• کشورها
  • شهرها
  • هتل ها
  • رستوران ها
  • مراکز دیدنی
  • مراکز خرید
  • سرگرمی ها
  • بازدیدهای اخیر
  • سراسر جهانتوصیه ها و دانستنیهای سفر به ازمیر


1. بخش بزرگی از سواحل تفریحی، عمومی هستند و فقط برخی از آن‌ها به هتل ها تعلق دارند. ورود به سواحل عمومی رایگان است و اجاره تجهیزات ساحل، مبلغ کمی در حدود 6 تا 15 لیر برای شما هزینه خواهد داشت.

2. قیمت کالاها فقط در سوپر مارکت ها و فروشگاه های بزرگ ممکن است مقطوع باشد. فراموش نکنید که در مغازه ها و بازارهای خصوصی به دنبال قیمت مناسب باشید و چونه بزنید. اگر به نظرتان قیمت یک محصول خیلی بالا است و فروشنده نمی خواهد تخفیف بدهد، فقط مودبانه خداحافظی کنید و از فروشگاه خارج شوید. می توانید مطمئن باشید که در یکی از مغازه های آن اطراف، کالای مشابهی را با قیمتی بسیار جذاب تر پیدا خواهید کرد.

3. انعام دادن در واقع، در همه جای شهر یک امر عادی است. انعام در رستوران ها معمولا حدود 10 درصد است. همین مبلغ باید به راهنماها و رانندگان تاکسی هم داده شود. گردشگرانی که قصد دارند به حمام های محلی و سالن های زیبایی بروند، نباید فراموش کنند که مقدار انعام در این محل ها حداقل 20 درصد است و باید آن را بین همه کارکنان تقسیم کنید.

4. برای تاکسی گرفتن بهتر است به پارکینگ ویژه آن‌ها بروید یا از طریق تلفن با آن‌ها تماس بگیرید. با اینکه بیشتر تاکسی ها به کیلومتر شمار مجهز هستند ولی بهتر است هزینه سفر از قبل مشخص شود. در بازه زمانی نیمه شب تا 6 صبح هزینه تاکسی ها دو برابر می‌شود.

 5. گردشگران باید در نظر داشته باشند که بسیاری از هتل ها قوانین سختگیرانه ای دارند. استعمال دخانیات در محوطه برخی از مجموعه های هتل ممنوع است و یا برخی هتل ها بازدیدکنندگان خود را از ورود هر نوع غذا به اتاق های هتل منع می کنند. تمام قوانین باید هنگام ورود شما به هتل مشخص شوند.

 6. خال کوبی های حنا که در بین گردشگران بسیار محبوب است، به یک مشکل واقعی تبدیل شده اند. دلیل این امر هم آن است که لکه های غیر قابل شستشویی را روی ملحفه و حوله ها به جا می گذارند. هتل ها معمولا جریمه های سنگینی را برای آن‌ها تعیین می کنند.

7. ورود به مساجد با کفش ممنوع است. در بعضی موارد می توان آن‌ها را در کیسه قرار داد و به همراه خود به داخل برد. اگر لباس گردشگران بیش از حد باز یا روشن باشد، ممکن است به آن‌ها اجازه ورود به محوطه برخی از اماکن مذهبی داده نشود. پاها باید حداقل تا زانو پوشیده باشند و بلوز و پیراهن هم باید آستین بلند داشته باشد. زنان هم باید موی خود را با روسری بپوشانند.

8. بسیاری از رستوران‌ها و کافه ها در ماه مبارک رمضان بسته هستند ولی رستوران های هتل باز می باشند.

9. ولتاژ برق شهری 220 ولت است. بعضی از هتل ها از مولد برق خود استفاده می کنند که در این حالت قطعی برق کاملا امکان پذیر است.

10. در امنیت باشید
ازمیر به دلیل وسعت خود یک شهر نسبتا امن است، ولی با این حال مناطق خطرناک خود را هم دارد. مرکز شهر و همچنین حومه های پرجمعیت شهر به طور کلی در طول روز بی خطر هستند. اگر شب هنگام قدم می زنید عاقلانه رفتار کنید و از رفتن به کوچه های تاریک و باریک (که عمدتا در آلسانجاک و کوناک یافت می شود) خودداری کنید. از خیابان های اطراف لنگرگاه اصلی و همچنین خیابان های اطراف محل راه آهن (هلال، هالکاپینار) اجتناب کنید. در کادیفه کاله، محلی که یکی از جاذبه های اصلی شهر در آن قرار دارد نیز باید احتیاط کرد. توصیه نمی شود که شب در محلات واقع در ضلع جنوبی مسیرهای قطار نزدیک مرکز شهر پیاده روی کنید.
اگر از عقل سلیم استفاده کنید نسبتا در امنیت خواهید بود. در هر شرایطی که بودید از تماس با پلیس (155) نترسید. اداره پلیس ازمیر بخش پلیس گردشگری دارد و مسافران می توانند گم شدن گذرنامه و سرقت، یا هرگونه فعالیت مجرمانه دیگری که ممکن است قربانی آن شده باشند را گزارش دهند. کارکنان چند زبانه هستند و به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و عربی صحبت می‌کنند.

تلفن های ضروری
کد شهر ازمیر: 232
آمبلانس: 112
واحد خدمات بیماران بین المللی: 4444728
خط شکایات گردشگران: 179
پلیس: 155
آتشنشانی: 110
ژاندارمری: 156
گارد ساحلی: 158
آتش سوزی جنگل: 177


نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

مقاله های گردشگری

با 25 واقعیت تقریبا باورنکردنی درباره کهکشان راه شیری آشنا شوید

هر ستاره ای که در آسمان شب می بینید عضوی از کهکشان راه شیری است. با این حال، اگر در زمستان به جرم آسمانی نه چندان واضح بالای سر خود نگاه کنید، که تقریبا اندازه زاویه ای آن برابر یک ماه کامل است، دسته ای از ستاره ها را مشاهده می کنید که در خارج از کهکشان راه شیری قرار دارند و تعداد آن ها از کل ستاره های کهکشان راه شیری بیشتر است. این جرم آسمانی کهکشان آندرومدا نامیده می شود.

متن کامل مقاله

با 25 مورد از ترسناک ترین ساختمان های متروکه در سراسر جهان آشنا شوید (قسمت دوم)

در سراسر جهان، می توانید ساختمان ها و جوامع متروکه ای را پیدا کنید که به دلایل زیادی رها شده اند. شاید آن ها دیگر کاربردی نداشته اند یا با یک فاجعه طبیعی پیش بینی نشده روبرو شده باشند. بعضی اوقات مردم به دلیل جنگ ساختمان ها را رها می کنند. گاهی اوقات هم شایعاتی با موضوعات ماورالطبیعه وجود دارد.

متن کامل مقاله

با 25 مورد از ترسناک ترین ساختمان های متروکه در سراسر جهان آشنا شوید (قسمت اول)

در سراسر جهان، می توانید ساختمان ها و جوامع متروکه ای را پیدا کنید که به دلایل زیادی رها شده اند. شاید آن ها دیگر کاربردی نداشته اند یا با یک فاجعه طبیعی پیش بینی نشده روبرو شده باشند. بعضی اوقات مردم به دلیل جنگ ساختمان ها را رها می کنند. گاهی اوقات هم شایعاتی با موضوعات ماورالطبیعه وجود دارد.

متن کامل مقاله

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهر

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید