• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • شهر مارماریس در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر مارماریس در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر مارماریس در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر مارماریس در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر مارماریس در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر مارماریس در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر مارماریس در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر مارماریس در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر مارماریس در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر مارماریس در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر مارماریس در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر مارماریس در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر مارماریس در کشور ترکیه - توریستگاه

آشنایی با مارماریسکشور

اقلیم آب و هوایی

تابستان گرم و مرطوب و زمستان سرد و بارانی

وسایل حمل و نقل

خطوط اتوبوسرانی,دلموش,تاکسی

مساحت

878 کیلومتر مربع

جمعیت

33,731 نفر

زمان پرواز از تهران

3.15 ساعت
موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر
مارماریس یک بندر توریستی بوده که در محل تقاطع دریاهای اژه و مدیترانه در جنوب غربی ترکیه واقع شده است. مارماریس به عنوان یکی از محبوب ترین شهرهای تفریحی ترکیه و بزرگترین تفرجگاه در سواحل دریای اژه شناخته می شود که دارای ساحل طولانی، چشم اندازهای زیبا، تپه های پوشیده از درختان کاج، خلیج ها و ورودی های مجزا، سواحل شگفت انگیز، شهرهای باستانی، ماریناها و انواع دیگر جاذبه های گردشگری است. منبع اصلی درآمد مارماریس گردشگری بوده و در مدت فصل تابستان از بیش از 400 هزار نفر استقبال می کند. 
این شهر همچنین مرکزی برای قایقرانی و غواصی می باشد که دارای دو تفرجگاه بزرگ و چند تفرجگاه کوچکتر است. همچنین یک مکان محبوب زمستانی برای صدها نفر از قایقران هاییست که به اینجا می آیند و در نزدیکی اش فرودگاه دالامان نیز قرار دارد. مارماریس به عنوان یک تفرجگاه دوست داشتنی امکان شنا در خلیج های بکر و همچنین در سواحل مقابل هتل های مرکز شهر را فراهم می کند. مارماریس در طول سال 300 روز آفتابی دارد.
ساحل عمومی مارماریس و ساحل اوزونیالی مشهورترین سواحل این بندر هستند. جزیره جنت (بهشت)، شبه جزیره ای در ورودی خلیج مارماریس است که ایستگاهی برای سفرهای روزانه با قایق است. رسیدن به این جزیره از طریق یک پیاده روی زیبا در تنگه لیار امکان پذیر است. جزیره کلئوپاترا (Sedir) که دارای ماسه های ریز طلایی منحصر به فرد می باشد، از جایگاه ویژه ای نیز در تاریخ اساطیری این شهر برخوردار است. طبق افسانه ها، این ماسه های ویژه توسط جولیو سزار به عنوان هدیه ای برای کلئوپاترا که به درخواست ازدواج وی پاسخ مثبت داده بود آورده شده بود. همچنین مکان های تاریخی متعلق به دوران رومی و بیزانسی در این جزیره وجود دارد که از طریق تورهای روزانه می توانید از آنها بازدید کنید. زیبایی های طبیعی این شهر چیزی کمتر از جنب و جوش های شبانه در بارها و رستوران های آن ندارد. در این بندر مراکز خرید و مغازه های بسیاری نیز وجود دارد. علاوه بر این، پارک های آبی آن برای سرگرمی خانواده ها بسیار مناسب هستند. 

جمعیت 
در سال 2019، جمعیت این شهر 33 هزار و 731 نفر بوده است و در زمان فصل گردشگری، جمعیت آن به حدود 300 تا 400 هزار نفر می رسد.

آب و هوا
مارماریس دارای آب و هوای مدیترانه ای است که با تابستان گرم و مرطوب و زمستان های سرد و بارانی همراه است. بارش باران بین ماه های مه و اکتبر (اواسط اردیبهشت تا اوایل آبان) بسیار بعید است. تابستان ها گرم و مرطوب هستند و بعضی اوقات دمای هوا در ماه های ژوئن و اوت (تیر و مرداد) می تواند به بیش از 40 درجه سانتی گراد برسد. در ماه اکتبر هوا هنوز گرم و خوب است، گرچه با بارش باران همراه است و بسیاری از گردشگران ترجیح می دهند در اوایل پاییز، به خصوص در ماه سپتامبر از آنجا بازدید کنند، زیرا هوا آنچنان گرم نیست.

تاریخچه مارماریس
اگرچه هنوز زمان تاسیس شهر مارماریس دقیقا مشخص نیست، اما در قرن ششم قبل از میلاد این مکان با نام فیسکوس (Physkos) شناخته می شد که در بخشی از کاریا که متعلق به رودز (Rhodes) است قرار داشت و دارای یک بندر باشکوه و بیشه مقدسی برای لتو بود.
به گفته هرودوت مورخ، از سال 3000 پیش از میلاد قلعه ای در این مکان وجود داشته است. در سال 334 پیش از میلاد، کاریا توسط اسکندر مقدونی مورد حمله قرار گرفت و قلعه فیسکوس محاصره شد. 600 نفر ساکن این قلعه فهمیدند که شانسی در مقابل ارتش مهاجم ندارند و پیش از آنکه به همراه زنان و فرزندان خود به سمت تپه فرار کنند، وسایل گرانبهای خود را در قلعه آتش زدند. مهاجمان، از ارزش استراتژیک این قلعه آگاه بودند و بخش های تخریب شده را تعمیر کردند تا تبدیل به محل اسکان صدها سرباز ارتش شود. 
این شهر در دوره بیلیک منتشه (Beylik of Menteşe) به مارماریس معروف شد. این نام از واژه ترکی mermer، (سنگ مرمر) برگرفته شده است که به ذخایر غنی سنگ مرمر در این منطقه و نقش برجسته بندر این شهر در تجارت سنگ مرمر اشاره دارد. 
در اواسط قرن پانزدهم میلادی، سلطان محمود فاتح، قبیله ها و پادشاهی های مختلف آناتولی و بالکان را فتح و متحد کرد و قسطنطنیه را به دست آورد. شوالیه های سنت جان که در رودز مستقر بودند، سال ها با ترک های عثمانی جنگیده بودند و همچنین در مقابل هجوم محمود دوم نیز مقاومت کرده بودند. هنگامی که سلطان سلیمان برای فتح رودز اقدام کرد، او از مارماریس به عنوان پایگاهی برای نیروی دریایی عثمانی استفاده کرد و قلعه مارماریس دوباره در سال 1522 بازسازی شد.
در سال 1801، نیروهای انگلیسی با 120 کشتی با فرمادهی دریاسالار کیث و 14000 سرباز تحت رهبری ژنرال آبرکرومبی به مدت هشت هفته در خلیج لنگر انداخته تا به افراد خود برای پایان دادن به کمپین فرانسوی ها در مصر و سوریه آموزش و پشتیبانی بدهند. 
زمین لرزه های فتحیه در سال 1957 تقریبا شهر را ویران کرد و تنها قلعه مارماریس و ساختمان های تاریخی اطراف استحکامات آن آسیب ندیدند. 
از سال 1979 کارهای نوسازی قلعه ادامه داشته و به سرپرستی وزارت فرهنگ، این قلعه به موزه تبدیل شده است. در قلعه هفت گالری وجود دارد که از بزرگترین آنها به عنوان یک سالن نمایشگاه استفاده می شود. حیاط آن نیز با گل های فصلی تزئین شده است که همزمان با ساخت بازار ایجاد شده و یک کاروانسرای کوچک عثمانی نیز وجود دارد که توسط مادر سلیمان، عایشه حفسا سلطان ساخته شده است.

غذا و نوشیدنی های مارماریس
صدها رستوران دریایی و لوکس، دیسکو و کافه هایی با کلاس جهانی در مارماریس هزاران مسافر را به خود جلب می کند. برای برخی غذاهای سنتی ترکی، طیف گسترده ای از مزه ها (پیش غذا)، کباب های پخته شده با روغن زیتون و دسرهای تهیه شده از خمیر مانند باقلوا و کونفه (kunefe) وجود دارد که همه آنها ترکیبی از ذائقه های مدیترانه ای، خاورمیانه و آسیای میانه را ارائه می دهند. 
یکی از نوشیدنی هایی که ارزش امتحان کردن را دارد، آیران (دوغ) است. به خاطر داشته باشید که اگر آن را در یک قوطی یا لیوان در بسته خریدید حتما قبل از مصرف خوب تکان بدهید. 
یکی دیگر از نوشیدنی های محلی که توسط هتل ها به عنوان جایگزین آب میوه تهیه می شود، تانگ (Tang) نام دارد. این محصول توسط شرکت کرفت (Kraft) تهیه می شود و در بسته هایی موجود است که با آب مخلوط می شود و 1 لیتر نوشیدنی میوه ای به دست می دهد. این کیسه ها حدود 0.65 لیر ترکیه هزینه دارند و هنگامی که طعم های مختلفی با هم مخلوط می شوند، یک نوشیدنی میوه ای بسیار ارزان و با طراوت به دست می آید. 

مناسبت ها و رویدادهای مارماریس

نمایشگاه بین المللی اجاره قایق های بادبانی مارماریس (ماه مه)
جشنواره بهار دریایی مارماریس، جشنواره بین المللی قایق های بادبانی مارماریس و نمایشگاه بین المللی اجاره قایق های بادبانی مارماریس مشهورترین رویدادهای مارماریس هستند. همچنین به دلیل آب و هوای ایده آل، این جشنواره ها شاهد حضور بسیاری از گردشگران بین المللی نیز می باشند. نمایشگاه اجاره قایق های بادبانی مارماریس هر ساله توسط باشگاه بین المللی قایق های بادبانی مارماریس و در ماه مه برگزار می شود. 

جشنواره بین المللی فیلم کوتاه مارماریس (ماه اکتبر)
جشنواره بین المللی فیلم کوتاه در مارماریس پروژه ای از گروه MarmariSANart (که یک گروه غیرانتفاعی است و اعضای آن صرفا به صورت داوطلبانه کار می کند) می باشد. این جشنواره توسط بسیاری از سازمان‌های خصوصی و سازمان های مردم نهاد ملی و منطقه ای برگزار می شود. این جشنواره با هدف معرفی آثار فیلمسازان جوان برگزار می شود.

هفته مسابقه بین المللی مارماریس (از ماه اکتبر تا نوامبر)
هفته بین المللی مسابقه قایق های بادبانی مارماریس هر ساله در اواخر اکتبر و اوایل نوامبر برگزار می شود.درباره حمل و نقل شهری

حمل و نقل بین شهری

هوایی
فرودگاه دالامان (DLM) یکی از سه فرودگاه اصلی در امتداد خط ساحلی جنوب و جنوب غربی ترکیه است و دو فرودگاه نزدیک دیگر، فرودگاه بدروم و فرودگاه آنتالیا هستند. ده ها خط هواپیمایی پروازهایی را به بیش از 100 مقصد در سراسر ترکیه، اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا ارائه می دهند. 
ساخت فرودگاه دالامان در سال 1976 آغاز و در سال 1981 به عنوان یک فرودگاه کوچک افتتاح شد که در سال 1989 به جایگاه یک فرودگاه بزرگ ارتقاء پیدا کرد. این فرودگاه مساحتی برابر 6.15 میلیون متر مربع دارد.
پایانه بین المللی جدید دالامان به حدود 150،000،000 دلار هزینه برای تکمیل شدن نیاز دارد و دارای سومین ساختمان بزرگ پایانه در ترکیه است. در این فرودگاه 12 گیت پرواز و 8 پل جابجایی مسافر سرپوشیده وجود دارد. جایگاه بارگیری نیز دوباره طراحی شده که باعث افزایش فضای آن گردیده است. در نتیجه، این فرودگاه توانایی انجام 35 پرواز در هر زمان را دارد. در کل، اکنون پایانه دارای یک فضای همکف 95000 مترمربعی است، در حالی که قبل از بهینه سازی کمتر از 45000 مترمربع بود. ساختمان پایانه قدیمی هنوز هم در حال استفاده است و به عنوان پایانه داخلی فعالیت می کند.

دسترسی فرودگاه
اتومبیل: رسیدن به فرودگاه با اتومبیل تنها با استفاده از بزرگراه دی 400 (D400) و خروجی به سمت جنوب در مسیر 5، که به دالامان و فرودگاه می رسد، امکان پذیر است. علائمی در بزرگراه برای رسیدن به فرودگاه وجود دارد. حدود 400 پارکینگ برای توقف کوتاه مدت و 400 پارکینگ برای توقف بلند مدت، تاکسی و امکانات کرایه اتومبیل نیز در فرودگاه وجود دارد. Avis، Budget و Europcar بهترین و بزرگترین شرکت های کرایه اتومبیل هستند. 
اتوبوس: هاواش (Havaş) اتوبوس های فرودگاهی را به مقصد و مبدأ مارماریس و فتحیه اداره می کند. هیچ اتوبوسی مسیر بین فرودگاه و مرکز شهر دالامان یا ایستگاه اتوبوس دالامان که در فاصله کمی از شمال شهر واقع شده است را طی نمی کند. برای ورود به شهر لازم است تاکسی بگیرید. از آنجا اتوبوس ها به ایستگاه اتوبوس در شمال شهر می روند. خدمات اتوبوس بین شهری از آنجا به شهرهای دیگر ترکیه در دسترس خواهد بود.

زمینی
حمل و نقل به مارماریس از طریق جاده، به خصوص در ایام تابستان بسیار خوب سازماندهی شده است. خدمات اتوبوس بسیاری در شهرهای بزرگ و مناطق نزدیک وجود دارد. از ازمیر، فتحیه و بدروم تقریبا در هر ساعت اتوبوس به مقصد مارماریس وجود دارد.
سفر به مارماریس از استانبول حدود 13 ساعت، از ازمیر 5 ساعت، از آنتالیا 7 ساعت، از آنکارا 10 ساعت و از بدروم 3 ساعت طول می کشد.

دریایی 
ممکن است مسافرین از راه دریا با قایق یا قایق های بادبانی خود به مارماریس سفر کنند. مارماریس نتسل مارینا (Marmaris Netsel Marina) اصلی ترین تفرجگاه و همچنین یکی از بهترین تفرجگاه ها در کل دریای مدیترانه است. خدمات کشتی مسافرتی از مارماریس به رودز نیز به صورت دو طرفه وجود دارد.

حمل و نقل درون شهری

دلموش
ارزانترین راه برای گشت و گذار استفاده از مینی بوس های دلموش است. هزینه آن 1.50 لیر ترکیه در هر نقطه از مارماریس و 2.50 لیر ترکیه بین ایچمِلر (İçmeler) و مارماریس است. دلموش های مارماریس یک نوار سبز و دلموش های ایچمِلر یک نوار نارنجی بر روی خود دارند. خدمات دلموش در آرموتالان (Armutalan) نیز در دسترس می باشد که در حومه مارماریس قرار دارد. دلموش های آرموتالان یک نوار آبی رنگ بر روی خود دارند.

اتوبوس
اتوبوس های دیگری نیز غالبا در دسترس هستند که با خدمات دلموش رقابت می کنند. آنها کمی ارزان تر بوده و به طور کلی مشابه دلموش ها می باشند اما کمی بزرگتر از آنها هستند.

تاکسی
تاکسی ها زرد رنگ بوده و همه جا در دسترس هستند و قیمت آنها بر اساس کیلومترشمار محاسبه می شود که بسیار گران تر از اتوبوس و دلموش است. ورودی تاکسی ها 3.5 لیر ترکیه می باشد که به ازای هر کیلومتر از مسیر 2.7 لیر ترکیه به آن اضافه می شود. (قیمت ها قابل مذاکره می باشند)نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهرنظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.
محبوبترین مراکز دیدنی

مقاله های گردشگری

با 11 غار بزرگ در سراسر جهان آشنا شوید

غارها یکی از زیباترین، دیدنی ترین و جادویی ترین مکان های روی زمین هستند. آنها به عنوان دروازه ای به گذشته سیاره و گواهی از چگونگی تکامل زمین شناخته می شوند. چه شما یک مورخ باشید یا یک علاقه مند به ورزش، غارها همیشه علاقه انسان را برانگیخته اند، چرا که با پیشروی در این تونل های طبیعی، می توانید نگاهی اجمالی به تاریخ گذشته زمین بیاندازید.

متن کامل مقاله

معرفی 7 تجربه شگفت انگیز حیات وحش در اروپا

پناهگاه فوک در شمال آلمان به دلیل جذابیت بیش از حد و کارهای خوبی که انجام می‌ دهند، هنوز هم یکی از مکان‌ های مورد علاقه‌ ام است که تا به حال از آن بازدید کرده‌ ام. البته طوطی های دریایی و حتی خرس ها و اسب های وحشی هم برای دیدن وجود دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید اروپا چه چیزی برای ارائه تجربه سفر از نوع حیات وحش برای شما دارد. در اینجا موارد دلخواه شخصی من، بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

متن کامل مقاله

عکس های دیدنی از مکان های مقدس متروکه در جهان (قسمت دوم)

جهان پر از مکان های باشکوهی است که زمانی برای تمدن های گمشده مقدس بودند. کتاب جدید مکان‌ های مقدس متروکه اثر لارنس جوف، شگفت‌ انگیزترین مکان‌ های جهان را بررسی می‌ کند. ما برخی از معروف ترین و جذاب ترین آنها را برای کشف تاریخچه ای که در پس آنها نهفته است، برای شما انتخاب کرده ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید