• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهانتوصیه ها و دانستنیهای سفر به کوش آداسی


پول در سفر به کوش آداسی
اگر بیش از پنج روز در کوش آداسی اقامت می کنید، بهتر است که پول خود را کم کم تبدیل کنید، چرا که نرخ ارز روز به روز در حال تغییر است.

حمل و نقل در کوش آداسی
درکوش آداسی خبری از ترافيک، شلوغی و دود نيست، ولی اگر مایلید از تاکسی استفاده کنید می بایست هزینه گزافی که حداقل 20 یورو می باشد را بپردازید. پس توصیه می شود به جای پرداخت این هزینه بسیار زیاد از ون هایی که دولموش نامیده می شوند استفاده کنید. حداکثر ظرفیت این دولموش ها 15 نفر است و هر کدام از آنها مسیر خاصی را می پیمایند. همچنین می توانید برای تردد در مسیرهای کوتاه تا ساعت 24 از این ون ها استفاده کنید. 

تلفنهای ضروری کوش آداسی
از آنجایی که در هر سفر بهتر است شماره تلفن های ضروری را دانست تلفن های ضروری در شهر کوش آداسی به ترتیب آمبولانس 112، پلیس 155 و آتشنشانی 110 می باشند.

لوازم مورد نیاز
وقتی برای گردش به گوشه و کنار کوش آداسی می روید، مهمترین وسایلی که می بایست به همراه داشته باشید، آب آشامیدنی، کرم ضد آفتاب، کلاه و دوربین عکاسی است.
هرگز مابین ساعات 12 تا 15 بدون کلاه، کرم ضد آفتاب و دیگر محافظ ها در آفتاب نمانید.
همچنین هنگامی که در حال گشت و گذار هستید، نقشه شهر را به همراه داشته باشید و فراموش نکنید که محض احتیاط، در صورت گم شدن شماره تلفن هتل را به همراه داشته باشید.

نکات امنیتی کوش آداسی
از آنجاییکه ترکیه کشوری توریستی می باشد پس کشوری امن به حساب می آید ولی با این وجود بهتر است که موارد ایمنی را رعایت کنید. توصیه می شود که در اماکن شلوغ مراقب وسایل شخصی خود به ویژه پاسپورت و دیگر مدارک شناساییتان باشید. با توجه به اینکه همراه داشتن کپی این قبیل مدارک در اکثر جاها کفایت می کند، حتماً از اصل مدارک خود کپی بگیرید و آن را همراه داشته باشید. 

بهداشت و درمان
در صورت به همراه داشتن بیمه درمانی اغلب مراکز درمانی و بیمارستان ها با شما همکاری خواهند کرد. همچنین بیمارستان دولتی کوش آداسی نیز در مواقع اورژانسی قابل دسترسی هستند.
داروخانه ها در ترکیه در طول هفته به جز یکشنبه ها باز هستند. ولی اگر غیر از زمان باز بودن داروخانه ها مجبور به تهیه دارویی بودید می توانید لیست داروخانه هایی که شبانه روزی هستند را در پشت شیشه همه داروخانه ها بیابید.

رانندگی و اجاره اتومبیل
جهت رانندگی در ترکیه از سمت راست می باشد. حداکثر سرعت مجاز رانندگی در مرکز شهر 50 کیلومتر، در بیرون از شهر 90 کیلومتر و در بزرگراه 130 کیلومتر است. در کل، بزرگراه های خط ساحلی از شرایط مطلوبی برخوردار می باشند و بستن کمربند ایمنی در این کشور الزامی است. لازم به ذکر است حق تقدم فقط در عبور از خطوط عابر پیاده با عابران پیاده می باشد، پس آنان در مکان های دیگر حق تقدم ندارند.
برای اجاره کردن اتومبیل  و یا موتورسیکلت می بایست حداقل 21 سال داشته باشید. ارائه گواهینامه و پاسپورت در هنگام اجاراه الزامیست. اگر اتومبیلی اجاره می کنید، می بایست در هنگام رانندگی گواهینامه و برگه اجاره اتومبیل را همراه داشته باشید، چرا که برطبق قانون ترکیه در صورت بروز تصادف حتی اگر کسی صدمه ندیده باشد، پلیس می بایست در گزارش تصادف اطلاعات مربوطه را ذکر کند. همچنین بلافاصله با شرکتی که اتومبیل را اجاره کرده اید تماس گرفته می شود.

گم کردن وسیله
اگر چیزی گم کردید و یا به شما دستبرد زدند، بهتر است که ظرف 24 ساعت به پلیس گزارش دهید و برگه گزارش و یا شماره آنرا نزد خود نگهدارید، چرا که اگر می خواهید از بیمه خود استفاده کنید به این مدارک احتیاج دارید.

تماس تلفنی
برقراری تماس از اتاق هتل بسیار گران است ولی گزینه های جایگزین شامل استفاده از تلفن های عمومی در خیابان ها یا در لابی برخی از هتل هاست. با خرید یک کارت تلفن 30، 60 یا 100 از دفاتر پست که با علامت زرد پی تی تی (PTT) مشخص شده اند، می توانید به راحتی از تلفن های عمومی استفاده کنید. تلفن های عمومی در سراسر ترکیه فعال هستند و به نظر می رسد یک کارت 30 برای یک تماس بین المللی کوتاه مناسب باشد. دفاتر پستی مرکزی از ساعت 8 تا 24 و مابقی تا ساعت 5 عصر باز می باشند.

مواد مخدر
مجازات حمل، مصرف و قاچاق مواد غیرقانونی در ترکیه بشدت سخت گیرانه است. پس توصیه می شود از هیچ گونه مواد مخدر در هنگام سفر به این شهر استفاده نکنید.

دعوت به شام
در میان مردم ترک شام مهمترین وعده غذایی به حساب می آید. اگر به خانه کسی دعوت شدید، می توانید گل و یا دسر به همراه ببرید، ولی این کار الزامی نیست. از آنجاییکه مردم ترک به میهمان نواز بودن مشهور می باشند، مجبور خواهید شد هر آنچه که به شما تعارف می کنند را میل کنید، پس سعی کنید قبل از رفتن به خانه دوست ترکی برای صرف شام حتماً گرسنه باشید.

خرید
فروشگاه ها در کوش آداسی در طول هفته از صبح زود تا دیر وقت باز هستند و تعطیلی ندارند، پس هر زمان که بخواهید می توانید به خرید بروید به همین دلیل حتماً فاکتور آفتاب و گرما را در نظر داشته باشید.

جاذبه های دیدنی
در طول سفر به کوش آداسی به گشت و گذار بروید. توصیه می شود که از شهر باستانی اِفِسوس، روستای شیرینجه و نشنال پارک با سواحل مشهورش دیدن کنید.

باز پس گرفتن مالیات خرید (تکس فری)
اگر قصد خرید در آنتالیا را دارید می توانید بخشی از پول خرید را که به عنوان مالیات پرداخت کرده اید را در فرودگاه پس بگیرید، ولی لازم است که برای اینکار چند مورد را مد نظر داشته باشید. مهمترین موضوع این است که کمتر از سه ماه در آنتالیا اقامت داشته باشید چون فقط مسافرانی که کمتر از سه ماه در این شهر اقامت دارند از پرداخت مالیت معافت هستند. نکته دیگر اینکه مجموع خرید یک فاکتور می بایست کمتر از 150 لیر نباشد و در هنگام گرفتن فاکتور به فروشنده تاکید کنید که فاکتور تَکس فری می خواهید. البته لازم به ذکر است که همه فروشگاه ها این فاکتور را برای شما صادر نمی کنند بلکه اغلب برندهای معروف و یا فروشگاه هایی که در پشت ویترین خود علامت تکس فری را نسب کرده اند شامل این سیستم می شوند. پس اگر قصد دارید که مالیات خرید خود را پس بگیرید حتماً این نکات را در ذهن داشته باشید. مورد دیگری که به نظر بسیار مهم است زمان رفتن به فرودگاه برای پس گرفتن مالیات است. از آنجاییکه اغلب اداره گمرک مستقر در فرودگاه شلوغ است و صف طولانی دارند پس بهتر است که کمی زودتر از معمول به فرودگاه (ترمینال یک و دو) بروید و نکته قابل توجه دیگر اینکه حتماً قبل از تحویل بار اقدام به گرفتن مالیات پرداخت شده خود نمایید چرا که ممکن است مسئول مربوطه بخواهد کالای خریداری شده شما را رویت کند.

چند توصیه ضروری دیگر
سواحلی که در مرکز قرار دارند برای حمام آفتاب هستند و توصیه می شود که برای شنا به آنها نروید.

با وجود اینکه نوشیدن آب از شیر آب مضر نیست ولی توصیه می شود که این کار را نکنید.

اگرچه دزدی نگرانی اصلی در کوش آداسی نیست، اما توصیه می شود تا جاییکه ممکن است پول کمی به همراه داشته باشید و مدارک و لوازم با ارزش خود را در گاوصندوق هتل بگذارید. در صورت بروز دزدی نیز با شماره 155 که متعلق به پلیس است تماس بگیرید.

مجلات و روزنامه های خارجی در برخی از کتاب فروشی ها به فروش می رسند ولی روزنامه های محلی در تمام فروشگاه ها قابل تهیه می باشند.


نظرها

 • 0 0

  متن خلاصه ومفید بود ممنون

 • 0 1

  با عرض سلام و خدا قوت ممنون از اطلاعات مفیدی که ارایه کرده بودید. بسیار مفید بود. خدا قوت

  • 0 0

   سپاس فراوان

مقاله های گردشگری

پانزده سنت آشپزی برتر یونسکو در سراسر جهان

احتمالا در مورد بسیاری از میراث جهانی یونسکو مانند گذرگاه ساحلی جاینت (Giant’s Causeway) در ایرلند شمالی، سد بزرگ مرجانی (Great Barrier Reef) استرالیا و تاج محل در هند اطلاعاتی دارید، اما آیا می دانید یونسکو سنت های آشپزی را نیز به رسمیت می شناسد؟ این سازمان غذا و نوشیدنی فرهنگ های مختلف در سراسر جهان را ارج می نهد.

متن کامل مقاله

فوچا شهری برای علاقه مندان به طبیعت و آب زلال در ساحل دریای اژه ترکیه

فوچا (Foça) یک شهر کوچک زیبا، در 70 کیلومتری شمال ازمیر در دریای اژه است. جمعیت آن حدود 30 هزار نفر می باشد اما در تابستان با حضور گردشگران داخلی و خارجی که به دلیل زیبایی های طبیعی، آب های شفاف و تمیز، آبشارهای کوچک و آب و هوای خوب به این منطقه می آیند، جمعیت آن تا 70 هزار نفر هم می رسد. برخی از خلیج های فوچا با داشتن آب های پاک منطقه ای در دریاهای مدیترانه و اژه، نشان پرچم آبی گرفته اند.

متن کامل مقاله

پانزده مسیر پیاده روی مجازی که می توانید از درون خانه آن ها را کشف کنید

احتمالا افسردگی دوران قرنطینه تا الان شروع شده است و دوست دارید پیاده روی کنید ولی در خانه گیر کرده اید. خبر خوب این است که در سراسر دنیا مسیرهای پیاده روی وجود دارد که می توانید بدون بیرون رفتن از خانه، آن ها را تجربه کنید. البته هوای تازه ای وجود ندارد، ولی یک سفر مجازی به این مقصد بهترین گزینه است.

متن کامل مقاله

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهر

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید