
یک اتوبوس شاتل رایگان بین فرودگاه دون موانگ و سوانابوم نیز وجود دارد. این اتوبوس ها در اوج زمان شلوغی، هر 30 دقیقه یک بار حرکت می کنند و بسته به ترافیک، حدود یک ساعت طول می کشد به مقصد برسند. علائم ایستگاه اتوبوس چندان خوب نیست و برای رسیدن به اتوبوس، همه آنچه که باید انجام دهید این است که به محض بیرون آمدن از ساختمان ترمینال و دیدن صف تاکسی در پشت خود به سمت چپ بپیچید و به سمت انتهای ساختمان بروید. اگر وقت کافی دارید، این یک روش ارزان برای ورود به شهر از فرودگاه دون موانگ است زیرا سوانابوم گزینه های حمل و نقل بسیاری را ارائه می دهد. دو خط اتوبوس فرودگاهی در فرودگاه دون موانگ وجود دارد که توسط اتوبوس دارای تهویه مطبوع نارنجی (BMTA) اداره می شود. بلیط اتوبوس ها 30 بات است و می توانید آنها را درست در جلوی ترمینال پیدا کنید. همچنین تعدادی اتوبوس حمل و نقل عمومی که از درون فرودگاه عبور می کنند نیز وجود دارد. برای سوار شدن فقط علائم را به سمت ایستگاه اتوبوس دنبال کنید.

زمینی

اتوبوس 
بزرگترین، شلوغ ترین و مدرن ترین ترمینال، ترمینال اتوبوس شمالی است که با نام موچیت 2 (Mo Chit 2) نیز شناخته می شود. طبقه فوقانی آن به منطقه ایسان (Isaan) در شمال شرقی تایلند و طبقه همکف نیز به شمال تایلند خدمات می دهد و برخی از مقاصد را با اکامای (Ekkamai)، از جمله پاتایا، رایونگ، چانتابوری و ترات به اشتراک می گذارد. ترمینال اتوبوس در فاصله کمی از ایستگاه بی تی اس اسکای ترین موچیت یا ایستگاه ام آر تی (MRT) پارک چاتوچاک (Chatuchak) است و می توان پیاده آن را طی کرد. تاکسی های موتوری این مسیر را با یک هزینه ثابت 60 بات طی می کنند (چانه زدن بی فایده است)، در حالی که توک توک ها هر مبلغی که بخواهند دریافت می کنند. هنگام چانه زنی به یاد داشته باشید که یک تاکسی واقعی با تهویه مطبوع حدود 45 بات (با فرض ترافیک کم) هزینه دارد. همچنین می توانید از اتوبوس 3 یا 77 استفاده کرده و 10 بات برای اتوبوس بدون تهویه مطبوع و 14 بات برای اتوبوس دارای تهویه مطبوع بپردازید، (اتوبوس 77 همچنین از ترمینال به بنای یادبود پیروزی، پراتونام و جاده سیلوم و اتوبوس 3 به جاده کائو سارن می رود). اگر تعداد قابل توجهی چمدان دارید، ساده ترین و نه لزوما سریع ترین گزینه، گرفتن تاکسی به طور مستقیم یا از پایانه اتوبوس است. 
ترمینال دیگر، ترمینال نسبتا کوچک اتوبوس شرقی است که به نام اکامای نیز شناخته می شود و درست در کنار ایستگاه اسکای ترین اکامای در سوخومویت قرار دارد. اکامای برای مقاصدی در تایلند شرقی از جمله پاتایا، رایونگ، بان په (Ban Phe - برای کو سامت)، چانتابوری و ترات خدمات ارائه می دهد. اگر قصد دارید به سمت کو چانگ (Ko Chang) بروید، توقف ویژه ای برای آن بین چانتابوری و ترات وجود دارد. 
یک ترمینال اتوبوس جنوبی (Sai Tai Mai) نیز وجود دارد که به کلیه مقصد های غربی و جنوبی بانکوک از مکانی تا حدودی ناخوشایند در سمت تونبوری رودخانه خدمات می دهد. در دسامبر 2007، این ترمینال به مکانی جدید و حتی دورافتاده تر، در جاده پوتامونتون سای 1 (Phutthamonthon Sai 1) در شمال تونبوری منتقل شد. این مسیر به سمت منطقه بانک کائه (Bank Khae) در بانکوک با تاکسی 70 بات هزینه دارد. اتوبوس های بین شهری از اینجا به مقاصدی در سراسر تایلند غربی از جمله ناخون پاتوم (Nakhon Pathom) و کانچابوری (Kanchanaburi) و تایلند جنوبی از جمله کرابی (Krabi)، پوکت، کو پانگان (Ko Pha Ngan)، سورات تانی (Surat Thani)، هات یای (Hat Yai) و کو ساموی (Ko Samui) و بسیاری دیگر عزیمت می کنند. همچنین تعداد زیادی مینی بوس وجود دارد که به بیشتر مکان هایی که اتوبوس ها می روند سفر می کنند و خیلی سریعتر این کار را انجام می دهند. اما اگر چمدان های بزرگی دارید، این گزینه را فراموش کنید. ترمینال جدید ساختاری شبیه یک فرودگاه دارد و دارای تهویه مطبوع، مانیتور خروج الکترونیکی (به انگلیسی)، چند دفتر بانکی و غذاهای خوب و ارزان است. بر خلاف اپراتورهای متقلب در جاده کائو سان (Khao San)، همه اتوبوس های عمومی اینجا، منظم، ارزان و ایمن هستند. فقط بلیط های خود را در میزهای شماره داری که مقصد شما در آن ها به نمایش در آمده است (تقریبا همیشه به زبان انگلیسی) خریداری کنید. در پشت پایانه اتوبوس نیز تاکسی های زیادی وجود دارد.

خرید بلیط
هنگامی که برای اتوبوس های خارج از بانکوک بلیط خرید می کنید، بهتر است از آژانس های مسافرتی و اتوبوس های خصوصی آن ها که نرخ حق بیمه آن ها 50 تا 100 درصد بیش از نرخ های معمولی دولت است، صرف نظر کنید و بلیط های اتوبوس را مستقیما در سه پایانه اتوبوس های عمومی بانکوک بگیرید. این اتوبوس ها بسیار ارزان تر و به طور کلی ایمن تر و راحت تر هستند و شما را به یک مینی بوس فرسوده در نیمه راه منتقل نمی کنند. 
خرید بلیط در ترمینال اتوبوس شمالی نیز بسیار آسان است. پنجره ای که مقصد شما را بر روی آن نوشته شده است (با حروف رومی) پیدا کنید، هزینه بلیط را در همان پنجره بپردازید و در جایگاه عزیمت بعدی بلیط خود را دریافت کنید. توجه داشته باشید که نوشته های آبی به معنای کلاس 1، قرمز به معنی کلاس 2 (اجتناب از سفرهای طولانی تر) است و بلیط برای مقصد در ایسان از طبقه سوم به فروش می رسد.

مینی بوس
برای سفر به حومه بانکوک سریعترین و اغلب ارزانترین راه استفاده از خدمات مینی بوس عمومی است. ترمینال آن در پشت میدان بنای یادبود پیروزی (Victory Monument) قرار دارد. در روبروی خود بنای یادبود ایستگاه های اتوبوس شهری قرار دارد، در پشت آن یک بازار کوچک وجود دارد و در پشت بازار بسیاری از مینی بوس های سفید رنگ را مشاهده خواهید کرد که درست در کنار جاده پارک کرده و منتظر مسافر هستند. مینی بوس ها وقتی پر شوند حرکت می کنند، که معمولا بین 10 تا 30 دقیقه طول می کشد. کرایه آن ها نیز برای مقاصد یکسان معمولا شبیه اتوبوس های بین شهری است (در صورت وجود). روش دیگر این است که هزینه را 1 بات بر کیلومتر تخمین بزنید. 

ماشین 
سفر به بانکوک با ماشین ایده خوبی نیست، زیرا می توانید به راحتی نیمی از روز خود را در ترافیک سنگین برای رسیدن به سمت دیگر شهر هدر دهید. سه بزرگراه اصلی از همه جهات تایلند به بانکوک منتهی می شود. بهترین راه برای رسیدن به بانکوک از شمال تایلند، رانندگی در جاده پانونیوتین (Phahonyothin)، (مسیر 1) است که از مای سای (Mae Sai) در نزدیکی مرز میانمار می گذرد.
جاده سوخومویت (مسیر 3) از شهرهایی در شرق تایلند مانند ترات، پاتایا و چونبوری می گذرد.
جاده پتکاسم (Phetkasem)، (مسیر 4) باید یکی از طولانی ترین جاده های جهان باشد، زیرا از مرز مالزی در تایلند جنوبی می گذرد.

قطار 
ایستگاه قطار هوالامفونگ (Hualamphong) مهمترین ایستگاه است که در نزدیکی یائووارات (Yaowarat) واقع شده و توسط ایستگاه ام آر تی (MRT) خاص خود خدمات ارائه می دهد. این یک ایستگاه بزرگ، شگفت آور و مناسب است که در زمان سلطنت پادشاه راما ششم ساخته شده است. این ایستگاه از بمباران در جنگ جهانی دوم به درخواست جنبش مقاومت تایلند نجات یافت.
بلیط قطارهایی که در روز خرید بلیط یا روز بعد حرکت می کنند را می توانید در پیشخوان های زیر صفحه های نمایش بزرگ خریداری کنید. دفتر پیش رزرو نیز در سمت راست سکوها قرار دارد و کاملا سازمان یافته هستند. می توانید از طریق وب سایت رسمی بلیط الکترونیکی رزرو کنید، یا می توانید بلیط الکترونیکی را از طریق یک آژانس تهیه نمایید (هزینه خدمات 100 بات است).
ایستگاه قطار تونبوری، که قبلا با نام ایستگاه بانکوک نو (Bangkok Noi) شناخته می شد، در سمت غربی رودخانه در تونبوری قرار دارد. این ایستگاه پایانه قطاری است که دو بار در روز به کانچنابوری (Kanchanaburi - از طریق ناخون پاتوم) می رود. فقط برای اینکه سر در گم نشوید، ایستگاه قطار قبلی تونبوری درست در کنار رودخانه (قابل دسترسی توسط ایستگاه راه آهن اسکله قایق های سریع رودخانه چائو پرایا) بوده و در حال حاضر به موزه تبدیل شده است، ولی با ایستگاه جدید تنها 800 متر فاصله دارد. توجه داشته باشید که آخر هفته ها فقط قطارهای دارای تهویه مطبوع کلاس دوم "توریستی" از ایستگاه قطار هوالامفونگ به کانچانابوری و نام توک (Nam Tok) عزیمت می کنند.
ایستگاه قطار وانگوین یای (Wongwien Yai) تنها خط مسافرتی روستایی مای کلونگ (Mae Klong) را به دهکده ماهیگیری ماها چای (Maha Chai) ارائه می کند. قطارها تقریبا به صورت ساعتی حرکت می کنند و سفرها حدود یک ساعت طول می کشند. اگر بخواهید سریع به آنجا بروید، گزینه خوبی نیست اما تجربه ای برای طرفداران راه آهن است و به خودی خود با داشتن نمایی زیبا از باغ های حومه شهر، مزارع سبزیجات و باغ های نارگیل، جذاب است. ماها چای یک مقصد عالی برای غذاهای دریایی خوب است و اگر بخواهید می توانید از طریق رودخانه تا چین (Tha Chin) با کشتی عبور کرده و با راه آهن به سمت ساموت سونکرام (Samut Songkhram) بروید. ایستگاه قطار وانگوین یای در فاصله 800 متری یک ایستگاه اسکای ترین (Skytrain) به همین نام است. برای رسیدن به آنجا، می توانید یک تاکسی متری با هزینه 35 تا 50 بات بگیرید یا پیاده بروید (با استفاده از نقشه).

دریایی
افراد زیادی با کشتی به بانکوک نمی آیند، اما کشتی های دریایی نیز وجود دارند که به شهر نزدیک می شوند. کشتی های بزرگ باید در بندر لائم چابانگ (Laem Chabang)، در حدود 90 دقیقه جنوب شرقی بانکوک و حدود 30 دقیقه شمال پاتایا لنگر بیاندازند. 
کشتی های متوسط ممکن است در بندر کلونگ توی (Khlong Toei)، که نزدیک به مرکز شهر بانکوک است توقف کنند. یک ترمینال متوسط  بررسی مسافران را انجام می دهد و دستیابی به هتل های بزرگ و سایر نقاط دیدنی بسیار ارزان تر از لائم چابانگ است، اما می تواند با توجه به مهارت های چانه زنی مسافر متفاوت باشد.

حمل و نقل درون شهری

اتوبوس 
اتوبوس های محلی، که توسط اداره حمل و نقل بانکوک یا به اختصار BMTA اداره می شوند، ارزان ترین و چالش برانگیزترین راه برای سفر درون بانکوک هستند. تعداد زیادی مسیرهای عجیب و غریب وجود دارد که معمولا فقط به زبان تایلندی علائم دارند. با این حال می توانید از جدول زمانبندی حمل و نقل گوگل در نقشه های گوگل برای برنامه ریزی سفرهای اتوبوس خود استفاده کنید. لطفا توجه داشته باشید که زمان ورود اتوبوس در نقشه های گوگل ممکن است با زمان واقعی رسیدن اتوبوس مطابقت نداشته باشد. ایستگاه های اتوبوس تنها شماره اتوبوس هایی را فهرست می کنند که در آنجا توقف دارند و چیز بیشتری را ارائه نمی دهند. اتوبوس ها همچنین تحت تاثیر ترافیک سنگین بانکوک قرار دارند که اغلب به شدت شلوغ است و بسیاری از آن ها تهویه مطبوع هم ندارند. اگر می خواهید به سرعت به جایی بروید و آمادگی گم شدن را هم ندارید، باید از اتوبوس ها اجتناب کنید (به یاد داشته باشید که تاکسی ها از بیشتر اتوبوس های محلی در غرب ارزان تر هستند). 
اما برای افراد شجاع و کسانی که در جاده کائو سان (Khao San)، محلی که اتوبوس ها تنها وسیله عملی حمل و نقل عمومی هستند اقامت دارند، منبع رسمی دریافت اطلاعات مسیرهای اتوبوس، وب سایت BMTA است. فهرست مسیرهای اتوبوس ممکن است کمی ناقص باشد ولی به زبان انگلیسی هستند و هیچ نقشه ای به روز نیست. سایت دیگری که به زبان انگلیسی دارای یک جدول زمانبندی مسیر است Transit Bangkok می باشد. اتوبوس ها به طور کلی بین 5 صبح تا 11 شب کار می کنند، البته برخی از خدمات شبانه نیز موجود هستند. 
به دنبال نشانه های زرد یا آبی بر روی پنجره اتوبوس ها باشید. اتوبوس هایی که علائم زرد رنگ دارند معمولا سریعتر حرکت می کنند چون از بزرگراه استفاده می کنند. این همچنین به معنی آن است که توقف کمتری دارند. اتوبوس هایی که علائم آبی دارند توقف بیشتر داشته و بنابراین کندتر هستند و برای مسافرانی مناسب است که می خواهند در طی مسیر پیاده شوند.
ترتیب اتوبوس های بانکوک از ارزان ترین تا بهترین را می توان به صورت زیر عنوان کرد:
1. اتوبوس کوچک نارنجی، کرایه 8 بات. کوچک، بدون تهویه مطبوع، بدون فن، داشتن رانندگانی مشهور به خودکشی. این اتوبوس ها معمولا بیشتر برای سفرهای کوتاه توصیه می شوند و توسط اپراتورهای خصوصی اداره شده و می توانند به طور قابل توجهی سریعتر از اتوبوس های بی ام تی ای (BMTA) باشند.
2. اتوبوس قرمز، کرایه 8 بات. جادارتر و دارای فن خنک کننده است. برخلاف سایر اتوبوس ها، برخی از آن ها در شب نیز سرویس ارائه می دهند (1.50 بات هزینه اضافه). این اتوبوس ها توسط بی ام تی ای اداره می شوند. 
3. اتوبوس سفید یا آبی، کرایه 9 بات. دقیقا مشابه اتوبوس های قرمز، اما یک بات هزینه بیشتری دارند. این اتوبوس ها متعلق به نهادهای خصوصی است و همراه با بی ام تی ای اداره می شوند.
4. اتوبوس آبی/ زرد و کرم/ آبی دارای تهویه مطبوع، 10 بات برای 8 کیلومتر اول، تا حداکثر 18 بات. این اتوبوس ها کاملا راحت هستند. اتوبوس های راه راه آبی و زرد متعلق به بخش خصوصی هستند، در حالی که اتوبوس های آبی و کرم متعلق به بی ام تی ای می باشند. 
5. اتوبوس نارنجی دارای تهویه مطبوع (یورو II)، 11 بات برای چند کیلومتر اول و حداکثر تا 23 بات. این ها توسط بی ام تی ای اداره شده و جدیدتر و راحت تر هستند.
6. میکرو اتوبوس های صورتی/ سفید، کرایه 20 بات. هزینه آن ها توسط یک دستگاه دریافت کرایه، واقع در کنار راننده پرداخت می شود. این اتوبوس ها خیلی دور از مرکز شهر متداول نیستند و دارای سیستم های تهویه مطبوع بوده و مدرن می باشند و مسافران آن ها تنها اجازه نشستن دارند. (این باعث می شود استفاده از آن ها در ساعات شلوغ سخت تر باشد زیرا بسیاری از آن ها برای سوار کردن مسافر توقف نمی کنند).

تاکسی
تاکسی های متری یک راه سریع و راحت برای گردش در شهر هستند. اما مراقب باشید، چرا که رانندگان تاکسی بانکوک به دلیل پیدا کردن راه هایی برای بالا بردن کرایه برای افراد خارجی بدنام هستند. تاکید کنید که از تاکسی متر استفاده شود و اگر راننده ادعا می کند مقصد شما بسته است، نمی داند کجاست یا اگر سعی می کند شما را به جای دیگری ببرد، فقط از تاکسی خارج شوید. هم اکنون تمام تاکسی ها دارای تاکسی متر و تهویه مطبوع هستند. هزینه ورودی آن ها 35 بات است و بیشتر سفرهای داخل مرکز شهر کمتر از 100 بات هزینه دارند. به جز از فرودگاه، هیچ هزینه اضافی، حتی در شب وجود ندارد و حرف رانندگانی که سعی می کنند خلاف این را به شما بگویند باور نکنید. روشن بودن یک علامت قرمز بر روی پنجره، به معنای موجود بودن تاکسی است.
هنگامی که تاکسی متر روشن می شود، بر روی داشبورد یا جایی بین راننده و شما یک "35" قرمز رنگ مشاهده خواهید کرد. حتما در ابتدای راه این مورد را بررسی کنید، زیرا بسیاری از رانندگان برای بالا بردن نرخ کرایه در پایان سفر، "فراموش" می کنند که تاکسی متر خود را روشن کنند. اگر راننده پس از چند بار تلاش برای استفاده از تاکسی متر خودداری کرد، به راحتی از تاکسی خارج شوید.
در بعضی موارد، اواخر شب و به خصوص در نزدیکی مناطق مهم گردشگری مانند کائو سان یا پاتپانگ (Patpong)، برای پیدا کردن یک راننده صادق، باید کمی پیاده راه بروید. این تلاش می تواند برای شما به اندازه ذخیره 150 بات مفید باشد. این موضوع اغلب در مورد تاکسی هایی که تمام روز در جلوی هتل شما پارک می شوند نیز اتفاق می افتد. 
مطمئن شوید که حتما تلفظ صحیح مقصد را می دانید یا آن را به زبان تایلندی نوشته اید، زیرا رانندگان تاکسی در بانکوک از نظر خواندن نقشه ها بسیار بد عمل می کنند و اکثر آن ها در حد کمی انگلیسی صحبت می کنند. خوشبختانه بیشتر هتل ها و مهمانخانه ها آدرس ها را به زبان تایلندی برای شما ارسال می کنند. اگر تلفن همراه شما در تایلند کار می کند، گاهی اوقات بهتر است که با هتل خود تماس بگیرید و از کارمندان بخواهید که با راننده خود به زبان تایلندی صحبت کنند. علاوه بر این، سعی کنید کارت ویزیت هتل خود را همراه داشته باشید تا در صورت گم شدن، به راننده تاکسی نشان دهید. 
رانندگان تاکسی ممکن است گاهی اوقات استفاده از عوارض جاده را پیشنهاد دهند. اغلب افراد این گزینه را انتخاب می کنند به ویژه اگر نمی خواهید با گیر کردن در ترافیک ببینید که هر لحظه هزینه مسیر بالاتر می رود، این انتخاب خوبی است. اگر این گزینه را انتخاب کنید، مسئولیت هزینه های اضافه عوارض را بر عهده خواهید گرفت. برخی از رانندگان پول را برای پرداخت در عوارضی از شما می گیرند و برخی دیگر آن را به کرایه نهایی اضافه می کنند. زمان پرداخت عوارض به دقت نگاه کنید و مطمئن شوید که راننده پول را به درستی پرداخت می کند. 

تاکسی موتوری (Motorbike taxi)
وقتی ترافیک بسیار کند می شود و هیچ گزینه جایگزینی برای حمل و نقل سریع به مقصد شما وجود ندارد، سریعترین حالت حمل و نقل، استفاده از تاکسی موتوری (موتوسای - motosai) است. رانندگان این موتورها به طور معمول جلیقه های نارنجی یا زرد رنگ می پوشند و منتظر مسافران در مکان های شلوغ هستند. قبل از اینکه سوار شوید، در مورد قیمت به توافق برسید و به یاد داشته باشید تاکسی های موتوری یکی از خطرناک ترین روش های حمل و نقل در بانکوک هستند چرا که رانندگان آن ها اغلب قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمی کنند و کلاه ایمنی هم در اختیار مسافر خود قرار نمی دهند و ممکن در راه حتی جریمه هم بشوند که البته پرداخت آن بر عهده خود راننده باید باشد. بنابراین تاکسی های موتوری بهترین راه برای تردد معمول در بانکوک نیستند. 

توک توک (Tuk Tuk)
توک توک یک ماشین سه چرخ و نماد حمل و نقل در بانکوک، و به طور کلی در تایلند است و صرف نظر از هزینه آن ها، سوار شدن توک توک یکی از کارهایی است که گردشگران باید در تایلند تجربه کنند. کرایه های توک توک ارزان نیست (برای تایلندی ها حدود 30 درصد تاکسی ها هزینه دارد) و برخلاف تاکسی ها، تاکسی متر هم ندارند. همیشه قبل از سوار شدن، بر سر قیمت توافق کنید تا از پرداخت هرگونه هزینه اضافی جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که کیف های خود را محکم در دست گرفته اید، زیرا توک توک ها خیلی سریع حرکت می کنند و ممکن است وسایلتان به بیرون پرتاب شوند. 
از طرف دیگر در صورتی که موافقت کنید از مغازه های پوشاک توریستی یا جواهرات بازید کنید، گاهی اوقات می توانید به صورت رایگان سوار توک توک شوید. فروشندگان مغازه ها با پرداخت مبلغی به رانندگان توک توک ها در ازای آوردن مسافر این کار را انجام می دهند. در اینجا باید مراقب باشید، چرا که اغلب اجناس تقلبی بوده و به چندین برابر قیمت به فروش می رسند. معمولا می توانید پس از 5 تا 10 دقیقه گردش در مغازه ها آنجا را ترک کنید. 
برای توک توک ها نیز مانند تاکسی سعی کنید به سمت توک توک های پارک شده نروید و یکی از آن هایی که در حال حرکت است را متوقف کنید. در صورتی که بر سر قیمت با راننده به توافق نرسیدید یا راننده اصرار دارد شما را از مسیر دیگری ببرد از سوار شدن خودداری کنید. 

سانگتیو (songthaew)
سانگتیو یک وانت تبدیل شده به اتوبوس است که معمولا در محله های مسکونی مسافران را جابجا می کنند. مسافران در عقب آن ها سوار شده و گاهی اوقات حتی می ایستند. اغلب افراد محلی تمایل دارند که از آن ها برای رفتن به بازار یا برای سفرهای سریع در صورت وجود استفاده کنند. کرایه آن ها صرف نظر از مسافتی که طی می کنند ثابت و هفت بات است و هنگامی که پیاده می شوید باید آن را به راننده پرداخت کنید. 

قایق 
رودخانه چائو پرایا (چائو فرایا) باید در فهرست بازدید هر گردشگری که به بانکوک می آید قرار داشته باشد. ارزان ترین و محبوب ترین گزینه، قایق های سریع چائو پرایا (Chao Phraya Express) است که در واقع یک اتوبوس آبی هستند و در مسیر رودخانه حرکت می کنند. سرویس اصلی بین وات راجسینکورن (S4) و نانتابوری (N30) رفت و آمد می کند و در این مسیر در بیشتر جاذبه های گردشگری مهم راتاناکوسین (Rattanakosin) مانند کاخ بزرگ (در تاچانگ) و وات پو (در تاتین) نیز توقف دارد. نزدیکترین اسکله به جاده کائو سان، اسکله فرا آرتیت (Phra Arthit) است. وارد قایق سریع در اسکله های متعدد شوید و هزینه بلیط را بر روی قایق بپردازید. در بعضی از اسکله های بزرگتر می توانید بلیط را قبل از سوار شدن نیز بخرید. 
خطوط مختلف قایق با پرچم های رنگی موجود در بالای آن ها مشخص شده اند. یک خط اصلی "بدون پرچم" (با هزینه 9، 11 یا 13 بات) وجود دارد که در تمام اسکله ها توقف می کند و تنها در ساعات شلوغ حرکت دارد و نسبتا کند است. بهتر است از قایق های با پرچم زرد (19 یا 28 بات) و نارنجی (15 بات) استفاده کنید که سریعتر هستند. اما باید مطمئن شوید که قایق به کجا می رود زیرا در همه جا توقف ندارند. هم اکنون خط طلایی (20 بات، که هر 30 دقیقه یک بار حرکت می کند) نیز وجود دارد و از ساتورن (تاکسین) به وانگ لانگ (Wang Lang) می رود که در آیکون سیام (IconSiam)، راچاوانگ (Ratchawong)، معبد آرون (Wat Arun) و تا چانگ (Tha Chang) نیز توقف می کند. اگرچه خط زرد سریعترین قایق است، ولی در ایستگاه بسیاری از جاذبه های گردشگری (از جمله جاده کائو سان، کاخ بزرگ و معبد پو) توقف نمی کند و بنابراین مناسب گردشگران نیست. خط نارنجی یا طلایی بهترین گزینه است، زیرا مناطق مهم گردشگری را پوشش می دهند و بسیار هم سریع می باشند. با این حال، کارکنان قایق های سریع در ایستگاه ها معمولا به زبان انگلیسی صحبت می کنند و از شما می پرسند که به کجا می روید و شما را به سمت قایق مناسب راهنمایی می کنند.
علاوه بر قایق های سریع، یک قایق گردشگری با پرچم آبی نیز وجود دارد که در زیر اسکله های مختلف توقف می کند و 200 بات برای یک سفر روزانه هزینه دارند. بلیط های تکی 60 بات می باشند. این قایق ها کمی راحت تر هستند و اگر می خواهید از مهمترین دیدنی های گردشگری بازدید کنید، حتما از این قایق ها استفاده نمایید. این قایق ها هر 30 دقیقه یک بار حرکت کرده و تا ساعت 3 بعد از ظهر کار می کنند. قایق هایی نیز وجود دارند که عرض رودخانه را هر 10 دقیقه یک بار طی می کنند و تنها 5 بات هزینه دارند و بلیط آن ها در کیوسک روی اسکله فروخته می شود. قایق هایی هم که به مقصد معبد آرون می روند 4 بات هزینه دارند (10 بات برای دوچرخه، چمدان و غیره اضافه می شود). 

قطار 
سیستم حمل و نقل انبوه بانکوک، که معمولا با عنوان بی تی اس اسکای ترین (BTS Skytrain) شناخته می شود، یک سیستم حمل و نقل سریع در بانکوک است که بسیاری از نقاط محبوب و پرطرفدار شهر را به هم متصل می کند. این اداره توسط سیستم حمل و نقل عمومی بانکوک پی سی ال (PCL)، زیرمجموعه هلدینگ گروه بی تی اس و تحت امتیاز انحصاری داده شده از طرف اداره کلانشهر بانکوک اداره می شود. این سیستم از 52 ایستگاه در امتداد دو خط تشکیل شده است. 
خط سوخومویت که به سمت شمال و جنوب شرق حرکت می کند و به ترتیب در وات فرا سری ماهاتات (Wat Phra Sri Mahathat) و کها (Kheha) خاتمه می یابد. 
خط سیلوم (Silom) که به جاده های سیلوم و ساتون، منطقه تجاری مرکزی بانکوک، خدمات ارائه می دهد و در استادیوم ملی و بانگ وا (Bang Wa) خاتمه می یابد. خطوط در ایستگاه سیام تعویض می شوند و از طول مسیر ترکیبی 53.5 کیلومتر برخوردار هستند. 
قبل از سوار شدن در بی تی اس، باید بلیط تهیه کنید که از ماشین های بلیط فروشی موجود در هر ایستگاه قابل خریداری است. برای پرداخت در دستگاه های بلیط نیاز به سکه دارید و در تمام ایستگاه ها میز خدمات وجود دارد و در صورت داشتن اسکناس می توانید آن را به سکه تبدیل کنید. بلیط ها در داخل قطار گرفته نمی شوند و در زمان خروج از موانع در ایستگاهی که پیاده می شوید به آن ها نیاز دارید و در صورت گم کردن بلیط باید حداکثر هزینه را پرداخت کنید. مراقب باشید ایستگاه مورد نظر خود را رد نکنید، در غیر اینصورت مجبور به پیاده روی های طولانی یا برگشت در جاده های شلوغ بانکوک خواهید شد. اگر مدت طولانی تری در بانکوک اقامت دارید، می توانید با کارت خرگوش (Rabbit card) 30 روزه در هزینه های خود صرفه جویی کنید.
- ساعت کار: قطارها هر 5 تا 10 دقیقه از حدود 5:30 بامداد تا نیمه شب کار می کنند. بسته به ایستگاه، زمانبندی ها در حدود 30 دقیقه متغیر است. دفاتر بلیط فروشی از 6 صبح تا نیمه شب باز هستند، اما در تعطیلات عمومی بزرگ ساعت ها ممکن است تغییر کنند.
- کرایه: قیمت سفرهای یک طرفه بر اساس مسافت محاسبه شده و از 16 تا 59 بات متغیر است. دستگاه های بلیط فروشی هزینه را از ایستگاه فعلی شما نشان می دهند. متوسط هزینه سفر یک طرفه معمولا 32 بات یا کمتر است. هزینه برای 24 ساعت سواری نامحدود 140 بات می باشد. 

ام آر تی (MRT) یا سیستم قطار شهری
سیستم قطار شهری، یا به اختصار (MRT)، سیستم مترو یا قطار شهری بانکوک است و بین ساعت 6 صبح تا نیمه شب کار می کند. تایلندی ها آن را با نام روتفای تایدین (rotfai taidin)، قطار زیرزمینی می شناسند، اگرچه بسیاری از بانکوکی ها نیز از آن را ام آر تی می نامند. دو خط آبی (Blue Line) و بنفش (Purple Line) وجود دارد. خط آبی بین تائوپون (Tao Poon) و هوالامفونگ رفت و آمد می کند و به ایستگاه اصلی قطار بانکوک متصل می شود. خط بنفش از تائوپون تا کلونگ بانگ پای در استان همجوار نانتابوری حرکت می کند. گرچه این قطار بیشتر توسط مسافران روزانه استفاده می شود، خط آبی می تواند به طور ویژه برای بازدید کننده هایی که مایل به بازدید از مکان هایی مانند پارک لومفینی، کلونگ توی (Khlong Toei)، مرکز همایش ملی ملکه سیریکیت (Sirikit) و مرکز فرهنگی تایلند هستند، فوق العاده باشد. 
- ساعت کار: ام آر تی تقریبا از 6 صبح تا نیمه شب سرویس می دهد. قطارها بسته به زمان روز هر 5 تا 10 دقیقه یک بار حرکت می کنند.
- کرایه: قیمت ها بر اساس مسافت طی شده از 14 تا 70 بات متغیراست. یک سفر با مسافت متوسط حدود 32 بات یا کمتر هزینه خواهد داشت. 
- خرید بلیط: ماشین های بلیط فروشی برای ام آر تی اسکناس های کوچک تایلندی را می پذیرند و یک بلیط ورود آر اف آی دی که برای ورود به سکو ها نیاز است را می فروشند. 

اتومبیل
بانکوک از جاده های با کیفیت خوبی برخوردار است، اما رانندگی در این شهر می تواند کابوسی از ترافیک سنگین، یک شبکه پیچیده از بزرگراه ها و علائم جاده ای اغلب گیج کننده باشد. در صورت رانندگی، به ویژه از تغییر مسیر ناگهانی اتومبیل ها و موتورسواران بی پروا که تمایل به ویراژ دادن در داخل و خارج از ترافیک دارند، آگاه باشید. 
در محله های شلوغی مانند سیام در جاده ها پارک نکنید زیرا سایر اتومبیل ها ممکن است با پارک کردن کنار شما در خط 2 یا 3، شما را در آنجا گیر بیاندازند. سعی کنید ماشین را در پارکینگ بگذارید و اگر مجبور شدید ماشین خود را در کنار خیابان و در خطوط 2 و 3 پارک کنید ماشین را در حالت خلاص قرار دهید تا در صورت نیاز بتوان آن را جابجا کرد. اجاره ماشین گزینه ای برای سفر در بانکوک و دیگر مناطق تایلند است. همیشه بیمه اختیاری را دریافت کنید، چون مبلغ پایه اجاره ماشین معمولا به هیچ وجه بیمه ای ارائه نمی دهد. نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهرنظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.
محبوبترین مراکز دیدنی

مقاله های گردشگری

با 11 غار بزرگ در سراسر جهان آشنا شوید

غارها یکی از زیباترین، دیدنی ترین و جادویی ترین مکان های روی زمین هستند. آنها به عنوان دروازه ای به گذشته سیاره و گواهی از چگونگی تکامل زمین شناخته می شوند. چه شما یک مورخ باشید یا یک علاقه مند به ورزش، غارها همیشه علاقه انسان را برانگیخته اند، چرا که با پیشروی در این تونل های طبیعی، می توانید نگاهی اجمالی به تاریخ گذشته زمین بیاندازید.

متن کامل مقاله

معرفی 7 تجربه شگفت انگیز حیات وحش در اروپا

پناهگاه فوک در شمال آلمان به دلیل جذابیت بیش از حد و کارهای خوبی که انجام می‌ دهند، هنوز هم یکی از مکان‌ های مورد علاقه‌ ام است که تا به حال از آن بازدید کرده‌ ام. البته طوطی های دریایی و حتی خرس ها و اسب های وحشی هم برای دیدن وجود دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید اروپا چه چیزی برای ارائه تجربه سفر از نوع حیات وحش برای شما دارد. در اینجا موارد دلخواه شخصی من، بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

متن کامل مقاله

عکس های دیدنی از مکان های مقدس متروکه در جهان (قسمت دوم)

جهان پر از مکان های باشکوهی است که زمانی برای تمدن های گمشده مقدس بودند. کتاب جدید مکان‌ های مقدس متروکه اثر لارنس جوف، شگفت‌ انگیزترین مکان‌ های جهان را بررسی می‌ کند. ما برخی از معروف ترین و جذاب ترین آنها را برای کشف تاریخچه ای که در پس آنها نهفته است، برای شما انتخاب کرده ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید