• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه
 • شهر پاتایا در کشور تایلند - توریستگاه

آشنایی با پاتایااقلیم آب و هوایی

استوایی

وسایل حمل و نقل

خطوط اتوبوسرانی,تاکسی,قطار,تاکسی موتوری,قایق,دوچرخه

مساحت

53 کیلومتر مربع

جمعیت

119,532 نفر

زمان پرواز از تهران

7.45 ساعت

موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر

پاتایا یک شهر توریستی محبوب است که در 150 کیلومتری جنوب شرقی بانکوک و در امتداد ساحل شرقی خلیج تایلند واقع شده است. با پیشرفت های اخیر، پاتایا بعد از بانکوک به دومین شهر پر بازدید تایلند تبدیل شده و عمدتا به عنوان یک شهر تفریحی شناخته می شود. امروزه بیش از یک میلیون نفر در پاتایا و اطراف آن زندگی می کنند و این شهر هر ساله ده ها میلیون بازدید کننده را به خود جذب می کند. علیرغم آنکه این شهر به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است، سرمنشأ پاتایا با شهری که امروزه دیده می شود بسیار متفاوت است. 

پروژه های جاذب گردشگر فعلی شامل پارک های آبی، سالن های بوکس، اماکن فرهنگی و سایر فعالیت ها برای افزایش تنوع است. یکی دیگر از جاذبه های مهم برای بازدید کنندگان پاتایا، انتخاب گسترده رستوران هایی است که برخی از تازه ترین غذاهای دریایی تایلند را سرو می کنند. با توجه به تعداد بالای افراد خارجی در پاتایا، غذاخوری های معتبر خارجی دیگری نیز وجود دارند که غذاهای فرانسوی، ایتالیایی، سوئیسی، آلمانی، مجارستانی، اسکاندیناویایی، انگلیسی، هندی، عربی، ژاپنی و چینی را سرو می کنند. با جذب چنین تعداد زیادی بازدید کننده از سراسر جهان، جای تعجب نیست که پاتایا گزینه های باورنکردنی بسیاری نیز برای اقامتگاه ها داشته باشد. افراد با بودجه محدود و کسانی که به دنبال اقامتگاه های لوکس هستند، هر دو به یک اندازه قادر به یافتن مکان های مورد پسند خود می باشند. بازدید کنندگان همیشه می توانند در نزدیکی ساحل جامتین (Jomtien)، که تنها در 3 کیلومتری جنوب شهر واقع شده، ساعتی آرامش بخش را در کنار ساحل سپری کنند. 

زیبایی طبیعی، دنیای باشکوه زیر آب، جزایر، آب و هوای گرمسیری، تابستان های طولانی، فعالیت های ورزشی در تمام طول سال، زیرساخت های خوب، ارائه غذاهای عالی از سراسر جهان و خرید مقرون به صرفه، تصویر این بهشت جذاب را ارائه می دهند. امروزه، با وجود میلیون ها گردشگر از سراسر جهان و داشتن 30،000 اتاق هتل کاملا استاندارد با کلاس های قیمتی متفاوت، پاتایا تفرجگاه اصلی تعطیلات در تایلند است. تایلند برخی از بهترین هتل های جهان را دارد و بعضی از این هتل ها در پاتایا هستند. پاتایا به سرعت در حال توسعه است تا از محبوبیت روزافزون و جهانگردی در منطقه حمایت کند. این شهر در حال حاضر به یک مقصد برتر در تایلند تبدیل شده و بسیاری می گویند این تنها آغاز راه است. 


جمعیت

پاتایا جمعیتی بالغ بر 119،532 نفر دارد و جمعیت کلی استان چونبوری نیز 219،164 نفر است.


آب و هوا

پاتایا دارای آب و هوای مرطوب و گرمسیری است که به فصول گرم و خشک (از دسامبر تا فوریه)، گرم و مرطوب (مارس و آوریل) و گرم و بارانی (از مه تا نوامبر) تقسیم می شود.


تاریخچه پاتایا

اولین باری که در تاریخ تایلند از پاتایا نام برده شده سال 1768 است، زمانی که پادشاه تاکسین در پی حمله برمه ای ها به منظور جمع آوری نیروهای تازه نفس جدید به استان چونبوری، پایتخت آیوتایا عقب نشینی کرد. تا دهه 1950، پاتایا یک دهکده ماهیگیری کوچک بود که در میان بسیاری دیگر و بین سی راچا و ساتاهیپ قرار داشت. پاتایا به دلیل اینکه یک خلیج ساکت و آرام بود مورد توجه ماهیگیران قرار گرفت. در شمال پاتایا نیز از دریا نمک گرفته می شد و این نام پاتایا - ناکلوا (دشت نمکی) را به خوبی توضیح می دهد.

نام پاتایا نیز توسط لشکرکشی فرایا تاک (Phraya Tak)، (بعدا پادشاه تاکسین) از آیوتایا به چونبوری پدید آمد. هنگامی که لشکر او به نزدیکی جایی که امروزه پاتایا نامیده می شود رسید، فرایا تاک با سربازان یک رهبر محلی به نام نای کلوم (Nai Klom) روبرو شد که سعی داشت جلوی او را بگیرد. هنگامی که این دو به صورت رو در رو یکدیگر را ملاقات کردند، نای کلوم تحت تأثیر عظمت فرایا تاک و ارتش بسیار منظم او قرار گرفت. او بدون درگیری تسلیم شد و به نیروهای فرایا تاک پیوست. مکانی که لشکرها در آن با یکدیگر روبرو شدند پس از آن به "تپ فرایا" معروف شد که به معنی "ارتش فرایا" است. این نام نیز بعدا به پاتایا تبدیل شد و نام وزش باد از جنوب غربی به شمال شرقی در آغاز فصل باران می باشد.

در دهه 1960 بود که پاتایا از یک دهکده ماهیگیری کوچک به یک شهر توسعه یافت. در مدت جنگ ویتنام، آمریکایی ها یک پایگاه نیروی هوایی را در اوتاپائو (Utapao) احداث کردند. این فرودگاه حتی امروزه توسط نیروی هوایی تایلند مورد استفاده قرار می گیرد. آمریکایی ها از ساتاهیپ (که در واقع یک منطقه نظامی ممنوعه است) نیز به عنوان پایگاه دریایی استفاده می کردند. سربازان آمریکایی در حین مستقر شدن در ساتاهیپ برای استراحت و تفریح به پاتایا که در نزدیکی آن بود می رفتند. تورهای معروفی نیز به نام (تفریح و استراحت) در دسترس بود و در آن روزها تنها یک هتل مطابق با استانداردهای بین المللی در پاتایا وجود داشت.

پس از خروج آمریکایی ها از ویتنام در سال 1975، پاتایا به زندگی قدیمی خود به عنوان یک دهکده ماهیگیری باز نگشت. این شهر جایگاه خود را به عنوان یک جاذبه گردشگری تثبیت کرده و به یک کلان شهر تبدیل شده بود. امروزه نه تنها خارجی ها بلکه بازدید کنندگان از بانکوک نیز حضور دارند و هنوز هم مانند روزهای ابتدایی آن است. به ویژه در تعطیلات آخر هفته، پاتایا و ساحل جامتین بسیار شلوغ می شوند، زیرا بسیاری از مردم برای بازدید از سواحل تفرجگاه ها از بانکوک به اینجا می آیند.


غذا های پاتایا

 کاری تایلندی (Thai Curry)

کاری تایلندی معمولا یک غذای سوپی است که از شیر نارگیل یا آب، گوشت و سس کاری تشکیل شده است. بر خلاف کاری های غلیظ تر هندی، کاری های تایلندی قوام سوپ مانند بیشتری دارند و آشپزها ترجیح می دهند به جای مخلوط ادویه، که در کاری های هندی رایج است از گیاهان تازه و برگ های معطر استفاده کنند. 

در بسیاری از خانه های تایلندی کاری به طور روزانه مصرف می شود و آشپزها می توانند از دو نوع مختلف کاری تایلندی استفاده کنند که یکی با آب تهیه می شود و دیگری با شیر نارگیل. محبوب ترین کاری که با آب تهیه می شود، کاری ترش یا همان گائنگ سوم پلا (gaeng sohm plah) است که اغلب با ماهی یا غذاهای دریایی تهیه می شود، در حالی که مزه ترش خود را از تمبر هندی می گیرد.

برخی از تندترین کاری های تایلندی با آب تهیه می شوند زیرا هیچ شیر نارگیلی در غذا وجود ندارد که تندی آن را به خود جذب کند. کاری های تهیه شده با نارگیل از جمله کاری قرمز، سبز، زرد یا پانانگ (panang) در غرب محبوب تر هستند.


کاری ماسامن (Massaman Curry)

از بین انواع مختلف کاری تایلندی، کاری ماسامن به عنوان ملایم ترین، شیرین ترین و غیر معمول ترین نوع شناخته می شود. این کاری ترکیبی از شیر نارگیل خامه ای، گوشت، سیب زمینی و یک سس کاری است که با ادویه های بو داده تهیه می شود. شیر نارگیل عنصر اصلی کاری تایلندی است که پایه ای غنی را برای بقیه مواد تشکیل می دهد.

از آنجایی که پخت این غذا مدت زمان زیادی طول می کشد، معمولا کاری ماسامن با تکه های ضخیم تری از گوشت گاو یا مرغ استخوان دار و گاهی اوقات گوشت بره یا گوسفند تهیه می شود. لیست ادویه هایی که معمولا در ماسمن استفاده می شود، ادویه های همه کاره و گسترده هستند. معمولا از ترکیبی از ادویه جات خشک مانند زیره، گشنیز، میخک، دارچین و فلفل دلمه استفاده می شود که با سیر تازه، فلفل قرمز، ریشه جوز (galangal)، لیموترش، سس تمبرهندی و شکر درخت خرما مخلوط می شوند.


برنج و مرغ (Khao Man Gai)

این یک غذای بسیار اصلی است که بسته به مکانی که در آن قرار دارید، می توانید از بسیاری از مغازه های مواد غذایی خیابانی در حدود 30 تا 70 بات آن را تهیه کنید. این غذا همان طور که از نام آن مشخص است بسیار ساده بوده و از یک سینه مرغ خرد شده، برنج بخارپز و معمولا تعدادی از سبزیجات محلی تهیه شده و با مقدار کمی سوپ و مقداری هم سس فلفل قرمز سرو می شود. این غذا تعادل خوبی از نظر پروتئین و کربوهیدرات دارد و برخلاف بسیاری دیگر از غذاهای تایلندی، شکر یا نمک زیادی در آن مصرف نشده است. اگر بتوانید تندی را تحمل کنید و مقدار زیادی فلفل قرمز به آن اضافه کنید بسیار بهتر می شود، زیرا آزمایش ها ثابت کرده اند که فلفل قرمز دارای کپسایسین، به کاهش سطح کلسترول و افزایش میزان متابولیسم بدن کمک می کند. این غذا به ویژه نزد مبارزان تایلندی (Muay Thai) بسیار محبوب است و به نظر می رسد که همیشه از نظر ظاهری بسیار خوب هستند.


ماهی آب پز با لیموترش (Pla Nueng Manao)

ماهی به طور معمول بخارپز یا جوشانده شده و در یک سس لیموترش تند سرو می شود. این غذا دارای کربوهیدرات کم و پروتئین بسیار زیاد است. هر چقدر می توانید این غذا را تندتر میل کنید تا از تمام مزایای سلامتی مربوط به فلفل ها بهره مند شوید. قیمت این غذا بسته به اندازه آن متفاوت است اما برای 1 نفر کمی بیش از 100 بات هزینه دارد. این غذا یک عصرانه ایده آل است. 


سالاد پاپایا (Som Tam)

احتمالا بیشتر دخترانی که در بارهای پاتایا می بینید، سالاد پاپایا می خورند. برخلاف تصورات رایج، سالاد پاپایا تا زمانی که به آن شکر و نمک اضافه نشود، غذای سالمی است. خوب این سالاد دقیقا چیست؟ این سالاد از پاپایای خرد شده، لوبیا، گوجه فرنگی، فلفل قرمز، سس ماهی و معمولا ماهی یا میگو تهیه می شود، اما از یک مغازه تا مغازه دیگر متفاوت است. اگر بتوانید تندی آن را تحمل کنید، تمام مزایای سلامتی فلفل های قرمز را به دست می آورید. این غذا همچنین سرشار از ویتامین سی و کالری کم است و می توانید در هر نقطه یک وعده آن را به قیمت 35 بات تهیه کنید. 


سالاد غذاهای دریایی (Yam Talay)

حالا که صحبت از سالادهای تایلندی است، نوبت به سالاد غذاهای دریایی می رسد. این سالاد معمولا حاوی ماهی مرکب، ماهی یا میگو یا ترکیبی از این سه در بعضی از رستوران های بسیار گران قیمت است، که در یک سس ماهی ترش و شیرین به همراه سبزیجات شامل گوجه فرنگی، لوبیا و کلم سرو می شود. این یک غذای کم کربوهیدرات با پروتئین فراوان و کالری نسبتا کم است. قیمت این غذا بسته به نوع رستورانی که به آن می روید بسیار متفاوت می باشد اما در غذاخوری های ارزان تر می توان آن را با قیمتی حدود 50 تا 75 بات تهیه کرد. 


کباب مرغ و سس بادام زمینی (Satay Gai)

افراد زیادی با این غذا آشنا هستند زیرا در اروپا بسیار پرطرفدار است. این غذای نسبتا ساده شامل مرغ کبابی، یک سالاد کنار غذای کوچک و مقدار زیادی سس بادام زمینی است. این غذا به جز سس بادام زمینی اش، کم کربوهیدرات و کم چربی است. کباب مرغ همراه با سالاد پاپایا برای کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند یک وعده غذایی مناسب است و گران هم نمی باشد. کباب مرغ را می توان از مغازه های خیابانی با پرداخت حدود 10 بات در ازای هر سیخ تهیه کرد. بسیاری از مغازه ها کباب خوک را نیز می فروشند، اما مرغ منبع کمتری از پروتئین است و بنابراین گزینه مناسبی برای کسانی است که به دنبال کاهش وزن هستند.


مناسبت ها و رویدادهای پاتایا

1. هفته دوچرخه بوراپا (Burapa)، فوریه

این رویداد که به عنوان هفته دوچرخه پاتایا نیز معروف است، در واقع فقط یک آخر هفته است. برای هرکسی که موتور سیکلت های بزرگ و چاپرها (یک نوع موتورسیکلت) را دوست دارد، مانند کریسمس در اواسط فوریه است که صدها موتورسوار محلی در آن شرکت می کنند، مغازه های بی شماری قطعات و لوازم جانبی را می فروشند و تولید کنندگان بزرگی نیز با حضور موسیقی راک زنده وجود دارند. همه چیز بسیار پر سروصدا است، اما یک فضای خوب و دوستانه برقرار است و هزینه ورودی نیز وجود ندارد. هفته قبل از آن شامل جشن های جزئی در اطراف پاتایا، از جمله سالگرد بخش باشگاه موتورسیکلت محلی است. 

محل برگزاری:  Pattaya Sports Arena, Soi Chaiyapruk 2, East Pattaya


2. کارناوال پاتایا، فوریه

کارناوال پاتایا همه ساله در حدود پایان یا آغاز سال در اسکله پاتایا، بالی های کیپ (Pattaya Pier, Bali Hai Cape) برگزار می شود. در این رویداد، یک رژه تماشایی، نمایش زیبایی، نمایش های فرهنگی و اجراهای موسیقی، نمایشگاهی از کالاهای طرح هر استان یک محصول (One Tambon One Product) و همچنین، مسابقات قلعه ماسه ای و مسابقات مختلف هیجان انگیز ورزش های آبی برگزار می شود. آتش بازی نیز در ساحل به نمایش گذاشته می شود.

محل برگزاری: ساحل جامتین


3. جشنواره موسیقی مایا (MAYA) در پاتایا، فوریه

جشنواره موسیقی مایا در پاتایا سنت ها و فرهنگ تایلندی را با موسیقی و رقص غربی ترکیب می کند تا یکی از بزرگترین و محبوب ترین جشنواره های موسیقی را در تایلند ایجاد کند. این برنامه دارای دو مرحله جالب با دی جی های بزرگ است که در حال اجرای الکترو هاوس (Electro House)، پراگرسیو هاوس (Progressive House)، ترنس (Trance) و موسیقی پاپ در یک گروه و گروه های موسیقی زنده محلی در گروه دیگر می باشند.

ساعت بازدید: از ساعت 3 عصر تا 2 شب

محل برگزاری: Krathing Lai Junction, Banglamung, about 10 km north of Pattaya


4. هوندا ال پی جی اِی (Honda LPGA) تایلند، فوریه

باشگاه کشوری سیام (Siam) هر فوریه میزبان بیش از 70 گلف باز زن از تایلند و سراسر جهان از جمله بسیاری از ستاره های این ورزش است. این مسابقات چهار روزه که اولین بار در اکتبر 2006 برگزار شد، به سرعت رشد کرد و اکنون با یک صندوق جایزه 1.6 میلیون دلاری، یکی از مسابقات برجسته تور ال پی جی ای است. بلیط های تماشاگران برای دو دور اول از 300 بات شروع می شود، سپس 400 بات برای دور سوم و 500 بات برای دور نهایی، یا برای دسترسی به کل رقابت می توانید 800 بات پرداخت کنید.

محل برگزاری: Siam Country Club Old Course, East Pattaya


5. جشنواره موسیقی پاتایا، مارس

این جشنواره هر ساله با حضور چندین گروه بین المللی آسیایی و اروپایی و با حضور بیش از 100 گروه موسیقی پاپ، راک و هندی در تایلند در سه مرحله در ماه مارس برگزار می شود. سی دی ها، مجلات و آلات موسیقی نیز به فروش می رسند. برنامه های دیگری مانند راهپیمایی در خیابان های پاتایا نیز در طول جشنواره برگزار می شود. این جشنواره هر ساله بیش از 100 هزار دوستدار موسیقی را از سراسر کشور جذب می کند و ورودی آن نیز رایگان می باشد.


6. جشنواره آب بازی پاتایا (وان لای یا سونگکران)، آوریل

جشنواره پاتایا وان لای یا سونگکران در ماه آوریل برگزار می شود، بر خلاف جشن سال نو تایلندی در مناطق دیگر که زودتر برگزار می شود. در این روز مردم سنت آب پاشی را جشن می گیرند و همه بدون در نظر گرفتن آشنایان، خویشاوندان یا افراد غریبه، به یکدیگر آب می پاشند. شهر پاتایا همچنین مراسم سنتی مانند آب ریختن برای سالمندان و رژه نیز برگزار می کند که فرصتی برای خنک شدن در گرمای شهر نیز می باشد.


7. مسابقات رگاتای خلیج تایلند، آوریل

این مسابقات سالانه یکی از بزرگترین رویدادهای دریانوردی در تایلند است. این مسابقات مجموعه بی نظیری از کلاس های قایق را به مدت چهار روز مسابقه مهیج در خلیج تایلند در باشگاه قایق بادبانی تفریحگاه اقیانوسی، واقع در جنوب پاتایا جذب می کند. این تنها رویداد قایقرانی چند سطحی در منطقه است. 

محل برگزاری: Ocean Marina Yacht Club, Na Jomtien


8. جشنواره میوه، مه

جشنواره زیبای میوه که به طور کلی در ماه مه برگزار می شود و دارای میوه هایی از استان چونبوری و استان های همجوار در منطقه شرقی است، به دلیل داشتن انواع مختلف میوه، با طعم شیرین و با کیفیت مانند دوریان، انبه، ترگیل، چشالو، مژکی و بسیاری میوه های شناخته شده دیگر است. در این جشنواره همچنین رژه ماشین تزئین شده با میوه های مختلف، رقابت میوه ای، نمایش زیبایی، غرفه های میوه و نمایشگاه کشاورزی به نمایش گذاشته می شود.

محل برگزاری: سنترال پاتایا


9. ماراتن پاتایا، ژوئن

ماراتن پاتایا یک رویداد بین المللی است که دوندگانی از سراسر جهان و همچنین صدها نفر از دوندگان محلی را به خود جلب می کند. این ماراتن در ماه ژوئن هر سال برگزار می شود و شامل یک ماراتن کامل، نیمه ماراتن، یک چهارم ماراتن و یک ماراتن با صندلی چرخدار است. برای فرار از گرمای هوا، این رویداد معمولا از ساعت 4:30 آغاز می شود. علیرغم برگزاری زود هنگام، خیابان های پاتایا پر از تماشاگرانی می شود که شرکت کنندگان را تشویق می کنند.


10. مسابقات گاومیش چونبوری (Chonburi)، اکتبر

پاتایا بخشی از استان چونبوری است، منطقه ای که به طور سنتی در ماه اکتبر از گاومیش (water buffalo) تجلیل می کند. گاومیش ها در مرکز شهر چونبوری با لباس ابریشم و ساتن رژه می روند و مسابقات برای تعیین سالم ترین و بهترین حیوانات تزئین شده برگزار می شود.

با این حال، محبوب ترین رویدادها مسابقات گاومیش است که تماشاگران را از سراسر تایلند به خود جلب می کند. شگفت آور است که ببینیم این جانوران بزرگ چقدر سریع می توانند بدونند. همچنین یک مسابقه زیبایی رایج وجود دارد، نه برای گاومیش ها، بلکه برای زنان جوان و برای تعیین جذاب ترین "دوشیزه مزرعه". این رویدادها هم برای افراد محلی و هم برای گردشگران حاضر در تفریحگاه های ساحلی مجاور بسیار سرگرم کننده و پرطرفدار هستند. 


11. جشنواره گیاهخواری پاتایا، اکتبر

شهر پاتایا سالانه 11 روز جشنواره گیاهخواری برگزار می کند که حاوی مقادیر زیادی از غذاهای گیاهی و یک راهپیمایی بزرگ است که دو مجسمه از خدایان چینی کیو یوانگ هوک جو ((Kiew Uang Huk Jo و کوان ین بودهیساتاوا ((Kuan Yin Bodhisattava را حمل می کند. این راهپیمایی در شهر ادامه یافته و در ساوانگ بوریبان دهاما ساتان (Sawang Boribun Dhamma Sathan) پایان می یابد. شرکت کنندگان باید لباس سفید بپوشند.

محل برگزاری: نورث پاتایا


12. نمایشگاه قایق تفریحگاه اقیانوسی پاتایا (Ocean Marina Pattaya Boat Show)، نوامبر

این نمایشگاه سالانه یکی از بزرگترین رویدادهای مرتبط با قایق و سبک زندگی لوکس در تایلند است که سالانه بیش از 5000 بازدید کننده را به خود جلب می کند. این نمایشگاه با 22 قایق بادبانی و 87 غرفه به مساحت 18522 متر مربع از فضای نمایشگاه، بهترین وسایل نقلیه لوکس، املاک، اتومبیل و همه آن چیزی که برای یک زندگی عالی در پاتایا لازم است را به نمایش می گذارد. 

ورود به این نمایشگاه رایگان است و روزانه سفرهای تفریحی قایقرانی رایگان و سفرهای آزمایشی در کایاکس و قایق های پارویی در دسترس هستند. هر روز این رویداد نیز از ساعت 11 تا 21 یک جشنواره ویژه غذا و نوشیدنی برگزار می شود که در آن گروه های موسیقی به طور زنده برنامه اجرا می کنند. مراسم افتتاحیه، از ساعت 15 شب اول، یکی از مهمترین مناسبت های اجتماعی سال در پاتایا به حساب می آید.


13. جشنواره بین المللی آتش بازی پاتایا، نوامبر

خلیج پاتایا هر سال در آخر هفته ماه نوامبر میزبان آتش بازی است و تیم هایی از سراسر جهان مهارت های آتش بازی خود را نشان می دهند. این مواد آتش بازی 20 دقیقه ای بزرگ که از کرجی های شناور آن طرف ساحل پرتاب می شوند و مشاهده هزاران موشک پرتاب شده به هوا، غالبا با موسیقی همراه است. در جاده ساحلی نیز اجراهای دی جی و موسیقی زنده وجود دارد. به طور طبیعی می توانید نمایش ها را از هر کجای ساحل پاتایا و همچنین پشت بام های مراکز خرید سنترال فستیوال و مایک مال، در میان دیگران مشاهده کنید. جایگاه های بزرگی در محل اتصال بین جاده ساحلی و پاتایا کلانگ وجود دارند، اما اینجا هم جایی است که بیشترین جمعیت جمع می شوند. هیچ هزینه ای برای تماشای نمایش ها وجود ندارد. 

ساعت بازدید: از 8 شب تا 11 شب

محل برگزاری: پاتایا بیچ 


14. جشنواره لوی کراتونگ (Loy Krathong)، نوامبر

جشنواره زیبای لوی کراتونگ برای احترام گذاشتن به آب در سراسر کشور، در شب کامل شدن ماه و در ماه نوامبر جشن گرفته می شود. شناور یا کراتونگ ساخته شده از برگ درخت موز به دریا یا رودخانه انداخته می شود. جشنواره شناور کراتونگ در پاتایا با شناورهای گلدار، مسابقات ورزشی، مسابقات زیبایی، نمایش های فرهنگی، غرفه های مواد غذایی و یک مجموعه کارناوال مانند فعالیت ها، نمایشگاه ها و به ویژه نمایش های تماشایی از آتش بازی در ساحل، تکمیل می شود.

محل برگزاری: ساحل جامتین


15. جام جهانی جت اسکی، جام پادشاه، دسامبر

این مسابقات برای تعطیلات آخر هفته در نزدیکی تولد پادشاه تایلند در اوایل ماه دسامبر برنامه ریزی شده است. در جام پادشاه در هر مسابقه، 18 شرکت کننده هر کدام با یک قایق آبی قدرتمند و در فاصله کمی از ساحل جامتین (Jomtien)، به رقابت با یکدیگر می پردازند. پنج روز مسابقه از کلاس های مختلف با شرکت کنندگانی از سراسر جهان برگزار می شود. از ابتدای برگزاری این مسابقات در سال 1996، این رویداد اکنون شاهد جایگاه های بزرگ و چادرهای نمایشگاهی است که در امتداد بخش بزرگی از ساحال برپا می شوند. در حالی که هزینه ورودی به منطقه مسابقه وجود دارد، هنوز هم می توانید از ساحلی در همان نزدیکی، این رویداد را به صورت رایگان تماشا کنید.


16. جشنواره واندرفروت (Wonderfruit) پاتایا، دسامبر

جشنواره واندرفروت پاتایا یک جشنواره موسیقی پنج روزه سازگار با محیط زیست و هنرهای عجیب و غریب در حومه شهر است. ترکیب فرهنگ های تایلندی، آسیایی و غربی، نمایش های خارق العاده و کارگاه های متنوع، یک جشنواره به سبک غربی، مشابه گلاستونبری در انگلستان یا ووداستاک در ایالات متحده را به نمایش می گذارد. 

محل برگزاری: The Fields at Siam Country Club, East Pattaya


17. تحویل سال نو در پاتایا، دسامبر

وقتی صحبت از شمارش معکوس سال نو می شود، پاتایا فقط از 10 ثانیه قبل شروع نمی شود. در عوض، یک جشن سالانه وجود دارد که از 29 دسامبر آغاز می شود و تا ساعات اولیه یکم ژانویه ادامه می یابد و با اجرای موسیقی زنده شبانه و سرانجام با نمایش چشمگیر آتش بازی به اوج خود می رسد. همه بازدید کنندگان بین المللی و گروه های محلی و مرکزی تایلند می توانند از این جشنواره لذت ببرند. لازم به ذکر است که کل انتهای جنوبی خیابان واکینگ استریت (Walking Street) تا یک ساعت قبل از شمارش معکوس نهایی توسط مردم کاملا بسته می شود، بنابراین توصیه می شود زودتر برای بازدید از جشن ها وارد شوید.

محل برگزاری:  Bali Hai Pier, South Pattaya
درباره حمل و نقل شهری

حمل و نقل بین شهری

زمینی
اتوبوس ها و تاکسی ها در مسیر بین بانکوک و پاتایا رفت و آمد می کنند. مسافت بین بانکوک تا پاتایا 148 کیلومتر است و سفر زمینی تقریبا 2 ساعت 15 دقیقه طول می کشد.

ریلی
پاتایا دارای دو ایستگاه قطار است. یک قطار غیر برقی اقتصادی که بین ایستگاه اصلی قطار در پاتایا و ایستگاه هوالامفونگ (Hualamphong) بانکوک کار می کند. بلیط سفر یک طرفه فقط 31 بات است و اگر هرگز قطار معمولی کلاس درجه 3 تایلندی با شماره 283/284 را تجربه نکرده اید، این می تواند یک تجربه جالب باشد. بلیط سفرهای دیگر را می توان (حداکثر از 60 روز پیش) در دفتر بلیط ایستگاه قطار پاتایا بین ساعت 8 صبح تا 4 عصر خریداری کرد.

هوایی
فرودگاه یو تاپائو (U-Tapao) که در 30 کیلومتری پاتایا قرار دارد، نزدیکترین فرودگاه است و با این حال، ارتباط محدودی را ارائه می دهد. فرودگاه سوارنابومی (Suvarnabhumi) در بانکوک، که در 121 کیلومتری پاتایا واقع شده است، نزدیکترین فرودگاه به پاتایا با ارتباط عالی است. آسان ترین راه برای انتقال بین یو تاپائو و پاتایا با مینی بوس است. سه شرکت مختلف در این مسیر فعالیت می کنند و مسافران را به هتل های خود تحویل می دهند از جمله مینی بوس های شرکت بانکوک ایر و ایر آسیا. رزرو از قبل لازم نیست و اتوبوس ها را می توانید در درب های ورودی فرودگاه پیدا کنید. اگر از هتل تاکسی گرفته باشید هزینه این تاکسی ها با احتساب عوارض بزرگراه  750 بات است.

دریایی
پاتایا هوآ هین پاتایا، اسکله کشتی بالی های (Bali Hai Pier) در انتهای جنوبی خیابان واکینگ استریت (Walking Street) است. بلیط را در اسکله خریداری و یا به صورت آنلاین رزرو کنید. یک سرویس کشتی مسافربری از پاتایا هوآ هین پاتایا، در ژانویه سال 2017 آغاز به کار کرد و خدمات آن توسط شرکت رویال پسنجر لینر (Royal Passenger Liner Co) انجام می شود. این شرکت دارای سه ناوچه است که هر کدام 346 مسافر را در خود جای می دهد. 
کشتی ها یک بار در روز و در ساعت 10 صبح پاتایا را ترک می کنند و (از ماه مه 2017) از هوآ هین نیز در ساعت 12:30 حرکت می کند. این سفر 116 کیلومتری 2 ساعت طول می کشد و در طول مسیر مسافران می بایست در جایگاه های خود بمانند و مجاز به رفتن روی عرشه نیستند. دلیل استفاده از کشتی، صرفه جویی در وقت است، اما سرویس عالی اتوبوس با ظرفیت 24 مسافر، مسیر بین هوآ هین و پاتایا را در حدود 4 تا 5 ساعت طی می کند، که هزینه آن تنها 389 بات است و جای پا بیشتری را ارائه می دهد. بلیط استاندارد 1250 بات، بلیط بیزینس 1550 بات، بلیط کودکان بین 2 تا 12 سال 300 بات کمتر از بلیط های بزرگسالان است و کابین وی آی پی برای 8 نفره 14000 بات می باشد.

حمل و نقل درون شهری

با سانگتیو  (songthaew) یا وانت های اتوبوسی بات (baht Bus) 
سانگتیو که به صورت محلی با نام وانت اتوبوسی بات نیز شناخته می شود، اصلی ترین شکل حمل و نقل در پاتایا است. این وسایل نقلیه وانت هایی هستند که برای حمل و نقل افراد اصلاح شده اند و در انتهای آن ها دو ردیف صندلی و در پشت نیز مکانی برای ایستادن (اگر شجاع هستید!) وجود دارد. این وسایل نقلیه ارزان و کارآمد هستند و حتی اگر خیابان ها شلوغ باشند، سانگتیوها می توانند در مسیرهای مشخصی در اطراف شهر تردد کنند. آن ها در امتداد جاده ساحلی، در نزدیکی واکینگ استریت، در امتداد جاده 2 پاتایا، در اطراف جامتین و به طرف ناکلوا حرکت می کنند. کرایه بستگی به مسافت دارد، اما می توان انتظار داشت برای هر سفر بین 10 تا 50 بات تایلند پرداخت کنید.
هنگام پیاده شدن کرایه را به راننده می پردازید. مطمئن شوید که اسکناس و پول خرد برای پرداخت کرایه به همراه دارید زیرا احتمالا راننده ها مبلغ کافی برای برگشت اضافه پول را ندارند. برای متوقف کردن یک سانگتیو، به سادگی دست خود را بالا بیاورید و تکان دهید و یا علامت دهید که می خواهید سوار آن شوید. مردم در طول مسیر سوار و پیاده می شوند، برای پیاده شدن باید زنگ را فشار دهید. همچنین می توانید مانند یک تاکسی دربست از سانگتیو استفاده کنید و برای مبلغ پرداختی نیز باید با راننده به توافق برسید. این کار به ویژه در شب ها بیشتر متداول است.

تاکسی
تاکسی ها به طور منظم در دسترس اند اما معمولا تاکسی هایی می باشند که به تازگی از بانکوک وارد شده اند و در انتظار بازگشت به پایتخت هستند. این تاکسی ها گران بوده و رانندگان به ندرت موافق استفاده از کیلومتر شمار برای محاسبه کرایه هستند. حداقل کرایه برای یک خارجی معمولا 150 بات حتی به ازای 1 کیلومتر است. 
بسیاری از شرکت های تاکسی خصوصی در پاتایا وجود دارند که می توانید از آن ها برای گشت و گذار یک روزه یا حتی رفتن به سفرهای طولانی تر استفاده کنید. در صورتی که نرخ استانداردی برای یک مقصد خاص در دسترس نباشد، باید برای پرداخت کرایه مذاکره شود. بیشتر هتل ها و مهمانخانه ها می توانند تاکسی های خصوصی را با حداقل کرایه سفارش دهند.

تاکسی موتوری
گزینه دیگر برای سفر درون شهری، استفاده از تاکسی موتوری (motosai) است، اما این تاکسی ها همیشه ایمن نیستند چون هیچ کلاه ایمنی یا لباس محافظتی در دسترس نیست. اگر قصد مسافرت چند روزه به خارج از پاتایا را دارید، بهتر است یک ماشین اجاره کنید زیرا این ارزان ترین و راحت ترین گزینه برای رفتن به خارج از شهر است.
اتباع خارجی می توانند انتظار داشته باشند حدود 30 تا 40 بات را برای سفر به مناطق داخلی شهر بپردازند (احتمالا مجبور خواهید بود برای این قیمت چانه بزنید، به ویژه اگر به زبان تایلندی صحبت نکنید) و 60 تا 80 بات نیز برای مسافت های طولانی تر پرداخت می شود. 

موارد زیر را در استفاده از بزرگراه ها به یاد داشته باشید:
1. در تایلند از سمت چپ رانندگی می شود (فرمان خودروها در سمت چپ است)
2. همیشه هنگام رفتن به خیابان کلاه ایمنی بپوشید.
3. برهنه بودن هنگام رانندگی مجاز نیست.
4. مدارک شناسایی را به همراه داشته باشید.

وانت اتوبوسی (baht bus)
شبکه وانت اتوبوسی بات در پاتایا شامل وانت هایی با صندلی های اصلاح شده در قسمت عقبی می شود. این وانت ها حلقه هایی از شهر را پوشش می دهند و بیشتر به مناطق اصلی گردشگری می روند (این وانت ها می توانند به صورت خصوصی نیز توسط گروه ها رزرو شوند). افراد محلی و خارجی از این وانت ها استفاده می کنند و مهم نیست که تا کجا بروید، هنگام پیاده شدن 10 بات پرداخت می کنید. 

قایق
قایق ها به طور منظم از اسکله بالی های 4 (4 Bali Hai Pier) به نزدیکی جزیره کو لان (Ko Lan) حرکت می کنند. سفر برای هر نفر 30 بات هزینه دارد و حدود نیم ساعت طول می کشد. برخی از قایق ها به اسکله نا بان پیر (Na Baan pier) در سمت پاتایای جزیره می روند. قایق های دیگر به اسکله ساحل تاوین (Tawaen) در سمت دور جزیره می روند. 
علاوه بر این، می توان در آنجا یک قایق خصوصی را که به جزیره کو خروک (2 کیلومتری شرق کو لان) یا کو فای یا سایر جزایر در گروه کو فای می روند را اجاره کرد. 

اجاره موتور سیکلت، دوچرخه و دوچرخه برقی
اجاره موتور سیکلت روشی بسیار پر طرفدار برای رفتن به اطراف شهر است، اما ایمن ترین روش نیست، به خصوص در مورد بازدید کنندگان با تجربه قبلی محدود موتورسواری و عادت های ترافیکی کشورهای شرقی که حتی در پاتایا با توجه به تعداد زیاد گردشگران موتور سوار خطرناک تر نیز می باشد. همچنین توجه داشته باشید موتورسوارهایی که دارای کیف شانه ای هستند یا هر چیزی که در سبد جلوی موتور سیکلت آن ها قرار گرفته است، تبدیل به هدفی آسان برای سارقان کیف های دستی می شوند. به علائم "پارک نکنید" نیز توجه کنید، جریمه ها به طور معمول 400 تا 500 بات می باشند. 
اجاره موتورسیکلت در مکان های بسیار زیادی در پاتایا، از جمله بسیاری از هتل ها و مهمانخانه ها و معمولا بدون نیاز به داشتن مجوز امکان پذیر است. با این حال معمولا از افراد خارجی خواسته می شود که گذرنامه خود را به عنوان تضمین ارائه دهند. برای جلوگیری از این امر، کافی است کمی جستجو کنید تا مکانی را بیابید که با پذیرش یک فتوکپی از مدارک شما نیز موافقت می کند. سپرده های نقدی به مبلغ 1000 بات نیز رایج است. اجاره موتور سیکلت شامل بیمه نمی شود و تصادفات موتورسواری و سرقت موتورسیکلت هم بسیار متداول است. برخی از موسسات دارای بیمه شخص ثالث هستند که هزینه های مراقبت پزشکی را تحت پوشش قرار می دهند. اگر موتورسیکلتی این بیمه را نداشته باشد، غیرقانونی است و نباید اجاره شود. یکی از شرکت های ارائه دهنده این پوشش نیتایاس (Nittayas) است که در منطقه Soi 12 Naklua فعالیت می کند. 
مکان های بسیاری وجود دارد که می توانید دوچرخه کرایه کنید و قیمت ها از 150 بات برای هر روز شروع می شوند. علاوه بر این، اجاره دوچرخه برقی به قیمت 150 بات نیز در دسترس است که نیازی هم به کلاه ایمنی یا گواهینامه رانندگی ندارند. پنچرگیری دوچرخه با پرداخت 40 بات قابل انجام است و تعویض تیوب دوچرخه نیز 150 بات هزینه دارد و می توانید به تعمیرگاه دوچرخه در Soi Buakhao، رو به روی پرنسس بار بروید. یکی دیگر از تعمیرگاه های دوچرخه را می توان در صورت گردش به سمت چپ در انتهای Soi Buakhao، به طرف جاده جنوبی پاتایا، درست قبل از چراغ راهنمایی جاده سوم، واقع در سمت چپ جاده پیدا کرد.

اجاره ماشین و جیپ
اجاره ماشین ها به راحتی انجام می شود و یک روش خوب برای گشت و گذار به محدوده های خارج از شهر هستند، اما برای دستیابی به شلوغ ترین مناطق مرکزی آنچنان روش مناسبی نیستند، زیرا احتمال ترافیک های سنگین وجود دارد و یافتن جای پارک در هنگام عصر و آخر هفته نیز می تواند بسیار مشکل باشد. با این حال، سوپرمارکت های بزرگ پارکینگ رایگان ارائه می دهند و پارکینگ کم هزینه در محل های اصلی خرید مانند رویال گاردن پلازا (Royal Garden Plaza)، سنترال فستیوال (Central Festival) و بیگ سی (Big C) در جاده دوم در دسترس است.
اجاره های بدون بیمه از حدود 800 بات در روز برای اتومبیل های کوچک و از 600 بات در روز برای جیپ های بدون سقف شروع می شود. اتومبیل هایی که دارای بیمه هستند با کمی کمتر از 1000 بات در روز شروع می شوند و در فصل غیر تعطیلات به حدود 5600 بات در هفته یا 18000 بات در ماه می رسند. قیمت های فصل تعطیلات (از اوایل نوامبر) به طور کلی چند صد بات بیشتر است.

اجاره موتور چهار چرخ
قیمت ها برای یک موتور چهار چرخ چهار زمانه با لاستیک های جاده ای که می توانند دو نفر را حمل کنند، از 1500 بات در روز شروع می شود. این نرخ برای مدل های بزرگتر (با لاستیک خارج از جاده) تا 3000 بات در روز نیز افزایش می یابد.نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهرنظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.
محبوبترین مراکز دیدنی

مقاله های گردشگری

با 11 غار بزرگ در سراسر جهان آشنا شوید

غارها یکی از زیباترین، دیدنی ترین و جادویی ترین مکان های روی زمین هستند. آنها به عنوان دروازه ای به گذشته سیاره و گواهی از چگونگی تکامل زمین شناخته می شوند. چه شما یک مورخ باشید یا یک علاقه مند به ورزش، غارها همیشه علاقه انسان را برانگیخته اند، چرا که با پیشروی در این تونل های طبیعی، می توانید نگاهی اجمالی به تاریخ گذشته زمین بیاندازید.

متن کامل مقاله

معرفی 7 تجربه شگفت انگیز حیات وحش در اروپا

پناهگاه فوک در شمال آلمان به دلیل جذابیت بیش از حد و کارهای خوبی که انجام می‌ دهند، هنوز هم یکی از مکان‌ های مورد علاقه‌ ام است که تا به حال از آن بازدید کرده‌ ام. البته طوطی های دریایی و حتی خرس ها و اسب های وحشی هم برای دیدن وجود دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید اروپا چه چیزی برای ارائه تجربه سفر از نوع حیات وحش برای شما دارد. در اینجا موارد دلخواه شخصی من، بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

متن کامل مقاله

عکس های دیدنی از مکان های مقدس متروکه در جهان (قسمت دوم)

جهان پر از مکان های باشکوهی است که زمانی برای تمدن های گمشده مقدس بودند. کتاب جدید مکان‌ های مقدس متروکه اثر لارنس جوف، شگفت‌ انگیزترین مکان‌ های جهان را بررسی می‌ کند. ما برخی از معروف ترین و جذاب ترین آنها را برای کشف تاریخچه ای که در پس آنها نهفته است، برای شما انتخاب کرده ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید