• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه
 • شهر وارنا در کشور بلغارستان - توریستگاه

آشنایی با وارنااقلیم آب و هوایی

معتدل

وسایل حمل و نقل

خطوط اتوبوسرانی,تاکسی,دوچرخه

مساحت

238 کیلومتر مربع

جمعیت

335,177 نفر

زمان پرواز از تهران

3.25 ساعت
موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر وارنا
وارنا سومین شهر بزرگ بلغارستان و بزرگترین شهر و تفرجگاه ساحلی در خط ساحل دریای سیاه در بلغارستان است. این شهر که از نظر استراتژیک در خلیج وارنا واقع شده است، تقریبا از سه هزار سال پیش یک مرکز مهم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بوده است. وارنا که از نظر تاریخی با نام اودسوس شناخته می شود، از یک سکونتگاه ساحلی در تراکیان به یک بندر اصلی در دریای سیاه تبدیل شد.
وارنا مرکز مهمی برای تجارت، حمل و نقل، آموزش، گردشگری، سرگرمی و مراقبت های بهداشتی است. از این شهر به عنوان پایتخت دریایی بلغارستان یاد می شود و مقر نیروی دریایی و بازرگانان دریایی بلغارستان است. در سال 2008، وارنا از طرف شورای اروپا به عنوان مقر منطقه یورو در منطقه دریای سیاه تعیین شد. در سال 2014، وارنا عنوان پایتخت جوانان اروپا را به خود اختصاص داد. 
قدیمی ترین گنج طلای جهان، متعلق به فرهنگ وارنا، در نکروپلیس وارنا کشف شد و قدمت آن مربوط به 4600–4200 سال قبل از میلاد مسیح است.

آب و هوا 
وارنا دارای آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب، با تأثیرات مدیترانه ای در تابستان و به ویژه تاثیرات قاره ای در زمستان و پاییز است. آب و هوای ویژه دریای سیاه نسبت به مناطق داخلی کشور معتدل است و تأثیر دریا باعث کاهش توده های هوای سرد گاه به گاه از شمال شرق می شود. میانگین بارش آن کمترین میزان در کل کشور است و تابش آفتاب زیاد است. تابستان از اوایل ماه مه آغاز می شود و تا اوایل ماه اکتبر ادامه دارد. 
دمای هوا در تابستان معمولا در طول روز بین 27 تا 30 درجه سانتیگراد و در مدت شب بین 17 تا 18 درجه سانتیگراد تغییر می کند. دمای آب دریا در ماه های تابستان معمولا در محدوده 24 تا 27 درجه سانتی گراد است. در زمستان دمای هوا در طول روز 6 تا 7 درجه سانتیگراد و در شب صفر درجه سانتیگراد است. بارش برف در سردترین ماه های سال امکان پذیر است، اما معمولا به سرعت ذوب شود. بالاترین دمای ثبت شده تاکنون 41.4 درجه سانتیگراد در ژوئیه 1927 و کمترین دما 24.3- درجه سانتیگراد در فوریه 1929 بوده است. 

تاریخچه وارنا
اولین آثار حضور انسان در منطقه وارنا به دوران پارینه سنگی در حدود 100 هزار سال پیش و همچنین دوران میان سنگی با یافته هایی در منطقه پوبیتی کامانی (Pobiti Kamani) برمی گردد. 13 سکونتگاه با قدمت مربوط به دوران میان سنگی متاخر و 8 سکونتگاه از اوایل عصر برنز تاکنون در زیر آب های وارنا و دریاچه بلوسلاو کشف شده است. آن ها یک مجموعه واقعی هستند که نه تنها در منطقه جنوب شرقی اروپا، بلکه که در جاهای دیگر نیز ناشناخته اند.
نکروپولیس عصر مس سنگی وارنا، مربوط به حدود 4400 تا 4200 سال قبل از میلاد، در حین کارهای ساختمانی در سال 1972 کشف شد. از این تمدن به عنوان فرهنگ وارنا یاد می شود. یافته کشف شده در اینجا به عنوان ارزشمندترین اثر نکروپلیس (6.5 کیلوگرم طلای تقریبا خالص، 23.5 قیراطی) در اروپا از زمان مس سنگی متاخر شناخته شده است. این طلای نکروپلیس وارنا نشان دهنده قدیمی ترین طلای ساخته شده در جهان است. این گنج در سالن های موزه باستان شناسی این شهر به نمایش گذاشته شده است.
اودسوس در دوران باستان (قرن ششم قبل از میلاد تا اوایل قرن هفتم میلادی)
اودسوس (Odessus) یکی از قدیمی ترین محل های سکونت انسان در بلغارستان است. در ربع دوم قرن ششم قبل از میلاد (حدود 585 تا 550 قبل از میلاد) توسط مهاجری یونانی از شهر مایلتوس در آسیای صغیر، در مکانی از محل استقرار قبلی ترکایان که یونانی ها نام آن را حفظ کردند، تأسیس شد. حدود اواسط قرن چهارم قبل از میلاد، اودسوس با دیوارهای مستحکمی مقاوم شده بود که در برابر محاصره فیلیپ دوم مقدونی در سال 339 قبل از میلاد مقاومت کرد. با این حال، پسرش اسکندر مقدونی (336 تا 323 قبل از میلاد) این شهر را در سال 335 قبل از میلاد فتح کرد. 
 اودسوس در دوران هلنیستی (اواخر قرن سوم تا اول قبل از میلاد)، زمانی که از این شهر به عنوان نقطه شروع نیروهای وارث تراکیایی اسکندر مقدونی، پادشاه لیزیماخوس (323–280 قبل از میلاد) استفاده می شد، بیشترین رونق را تجربه کرد. در این دوره بناهای بزرگ عمومی مانند معابد، تئاتر، سالن ورزشی (مدرسه پسرانه) و سایر موارد ساخته شدند. با توجه به افزایش جمعیت تراکیان در شهر، معبد خدای سوار تراکیایی هیروس کارابازموس (Heros Carabazmos) و معبدی از آرتمیس فسفر در قرن دوم و اول قبل از میلاد ساخته شد. 
در سال 15 میلادی اودسوس بخشی از امپراطوری روم در استان موئسیا و بندر اصلی این شهر شد. با این حال، از نظر حکمرانی نسبتا مستقل باقی ماند. در این دوره حمام های گرم و عظیم و تزئین شده (حمام رومی)، که از نظر اندازه چهارمین حمام رومی بزرگ در اروپا بود در 7000 متر مربع زمین ساخته شد. هر پنج سال، رویدادهای بزرگ ورزشی و جشن های فرهنگی و بازی ها و مسابقات مختلف در اینجا برگزار می شد. 
در اواسط قرن سوم (249 تا 251)، قبایل گوت ها چندین بار با عبور از رودخانه دانوب به بالکان حمله کردند، شهرک ها را تخریب کردند و باعث افول جدی در اقتصاد منطقه شدند. در اواخر ششم و آغاز قرن هفتم میلادی حملات آوارها و اسلاوها سرزمین ها را دوباره ویران و خالی از سکنه کرد. در سال 614، ساکنان اودسوس شهر خود را که تصرف و ویران شده بود ترک کردند و برای چندین قرن این منطقه بدون سکنه باقی ماند. 

قرون وسطی
نام وارنا اولین بار در تاریخ نگاری بیزانس توسط مورخان تئوفانس و نیکه فوروس در سال 680 پس از پیروزی بلغاری های اولیه به رهبری خان آسپارو بر ارتش بیزانس در دلتای دانوب ذکر شد. بعدا وارنا به شهری تبدیل شد که در محل اودسوس باستان توسعه یافت.
بلغارهای اولیه که در قرن هفتم از شمال آمدند، به تدریج با اسلاوهای محلی ادغام شدند و یک سد خاکی محافظ را در قلمرو وارنای امروز ساختند تا از ورود نیروهای بیزانس از طریق دریا به درون اولین پایتخت (Pliska) کشور بلغارستان، که در سال 681 به رسمیت شناخته شد محافظت کنند. پس از غسل تعمید بلغارها در سال 864، در زمان سلطنت تزار بوریس اول، این شهر به یک مرکز مسیحی مهم چند ملیتی تبدیل شد. 
حدود سال 970 میلادی وارنا توسط بیزانس تسخیر شد و فقط برای مدت کوتاهی توسط تزار آسن اول در سال 1190 آزاد شد. با این حال، بیزانس کنترل این شهر را دوباره بدست گرفت و تنها در 24 مارس سال 1201 بود که تزار کالویان بلغاری به طور قطع و در نهایت وارنا را به بلغارستان ضمیمه کرد.
در وارنا در طی قرن های سیزدهم و چهاردهم، تاجران بلغاری، ونیزی، رومی، جنوسی، راگوسایی و فلورانسی وجود داشتند. کنسولگری ونیز در وارنا در سال 1352 تأسیس شد. در سال 1369 تزار ایوان الکساندر، به خاطر کمک به وی در بازگشت به درون مرزهای کشور بلغارستان و به ویدین که پایتخت این شهر بود، وارنا را به حاکم دوبروجا واگذار کرد. از سال 1372 تا 1389 وارنا در قلمرو کاروونا (Karvuna Despotate) بالیک قرار گرفت.
در سال 1389 وارنا توسط ترکان عثمانی فتح شد. در 10 نوامبر سال 1444، در نزدیکی شهر، صلیبیون مجارستانی - لهستانی به رهبری پادشاه ولادیسلاو جاژلو سوم، به نام وارنژیک، و وُیوُده جانوس هونیادی ترانسیلوانی از عثمانی شکست خوردند. پس از آنکه سرانجام سلطه ترک ها در وارنا و بلغارستان در اواخر قرن چهاردهم برقرار شد، وارنا از یک شهر پر رونق در گذشته، به یک شهرک معمولی شرقی تبدیل شد، اما همچنان اهمیت استراتژیک و تجاری خود را حفظ کرد. 

وارنا در قرون هجدهم و نوزدهم
در قرن های هجدهم و نوزدهم وارنا در سال های 1773 و 1828 به طور موقت توسط نیروهای روسی تسخیر شد. در ماه مه 1854 کنفرانس متحدان، امپراتوری عثمانی، انگلیس و فرانسه، که علیه روسیه در جنگ کریمه (1856- 1854) می جنگیدند در شهر برگزار شد. در طول جنگ کابل تلگراف در وارنا نصب شد و در سال 1866 اولین راه آهن در بلغارستان (روس - وارنا) تکمیل شد که منجر به احیای تجارت شد. در آن زمان موسساتی که به احیای روح بلغاری کمک می کردند، در بانک، بیمارستان، مدرسه، کلیسا و چیتالیشته (مرکز جامعه) شهر ظاهر شدند. 
در مدت جنگ ترک - روس بین سال های 1877 و 1878 (جنگ آزادیبخش) هیچ نبردی در قلمرو وارنا رخ نداد. ترک ها تجهیزات نظامی خود را از طریق بندر آوردند و قلعه باستانی با اسلحه های بزرگ کروپ تقویت و مجهز شد. بالچیک، کاوارنا و پروادیا قبلا آزاد شده بودند و نیروهای روسی در حال پیشروی بودند، اما قبل از رسیدن به وارنا، آتش بس در ادرین (Edirne) منعقد شد. پیمان صلح در تاریخ 3 مارس 1878 در سن استفانو امضا شد که طبق آن قرار بود این قلعه به روس ها تحویل داده شود. مقامات ترک به بهانه اینکه دستور تحویل قلعه را از مقامات بلندپایه بندر دریافت نکردند، تا پنج ماه دیگر کنترل شهر را در دست داشتند. سرانجام، با کمک ژنرال آرکادی استولیپین، وارنا در 27 ژوئیه 1878 آزاد شد. 

پس از آزادی (1878) 
پس از آزادی، وارنا در حدود 25000 نفر جمعیت داشت که این شهر را به دومین شهر بزرگ بلغارستان تبدیل می کرد (بعد از پلودیو). در نتیجه روند مهاجرت شدید بلغارستانی ها از ادرین و تراکیای غربی، در نتیجه شورش ایلیندن - پریوبراژنی و جنگ های بالکان، جمعیت آن در سال 1956 به حدود 81000 نفر رسید. از آن زمان رشد جمعیت به سرعت در حال افزایش بوده است. در سال 1966 این شهر نزدیک به 180 هزار نفر سکنه داشت که در سال 1980 این مقدار به 320 هزار نفر رسیده بود. طبق سرشماری سال 2011 جمعیت این شهر به 331516 نفر (5 درصد از جمعیت بلغارستان) رسیده بود. 

غذا های شهر وارنا
در وارنا باید انتظار سالادهای تازه، سوپ های خوشمزه، خورشت های آرام پخته شده و مقدار زیادی غذاهای تهیه شده با گوشت قرمز را داشته باشید. از سوسیس های خشک شده به نام "لوکانکا" و "سوجوک" که به عنوان پیش غذا تا غذاهای کبابی سرو می شوند، گوشت خوک در غذاهای ملی بلغارستان جایگاه ویژه ای دارد. 
خورشت های حاوی سبزیجات و گوشت نیز در بلغارستان بسیار محبوب هستند، به خصوص در زمستان که دمای هوا به زیر صفر می رسد و لایه ضخیمی از برف کشور را می پوشاند. مردم برای گرم نگه داشتن خود سوپ های گیاهی و گوشتی را می پزند و یک تخم مرغ نیز به آن ها اضافه می شود تا طعم آن را بهتر کند. ترشی تازه و کلم ترش (کاملا خانگی) نیز مکمل ناهار و شام است و معمولا با هر وعده یک برش نان ضخیم خورده می شود. 

1. بانیتزا (Banitza)
نمی توان به بلغارستان آمد و یک تکه بانیتزا نخورد! این یک غذای اصلی بلغاری است. بانیتزا یک پای پخته شده و خوشمزه است که از شیرینی فیلو، تخم مرغ، ماست و پنیر شور تهیه می شود. در سراسر بلغارستان، انواع مختلفی از بانیتزا بر اساس هر منطقه وجود دارد. یک تکه بانیتزا را می توانید به عنوان میان وعده در اواسط بعد از ظهر بخورید یا حتی به عنوان یک ناهار یا شام سبک میل کنید. بانیتزا اغلب با یک کاسه ماست غلیظ طبیعی بلغاری، یک کاسه کمپوت میوه ای خانگی یا یک لیوان بوزا که یک نوشیدنی غلیظ تهیه شده از گندم یا ارزن است همراه می باشد.
2. سالاد شوپسکا (Shopska Salata)
شوپسکا یک سالاد تابستانی در بلغارستان است. برای تهیه آن، خیارهای ترد تازه پوست کنده خرد می شوند و سپس گوجه فرنگی های بزرگ آبدار به آن ها به صورت تکه های کوچک اضافه می شوند. در برخی مواقع فلفل دلمه ای هم برای طعم بهتر و غنی تر شدن به سالاد اضافه می شود. نمک، سرکه و روغن هم برای طعم و مزه به سالاد اضافه شده و سپس روی آن پنیر شور رنده می کنند. سالاد شوپسکا یک غذای اصلی است که در هر رستورانی در بلغارستان یافت می شود. 
3. خورشت لوبیا سبز (Green Bean Stew)
این یک غذای ساده و خوش طعم است که درست کردن آن بسیار آسان است. تنها چیزی که نیاز است مقداری لوبیا سبز تازه، مقداری گوجه رسیده، پیاز، ادویه و روغن است و در کمترین زمان می توانید از یک خورشت گیاهی خوشمزه برای ناهار یا شام لذت ببرید. بعد از خوردن همه لوبیا سبزها، سس آن را نباید دور بریزید. در بلغارستان تکه های ضخیم نان با هر وعده غذایی سرو می شود. یک تکه بردارید و به سس خورش لوبیای سبز آغشته کنید و از طعم فوق العاده آن لذت ببرید. 
4. کباپچه (Kebapche)
کباپچه یکی از محبوب ترین غذاهای بلغاری است و خوشبختانه در بلغارستان کباپچه در همه جا فروخته می شود. این غذا را می توانید به صورت تازه در رستوران ها و دکه های غذافروشی پیدا کنید و در سوپرمارکت ها نیز به صورت منجمد برای فروش در دسترس است و می توان در خانه آن را تهیه کرد. کباپچه از گوشت چرخ کرده خوک و گوشت گاو با زیره تهیه می شود که باعث می شود به آن عطر و طعم شگفت انگیزی ببخشد. از یک دکه غذافروشی خیابانی می توانید یک یا دو کباپچه آبدار را در یک رول نان بگیرید تا به عنوان یک ناهار سریع و خوشمزه میل کنید. در رستوران ها، می توانید دو یا سه (یا هر تعداد که می خواهید) کباپچه را با دورچین سیب زمینی سرخ کرده، پنیر رنده شده، فلفل دلمه ای و مقداری سالاد تازه سفارش دهید. این قطعا یک غذای بلغاری است که می توانید در هر زمان که خواستید از آن در بلغارستان لذت ببرید. 
5. مکیتزی (Mekitzi) 
مکیتزی گلوله های کوچکی از خمیر چسبناک است که به شکل تخت در می آید و سپس آن را درون ماهی تابه با روغن داغ سرخ می کنند تا کاملا طلایی شود. مکیتزی به صورت داغ خورده شده و از بیرون ترد و از داخل نرم است. مکیتزی را می توانید به صورت سرد هم میل کنید، فقط کمی باید بیشتر جویده شود. مکیتزی را معمولا به عنوان صبحانه یا میان وعده با کمی پنیر شور یا مربا سرو می کنند. مکیتزی را می توانید از دکه های کوچک شیرینی فروشی که در همه شهرهای بلغارستان موجود است خریداری کنید. 
6. میتبال (Meatballs)
میتبال های بلغاری واقعا بی نظیر هستند و با سایر غذاهای مشابه بسیار تفاوت دارند. اول اینکه، خیلی بزرگتر از مثلا یک میتبال کوچک سوئدی هستند، و دوم اینکه طعم عالی کبابی یا سرخ شده دارند. برای تهیه میتبال به روش بلغاری، به گوشت چرخ کرده خوک، پیاز خرد شده، یک تکه نان بیات آغشته به آب، یک تخم مرغ (برای قوام مخلوط) و چاشنی مانند فلفل سیاه، زیره، فلفل قرمز و اضافه می شود.
7. میلینکی (Milinki)
میلینکی گلوله های کوچک خمیری است که با تکه های پنیر نمکی پر می شود. برای تهیه میلینکی آن را در مخلوط کره و روغن غوطه ور کرده و سپس به آرد سوخاری آغشته می کنند. سپس میلینکی ها در یک سینی بزرگ قرار داده می شوند، به طوری که با افزایش دما منبسط شده و به هم می چسبند و وقتی آن ها را از اجاق بیرون می آورند، شبیه یک نان بزرگ هستند. بهتر است میلینکی را با یک کاسه ماست غلیظ بلغاری، یک لیوان آیران (دوغ) یا یک فنجان بوزا که یک نوشیدنی تهیه شده از مخمر گندم یا ارزن است میل کنید. میلینکی را می توانید با قیمت ارزان از یکی از دکه های کوچک شیرینی فروشی در وارنا و سراسر بلغارستان تهیه کنید. 
8. تاراتور (Tarator)
تاراتور یک غذای سنتی دوست داشتنی و بسیار با طراوت بلغاری است که بویژه مصرف آن در تابستان و زمانی که هوا به حداکثر خود می رسد بسیار لذت بخش است. تاراتور از ماست تهیه می شود و با آب و خیار رنده شده مخلوط می شود. سپس شوید، سیر (اختیاری)، نمک، سرکه و مقداری روغن به آن اضافه می شود و درست قبل از سرو آن، مقداری گردوی خرد شده را روی آن می ریزند. 
9. سبزیجات پر شده (Stuffed Vegetables)
این یک غذای سنتی دوست داشتنی بلغاری است که بسیار سالم و خوشمزه بوده و می توان آن را با گوشت یا بصورت گیاهی تهیه کرد. برای تهیه آن از فلفل، بادمجان، کدو سبز و یا گوجه فرنگی بزرگ استفاده می کنند. در اصل از هر سبزیجاتی که بتوان داخل آن را خالی کرد استفاده می شود. سپس آن ها را با مخلوطی از گوشت چرخ کرده و برنج کمی تفت داده شده پر می کنند و درون قابلمه بزرگی قرار داده و روی آن ها آب ریخته و برای مدتی جوشانده می شوند. 

مناسبت ها و جشنواره های وارنا

1. تعطیلات فرانکوفون (Francophone holiday)، مارس
از سال 1990 هر ساله در ماه مارس مردم تعطیلات فرانکوفون را جشن می گیرند. فرانک ها (مردم کشورهای فرانسوی زبان) زبان خود را ارج می نهند و در این روز در وارنا می توانید به تماشای فیلم های فرانکوفون به نفع تنوع فرهنگی بپردازید. شما می توانید از بهترین فیلم ها به صورت رایگان لذت ببرید! برای اطلاعات بیشتر به مرکز همایش های جشنواره وارنا مراجعه کنید.

2. جشنواره بین المللی موسیقی "دریا و خاطرات"، مه
جشنواره "دریا و خاطرات" که هر ساله در ماه مه برگزار می شود، یک هدف دارد. این جشنواره بهترین موسیقی پاپ بلغارستان و خارجی را تبلیغ می کند و آهنگسازی آهنگ های جدید اختصاص داده شده به دریا را رواج می دهد. این جشنواره در واقع یک مسابقه است و شما می توانید به آهنگ های مختلفی که دوست دارید گوش کنید و از آهنگی که بیشتر دوست دارید حمایت کنید!

3. جشنواره بین المللی موسیقی "تابستان وارنا"، ژوئن و ژوئیه
جشنواره تابستانی وارنا که در سال 1926 تاسیس شد، قدیمی ترین جشنواره موسیقی بلغارستان است. این برنامه هر ساله در ماه های ژوئن و ژوئیه برگزار می شود و یک رویداد مهم برای موسیقی کلاسیک بلغاری و جهانی است. تنوع ژانرها شامل اپرا، کنسرت های سمفونیک، موسیقی مجلسی و کر است. 

4. جشنواره بین المللی تئاتر "تابستان وارنا"، ژوئن
جشنواره بین المللی تئاتر "تابستان وارنا" که در ماه ژوئن برگزار می شود، بیش از 600 نمایش از 37 کشور در سراسر جهان را ارائه می دهد و هر ساله بیش از 10 هزار تماشاگر را به خود جلب می کند! این جشنواره امکان تبادل فرهنگی را فراهم می کند و به شما این فرصت را می دهد تا از تنوع زیاد در اشکال و گرایش های تئاتر لذت ببرید. 

5. نمایشگاه سنتی " آواز و رقص آسپاروهوو (Asparuhovo)"، ژوئن
نمایشگاه سنتی آواز و رقص آسپاروهوو از سال 1966 در پارک محله آسپاروهوو برگزار می شود. این رویداد در اولین شنبه و یکشنبه ماه ژوئن رخ می دهد و شامل اجراهای مختلف برای موسیقی راک، پاپ و فولک است. در این جشنواره کل مردم محله دور هم جمع می شوند و جشن می گیرند. برنامه هایی از مدارس منطقه، باشگاه بازنشستگان و غیره وجود دارد. اگر می خواهید ببینید که چگونه مردم محلی وارنا سرگرم می شوند، حتما از این جشن دیدن کنید! ورودی آن رایگان است.

6. مسابقه بین المللی باله، ژوئیه
مسابقه بین المللی باله وارنا اولین مسابقه بین المللی حرفه ای باله در جهان است. این رویداد در سال 1964 آغار شد و دروازه جدیدی را به روی پیشرفت باله جهانی گشود. هر ساله بسیاری از استعدادهای جوان باله و ستاره های آینده از سراسر جهان در این مسابقه کشف می شوند. این رویداد معمولا در ماه ژوئیه برگزار می شود.

7. جام کانال رگاتای وارنا (Regatta Varna Channel Cup)، مه و ژوئن
جام کانال رگاتای وارنا به جشن دریا و ورزش قایقرانی تبدیل شده است. این یک رویداد بسیار مورد انتظار است که بسیاری از مردم محلی و گردشگران را به خود جلب می کند و در پایان ماه مه و اوایل ماه ژوئن برگزار می شود. این مراسم همراه با موسیقی و گزارش زنده در پارک آسپاروهوو و بندر وارنا برگزار می شود. اگر از مسابقه قایقرانی با قایق های بادبانی لذت می برید، نباید آن را از دست بدهید!

8. جشنواره بین المللی جاز گ، ژوئیه و اوت
جشنواره بین المللی جاز وارنا در سال 1992 توسط دوستداران محلی جاز تاسیس شد و از آن زمان هر ساله در اواخر ماه ژوئیه و اوایل ماه اوت برگزار می شود. هدف اصلی این رویداد حفظ ژانر موسیقی است و هر ساله این جشنواره مکانی برای رفتن و لذت بردن از موسیقی جاز با کیفیت بالا بوده است. این برنامه شامل کنسرت هایی از گروه های بلغاری و خارجی است. 

9. جشنواره فیلم بین المللی "عشق حماقت است (Love is Folly)"، اوت
"عشق حماقت است" یک جشنواره بین المللی فیلم است که در سال 1993 تاسیس شده است. این جشنواره سالانه بیش از 90 فیلم از هر دو صنعت فیلم بلغارستان و جهان را با یک موضوع مشترک "عشق" ارائه می دهد. هر ساله بیش از 200 میهمان از جمله بازیگران مشهور بلغاری از این جشنواره بازدید می کنند. سال هاست که "عشق حماقت است" تنها جشنواره بین المللی فیلم است که در بلغارستان برگزار می شود. این یکی از مهمترین رویدادها در صنعت سینمای اروپا است و معمولا در ماه اوت برگزار می شود. 

10. نمایشگاه بین المللی هنر و صنایع دستی، اوت
نمایشگاه بین المللی هنر و صنایع دستی، بزرگترین نمایشگاه هنری بلغارستان است که هر ساله در ماه اوت برگزار می شود. این نمایشگاه ترکیبی از فرهنگ سنتی، آداب و رسوم محلی و آخرین اتفاقات در هنر و صنایع دستی است. این نمایشگاه مکان عالی برای دیدن آثار برخی از با استعدادترین هنرمندان و صنعتگران بلغارستان است. فعالیت زنده هنرمندان در اینجا وجود دارد و بنابراین شما می توانید هنرمندان و صنعتگران محلی را در حین کار ببینید!

11. جشنواره بین المللی فولکلور "تابستان وارنا"، اوت 
جشنواره بین المللی فولکلور وارنا که در سال 1992 تاسیس شد، هر ساله در اوایل ماه اوت برگزار می شود. این جشنواره پنج روزه میزبان گروه های فولکلور از سراسر جهان است. موسیقی سنتی، رقص های شگفت انگیز و لباس های رنگارنگ، فضای واقعا منحصر به فردی را ایجاد می کنند. شما می توانید یکی از مهمترین جنبه های هر فرهنگی را در اینجا تجربه کنید. این جشنواره ای است که مخاطبان بسیار زیادی دارد. 

12. مگا راک وارنا (Mega Rock Varna)، اوت
برای طرفداران موسیقی راک، شهرداری وارنا جشنواره مگا راک وارنا را برگزار می کند که در هجدهم و نوزدهم ماه اوت برگزار می شود. گروه های مشهور جهان مانند نایتویش (Nightwish) و آپوکالیپتیکا (Apocalyptica) و همچنین گروه های بلغاری، طرفداران خود را در بندر وارنا سرگرم خواهند کرد.

13. روز جشن شهر وارنا، اوت
هر ساله مردم در روز 15 اوت روز تعطیل جشن شهر وارنا را جشن می گیرند. این جشن از صبح در کلیسای جامع مادر خدا آغاز می شود، جایی که یک مراسم مقدس و دعای شکرگذاری برای سلامتی ساکنان و میهمانان شهر برگزار می شود. در طول روز کنسرت ها، مسابقات رگاتا و اجراهای زیادی نیز برای کودکان برگزار می شود. در شب معمولا یک کنسرت زنده با اجرای بسیاری از بلغارهای معروف در تئاتر تابستان برگزار می شود. 

14. ماراتن شنا "گالاتا - وارنا"، اوت
ماراتن شنای "گالاتا - وارنا" قدیمی ترین مسابقات شنا در نوع خود در بلغارستان است که از سال 1939 هر ساله در اولین یکشنبه ماه اوت برگزار می شود. در این ماراتن رقبا با اطمینان به قدرت و استقامت خود از خلیج وارنا عبور می کنند. مسیر ماراتن شنای سنتی از کیپ گالاتا (Cape Galata) شروع می شود و در سکند بوم (Second Boom) خاتمه می یابد و یک مسافت 4400 متری را طی می کند. سریعترین شرکت کنندگان در مدت 50 دقیقه شنا می کنند. شما می توانید ماراتن را از سنترال بیچ تماشا کنید. 

15. جشنواره فیلم های بلند بلغاری گلدن رز، سپتامبر یا اکتبر 
جشنواره فیلم بلند بلغاری گلدن رز در سال 1961 تاسیس شد و قدیمی ترین جشنواره فیلم بلغارستان است. این جشنواره هر ساله در ماه سپتامبر یا اکتبر برگزار می شود. هیئت داوران ویژه، جوایز بهترین فیلم را با مضامین معاصر، بهترین سناریو، کارگردانی، فیلمبرداری، بهترین اجرای نقش زن و مرد تعیین می کنند. اگر از طرفداران سینما هستید، این جشنواره را از دست ندهید!

شماره تماس های اضطراری وارنا
آمبولانس: 359150
آتش نشانی: 359150
پلیس: 359150
اطلاعات 24 ساعته داروخانه: 359178درباره حمل و نقل شهری

حمل و نقل بین شهری

هواپیما
فرودگاه بین المللی وارنا در 10 کیلومتری غرب مرکز شهر واقع شده است و پروازهای مشخص و چارتر از سراسر اروپا و همچنین پروازهای منظم به و از صوفیه را ارائه می دهد. اتوبوس شماره 409 هر 15 دقیقه از ترمینال 2 فرودگاه به سمت مرکز شهر حرکت می کند. این سفر حدود 25 دقیقه طول می کشد و بلیط را می توانید از راننده بخرید. بین فرودگاه وارنا، مرکز شهر وارنا و فرودگاه بورگاس یک اتوبوس شاتل رایگان وجود دارد.
سایر خطوط هوایی و مقصدها عمدتا فصلی هستند و مهمترین پروازها بصورت زیر می باشند. 

ایر ویا (Air Via): برلین - شونفلد، برلین - تگل، فرانکفورت
خطوط هوایی اتریش که توسط تیرولین ایرویز (Tyrolean Airways) در وین اداره می شود.
بلغار ایر (Bulgaria Air): آمستردام، برلین - شونفلد، برلین - تگل، کلن / بن، دوبلین، لندن - گاتویک، مادرید، میلان مالپنسا، صوفیه، وین
چارتر هوایی بلغارستان: برلین - شونفلد، برلین - تگل، کلن / بن، فرانکفورت
جت ایرفلای (Jetairfly): بروکسل
تامسون فلای: ایست میدلندز، گاتویک - لندن، منچستر
رایان ایر: بروکسل جنوبی
شاتل هوایی نروژ: اسلو
هواپیمایی اورال: نیژنی نوگورود، سامارا، یکاترینبورگ
ویز ایر: لوتن لندن، فرودگاه آیندهوون، فرودگاه تل آویو
هواپیمایی ویم: مسکو
هواپیمایی ترکیه (ترکیش ایرلاین): استانبول

قطار
ایستگاه قطار مرکزی در فاصله کمی از مرکز شهر و ترمینال سفرهای دریایی واقع شده است. امکان سفر با اتوبوس و تاکسی به فرودگاه، ایستگاه های اتوبوس و استراحتگاه ها وجود دارد. خدمات روزانه از صوفیه، پلوودیو و روس نیز در دسترس است.
یک قطار مستقیم بین المللی همیشه در دسترس است. قطار شبانه 059 بصورت روزانه از کیف حرکت می کند و زمان سفر آن کمتر از 35 ساعت است. این قطار در مسیر خود به سمت وارنا در لویو (25 ساعت) و بخارست (8 ساعت) نیز توقف می کند. در فصل تابستان مقاصد بیشتری به این مسیر اضافه می شود. اینکه کدام شهرها ارتباط مستقیمی با وارنا دارند هر سال متفاوت است اما انتظار می رود مسکو، سن پترزبورگ و مینسک از شرق و پراگ و ورشو در این لیست قرار داشته باشند.

ماشین 
وارنا از طریق بزرگراه هیموس (A2) از صوفیه، بزرگراه E70 از روس (و بخارست)، بزرگراه E87 از کنستانتای رومانی و بزرگراه چرنو مور A3) / E87) از استانبول با ماشین قابل دسترسی است. 

اتوبوس
ایستگاه اتوبوس مرکزی وارنا سفر با مینی بوس به منطقه محلی و همچنین سفرهای طولانی به صوفیه، ولیکو تارنوو، بورگاس، پلوودیو، استانبول، یونان، رومانی، اروپای مرکزی و غربی را ارائه می دهد. اتوبوس 148 شما را به ایستگاه مرکزی اتوبوس می رساند. همچنین اتوبوس 409 در مسیر بین فرودگاه وارنا و مرکز شهر حرکت می کند و بنابراین دسترسی به آن با پرداخت کرایه 1 یورو آسان است (اتوبوس عمومی در مقابل ایستگاه مرکزی اتوبوس توقف می کنند). ایستگاه درست در کنار "گراند مال" است و بلیط ها را می توانید در غرفه های کوچک خریداری کنید. توصیه می شود که چند دقیقه قبل آن ها را بخرید، زیرا مینی بوس ها ممکن است در آخرین دقایق قبل از حرکت سریع پر شوند. بلیط اتوبوس برای سفرهای طولانی را می توانید از باجه تورگردانان خریداری کنید. ترمینال اتوبوس مدرن و جدید است و دارای فروشگاه های کوچک و همچنین سرویس های بهداشتی (پولی) است. جدول زمانی در وب سایت رسمی ترمینال اتوبوس موجود است. 

کشتی 
وارنا تنها مقصد سفر دریایی در بلغارستان است. ترمینال مسافربری سفرهای دریایی در نزدیکی مرکز شهر واقع شده است و نزدیک ایستگاه قطار است و فاصله کمی تا باغ دریا (Sea Garden) و سواحل دارد. اتوبوس و تاکسی برای مرکز شهر، ایستگاه های اتوبوس، فرودگاه و استراحتگاه نیز وجود دارد.
ناویسپد (Navisped) کشتی های باری و مسافربری که وارنا را به اوکراین، گرجستان و ترکیه متصل می کند اداره می نماید. مسیر، تاریخ و قیمت ها به طور مداوم قابل تغییر هستند و هر اطلاعاتی در این مورد را باید از تیم خدمات مشتری انگلیسی زبان آن ها جویا شوید. خدمات مسافرتی آن ها معمولا در تابستان شلوغ و در فصول دیگر خلوت است. کشتی های ناوبول (Navbul) از ترمینال مسافربری دریایی وارد یا خارج نمی شوند، اما یک بندر باربری تقریبا در 20 کیلومتری شهر قرار دارد. جاده منتهی به بندر شامل یک سفر با لنچ کوچک اتومبیل است که می تواند به اندازه 30 دقیقه دیگر به زمان سفر اضافه کند، بنابراین توصیه نمی شود تاکسی بگیرید و رایگان سواری هم با مشکل همراه خواهد بود. اگر وسیله حمل و نقل شخصی نداشته باشید، ممکن است یکی از کارمندان ناویسپد که مدارک را بررسی می کند، شما را به بندر منتقل کند. دفتر ناویسپد در مرکز وارنا قادر به فروش بلیط به مسافران نخواهد بود. 
کشتی های مسافربری بسیار تمیز و مجهز هستند و صبحانه، ناهار و شام در آن ها سرو می شود، هرچند معمولا تنقلات و دیگر میان وعده ها را باید همراه خود بیاورید چرا که بر روی عرشه به فروش نمی رسند. نکته مهمی که باید توجه داشت این است که کشتی های دریای سیاه به طور منظم هر روز با تأخیر حرکت می کنند و یک سفر 4 شبه می تواند به راحتی به یک سفر 7 شبه تبدیل شود. به غیر از این، سفر با این کشتی ها یک تجربه لذت بخش و آرامش بخش است.

حمل و نقل درون شهری
اگر در حومه توریستی وارنا اقامت دارید، می توانید با اتوبوس، واگن برقی و یا با ماشین اجاره ای به مرکز شهر بیایید.

پیاده 
اگر قصد پیاده روی در وارنا را دارید، یک منطقه ویژه عابر پیاده و یک منطقه ساحلی با امکانات تفریحی فراوان برای گردشگران وجود دارد که در آنجا می توانید با پای پیاده گردش کنید.

اتوبوس
به لطف وجود حمل و نقل عمومی وارنا به راحتی می توانید از یک مکان به مکان دیگر بروید. این شهر بیش از 40 خط اتوبوس دارد که قیمت بلیط برای هر یک از آن ها 1 لو بلغارستان است. با حمل و نقل شهری می توان تقریبا به هر نقطه از شهر دسترسی داشت. بلیط ها را می توان از فرد جمع آوری کننده بلیط داخل اتوبوس خریداری کرد. شاید لازم باشد برای هر یک از چمدان های بزرگ خود 1 لو اضافی پرداخت کنید. جدول زمانی، مسیرها و ایستگاه ها در وب سایت رسمی موجود است. 

دوچرخه
با دوچرخه می توانید پایتخت دریایی بلغارستان را کشف کنید و به باغ دریایی وارنا و چند تا از معروف ترین سواحل وارنا بروید. هر روز یک تور دوچرخه سواری غروب خورشید نیز ارائه می شود.

تاکسی
اگرچه تاکسی یک روش حمل و نقل مناسب در وارنا است ولی همیشه باید مراقب تاکسی هایی باشید که ممکن است 10 برابر کرایه واقعی را از شما درخواست کنند. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق به صفحه کاغذی مربع شکل کوچکی که در گوشه پایین شیشه درب های عقب تاکسی قرار دارد و کرایه هر کیلومتر را نشان می دهد دقت کنید. اوکی ترنس (OK Trans)، وارنا، اورو (Evro)، تریامف (Triumph) و آلفا تاکسی (Alpha taxi) برخی از شرکت های تاکسی معتبر هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید. کرایه معمول حدود 0.79 لو (0.40 یورو) برای هر کیلومتر است. نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهرنظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.
محبوبترین مراکز دیدنی

مقاله های گردشگری

با 11 غار بزرگ در سراسر جهان آشنا شوید

غارها یکی از زیباترین، دیدنی ترین و جادویی ترین مکان های روی زمین هستند. آنها به عنوان دروازه ای به گذشته سیاره و گواهی از چگونگی تکامل زمین شناخته می شوند. چه شما یک مورخ باشید یا یک علاقه مند به ورزش، غارها همیشه علاقه انسان را برانگیخته اند، چرا که با پیشروی در این تونل های طبیعی، می توانید نگاهی اجمالی به تاریخ گذشته زمین بیاندازید.

متن کامل مقاله

معرفی 7 تجربه شگفت انگیز حیات وحش در اروپا

پناهگاه فوک در شمال آلمان به دلیل جذابیت بیش از حد و کارهای خوبی که انجام می‌ دهند، هنوز هم یکی از مکان‌ های مورد علاقه‌ ام است که تا به حال از آن بازدید کرده‌ ام. البته طوطی های دریایی و حتی خرس ها و اسب های وحشی هم برای دیدن وجود دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید اروپا چه چیزی برای ارائه تجربه سفر از نوع حیات وحش برای شما دارد. در اینجا موارد دلخواه شخصی من، بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

متن کامل مقاله

عکس های دیدنی از مکان های مقدس متروکه در جهان (قسمت دوم)

جهان پر از مکان های باشکوهی است که زمانی برای تمدن های گمشده مقدس بودند. کتاب جدید مکان‌ های مقدس متروکه اثر لارنس جوف، شگفت‌ انگیزترین مکان‌ های جهان را بررسی می‌ کند. ما برخی از معروف ترین و جذاب ترین آنها را برای کشف تاریخچه ای که در پس آنها نهفته است، برای شما انتخاب کرده ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید