• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه
 • شهر پنانگ در کشور مالزی - توریستگاه

آشنایی با پنانگکشور

اقلیم آب و هوایی

استوایی

وسایل حمل و نقل

خطوط اتوبوسرانی,تاکسی,تراموا

مساحت

1,048 کیلومتر مربع

جمعیت

1,783,000 نفر

زمان پرواز از تهران

8.45 ساعت

موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر

پنانگ یکی از جزایر و ایالت های مالزی است که در ساحل شمال غربی شبه جزیره مالزی و در کنار تنگه مالاکا واقع شده است. این جزیره دارای دو بخش است، بخش اول جزیره پنانگ می باشد که مرکز آن جورج تاون (George Town) است و بخش دوم سبرانگ پرای می باشد (Seberang Perai) که در شبه جزیره مالزی واقع شده است. این دو بخش توسط دو پل به نام های پل پنانگ و پل سلطان عبدالحلیم معظم شاه به هم متصل شده اند که طولانی ترین پل های مالزی نیز می باشند. پل دوم از ماه مه سال 2019، به عنوان طولانی ترین پل روی دریا در جنوب شرقی آسیا نیز شناخته می شود. پنانگ از نظر وسعت دومین ایالت کوچک مالزی می باشد و از شمال و شرق با کداه (Kedah) و از جنوب با پراک همسایه (Perak) است. 

این ایالت بالاترین تراکم جمعیت کشور را دارد و یکی از شهری ترین ایالت های مالزی است. از نظر جمعیت سبرانگ پرای دومین شهر بزرگ مالزی است و جمعیت ناهمگن آن از نظر قومی، فرهنگی، زبانی و مذهبی بسیار متنوع است. گذشته از سه نژاد اصلی مالزیایی، چینی و هندی، پنانگ میزبان جوامع قابل توجهی از مردم اوراسیا، سیام و افراد تبعیدی است و مرکز تاریخی جورج تاون، مرکز این ایالت به عنوان یک میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. 

تاریخ مدرن پنانگ از سال 1786 و با تاسیس جورج تاون توسط فرانسیس لایت آغاز شد. این ایالت در سال 1826 بخشی از شهرک های تنگه را تشکیل داد و در سال 1867 به مستعمره انگلیس تبدیل شد. حکومت مستقیم انگلیس بر این منطقه تنها در مدت جنگ جهانی دوم، زمانی که ژاپن پنانگ را اشغال کرد، برای مدت کوتاهی از دست رفت و دوباره در سال ۱۹۴۵ انگلیس آن را باز پس گرفت. پنانگ بعدا با فدراسیون مالایا (مالزی فعلی) ادغام شد و در سال 1957 استقلال خود را از انگلیس بدست آورد. به دنبال سقوط مرکز تجارت پنانگ در دهه 1970، اقتصاد آن به سمت تولید فناوری پیشرفته تغییر کرد. 

پنانگ یکی از مهمترین قطب های اقتصادی مالزی است که به دلیل صنایعش به سیلیکون ولی (Silicon Valley) شرق معروف است و بالاترین سرانه تولید ناخالص داخلی را در میان تمام ایالت های مالزی دارد و یک اقتصاد با درآمد بالا محسوب می شود. علاوه بر این، پنانگ پس از کوالالامپور و سلانگور سومین شاخص توسعه انسانی ملی را ثبت کرد. بر همین اساس، این ایالت دارای جمعیت نسبتا تحصیل کرده ای است و از سال 2014 میزان جوانان باسواد 99.5 درصد است. 


آب و هوا

جزیره پنانگ دقیقا مانند سایر مناطق مالزی از آب و هوای گرم و استوایی برخوردار است. با این حال، به عنوان یک جزیره، دمای آن اغلب بالاتر از سرزمین اصلی است و دما در طول روز به 35 درجه سانتیگراد نیز می رسد. به طور کلی، دمای این جزیره بین 29 تا 35 درجه سانتیگراد در طول روز و بین 26 تا 29 درجه سانتیگراد در شب تغییر می کند و گرم ترین ماه ها از ژوئن تا اوت می باشد. 

بازدیدکنندگان پنانگ می توانند در بیشتر روزها انتظار آسمان آفتابی را داشته باشند، اما در هنگام وزش بادهای موسمی، امکان بارندگی در عصرها وجود دارد. بارانی ترین دوره های سال از ماه آوریل تا مه و از ماه اکتبر تا نوامبر است. در حالی که جزیره پنانگ به طور کلی از بلایای طبیعی در امان است، تنها یک بار در سال 2004 مورد برخورد سونامی آچه (Acheh tsunami) قرار گرفت و باعث شد مقامات جزیره اقدامات هشدار دهنده سونامی را در امتداد سواحل اتخاذ کنند. در غیر این صورت، جزیره پنانگ در تمام طول سال دارای آب و هوایی مناسب برای بازدید است. 


تاریخچه پنانگ

بر خلاف اکثر ایالت های مالزی، تاریخ پنانگ مدرن با استعمار انگلیس پیوند خورده و از زمان تصاحب جزیره پنانگ از سلطنت کداه توسط شرکت هند شرقی انگلیس در سال 1786 آغاز می شود. این ایالت پس از آنکه به یک بندر آزاد توسعه یافت، به عنوان بخشی از شهرک های تنگه، همراه با سنگاپور و مالاکا اداره می شد. پایتخت ایالت، جورج تاون نیز برای مدت کوتاهی بین سال های 1826 و 1832 پایتخت این نهاد سیاسی شد. در اواخر قرن نوزدهم، جورج تاون رونق گرفت و به یکی از مهمترین مراکز تجاری جنوب شرقی آسیا تبدیل شد.

در مدت جنگ جهانی دوم، پنانگ از سال 1941 تا 1945 توسط امپراتوری ژاپن تسخیر و اشغال شد. در پایان جنگ، پنانگ اولین ایالت در شبه جزیره مالزی بود که تحت عملیات ژوریست (Operation Jurist) توسط انگلیس آزاد شد. شهرک های تنگه در سال بعد منحل شدند و پنانگ با فدراسیون مالایا ادغام شد. علیرغم جنبش جدایی طلبی در پنانگ، در نهایت این ایالت با مالایا ادغام شد و فدراسیون نیز استقلال خود را در سال 1957 از امپراتوری انگلیس به دست آورد. مالایا بعدا در سال 1963 به مالزی امروزی تبدیل شد.

در پی الغای وضعیت بندر آزاد جورج تاون در دهه 1960، این ایالت دچار رکود اقتصادی و بیکاری گسترده شد. دولت این ایالت در آن زمان تلاش کرد تا اقتصاد را به سمت تولید فناوری پیشرفته سوق دهد و سرانجام اقتصاد پنانگ را با موفقیت بهبود بخشید و به همین دلیل به آن لقب "سیلیکون ولی شرق" داده شد. به رسمیت شناختن روزافزون جورج تاون به عنوان یک مکان شلوغ گردشگری و به ویژه قرار گرفتن کتیبه این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو در سال 2008، بخش خدمات ایالتی را نیز ارتقا داده است و امروزه هر دو بخش تولید و خدمات قوی ترین ستون های اقتصادی پنانگ هستند. علاوه بر این، این ایالت از کمترین نرخ بیکاری و ضرایب جینی (Gini coefficients) در مالزی برخوردار است و همچنین از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) بعد از کوالالامپور دومین جایگاه را از آن خود کرده است. 


غذا و نوشیدنی های پنانگ
پنانگ بسیاری از غذاهای خوشمزه و ارزان مالزیایی را ارائه می دهد، اما در دیگر شهرهای کشور به دلیل برخی از غذاهای خاص مانند چار کوای تئو Char Koay Teow))،  پنانگ لاکسا Penang Laksa)) و ناسی کاندار (Nasi Kandar) مشهور است که عملا در همه جای جزیره یافت می شوند. پنانگ جزیره ای با غرفه های مواد غذایی بی شمار و یک "بهشت غذایی" واقعی است که توسط بسیاری از مردم آسیا به دلیل اصالت و تنوع آشپزی آن شناخته می شود. 

1. ناسی لماک (Nasi Lemak)
ناسی لماک غذایی معطر با برنج خامه ای است که در شیر نارگیل پخته می شود. این غذا معمولا برای صبحانه خورده می شود و یک وعده غذایی دلچسب برای شروع روز است و انواع مختلفی از آن در مالزی، هند، اندونزی، سنگاپور، برونئی و تایلند جنوبی وجود دارد.
در سنتی ترین نسخه مالزیایی این غذا، برنج همراه با سامبال (یک سس تند)، موتوماهیان، بادام زمینی و یک تخم مرغ آب پز سرو می شود. با این حال، بسیاری از غرفه های غذای خیابانی این غذا را به همراه مرغ یا ماهی سرخ شده، تخم مرغ سرخ شده، حلزون و رندانگ مرغ یا گوشت گاو (غذای گوشتی تند) سرو می کنند. 

2. ناسی کاندار (Nasi Kandar)
ناسی کاندر یکی از غذاهای محبوب شمال مالزی است که از پنانگ سرچشمه می گیرد و توسط بازرگانان مسلمان تامیل از هند به اینجا آورده شده است. این غذا یک وعده برنج بخارپز است که می تواند ساده یا کمی طعم دار باشد (مخلوطی از سس های کاری روی برنج ریخته می شود) و با انواع کاری و کنار غذاها مانند مرغ سرخ شده، تکه های گوشت مکعبی و ماهی یا میگوی سرخ شده سرو می شود.
به طور سنتی، ناسی کاندار همیشه با غذاهای کناری خود در یک بشقاب واحد سرو می شود، ولی امروزه از کاسه های کوچک ملامین برای غذاهای کناری آن استفاده می شود. با این حال، همیشه مخلوط سس کاری به طور مستقیم روی برنج ریخته می شود. 

3. هوکین می (Hokkien Mee)
هوکین می در بسیاری از بازارهای شبانه پنانگ به فروش می رسد و با یک خورشت میگوی تند سرو می شود که با رشته فرنگی سس سیاهی که در جاهای دیگر مالزی یافت می شود و یک کاسه سوپ رشته است متفاوت می باشد.
اولین چیزی که هنگام رسیدن ظرف غذا به میز متوجه می شوید رنگ قرمز تیره آن است که نشان از طعم و شدت تندی غذا دارد. خورشت غذا با ترکیبی از سر میگو و صدف، میگوی خشک و همچنین استخوان های خوک تهیه می شود. دو نوع رشته فرنگی نیز برای این غذا وجود دارد؛ رشته برنجی و رشته فرنگی تخم مرغ زرد که با میگو و تکه های گوشت خوک تفت داده شده ترد به خورشت اضافه می شود.

4. روژاک (Rojak)
یکی از بهترین کارهایی که می توانید در پنانگ انجام دهید، امتحان کردن غیرمعمول ترین غذاهای آن است. روژاک یکی از انواع سالادهای مالزیایی است که با خیار، آناناس، انبه، جامبو (jambu)، جیکاما (jicama)، جوانه لوبیا، تاپوک (taupok)، سپیداچ، یوتیائو (youtiao) و غیره تهیه می شود. برخی از مواد ممکن است برای شما آشنا باشد و برخی دیگر نه؛ تاپوک یک کیک سویای پف کرده، یوتیائو یک خمیر سرخ شده و جیکاما برای برخی به عنوان شلغم شناخته می شود، در حالی که جامبو ترکیب آب با سیب یا سیب قرمز (rose apple) است. برای تهیه روژاک، همه میوه ها را به قطعات کوچک برش داده و با یک سس ساخته شده از شکر، چیلی، آب لیمو و یک خمیر میگوی تیره (Hae Ko) که بوی قوی دارد در یک کاسه ریخته می شوند. این سالاد با بادام زمینی خرد شده تزیین می شود و اگر دوست داشته باشید می توانید سپیداچ اضافی بر روی آن سفارش دهید. 

5. مرغ تنوری (Tandoori Chicken)
این مرغ شگفت انگیز خوشمزه، آبدار بوده و رنگ قرمز آن مانند آتش است و در اصل متعلق به شمال هند می باشد و توسط مهاجران اولیه هند به پنانگ وارد شده است. مرغ تنوری یکی از غذاهای اصلی هند است و یکی از غذاهای لیتل ایندیای (Litte India) پنانگ می باشد که حتما باید آن را امتحان کنید. این مرغ آغشته به ماست و ادویه جات برای ساعت ها در یک تنور توخالی سنتی طبخ می شود و آن را معمولا بر روی نان معطر سرو می کنند. 

6. ماسالا دوسای (Masala Dosai)
این غذای خوشمزه جنوب هند در فرهنگ اجتماعی پنانگ و مالزی بسیار ریشه دارد، اما اغلب فراموش شده است. این غذا یک کرپ لطیف بوده که با "ماسالا" پر شده (ماسالا در زبان تامیل به معنی "مخلوط" است) و ترکیبی از پوره سیب زمینی، زیره، زنجبیل و سایر ادویه جات است که همه با هم خرد شده و مخلوط می شوند. این غذا معمولا برای صبحانه سرو شده و در بیشتر روزها در بسیاری از رستوران ها و غرفه های غذایی مسلمانان هند در سراسر جزیره مصرف می شود.

7. روتی کانای (Roti Canai)
روتی کانای معادل مالزیایی یک پاراتای هندی است و در واقع یک نان سرخ شده ضخیم است. این غذا اغلب بلافاصله پس از طبخ و بصورت داغ درون یک بشقاب و در کنار آن یک ظرف کاری نارنجی سرو شده و به دو صورت شیرین و خوش نمک برای سلایق مختلف تهیه می شود.

8. ساتای (Satay)
ساتای یک غذای کبابی ذغالی است که در سیخ های کوچک سرو شده و در یک سس بادام زمینی و کاری خوشمزه غوطه ور می شود. مرغ و گوشت گاو رایج ترین گوشت ها برای تهیه این کباب هستند، هرچند که از گوشت خوک نیز برای تهیه آن استفاده می شود. ساتای در همه غذاخوری های پنانگ وجود دارد و به فروش می رسد. 

9. سوپ اردک (Kway Chiap)
این سوپ یک غذای خوشمزه چینی است و در آن گوشت و روده اردک را با تکه های بزرگی از نودل برنج و یک آبگوشت معطر مخلوط می کنند. یکی از معروف ترین مکان ها برای صرف این غذا در پنانگ یک غرفه غذایی خیابانی در خیابان کیمبرلی است. 

10. کندول (Cendol)
یکی از بهترین دسرهای پنانگ، کندول یک کاسه یخ به همراه ژله آرد برنج سبز جویدنی، لوبیا قرمز، شیر نارگیل و گولا ملاکا (شکر قهوه ای) است. اگرچه این یک معجون عجیب به نظر می رسد، اما طعم آن عالی و منحصر به فرد می باشد و برای روزهای گرم پنانگ بسیار طراوت بخش است. 

11. پاسمبور (Pasembur)
این یک سالاد هندی مالزیایی است که در آن خیار، اختاپوس سرخ شده، سیب زمینی، پنیر سویا، جوانه لوبیا، شلغم، میگوی سوخاری و خرچنگ سرخ شده در یک سس قرمز تند مخلوط می شوند. طعم این غذا ممکن است برای همه مناسب نباشد، زیرا ترش و شیرین و بسیار تند است، اما مطمئنا ارزش آن را دارد که امتحان کنید زیرا یکی از غذاهای منحصر به فرد مالزی و سنگاپور است.

12. پنانگ لاکسا (Penang Laksa)
لاکسا یکی دیگر از غذاهای جذاب پنانگ و مالزی می باشد و یک سوپ داغ خوش طعم و شیرین پر از رشته فرنگی های سفید و چرب است که یاد آور غذای ژاپنی اودون (udon) می باشد. این سوپ معمولا با لیمو و سبزیجات تازه تزئین شده و گاهی اوقات با تکه های ماهی تن که برای زیباتر شدن روی آن ریخته می شوند، سرو می شود. این غذا دارای مزه ترش و شیرین است و وقتی در پنانگ هستید، باید حداقل یک بار آن را امتحان کنید تا خودتان تصمیم بگیرید که آیا آن را دوست دارید یا نه. 

13. چی چونگ فان (Chee Cheong Fun)
چی چونگ فان یک رول بلند پیچیده شده با رشته فرنگی چینی است، که به صورت تکه های کوچک برش خورده و با انواع سس سرو می شود. خوردن این غذا در پنانگ با سس فلفل قرمز رایج است، اما در شهرهای دیگر مانند ایپو (Ipoh)، آن را با سس کاری یا قارچ سرو می کنند. 

14. روتی باکار (Roti Bakar)
روتی باکار احتمالا بهترین دسر در پنانگ است و به معنای نان برشته می باشد. در این دسر برش های ساده نان تست به مربای نارگیل و کره آغشته شده و با یک تخم مرغ آب پز نرم سرو می شود. روتی باکار که از میراث امپراطوری انگلیس است، با قهوه بسیار دلپذیرتر می شود و یک غذای محبوب فروشنده های دوره گرد در پنانگ است. 

15. وان تان می (Wan Tan Mee)
یکی از بهترین غذاهای خیابانی در پنانگ این غذای ساده و جذاب رشته فرنگی چینی است که می توان آن را به صورت خشک سفارش داد و یا به همراه سوپ سرو کرد. در نسخه خشک آن رشته فرنگی در سس سویای سیاه آغشته شده، با سبزیجات تزیین می شود و تکه های گوشت خوک کبابی، فلفل دلمه ای و پودینگ های گوشت در آرد برنج پیچیده می شود. به طور کلی هرچه رشته فرنگی ها آبدارتر باشد، این غذا خوشمزه تر است. 

16. چار هور فان (Char Hor Fun)
چار هور فان نیز یکی دیگر از غذاهای خوشمزه تهیه شده با رشته فرنگی چینی است. این غذا مخلوطی از ورمیشل و رشته فرنگی برنجی است که در خورشت تخم مرغ عسلی پخته شده و با میگوی تازه، تکه های مرغ یا گوشت گاو و تکه های بزرگ چوی سام (یک گیاه برگدار سبز)، تزئین می شود. خورشت تخم مرغ رشته فرنگی را ابریشمی و آبدار نگه می دارد و مخصوص این غذای محبوب است و به "وات تان هور" یا رشته فرنگی ابریشمی معروف است.

17. برنج اقتصادی (Economy Rice)
برنج اقتصادی توسط اکثر فروشندگان دوره گرد چینی در بیشتر غذاخوری های پنانگ به فروش می رسد و همانطور که از نامش پیداست، یک غذای ارزان قیمت در پنانگ است. فروش این غذا کاملا شبیه بوفه است و مشتریان از میان غذاهای مختلفی که درون سینی های فلزی قرار داده می شوند، یکی را انتخاب می کنند. بر خلاف ناسی کامپور، پیدا کردن گوشت خوک در اکثر غذاهای برنج اقتصادی ممکن است. اما گوشت تنها انتخاب موجود نیست و سبزیجات، پنیر سویا، تخم مرغ و هر چیز دیگری را می توان یافت و میل کرد. 

18. برنج برگ موز (Banana Leaf Rice)
این غذا در اصل یک غذای اصلی جنوب هند است و به طور جذابی بر روی یک برش مستطیلی شکل از برگ درخت موز سرو می شود. به طور کلی، برنج برگ موز یک غذای گیاهی است و در آن برنج سفید را از درون ظروف فلزی بیرون می آورند و همراه با دال عدس (سوپ عدس زرد) و انواع سبزیجات سرو می کنند، اما می توان آن را با گوشت و مرغ نیز سرو کرد.

19. کاری می (Curry Mee)
کاری می یک غذای تند و یکی دیگر از غذاهای رشته فرنگی مهم در پنانگ است. در این غذا ترکیبی از سس کاری و شیر نارگیل را با رشته فرنگی زرد مخلوط کرده و با یک قاشق سس فلفل قرمز سرو می کنند. در صورتی که غذاهای تند نمی خورید سس تند را نباید روی آن بریزید. برخی از فروشندگان دستفروش، کاری می را با سبزیجات تازه و مکعب خون خوک و گاهی اوقات با میگوهای کوچک سرو می کنند. این یکی از غذاهای محبوب رشته فرنگی در پنانگ است.

20. چار کوای تئو (Char Koay Teow)
کوای تئو رشته فرنگی های بزرگ و پهن برنجی است که "تا حد سوختن برشته شده" و همراه با تخم مرغ، جوانه لوبیا و میگو سرخ می شود و یک غذای رشته فرنگی چینی بسیار معروف در پنانگ است که مردم از سراسر کشور برای امتحان کردن آن به اینجا می آیند. مالزیایی ها نسخه مخصوص به خود از این غذا را نیز دارند که کوای تئو گورنگ (Koay Teow Goreng) نامیده شده و از نظر تهیه و مواد تشکیل دهنده تفاوت کمی با نسخه چینی آن دارد.

21. کاری سر ماهی (Curry Fish Head)
سر ماهی در بیشتر نقاط دنیا طرفدار زیادی ندارد، اما در پنانگ سر ماهی به طرز فوق العاده ای در کاری پخته می شود و یک غذای دریایی چینی بسیار خوشمزه را تشکیل می دهند. در این کاری گوشت نرم و آبدار می شود و با سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی و لیدی فینگر (Lady Finger) خوشم طعم می شود.

22. باک کوت ته (Bak-Kut-Teh)
باک کوت ته یک غذای دنده گوشت خوک است که در مالزی و سنگاپور محبوب می باشد و به طور گسترده در پنانگ، جایی که یک جامعه بزرگ چینی هاوکین و تئوچیو وجود دارد، تهیه می شود. این نام به معنی "آب استخوان گوشت" است و شامل آبگوشت ادویه جاتی مانند انیسون ستاره ای، میخک، دارچین، سیر و رازیانه است که در آن دنده های گوشت خوک تا زمانی که نرم شوند خوب پخته می شوند. مواد اضافی ممکن است شامل تکه های پنیر سویا، قارچ و سبزیجات دیگر باشد. به این آبگوشت سس سویای سیاه نیز اضافه می شود، که نه تنها طعم ملایم خاصی به این غذا می بخشد بلکه رنگ سیاه نیز به آن می دهد. 

23. ناسی کامپور (Nasi Campur)
اگر چینی ها برنج اقتصادی دارند، مالزیایی ها دارای ناسی کامپور هستند که به معنی "برنج مخلوط" است و از برنج تشکیل شده و مشتریان غذاهای مختلف دلخواه خود را به آن اضافه می کنند. این غذا بسیار شبیه ناسی کاندار است، اما لزوما توسط مسلمانان هند پخته نمی شود و رابطه مستقیمی با غذاهای برنجی اندونزیایی دارد. این غذا را تقریبا در هر نقطه از پنانگ می توان یافت، بطوری که گزینه های مختلف مواد غذایی در سینی های فلزی قرار داده شده و مشتریان آن ها را انتخاب می کنند و روی برنج خود می ریزند. 

24. آپونگ (Apong)، یا پنکیک چینی
این پنکیک ترد که یکی دیگر از بهترین دسرهای پنانگ است روی آتش درست می شود، بطوری که درون سینی های فلزی دایره ای شکل کوچک را با خمیر و سایر مواد پخته شده پر می کنند تا زیر آن ترد و برشته شود. در ساده ترین حالت، پنکیک چینی پر از بادام زمینی خرد شده، یا بادام زمینی و ذرت است، اما می تواند با مواد مختلفی دیگری مانند موز و شکلات نیز پر شود. 

25. پای مرغ (Chicken Feet)
پای مرغ یک غذای اصلی چینی در پنانگ است. پاهای کوچک مرغ برای چند ساعت در سس غلیظ و تیره سویا جوشانده و پخته می شوند تا جایی که خیلی نرم شوند و بتوانند در دهان شما آب شوند. این غذا را در سینی های کوچک سرو کرده و با چاپستیک (چوب های غذاخوری) می خورند. یکی از آن ها را برداشته و در دهان خود بگذارید و گوشت را از استخوان جدا کنید. می توانید استخوان آن را در بشقاب یا روی میز بگذارید زیرا در اکثر غذاخوری ها به همین روش آن ها را میل می کنند.

26. ایکان باکار (Ikan Bakar)
ماهی کبابی مالزیایی در جزیره ای مانند پنانگ بسیار زیاد یافت می شود. این ماهی مدت زیادی روی آتش یا ذغال پخته می شود تا خیلی خشک و ترد شود. به همین دلیل همه آن را دوست ندارند، زیرا گوشت لطافت خود را از دست می دهد و برشته می شود. بهترین روش سرو آن به همراه کمی برنج، سبزیجات کبابی و سس های تند است.

27. ته تاریک (Teh Tarik)
ته تاریک که به معنی چای کشیدنی (Pull tea) است یک نوشیدنی مشهور مالزیایی - هندی می باشد. ته تاریک در اصل یک چای شیر گرم است که از چای سیاه و شیر تغلیظ شده تهیه می شود. تفاوت های موجود در مقایسه با چای شیر طبیعی در فرایند تهیه ته تاریک است که شامل بیرون کشیدن و فرو بردن چای به درون دو ظرف فلزی است. ته تاریک را می توان معمولا در رستوران ها، کوپیتیام (کافی شاپ سنتی)، غذاخوری ها، غرفه های خیابانی، دکه های فروشندگان دوره گرد، دکه های ماماک، کافه های اطراف مالزی، سنگاپور و دیگر کشورهای آسیای جنوب شرقی پیدا کرد. 

28. ته اویس لیمائو (Teh O Ais Limau)
ته اویس لیمائو که به معنی چای لیمو ترش سرد است، یک نوشیدنی محبوب می باشد و بیشتر در مالزی موجود است. ته اویس لیمائو از چای سیاه، آب لیموترش و یک شربت قند تهیه می شود. این نوشیدنی طعم تازه و کمی ترش دارد و معمولا در بسیاری از دکه های فروشندگان دوره گرد، کوپیتیام، غرفه های خیابانی، غذاخوری ها، دکه های ماماک و رستوران های مالزی یافت می شود. 

29. میلوی سرد یا گرم (Ice/Hot Milo)
نوشیدنی محبوب دیگری که معمولا در دکه های فروشندگان دوره گرد، کوپیتیام، دکه های ماماک، غرفه های خیابانی و غذاخوری های پنانگ یافت می شود، میلوی سرد یا گرم است. این نوشیدنی از شیر و شکلات میلو تهیه شده و سپس به صورت گرم یا با تکه های یخ سرو می شود.

30. ماءالشعیر سرد یا گرم (Ice/Hot Barley)
این نوشیدنی محبوب، یک ماءالشعیر شیرین و تازه است که به صورت گرم یا سرد با تکه های یخ سرو می شود. این نوشیدنی معمولا در رستوران ها، کوپیتیام، دکه های فروشندگان دوره گرد و غذاخوری های پنانگ یافت می شود. ماءالشعیر سرد یا گرم از دانه های جو، آب و عسل یا نبات تهیه می شود. 

31. شیر سویا (Soy milk)
شیر سویا از دانه های سویا تهیه می شود و می توان آن را گرم، داغ یا سرد و با تکه های یخ سرو کرد. مصرف سویا تنوع بسیاری دارد و یکی از آن ها ترکیب دانه های سویا با ماءالشعیر است که یک نوشیدنی محبوب در پنانگ است و معمولا در غذاخوری ها، دکه های فروشندگان دوره گرد و کوپیتیام یافت می شود. 

32. آب نیشکر (Sugar Cane Juice)
آیا تا به حال آب نیشکر را امتحان کرده اید؟ اگر نه، پس حتما باید آن را در پنانگ امتحان کنید، چرا که یک نوشیدنی محبوب در پنانگ و مالزی است. دکه های زیادی در کوپیتیام یا مرکز فروشندگان دوره گرد مانند Gurney Drive Hawker وجود دارد که آب نیشکر تازه تهیه می کنند و بیشتر آب نیشکر در مقابل شما با دستگاه مخصوص آن درست می شود. این نوشیدنی معمولا به صورت سرد و با قیمت مناسب از 1.50 رینگت به بالا ارائه می شود. 

33. قهوه سیاه و سفید پنانگ (Penang Black and White Coffee)
نوشیدن قهوه بخشی از فرهنگ مردم پنانگ و مالزی است، بنابراین می توان این نوشیدنی را در منوی کوپیتیام و غرفه های خیابانی که صبح زود باز می شوند و آن را با تخم مرغ سوخاری و نیم پخته سرو می کنند پیدا کرد. علاوه بر این، بسیاری از کافه های پنانگ قهوه سیاه و قهوه سفید را هم سرو می کنند. در پنانگ قهوه سیاه به اندازه "قهوه سفید" (قهوه ترکیب شده با شیر یا خامه) محبوب است.

34. ایر ماتا کوچینگ (Air Mata Kucing)
شاید یکی از مشهورترین نوشیدنی های شناخته شده در مالزی ایر ماتا کوچینگ باشد که یک نوشیدنی گیاهی طبیعی است و به ویژه نوشیدن آن در روزهای آفتابی بسیار مغذی و گوارا است. جای تعجب ندارد که ایر ماتا کوچینگ جایگاه ششم را در میان "50 نوشیدنی خوشمزه برتر در سراسر جهان" توسط سی ان ان بدست آورده است. ماده اصلی تشکیل دهنده این نوشیدنی میوه ماتا کوچینگ (Mata Kucing) است که از خانواده میوه چشالو می باشد. 

35. ایر کلاپا باکار (Air Kelapa Bakar)
کسانی که طعم نارگیل را دوست دارند ممکن است بخواهند ایر کلاپا باکار را هم امتحان کنند. گفته می شود خواص دارویی این نوشیدنی در افزایش سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از ابتلای به دیابت و سنگ کلیه و تقویت باروری موثر است. 
برای تهیه این نوشیدنی نارگیل های تازه تا چهار ساعت کاملا درون یک کوره یا منقل کباب می شوند تا آب نارگیل داخل آن جوش بیاید. پس از آن نارگیل قبل از اینکه باز شده و سرو شود کنار گذاشته می شود تا سرد شود. برخی از افراد این نوشیدنی را با استفاده از گیاهان پودر شده مانند دارچین، زنجبیل، زردچوبه و گل میخک می نوشند تا طعم و عطر آن را بیشتر کنند. 

مناسبت ها و رویدادها

1. جشنواره پونگال (13 - 16 ژانویه)
پونگال (pongal) یک جشنواره شکرگذاری هندو است که به خدای خورشید، سوریا (Surya) اختصاص دارد. اصطلاح پونگال در لغت به معنای "جوشیدن بیش از حد" است و به ظروف پر از برنج و شیر اشاره دارد که تا زمانی که جوش بیایند گرم می شوند. لحظه ای که این ترکیب به جوش بیاید مردم فریاد می زند پونگالو پونگو (Ponggalo Pongo). این جشنواره چهار روز از آخرین روز ماه تامیل (Maargazhi) تا روز چهارم تایلندی ادامه دارد.

2.تایپوسام (28 - 24 ژانویه)
تایپوسام (Thaipusam) یک جشنواره هندوی زیبا است که طبق تقویم تامیل در ماه تایلندی هر سال، در زمان کامل شدن ماه برگزار می شود. مراسم تایپوسام توسط حرکت دسته جمعی با ارابه نقره ای به نمایش در می آید که تصویر خدا سوبرامانیام (Lord Subramaniam) را از معبد چتیار (Chettiar) به معبد ناتیکوتای چتیار (Nattukkottai Chettiar) حمل می کند. وقتی کاروان در هر مکان مقدس هندوها توقف می کند، مردم نارگیل می شکنند و میوه، گل و پول هدیه می دهند. در روز تایپوسام، حاملان کاوادی از معبد سیوان (Sivan) یک حرکت دسته جمعی را آغاز می کنند. در اینجا فدائیان را با آب زعفران شسته و سپس وارد دنیای خلسه می شوند و بدن خود را با نیزه سوراخ می کنند. سپس فدائیان و طرفداران آن ها به همراه دیگران به معبد آبشار می روند و در آنجا نیزه ها را از بدن خود خارج می کنند. 

3. سال نو چینی (فوریه)
سال نو چینی معمولا در ماه فوریه جشن گرفته می شود اما تاریخ آن در فوریه هر سال تغییر می کند. شمارش معکوس برای سال نو چینی از روزهای قبل انجام می شود و با فرا رسیدن سال جدید جشن بزرگی برگزار می شود که در آن بسیاری از رژه های خیابانی و آتش بازی برگزار می شود.

4. جشنواره هوا کردن بالون در پنانگ (9 - 10 فوریه)
جشنواره هوا کردن بالون در پنانگ یک رویداد دو روزه است که در پادانگ پولو (Padang Polo) جورج تاون برگزار می شود، جایی که بازدید کنندگان می توانند از فعالیت های سرگرم کننده لذت ببرند و از هوا کردن بالون ها در آسمان شگفت زده شوند. مشابه جشنواره بالون آدرینوداک (Adirondack) در ایالات متحده، در این جشنواره نیز می توانید مجموعه ای از طراحی های منحصر به فرد بالون به شکل یک بستنی مخروطی غول پیکر، پرتقال و موشک فضایی را ببینید.
این رویداد دارای 15 بالون از ایالات متحده، بلژیک، تایلند، کره جنوبی و هلند است و از همه بهتر، می توانید از سوار شدن به یکی از بالون های مهار شده لذت ببرید یا فضای داخلی یک بالون را کشف کنید.
ساعت برگزاری: از ساعت ۶ صبح تا ۹ شب
هزینه: سواری با بالون ۲۵ رینگت و ۵ رینگت برای دیدن داخل یک بالون 

5. روز وساک (Wesak Day)
در این رویداد که توسط انجمن بودایی های مالزی سازماندهی می شود، بودائیان پنانگ با راهپیمایی شبانه به خیابان های اطراف جالان برمه در جورج تاون می روند تا از روز تاسیس و بنیانگذار دین خود تجلیل کنند. این یک رویداد سالانه است و تاریخی که روز وساک در آن برگزار می شود به تقویم قمری چین بستگی دارد. 

6. جشنواره جورج تاون (1 - 31 اوت)
جشنواره جورج تاون به عنوان یکی از مهم ترین رویدادهای فرهنگی در جزیره پنانگ شناخته می شود و هنر، رقص، فیلم و موسیقی را در کل ماه اوت از شنبه تا دوشنبه جشن می گیرد. قبل از اینکه این رویداد به یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی سال مالزی تبدیل شود، برگزاری آن از سال 2009 به عنوان مجموعه ای از رویدادهای فرهنگی و هنری برای گرامیداشت قرار گرفتن جورج تاون در فهرست مکان های میراث جهانی یونسکو آغاز شد.

7. جشنواره بون اودوری (Bon Odori Festival)
جشنواره بون اودوری که توسط انجمن ژاپنی - مالزیایی برگزار می شود، نسخه ژاپنی جشنواره شبح گرسنه چینی (Chinese's Hungry Ghost Festival) است. در این جشنواره کارناوال مانند، تبعیدیان ژاپنی اعم از پیر و جوان شرکت می کنند تا به فرزندان خود ادای احترام کنند.

8. جشنواره خدای نه امپراطور (Nine Emperor Gods Festival)
پرستش نه خدای امپراطور در مالزی، تایلند و سنگاپور بسیار رایج است. هر ساله جشنواره نه خدای امپراطور به مدت نه روز، از روز اول تا روز نهم از ماه نهم سال قمری برگزار می شود. این زمانی است که ارواح نه خدای امپراطور که اعتقاد بر این است از روز ازل زندگی می کنند، به زمین فرود می آیند و با حالت نیمه روحانی وارد یک دنیای خلسه می شوند. در مدت جشنواره نه خدای امپراطور، بسیاری از فداییان به رژیم گیاهخواری رو می آورند و دکه هایی برای فروش غذاها و مواد گیاهی برپا می شود و یک نمایش اپرا نیز به عنوان احترام به خدایان اجرا می شود.
در مدت 9 روز، می توانید انواع رویدادها مانند مراسم کج کردن نیزه، ساخت داروهای گیاهی و مراسم راه رفتن روی آتش را مشاهده کنید. این آیین ها دیدنی و خارق العاده هستند، ولی در عین حال چالش برانگیز نیز می باشند.

9. مسابقه بین المللی قایق اژدها در پنانگ (Penang International Dragon Boat Race)
این رویداد سالانه که شرکت کنندگان بسیاری را از سراسر جهان از ابتدای تاسیس آن در سال 1979 به خود جلب کرده است، راهی برای احترام گذاشتن به اژدهای آسمانی در فرهنگ چین می باشد. جشنواره های قایق اژدها که از چین سرچشمه گرفته اند، هم اکنون در مکان های مختلفی در سراسر جهان برگزار می شوند. در این جشنواره می توانید قایق های رنگارنگ مجهز به سر اژدهای تزئینی را ببینید که با صدای بلند و ریتمیک طبل همراه است و با یکدیگر مسابقه می دهند. تاریخ برگزاری این جشنواره در سال تغییر می کند. 

10. جشنواره بین المللی گل در پنانگ (Penang International Floral Festival)
این جشنواره در زمانی از سال برگزار می شود که باغ های گیاهان پنانگ پر از گل هایی در اشکال، اندازه ها و رنگ های مختلف می شود. برجسته ترین بخش این جشنواره، نمایش با شکوهی است که توسط گل های تزئین شده شناور انجام می شود. 

11. جشنواره سنت آن (St. Anne's Festival)
جشنواره سنت آن رویدادی سالانه است که در 29 ژوئیه برگزار می شود و در آن کاتولیک های پنانگ برای ادای احترام به حامی مقدس خود در کلیسای سنت آن جمع می شوند و در شب، هزاران فدایی در محوطه کلیسا به صورت دسته جمعی شمع روشن می کنند. 

12. کارناوال سبز بین المللی پنانگ (Penang International Green Carnival)
کارناوال سبز بین المللی پنانگ در واقع رویدادی همیشگی است که به دنبال نمایشگاه سبز که بصورت سالانه برگزار می شود، اتفاق می افتد. این کارناوال امیدوار است که علاقمندی روزافزون به تلاش برای دستیابی به یک پنانگ سازگار با محیط زیست و سبز را در بین مردم ایجاد کند. این رویداد با شعار "در مقابل تغییرات اقلیمی امروز راه حل باش" در مورد آگاهی بخشی است و می توانید در سپتامبر انواع تفریحات از جمله یک پارک موضوعی و مسابقات جذاب استعدادهای درخشان را در پارک اسپلاناد پیدا کنید.

13. رژه روز ملی
رژه روز ملی هر ساله در روز 31 اوت در مالزی جشن گرفته می شود. اگرچه رژه بزرگ در کوالالامپور پایتخت این کشور برگزار می شود، ولی پنانگ نیز رژه روز ملی خود را برگزار می کند. بسیاری از سازمان ها از جمله مدارس، نیروهای مسلح، ادارات دولتی و همچنین بسیاری از شرکت های محلی دیگر در این راهپیمایی شرکت می کنند.

14. مسابقه بین المللی رقص شیر روی پایه های چوبی در پنانگ
مسابقات بین المللی رقص شیر روی پایه های چوبی هر ساله برگزار می شود. تیم های بین المللی از تمام نقاط آسیا از جمله چین، هنگ کنگ، فیلیپین، سنگاپور و مالزی شرکت می کنند و به تیم برنده 10،000 رینگت تعلق می گیرد. مسابقات مقدماتی در اوایل سال برگزار می شود و فقط بهترین ها از این مراحل به مرحله نهایی راه می یابند. بنابراین بازدیدکنندگان می توانند آماده دیدن برخی از بهترین استعدادهای آسیا باشند و نباید این نمایش ها را از دست داد.درباره حمل و نقل شهری

حمل و نقل بین شهری

هوایی
فرودگاه بین المللی پنانگ (PEN) در بایان لپاس (Bayan Lepas) در جنوب شرقی جزیره پنانگ و در 16 کیلومتری جنوب غربی جورج تاون واقع شده است. این فرودگاه به عنوان فرودگاه اصلی شمال مالزی، به طور مکرر با شهرهای بزرگ منطقه مانند کوالالامپور، سنگاپور، بانکوک، جاکارتا، هوشی مین، تایپه، هنگ کنگ، گوانگژو و دوحه در ارتباط است. فرودگاه بین المللی پنانگ دومین فرودگاه شلوغ مالزی از نظر ترافیک بار است و از سال ۲۰۱۳، جایگاه سوم بیشترین ترافیک مسافر را در بین فرودگاه های مالزی ثبت کرده است. 
این فرودگاه به شرکت های هواپیمایی مالزی، تایلند ایرویز، دراگون ایر (Dragonair)، سیلک ایر، ایرآسیا، جت استار ایرویز، تایگر ایرویز، فایرفلای (Firefly)، خطوط هوایی چین، چین جنوبی و قطر ایرویز خدمات ارائه می دهد. از این فرودگاه پروازهای داخلی مستقیم به شهرهای کوالالامپور، جوهور باهرو، کوتا بهارو، کوتا کینابالو، کوچینگ، میری، کوآتان و لنکاوی امکان پذیر است. پروازهای مستقیم بین المللی نیز برای شهرهای هنگ کنگ، تایپه، هوشی مین، گوانگژو، سنگاپور، بانکوک، پوکت، دوحه، جاکارتا، سورابایا، مدان و باندا آچه در دسترس است.
از این فرودگاه می توانید با یک اتوبوس به ترمینال اتوبوس کومتار (Komtar) و از آنجا نیز به سایر نقاط پنانگ بروید. ایستگاه اتوبوس مقابل سالن ورودی قبل از پارکینگ قرار گرفته است. شرکت رپید پنانگ دو خط اتوبوس با شماره های ۴۰۱ و ۱۰۲ را از فرودگاه به کومتار ارائه می کند که هزینه آن 2.70 رینگت است. توجه داشته باشید که کرایه را دقیق پرداخت کنید زیرا رانندگان اتوبوس بقیه پول را پس نمی دهند. 

زمینی
جزیره پنانگ به وسیله دو پل به سرزمین اصلی متصل شده است. پل اول پنانگ 13.5 کیلومتر طول دارد و در سال 1985 تکمیل شد و در امتداد تنگه پنانگ بین گلوگور (Gelugor) در جزیره و پرای (Perai) در سرزمین اصلی قرار گرفته است. پل دوم پنانگ که 24 کیلومتر طول دارد و در جنوب قرار گرفته، باتو مائونگ (Batu Maung) را در جزیره به باتو کاوان (Batu Kawan) در سرزمین اصلی متصل می کند. این پل در حال حاضر طولانی ترین پل جنوب شرقی آسیا است. 
بزرگراه شمال به جنوب، بزرگراهی به طول 966 کیلومتر در امتداد قسمت غربی شبه جزیره مالزی است و از سبرانگ پرای (Seberang Perai) عبور می کند. علاوه بر این، حدود 34.9 کیلومتر از خط ساحل غربی راه آهن مالزی نیز در سبرانگ پرای قرار دارد و ایستگاه راه آهن باترورث (Butterworth) به عنوان ایستگاه اصلی راه آهن در شمال مالزی خدمات ارائه می دهد.
در جزیره پنانگ، بزرگراه Tun Dr Lim Chong Eu یک بزرگراه ساحلی مهم است که در امتداد ساحل شرقی جزیره قرار دارد و جورج تاون را به پل پنانگ، منطقه صنعتی آزاد بایان لپاس، فرودگاه بین المللی پنانگ و پل دوم پنانگ متصل می کند. جاده فدرال 6 یک جاده پر رفت و آمد در جزیره است، در حالی که دو جاده کمربندی اصلی در جورج تاون، جاده کمربندی داخلی جورج تاون و جاده کمربندی میانه پنانگ می باشند. 

ماشین
برای وسایل نقلیه ای که از پنانگ به سمت سرزمین اصلی می روند عوارضی وجود ندارد، اما وسایل نقلیه ای که از طریق پل اول پنانگ وارد جزیره می شوند باید مبلغی معادل ۱.۴ رینگت برای موتورسیکلت، ۷ رینگت برای اتومبیل و ۱۲ رینگت برای ون ها و اتوبوس های دو محوره و چهار چرخ پرداخت کنند.

قطار
شرکت کی تی ام بی (KTMB) خدمات قطار برقی را به مقصد ایستگاه قطار باترورث ارائه می دهد، به طوری که می توانید از آنجا با کشتی در مدت ۲۰ دقیقه به جورج تاون بروید. ترمینال کشتی چند دقیقه پیاده تا ایستگاه قطار فاصله دارد و بلیت را می توان در ایستگاه قطار، پایانه کشتی یا به صورت آنلاین رزرو کرد. سفر به کوالالامپور و بالعکس 4 ساعت طول می کشد و هزینه سفر یکطرفه آن بین ۵۹ تا ۷۹ رینگت است. همچنین یک قطار مسافربری ساعتی (بدون نیاز به رزرو) وجود دارد که باترورث را به پادانگ بسار (مرز تایلند) در شمال و به پادانگ رنگاس در جنوب متصل می کند. 
یک قطار شبانه (شماره 35) هر روز در ساعت 2:45 دقیقه بعد از ظهر به وقت تایلند از ایستگاه هوالامفونگ بانکوک حرکت می کند و در ساعت 1:45 دقیقه بعدازظهر به وقت مالزی وارد باترورث می شود. این قطارها دارای تهویه مطبوع بوده و درجه دو هستند و هزینه آن ها 1210 بات تایلند می باشد. از باترورث به بانکوک، قطار شماره 36 هر روز در ساعت 2:00 بعد از ظهر باترورث را ترک می کند و ساعت 10:30 صبح روز بعد به بانکوک می رسد. 

اتوبوس
اتوبوس های راه دور در جورج تاون به پایانه جدید اتوبوس در سونگای نیبونگ (Sungai Nibong)، در ۱۲ کیلومتری جنوب مرکز شهر و 7 کیلومتری فرودگاه پنانگ وارد و خارج می شوند. هزینه تاکسی از اینجا به مرکز شهر 20 رینگت است. اتوبوس شماره 401 شرکت رپید پنانگ (Rapid Penang)، پایانه اتوبوس را به کومتار و پنکالان ولد (اسکله ولد) متصل می کند. اپراتورهای اصلی اتوبوس شامل فایو استارز (Fivestars)، کونوسُرتیوم (Konsortium)، پلاس لاینر/ نایس ( Plusliner / Nice)، ترنزنشنال (Transnasional) و موتیارا (Mutiara) می شود. امکانات اتوبوس ها شامل ساندویچ و نوشیدنی، صندلی های عالی و صفحه نمایش فیلم شخصی با امکان انتخاب فیلم است. 
مدت سفر اتوبوس های کوالالامپور که از پایانه تی بی اس (TBS) (پایانه برسپادو سلاتان Bersepadu Selatan) حرکت می کنند، بسته به ترافیک 4 ساعت طول می کشد و هزینه آن ها حدود 40 رینگت است. هزینه اتوبوس های کوتا بهارو (Kota Bharu) و جزایر پرهنتیان (Perhentian) ۳۵ رینگت است و سفر آن ها حدود 5 تا 6 ساعت طول می کشد. مدت سفر اتوبوس های جوهور بهارو (Johor Bahru) و سنگاپور 10 ساعت طول می کشد و هزینه آن ها 60 رینگت یا 45 دلار سنگاپور است. 
مسافرت با اتوبوس به تایلند نیز امکان پذیر است و بلیت ها را می توان از فروشگاه های مسافرتی در جاده پنانگ و اطراف آن تهیه کرد. مدت سفر به کرابی 8 ساعت (59 رینگت)، پوکت 12 تا 14 ساعت (76 رینگت) و بانکوک 18 ساعت (125 رینگت) طول می کشد. با توجه به زمان سفر به شهرهای پوکت و بانکوک، بهتر است سفر با خطوط هوایی ارزان قیمتی مانند ایرایژیا یا فایرفلایز را در نظر بگیرید. 

مینی ون
سرویس مینی ون گرانتر از خدمات اتوبوسرانی است و امکان حمل و نقل با آن ها بین جورج تاون و شهرهای تایلند مانند جزیره فی فی (Ko Phi Phi) و  جزیره لانتا (KoLanta) با هزینه 1200 بات تایلند در دسترس است. مینی ون برای سفر به پوکت، ترانگ، سورات تانی، کرابی، کو سامویی، کو فانگان، بانکوک و هات یایی (Hat Yai) با هزینه ۳۰ رینگت به صورت روزانه در دسترس است. خدمات به جزایر پرهنتیان (Perhentian) با قیمت 130 تا 150 رینگت که شامل هزینه قایق هم می شود در دسترس می باشد.

دریایی
بندر پنانگ، بندر اصلی در شمال مالزی است و توسط کمیسیون بندر پنانگ اداره می شود. این بندر شامل هفت پایانه است که شش مورد از آن ها در باتروِرث و پرای در سرزمین اصلی قرار دارند و شامل پایانه کانتینر شمالی باتروِرث، اسکله های آب عمیق باترورث و پایانه بار فله ای پرای می شوند. بندر پنانگ، سومین بندر شلوغ دریایی مالزی، در سال 2017 بیش از 1.52 میلیون کانتینر ۲۰ فوتی محموله را جابجا کرد.
در همین حال، اسکله سوئیتنهام (Swettenham)، واقع در قلب جورج تاون، تنها مرکز بندر در جزیره پنانگ است. این اسکله اکنون کشتی های تفریحی را در خود جای داده که آن را به یکی از مهمترین نقاط ورود به پنانگ تبدیل کرده است. از سال 2017، اسکله سوئیتنهام ورود 1.35 میلیون گردشگر را ثبت کرده است و بدین ترتیب از بندر کلانگ به عنوان شلوغ ترین پایانه حمل و نقل دریایی در مالزی پیشی گرفته است. این اسکله همچنین بزرگترین کشتی های مسافربری جهان مانند آر ام اس کوئین ماری 2 (RMS Queen Mary 2) را به خود جذب کرده است. گاهی اوقات، بندر پنانگ میزبان کشتی های جنگی، از جمله کشتی هایی از سنگاپور، ایالات متحده و اخیرا چین نیز می شود. 
کشتی های بندر پنانگ روزانه از ساعت 5:30 صبح تا 1:00 شب هر 15 دقیقه به سمت باترورث و بلعکس حرکت می کنند. هزینه کشتی برای بزرگسالان 1.20 رینگت، برای کودکان 0.60 رینگت، برای دوچرخه 1.4 رینگت، برای موتورسیکلت ۲ رینگت، برای اتومبیل 7.70 رینگت است و برای وسایل نقلیه بزرگتر هزینه های اضافی باید پرداخت شود.
شرکت سوپرفست فری ونچر (Superfast Ferry Venture) خدمات قایق های A / C سریع را به مقصد و مبدا پنانگ (۱۸۰ دقیقه، ۷۰ رینگت) ارائه می کند. رزروها را می توان به صورت آنلاین انجام داد، اما بلیت آن باید چاپ شود. مسافران در کشتی مجاز به استفاده از عرشه هستند و نوشیدنی و خوراکی نیز سرو می شود و توالت فرنگی نیز در دسترس است.

حمل و نقل درون شهری

پیاده روی
پیاده روی یکی از بهترین راه های گشت و گذار در جورج تاون است. یک لباس سبک بپوشید، صبح زود شروع کنید و در طول روز مقدار زیادی کرم ضد آفتاب بزنید. هنگام عبور از جاده ها، حتی در یک خیابان یک طرفه به یاد داشته باشید که به هر دو طرف نگاه کنید. تورهای پیاده روی توسط ساکنان و اشخاص محلی جورج تاون در دسترس است و هماهنگی آن می تواند به طور مستقیم یا از طریق هتل ها یا میهمانسراها انجام شود. تورهای انفرادی معمولا از ساعت 9 صبح شروع می شوند و متناسب با خواسته های هر شخص متفاوت هستند. 

اتوبوس
شرکت رپید پنانگ خدمات اتوبوس محلی را ارائه می دهد و دارای اتوبوس های جدید است. کلیه ایستگاه های اتوبوس که توسط اتوبوس های این شرکت سرویس دهی می شوند با تابلوهای راهنمای مناسب برچسب گذاری شده اند تا به راحتی توسط مسافران قابل شناسایی باشند. این اتوبوس ها تا حد زیادی در مسیر اصلی باتو فرینگی (Batu Ferringhi) حرکت می کنند. اتوبوس های شماره 203 و 204 از لبو چولیا (Lebuh Chulia) به سمت ایر ایتام (Air Itam) در غرب حرکت می کنند یا از محل ساختمان کومتار برای بازدید از معبد کک لوک سی و تپه پنانگ به سمت جنوب می روند. کومتار مرکز اصلی اتوبوس ها در جورج تاون بوده و بلندترین ساختمان در شهر است. 
مرکز دیگر این شرکت در پایانه کشتی پنکالان ولد (Pengkalan Weld) واقع شده است و تمام اتوبوس هایی که از پایانه کشتی حرکت می کنند در کومتار توقف دارند، اما توجه داشته باشید، اتوبوس های مرکز شهر که مقصد آن ها کومتار می باشد ممکن است تا پایانه کشتی نروند. شورای شهرداری جزیره پنانگ نیز یک سرویس اتوبوس گردشگری رایگان CAT را در جورج تاون ارائه می دهد که تقریبا بین پایانه کشتی پنکالان ولد و کومتار بطور روزانه هر 20 دقیقه یک بار از ساعت 6 صبح تا 12 شب (از جمله یکشنبه ها و تعطیلات رسمی) حرکت می کنند. 
همچنین افراد خارجی می توانند با پرداخت ۳۰ رینگت گذرنامه رپید (Rapid Passport) را خریداری کنند و از یک هفته سفر نامحدود با تمام اتوبوس های سریع پنانگ لذت ببرند. 

تریشا (trishaw)
این وسیله نقلیه سه چرخه که با نیروی انسانی حرکت می کند ممکن است بهترین وسیله برای یک تور دلپذیر در شهر باشد. با استفاده از آن ها می توان در هر نقطه ای برای عکس گرفتن یا خرید سوغاتی توقف کرد. بسیاری از رانندگان تریشا همچنین راهنماهایی عالی هستند، ولی قبل از سوار شدن به تریشا، ابتدا در مورد کرایه با آن ها مذاکره کنید. توصیه می شود برای گشت و گذار طولانی مدت به ازای هر ساعت حدود ۳۰ رینگت پرداخت کنید.

ماشین اجاره ای
اجاره اتومبیل می تواند یک گزینه مناسب باشد، به خصوص اگر قصد دارید وارد مسیرهای خارج از جاده شوید و سواحل روستایی غربی یا جنوبی جزیره را کشف کنید. توجه داشته باشید که جزیره پنانگ دارای تعداد زیادی خیابان یک طرفه و جاده های باریک است و بسیاری از اهالی پنانگ موتورسوار هستند و نسبت به عابران پیاده، اتومبیل و حتی زندگی خود بی اعتنا می باشند. بنابراین هنگام رانندگی در جاده ها باید بسیار مراقب باشید. در ساعات شلوغی بین ساعت 7:30 تا 9:30 صبح و از ساعت 5:30 تا 7:30 شب تا حد امکان از رانندگی خودداری کنید. 

تاکسی
تاکسی های پنانگ به تاکسی متر مجهز هستند اما اکثر رانندگان تمایلی به استفاده از آن ها ندارند. همیشه قبل از سوار شدن در مورد کرایه با راننده تاکسی توافق کنید.
از ماه مه 2013، هزینه یک تاکسی از کوینز بی مال (Queensbay Mall) به مقصد جورج تاون مبلغ ثابت 30 رینگت بوده است، اگرچه اتوبوس های (اتوبوس 401E و سایر اتوبوس های سری 300) بسیار زیادی در دسترس هستند و 2 رینگت بیشتر هزینه ندارند. 
گرب (Grab)، یک برنامه تلفن همراه مشابه اوبر (Uber) است که در اکثر مناطق آسیا رایج بوده و در پنانگ نیز بسیار استفاده می شود و هنگام استفاده از گرب کار (GrabCar) قیمت ها بسیار ارزان تر هستند. یک سفر از فرودگاه پنانگ به انتهای شمالی جورج تاون ۲۱ رینگت است. تاکسی های فرودگاه دارای هزینه اضافی هستند و برای رسیدن به جورج تاون ۵۰ رینگت هزینه خواهند داشت.نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهرنظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.
محبوبترین مراکز دیدنی

مقاله های گردشگری

با 11 غار بزرگ در سراسر جهان آشنا شوید

غارها یکی از زیباترین، دیدنی ترین و جادویی ترین مکان های روی زمین هستند. آنها به عنوان دروازه ای به گذشته سیاره و گواهی از چگونگی تکامل زمین شناخته می شوند. چه شما یک مورخ باشید یا یک علاقه مند به ورزش، غارها همیشه علاقه انسان را برانگیخته اند، چرا که با پیشروی در این تونل های طبیعی، می توانید نگاهی اجمالی به تاریخ گذشته زمین بیاندازید.

متن کامل مقاله

معرفی 7 تجربه شگفت انگیز حیات وحش در اروپا

پناهگاه فوک در شمال آلمان به دلیل جذابیت بیش از حد و کارهای خوبی که انجام می‌ دهند، هنوز هم یکی از مکان‌ های مورد علاقه‌ ام است که تا به حال از آن بازدید کرده‌ ام. البته طوطی های دریایی و حتی خرس ها و اسب های وحشی هم برای دیدن وجود دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید اروپا چه چیزی برای ارائه تجربه سفر از نوع حیات وحش برای شما دارد. در اینجا موارد دلخواه شخصی من، بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

متن کامل مقاله

عکس های دیدنی از مکان های مقدس متروکه در جهان (قسمت دوم)

جهان پر از مکان های باشکوهی است که زمانی برای تمدن های گمشده مقدس بودند. کتاب جدید مکان‌ های مقدس متروکه اثر لارنس جوف، شگفت‌ انگیزترین مکان‌ های جهان را بررسی می‌ کند. ما برخی از معروف ترین و جذاب ترین آنها را برای کشف تاریخچه ای که در پس آنها نهفته است، برای شما انتخاب کرده ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید