• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آلانیا در کشور ترکیه - توریستگاه

آشنایی با آلانیاکشور

اقلیم آب و هوایی

مدیترانه ای

وسایل حمل و نقل

خطوط اتوبوسرانی,دلموش,تاکسی

مساحت

1,582 کیلومتر مربع

جمعیت

134,396 نفر

زمان پرواز از تهران

2.45 ساعت
موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر
آلانیا، که در گذشته با نام آلایه (Alaiye) شناخته می شد، یک شهر تفریحی ساحلی و منطقه ای جزو استان آنتالیا در سواحل جنوبی ترکیه و در ناحیه مدیترانه ای این کشور است، که در 138 کیلومتری شرق شهر آنتالیا قرار دارد. 
آلانیا به دلیل موقعیت استراتژیک طبیعی خود در یک شبه جزیره کوچک در دریای مدیترانه و در پایین کوه های تاوروس (Taurus)، محلی امن برای بسیاری از امپراطوری های مستقر در مدیترانه از جمله امپراطوری های بطلمیوسی، سلوکی، رومی، بیزانسی و عثمانی بوده است. بیشترین اهمیت سیاسی آلانیا در قرون وسطا، در زمان سلطنت سلجوقیان و تحت حاکمیت علاء الدین کیقباد اول، که نام این شهر نیز از او گرفته شده است، بدست آمد. مجموعه ساختمان سازی های وی منجر به ایجاد بسیاری از نقاط دیدنی شهر مانند کیزیل کوله (برج سرخ)، ترسانه (کشتی سازی) و قلعه آلانیا شد.
آب و هوای مدیترانه ای، جاذبه های طبیعی و میراث تاریخی، آلانیا را به یک مقصد محبوب گردشگری تبدیل کرده که مسئول نه درصد از بخش گردشگری ترکیه و سی درصد از خریدهای خارجی املاک و مستغلات در این کشور است. گردشگری از سال 1958 رو به افزایش بوده است، تا زمانی که به صنعت غالب در این شهر تبدیل شد و در نتیجه آن نیز افزایش جمعیت متناظری در شهر به وجود آمد. رویدادهای ورزشی مختص آب و هوای گرم و جشنواره های فرهنگی همه ساله در آلانیا برگزار می شود. در سال 2014، شهردار آدم مورات یوجل (Adem Murat Yücel)، از حزب جنبش ناسیونالیست، حسن سیپاهی اوغلو را از حزب عدالت و توسعه که پیش از این و از سال 1999 رهبری این شهر را بر عهده داشت، برکنار کرد.

جمعیت
در زمان سرشماری سال 2019 ترکیه، این شهر جمعیت 134 هزار و 396 نفری داشت، در حالی که ناحیه ای که شامل شهر و منطقه ساخته شده آن می شود دارای 1598.51 کیلومتر مربع مساحت و جمعیت 327 هزار و 503 نفری بود. 

اقلیم آب و هوای آلانیا
در آلانیا بیشتر روزهای بارانی در طول زمستان بوده و تابستان ها نیز طولانی، گرم و خشک می باشند. به دلیل نزدیکی کوه تاوروس به دریا، احتمال اینکه بیشتر صبح ها هوا مه آلود باشد زیاد است و همچنین در بسیاری از روزها رنگین کمان قابل مشاهده می باشد. کوه های مرتفع نیز منظره جالبی را ایجاد می کنند زیرا اغلب برف روی آنها حتی در روزهای گرم سال هم دیده می شود. دمای میانگین سالانه دریا در آلانیا 21.4 درجه سانتی گراد می باشد و میانگین دما در ماه اوت 28 درجه سانتی گراد است.

تاریخچه آلانیا
یافته های موجود در غار کارائین در نزدیکی این منطقه نشان می دهد که در دوره پارینه سنگی و تا 20 هزار سال قبل از میلاد مسیح انسان در اینجا سکونت داشته است، و شواهد باستان شناسی نیز نشان می دهند که بندری در سیدرا، در جنوب شهر مدرن، در دوره برنز و در حدود 3000 سال قبل از میلاد وجود داشته است. صخره قلعه احتمالا در زمان هیتی ها و امپراتوری هخامنشیان محل زندگی بوده و نخستین بار در دوره هلنی ها پس از فتح این منطقه توسط اسکندر مقدونی، دارای استحکامات شده است. جانشینان اسکندر پس از مرگ او در سال 323 قبل از میلاد، این منطقه را به یکی از ژنرال های رقیب مقدونی، بطلمیوس سوتر اول واگذار کردند. سلسله او کنترل سست خود را بر عمده آسوریان حفظ کرد و بندر به پناهگاه محبوب دزدان دریایی مدیترانه تبدیل شد.
اسلام با حملات اعراب در قرن هفتم به این شهر نفوذ کرد، که منجر به ساخت استحکامات جدید شد. کنترل این منطقه پس از نبرد منزیکرت (Manzikert) در سال 1071 از دست بیزانس خارج شد و به دست قبایل ترک های سلجوقی افتاد و در سال 1120 توسط جان کومنوس دوم، دوباره به آنها بازگشت.
در نبرد کوسه داغ (Köse Dağ) در سال 1243، ایل مغول استیلای سلجوقیان در آناتولی را در هم شکست. آلانیا پس از آن در معرض یک سلسله تهاجم از سوی بیلیک های آناتولی قرار گرفت. کارامانیدس در سال 1427 این شهر را به قیمت 5000 سکه طلا به مملوک های مصر فروخت، تا زمانی که ژنرال گدیک احمد پاشا در سال 1471 آن را به امپراطوری رو به رشد عثمانی ضمیمه کرد.
پس از جنگ جهانی اول، آلانیا در توافق نامه 1917 سنت ژان دو موریان به طور رسمی به ایتالیا واگذار شد و در سال 1923 براساس معاهده لوزان دوباره به جمهوری ترکیه، بازگردانده شد. گردشگری در این منطقه در میان ترک هایی که در دهه 1960 به خاطر ویژگی های درمانی ادعا شده در مورد غار داملاتاش (Damlataş) به آلانیا آمده بودند آغاز شد و بعدا دسترسی به فرودگاه آنتالیا در سال 1998 نیز باعث شد این شهر به یک تفرجگاه بین المللی تبدیل شود. رشد شدید جمعیت در دهه 1990 نتیجه مهاجرت به این شهر بود که نوسازی سریع زیرساخت ها را به دنبال داشته است.

غذا ها و دسر های آلانیا
نان و شیرینی بخش مهمی از غذاهای ملی ترکیه هستند. تقریبا هر غذایی در رستوران های آلانیا به همراه نان تازه پخته شده سرو می شود. بسیاری از دستور العمل های نان سنتی چندین قرن قدمت دارند. یافتن نان تازه در تقریبا همه بازارهای تفریحگاه امکان پذیر است. در مدت روزهای برگزاری نمایشگاه، بازدید کنندگان می توانند از انواع مخصوص نان و شیرینی های فستیوال لذت ببرند. شیرینی ترد بورک (Börek) یک غذای جالب برای امتحان کردن است. آنها با مواد پرکردنی مختلفی مانند پنیر، سبزیجات تازه و ادویه جات موجود هستند.
نان های کوچک پوآچا (Poğaça) نیز در منطقه بسیار محبوب هستند. این نان ها را می توان با پوره سیب زمینی، پنیر روستایی یا گوشت چرخ کرده پر کرد. نان های آماده با دانه کنجد یا خشخاش تزئین می شوند. رستوران های متخصص در طبخ غذاهای ملی ترکیه طیف گسترده ای از کیک های سنتی را به بازدید کنندگان خود ارائه می دهند. به عنوان یک قاعده، این کیک ها از خمیر بدون مخمر تهیه می شوند، بنابراین طبخ آنها زیاد طول نمی کشد.
کباب یکی از مهمترین غذاهای محلی است. سرآشپزهای محلی کباب را با انواع مختلف گوشت طبخ می کنند. آدانا (Adana) کباب قابل دسترس ترین و محبوب ترین نوع کباب در این منطقه می باشد. این کباب از گوشت گوسفند و ادویه های گرم تهیه شده که شبیه به کباب کوبیده خودمان است. اسکندر کباب غذای است که از بره ای جوان تهیه می شود و طعم خاصی دارد. بره ابتدا بر روی یک منقل کبابی برشته می شود، بنابراین طعم و عطر واقعا ویژه و خاصی به خود می گیرد.
کوفته یک غذای گوشتی جذاب و بسیار محبوب است. تقریبا هر رستوران دستور العمل خاص خود را برای پخت کوفته دارد. به عنوان یک قاعده، کوفته از گوشت گوسفند و گوشت گاو تهیه می شود. گوشت چرخ شده و شکل آن مانند کتلت می شود. در ادامه، گوشت را می توان در فر پخت، یا در یک تابه با سس های مختلف سرخ کرد. در نهایت کوفته آماده شده با سبزیجات تازه تزئین می شود. 
دلمه سنتی نیز در بین میهمانان آلانیا بسیار محبوب است. گوشت پخته شده با برنج قسمت اصلی دلمه هستند که برگ های انگور را با آنها پر می کنند و بعد آنها را به آرامی می پزند. اگرچه دلمه سنتی در برگ های انگور طبخ می شود، اما انواع مختلفی از دلمه وجود دارد مانند دلمه بادمجان یا دلمه پیاز. 
غذاهای ملی ترکیه به دلیل سوپ های دلچسب و مغذی معروف هستند. سوپ تارهانا (Tarhana çorbası) محبوب ترین پیش غذا در این منطقه است. این سوپ حاوی سبزیجات خشک و تازه می باشد، اما راز اصلی در مخمری است که طعم خاصی به سوپ می بخشد. مسافرانی که پیش غذاهای سنتی را ترجیح می دهند سوپ عدس به نام مرجمک (Mercimek) را دوست دارند.
گزینه های بسیار سالادها یکی دیگر از ویژگی های بارز غذاهای ملی ترکیه است. مسافران گیاهخوار از امتحان کردن چنین طعم ها و گزینه های مختلفی خوشحال می شوند. سالاد چوبان (Choban) که از خیار، گوچه، فلفل سبز و پیاز خرد شده به همراه جعفری تهیه می شود در منطقه بسیار محبوب است. سالاد کیسیر (Kisir) ترکیبی عالی از سبزیجات تازه با یک روش سرو غیر معمول است. سالاد آماده به شکل یک توپ در می آید. این سالاد به دلیل اینکه دارای بلغور است، بسیار مغذی می باشد.

مناسبت ها و رویدادهای آلانیا

جشنواره گردشگری و هنر آلانیا
جشنواره گردشگری و هنری آلانیا، آغاز فصل گردشگری را نشان می دهد و اواخر ماه مه یا اوایل ماه ژوئن برگزار می شود.

جشنواره پرتقال در اوبا (OBA)
جشنواره پرتقال (Portakal) در ماه ژوئن هر سال در اوبا، در نزدیکی مرکز شهر آلانیا برگزار می شود. بسیاری از غذاها و نوشیدنی های خوب، فرصت خرید صنایع دستی، سرگرمی و بسیاری چیزهای دیگر، در این جشنواره ارائه می شود. شب نیز با آتش بازی های دیدنی پایان می یابد. 

جشنواره بین المللی اپرا و باله آسپندوس (ASPENDOS)
جشنواره بین المللی اپرا و باله آسپندوس از سال 1994 توسط دولت ترکیه برگزار می شود و دارای شرکت کنندگان بین المللی اپرا و باله از کشورهای مختلف می باشد. این جشنواره هر ساله در ماه ژوئن یا ژوئیه و در سالن تئاتر دو هزار ساله روم باستان در شهر آسپندوس برگزار می شود. این سالن تئاتر به دلیل اینکه به عنوان یکی از بهترین سالن های تئاتر باستانی در جهان حفظ شده مشهور می باشد که بسیاری از جزییات سازه آن هنوز سالم است. 

جشنواره جاز آلانیا
جشنواره محبوب جاز در اوایل سپتامبر هر سال در برج سرخ و توسط شهرداری آلانیا، سازمان های گردشگری و شرکت های خصوصی برگزار می شود. کنسرت های این جشنواره رایگان و برای عموم آزاد است.

جشنواره بین المللی فرهنگ و هنر آلانیا 
جشنواره بین المللی فرهنگ و هنر آلانیا در هفته اول اکتبر برگزار می شود و یک جشنواره معروف ترکی است. 

مسابقه بین المللی دوچرخه سواری کوهستانی آلانیا
مسابقه بین المللی دوچرخه سواری کوهستانی آلانیا معمولا در دومین یکشنبه ماه اکتبر برگزار می شود. این مسابقه از قلعه آلانیا آغاز شده و طول مسیر آن 7 کیلومتر می باشد.

شنای ماراتن بین المللی آلانیا
این مسابقه در اکتبر هر سال و چند روز قبل از مسابقات سه گانه برگزار می شود. دسته بندی های مختلفی برای مردان و زنان و برای همه سنین وجود دارد. مسافت آن 5 کیلومتر است که از ساحل کلئوپاترا شروع می شود و از شبه جزیره، جایی که قلعه معروف در بالای آن قرار دارد تا قبل از رسیدن به هدف در طرف دیگر بندر امتداد می یابد. ثبت نام در باشگاه مسابقات سه گانه آلانیا و باشگاه تنیس انجام می شود.

مسابقات سه گانه آلانیا
این مسابقه در ماه اکتبر یا نوامبر هر سال توسط باشگاه تنیس و مسابقات سه گانه آلانیا برگزار می شود. مسابقات سه گانه شامل 1.5 کیلومتر شنا، 40 کیلومتر دوچرخه سواری و 10 کیلومتر دو ماراتن می شود. ثبت نام در باشگاه مسابقات سه گانه آلانیا و باشگاه تنیس انجام می شود.

کنفرانس بین المللی مجسمه سنگی آلانیا
کنفرانس بین المللی مجسمه سنگی آلانیا، اولین بار در سال 2004 برگزار شد و هر سال نیز در ماه نوامبر برگزار می شود.

تورنمنت والیبال ساحلی آلانیا
همه ساله در والیبال ساحلی آلانیا تورنمنت هایی برگزار می شود.

هندبال خیابانی (در ساحل)
در حدود 20 کیلومتری شرق آلانیا، در منطقه ماموتلار (Mamuthlar)، ساحل ماسه ای است و از این منطقه اغلب برای هندبال استفاده می شود. بازی ها و مسابقات غیر رسمی نیز به طور مرتب برگزار می شود. تماشا و شرکت در این مسابقات رایگان است و کافه های ساحلی، صندلی و تختخواب حمام آفتاب نیز برای اجاره وجود دارد. اتوبوس ها چندین بار در ساعت بین آلانیا و ماموتلار حرکت می کنند.درباره حمل و نقل شهری

حمل و نقل بین شهری

زمینی
بزرگراه D 400، مسیر آلانیا - مرسین، شرق و غرب آلانیا را به هم متصل کرده و آن را احاطه می کند و از طریق بلوار آتاتورک و مرکز شهر، ارتباط ایجاد می کند. مسیر D695، مسیر آنکارا-آکشهیر، از شمال به جنوب می گذرد و به دریا، در 41 کیلومتری غرب شهر، نزدیک ساید می رسد و به مسیر D400 متصل می شود. اغلب اتوبوس ها از آنتالیا به آلانیا  سفر می کنند. همچنین هیچ مسیر قطاری به آلانیا یا استان آنتالیا وجود ندارد و در این منطقه ایستگاه قطار نیز نیست. 

هوایی
فرودگاه آنتالیا 121 کیلومتر با شهر فاصله دارد و یک فرودگاه بین المللی محسوب می شود. فرودگاه جدید قازی پاشا آلانیا، که برای اولین بار در سال 1992 آغاز به کار کرد از سال 2012 شروع به اجرای پروازهای بین االمللی کرد. فرودگاه آلانیا دارای ظرفیت پذیرش ۱,۵۰۰,۰۰۰ مسافر در سال در پایانه ای به مساحت ۶,۷۰۰ مترمربع می باشد و تنها 14.5 کیلومتر با شهر فاصله دارد پس بسیار راحت تر است که به جای پیمودن مسیر 2 ساعته فرودگاه آنتالیا از این فرودگاه استفاده کنید که تا مرکز شهر تنها 30 دقیقه فاصله دارد. شرکت پگاسوس به صورت فصلی پروازهایی را به فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران  برگزار می کند. در دیگر مواقع سال نیز می توانید به یکی از شهرهای بزرگ ترکیه نظیر استانبول و آنکار سفر کرده و سپس با یک پرواز داخلی و یا به صورت زمینی به این شهر برسید.  

دریایی
این بندر شامل اسکله های کشتی کروز است و همچنین دارای کشتی های فصلی و هیدروفیلی ها (قایق باله دار) می باشد که به مقصد کایرنیا (Kyrenia) در جمهوری ترکیه قبرس شمالی عزیمت می کنند. کشتی های مسافرتی در حوضه آلانیا 50 درصد در سال 2013 افزایش یافتند که تخمین زده می شود 56000 مسافر را تا پایان آن سال جا به جا کرده اند. در غرب این شهر، مارینای آلانیا قرار دارد که خدمات خود را در سال 2008 و در حالی که هنوز در دست ساخت بود، آغاز کرد و در سال 2010 توسعه خود را به پایان رساند. این مارینای 85 کیلومتر مربعی به آلانیا اجازه داد تا در رالی قایق های بادبانی مدیترانه ای سال 2008 شرکت کند. این شهر همچنین با 150 دوچرخه و بیست پایانه در حال سرمایه گذاری در یک برنامه دوچرخه جامعه است.

حمل و نقل درون شهری

اتوبوس 
حمل و نقل عمومی در آلانیا بسیار راحت و کارآمد است. این شهر دارای یک ناوگان بزرگ اتوبوس است، که همه آنها جدید و با ظرفیت می باشند. شبکه خطوط اتوبوس تمام آلانیا را پوشش می دهد و بنابراین نیازی به استفاده از ماشین شخصی وجود ندارد. در صورت پرداخت 4 لیر ترکیه، اتوبوس ها شما را به هر مکانی که می خواهید می برند. همچنین یکی از مهمترین ویژگی های آنها این است که کلیه اتوبوس ها علاوه بر تهویه مطبوع، جادار هم هستند که حمل و نقل آسان را برای کالسکه های کودک و افرادی که از صندلی های چرخدار استفاده می کنند فراهم می کند. 

خطوط اصلی اتوبوس 
ایستگاه های اتوبوس بسیار زیاد هستند و بسیاری از اتوبوس ها به طور مرتب در مسیر خود با فاصله پنج دقیقه بین هر ایستگاه در حال حرکت هستند. در اینجا مهمترین خطوطی که بطور مکرر مورد استفاده قرار می گیرند نام برده شده است
شماره 101 - بلوار آتاتورک (Ataturk Boulevard)
شماره 202 - خیابان 25 متری (25.Meter Street)
شماره 4 - قلعه آلانیا (Alanya Castle)
شماره 10 - رودخانه دیم چای (Dim Çay)

دلموش و تاکسی
در مرکز شهر تاکسی و دلموش ارزان برای دسترسی به نقاط مختلف شهر وجود دارد. راه رفتن در شهر بهترین گزینه است، البته به جز در روزهای بسیار گرم ماه های جولای و اوت. اگر نمی خواهید تمام راه را برای دیدن قلعه آلانیا تا بالای تپه قدم بزنید، می توانید یک تاکسی بگیرید یا از دلموش استفاده کنید.
همچنین می توانید یک اسکوتر برقی یا دوچرخه نیز کرایه کنید. نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهرنظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.
محبوبترین مراکز دیدنی

مقاله های گردشگری

با 11 غار بزرگ در سراسر جهان آشنا شوید

غارها یکی از زیباترین، دیدنی ترین و جادویی ترین مکان های روی زمین هستند. آنها به عنوان دروازه ای به گذشته سیاره و گواهی از چگونگی تکامل زمین شناخته می شوند. چه شما یک مورخ باشید یا یک علاقه مند به ورزش، غارها همیشه علاقه انسان را برانگیخته اند، چرا که با پیشروی در این تونل های طبیعی، می توانید نگاهی اجمالی به تاریخ گذشته زمین بیاندازید.

متن کامل مقاله

معرفی 7 تجربه شگفت انگیز حیات وحش در اروپا

پناهگاه فوک در شمال آلمان به دلیل جذابیت بیش از حد و کارهای خوبی که انجام می‌ دهند، هنوز هم یکی از مکان‌ های مورد علاقه‌ ام است که تا به حال از آن بازدید کرده‌ ام. البته طوطی های دریایی و حتی خرس ها و اسب های وحشی هم برای دیدن وجود دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید اروپا چه چیزی برای ارائه تجربه سفر از نوع حیات وحش برای شما دارد. در اینجا موارد دلخواه شخصی من، بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

متن کامل مقاله

عکس های دیدنی از مکان های مقدس متروکه در جهان (قسمت دوم)

جهان پر از مکان های باشکوهی است که زمانی برای تمدن های گمشده مقدس بودند. کتاب جدید مکان‌ های مقدس متروکه اثر لارنس جوف، شگفت‌ انگیزترین مکان‌ های جهان را بررسی می‌ کند. ما برخی از معروف ترین و جذاب ترین آنها را برای کشف تاریخچه ای که در پس آنها نهفته است، برای شما انتخاب کرده ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید