• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • موزه ادبیات نظامی گنجوی شهر آذربایجان کشور باکو
 • موزه ادبیات نظامی گنجوی شهر آذربایجان کشور باکو
 • موزه ادبیات نظامی گنجوی شهر آذربایجان کشور باکو
 • موزه ادبیات نظامی گنجوی شهر آذربایجان کشور باکو
 • موزه ادبیات نظامی گنجوی شهر آذربایجان کشور باکو


موزه ادبیات نظامی گنجوی

نام مرکز دیدنی

Nizami Museum of Azerbaijani Literature

نوع مرکز دیدنی

موزه تخصصی

شهر

ساعت بازدید

روزهای دوشنبه تا یکشنبه از ساعت 11 تا 17

نرخ قیمت ورودی

ارزان

متوسط قیمت بلیط

10 منات

وب سایت

آدرس

No 53 Istiglaliyyat, Baku AZ1005, Azerbaijan

موزه ادبیات نظامی گنجوی در یکی از زیباترین ساختمان های شهر باکو در فاصله چند قدمی تا میدان فانتین آرمیده، یکی از قابل تحسین ترین ساختمان های باکو که جلوه گر سبک معماری ترکیبی شگرفی است. این ساختمان که هم اکنون میزبان موزه می باشد در ابتدا به عنوان یک هتل ساخته شد. نمای بیرونی آن با کاشی های آبی و فیروزه ای رنگ مزین شده و فضای داخلی اش با مجسمه هایی از نوابغ ادبی کشور آذربایجان جذابیتی دو چندان پیدا کرده، مجسمه هایی زیبا از مشاهیری نظیر محمد فوضولی، ملا پناه واقف، میرزا فتحعلی آخوند زاده، خورشید بانو ناتوان، جلیل محمد قلی زاده و جعفر جبارلی.
این موزه به عنوان یکی از بزرگترین خزانه های فرهنگ آذربایجان دارای 23 اتاق و بیش از 300 نمایشگاه از نسخه های خطی روشن، هنر خوشنویسی، نسخه های نادر، عکس ها و فیلم هاست. 
موزه ادبیات نظامی گنجوی در شهر پایتخت زیبای آذربایجان، شهر باکو و فاصله ای نه چندان دور تا میدان فاونتین و در نزدیکی ورودی ایچری شهر قرار گرفته و به راحتی از طریق مترو قابل دسترسی است. 
این خزانه ارزشمند آذربایجان با هدف نمایش و حفظ مطالب علمی و ادبیات فرهنگی آذربایجان برپا شده و می توان از آن به عنوان محل انجام تحقیقات علمی گسترده و انتشار کتاب ها و مقالات متعدد نام برد. 
ساختمان این موزه برای اولین بار در سال 1850 به عنوان یک کاروانسرای یک طبقه بنا گردید و در سال 1915 به جایگاه هتل متروپل تبدیل شد. در راستای این تغییرات طبقه دوم ساختمان نیز بنا گردید. در سال های 1918 تا 1920 کارگران کابینه وزرای جمهوری دموکراتیک آذربایجان در این محل زندگی و کار می کردند پس از آن در دهه 1920 تا 1930 شورای اتحادیه کارگری آذربایجان در این ساختمان شکل گرفت. 
در تاریخ یکم نوامبر سال 1939 طبق دستور شورای مردمی کمیسرهای شوری آذربایجان تحت شماره 4972 موزه یادبودی به پاس بزرگداشت نام نظامی در راستای هشتصدمین ساگرد شاعر شهیر ایرانی نظامی گنجوی بنا گردید. ساختمان مذکور تحت پروژه اصلاحی به کمک معمارانی متبحر نظیر صادق الاکبر اوغلو داداشوف (Sadikh Dadashov) و میکائیل الاسگر اوغلو حسینوف (Mikayil Huseynov) که هم اکنون تندیسشان نیز در موزه نگهداری می شود، قرار گرفت. بعدها نام آن از موزه یادبود به موزه ادبیات آذربایجان تغییر یافت. طراحی داخلی موزه هنر دست لطیف کریموف (Letif Kerimov) می باشد. در طی جنگ جهانی دوم مراسم بزرگداشت هشتصدمین سالگرد شاعر پارسی زبان نظامی گنجوی در محاصره لنینگراد برگزار شد. علی رغم اینکه این موزه در سال 1939 تاسیس گشت اما در تاریخ چهادهم مه سال 1945 و بعد از پیروزی در جنگ کبیر میهنی (Great Patriotic) درب های خود را به روی بازدیدکنندگان گشود.
ساختمان موزه در سال 1959 و 1967 دوبار تحت پروژه اصلاحیه، گسترش و ارتقا قرار گرفت و بار دیگر در طی سال های 2001 تا 2003 شاهد تغییراتی بود. بعد از اینکه رئیس جمهور آذربایجان الهام علی اف در تاریخ سی ام دسامبر سال 2004 از این موزه در تابستان سال 2005 پروژه های اصلاحی جدید برای آن پایه ریزی گردید و کابینه وزرای جمهوری آذربایجان بودجه ای بالغ بر 13 میلیون منات را برای انجام این برنامه ها در نظر گرفتند. بر اساس این پروژه بزرگ مساحت محوطه موزه به 2500 متر مربع افزایش یافت و تعداد سالن های آن به 30 سالن اصلی و 10 سالن کمکی ارتقا یافت. تا قبل از انجام بازسازی تنها امکان ارائه 1000 نمایشگاه از 120000 تای موجود بود اما بعد از انجام پروژه ارتقایی این تعداد به 25000 نمایشگاه افزایش یافت. 
مساحت کلی موزه 2500 متر مربع می باشد که 1409 متر از آن به موزه و 173 متر مربع دیگر به فضای مسجد اختصاص یافته. به طور کلی این موزه میزبان بیش از 3000 نسخه خطی، کتاب های نادر، پرتره ها، مجسمه ها، تصاویر و خاطرات شاعران متعدد می باشد.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مشاهده دیدنی های اطراف روی نقشه

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهر

دیدنی های نزدیک به موزه ادبیات نظامی گنجوی

تفریحات نزدیک به موزه ادبیات نظامی گنجوی

نظرها

 • 0 0

  سلام،یک جلد کتاب خطی لیلی و مجنون حکیم نظامی باخط شکسته نستعلیق در اختیارم می باشد که با خط خودم ۲۵ سال پیش کتابت کرده ام ،و الآن آن را به فروش گذاشته ام،میخواستم نظر مدیریت محترم موزه ادبیات را نسبت به خرید آن بدانم ،میتوانم صفحاتی از ان را برای نمونه ارسال کنم لطفا برای ارسال نمونه صفحات آدرسی اعلام فرمایید ،ضمنا من مدرس انجمن خوشنویسان تبریز با خط تخصصی شکسته نستعلیق هستم، با احترام کاظم کاظمی

  • 0 0

   سلام کاظم جان، این صفحه تنها معرفی یکی از جاذبه های گردشگری باکو می باشد و برای ارتباط با موزه باید به صورت مستقیم با خود موزه ارتباط برقرار نمایید

مقاله های گردشگری

با 11 مورد از بزرگترین بوداها در جهان آشنا شوید

بودیسم که ریشه در هند داشت، تقریبا در تمام نقاط جهان گسترش یافته است. اگرچه مجسمه های بودا یک منظره غیر معمول نیستند، اما بزرگترین مجسمه بودایی در جهان تاثیرگذار خواهد بود. چه در حالت نشسته و چه ایستاده، بلندترین مجسمه بودایی در جهان بسیار شگفت انگیز است.

متن کامل مقاله

طولانی ترین پل شیشه ای جهان در ویتنام افتتاح می شود

به گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست، مای تری تو، معاون مدیر شرکت گردشگری 26 موک چائو گفت: ما پرونده ای را برای به رسمیت شناختن رکورد جهانی گینس به عنوان طولانی ترین پل شیشه ای عابر پیاده در جهان ارائه کرده ایم.

متن کامل مقاله

بزرگترین رویدادهای دوحه در طول جام جهانی

جام جهانی فوتبال قطر 2022 بزرگترین رویدادی است که دوحه تا به حال به خود دیده است و این فقط فوتبال نیست که هواداران را سرگرم می کند. کمیته عالی، موزه‌ های قطر و سایر نهادهای این شهر هزاران کار سرگرم‌ کننده را برای انجام دادن در دوحه در مدت برگزاری جام جهانی آماده کرده‌ اند و ما آنها را در زیر برای شما جمع‌ آوری کرده‌ ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید