• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهانتوصیه ها و دانستنیهای سفر به ایروان

همراه داشتن ارز در فرمی مناسب
شاید باورش سخت باشد اما گیر افتادن در روز اول سفر به دلیل نداشتن ارز مناسب می تواند یکی از بدترین اتفاقات باشد. ایروان نیز از این قاعده مستثنی نیست و با وجود صرافی هایی متعدد در سراسر این شهر تبدیل ارزهای ناشناخته در آن دشوار خواهد بود. می توان از درام به عنوان واحد پول ارمنستان نام برد، هر درام ارمنی تقریبا معادل 2.58 دلار خواهد بود. چنانچه از کارت اعتباری استفاده می کنید از صحت کارکرد آن در ارمنستان حتما اطمینان حاصل نمایید. اما برای اطمینان بیشتر پیشنهاد می شود در کنار کارت اعتباری حتما پول نقد هم همراه داشته باشید. 

احترام به آداب و رسوم و قوانین محلی
همانطور که می دانید هر کشوری دارای آداب و رسوم و قوانین مختص خودش می باشد، آداب و رسومی که احترام به آنها واجب و ضروری است. ارمنستان هم همانند دیگر کشورها دارای قوانین خاصی است که پیروی از آنها را نباید فراموش کرد. در این کشور آمار جرم و جنایت و خشونت نسبت به بسیاری از شهرهای آمریکا و سایر نقاط جهان بسیار پایین است.

یادگیری برخی از کلمات و عبارت های کلیدی
مطمئنا مردم محلی ایروان از اشتیاق شما برای یادگیری زبان مادری شان استقبال می کنند. در زبان ارمنی بارِو (Barev) به معنای سلام و هاجوق (Hajoghutyun) به معنای خداحافظ می باشد. ارمنی ها هم مانند فرانسوی ها از کلمه مرسی برای تشکر استفاده می کنند. البته ناگفته نماند که زبان انگلیسی در میان مردم ارمنستان بسیار فراگیر است از این رو در صورت تسلط و آشنایی با انگلیسی در سفر به ایروان به مشکل برنخواهید خورد. در این شهر جذاب همچنین نقشه های راهنما برای هدایت میهمانان در هنگام گشت و گذار نیز ارائه می شود.

اتوبوس، مینی بوس و مترو
هزینه استفاده از این وسایل نقلیه در ایروان مقداری مشخص و معادل 100 درام می باشد. اما ناگفته نماند که تمام اتوبوس ها و مینی بوس ها در طول روز بسیار شلوغند و بنابراین یافتن صندلی خالی بسیار دشوار خواهد بود. می توان از مترو به عنوان سریع ترین راه برای دسترسی و گشت و گذار در شهر ایروان نام برد، البته مترو نیز شلوغ می باشد اما با وجود ازدحام و شلوغی های زیاد باز هم جای خالی برای ایستادن بدون مزاحمت وجود دارد. 

تاکسی در ایروان
به طور کلی هزینه استفاده از تاکسی در ایروان بین 100 تا 150 درام برای هر کیلومتر است. مراقب باشید چون شما یک توریست هستید و ممکن است رانندگان بیش از مقدار مصوب طلب کرایه نمایند. به هیچ وجه به حساب و کتاب های رانندگان توجه نکنید و هزینه های زیادی را به آنها پرادخت ننمایید.

امنیت ترافیکی، عبور از خیابان در ایروان
ایروان شهری کوچک به شمار می رود، شهری کوچک با اتوبوس ها و ماشین هایی متعدد. با وجود این شلوغی های بیش از حد ایروان شهری امن برای پیاده روی به شمار می رود. در هنگام عبور از خیابان مراقب باشید و قوانین ترافیکی را در نظر بگیرید. قوانینی نظیر عبور از خیابان در هنگام سبز بودن چراغ راهنما.

مالیات و انعام در ایروان
لطفا توجه داشته باشید در صورتحساب کافه ها و رستوران ها، مالیات و انعام نیز در نظر گرفته شده است. با این حال رسم انعام در میان ارمنی ها بسیار رایج می باشد و گارسون ها و پسشخدمت ها توقع دریافت آن را از سوی مشتریان دارند. گرچه اجباری در انعام دادن وجود ندارد اما این کار انسان دوستان است و وجهه خوبی دارد. مقدار انعام معول در ایروان 1 دلار معادل 400 تا 500 درام می باشد. 

موزه های ایروان
ساعت کاری موزه های ایروان در روزهای معمول از ساعت 9 یا 10 صبح شروع می شود و در ساعت 17 تا 18 به پایان می رسد. اما در صورت بازدید از این ایروان در فواصل بین روزهای دهم تا بیستم ماه مه فرصت بازدید از موزه های شبانه برایتان فراهم خواهد شد. می توان از موزه های شبانه به عنوان رویدادی عالی و فرصتی فوق العاده برای اهالی ایروان، ارمنی ها و گردشگران خارجی نام برد. رویدادی جذاب که در طی آن درب های موزه تا پایان شب به روی علاقمندان باز می شود. البته ناگفته نماند ورودی موزه ها در این فواصل زمانی در صورت موجود بودن ظرفیت رایگان می باشد. پس سعی نمایید زودتر در محل آنها حضور یابید تا بتوانید از این فرصت استفاده کنید. 

مودب باشید اما استوار و راسخ
در هنگام خرید در بازارها و مراکز خرید ایروان فروشندگان سعی دارند با پیشنهاد اقلامی شما را برای خرید وسوسه نمایند. این موضوع قطعا شما را حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید، تحریک خواهد کرد و تحت تاثیر قرار می دهد. برای جلوگیری از بروز این مسئله با رعایت احترام کامل و با لبخندی دوستانه از فروشندگان بخواهید که چیزی را به شما پیشنهاد ندهند و سریعا محل مورد نظر را ترک نمایید زیرا در صورت حضور مجدد تنها پس از چند ثانیه مجددا به کار خود ادامه خواهند داد. 

پرداخت هزینه ها در ایروان
واحد پول ایروان درام است و تمام پرداخت ها در کل شهر با همان درام انجام می شود. تنها یک و شاید دو فروشگاه در آن یافت می شود که ارزهای دیگری را برای پرداخت نیز می پذیرند. پس در هنگام سفر به ایروان تبدیل ارزتان را به هیچ وجه فراموش نکنید، دفاتر تبدیل ارز در تمام سوپرمارکت های بزرگ و بازارها به چشم می خورد. البته از آنجاییکه تمام فروشگاه ها کارت اعتباری را قبول نمی کنند، همراه داشتن پول نقد در طی این سفر الزامی است.

در ایروان به تمام خواسته های خریدتان  دست یابید
می توان از ایروان به عنوان بهشت علاقمندان به خرید نام برد، بهشتی پرشده از فروشگاه های متنوع، رنگارنگ و متناسب با هر سلیقه و بودجه ای. در این شهر تعداد زیادی فروشگاه و بوتیک های برتر با برندهایی لوکس از طراحان نام آشنا یافت می شود که البته قیمت اجناس در آنها بسیار بالاست. اما مغازه های محلی کوچک تر با قیمت هایی پایین تر و مناسب تر نیز موجودند. هیچ مسافری ارمنستان را بدون بازدید از ورنیساژ (Vernissage) ترک نخواهد کرد، یک بازار روباز که در روزهای آخر هفته برپا می شود و تمام اجناس از سوغاتی های سنتی ارمنستان تا زیورآلات، غذاها، لوازم الکترونیکی و حیوانات خانگی را ارائه می دهد. 

برخورد با محلی ها
گرچه ایروانی ها با خودشان رابطه ای چندان دوستانه ای ندارند اما اهالی این شهر با توریست ها و گردشگران خارجی بسیار مهربانند و با قلبی گشوده و پرمهر از آنها استقبال می کنند و گردشگران را برای تجربه اقامتی خاطره انگیزتر راهنمایی می نمایند. آنها با بازدیدکنندگان از شهرشان علی الخصوص زمانیکه کمی با زبان کشورشان آشنایی داشته باشند، بسیار صمیمی برخورد خواهند کرد. 

سوغاتی
می توان از سوغاتی هر شهر یا کشور به عنوان یادگاری های خاطره انگیز از آنها نام برد، یادگاری هایی که نگاه کردن به آنها شما را یاد سفرتان خواهد انداخت. ارمنستان به عنوان کشوری کهن با پیشینه ای باستانی دارای نمادهای ملی متفاوتی است که می توان به عنوان سوغاتی آنها را با خود به سرزمینتان ببرید. بدون شک کوه های آرارات و زردآلو به عنوان نماد زندگی ارمنستان و  فرش، دودوک و جواهرات به گنجینه ملی این سرزمین به شمار می روند. بازار روباز ورنیساژ بهترین انتخاب برای خرید صنایع دستی منحصربه فرد، نقاشی ها، جواهرات، لوازم موسیقی، سوغاتی های ملی، فرش ها، سنگ های نیمه قیمتی و نادر و بسیاری اقلام جذاب و دوست داشتنی دیگر نام برد. این بازار با محیطی پرنشاط و دوست داشتنی در روزهای آخر هفته برپا می شود. نام ارمنستان همیشه در کنار شیرینی های خوشمزه و میوه های خشک هیجان انگیز آورده می شود، خوشمزه هایی دوست داشتنی که می توان آنها را از بازار گوم واقع در تقلطع خیابان های ماشتوتس (Mashtots) و کورناتسی (Khorenatsi) تهیه نمود. 

پیاده روی
می توان از ایروان به عنوان شهری فشرده نام برد، شهری که تمام جاذبه هایش در کنار یکدیگر جمع شده اند و به راحتی از طریق پیاده روی می توان به تمام آنها دست یافت. البته توجه داشته باشید که اخیرا جریمه هایی برای عبور از مناطق و خیابان های تعیین نشده برای پباده روی در نظر گرفته شده است. جریمه هایی که از 3000 درام شروع می شوند. چنانچه از طرفداران پباده روی هستید قدم زدن در امتداد دره هرازدار بر روی حاشیه مرکز شهر قطعا لذت بخش خواهد بود.

شماره تلفن های ضروری
شماره تلفن های ضروری در ارمنستان شامل آتش نشانی 101، پلیس 102، خدمات اضطرای 103، خدمات اورژانسی ایروان 104، اپراتور راه دور، تماس های بین المللی 105، سوپروایزر 106، تماس های داخلی ارمنستان 107، شهرداری ایروان 108، اطلاعات فرودگاه 187، اطلاعات راه آهن 184، اطلاعات فهرست راهنما تلفن 109، اعلام ساعت 110، مرکز اطلاع رسانی اسپایر (Spyur) 519999، مرکز اطلاع رسانی آرگ بیز (Areg-Biz) 551111 و مرکز اطلاعات گردشگری ای تی دی ای (ATDA) 542303 می باشد. 


نظرها

 • 0 0

  خوب

 • 0 0

  سلام از ترمینال کیلیلیکا به میدان جمهوری اتوبوس ۶۹ سوار شوید روبه رو ترمینال که از یک زیر گذر به ایستگاه اتوبوس هست کرایه صد دارم برای پارک آبی سوار اتوبوس برقی شماره یک شوید

مقاله های گردشگری

با 10 مورد از بهترین تورهای مجازی شگفتی های طبیعی جهان آشنا شوید

اگر از قرنطینه و ممنوعیت قدم زدن در پارک های محلی خسته شده اید، پیاده روی های آنلاین به سمت قله اورست و پاتاگونیا (Patagonia) و صعود شگفت انگیز به ال کاپیتان (El Capitan) را امتحان کنید.

متن کامل مقاله

یک روستای قرون وسطایی غرق شده در ایتالیا ممکن است دوباره از آب بیرون بیاید

در کوه های مرکزی ایتالیا، یک دهکده قرون وسطایی وجود دارد که از دهه 1940 در زیر یک دریاچه قرار داشته است و به نظر می رسد که بالاخره در سال آینده دوباره از آب بیرون آمده و در معرض دید عموم قرار بگیرد.

با 7 هتل بسیار زیبا با اتاق های شیشه ای حیرت انگیز آشنا شوید

هتل ها مدت هاست مانند پیله های کرم ابریشم طراحی شده اند و ما را از عناصر دنیای خارج محافظت می کنند. با این حال، تعدادی از خانه های روستایی در سراسر جهان اخیرا این مدل را کنار گذاشته اند و اتاق های خود را برای ارتباط بهتر با طبیعت طراحی کرده اند. در اینجا هفت مکان وجود دارد که هیجان اردو زدن را با راحتی خوابیدن در داخل خانه، همه را با گذاشتن تختخواب های خود در پشت دیوارهای شیشه ای ترکیب می کنند.

متن کامل مقاله

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهر

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید