• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر کو سامویی در کشور تایلند - توریستگاه

آشنایی با کو ساموییاقلیم آب و هوایی

گرم و مرطوب

وسایل حمل و نقل

خطوط اتوبوسرانی,تاکسی,دوچرخه

مساحت

229 کیلومتر مربع

جمعیت

67,265 نفر

زمان پرواز از تهران

8 ساعت
موقعیت جغرافیایی و اطلاعات شهر سامویی
کو سامویی جزیره ای در سواحل شرقی تایلند است و از نظر جغرافیایی در مجمع الجزایر چومپون، بخشی از استان سورات تانی است، اگرچه از سال 2012 کو سامویی به عنوان منطقه شهری به ثبت رسیده و بنابراین اکنون به صورت محلی خودگردان اداره می شود. کو سامویی با مساحت 228.7 کیلومتر مربع، دومین جزیره بزرگ تایلند پس از پوکت است. 
تحولات اخیر، از جمله ساخت استراحتگاه های لوکس، اسپاهای های بهداشتی، چهار بیمارستان بین المللی، فرودگاه بین المللی، بانک ها، رستوران ها و زمین های گلف، باعث شده است که کو سامویی مقصد انتخابی بیش از 2 میلیون گردشگر در سال باشد. در سال 2018، 2.7 میلیون گردشگر از این جزیره دیدن کردند. 
اقتصاد کو سامویی بر اساس صنعت موفق گردشگری و همچنین صادرات نارگیل و لاستیک اداره می شود. این جزیره حتی فرودگاه بین المللی خود، فرودگاه سامویی را دارد که روزانه به بانکوک و سایر فرودگاه های مهم جنوب شرقی آسیا مانند هنگ کنگ، سنگاپور و مالزی پرواز دارد. در حالی که این جزیره مکانی بکر به عموم مردم ارائه می دهد، رشد اقتصادی آن نه تنها رفاه، بلکه تغییراتی در محیط و جزیره ایجاد کرده است.
با وجود پیشرفت، سامویی هنوز حس حضور در یک جزیره ساحلی گرمسیری با تنوع باور نکردنی سواحل آرام و خلیج های اطراف جزیره را ارائه می دهد. 

اقلیم آب و هوایی
کو سامویی دارای آب و هوای گرمسیری است و این جزیره دارای یک فصل خشک است و میانگین بارندگی ماهانه در ماه فوریه به زیر 60 میلی متر (2 اینچ) می رسد. دمای جزیره بسیار بالاتر از آستانه 18 درجه سانتی گراد در طول سال است و در واقع به دمای متوسط 28 درجه سانتی گراد نزدیک تر است. آب و هوا در بیشتر سال گرم و مرطوب است.

تاریخچه کو سامویی
این جزیره احتمالا اولین بار در حدود 15 قرن پیش مسکونی شده و ماهیگیران شبه جزیره مالایی و جنوب چین ساکن آن شده اند. در نقشه های چینی متعلق به سال 1687 این جزیره با نام پولو کورنام (Pulo Cornam) نشان داده شده است.
منشا نام سامویی ناشناخته است. ممکن است از یک کلمه سانسکریت - تامیل به معنی "آب و هوای دریا" آمده باشد. یا ممکن است از نام درختی گرفته شده باشد که در جنوب تایلند یافت می شود. احتمال سوم این است که از تاجران اولیه هاینانی به سامویی سرچشمه گرفته است. در زبان چینی هاینایی، سامویی به معنی "اولین جزیره"، "مانع" یا "دروازه" یا به معنای "ساحل زیبا" است. برخی معتقدند که کلمه "سامویی" از کلمه مالایی سابویی یا "پناهگاه امن" گرفته شده است، اما هیچ گونه تأیید قاطعی بر هیچ یک از این نظریه ها وجود ندارد. کو در زبان تایلندی به معنی "جزیره" است.
تا اواخر قرن بیستم، کو سامویی یک جامعه مستقل خودکفا بود و ارتباط کمی با سرزمین اصلی تایلند داشت. این جزیره تا اوایل دهه 1970 بدون جاده بود و یک سفر 15 کیلومتری از یک طرف جزیره به طرف دیگر می توانست شامل یک پیاده روی در کل روز در میان جنگل های مرکزی کوهستانی باشد. 

غذا و نوشیدنی های کو سامویی

نام پریک کاپی با پاک نو (Nam Prik Kapi with Pak Naw)
این غذا شامل بادمجان تایلندی، خیار و تعداد زیادی از برگ سبزیجات است. نام پریک کاپی (سس میگو) شبیه نام پریک (سس چیلی) است، اما کمی بیشتر طعم میوه ای دارد. شما می توانید نام پریک را به همراه سبزیجات بخورید یا در هنگام خوردن کاری های مختلف کمی از آن را به برنج خود اضافه کنید.
گائنگ سوم پلا ساباروت (Gaeng Som Pla Sabarot)
معنی نام این غذا کاری ترش به سبک جنوبی است. این فوق العاده ترین غذا در جنوب تایلند است، سوپی با طعم فوق العاده خوشمزه که طعم آن مانند یک کاسه آب پرتقال است که گرم شده باشد. این غذا با ماهی و آناناس تهیه می شود، بنابراین شیرینی و ترشی طعم آناناس را دارد و با تندی فلفل قرمز و زردچوبه ترکیب می شود. 
گائنگ گای بان (Gaeng Gai Baan)
این نسخه خاص از گائنگ گای بان با دیگر نسخه های کاری در جنوب تایلند متفاوت است و دارای طعم فلفل سیاه بسیار قوی، همراه با رب کاری معمولی در جنوب تایلند و آب میوه نارگیل می باشد. این غذا بسیار خوشمزه و خامه ای است. ترکیب بین گوشت های انتخاب شده (معمولاً مرغ) و طعم فلفل سیاه، آن را خوشمزه تر هم می کند.
پلا سوم تاد (Pla Som Tod)
پلا سوم تاد یک نوع غذای ماهی به سبک تایلندی است و اغلب بسیار ترش و خوش نمک است. گاهی اوقات به صورت خام تهیه می شود، اما وقتی سرخ شود بافت ترد و خوبی دارد. هنگامی که پلا سوم تاد سرخ شده را می خورید، می توانید برخی از استخوان های ماهی را نیز بخورید، زیرا ترد هستند.  بهتر است این غذا را همراه با برنج میل کنید. 
کالامایی (Kalamae)
این یک دسر شیرین و خوشمزه است که از آرد برنج چسبناک، خامه نارگیل و شکر نخل تهیه می شود. این شیرینی یک دسر محبوب تایلندی است و می توان گفت نسخه تایلندی کارامل فرانسوی است. کالامایی را می توان در بازارهای روزانه هین یای (Hin Yai) و هین تا (Hin Taa) به وفور پیدا کرد.
سوم تام (Som Tam)
سوم تام یک سالاد پاپایایی تند است که با پاپایای سبز خرد شده، بادمجان، لوبیا، سیر، میگوی خشک، رب خرچنگ، بادام زمینی بو داده و چیلی تهیه می شود. این سالاد طعم خاصی دارد و بدون شک یکی از خوشمزه ترین غذاهای جهان است.
اکثر رستوران ها سالاد سوم تام را به عنوان پیش غذا با سبزیجات خام و برنج چسبناک سرو می کنند. این یک گزینه مناسب برای لذت بردن همراه با دوستان و خانواده است.
تام یام (Tom Yum)
تام یام یک غذای کلاسیک در تایلند است. این یک سوپ ترش و در عین حال تند با رایحه ای دلپذیر است. فقط بوی این غذا برای تحریک غدد چشایی فرد کافی است. این سوپ از موادی مانند میگو، گیاهان معطر و مواد تازه مانند گالانگال، آب لیمو ترش، برگ های لیموترش، فلفل چیلی تند و سس ماهی تشکیل شده است. اگرچه این سوپ از لائوس و شمال شرقی تایلند سرچشمه می گیرد، اما محبوبیت آن تا جزیره کو سامویی نیز گسترش یافته است. با این حال، هنگام سفارش سوپ بهتر است اگر نمی توانید یک غذای واقعا تند میل کنید، به سراغ نسخه ای با تندی کمتر بروید. 
پد تایلندی (Pad Thai)
این یک غذای سنتی سالم شامل نودل برنج سرخ شده، پنیر سویا، سس ماهی، تمر هندی، تخم مرغ، موسیر، سویا، شکر نخل، فلفل قرمز و سیر است. در صورت تمایل فرد  می توان مرغ، میگو یا خرچنگ را نیز به غذا اضافه کرد. پد تایلندی در بسیاری از رستوران های تایلندی، مراکز تفریحی و همچنین در امتداد برخی از خیابان ها موجود است. 
کائو پد (Khao Phad)
اصطلاح کائو پد به معنی برنج سرخ شده است. اما اجازه ندهید نام این غذا شما را فریب دهد و فکر کنید که این همان برنج سرخ شده سنتی است. طعم های دلپذیری مانند برنج یاسمن، سیر، تخم مرغ، سس صدف، نمک، شکر و سس سویا در این غذا وجود دارد. این وعده غذایی شامل مرغ یا میگو است که به همراه تخم مرغ، گوجه فرنگی و پیاز تهیه می شود، در نتیجه طعم بسیار عالی دارد. برخی از مواد همراه این غذا شامل برش های گوجه فرنگی و خیار، لیمو و سالاد است.
غذاهای دریایی به سبک تایلندی
کو سامویی جزیره ای است که توسط انواع موجودات دریایی احاطه شده است، که به طور منطقی بر رژیم غذایی مردم آن تأثیر گذاشته است. برخی از غذاهای خوشمزه این جزیره شامل خرچنگ، ماهی مرکب، خرچنگ دریایی، میگو، جلبک دریایی، انواع ماهی و صدف است. هیچ چیز با غذاهای دریایی سامویی و بویژه ماهی های تازه آن که با استفاده از ادویه های سنتی به سبک تایلندی تهیه می شوند قابل مقایسه نیست. برخی از افزودنی های محبوب شامل لیمو، ریحان، سس های نارگیل، تمر هندی و زنجبیل است. مانند بسیاری از غذاهای تایلندی، غذاهای دریایی سامویی بهتر است با برنج میل شوند. 
ساتای (Satay)
افرادی که از کباب لذت می برند عاشق ساتای خواهند شد. این یک غذای گوشتی کبابی است که با سس بادام زمینی سرو می شود. بسته به سلیقه فرد، گوشت می تواند انواع مختلفی از جمله گوشت بره، خوک، مرغ، گوشت گاو، ماهی یا بز داشته باشد. ساتای اگرچه اصالتاً از جاوا در اندونزی سرچشمه گرفته است، ولی یک غذای رایج در رستوران های سامویی، غرفه های کنار جاده و بازارهای خیابانی است که در مینام، لامای، بوپوت و چاونگ پیدا می شود.
کاری ماسامان (Massaman Curry)
این غذا که متأثر از غذاهای هندی و مالایی می باشد در بین مسلمانان تایلندی محبوب است. کاری ماسامان یک خورشت آبدار و تند است که از سیب زمینی، هل، هویج، زیره، جوز هندی، برگ بو، دارچین و بادیان ختایی تهیه شده است. این غذای لذیذ با برنج سفید، گوشت گاو یا مرغ به خوبی ترکیب می شود. 
برنج چسبناک انبه
برنج چسبناک انبه یک وعده غذایی است که نام آن کاملا بیانگر محتویاتش است. این غذا ترکیبی از برنج چسبیده بخارپز با طعم سس نارگیل و انبه های خرد شده خوشمزه است. این غذا یک دسر معمول در تابستان است که انبه های آبدار تایلندی در این فصل می رسند.
تام خا کای (Tom Kha Kai)
تام خا کای یک غذای خوشمزه تهیه شده با مرغ تند گالانگال است که از شیر نارگیل، علف لیمو، قارچ نی، فلفل چیلی، گالانگال، گشنیز، مرغ، و آب لیمو در آن استفاده می شود. این غذا نه تنها طراوت بخش است بلکه مقوی نیز می باشد و در بسیاری از منوی غذاهای تایلندی وجود دارد.
کای پاد مد ما موانگ (Kai Phad Med Ma Muang)
اگرچه به سختی می توان نام این غذا را تلفظ کرد، اما اجازه ندهید که این موضوع شما را از چشیدن طعم فوق العاده آن منصرف کند. این یک غذای دوست داشتنی تهیه شده با بادام هندی و مرغ است که بین مردم محلی و بازدیدکنندگان سامویی محبوب می باشد. این غذای ویژه شامل مرغ سرخ شده و بادام هندی است که با فلفل قرمز و مخلوطی از فلفل دلمه ای قرمز، سبز و زرد و پیاز بهاره طعم دار می شود. کای پاد مد ما موانگ برای سرو با برنج سفید ایده آل است. 
آب میوه و شیک ها (Shakes)
زمانی که صحبت از آب میوه تازه می شود، مغازه های محلی عمدتا آب پرتقال ارائه می دهند و سایر میوه ها عموماً بصورت "شیک" مصرف می شوند. دستور العمل های زیادی وجود دارد، اما محبوب ترین آن ها "شیک میوه مخلوط" معروف است که با میوه های تازه مخلوط شده با یخ خرد شده و شربت نیشکر تهیه می شوند.
"شیک موز"، "شیک انبه" و "شیک خربزه" از جمله محبوب ترین ها هستند. گاهی اوقات مردم تایلند نمک را به این "شیک" ها (یک عادت قدیمی) اضافه می کنند. بنابراین اگر این کار را دوست ندارید، به یاد داشته باشید هنگام سفارش واژه "بدون نمک" را بیان کنید.
نوشیدنی های انرژی زا
این نوشیدنی ها در مجمع الجزایر کو سامویی به وفور یافت می شوند و اغلب توسط حامیان ورزشی بزرگ تولید می شوند. مردم تایلند بسیار از این نوشیدنی‌ ها استقبال می کنند و به دلیل اینکه تقویت کننده هستند بسیار زیاد از آن ها می نوشند. 
نارگیل
کو سامویی با تولید حدود 2 میلیون نارگیل در سال بزرگترین تولید کننده نارگیل در تایلند است. این کافی نیست که بگوییم این میوه نماد جزیره است، مردم تایلند و مسافران در هر رده سنی از این میوه استقبال می کنند و در کل مجمع الجزایر بسیار محبوب است و به صورت تازه و آب میوه سرو می شود. 

رویدادها و مناسب های سامویی

1 ژانویه، روز سال نو
جشن هایی برای آغاز سال جدید در این روز برگزار می شود.
10 ژانویه، روز کودک
در دومین شنبه ماه ژانویه هر سال، جشن خاصی برای کودکان برگزار می شود.  بسیاری از مکان ها اجازه می دهند کودکان در این روز به صورت رایگان یا نصف قیمت از آن ها بازدید کنند.
16 ژانویه، روز معلم
در شانزدهم ژانویه هر سال، همه مدارس تایلند به عنوان ادای احترام ویژه به معلمان تعطیل هستند. 
11 فوریه، روز ماکا بوچا (Makha Buchaa Day)
ماه کامل سومین ماه قمری به این معناست که 1250 نفر از مریدان بودا برای شنیدن موعظه های او آمدند. این یک روز تعطیل عمومی است.
28 فوریه، سال نو چینی
بسیاری از ساکنان کو سامویی از نژاد چینی هستند، بنابراین سال نو چینی در ماه فوریه با شور و هیجان زیاد جشن گرفته می شود. معابد و زیارتگاه های چینی در مینام و هوآ تانون مراکز اصلی جشن ها هستند و در این زمان ارزش بازدید دارند. بوی گوگرد از هزاران ترقه قرمز رنگی که در حال سوختن هستند به شدت در هوا پر می شود. در این روز اجتماعات بزرگی برپا شده و نمایش های چشمگیری از جمله رقص شیر، اجرای آکروباتیک و نواختن درام نیز اجرا می شود.  
2 آوریل، روز تولد شاهزاده خانم تایلند
6 آوریل، روز چاکری (Chakri Day)
یک روز تعطیل عمومی، به یاد پادشاه رامای اول که اولین پادشاه چاکری بود.
13 تا 15 آوریل، جشنواره سونکاران (Songkran)
در مدت 13 تا 15 آوریل، همه مردم سال نو سنتی تایلندی را جشن می گیرند و در هر خانه تصاویر بودا با آب معطر گل رز شسته می شود. مردم همچنین با ریختن کمی آب روی دستان خود به بزرگترهایشان ادای احترام می کنند. در خارج از خانه اما، مردم کمی هیجانی تر عمل می کنند و سطل های آب را روی هر چیزی که حرکت می کند می پاشند.
1 مه، روز ملی کارگر
تعطیلات برای برخی از کارگران کارخانه ها و دفاتر.
5 مه، روز تاجگذاری
یک روز تعطیل عمومی برای بزرگداشت تاجگذاری پادشاه و ملکه در سال 1946.
11 مه، روز شخم زدن
در این روز مراسم مهمی به مناسبت آغاز رسمی فصل کاشت برنج برگزار می شود.
17 مه، روز ویساکا بوچا (Visakha Bucha Day)
ماه کامل ششمین ماه قمری مهمترین روز در تاریخ تقویم مذهبی بودایی است. این روز تولد، روشنگری و مرگ بودا را گرامی می دارد. هر سال در این روز، معلمان مدرسه ها در یک مراسم شمع روشن کرده و در اطراف عبادتگاه اصلی یک معبد محلی حرکت می کنند. آن ها با خود گل، سه چوب معطر و یک شمع روشن دارند و سه بار در اطراف عبادتگاه در جهت عقربه های ساعت قدم می زنند. سپس به خطبه ای از راهب گوش می دهند. این روز همچنین یک روز تعطیل عمومی است.
20 تا 27 مه، رگاتا (Regatta)
هر سال حوالی ماه مه یا ژوئن، مسابقه کو سامویی رگاتا در چاونگ در ساحل شرقی جزیره برگزار می شود. همه قایق های شرکت کننده در ساحل لنگر می اندازند و در کلاس های مختلف تقسیم می شوند. جاذبه اصلی این رویداد مسابقه است و قایق های تفریحی نیز می توانند در آن شرکت کنند. مطمئناً این رویدادی است که بسیاری از شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان را در چاونگ در کو سامویی به خود جلب می کند. 
19 ژوئیه روز کائو پانسا (Khao Phansa Day)
تعطیلات بودایی
28 جولای، تولد ولیعهد
12 اوت، تولد ملکه
جشن تولد ملکه. این روز همچنین روز مادر و تعطیل عمومی است.
 4 تا 13 اکتبر، جشنواره سبزیجات
هر سال در ماه اکتبر، جشنواره گیاهخواری برگزار می شود که به تتساکان کین چه (Thetsakan Kin Che) نیز معروف است. جشن تائوئیست در سراسر تایلند برگزار می شود و 9 روز ادامه دارد. در معابد چینی مراسم های زیادی وجود دارد و همچنین غذایی، به نام چه (Che)، آماده می شود. چه فقط به این معنی است که غذا شامل گوشت نمی شود و قبل از مصرف چه، چند مراسم دیگر نیز برگزار می شود. بنابراین، این فقط نام غذایی است که در معابد تهیه می شود. با این حال،  این سنت گسترش یافته است به طوری که امروزه غذاهای گیاهی در بسیاری از نقاط تهیه شده و هر زمانی تبدیل به یک جشن گیاهخواری شده است. از هر بازدید کننده ای دعوت می شود که در معابد کو سامویی، به عنوان مثال در معبد گوان یو در هوآ تانون، در پایتخت ناتون و در معبد چینی مینام و بسیاری مکان های دیگر شرکت کنند.
23 اکتبر، روز چولالونکورن (Chulalongkorn Day)
23 اکتبر به پاس خدمات پادشاه رامای پنجم که کارهای مهم زیادی را برای تایلند انجام داد، یک روز تعطیل عمومی است. از جمله بسیاری از دستاوردهای وی می توان به الغای برده داری، احداث راه آهن، ایجاد خدمات پست و تلگراف و ایجاد سیستم وزارتخانه اشاره کرد. 
3 نوامبر، لوی کراتون (Loy Krathong)
زیباترین جشنواره های تایلند در ماه کامل دوازدهم ماه قمری برگزار می شود. در این روز کراتون های کوچک با شمعی روشن می شوند و به عنوان هدیه ای به آب مادر، بر روی آب شناور می شوند. در این روز مردم بابت آلوده کردن آب طلب بخشش می کنند و قول می دهند در آینده بهتر عمل کنند.
5 دسامبر، تولد پادشاه
جشن تولد پادشاه، این روز همچنین روز پدر و تعطیل عمومی است.
10 دسامبر، روز قانون اساسی
این یک روز تعطیل عمومی به مناسبت آغاز سلطنت مشروطه در سال 1932 است.
31 دسامبر، شب سال نو
جشن هایی برای استقبال از آغاز سال جدید برگزار می شود.

شماره تلفن های اضطراری

اورژانس عمومی: 191
 پلیس گردشگری: +66 (0) 77 421 281
 خط تلفن پلیس توریستی: 1699
 آتش نشانی: 199 یا 106
 فوریت 24 ساعته (بیمارستان سامویی بانکوک): +66 (0) 77 429 500
 تلفن امداد سامویی (آمبولانس داوطلب/امدادگران): +66 (0) 77 421 444
 بیمارستان بین المللی بندون: +66 (0) 77 245 236-9
 بیمارستان سامویی بانکوک: +66 (0) 77 429 500
 بیمارستان سامویی: +66 (0) 77 421 230-2
 بیمارستان بین المللی سامویی: +66 (0) 77 422 272
 بیمارستان بین المللی تایلند: +66 (0) 77 414 400
 فشرده سازی غواصی: +66 (0) 77 427 427درباره حمل و نقل شهری

حمل و نقل بین شهری

هواپیما
فرودگاه کو سامویی (USM) یک فرودگاه خصوصی است که در ابتدا توسط بانکوک ایرویز ساخته شد و هنوز هم اپراتور اصلی است و برای مدت طولانی تنها ایرلاینی بود که به کو سامویی خدمات ارائه می داد. این ایرلاین تقریبا هر ساعت به مقصد بانکوک پرواز دارد و بلیط ها بر اساس استانداردهای تایلند گران هستند و رزروهای قبلی بین 3000 تا 4500 بات برای سفرهای یک طرفه هزینه دارد، در حالی که هزینه رزروهای لحظه آخری ممکن است دو برابر بیشتر باشد. همچنین پروازهای روزانه به پوکت و از پوکت با پرداخت 2000 تا 3000 بات انجام می شود. دو پرواز روزانه نیز از چیانگ مای وجود دارد (اما فقط یک پرواز مستقیم در روز از کو سامویی در دسترس است). 
یکی از ویژگی های پروازهای بین المللی وجود یک بخش رایگان است که غذا و نوشیدنی را برای همه مسافران در یک سالن راحت فراهم می کند. با غذا، نوشیدنی و اینترنت بیسیم ارائه شده، انتظار سوار شدن به هواپیما نسبتا راحت تر می شود.
علاوه بر بانکوک ایر، روزانه دو پرواز از بانکوک با خطوط هوایی تایلند و همچنین برجایا ایر (Berjaya Air) و فایرفلای (Firefly) از فرودگاه سوبانگ (فرودگاه کوچک شهر با 30 دقیقه فاصله از مرکز شهر کوالالامپور) و فرودگاه بین المللی پنانگ مالزی به مقصد فرودگاه کو سامویی انجام می شود. 
حمل و نقل زمینی از فرودگاه به راحتی در دسترس است. هزینه کرایه یک صندلی در مینی بوس برای سفر 20 دقیقه ای تا چاونگ 120 بات برای هر نفر است. مینی بوس خصوصی سریعتری نیز در دسترس است که 400 بات به بالا هزینه خواهد داشت. در فرودگاه هیچ تاکسی واقعی وجود ندارد و از آنجا که بسیاری از رانندگان از تاکسیمتر خود استفاده نمی کنند، احتمالا اگر سعی کنید از تاکسی های خارج از فرودگاه استفاده کنید نیز مبلغ مشابهی را پرداخت خواهید کرد. 
اگر به همراه همسر یا خانواده خود هستید، احتمالا برخی از زنان جوان با در دست داشتن تابلوهایی برای جلب توجه شما برای اقامت در برخی از هتل های سطح بالا به شما نزدیک می شوند. آن ها از شما می پرسند در کجا می خواهید اقامت کنید و بر اساس پاسخ، اگر قول بدهید در هتلی که آن ها به شما پیشنهاد می کنند (از پیشنهاد آن ها اجتناب کنید) اقامت کنید، به شما پیشنهاد تاکسی رایگان می دهند.
فرودگاه های جایگزین دیگر برای پرواز به کو سامویی شامل فرودگاه سورات تانی و فرودگاه چومپون در سرزمین اصلی با وجود کشتی های خوب برای رسیدن به کو سامویی است. این فرودگاه ها اغلب به طور قابل توجهی ارزان تر هستند و توسط شرکت های هواپیمایی ارزان قیمت و عالی مانند ایر آسیا و نوک ایر ارائه می شوند. 

قایق 

از چومپون به کو پانگان
لومپرایا (Lomprayah) اپراتوری است که یک سرویس ترکیبی اتوبوس/کاتاماران سریع السیر را از بانکوک به سمت کو سامویی ارائه می دهد که حدود 11 ساعت طول می کشد (5.5 ساعت آن با قایق است) و هزینه آن حدود 1250 بات (1000 بات برای مسیر برگشت) است. اتوبوس در هوآهین و سپس در چومپون توقف می کند، از آنجا با کشتی سفر در مسیر کو نانو یوان، کو تائو و کو پانگان به سمت کو سامویی ادامه می یابد. این مسیر بسیار تماشایی است و راه خوبی برای دیدن روستا و جزایر اطراف است. یک گزینه برای سفر با اتوبوس، یک پرواز 50 دقیقه ای از بانکوک به فرودگاه چومپون از طریق خط هوایی نوک ایر و سپس ادامه سفر با کشتی های سریع السیر است که در طول مسیر در کو تائو توقف می کنند. 
کاتاماران سریع السیر لومپرایا گزینه خوب و سریعی برای رسیدن به سامویی از کو تائو یا کو پانگان است و همچنین راهی مناسب برای رسیدن به این جزایر از طریق بانکوک است. علاوه بر این، قایق های تندرو و کشتی های دیگر اپراتورها نیز در دسترس هستند. 

از سورات تانی
هر دو ایستگاه قطار و فرودگاه سورات تانی (URT)، خدمات ترکیبی اتوبوس/کشتی به کو سامویی را با هزینه 200 تا 300 بات ارائه می دهند. برخی از آن ها شامل 60 دقیقه سفر با اتوبوس تا اسکله دانساک و 90 دقیقه سفر با کشتی است. برخی دیگر شامل 30 دقیقه سفر با اتوبوس می شود، اما سفر با کشتی به زمان بیشتری نیاز دارد. بلیط ها توسط نمایندگان متعدد اپراتورها به فروش می رسند و هزینه آن ها کمتر از 300 بات است. بسیاری از خدمات کشتی های مستقیم از جمله قایق سریع (3 حرکت روزانه، حدود 3 ساعت و هزینه 150 بات) و قایق های شبانه آهسته (6 تا 7 ساعت) از سرزمین اصلی سورات تانی ارائه می شود.  

حمل و نقل درون شهری

تاکسی
تاکسی سامویی (Samui Taxi) یک تاکسی سرویس عمومی است. با این حال، رانندگان آن خیلی مایل به استفاده از تاکسی مترهای خود نیستند (برخلاف بانکوک) و به ویژه در سواحل محبوب یا نقاط ورودی به جزیره، تمایل دارند از خارجی ها بسیار بیشتر از حد معمول کرایه بگیرند. برای سفر به چاونگ یا ساحل لامای معمولاً می توانید چانه بزنید و برای این مسیر، باید حداقل 400 بات یا حتی بهتر از آن، 300 بات بپردازید که هنوز هم بیشتر از نرخ تاکسی های بانکوک است. با این حال، در سواحل محبوب گاهی اوقات پرداخت کرایه معقول غیرممکن است و برای جلوگیری از پرداخت کرایه اضافه بهتر است فقط به منطقه ای بروید که ساکت تر و دورتر از هتل های مجلل است. 
نویگو سامویی (NaviGo Samui) یک برنامه موبایل برای تاکسی است که شبیه برنامه Uber و GrabTaxi در کشورهای غربی می باشد. هنگامی که برنامه را بر روی موبایل خود نصب کنید می توانید سریعا تاکسی سفارش دهید و زمان انتظار معمولا بین 5 تا 10 دقیقه است. کرایه ها بر اساس تاکسی متر محاسبه می شوند و پیش از تأیید سفارش، برآورد کل کرایه قابل مشاهده است. همه تاکسی ها دوربین داخلی دارند و رانندگان خوب انگلیسی صحبت می کنند. این سرویس یک جایگزین خوب و ایمن برای تاکسی های معمولی است تا از پرداخت کرایه های نامعقول جلوگیری کنید. با این حال در تعطیلات عمومی، انتظار نداشته باشید که هیچ راننده نویگو شما را از فرودگاه به شهر منتقل کند.

تاکسی فرودگاهی و ترانسفر
بعد از سالن ورود در فرودگاه سامویی یک پیشخوان تاکسی وجود دارد. با این حال، صف های طولانی و انتظار برای سرویس گرفتن خیلی آزاردهنده است. تاکسی های دیگری نیز پشت این بخش قرار دارند که نرخ کرایه آن ها ممکن است بیشتر باشد. شاید بهتر است تاکسی یا مینی بوس خود را از قبل به صورت آنلاین رزرو کنید. تاکسی های سامویی با دریافت 440 بات مسافران را از چاونگ سوار می کنند و در محل مخصوص خود همیشه حضور دارند.

اتوبوس
وانت ها یا وسایل حمل و نقل عمومی به نام سونگتیو (songthaews) به عنوان اتوبوس عمل می کنند. برای رفتن از اسکله ناتون به بوپوت/چاونگ، سوار یک سونگتیوی قهوه ای شوید که در فواصل منظم حرکت می کند و 50 بات از بوپوت و یا به بوپوت هزینه دارد. در زمان سوار شدن حتما از راننده بپرسید که آیا به مسیری که می خواهید می رود. اگر می خواهید به مکان خاصی بروید، یک تاکسی یا سونگتیو اجاره کنید و ابتدا با آن ها درباره قیمت مذاکره کنید.

موتورسیکلت
بسته به اندازه و توان، موتورسیکلت ها را تقریبا در هر نقطه از کو سامویی با پرداخت 120 تا 700 بات در روز می توان اجاره کرد (هزینه اجاره یک اسکوتر کوچک 125 سی سی حتی در زمان سال نو نباید بیش از 200 بات باشد). توصیه می شود فقط از یک شرکت معتبر اجاره کنید زیرا گزارش هایی مبنی بر کلاهبرداری وجود دارد. برخی از مکان ها عمدا موتورسیکلت هایی را که اجاره داده اند می دزدند. همچنین موتورها بیمه ندارند و اگر گفته شود بیمه دارند، حقیقت ندارد.
قرارداد اجاره را با دقت بخوانید، زیرا در بسیاری از موارد (که در سایر مناطق تایلند معمول نیست، به عنوان مثال در چیانگ مای) بیان می کنند که شما نمی توانید هیچ قسمت شکسته یا آسیب دیده را خودتان تعویض کنید. این یک کلاهبرداری است زیرا آن ها قطعه ای که باید تعویض شود را با قیمتی چندین برابر بیشتر (که بعضاً در توافقنامه نیز ذکر شده است) برای شما جایگزین می کنند. به همین دلیل، موتور را به دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که قبل از سوار شدن، هرگونه خراش یا آسیب احتمالی در قرارداد نوشته شده است. 
به احتمال زیاد مغازه های کرایه موتورسیکلت گذرنامه شما را به عنوان وثیقه دریافت می کنند. این یک عمل رایج در تایلند است و به خودی خود نباید نگران کننده باشد. اما اکثر خدمات مشاوران مسافرتی دولت توصیه می کنند که به دلایل واضح پاسپورت خود را در هر جایی به عنوان ودیعه نگذارید. کلاهبرداران ممکن است که گذرنامه شما را به عنوان "گروگان" نگه دارند تا زمانی که شما مبلغ مورد نظر آن ها را پرداخت کنید. به همین دلیل، عاقلانه نیست که موتور خود را درست قبل از پایان سفر بازگردانید. حداقل چند ساعت، یا شاید یک روز زودتر برگردانید تا برای حل مشکلات احتمالی زمان داشته باشید. اگر خواسته های مغازه داران به وضوح غیرقانونی است، با پلیس گردشگری تماس بگیرید.

موتورسیکلت برقی
موتورهای برقی نیز وجود دارند که گزینه خوبی هستند زیرا نیازی به مجوز بین المللی ندارند و می توانند مسافت زیادی را طی کنند. در حال حاضر اجاره دهندگان می توانند به جای گذرنامه شما، از پول هم بابت ضمانت استفاده کنند، بنابراین بسیاری از مشکلاتی که در بالا مطرح شد را نخواهید داشت.

دوچرخه
دوچرخه را می توان با قیمت بسیار ارزان در کو سامویی اجاره کرد و نباید بیش از 200 بات در روز هزینه داشته باشد. 

ماشین
گزینه های زیادی برای اجاره ماشین در کو سامویی وجود دارد، از جمله شرکت های بین المللی مانند Budget و Avis. قیمت ها نسبتاً گران هستند (800 تا 1500 بات در روز برای یک ماشین کوچک)، اما راحتی سفر با یک ماشین کوچک دارای تهویه مطبوع ممکن است ارزش آن را داشته باشد. می توانید در فرودگاه یا مکان های دیگری ماشین را اجاره کنید. رانندگی در جزیره به شرطی که با سرعت زیاد رانندگی نکنید، آسان است. اجاره ماشین تقریبا به راحتی امکان دسترسی به تمام مناطق جزیره را فراهم می کند. نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهرنظرها

 • 0 0

  بهشت روی زمین

محبوبترین مراکز دیدنی

مقاله های گردشگری

معرفی 9 کشور کوچک که می توانید در یک روز همه جای آن را ببینید!

از کشورهایی دیدن کنید که به قدری کوچک هستند که فقط در یک روز می توانید آنها را کاوش کنید! از جذابیت تاریخی سن مارینو گرفته تا شهر مجلل موناکو و مناظر زیبای لیختن اشتاین، خود را برای سفری بی نظیر در میان این کشورهای کوچک آماده کنید و در عرض یک روز آنها را به طور کامل کاوش کنید. برای آشنایی بیشتر با این کشورها ادامه مطلب را بخوانید.

متن کامل مقاله

با 12 مورد از قدیمی ترین شهرهای جهان آشنا شوید

اگرچه تعیین قدیمی ترین شهرهای جهان در تاریخ باستان یک کار پیچیده است، اما محققان در مورد چیزهای زیادی بحث کرده اند تا به نتیجه برسند. این بدان معناست که عنوان نهایی «قدیمی‌ ترین شهر جهان» همیشه موضوعی قابل بحث باقی می‌ ماند، اگرچه نمی‌ توانیم رقبای قدرتمند خاصی را که در این فهرست هستند نادیده بگیریم.

متن کامل مقاله

معرفی 5 مکان مقرون به صرفه برای زندگی کوچ نشینی دیجیتال در آسیا

به دنبال مکانی مقرون به صرفه برای زندگی به عنوان یک کوچ نشین دیجیتالی هستید؟ با ارزان‌ترین نقاط مهم کوچ نشینی دیجیتال در آسیا آشنا شوید! بسیاری از محبوب ترین مقاصد کوچ نشینی دیجیتالی در جهان ارزان نیستند. حتی در آسیا، جایی که می‌ توانید ارزان‌ ترین شهرها را برای کوچ نشینی دیجیتالی پیدا کنید، باید بدانید کجا را جستجو کنید.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید