• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • آلیانوی شهر ترکیه کشور ازمیر
 • آلیانوی شهر ترکیه کشور ازمیر
 • آلیانوی شهر ترکیه کشور ازمیر
 • آلیانوی شهر ترکیه کشور ازمیر
 • آلیانوی شهر ترکیه کشور ازمیر
 • آلیانوی شهر ترکیه کشور ازمیر


آلیانوی

نام مرکز دیدنی

Allianoi

نوع مرکز دیدنی

خرابه باستانی

کشور

ناحیه

اطراف شهر

ساعت بازدید

24 ساعته

آدرس

Paşaköy, 35700 Bergama/İzmir

آلیانوی یک شهرک آبگرم باستانی است که قدمت آن به دوره امپراطوری روم (قرن 2 میلادی) باز می‌گردد و در نزدیکی شهر برگاما (پرگامون باستانی) در استان ازمیر ترکیه واقع شده است. این محل در فاصله 18 کیلومتری شمال شرقی برگاما، در جاده شهر مجاور ایوریندی قرار دارد. پس از مباحثات مداوم در ترکیه در مورد حفظ ویرانه های آلیانوی، این محل با شن و ماسه پوشانده و سد آن راه اندازی شد، که نهایتا منجر به ریزش و نابودی کامل آلیانوی در فوریه 2011 شد.
یکی از ویژگی‌های آلیانوی، کشف جدید آن است. این محل تنها یک بار در قرن دوم میلادی و توسط نویسنده کتاب پزشکی، آلیوس آریستیدس، در کتابی به نام قصه های مقدس (Hieroi Logoi) ذکر شده است، که یکی از منابع اصلی دانش در مورد علم درمان است. هیچ نویسنده دیگری از دوران باستان و هیچ منبع شناخته شده دیگری به آلیانوی اشاره نکرده است.
در کاوش های انجام شده در جنگل غرب آلیانوی، یک کشتی از نوع معروف به یورتان (که قدمت آن به اوایل دوره برنز دوم بر می گردد) پیدا شد و در تپه های چاکماک تپه (تپه سنگ چخماق) در نزدیکی این محل نیز مقدار زیادی سنگ چخماق در زمان کاوش کشف شد. علاوه بر این، دو تبر سنگی هم در این محل کشف شده است که این یافته ها نوعی از سکونت پیش از تاریخ را در نزدیکی آلیانوی نشان می دهند.
در کنار باستانی بودن این محل، ویژگی دیدنی دیگر آن چشمه های آب گرم هستند که در زمان رومی ها به عنوان حمام از آن‌ها استفاده می‌شده است. در دوره پادشاهی روم و به ویژه از قرن دوم میلادی، همزمان با ظهور تعداد زیادی از مراکز شهری در آناتولی و همچنین با ساخت و ساز معروف آسکلپیون در مجاورت پرگامون، تعداد مراکز عمومی ساخته شده در آلیانوی نیز افزایش یافت. بسیاری از بناهایی که امروزه در این محل وجود دارند مربوط به این دوره است. در کنار این کارها، حمام های حرارتی، پل، خیابان، عایق، اتصالات ساختمانی و بسیاری موارد دیگر در این مدت برنامه ریزی و ساخته شدند.
این محل در دوره عثمانی با نام پاشا ایلیکاسی (حمام های حرارتی پاشا) شناخته می شد. اگرچه در مستندات تاریخی با نام ویلایت (استان)، آیدین ذکر شده است، به نظر نمی رسد که از این نام در مقیاس گسترده استفاده شده باشد. تنها اثری نیز که از این دوره باقی مانده، چند عدد سکه است. 
در سال 1994 کارخانه هیدرولیک کشور ترکیه طرحی را برای سد سازی بر روی رودخانه ایلیا در این منطقه و به منظور افزایش بهره وری کشاورزی و ساخت یک مخزن پیشنهاد کرد. مجموعه حمام آلیانوی در محدوده مخزن پیشنهادی قرار داشت و به این معنی بود که در صورت اجرایی شدن پروژه سد، این منطقه به زیر آب خواهد رفت. با وجود اعتراضات ایکوموس، یونسکو، اروپا نوسترا و اتحادیه اروپا برای به تاخیر انداختن این طرح، در نهایت پروژه سد یورتانلی در 31 دسامبر 2010 به بهره برداری رسید و آلیانوی در حال حاضر زیر 61 میلیون متر مکعب آب، پنهان شده است.


نقشه و موقعیت جغرافیایی

مشاهده دیدنی های اطراف روی نقشه

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهر

دیدنی های نزدیک به آلیانوی

تفریحات نزدیک به آلیانوی

نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

مقاله های گردشگری

پانزده سنت آشپزی برتر یونسکو در سراسر جهان

احتمالا در مورد بسیاری از میراث جهانی یونسکو مانند گذرگاه ساحلی جاینت (Giant’s Causeway) در ایرلند شمالی، سد بزرگ مرجانی (Great Barrier Reef) استرالیا و تاج محل در هند اطلاعاتی دارید، اما آیا می دانید یونسکو سنت های آشپزی را نیز به رسمیت می شناسد؟ این سازمان غذا و نوشیدنی فرهنگ های مختلف در سراسر جهان را ارج می نهد.

متن کامل مقاله

فوچا شهری برای علاقه مندان به طبیعت و آب زلال در ساحل دریای اژه ترکیه

فوچا (Foça) یک شهر کوچک زیبا، در 70 کیلومتری شمال ازمیر در دریای اژه است. جمعیت آن حدود 30 هزار نفر می باشد اما در تابستان با حضور گردشگران داخلی و خارجی که به دلیل زیبایی های طبیعی، آب های شفاف و تمیز، آبشارهای کوچک و آب و هوای خوب به این منطقه می آیند، جمعیت آن تا 70 هزار نفر هم می رسد. برخی از خلیج های فوچا با داشتن آب های پاک منطقه ای در دریاهای مدیترانه و اژه، نشان پرچم آبی گرفته اند.

متن کامل مقاله

پانزده مسیر پیاده روی مجازی که می توانید از درون خانه آن ها را کشف کنید

احتمالا افسردگی دوران قرنطینه تا الان شروع شده است و دوست دارید پیاده روی کنید ولی در خانه گیر کرده اید. خبر خوب این است که در سراسر دنیا مسیرهای پیاده روی وجود دارد که می توانید بدون بیرون رفتن از خانه، آن ها را تجربه کنید. البته هوای تازه ای وجود ندارد، ولی یک سفر مجازی به این مقصد بهترین گزینه است.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید