• کشورها
  • شهرها
  • هتل ها
  • رستوران ها
  • مراکز دیدنی
  • مراکز خرید
  • سرگرمی ها
  • بازدیدهای اخیر
  • سراسر جهان

راهنمای سفر به سن پترزبورگ

راهنمای سفر به سن پترزبورگ

درباره شهر


می توان از سن پترزبورگ بعد از مسکو به عنوان دومین شهر و بندر مهم روسیه در دریای بالتیک نام برد. شهری که در 27 ماه مه سال 1703 در کناره های رود نوا و شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک به دستور پتر کبیر ساخته شد. نام این شهر زیبا در سال 1914 از سن پترزبورگ به پتروگراد و در سال 1924 به لنینگراد تغیر یافت اما مجدداً در سال 1991 به نام اولیه اش یعنی سن پترزبورگ بازگشت.
اطلاعات بیشتر

وسایل حمل و نقل


مترو

خطوط اتوبوسرانی

تاکسی

قطار

تراموا

مینی بوس

حمل و نقل بین شهری

اتوبوس
اتوبوس های بین المللی و اتوبوس های شهرهای اصلی روسیه حرکت خود را از ایستگاه مرکزی اتوبوس واقع در نزدیکی ایستگاه متروی آبوودنی کانال (Obvodny Kanal) آغاز می نمایند. البته برخی از آنها دارای ایستگاه های اضافی در شهر نیز هستند. اتوبوس هایی که معمولاً در مسیر اِستونی (Estonia) به لتونی (Latvia) و بالعکس حرکت می کنند. طبیعتاً سفر با اتوبوس و عبور از مرزها طولانی تر و طاقت فرساتر از هواپیما و قطار خواهد بود. مامورین مرزهای زمینی عموماً به زبان انگلیسی صحبت می کنند و گاهی ناآگاهی آنها از شرایط ویزا منجر به تاخیر در سفر و عبور از مرزها می شود. 

قطار 
می توان از سن پترزبورگ به عنوان مقصد نهایی برای شبکه خطوط برون شهری و درون شهری نام برد، شهری با پنج پایانه راه آهن مختلف نظیر بالتیسکی (Baltiysky)، فینلانسکی (Finlyandsky)، لادوشسکی (Ladozhsky)، موسکوفسکی (Moskovsky) و ویتِبسکی (Vitebsky) و تعداد زیادی ایستگاه های راه آهن درون شهری. همچنین از سن پترزورگ قطارهایی به مقصد شهر هلینسکی پایتخت فنلاند، برلین پایتخت آلمان و جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی تردد می کنند. 
راه آهن هلینسکی با طول 443 کیلومتر در سال 1870 احداث گردید و قطار آن در طول روز چهار بار در مسیر رفت و آمد می کند. مسیری که پیموندنش حدوداً سه ساعت و نیم به طول می انجامد. 
راه آهن مسکو - سن پترزبورگ با طول 651 کیلومتر در سال 1851 افتتاح گردید. سفر به مسکو از طریق این خط حدوداً سه ساعت و نیم تا نه ساعت طول می کشد. 
در سال 2009 راه آهن روسیه اقدام به راه اندازی یک مسیر سریع السیر از مسکو به سن پترزبورگ نمود. قطار جدیدی در این خط تردد می کند که ساسپان (Sapsan) نام دارد و مدل های مشابهش در برخی از کشورهای اروپایی فعالیت می کنند. این قطار در تاریخ هفتم ماه مه سال 2009 با سرعت متوسط 290 کیلومتر عنوان سریعترین قطار روسیه را به خود اختصاص داد. 
در دوازدهم دسامبر سال 2010 قطارهای کاریلین (Karelian Trains) یک سرمایه گذاری مشترک بین خطوط راه آهن روسیه و فنلاند را با هدف اداره و هدایت خدمات پرسرعت مابین ایستگاه های قطار مرکزی هلسینکی و ایستگاه فینلانسکی سن پترزبورگ راه اندازی کرد. در این خطوط از قطارهای آلگرو (Allegro) یا سریع السیر استفاده می کنند. متاسفانه به دلیل وجود مشکلات فنی در این قطارها اغلب سفرهای این خطوط یا تاخیر زیادی دارند یا لغو می شوند. 
به طور کلی پنج ایستگاه قطار اصلی در سن پترزبورگ وجود دارد که شامل:
ایستگاه بالتیسکی: قطار های این ایستگاه در مسیر سن پترزبورگ به پترگوف (Petrodvorets)، لومونسف (Lomonosov)، گاتچینا (Gatchina)، لوگا (Luga) و دیگر شهرها و بالعکس در حرکتند. 
ایستگاه قطار فینلانسکی: قطارهای این ایستگاه در مسیر سن پترزبورگ به ویبورگ (Vyborg) و بالعکس در حال حرکتند. همچنین خدمات قطار پرسرعت به مسیر هلسینکی (Helsinki) و دیگر شهرهای فنلاند در این ایستگاه ارائه می شود.
ایستگاه قطار لادوشسکی: قطارهای این ایستگاه در مسیر سن پترزبورگ به مورمانسک (Murmansk)، یکاترینبورگ (Ekaterinburg)، چلیابینسک (Cheliabinsk)، امسک (Omsk)، نووسییرسک (Novosibirsk)، آستانه پایتخت قزاقستان، هلسینکی و بالعکس در حال حرکتند. 
ایستگاه قطار موسکوفسکی: قطارهای این ایستگاه در مسیر سن پترزبورگ به مسکو، ولیکی نووگورود (Novgorod)، اوکراین، آذربایجان، ولگوگراد (Volgograd)، قازان (Kazan)، سامارا (Samara)، روستوف نا دونو (Rostov-on-Don)، اوفا (Ufa)، سوچی، تالین پایتخت استونی (Tallinn) و بالعکس در حال حرکتند.
ایستگاه ویتِبسکی: قطارهای این ایستگاه در مسیر سن پترزبورگ به پوشکین، پاولوفسک (Pavlovsk)، بلاروس، جمهوری چک، مجارستان، لهستان، اوکراین، رومانی، مولداوی، بلغارستان، آلمان و پایتخت لتونی ریگا (Riga) و بالعکس در مدت زمان 16 ساعت و شروع قیمت بلیط از 2700 روبل در حال حرکتند.

هوایی
سن پترزبورگ دارای یک فرودگاه اصلی به نام فرودگاه بین المللی پالکوو (Pulkovo International Airport) است، البته این شهر با سه فرودگاه تجاری کوچک تر و باربری در حومه سرو کار دارد. فرودگاه لاپرنتا (Lappeenranta) که در نزدیکی سن پترزبورگ و در انتهای مرز فنلاند قرار گرفته و در میان مسافرین روسی از محبوبیت بالایی برخوردار است.
فرودگاه پالکوو به عنوان یک فرودگاه کوچک محلی در سال 1931 افتتاح گردید و تا سال 2010 به عنوان یک فرودگاه محلی به فعالیت خود ادامه می داد. پس از این تاریخ با افزوده شدن پروازهای بین المللی به برنامه آن در سال 2013 پس از دو فرودگاه شرمیتوف (Sheremetyevo) و دوموده دوو (Domodedovo) مسکو به سومین فرودگاه پرتردد روسیه با 12 میلیون نفر مسافر تبدیل شد. با افزایش ترافیک و تعداد مسافرین، پروژه های نوسازی زیر ساخت های فرودگاه و افزایش مساحت آن پایه ریزی شدند. ترمینال 1 فرودگاه پالکوو در تاریخ چهارم دسامبر سال 2013 با هدف یکپارچه سازی پروازهای بین المللی ترمینال سابق پولوکف 2 به بهره برداری رسید. ترمینال پولوکف 1 بعد از انجام پروژه نوسازی برای انجام پروازهای داخلی در سال 2015 باز شد.
در این فرودگاه خدمات تاکسی هر روز هفته به صورت 24 ساعته ارائه می شود. همچنین اتوبوس های سریع السیر (خطوط 39, 39E,K39) در مسیرهای مابین فرودگاه پالکوو و ایستگاه متروی موسکوفسکی (Moskovskaya metro station) موجودند.

دریایی
سن پترزبورگ دارای بنادر مسافربری و باربری در دهانه رودخانه نوا در خلیج فنلاند و دریای بالتیک است. در این شهر جادویی بندرگاهی مجهزتر از نوا و ده ها ایستگاه مسافربری کوچکتر در دو سمت سواحل رودخانه نوا یافت می شود. به طور کلی می توان از سن پترزبورگ به عنوان مقصد نهایی مسیرهای آبی ولگا- بالتیک نام برد. در سال 2014 اولین پل طویل با طول 2834 متر به نام پل ابوخوفسکی Obukhovsky)) در سن پترزبورگ افتتاح شد. در فواصل بین ماه های مه تا اکتبر قایق های موتوری مختلفی نظیر قایق های سرعتی هیدروفویلد، مردم را از مرکز شهر به مقصد شهرهای ساحلی نظیر کرونشتاد ((Kronstadt، لومونوسف ((Lomonosov، پیترگوف (Petergof)، سسترورسک ((Sestroretsk و زلنوگروسک ((Zelenogorsk جا به جا می کند. در طی ماه های گرم سال قایق های کوچکتر و تاکسی های آبی در سراسر شهر مانور می دهند. 
شرکت حمل و نقل سنت پیتر دو کشتی دارد که از هلیسنکی به مقصد سن پترزبورگ و از استکهلم به مقصد سن پترزبورگ در حال حرکت است. 

حمل و نقل درون شهری

مترو
مترو سن پترزبورگ یک سیستم راه آهن زیرزمینی در سن پترزبورگ و استان لنینگراد روسیه است که در تاریخ پانزدهم نوامبر سال 1955 افتتاح گردید. طراحی های به جامانده از دوران اتحاد جماهیر شوروی و ویژگی های دکوراسیون و آثار هنری عالی در این مترو، آن را به یکی از جذاب ترین و برترین متروهای جهان تبدیل کرده است. با توجه به موقعیت و وضعیت خاص زمین شناسی شهر سن پترزبورگ، متروی آن جزو عمیق ترین سیستم های زیرزمینی به شمار می رود. همچنین با توجه به میانگین عمق ایستگاه ها، می توان از آن به عنوان عمیق ترین متروی جهان نام برد. از عمیق ترین ایستگاه های آن می توان به ادمیرالتیسکایا (Admiralteyskaya) با عمق 86 متر از سطح زمین نام برد. متروی سن پترزبورگ در طول روز بیش از 2 میلیون نفر را جابجا می کند، از این رو در رده شانزدهم متروهای شلوغ جهان جای گرفته است. 
فاصله بین آمدن قطارهای این مترو بسیار سریع است و در اغلب اوقات مسافرین فقط برای آمدن سرویس بعدی می بایست 30 ثانیه صبر کنند. هزینه عبور از هر مسیر مترو 45 روبل می باشد و بلیط های چند مسیره با قیمت 355 روبل 10 مسیر را پوشش می دهند. البته این بلیط های چند مسیره حداکثر می بایست در مدت 7 روز مورد استفاده قرار گیرند. 

ساعت کاری و زمان باز و بسته شدن:
ساعت کاری مترو تقریباً متفاوت است اما به طور کلی می توان گفت مترو از نیمه شب تا حدود ساعت 5:45 دقیقه بسته بوده و خدمت رسانی نمی کند. البته این ساعت هم بستگی به ایستگاه مترو دارد. 

نقشه های مترو:
نقشه های مترو در تمام قطارهای یافت می شوند و نام ایستگاه ها را از روی حروف الفبای لاتین انتخاب می کنند. البته اعلان های صوتی مترو به زبان روسی ذکر می شوند، اما اگر کمی دقت کنید نام ایستگاه کنونی و بعدی را در میان این اعلان ها خواهید شنید.

کارت الکترونیکی:
در متروی سن پترزبورگ استفاده از کارت های مترو مانند کارت الکترونیکی پاداروژنیک ((Podorozhnik که به عنوان کیف پول های الکترونیکی عمل می کنند به شدت توصیه می شود. مسافرین می توانند این کارت ها را از باجه های مترو یا از طریق دستگاه های خرید اتوماتیک بلیط در ایستگاه مترو تهیه نمایند و سپس با کشیدن آنها بر روی دستگاه های هوشمند اتوبوس و مترو، هزینه سفرشان را پرداخت نمایند. استفاده از این راهکار برای پرداخت هزینه ها به صورت چشمگیری زمان انتظار برای تهیه بلیط مترو را کاهش می دهد و از پرداخت سکه در اتوبوس ها بسیار راحت تر می باشد. از همه مهمتر ارزانتر نیز خواهد بود. این کارت ها مانند یک گاوصندوق کوچک از پول های اضافی موجود در آن حفاظت و نگهداری می کنند. 
توصیه می شود که کارت های مترو را در زمان خلوتی از طریق ایستگاه های مترو خریداری نمایید و بدون هیچ معطلی از طریق ماشین های بلیط در میزهای صندوق شارژ نماید. چنانچه سفرتان به سن پترزبورگ رو به پایان است و مقدار قابل توجهی پول در کارت الکترونیکتان باقی مانده می توانید با مراجعه به باجه مترو شارژ مازاد کارت را دریافت نمایید. 
می توان از این کارت برای پرداخت هزینه مترو، تراموا و اتوبوس برقی در سن پترزبورگ و بسیاری از مسیرهای اتوبوس استفاده نمود. برخی از مسیرهای اتوبوس خصوصی و ماشروتکاها (مینی بوس) کارت قبول نمی کنند، بنابراین توصیه می شود همیشه سکه به همراه داشته باشید. 
البته سیستم این کارت ها در مسکو و سن پترزبورگ دارای سیستم تعاملی و یکپارچه نیستند یعنی نمی توان از کارت های الکترونیکی مسکو به نام تروئیکا (Troika) در سن پترزبورگ و از پاداروژنیک در مسکو استفاده نمود.
قطارهای مترو در طول ساعاتی بسیار شلوغند پس در هنگام سفر با آنها مراقب وسایلتان باشید و قبل از رسیدن به ایستگاه مورد نظرتان برای پیاده شدن آماده شوید و به درب مترو مراجعه نمایید. 

خط 1: کیروفسکو ویبوروگسکایا (Kirovsko-Vyborgskaya):
خط 1 متروی سن پترزبورگ با طول 29.6 کیلومتر و 19 ایستگاه به عنوان قدیمی ترین خط متروی این شهر در سال 1955 افتتاح گردید. ایستگاه های اصلی آن به ویژه آوتوو (Avtovo) و نارفسکایا (Narvskaya) بسیار زیبا و استادانه تزئین و طراحی شده اند. خط 1 به چهار ایستگاه از پنج ایستگاه ها اصلی قطار متصل است. این خط مرکز سن پترزبورگ را در محور شمال شرقی و جنوب غربی قطع می کند و در جنوب، در امتداد سواحل خلیج فنلاند و در شمال در خارج از محدوده شهر به سمت لنینگراد گسترش می یابد. مسیر این خط در نقشه مترو با رنگ قرمز مشخص شده است.

خط 2: مسکو پتروگراد سکایا (Moskovsko-Petrogradskaya)
خط 2 مترو سن پترزبورگ با طول 30.1 کیلومتری و 18 ایستگاه به عنوان دومین ایستگاه مترو قدیمی شهر در سال 1961 افتتاح گردید. خط 2 سن پترزبورگ را در محور شمال و جنوب قطع می کند و مسیرهای آن بر روی نقشه با رنگ آبی مشخص شده اند. این خط بعد از انجام پروژه گسترش و نوسازی در سال 2006 به عنوان بلندترین خط سیستم مترو بار دیگر افتتاح شد.

خط 3: نییِوسکو واسیلوستروفسکایا (Nevsko-Vasileostrovskaya)
این خط با طول 24.3 کیلومتر و 10 ایستگاه در سال 1967 افتتاح شد. خط 3 مرکز سن پترزبورگ را در محور شرق به غرب قطع می کند و سپس به سمت جنوب شرقی در امتداد کناره های رودخانه نوا می چرخد. خطوط این مسیر با رنگ سبز بر روی نقشه های مترو مشخص شده اند.

خط 4: پراووبریسنایا (Pravoberezhnaya)
این خط با طول 11.1 کیلومتر و 8 ایستگاه در سال 1985 به عنوان کوتاه ترین خط سیستم مترو در سال 1985 افتتاح گردید. این خط دارای ایستگاه هایی مدرن می باشد و با هدف دسترسی از مرکز شهر به مناطق مسکونی جدید در منطقه شرقی، در امتداد کرانه های رودخانه نوا طراحی شده است.

خط 5: فرانزِنسکو پریمورسکایا (Frunzensko-Primorskaya)
این خط با طول 20.1 کیلومتر و 12 ایستگاه مرکز تاریخی شهر را به همسایگان شمال غربی و جنوبی متصل می کند. خط 5 در حال حاظر تحت پروژه گسترش به سمت جنوب می باشد.

خط 6: کراسنوسِلسکو کالینینسکایا (Krasnosel'sko-Kalininskaya)
این خط از جنوب غربی سن پترزبورگ به سمت مرکز شهر در امتداد جنوب غربی شهر کشیده شده است. اولین انتساع از این خط با شش ایستگاه تحت مرحله ساخت و ساز می باشد و قبل از سال 2020 افتتاح خواهد گردید. 

تراموا
می توان از تراموا به عنوان سامانه ای بسیار مهم در زمینه حمل و نقل عمومی در شهر سن پترزبورگ نام برد. سن پترزبورگ دارای بزرگترین شبکه تراموا در جهان بوده که در اواخر دهه 1980 دارای مسیری غیر قابل مقایسه با طول 340 کیلومتری بود. اما در سال 1995 اندازه شبکه تراموا تا حد قابل توجهی تنزل یافت و بخش عمده ای از مسیرهای آن به خصوص در مرکز شهر حذف شدند و سن پترزبورگ رکورد خود را در زمینه خطوط ترامو به ملبورن استرالیا واگذار کرد. در حالیکه طول خطوط تراموا در اوایل سال 2002، 285 کیلومتر اندازه گیری شد، اما متاسفانه بازهم با تنزل روبرو شد و در سال 2007 طول خطوط این سامانه به 220 کیلومتر کاهش یافت. این افت اندازه در این خطوط کماکان ادامه داشت تا اینکه در سال 2010 به 205 کیلومتر رسید. این سیستم حمل و نقل دارای 41 مسیر است. 

قطار شهری
استفاده از قطار شهری برای تردد به حومه های شهر به صرفه است، قیمت ها بر اساس فاصله سفر تعیین می شوند و قطارها تقریباً با سرعت متوسط و به صورت مداوم در حال حرکتند.

مینی بوس (ماشروتکا):
در بعضی موارد استفاده از ماشروتکا سریعترین راه برای رسیدن به مقصد خواهد بود. ماشروتکاها ون های سفید یا زرد رنگی هستند که معمولاً بین 14 تا 20 نفر ظرفیت دارند. مسیر خطوط ماشروتکا با پیشوند حرف (K) مشخص می شوند، مانند K-28. اغلب ماشروتکاها اتوبوس های کوچک چینی و ترکی هستند. برای این سیستم حمل و نقل هیچ ایستگاهی در نظر گرفته نشده و مسافرین باید راننده را از مقصد خود مطلع سازند و یا با تکان دادن دست آن را متوقف کنند. هزینه استفاده از ماشروتکاها بین 30 تا 40 روبل است.
چنانچه برای پرداخت هزینه به راننده دسترسی ندارید می توانید با دست به دست کردن پول توسط مسافرین دیگر آن را به راننده برسانید. سوار شدن بر ماشروتکاها تجربه ای هیجان انگیزی را برایتان به ارمغان می آورد، خصوصاً زمانیکه یک راننده شجاع با سرعت 110 کیلومتر در ساعت در حال حرکت است و فرمان را با زانوهای خود کنترل می کند. بسیاری از رانندگان ماشروتکا مهاجرین غیر قانونی اند که در زبان روسی بسیار ضعیفند.

اتوبوس و اتوبوس برقی 
در سن پترزبورگ اتوبوس و اتوبوس های برقی به صورت مداوم در سطح شهر حرکت می کنند و مسیرهای آنها اغلب شهر را پوشش می دهد. اطلاعات مسیر این سامانه حمل و نقل از طریق گوگل مپ (نقشه گوگل) در دسترس است و اطلاعات مربوط به اتوبوس های برقی و ترامواها نیز به صورت آنلاین موجودند.  
معمولاً اتوبوس های برقی در ایستگاه ها با حرف (M) و اتوبوس های گازی و دیزلی با حرف ((A مشخص می شوند. معمولاً مسیر عبور اتوبوس های برقی و اتوبوس ها یکسان است اما در برخی موارد جزئی با هم متفاوند و گاهی مسیر اتوبوس های برقی کوتاه تر است. 
مسافرین می توانند اغلب بلیط اتوبوس ها را برای مسیرهای حومه شهر به مبلغ 40 روبل تهیه نمایند. بلیط هایی که توسط مسئولین سرویس مسلط به زبان روسی در اتوبوس ها فروخته می شوند. اتوبوس ها و اتوبوس های برقی معمولاً شلوغ هستند، پس در تهیه و ارائه بلیطتان دقت کنید زیرا در صورت عدم ارائه بلیط معتبر مبلغ 300 روبل جریمه خواهید شد.  

تاکسی 
تاکسی ها همیشه در دسترس هستند اما نرخ آنها معمولاً در شب گران تر می شود. هر وسیله نقلیه اختصاصی یک تاکسی بالقوه است. استفاده از یک وسیله شخصی و پرداخت برای آن همانند ایران در روسیه امری کاملاً طبیعی و محبوب در میان مردم روسی است. گرچه این کار برای گردشگران توصیه نمی شود. به عنوان یک قاعده و اصل هیچ وقت نباید از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید حتی اگر آن خودرو سرنشین داشته باشد. 
در هیچ صورت هزینه تاکسی را قبل از رسیدن به مقصد پرداخت ننماید، چنانچه راننده از شما خواست تا برای زدن گاز از اتومبیل خارج شوید، حتماً وسایل خود را بگیرید و در جایی امن بایستید تا کارش تمام شود و به راهتان ادامه دهید. چنانچه به تنهایی سفر می کنید از هرگونه سوژه مشکوک به خصوص رانندگان و تاکسی های کولی که در اطراف رستوران ها و بارهای معروف می ایستند، دوری کنید. زیرا این افراد یکی از اصلی ترین عوامل در سرقت ها و دزدی ها به شمار می روند. رانندگان معمولاً با زبان انگلیسی آشنایی ندارند. مراقب تاکسی هایی که در خارج از موزه ارمیتاژ ایستاده اند، باشید. آنها از تاکسی مترهایی استفاده می کنند که 4 برابر تاکسی های معمولی مسیرها را محاسبه می کند. پس اگر هم خواستید از این تاکسی ها استفاده کنید حتماً بر سر کرایه با راننده به توافق برسید و به هیچ وجه استفاده از تاکسی متر را قبول نکنید. 

اوبر (Uber) یک سرویس حمل و نقل ارزان تر و امن تر نسبت به تاکسی هاست (همانند اسنپ)، گرچه راننده های این سیستم به زبان انگلیسی مسلط نیستند اما برقراری ارتباط با آنها اصلاً لازم نیست زیرا پرداخت کرایه ها و اعلام مقصد مسافرین از طریق برنامه ای آنلاین انجام می شود. از دیگر برنامه های مشابه اوبر می توان به یاندکس (Yandex)، تاکسی، گِت (Gett) و تاکسی ویچکوف (Taxovichkoff) اشاره کرد. تمام این سیستم ها دارای اپلیکیشن قابل نصب بر روی موبایل هستند و بسیار به اوبر شبیهند. 

نقشه شهر

آب و هوا

پنج شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

مراکز دیدنی

مراکز خرید

سرگرمی ها

رستوران ها براساس قیمت فیلتر کنید

نصیحت های سفر


تاکسی
بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تا سال ها تمام افرادی که از نظر مالی مشکل داشتند و صاحب یک ماشین بودند با مسافرکشی امرار معاش می کردند. به بیانی دیگر تقریباٌ تمام مردم راننده تاکسی بودند. به همین دلیل تاکسی های رسمی کمتر پیدا می شدند و هزینه بالاتری را دریافت می کردند. تا چند سال اخیر هم این وضعیت تاکسی در روسیه ادامه داشت تا اینکه نرخ قیمت ها پایین کشید و امروزه شرکت های تاکسیرانی با هزینه ای معقول مسافرین را جا به جا می کنند. 
چنانچه در سن پترزبورگ به تاکسی احتیاج داشتید فقط کافیست با یکی از شرکت های معتبر تماس حاصل نمایید و در عرض 15 تا 20 دقیقه در هر نقطه ای از شهر تاکسی به شما می رسد. تاکسی های این شرکت ها معمولاً برای طی کردن مسافتی 5 کیلومتری 10 دلار را دریافت می کنند، به بیانی دیگر حداقل هزینه این ماشین ها 10 دلار خواهد بود و بعد از 5 کیلومتر مسافت های بیشتر کیلومتری محاسبه می شوند. 
استفاده از تاکسی های بدون آرم در سطح شهر به هیچ وجه توصیه نمی شود، حتی اگر در زبان روسی تبحر دارید و نقاط مختلف شهر را به خوبی بلد هستید. استفاده از این ماشین های شخصی علاوه بر خطرات احتمالی ورود به یک ماشین غریبه و ناشناس پیامدهای دیگری نظیر گم شدن در شهر، اتلاف وقت و هزینه را در پی دارند. زیرا اغلب رانندگان این اتومبیل ها مهاجرانی از آسیای مرکزی و قفقاز می باشند که به درستی شهر را بلد نیستند و جی پی اس هم ندارند. البته توجه داشته باشید علامت زرد یا چراغ سقف لزوماً نشانه یک تاکسی رسمی نیست.
اگر ریسک پذیرید و تصمیم دارید از این تاکسی های غیر رسمی که استفاده از آنها هنوز هم در میان مردم محلی رایج است، استفاده کنید از سوار شدن بر ماشین هایی که بیش از یک سرنشین دارند به شدت دوری نمایید، قبل از سوار شدن با راننده بر سر کرایه توافق کنید (چنانچه در زبان روسی مهارت کافی را ندارید با اشاره مبلغ مناسب را به راننده نشان دهید). اصلاً مجبور نیستید که سوار هر ماشینی که می ایستد شوید و کافیست با حرکت دستتان راننده را از عدم تمایلتان برای سوار شدن به ماشینش مطلع سازید.

از فرودگاه پولوکف در سن پترزبورگ
با تاکسی
گرچه بزرگراه پولوکُفسکو (Pulkovskoe)، مسیر عبوری از فرودگاه تا مرکز سن پترزبورگ، به ویژه در ساعات صبح و غروب های یکشنبه شاهد تراکم ترافیکی بالایی است اما به ندرت پیش می آید که عبور از این مسیر و رسیدن به مرکز شهر بیشتر از 45 دقیقه طول بکشد. 
ساده ترین و آسان ترین راه برای مسافرین به منظور عبور از این مسیر و رسیدن به مرکز شهر، استفاده از اپلیکشن های موبایل برای گرفتن تاکسی از شرکت های معتبر پیشنهاد شده، می باشد. در غیر اینصورت می بایست کمی صبر کنید و با پرداخت هزینه ای زیاد از تاکسی های عبوری استفاده نمایید. به طور کلی میانگین کرایه تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر 20 دلار می باشد.
از تاکسی های رسمی هم می توانید استفاده نمایید و با مراجعه به پایانه های آنها در ورودی سالن هر دو ترمینال با پرداخت هزینه ای کمتر از 30 دلار به مرکز شهر خواهید رسید. به شدت توصیه می شود با رانندگانی که در خیابان هستند مذاکره نکنید و از سوار شدن بر ماشین آنها خودداری نمایید.

با اتوبوس
می توان از اتوبوس به عنوان تنها سامانه حمل و نقل عمومی برای رسیدن به مرکز شهر از فرودگاه نام برد. هزینه استفاده از اتوبوس های شهری کمتر از 1 دلار است و اتوبوس ها از هر دو ترمینال فرودگاه به سمت ایستگاه متروی موسکوفسکایا (Moskovskaya) در خط آبی مترو و هفت ایستگاه جنوبی نوسکی پراسپکت در دل مرکز شهر عبور می کنند. 
خط اِن 39 از روبروی خروجی شماره 1 سالن ورودی ترمینال 1 فرودگاه پولوکوف از ساعت 5:30 صبح تا 1:30 شب هر 15 دقیقه یک بار حرکت می کند و نیم ساعت بعد به ایستگاه مترو می رسد. 
خط اِن 13 (N13) از سمت چپ خروجی پروازهای ورودی ترمینال 2 از ساعت 5:40 صبح (6ساعت در روزهای آخر هفته) تا 00:47 هر 15 دقیقه یکبار حرکت می کند و 20 دقیقه برای رسیدن به ایستگاه مترو در راه خواهد بود. 
خدمات شاتل (حمل و نقل) با مینی بوس ها یا ماتروشکا در مسیرهای مشابه نیز وجود دارد. خط کِی 39 (k39) در ترمینال 1 و خط اِی 39 (A39) یا کِی 113 (K113  ) برای ترمینال 2. این مینی بوس ها کمی سریعتر از اتوبوس های معمولی حرکت می کنند و هزینه آنها بیش از 1 دلار است. چنانچه وسیله و چمدان زیاد دارید برای استفاده از ماتروشکا و حمل چمدان می بایست دو برابر 1 دلار کرایه پرداخت کنید.
ماتروشکا کِی 3 (K3) از ترمینال پولوکف 2 به سمت ایستگاه موسکوفسکایا تا بالای خیابان موسکوفسکایا (Moskovskiy Prospekt) به سمت میدان سِنا (Sennaya Ploshchad) در مرکز شهر حرکت می کند. 
چنانچه می خواهید از خدمات شاتل راحت تری نسبت به اتوبوس استفاده نمایید، خدمات ایرپورت اکسپرس انتخاب مناسبی برایتان خواهد بود. اتوبوس هایی بزرگتر با صندلی های جادارتر و مجهز به فضای چمدان و سیستم تهویه مطبوع هوا. این اتوبوس ها از هر دو ترمینال به سمت ایستگاه متروی موسکوفسکایا با دریافت 1.5 دلار، تکنولوژی اینستیتوت(Tekhnologicheskiy Institut) با دریافت 5 دلار و ایستگاه وادیمیرِسکایا (Vladimirskaya) واقع در مرکز شهر و فاصله 20 متری تا نوسکی پراسپکت با دریافت 6.5 دلار حرکت می کنند. خدمات ایرپورت اکسپرس 24 ساعته است و بلیط های آنها از طریق غرفه های سالن ورودی قابل تهیه اند. خدمات پرداخت با کارت هم برای این اتوبوس ها موجود می باشد.

پاسپورت
از آنجایی که جیب برها به عنوان یک خطر بسیار جدی در روسیه به شمار می روند پس واقعاً مراقب پاسپورتتان باشید و با حفاظت کامل از آن به دردسر نیفتید. همیشه یک کپی از پاسپورت را با خود داشته باشید تا در بازرسی های احتمالی پلیس دچار مشکل نشوید. همراه داشتن یک نسخه کپی از ویزای مسافریتان نیز الزامی است. پلیس های روسیه همیشه وظایفشان را در چک کردن مدارک توریست ها به درستی انجام می دهند و اگر کسی مدارک لازم را به همراه نداشته باشد با پرداخت پول می تواند از خجالت آنها در بیاید. پس برای اینکه در دام پلیس ها نیفتید و رشوه ای به آنها ندهید همیشه شماره سفارت را همراه داشته باشید و این تخلف را در صورت مشاهده گزارش دهید. البته با توجه به پیشرفت های روسیه و تبدیل شدنشان به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری این مشکلات روز به روز کم رنگ تر شده و در حال از بین رفتن است. 

ثبت نام
هر مسافر برای اقامت در یک مقصد به مدت سه روز یا بیشتر مستلزم انجام ثبت نام می باشد تا دولت بتواند آمار میهمانان را نگه دارد. البته این قانون در مورد شهروندان روسی دارای گذرنامه داخلی نیز صدق می کند و آنها نیز می بایست از سیستم ثبت نام پیروی کنند.
معمولاً هتل ها با دریافت ویزا و پاسپورت مسافرین ثبت نام ها را انجام می دهند. ممکن است در هنگام خرید تور و رزرو هزینه این ثبت نام ها را پرداخت کرده باشید. این هزینه در هتل های کوچک کمی بیشتر از هتل های بزرگ است. اما اگر در خانه یک روس اقامت کردید حتماً می بایست مراحل ثبت نامتان را از طریق اداره پلیس محلی تکمیل نمایید. 

گمرک
در هنگام ورود به خاک روسیه با پر کردن فرم گمرک می توانید ارزهای خارجی و اشیا با ارزش از جمله جواهرات، دوربین، لپ تاپ و غیره را به راحتی به کشور وارد نمایید. گرچه پرکردن فرم گمرک اجباری نیست اما برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل در هنگام خارج شدن از کشور انجام این کار به شدت توصیه می شود. البته وارد کردن دستگاه های جی پی اس به طور کلی به خاک این کشور ممنوع است. کنترل های خروج در گمرک بسیار دقیق اند و همیشه در حال تغییر می باشند. چنانچه مبلغی بالغ بر 3000 دلار را از کشور خارج می کنید حتماً باید به گمرک اطلاع رسانی کنید. البته این اعلام تنها به دلایل آماری انجام می شود و افراد مجاز به خارج کردن مبلغی بالغ بر 10000 دلار از خاک این کشور خواهند بود. آثار هنری و عتیقه جات (هر چیزی که قبل از سال 1960 ساخته شده) باید توسط وزارت فرهنگ ترخیص شوند و گاهی هزینه صادرات آنها تا 100 درصد هم افزایش می یابد. پس اگر قصد خرید هر چیزی از این صنف و طبقه را دارید حتماً از فروشنده بخواهید تا تشریفات اداری را برایتان انجام دهد تا در گمرک به مشکلی بر نخورید.

احترام
در برخی از مکان های دیدنی و جاذبه های مهم روسیه قوانین بسیار سخت و کاملاً جدی اعمال می شود. شاید ایستادن در صف های طولانی شما را خسته کند و ناخواسته کلافه شوید و شروع به شوخی و بذله گویی نمایید. اما در روسیه باید مراقب این رفتارتان باشید زیرا نگهبانان بسیار سخت گیر آنها ممکن است این کار را هتک حرمت بدانند و این موضوع برایتان دردسر ساز شود. پس در چنین مواقعی دستتان را از جیبتان درآورده و با لبخندی مصنوعی به انتظار ادامه دهید.

آب
در هنگام سفر به روسیه از نوشیدن آب شیر خود داری نمایید و یا اینکه قبل از نوشیدن آن را بجوشانید. اما دوش گرفتن و مسواک زدن با آب شیر ممانعتی ندارد. آب معدنی بیشتر در رستوران ها استفاده می شود و اگر تمایل به نوشیدن آب معدنی بدون گاز هستید با گفتن جمله ودا بایز گاز (voda byez gaz) می توانید آن را از فروشنده درخواست کنید.

الفبای سیریلیک (Cyrillic alphabet) را بیاموزید 
مطمئن باشید تلاش هایتان در راه یادگیری این الفبا بی ثمر نمی ماند و ده برابر تلاشی که کردید این الفبا برایتان مثمر ثمر خواهد بود. آموختن الفبای سیریلیک در روسیه نه تنها درک اطرافتان را برایتان آسان تر می کند بلکه به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی از نشانه های خیابان ها، مترو، نقشه ها، جدول زمانی و منوها رمزگشایی کنید. 

لباس مخصوص برای کلیساهای ارتودوکس و جامع
بازدید از کلیساهای جامع و ارتودوکس در روسیه مستلزم پوشش مناسب و پوشاندن بازوها و پاها می باشد. زنان می بایست موهای خود را بپوشانند و مردان باید از کلاه استفاده نمایند.

بهداشت و بیمه
بر اساس یک قانون کلی تمام بیگانگان حق استفاده از خدمات درمانی اورژانسی در بیمارستان های روسیه را دارند، قانونی که بسیاری از کشورها در پاسخ به آن خدمات رایگان درمانی را به شهروندان روسی در خاک خودشان ارائه می دهد. روسیه در ارائه مراقبت های پزشکی با کیفیت مفتخر است، اما متاسفانه سیستم درمانی این کشور با مشکل عمده کمبود بودجه روبرو می باشد و ارائه خدمات به صورت رایگان برای همه حتی شهروندان روسی تقریباً غیر ممکن خواهد بود. شاید در بیمارستان به صورت رایگان بستری شوید اما استفاده از خدمات پرستاری و درمان های پیشرفته مستلزم پرداخت هزینه است. در هنگام مشکل با شماره اورژانسی روسیه (01) تماس حاصل نمایید و با گفتن جمله اِسکور پوموش (skoraya pomosh) به معنای کمک سریع، طلب یاری کنید. 

مسافرین معلول
گرچه در سن پترزبورگ امکانات لازم برای معلولین بسیار پیشرفت کرده اما باز هم مسافرین ناتوان جسمی به ویژه معلولین با ویلچر دچار مشکلاتی می شوند. بسیاری از کلیساها و موزه ها دارای دسترسی به ویلچر نمی باشند. هر چند زیبایی های سن پترزبورگ در همین جا خلاصه نمی شوند و این مسافرین می توانند به راحتی از ارمیتاژ و موزه روسیه دیدن نمایند. در سیستم حمل و نقل عمومی مانند تراموا و اتوبوس نیز مشکلات دسترسی به ویلچر به چشم می خورد. خدمات آسانسور در مترو وجود ندارد و فاصله ایستگاه ها زیاد است و تخمین این فاصله ها برای افراد ناتوان در پیمودن مسیر بسیار ضروری خواهد بود. همچنین قبل از رفتن به بارها، کلوب ها و رستوران حتماً برای اطمینان از وجود امکانات برای معلولین با برقراری یک تماس اطلاع پیدا کنید. 

سیتی پَس سن پترزبورگ
با خرید سیتی پَس سن پترزبورگ یک راهنما با بلیط های قابل جدا شدن و کوپون های تخفیف رستوران ها را دریافت خواهید کرد. این سیتی پس از 48، 72 تا 120 ساعت بعد از اولین بازدیدتان از موزه و گالری های موجود در برنامه سیتی پس اعتبار دارد. تخفیفات و پیشنهادات ویژه حتی بعد از تمام شدن اعتبار آن ارائه می شوند. 

تورهای گردشگری در شهر با اتوبوس هیپ آن هاپ آف
می توان از این تور شهری به عنوان یک برنامه گشت و گذار قابل اعتماد نام برد که توسط مردم محلی با عشق  و توجه خاصی برنامه ریزی شده است. مسیر این برنامه از قلب سن پترزبورگ عبور می کند و تمام جاذبه های اصلی ونیز شمالی شامل قلعه پیتر و پل و جزیره واسیلیوسکی (Vasilyevsky Island) را در بر می گیرد. 
این تور به شکل هوپ آن هوپ آف انجام می شود بدین معنی که شما می توانید از اتوبوس پیاده شوید و مجدداً به برنامه گردشگری در هر یک از ایستگاه ها در سه روز متوالی بپیوندید. 
با پیوستن به هر یک از این برنامه ها فرصت طلایی آشنایی با تاریخ، افسانه و اسطوره های سن پترزبورگ از طریق برنامه های ضبط شده به زبان های مختلف برایتان فراهم خواهد شد. در این برنامه های گردشگری هدفون و نقشه راهنما به عنوان عضوی جدایی ناپذیر به صورت رایگان ارائه می شوند. زبان ها شامل روسی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، چینی، ژاپنی، سوئدی، فنلاندی و هلندی می باشند. بلیط این برنامه گردشگری تا سه روز کاری معتبر است. 

قایق هوپ آن هوپ آف سن پترزبورگ
با شرکت در این برنامه فوق العاده فرصت طلایی آشنایی با جاذبه ها و زیبایی های شهر از طریق قایق برایتان فراهم خواهد شد. در این سفر دریایی کشتی به سمت ضلع پایینی رودخانه نوا برای دسترسی به جاذبه های شهری حرکت می کند. این تور از صخره های پشت نیروی دریایی جاییکه چشم اندازی شگفت انگیزی از شهر جادویی سن پترزبورگ رویت می شود، شروع خواهد شد. سپس کشتی در ایستگاه شماره 2 محل قرار گرفتن قلعه پتر و پل، قلعه ای که در اوایل قرن هجدهم توسط پتر کبیر ساخته شد، توقف می کند. از هیجان انگیزترین بخش برنامه می توان به توقف در ایستگاه شماره 3 و محل قرار گرفتن باغ تابستانی اشاره کرد، در این ایستگاه چنانچه مایل باشید می توانید در باغ تابستانی قدم بزنید و یا اینکه در کشتی بمانید و از تماشای مناظر سرسبز و جادویی اطراف لذت ببرید. در این تور گردشگری راهنمای صوتی 12 زبانه نیز برای آشنایی با تاریخ و سنت های سن پترزبورگ نیز ارائه می شود.
این برنامه با یک تور کشتی و 7 ایستگاه فرصت آشنایی با جاذبه های اطراف رودخانه نوا را برایتان فراهم می آورد. بلیط ها تا سه ماه اعتبار دارند. 
تورهای کشتی یک یا دو روزه هیپ آن هیپ آف خاطراتی به یاد ماندنی از تماشای زیباترین منظره از شهر زیبای سن پترزبورگ را در میان آب های دریا برایتان به ارمغان می آورد. چنانچه تمایل به دیدن جاذبه های بیشتری هستید، تورهای 48 ساعته را انتخاب نمایید. 

کارت الکترونیکی پاداروژنیک
در متروی سن پترزبورگ استفاده از کارت های مترو مانند کارت الکترونیکی پاداروژنیک ((Podorozhnik که به عنوان کیف پول های الکترونیکی عمل می کنند به شدت توصیه می شود. مسافرین می توانند این کارت ها را از باجه های مترو یا از طریق دستگاه های خرید اتوماتیک بلیط در ایستگاه مترو تهیه نمایند و سپس با کشیدن آنها بر روی دستگاه های هوشمند اتوبوس و مترو، هزینه سفرشان را پرداخت نمایند. استفاده از این راهکار برای پرداخت هزینه ها به صورت چشمگیری زمان انتظار برای تهیه بلیط مترو را کاهش می دهد و از پرداخت سکه در اتوبوس ها بسیار راحت تر می باشد. از همه مهمتر ارزانتر نیز خواهد بود. این کارت ها مانند یک گاوصندوق کوچک از پول های اضافی موجود در آن حفاظت و نگهداری می کنند. 
توصیه می شود که کارت های مترو را در زمان خلوتی از طریق ایستگاه های مترو خریداری نمایید و بدون هیچ معطلی از طریق ماشین های بلیط در میزهای صندوق شارژ نماید. چنانچه سفرتان به سن پترزبورگ رو به پایان است و مقدار قابل توجهی پول در کارت الکترونیکتان باقی مانده می توانید با مراجعه به باجه مترو شارژ مازاد کارت را دریافت نمایید. 
می توان از این کارت برای پرداخت هزینه مترو، تراموا و اتوبوس برقی در سن پترزبورگ و بسیاری از مسیرهای اتوبوس استفاده نمود. برخی از مسیرهای اتوبوس خصوصی و ماشروتکاها (مینی بوس) کارت قبول نمی کنند، بنابراین توصیه می شود همیشه سکه به همراه داشته باشید. 
البته سیستم این کارت ها در مسکو و سن پترزبورگ دارای سیستم تعاملی و یکپارچه نیستند یعنی نمی توان از کارت های الکترونیکی مسکو به نام تروئیکا (Troika) در سن پترزبورگ و از پاداروژنیک در مسکو استفاده نمود.
قطارهای مترو در طول ساعاتی بسیار شلوغند پس در هنگام سفر با آنها مراقب وسایلتان باشید و قبل از رسیدن به ایستگاه مورد نظرتان برای پیاده شدن آماده شوید و به درب مترو مراجعه نمایید. 


آرزومندیم از سفر خود در شهر سن پترزبورگ نهایت لذت را ببرید.

تیم مدیریت توریستگاه

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید