• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر وان در کشور ترکیه - توریستگاه

آشنایی با وانکشور

اقلیم آب و هوایی

تابستان گرم و خشک و زمستان سرد

وسایل حمل و نقل

دلموش,تاکسی

مساحت

1,938 کیلومتر مربع

جمعیت

367,419 نفر

زمان پرواز از تهران

0 ساعت
موقعیت جغرافیایی و اطلاعات شهر
وان نام شهری است در استان وان در شرق ترکیه. شهری که در سواحل شرقی دریاچه وان قرار گرفته و تاریخی بسیار کهن و طولانی را با خود به دوش می کشد. یک منطقه شهرنشینی کهن که قدمتش به هزاره اول قبل از میلاد بازمی گردد. شهری که در ابتدا و در قرن نهم قبل از میلاد پایتخت پادشاهی اوراتو بود اما بعد از آن به مرکز پادشاهی واسپوراکان ارمنی تبدیل گردید. مساحت بخش مرکزی آن بیش از 2289 کیلومتر مربع می باشد. توشپا (Tushpa) نام قدیمی وان بوده که در دوران قدیمی و در زمان قدرت پادشاهی اوراتو آن را به همین نام فرا می خواندند. همانطور که گفته می شود این شهر در نزدیکی سواحل شرقی دریاچه وان قرار گرفته، یک دریاچه نمکی- قلیایی و بزرگترین دریاچه ترکیه که در ارتفاعات 1640 متری از سطح دریا قرار گرفته و با رشته کوه هایی متعدد احاطه گردیده. از این رو این منطقه به شدت تحت تاثیر آب و هوای قاره ای است. با توجه به اینکه این منطقه مرکز قدرت پادشاهان اوراتو و ارمنی بوده از این رو از لحاظ تاریخی از اهمیت وافری برخوردارست. منطقه ای که بعدها تحت سلطه حکومت بیزانس، سلجوقی و عثمانی قرار گرفت. شهر قدیمی وان که در نزدیکی کرانه های دریا بر روی جاده ابریشم قرار داشت در سال های 1915 تا 1920 مورد تجاوز، جنگ و قتل عام قرار گرفت و ویران گردید. شهر کنونی 5 کیلومتر بیشتر به سمت شرق پیشروی کرد اما آن هم در سال 2011 تحت تاثیر زلزله ای قرار گرفت و متحمل آسیب هایی شد. می توان از وان به عنوان زیستگاه نژادی متفاوت و نادر از گربه نام برد، گربه هایی سفید با موهایی بلند و چشمانی تا به تا. رنگ یکی از چشمان این گربه ها آبی و دیگری کهربایی است. 

جمعیت
امروزه اکثر جمعیت وان را کردها و اقلیت آن را ترک ها در برمی گیرد. در سال 2010 جمعیت رسمی وان 367419 نفر اعلام گردید. در حالیکه بسیاری از آمار و ارقام این جمعیت را بسیار بیشتر این تعداد تخمین زده بودند. این تخمین آمارها در سال 1996 از 500 هزار نفر شروع شد و شهردار سابق آن برهان ینگون جمعیت این شهر را تا بیش از 600 هزار نفر برآورد کرده بود. هم اکنون وان با جمعیت 371713 نفری اش بزرگترین شهر استان وان به شمار می رود. 

آب و هوا
شهر وان به شدت تحت تاثیر آب و هوای قاره ای است و زمستان هایی سرد و پربرف همراه با تابستان هایی گرم و خشک را تجربه می نماید. این شهر اغلب در فصل بهار و پاییز شاهد بارش باران است. بر اساس سامانه طبقه بندی اقلیمی کوپن وان دارای زمستان هایی سرد و سخت همراه با بارش زیاد برف و تابستان هایی گرم و خشک است. دمای متوسط سالانه در آن 8.7 درجه سلسیوس اندازه گیری شده و میانگین اختلاف دمای ماهانه آن 26.1 درجه سلسیوس می باشد. گزارشات ثبت شده حاکی از آن است که دمای این شهر در روزهای زمستان به 2.4 درجه سانتی گراد و در آخر شب ها به منفی 6.9 درجه سانتی گراد هم می رسد. در فصل بهار دما در بعدازظهر 12.3 درجه سانتی گراد و در آخر شب به 2 درجه سانتی گراد نیز خواهد رسید. در فصل تابستان میانگین بیشترین دمای منطقه 26.3 درجه سانتی گراد و میانگین کمترین دمای آن 12.6 درجه سانتی گراد اندازه گیری شده. دمای این شهر در فصل پاییز به صورت میانگین به بالاتر از 16.9 درجه سانتی گراد در طول روز و کمتر از 5 درجه سانتی گراد برای مدت کوتاهی پس از طلوع آفتاب می رسد. میانگین میزان بارش سالیانه در آن 385.1 میلی متر جیوه معادل 185.1 لیتر بر متر مربع اندازه گیری شده است. به طور کلی این شهر در طول سال شاهد 2648 ساعت تابش آفتاب می باشد. 

تاریخچه 
کاوش های باستان شناسی و بررسی های انجام شده در این شهر حاکی از آن است که تاریخچه پیدایش زندگی بشری در آن به 5000 سال قبل از میلاد بازمی گردد. می توان از (Tilkitepe Mound) به عنوان تنها منبع اطلاعاتی بازمانده از قدیمی ترین فرهنگ وان نام برد، منطقه ای که در سواحل دریاچه وان و فاصله چند کیلومتری تا جنوب قلعه وان قرار گرفته. این شهر در سواحل غربی دریاچه وان و در ارتفاع 1750 متری قرار گرفته و توسط بازمانده های یک کلیسای باستانی احاطه گردیده. در خرابه های این ساختمان سنگی کتیبه هایی کهن یافت می شود، کتیبه هایی که قدمت آنها به قرن هشتم تا هفتم قبل از میلاد بازمی گردد. بازه ای زمانی که در طی آن وان قلمرو اصلی پادشاهی اوراتو به شمار می رفت. پس از سقوط نینوا در سال 612 قبل از میلاد، این شهر توسط مادها، هخامنشیان پارسی و پادشاهان پنتوس اشغال گردید. کتیبه های سنگی یافت شده در این قلعه در زمان هخامنشیان و در اوایل قرن پنجم حکاکی شده اند. شهر وان جزو قلمرو امپراطوری تیگران اول در قرن یکم قبل از میلاد به شمار می رفت. قلمرویی که رومیان و ساسانیان همواره در حال مبارزه بر سر آن بودند. سرانجام در قرن هفدهم تحت سلطه عرب ها قرار گرفت و در قرن هشتم دودمان باگراتونی بر آن تسلط یافتند. وان بعد از پیروزی سلجوقیان بر سپاه بیزانس در سال 1071 به دست آنها افتاد و بعد از آن در سال 1543 جزو قلمرو عثمانیان قرار گرفت. نیروهای روسی در طی سال های 1915 تا 1917 و در دوران جنگ جهانی اول این سرزمین را اشغال نمودند. می توان از تپه توپراق قلعه واقع در 5 کیلومتری شهر مدرن امروزی به عنوان مرکزی برای انجام حفاری های شهر باستانی اوراتو نام برد، جاییکه قدمتش به قرن هشتم قبل از میلاد باز می گردد. اقلام بدست آمده از حفاری های این منطقه نظیر کتیبه های مربوط به دوران اوراتو همراه با سفال های قدیمی در موزه های محلی وان نگهداری می شوند. درآمد عمده این شهر از تجارت محصولاتی نظیر پوست، غلات، میوه ها و سبزیجات بدست می آید. البته به لطف داشتن دریاچه وان که بزرگترین پیکره آبی ترکیه به شمار می رود، گردشگری در این منطقه با رشد قابل توجهی روبروست. خدمات حمل و نقل هوایی از آنکارا و استانبول به مقصد وان در دسترس می باشد. به طور کلی منطقه وان دارای بستری بسیار مناسب برای پرورش اسب، غلات، میوه و سبزیجات است. اکثر جمعیت این شهر را کردها در بر می گیرند. جمعیت ارامنه آن که آرمان های ناسیونالیستی در سر داشتند توسط دولت به وان تبعید شده بودند و سپس در طی جنگ جهانی اول در کشتاری دسته جمعی قتل عام گردیدند. در تاریخ بیست و سوم اکتبر سال 2011 همزمان با وقوع زلزله ای 7.2 ریشتری در شرق ترکیه شهرهای وان و ارچیش با آسیب هایی جدی روبرو شدند. زلزله ای که پیامدهایی ناگواری نظیر کشته شدن صدها نفر و از بین رفتن ده ها خانه در این دو شهر را در پی داشت. 

غذا و نوشیدنی
همانطور که می دانید ترکیه مقر قدرت امپراطوری عثمانی یکی از قدرتمندترین امپراطوری های دنیا در روزگار باستان بوده، از این رو فرهنگ عثمانی بر روی غذاهای این سرزمین تاثیری شگرف داشته، غذاهای ترکیه از آوازه جهانی برخوردارند و از آنها به عنوان خوشمزه ترین و وسوسه انگیزترین غذاهای جهان یاد می شود. می توان از فرهنگ غذایی عثمانی به عنوان ماحصل ترکیب شیوه های طبخ و تهیه و مواد اولیه سرزمین های آسیای میانه، قفقاز، خاورمیانه، مدیترانه و بالکان می باشد. غذاهای این سرزمین جزو مغذی ترین غذاهای جهان به شمار می روند البته این ویژگی برترشان را مدیون استفاده بسیار زیاد از سبزیجات، ماهی تازه و روغن زیتون می باشند. از پرکاربردترین مواد اولیه در طبخ غذا در ترکیه می توان به گوشت، سبزیجات و حبوبات اشاره کرد. از آنجاییکه اغلب غذاهای آنها حالت خورشی دارند در کنار بیشترشان نان نیز سرو می شود. مردم ترکیه علی الخصوص اهالی وان به صبحانه بسیار اهمیت می دهند و آن را پرارزش ترین وعده غذایی می دانند. سفره صبحانه آنها بسیار رنگی، دلنواز و البته وسوسه انگیز است و مواد غذایی بسیار سالم و مغذی نظیر سبزیجات، گوجه فرنگی، خیار، فلفل، تخم مرغ، زیتون، عسل، خانه و شیر را در برمی گیرند. البته هر منطقه نان های محلی خاص خودش را دارد و نان ذرت و نان حلقه ای هم خود اعضایی جدانشدنی از سفره آنها به شمار می روند. مردم ترکیه در روزهای یکشنبه برای این وعده تدارک می بینند و دورهمی هایی خانوادگی و دوستانه را برای آن تنظیم می کنند. البته ناگفته نماند که کباب ها یکی از محبوب ترین غذاهای این کشور به شمار می رود و در کنار آنها برنج و بلغور و سبزی نیز سرو می شود. 

مناسبت ها و رویدادها

فستیوال توریستی و فرهنگی وان
این فستیوال در روزهای شانزدهم تا بیستم ماه ژوئیه در شهر وان برگزار می شود. درباره حمل و نقل شهری

حمل و نقل بین شهری

هوایی
فرودگاه فرید ملن در وان به افتخار سیاستمدار بزرگ و نخست وزیر سابق، فرید ملن به اسم وی نامگذاری شد. این فرودگاه در فاصله 5 تا 10 کیلومتری جنوب شهر قرار گرفته و دارای پروازهای منظم به فرودگاه های آتاتورک استانبول، فرودگاه بین المللی صبیحا گوکچن، آنکارا، آدانا، ازمیر و آنتالیاست. 
حمل و نقل بین فرودگاه و مرکز شهر
تاکسی هایی در بیرون از ترمینال یافت می شوند که با دریافت تنها 20 لیر شما را به شهر می برند. از جاده روبروی ترمینال نیز اتوبوس های شهری هر دو ساعت یک بار حرکت می کند. البته می توانید با پیمودن مسیری 300 متری به ایستگاه دولموش ها رسیده و تنها با 1 لیر در عرض 15 دقیقه به شهر برسید. این دولموش ها از خود شهر و نزدیکی هتل آکدامار (Akdamar) در خیابان کارابکیر (Karabekir Caddesi) نیز به سمت فرودگاه حرکت می کنند. 

دریایی
حمل و نقل دریایی در وان به کمک کشتی های مسافربری و از طریق دریاچه انجام می شود. کشتی ها سه بار در روز از وان در زمان های متفاوت در مسیر وان و تاتوان در حال حرکتند. مسیری که پیمودنش 4 ساعت طول خواهد کشید. 

راه آهن
قطارهای مستقیم دوبار در هفته از آنکارا به سمت تاتوان واقع در غرب سواحل دریاچه وان حرکت می کنند. مدت زمان انجام این سفر 26 تا 27 ساعت می باشد که گاها با تاخیر روبرو می شود. قطارها مجهز به مبل های تخت خواب شو (couchettes) و واگن های تخت دار (sleeping car) می باشند اما برای آنها بوفه ای در نظر نگرفته شده. ایستگاه های اصلی در میان مسیر شامل قیصریه، سیواس، ملطیه و الازیغ می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به وب سایت راه آهن ترکیه به آدرس (tcdd.gov.tr) مراجعه نمایید. اما توجه داشته باشید که سیستم رزرو آنلاین و جدول زمانبندی در روزهای مختلف سرویس هایی متعددی ارائه می دهد. البته لازم به ذکر است که ایستگاه راه آهن آنکارا تا اوایل سال 2018 برای انجام پروژه بازسازی و نوسازی بسته شده از این رو اتوبوس های جایگزین با زمان بندی متفاوت به ایرماک واقع در 60 کیلومتری شرق شهر می روند. قطار وانگولو اکسپرس (The Vangölü Express) معمولا در اواسط بعدازظهر به تاتوان می رسند. از این رو در هنگام غروب به وان خواهید رسید و با پیمودن مسیری 1 کیلومتری از جنوب به مرکز شهر رسیده و از آنجا می توان با دولموش به مقصدتان بروید. قطار برگشت به آنکار در ساعت 7 صبح حرکت می کند بنابراین برای رسیدن به قطار مجبورید شب را در تاتوان سپری کنید. البته نگران اقامتتان نباشید زیرا در تاتوان هتل هایی متنوع همراه با دیگر امکانات یافت می شود. تا ماه ژوئیه سال 2015 یک قطار هفتگی بین المللی از آنکارا حرکت می کند و از تاتوان به سمت ایران می روند. مسافرین این قطار از تاتوان به دریاچه وان رفته و از آنجا با کشتی به وان می رود و سپس از وان به مقصد تبریز یا تهران حرکت می نماید. البته قطار دیگری نیز وجود دارد که در مسیر وان و تبریز در حال حرکت است. این خدمات مرزی گاها به دلایل متفاوت امنیتی و اهداف بهبود مسیر به حالت تعلیق در می آیند. یک خط راه آهن برای قطار سریع السیر نیز در حال ساخت و راه اندازی است، مسیری که از سمت شرق آنکارا شروع شده و احتمالا ساخت و سازش در سال 2023 به پایان می رسید. همچنین پروژه ساخت یک مسیر راه آهن در اطراف دریاچه و مابین وان و تاتوان در حال بررسی است. پروژه دیگری برای ساخت راه آهنی که اروپا و شبه قاره هند را به یکدیگر متصل می کنند، ارائه شده. اما تمام این پروژه ها به دلیل نداشتن برنامه ریزی و پشتیبانی های قوی همانند یک آرزو باقی مانده اند. 

زمینی
اتوبوس ها چندبار در روز از وان به مقصد آنکارا (19 ساعت)، استانبول (25 ساعت) و تمام شهرهای اصلی ترکیه حرکت می کنند. البته برخی از آنها در حال تغییراتی برای متصل شدن به خطوط دیگر می باشند. با مراجعه به وب سایت کمیل کوچ (Kamil Koc) از زمانبندی و قیمت بلیط ها مطلع شوید. اتوبوس ها از ترمینال (Otogar) واقع در 3 کیلومتری شمال غربی مرکز شهر حرکت می کنند. خدمات شاتل (حمل و نقل) رایگان از طریق دفاتر بلیط اصلی در مرکز شهر موجود است. البته توجه داشته باشید نیم ساعت قبل از زمان حرکت در ایستگاه حضور یابید. دولموش ها متناوبا از مرکز شهر به مقصد تاتوان از طریق سواحل جنوبی دریاچه وان حرکت می کنند. پیمودن این مسیر 2 کیلومتری 2 ساعت زمان می برد. دولموش ها همچنین از شمال به سمت دوغوبِیازیت (Doğubeyazıt) حرکت می کنند. در ماه ژوئن سال 2017 مسیر کوتاه برای ایجاد تغییرات بسته شد از این رو دسترسی به مقصد با پیمودن مسیری طولانی تر امکان پذیر خواهد بود. گذرگاه مرزی ایران در فاصله 100 کیلومتری و در (کاپیکوی / رازی) (Kapikoy / Razi) تنها برای وسایل نقلیه سبک باز است و عبور اتوبوس و دولموش از طریق آن امکان پذیر نخواهد بود. با توجه به تعلیق خطوط راه آهن، هیچ حمل و نقل عمومی در امتداد مرزی از طریق مسیر مستقیم از وان وجود ندارد. از ساده ترین گزینه ها می توان به رفتن به دوغوبِیازیت برای سفر به ایران از طریق بازرگان اشاره کرد. وان در بزرگراه (D300) که در امتداد مرزهای ایران عبور کرده، قرار گرفته است. این اتوبان عمدتا با اتوبوس ها و دولموش هایی با مسیر منظم و برنامه ریزی شده، پر شده اند. می توان از وان به عنوان پایانه غربی خطوط راه آهن از ایران نام برد. پایانه ای همراه با مسافرین و قطارهایی متعدد که در حال حاضر همگی به حالت تعلیق درآمده اند. 

حمل و نقل درون شهری
وان یکی از شهرهای کوچک ترکیه به شمار می رود و همانند کلان شهرهای این کشور نظیر استانبول از سیستم حمل و نقل پیچیده ای برخوردار نیست. در واقع سیستم حمل و نقل درون شهری وان تنها به دولموش ختم می شود. وسایل نقلیه ای بسیار متداول در ترکیه با ظاهری شبیه به ون که علاوه در مسیرهای شهری، در مسیرهای بین شهری نیز مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از دلموش در این منطقه به حدی گسترده است که با آنها می توان از مرز رازی به وان رفت. استفاده از این وسیله نقلیه مستلزم پرداخت 1 لیر خواهد بود اما توجه داشته باشید که این هزینه بسته به مسیر و مقصد انتخابی تغییر می کند و نهایتا تا 10 لیر هم می رسد. چنانچه از علاقمندان سفر با اتومبیل شخصیتان هستید توجه داشته باشید که قیمت هر لیتر بنزین در ترکیه 4.5 تا 5 لیر می باشد. نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهرنظرها

 • 1 0

  *لطفاامکانات بیشتر برای سفرباوسیله شخصی فراهم نمایید*

  • 2 0

   سلام قربانعلی جان، حتما مقاله ای با اطلاعات بیشتر برای سفر با وسیله شخصی به وان تهیه خواهیم کرد. می توانید در صفحه نصیحت های وان در سایت اطلاعات بیشتری کسب کنید

 • 0 1

  سلام من

محبوبترین مراکز دیدنی

مقاله های گردشگری

با 11 غار بزرگ در سراسر جهان آشنا شوید

غارها یکی از زیباترین، دیدنی ترین و جادویی ترین مکان های روی زمین هستند. آنها به عنوان دروازه ای به گذشته سیاره و گواهی از چگونگی تکامل زمین شناخته می شوند. چه شما یک مورخ باشید یا یک علاقه مند به ورزش، غارها همیشه علاقه انسان را برانگیخته اند، چرا که با پیشروی در این تونل های طبیعی، می توانید نگاهی اجمالی به تاریخ گذشته زمین بیاندازید.

متن کامل مقاله

معرفی 7 تجربه شگفت انگیز حیات وحش در اروپا

پناهگاه فوک در شمال آلمان به دلیل جذابیت بیش از حد و کارهای خوبی که انجام می‌ دهند، هنوز هم یکی از مکان‌ های مورد علاقه‌ ام است که تا به حال از آن بازدید کرده‌ ام. البته طوطی های دریایی و حتی خرس ها و اسب های وحشی هم برای دیدن وجود دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید اروپا چه چیزی برای ارائه تجربه سفر از نوع حیات وحش برای شما دارد. در اینجا موارد دلخواه شخصی من، بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

متن کامل مقاله

عکس های دیدنی از مکان های مقدس متروکه در جهان (قسمت دوم)

جهان پر از مکان های باشکوهی است که زمانی برای تمدن های گمشده مقدس بودند. کتاب جدید مکان‌ های مقدس متروکه اثر لارنس جوف، شگفت‌ انگیزترین مکان‌ های جهان را بررسی می‌ کند. ما برخی از معروف ترین و جذاب ترین آنها را برای کشف تاریخچه ای که در پس آنها نهفته است، برای شما انتخاب کرده ایم.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید