• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه
 • کشور قبرس شمالی در قاره آسیا - توریستگاه

درباره کشور قبرس شمالیقاره

آسیا

واحد پولی

لیر ترکیه

مذاهب

اسلام

مساحت

3,355 کیلومتر مربع

جمعیت

326,000 نفر

پیش شماره کشور

0090

جهت رانندگی

از سمت چپ


موقعیت جغرافیایی قبرس شمالی
قبرس شمالی، به طور رسمی جمهوری ترکی قبرس شمالی، یک دولت غیر رسمی است که شامل شمال شرقی جزیره قبرس می شود. قبرس شمالی تنها توسط ترکیه به رسمیت شناخته می شود و از نظر سایر کشورها بخشی از جمهوری قبرس است. 
قبرس شمالی از نوک شبه جزیره کارپاس در شمال شرقی تا خلیج مورفو، کیپ کورماکیتس و غربی ترین نقطه آن، منطقه جدا شده کوکینا گسترش یافته و جنوبی ترین نقطه آن روستای لوروجینا (Louroujina) است. یک منطقه حائل تحت کنترل سازمان ملل متحد بین قبرس شمالی و بقیه جزیره امتداد یافته که نیکوزیا، بزرگترین شهر جزیره و پایتخت آن را به دو قسمت تقسیم می کند.
دلیل تقسیم قبرس به دو منطقه، یک کودتا در سال 1974 بود که به عنوان بخشی از تلاش برای الحاق این جزیره به یونان، باعث حمله ترکیه به قبرس شد. این امر منجر به خروج بیشتر مردم یونانی قبرس از شمال جزیره و فرار ترکان قبرس از جنوب شد که در نهایت منجر به اعلام یک طرفه استقلال توسط بخش شمالی جزیره در سال 1983 شد. به دلیل عدم به رسمیت شناخته شدن، قبرس شمالی برای حمایت اقتصادی، سیاسی و نظامی به شدت به ترکیه وابسته است.
از آن زمان تلاش ها برای دستیابی به راه حلی برای پایان اختلاف در قبرس بی نتیجه بوده است و ارتش ترکیه هنوز نیروی زیادی در قبرس شمالی دارد. در حالی که حضور این نیروها توسط دولت ترک قبرس شمالی پشتیبانی می شود، ولی جمهوری قبرس، اتحادیه اروپا به طور کلی جامعه جهانی آن را به عنوان یک نیروی اشغالگر می دانند و حضور آن در چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد نکوهش قرار گرفته است. 
قبرس شمالی یک نظام نیمه جمهوری دموکراتیک با میراث فرهنگی غنی و تحت تأثیرات مختلف اقتصادی و همچنین تحت سلطه بخش خدمات است. اقتصاد این منطقه طی سال های دهه 2000 و 2010، با سرانه تولید ناخالص ملی که در دهه 2000 بیش از 3 برابر شد شاهد رشد بوده است، اما تحریم های تجاری بین المللی و تعطیلی رسمی بنادر قبرس شمالی توسط جمهوری قبرس، مانع ادامه این رشد شد. قبرس شمالی یک کشور ناظر سازمان همکاری اقتصادی و سازمان همکاری اسلامی تحت عنوان "دولت ترکی قبرس" و PACE تحت عنوان "جامعه ترکی قبرس" است.

جمعیت و دین
اولین سرشماری رسمی قبرس شمالی در سال 1996 انجام شد و جمعیت ثبت شده آن 200587 نفر بود. سرشماری دوم که در سال 2006 انجام شد، جمعیت قبرس شمالی را 265 هزار و 100 نفر نشان داد که اکثریت آن را ترک های بومی قبرسی (از جمله پناهندگان قبرس جنوبی) و شهرک نشینان ترکیه تشکیل می دادند. از 178 هزار شهروند ترک قبرسی، 82٪ بومی قبرس هستند (145000) و از 45 هزار فرد متولد شده از پدر و مادر غیر قبرسی، تقریباً 40٪ (17000) از آن ها در قبرس متولد شده اند. این رقم برای غیر شهروندان از جمله دانشجویان، کارگران مهمان و ساکنان موقت، 78 هزار نفر بود. سومین سرشماری رسمی قبرس شمالی در سال 2011 انجام شد که تحت نظارت ناظران سازمان ملل انجام گرفت و جمعیت آن برابر 294906 نفر بود.
اکثریت ترک های قبرس (99 درصد) مسلمانان سنی مذهب هستند. قبرس شمالی یک کشور سکولار است و الکل به طور مکرر در جامعه مصرف می شود و بیشتر زنان ترک قبرسی روسری به سر نمی کنند. اما روسری بعضا توسط شخصیت های معروف بعنوان نمادی از فرهنگ ترکی ساکنان، یا به عنوان یک نوع لباس محافظه کارانه استفاده می شود. با این حال، برخی از سنت های مذهبی هنوز در جامعه وجود دارند و مردان ترک قبرسی مطابق با اعتقادات مذهبی ختنه می شوند.

زبان قبرس شمالی
زبان رسمی و غالب در قبرس شمالی ترکی است. ترک های قبرسی دارای یک گویش منطقه ای هستند که با گویش در سرزمین اصلی ترکیه متفاوت است، اگرچه زبان اصلی یکسان است و به ندرت مشکلات ارتباطی بین مردم این دو منطقه وجود دارد. انگلیسی نیز در قبرس شمالی به طور گسترده ای صحبت می شود زیرا بسیاری از مردم قبرس اقوامی دارند که در انگلیس زندگی می کنند و همچنین انگلیسی در مدارس قبرس تدریس می شود. 

واحد پول
واحد پول رسمی در قبرس شمالی لیر ترکیه (TL) است که از 100 کُروش جدید (Kurus) تشکیل می شود. پوند استرلینگ و یورو به طور کلی در برابر لیر ترکیه ارزهای قوی هستند و به همین دلیل تعطیلات و هزینه زندگی به طور کلی برای بازدیدکنندگان انگلیسی و منطقه یورو از قبرس شمالی مقرون به صرفه است. اسکناس های لیر ترکیه در قالب های 1 (خیلی کم)، 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیر وجود دارد. لیر در واحد های 1 (خیلی کم)، 5، 10، 25 و 50 به سکه های کروش تقسیم می شود. 

تاریخچه قبرس شمالی
قبرس یکی از اولین جزایری است که شواهدی از اولین سکونتگاه بشر در آن یافت شده و قدمت آن به دوران نو سنگی برمی گردد. همچنین در جزیره کوچک پترا تو لیمنیدی که از بقایای کاخ وونی قابل مشاهده است، آثار هنری پیدا شده است که نشان می دهد این یکی از اولین مکان های سکونت انسان بوده است. موقعیت مکانی قبرس در راه بسیاری از مسیرهای اصلی تجاری دریایی قرار گرفته که اهمیت استراتژیک آن را تضمین کرده است. از همان آغاز این جزیره توسط نژادها و اقوام زیادی اشغال شده است که همه آن ها ردپای حضور خود را به جا گذاشته اند.
تصور می شود که نام "قبرس" از مس گرفته شده است، زیرا این جزیره از نظر سنگ معدن مس غنی است و استخراج و فرآوری مس در این دوره منبع ثروت قابل توجهی بود. این جزیره به طور عمده تحت حاکمیت هیتیت ها بود، هرچند برخی شواهد از حضور نژادهای دیگر خبر می دهد که در آن زمان در اینجا زندگی می کردند. با این حال، تعداد مهاجران یونانی جزیره پس از جنگ تروا به تعداد قابل توجهی رسید و شهرهای پادشاهی تقریبا در قرن دهم قبل از میلاد شکل گرفتند. در قرون بعدی، این جزیره یا حداقل بخش هایی از آن تحت حاکمیت فنیقی و آشوری قرار گرفت. 
در ادامه قبرس تحت سلطنت روم قرار گرفت و در حدود سال 50 قبل از میلاد به یک استان رومی کامل تبدیل شد. سپس این جزیره توسط مارک آنتونی به کلئوپاترا هدیه داده شد، اما در عرض چند سال به دولت روم بازگشت. این جزیره مسیحیت را پذیرفت و در این فرآیند به اولین زیرمجموعه روم تبدیل شد که این دین را در بر می گرفت. در این دوره، این جزیره تحت تأثیر چندین زمین لرزه و قحطی بزرگ قرار گرفت و خسارات زیادی به شهرهای بزرگ، از جمله پایتخت رومی آن سالامیس وارد شد که در نتیجه متروکه شد. در دوره بعدی قرون وسطی، امپراتوری روم به دو نیمه تقسیم شد و قبرس تحت حاکمیت بیزانس قرار گرفت. اگرچه قبرس در هزاره اول میلادی تحت تعدادی از حملات اعراب قرار گرفت، اما برای حدود سه قرن این جزیره موقعیت منحصر به فردی داشت که به طور مشترک توسط اعراب و بیزانسی ها اداره می شد. این امر تا قرن دوازدهم میلادی ادامه داشت، زمانی که این جزیره به دست مسیحیان سقوط کرد و تحت حکومت ریچارد شیر دل درآمد.
گرچه تغییرات زیادی در این مدت اتفاق افتاد، این حکومت عمر کوتاهی داشت و در کمتر از ده سال، لوزینیان قبرس را اشغال و کلیسای لاتین را تأسیس کردند. حکومت لوزینیان مدت قابل توجهی به طول انجامید و این جزیره جایگاه خود را به عنوان یک مرکز بسیار مهم برای تجارت بین اروپا، آسیا و آفریقا تثبیت کرد. بازرگانان جنوایی قدرت روزافزونی پیدا کردند و در سال 1489، ملکه کورنارو مجبور شد جزیره را به ونیز بفروشد. 
بسیاری از کارهای اصلی ساختمانی جزیره مربوط به دوران حکومت ونیز است که با افزودن استحکامات قابل توجه در شهرها، از جمله موارد خاص دیوارهای شهر فاماوتا و قلعه کرنیا همراه بود. با این حال، این دوره با حملات فزاینده ای از سوی امپراتوری عثمانی شناخته می شود و عثمانی ها سرانجام قبرس را در سال 1570 تصرف کردند. حکومت عثمانی برای مدت طولانی در این جزیره حضور داشت و اگرچه وضعیت جزیره بارها تغییر کرد، تنها پس از جنگ روس - ترک بود که حکومت در سال 1878 تغییر کرد. در این سال طبق کنوانسیون قبرس، این جزیره به یک کشور تحت الحمایت انگلیس تبدیل شد و به دنبال جنگ جهانی اول و انحلال نهایی امپراتوری عثمانی، قبرس رسما ضمیمه انگلیس و به یک مستعمره این امپراتوری تبدیل شد، که تا اواخر دهه 1950 نیز ادامه داشت. 
در دهه 1960، این جزیره دارای یک دولت تقسیم شده بود که دارای یک رئیس جمهور یونانی قبرسی و یک معاون رئیس جمهور ترکی قبرسی بود. بعلاوه، نمایندگی از نظر اعضای پارلمان تقریبا با جمعیت متناسب بود و شهرداری های جداگانه ای با روسای یونانی و ترکی تأسیس شدند. در نهایت در پی ناآرامی های مدنی مهمی که بوجود آمد، باعث شد سازمان ملل نیروهای حافظ صلح خود را به این منطقه اعزام کند. 
در سال 1974، عناصر یونانی قبرسی با انجام یک کودتای نظامی، کل دولت را در دست گرفتند. در پاسخ، نیروهایی از سرزمین اصلی ترکیه به قبرس حمله کردند و پس از آتش بس، این جزیره تقسیم شد. پس از این اتفاق، ترک های قبرسی به شمال جزیره و یونانیان قبرسی به جنوب منتقل شدند. شمال توسط ترکیه به عنوان دولت فدرال ترکیه قبرس شمالی شناخته شد که بعدا نام آن به TRNC یا جمهوری ترکی قبرس شمال تغییر یافت. 
در حال حاضر تعدادی گذرگاه مرزی وجود دارد و شهروندان قبرسی در هر دو طرف آزاد هستند که عبور کنند و بسیاری از آن ها به طور روزانه نه تنها برای گردشگری، بلکه همچنین می توانند برای خرید و کار نیز از این مرزها عبور کنند. هر دارنده گذرنامه اتحادیه اروپا می تواند با خیالی آسوده از مرز عبور کند، به این معنی که سفر به قبرس شمالی اکنون تقریبا از هرجایی امکان پذیر است. اگرچه دو طرف همچنان تقسیم شده اند، اما نیمه اول قرن بیست و یکم شاهد برطرف کردن موانع بوده و به احتمال زیاد موفقیت تجارب و کسب و کار در جایی که سیاست شکست خورده باشد، افزایش می یابد. 

تعطیلات رسمی قبرس شمالی

1 ژانویه - روز سال نو
در قبرس نیز مانند سایر نقاط جهان جشن های بزرگی در شب سال نو برگزار می شود. در قبرس شمالی، این شب با شادمانی، آوازخوانی و آتش بازی های جذاب برای استقبال از سال نو همراه است. اگرچه برخی از خانواده ها این را یک جشن سکولار می دانند، اما درختان کریسمس در بعضی از خانه ها و مدارس چراغانی می شوند و برخی اوقات نیز مردم به یکدیگر هدیه می دهند.

23 آوریل - حاکمیت ملی ترکیه و روز کودک
در سراسر ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی این روز با مراسم و اجراهای گسترده ای همراه است. 23 آوریل مطابق با آغاز حکمرانی مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه، به فرزندان این کشور اختصاص داده شده است تا تأکید کند که آن ها نماینده آینده ملت جدید هستند. در 23 آوریل 1920، در مدت جنگ استقلال بود که مجمع ملی بزرگ در آنکارا تأسیس شد و متعاقبا پایه های جدید و مستقل ترکیه را پایه گذاری کرد. 

1 مه - روز کارگر
روز کارگر که به آن روز مه نیز گفته می شود، در بیشتر کشورهای اروپایی جشن گرفته می شود. این روز به عنوان یک تعطیلات شناخته می شود که ناشی از تلاش های جنبش اتحادیه کارگری برای جشن گرفتن دستاوردهای اقتصادی و اجتماعی کارگران است. با این حال، در قبرس شمالی این تعطیلات رسمی برای همه مردم نیست و در این روز فقط ادارات دولتی تعطیل هستند.

19 مه - روز بزرگداشت آتاتورک و روز ورزش و جوانان
این تعطیلات ملی سالانه ترکیه برای بزرگداشت آغاز جنگ استقلال ترکیه است که توسط مصطفی کمال آتاتورک در سامسون، بهترین نقطه در ساحل دریای سیاه در 19 می 1919 آغاز شد. این روز بزرگداشت آزادسازی آناتولی و استانبول است که توسط نیروهای دریایی کشورهای خارجی اشغال شده بود. خود آتاتورک 19 ماه می را به عنوان "روز جوانان و ورزش" اعلام کرد و از این رو برای بزرگداشت بنیانگذار کشور این روز، چنین نامیده می شود. در مدت این تعطیلات که در سراسر ترکیه و همچنین قبرس شمالی برگزار می شود، مقامات ارشد غیرنظامی و نظامی در مراسمی در آنیت کبیر، مقبره آتاتورک در آنکارا شرکت می کنند.

20 ژوئیه - مداخله ترکیه (روز صلح و آزادی)
تاریخ 20 جولای 1974 یک نقطه عطف مهم در تاریخ قبرس است. تقسیم جزیره که تا به امروز ادامه یافته ریشه در مبارزه خشونت آمیز بین مهاجمان یونانی و ترک دارد. در 15 جولای 1974 کودتایی با هدف اتحاد جزیره با یونان توسط نیروهای ارتش یونان علیه اسقف اعظم وقت ماکاریوس و دولت وی انجام گرفت. در طی روزهای پس از سرنگونی، بسیاری از روستاهای ترکی قبرس ویران شده و ساکنان آن ها توسط یونانیان قبرس کشته شدند. 5 روز بعد، ترکیه به این قتل عام پاسخ داد و در 20 جولای 1974، مداخله نظامی را آغاز کرد که به آن عملیات صلح ترکیه نیز گفته می شود. نیروهای ترکیه برای جلوگیری از خونریزی و تأمین امنیت ترک های قبرس به شمال جزیره حمله کردند. از زمان حادثه دلخراش سال 1974، قبرس همچنان تقسیم شده است و یک سوم قسمت شمالی توسط ترک های قبرس و دو سوم قسمت جنوبی جزیره تحت کنترل قبرس یونانی است. در قبرس شمالی، روز صلح و آزادی به عنوان سالگرد اشغال قسمت شمالی جزیره توسط نیروهای ترک در سال 1974 جشن گرفته می شود و با مراسم اهتزاز پرچم ترکیه و قبرس شمالی و رژه های پروازی نظامی قابل توجه همراه است.

1 اوت - تاریخ تأسیس T.M.T (روز مقاومت اجتماعی)
پس از سال 1956، اوضاع سیاسی قبرس که آن زمان مستعمره انگلیس بود همچنان متشنج بود، زیرا ناآرامی مداوم بین اکثریت یونانی قبرس و اقلیت ترک قبرس وجود داشت. TMT (سازمان مقاومت ترکیه) در اوایل سال 1958 برای مقابله با EOKA (سازمان ملی مبارزان قبرس) و با هدف مبارزه برای تقسیم جزیره بین یونان و ترکیه تاسیس شد. 

30 اوت - ظفر بایرام (روز پیروزی)
نیروهای ترکیه با هدایت مصطفی کمال آتاتورک، در آزادی و حمله بزرگ علیه نیروهای متجاوز (یونانی) پیروز شدند. این حمله در 26 اوت 1922 آغاز شد و چهار روز بعد در 30 اوت با پیروزی کامل ترکیه پایان یافت. در روز پیروزی، رئیس جمهور، فرماندهان نیروها، ژنرال های ارشد و اساتید نظامی در مراسم تاج گل گذاشتن در مقبره آتاتورک در آنیت کبیر شرکت می کنند.

29 اکتبر - روز جمهوری ترکیه
روز جمهوری ترکیه که با روز جوانان و ورزش و روز پیروزی پیوند خورده است، آخرین قسمت از وقایع زنجیره ای است که در جریان جنگ استقلال در 19 می 1919 اتفاق افتاد. پس از آزادی آناتولی از حکومت خارجی در سال 1919، پیروزی بعدی نیروهای ترکیه در 30 اوت 1922 به رهبری مصطفی کمال آتاتورک راه خود را برای اعلامیه بعدی جمهوری مستقل ترکیه در 29 اکتبر 1923 هموار کرد.

15 نوامبر - روز جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC)
قبرسی های ترک قانون اساسی خود را ابتدا یک سال پس از حمله خونین و درگیری شدید با قبرس یونانی در سال 1975 تصویب کردند و جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC) در 15 نوامبر 1983 توسط جامعه ترک قبرسی تأسیس شد. با این حال فقط ترکیه آن را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می شناسد. قانون اساسی جدید نیز دو سال بعد، در سال 1985 تهیه و تصویب شد.

پایان ماه رمضان یا شکر بایرام (Sugar Bayram)
شکر بایرام که به آن جشنواره قند نیز گفته می شود، در اواخر ماه رمضان برگزار می شود و به مدت سه روز ادامه دارد. این جشن مذهبی با دیدارهای خانوادگی و دادن هدایا و شیرینی به بازدید کنندگان جشن گرفته می شود. در جشن شکر بایرام، با بوسیدن دست های اعضای بزرگتر خانواده به آن ها احترام گذاشته می شود و بسیاری از ترک های قبرس، اگر نه همه آن ها، در مساجد حضور می یابند. در حومه شمالی نیکوزیا، یک منطقه نمایشگاه سرگرم کننده با وسایل تفریحی مخصوص کودکان و غذاهای سنتی و صنایع دستی وجود دارد. رستوران های قبرس شمالی نیز معمولا در شب بیست و هفتم ماه رمضان، یا شبی که قرآن بر پیامبر نازل شد، خالی هستند.

قربان بایرام (عید قربان)
عید قربان (Kurban Bayram) دو ماه پس از شکر بایرام رخ می دهد و چهار روز ادامه دارد. این جشن در میان مسلمانان قبرس کم رنگ شده است. 

شماره تلفن های اضطراری
راهنمای تماس: 118
اپراتور بین المللی: 115
پلیس: 155
آمبولانس: 112
آتش نشانی: 199
گزارش آتش‌ سوزی جنگل: 177

نکته: TRNC Telsim و Turkcell دو اپراتور اصلی GSM هستند که همچنین ارتباطات بین المللی را با رومینگ در خارج از قبرس شمالی فراهم می کنند. هنگام تماس از خارج به قبرس شمالی به کد کشور و کد منطقه نیاز دارید.
کد کشور: 0090
کد منطقه: 0392


نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.
محبوبترین مراکز دیدنی
محبوبترین سرگرمی ها

مقاله های گردشگری

معرفی 28 مکان حیرت انگیز که باور نمی کنید در استرالیا هستند (قسمت دوم)

برای جشن گرفتن بازگشایی مرزهای استرالیا و استقبال دوباره از بازدیدکنندگان بین المللی، ما برخی از باورنکردنی ترین مکان ها را برای بازدید در سرزمین های اقیانوسیه انتخاب کرده ایم. در این مقاله به اطراف استرالیای چندفرهنگی سفر می کنیم و مناظر غیرمعمولی را کشف خواهیم کرد که شما را به این فکر می‌ اندازد که کجای زمین هستید …

متن کامل مقاله

معرفی 28 مکان حیرت انگیز که باور نمی کنید در استرالیا هستند (قسمت اول)

برای جشن گرفتن بازگشایی مرزهای استرالیا و استقبال دوباره از بازدیدکنندگان بین المللی، ما برخی از باورنکردنی ترین مکان ها را برای بازدید در سرزمین های اقیانوسیه انتخاب کرده ایم. در این مقاله به اطراف استرالیای چندفرهنگی سفر می کنیم و مناظر غیرمعمولی را کشف خواهیم کرد که شما را به این فکر می‌ اندازد که کجای زمین هستید …

متن کامل مقاله

با 11 مورد از قدیمی ترین هتل های جهان آشنا شوید

ما به عنوان انسان، برای چندین دهه و حتی قرن ها در حال سفر بوده ایم. هتل ها در سرتاسر جهان پراکنده هستند و بدون توجه به شغل افراد از بازدیدکنندگان استقبال می کنند. اگرچه بسیاری از آنها تغییر کاربری داده یا به موسسات مختلفی تبدیل شده اند، اما برخی از هتل های قدیمی هنوز پابرجا هستند. این مقاله شما را به سفری در زمان می برد، چرا که ما قدیمی ترین هتل جهان را که هنوز در حال استفاده هستند را معرفی می کنیم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید