• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه
 • شهر باتومی در کشور گرجستان - توریستگاه

آشنایی با باتومیاقلیم آب و هوایی

تابستان گرم و مرطوب و زمستان سرد و بارانی

وسایل حمل و نقل

خطوط اتوبوسرانی,تاکسی,مینی بوس

مساحت

65 کیلومتر مربع

جمعیت

121,806 نفر

زمان پرواز از تهران

1.25 ساعت
موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر
می توان از باتومی به عنوان دومین شهر بزرگ گرجستان نام برد، بندری که اغلب ارتباطات تجاری و گردشگری کشور از طریق آن انجام می شود. باتومی در قسمت جنوب غربی گرجستان و کرانه دریای سیاه در منطقه ای نیمه گرمسیری و نزدیک به رشته کوه های قفقاز قرار گرفته است و توسط طبیعتی بسیار زیبا و متشکل از درختان نخل و رشته کوه های مرتفع احاطه شده است. یک مقصد توریستی محبوب که می توان از آن به عنوان یک تفرجگاه ساحلی در فصول گرم و یک مقصد توریستی زیبا در زمستان نام برد. ترکیب جذاب و دوست داشتنی ساختمان های قدیمی مربوط به قرن نوزدهم با هتل ها و آسمان خراش های مدرن تصویری جادویی را در این شهر شگفت انگیز خلق کرده اند. باتومی میزبان سیل عظیمی از اجراهای مفتخرانه دی جی ها و کنسرت های بزرگ می باشد. از این رو برنامه های شب زنده داری بسیار پر انرژی و نشاطی را در آن نظاره گر خواهید بود. این بندر حاشیه دریای سیاه سالانه پذیرای جمعیت گسترده ای از میهمانان اقصی نقاط دنیا می باشد. در سال 2015 اغلب پروازها از روسیه، لهستان، ترکیه، اوکراین، جمهوری آذربایجان، بلاروس و لیتوانی انجام شده است.

جمعیت
برطبق آخرین آمار در ماه ژوئن سال 2017 جمعیت شهر باتومی 121 هزار و 806 نفر می باشد. 

آب و هوا
باتومی در حومه جنوبی آب و هوای اقیانوسی قرار گرفته اما جزو اقلیم نیمه گرمسیری مرطوب طبقه بندی می شود. آب و هوای این بندر به شدت تحت تاثیر جریان های دریا و تاثیرات وابسته به تپه ها و کوهستان های نزدیک به آن بوده، از این رو در بیشتر طول سال شاهد بارندگی های شدیدی می باشد. بارندگی هایی که باتومی را به مرطوب ترین شهر گرجستان و کل منطقه قفقاز تبدیل کرده است. میانگین دمای سالانه این شهر زیبا تقریباً 14 درجه سانتی گراد می باشد. ژانویه با میانگین دمای 7 درجه سانتی گراد سردترین ماه سال و اوت با میانگین دمای 22 درجه گرم ترین ماه در این شهر هستند. در باتومی سردترین دما منفی 6 درجه سانتی گراد و گرم ترین دما 40 درجه سانتی گراد ثبت شده است. در طول سال آفتاب به مدت 1958 ساعت به این شهر می تابد.
همچنین میانگین بارش متوسط در این شهر 2392 میلی متر در سال اندازه گیری شده، ماه دسامبر با میانگین بارش 303 میلی متری و ماه مه با میانگین بارش 84 میلی متری به ترتیب مرطوب ترین و خشک ترین ماه های سال هستند. به طور کلی میزان بارش برف در باتومی کم است و تنها 12 روز در سال آن هم به میزان 30 سانتی متر شاهد بارش برف در این شهر خواهید بود. سطح متوسط رطوبت برای باتومی در حدود 70 تا 80 درصد اندازه گیری و ثبت شده است.

تاریخچه 
می توان از باتومی به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای گرجستان نام برد، شهری کهن که گفته می شود قدمتش به قرن چهارم قبل از میلاد باز می گردد. نام این شهر از کلمه ای یونانی به معنای عمیق مشتق شده است. ارسطو و پلینی از این مکان به عنوان پُنتوس بِتیا (Pontus Bathea) نام می بردند. در زمان عهد عتیق از این شهر به منظور انجام روابط تجاری فعال با همسایه ها و کشورهای دور استفاده می شد. همچنین در طول زمان سلطنت هاردیانوس امپراطور روم یک اردوگاه نظامی در قلمرو کنونی باتومی وجود داشت. 
این شهر همواره دارای شرایط آب و هوایی بسیار مطلوب و از نظر استراتژیکی بسیار حائز اهمیت بوده. از قرن هجدهم سلطه عثمانی ها بر باتومی سایه انداخت، بعد از جنگی که در سال های 1877 تا 1878 مابین روسیه و ترکیه اتفاق افتاد، برطبق قرارداد برلین، باتومی به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از گرجستان اعلام شد. 
از سال 1878 تا 1886 بندر باتومی به عنوان پورتو فرانکو یا بندر آزاد اعلام شد. پس از ساخت سیستم راه آهن باکو- باتومی در سال 1883 بازسازی بندر باتومی و اتصالش به باکو از طریق خطوط لوله در سال های 1897 تا 1907 انجام گردید. محصولات نفتی دریای خزر از این خطوط به کشورهای دیگر منتقل می شود. در سال های 1918 و 1920 این شهر به ترتیب توسط عثمانی ها و انگلیسی ها اداره می شد.

غذا و نوشیدنی
باتومی در ارائه غذاهای محلی متنوع با تکنیک های آشپزی منحصربه فرد معروف است، غذاهایی که در سفره و با آداب خاصی سرو می شوند. سفره ای که همیشه در آن میوه، نوشیدنی و محصولات محلی مانند ماهی به چشم می خورد. در این منطقه بیش از 150 نوع از غذاهای مختلف ثبت شده اند. غذاهایی که متاثر از سبک طبخ آسیایی تهیه شده اند. محصولات لبنی ارتفاعات این منطقه در کیفیت و برترین معروفند. از محبوب ترین غذاهای محلی باتومی می توان به بورانو (پنیر آب شده در کره)، چیربولی (صبحانه ای با تخم مرغ و گردو) و سینوری (غذایی به شکل دلمه با صفحات خمیر) اشاره کرد. سفر به باتومی بدون امتحان خاچاپوری (پای پنیر) کامل نخواهد بود. غذایی که بیشتر به دلیل ظاهر زیبا و خاصش معروف است، ظاهری شبیه به یک قایق که زرده تخم مرغ در داخل آن مانند خورشید نشسته. در باتومی شیرینی های خوشمزه و وسوسه انگیزی نیز مانند باقلوا و شکرلمه (شیرینی شکری) نیز یافت می شوند.

مناسبت ها و رویدادها

جشنواره موسیقی کلاسیک باتومی 
ماه مه
جشنواره موسیقی کلاسیک باتومی سالانه در ماه مه با حضور مطرح ترین نوازندگان جهان در باتومی برگزار می شود. جشنواره ای که با هدف کشف استعدادهای جدید و ترویج موسیقی کلاسیک طراحی شده و توسط وزارت فرهنگ، سازمان حفاظت از بناهای یادبود، آموزش و پرورش و سازمان فرهنگ و ورزش آجارستان پشتیبانی می شود. مدیریت و کارگردان هنری این جشنواره را پیانیست بسیار معروف گرجی الیزو بولکوادزه (Eliso Bolkvadze) بر عهده دارد. برگزاری این جشنواره چند روز طول می کشد. 

جشنواره بین المللی جاز دریای سیاه 
ماه ژوئیه
از سال 2007 باتومی هر ساله در ماه ژوئیه میزبان برگزاری جشنواره بین المللی جاز دریای سیاه می باشد، جشنواره ای بین المللی و جذاب برای علاقمندان به هنر و موسیقی. سازمان توسعه شرقی وظیفه برنامه ریزی و هدایت این جشنواره را بر عهده دارد. این جشنواره معمولاً در زمین تنیس باتومی برگزار می شود، محلی که محبوب ترین خوانندگان و گروه های موسیقی جاز در آن هنرنمایی می کنند و لحظاتی پرخاطره را برای میهمانان می سازند. این برنامه معمولاً در چند روز برگزار می شود. 

جشنواره گرفیکارت باتومی 
ماه اوت
این جشنواره برای اولین بار در ماه اوت سال 2013 برگزار شد و با سرعتی باورنکردنی به محبوبیت رسید. جشنواره ای که توسط وزارت آموزش و پرورش، فرهنگ و آموزش و سالن شهر باتومی پشتیبانی می شود. هدف اصلی این جشنواره به تصویر کشیدن هنرهای بین المللی روی دیوار، ایجاد مناظر جدید و توسعه هنرهای تجسمی در گرجستان می باشد. 

جشنواره بین المللی دوچرخه سواری 
ماه اوت
باتومی هر سال در ماه اوت و زمان برگزاری جشنواره بین المللی دوچرخه سواری از بیش از 400 دوچرخه سوار از کشورهای مختلف میزبانی می کند. نقطه شروع این جشنواره معمولاً در نزدیکی قلمرو ساختمان دادگستری می باشد. در این جشنواره مسابقات دوچرخه سواری متعددی در رده های مختلف برگزار می شود و از برندگان با جوایز و پاداش های نقدی تقدیر می گردد. این فستیوال جذاب توسط آژامس مسافرتی بیارتور (Biartour)، فدراسیون ملی ورزشی گرجستان، شهرداری باتومی و وزارت گردشگری و تفرجگاه آجارستان پشتیبانی و حمایت می شود.
 
جشنواره بین المللی فیلم خانه هنر 
ماه سپتامبر
جشنواره بین المللی فیلم خانه هنر برای اولین بار در سال 2006 افتتاح شد و بعد از آن هر ساله در ماه سپتامبر در باتومی برگزار می شود. جشنواره ای متشکل از بخش های مختلفی مانند فیلم، مستند و فیلم های کوتاه. در طول این جشنواره کارگاه های مختلف و کلاس های کارشناسی نیز هدایت می شوند. جشنواره بین المللی فیلم خانه هنر توسط خانه هنر آرگانی (Argani) سازمان دهی می شود و سالن باتومی به عنوان یک شریک رسمی به فعالیت های خود در این جشنواره ادامه می دهد.

جشنواره بین المللی پرنده باتومی 
ماه سپتامبر
جشنواره بین المللی پرنده باتومی رویداد مهمی است که از سال 2012 تا کنون هر ساله در ماه سپتامبر در منطقه آجارستان برگزار می شود. باتومی هر سال در زمان برگزاری این جشنواره میزبان سیل عظیمی از بازدیدگنندگان خارجی و علاقمندان به پرندگان می باشد. جشنواره ای که توسط وزارت گردشگری و تفرجگاه منطقه آجارستان برگزار می شود. بخشی از این جشنواره شامل کنفرانس های موضوعی و تورهای پرنده نگری در نقاط مختلفند که توسط کارشناسان داخلی و خارجی هدایت و راهنمایی می شوند. 

جشنواره باتومبا
ماه سپتامبر
در پایان هفته اول ماه سپتامبر شهرداری باتومی میزبان برگزاری رویدادی مهم به نام فستیوال باتومبا می باشد. جشنواره ای متشکل از بخش ها و موضوعات متعدد در زمینه هایی مانند حوادث، فرهنگی، سرگرمی، فرهنگی و ورزشی. این جشنواره معمولاً با حضور خوانندگان معروف گرجستانی و خارجی و برگزاری کنسرت و جشن به پایان می رسد. 

جشنواره فیلم انیمیشن توفوزی 
ماه اکتبر
جشنواره فیلم انیمیشن توفوزی برای اولین بار در سال 2009 در باتومی با هدف ایجاد ایده های جدید و حمایت از ادغام انیمیشن گرجستان با سینمای جهانی برگزار شد. این جشنواره که در ماه اکتبر برگزار می شود شامل نمایش فیلم، سمینار، کارگاه، بحث و جلسات می باشد. هیئت داوران بین المللی با 5 عضو، هیئت داوران کودکان با 9 عضو با رای گیری آنلاین برندگان را اعلام می کنند. این جشنواره توسط یک سامانه توسعه انیمیشن با آدرس www.adf.ge سازماندهی می شود. 

شماره تلفن های ضروری در باتومی
آتش نشانی: 011
پلیس: 022
آمبولانس: 033درباره حمل و نقل شهری

حمل و نقل بین شهری

اتوبوس
اتوبوس ها و مینی بوس های باتومی (مارشورتکا) به طور منظم در مسیر باتومی- تفلیس در حال حرکتند. مدت زمان سفر با این اتوبوس ها حدوداً 6 ساعت و هزینه اش 20 لاری می باشد. در طول این سفر مسافران شاهد مناظر بسیار جذاب و دیدنی خواهند بود. بهترین مکان برای سوار شدن به این اتوبوس ها و مینی بوس ها از ایستگاه مترو دیدیوب (Didube) می باشد. در خروجی این ایستگاه مترو با راهنمایی خواستن از اطرافیانتان از ایستگاه و محل توقف دقیق این اتوبوس ها و مینی بوس ها اطلاع پیدا کنید. سفر کردن با این اتوبوس ها کمی دشوار است پس اگر در سلامتی کامل بسر نمی برید و احساس کسالت دارید حتماً دارو  و احتیاجاتتان را به همراه خود بیاورید. 
روزانه اتوبوس هایی با اندازه های متفاوت به مدت 4 یا 5 بار در مسیر بین باتومی و ترابزون (Trabzon) ترکیه در حال حرکتند و دارای دو توقف در ریزه (Rize) و سارپی (Sarpi) می باشند. هزینه سوار شدن به این اتوبوس ها در مسیر ذکر شده 25 لاری خواهد بود. اگر از ترکیه حرکت کردید اتوبوس ها شما را در مرز سارپی پیاده می کنند و شما می بایست در مرز بر اتوبوس های مارشورتکا به مقصد باتومی با پرداخت 1 لاری سوار شوید. مقصد نهایی این اتوبوس میدان تفلیس در باتومی خواهد بود. 
به طور کلی دو ایستگاه مارشورتکا وجود دارد یکی با مسیری طولانی تر به مقصد کوتائیسی (Kutaisi)، تفلیس و پوتی (Poti) و دیگری از میدان تفلیس به مقصد سارپی با پرداخت هزینه به مبلغ 2 لاری و پیمودن مسیری 20 دقیقه ای. 

ماشین
حمل و نقل جاده ای به خارج از کشور از طریق همسایگان گرجستان مانند ارمنستان، ترکیه و آذربایجان امکان پذیر خواهد بود. لطفاً توجه داشته باشید عبور از مرزهای جنوبی اوستیا و آبخاز برای شهروندان گرجستانی و بیگانگان ممنوع است. 

قطار
خطوط راه آهن گرجستان را به ارمنستان و آذربایجان متصل می کند. در طول فصل تابستان قطار مسیر یروان - باتومی - یروان هر روز در طول مسیر حرکت می کند.
خطوط راه آهن گرجستان در مسیر مابین باتومی و تفلیس فعال می باشند. قطار شب در ساعت 22:25 تفلیس را ترک می کند و ساعت 7:05 صبح روز بعد وارد ایستگاه ماکینجور (Makhinjaur) در باتومی می شود. هزینه مسافرت با واگن های درجه یک حدوداً 40 لاری (2 نفر در هر کابین) و با واگن های درجه دو حدوداً 23 لاری (4 نفر در هر کابین) می باشد. 
قطارهای سریع السیر تفلیس را در ساعت 8:45 ترک می کنند و در ساعت 14 وارد ایستگاه ماکینجور در باتومی می شوند. قیمت بلیط های این قطار 25 لاری برای جایگاه های درجه یک و 18 لاری برای جایگاه های درجه دو می باشند. این قطار بسیار مدرن می باشد و سفر با آن بسیار راحت خواهد بود. خدمات سرو غذا در این قطار ارائه نمی شود اما قهوه، نوشیدنی و تنقلات از طریق دستگاه قابل دریافتند. از دیگر امکانات این قطار می توان به دسترسی به اینترنت بیسیم رایگان اشاره کرد. بلیط قطار را می توانید از طریق ایستگاه یا دفاتر در شهر قدیمی در خیابان جنرال مازنیاش ویلی (General Mazniashvili) تهیه نمایید. دفتری بسیار ساده و معمولی بدون تابلویی به زبان انگلیسی. تنها نشانه این دفتر پنجره های آن با قاب های سبز رنگ و صندلی های فلزیش که از بیرون قابل مشاهده اند، می باشند. این دفتر روزانه از ساعت 9 تا 18 آماده خدمت رسانی به میهمانان می باشد. لطفاً بلیط قطار خود را از قبل برای روزهای آخر هفته رزرو نمایید زیرا در این روزها اغلب مردم محلی برای رفتن به کنار دریا از قطار استفاده می کنند. 

هوایی
فرودگاه بین المللی الکساندر کارتولی باتومی در 2 کیلومتری جنوب باتومی قرار گرفته، هواپیمایی واقع در 20 کیلومتری شمال شرق شهر هوپای (Hopa) ترکیه که به عنوان یک فرودگاه داخلی و بین المللی برای گرجستان و ترکیه عمل می کند. فرودگاه بین المللی باتومی یکی از 3 فرودگاه در حال فعالیت در گرجستان می باشد، ترمینال جدیدش در تاریخ بیست و ششم ماه مه آغاز به فعالیت نموده، ترمینالی با مساحت کلی 4256 متر مربعی و ظرفیت هدایت 600 هزار مسافر در طول سال. فرودگاه بین المللی باتومی پس از انجام عملیات بازسازی در سال 2007 با رشد قابل توجهی از شمار مسافرین روبرو شد تا جاییکه تعداد آنها در سال 2011 با رشد 51 درصدی به 134000 نفر افزایش یافت.

دریایی
هفته ای یکبار یک کشتی از چورنومورسک در استان اودسا کشور اکراین به مقصد باتومی حرکت می کند. این سفری دریایی با مدت زمان 60 ساعت و هزینه حدوداً 175 دلاری می باشد. رزرو و پرداخت بلیط این کشتی از طریق آژانس های کشتی رانی و دفاترش در باتومی، تفلیس و پوتی امکان پذیر خواهد بود. دفتر رزرو در باتومی در خیابان کوتایسی 34 (Kutaisi 34) قرار گرفته. 

حمل و نقل درون شهری

مینی بوس
مینی بوس ها غالباً در خیابان های بزرگتر حرکت کرده و در صورت دست تکان دادن توقف می کنند و شما را سوار خواهند کرد. قیمت بلیط این مینی بوس ها در محدوده 0.4 تا 0.6 تتری است که به راننده پرداخت می گردد. اطلاعات توریستی در نزدیکی ایستگاه های اصلی اتوبوس ها و مینی بوس ها یافت می شود اما آسان ترین راه برای کسب اطلاع پرس و جو از اطرافیان خواهد بود. 

اتوبوس شهری
باتومی دارای چندین مسیر برای عبور اتوبوس های مدرن و تمیز می باشد. مسافرین می توانند با پرداخت 1 لاری بلیط این اتوبوس ها را مستقیماً از راننده تهیه نمایند. اتوبوس های خط 9 و 10 به فرودگاه می روند.

تاکسی
می توان از تاکسی به عنوان تنها وسیله نقلیه عمومی نام برد که 24 ساعته در دسترس است، وسیله ای بسیار مطمئن و سریع. البته استفاده از تاکسی های مجهز به تاکسی متر هم امن تر و هم مقرون به صرفه تر خواهد بود. چنانچه مایل به پرداخت هزینه تاکسی به وسیله کارت هستید هنگام گرفتن تاکسی این موضوع را با اپراتورها در میان گذارید زیرا بسیاری از تاکسی ها به این دستگاه متصل نیستند. 

هزینه های تاکسی:
میانگین هزینه برای 1 کیلومتر 0.9 لاری
میانگین هزینه تلفنی 0.5 لاری

هزینه مقاصد محبوب:
فرودگاه باتومی- مرکز شهر 15 لاری
فرودگاه باتومی- هتل های شِراتون- رادیسون- هیلتون- اینتوریست پَلِس 15 لاری
فرودگاه باتومی- گونیو 20 لاری
فرودگاه باتومی- کاواریاتی 20 لاری
فرودگاه باتومی- سارپی 25 لاری

شماره تماس تاکسی:
تاکسی شهر: 574267171
تاکسی 2: 577419797
تاکسی 555: 577905905
تاکسی 929: 599929929
تاکسی پلاس: 593784545نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهرنظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.
محبوبترین مراکز دیدنی

مقاله های گردشگری

با 11 غار بزرگ در سراسر جهان آشنا شوید

غارها یکی از زیباترین، دیدنی ترین و جادویی ترین مکان های روی زمین هستند. آنها به عنوان دروازه ای به گذشته سیاره و گواهی از چگونگی تکامل زمین شناخته می شوند. چه شما یک مورخ باشید یا یک علاقه مند به ورزش، غارها همیشه علاقه انسان را برانگیخته اند، چرا که با پیشروی در این تونل های طبیعی، می توانید نگاهی اجمالی به تاریخ گذشته زمین بیاندازید.

متن کامل مقاله

معرفی 7 تجربه شگفت انگیز حیات وحش در اروپا

پناهگاه فوک در شمال آلمان به دلیل جذابیت بیش از حد و کارهای خوبی که انجام می‌ دهند، هنوز هم یکی از مکان‌ های مورد علاقه‌ ام است که تا به حال از آن بازدید کرده‌ ام. البته طوطی های دریایی و حتی خرس ها و اسب های وحشی هم برای دیدن وجود دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید اروپا چه چیزی برای ارائه تجربه سفر از نوع حیات وحش برای شما دارد. در اینجا موارد دلخواه شخصی من، بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

متن کامل مقاله

عکس های دیدنی از مکان های مقدس متروکه در جهان (قسمت دوم)

جهان پر از مکان های باشکوهی است که زمانی برای تمدن های گمشده مقدس بودند. کتاب جدید مکان‌ های مقدس متروکه اثر لارنس جوف، شگفت‌ انگیزترین مکان‌ های جهان را بررسی می‌ کند. ما برخی از معروف ترین و جذاب ترین آنها را برای کشف تاریخچه ای که در پس آنها نهفته است، برای شما انتخاب کرده ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید