• کشورها
  • شهرها
  • هتل ها
  • رستوران ها
  • مراکز دیدنی
  • مراکز خرید
  • سرگرمی ها
  • سراسر جهان
نصیحت هاتاکسی
بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تا سال ها تمام افرادی که از نظر مالی مشکل داشتند و صاحب یک ماشین بودند با مسافرکشی امرار معاش می کردند. به بیانی دیگر تقریباٌ تمام مردم راننده تاکسی بودند. به همین دلیل تاکسی های رسمی کمتر پیدا می شدند و هزینه بالاتری را دریافت می کردند. تا چند سال اخیر هم این وضعیت تاکسی در روسیه ادامه داشت تا اینکه نرخ قیمت ها پایین کشید و امروزه شرکت های تاکسیرانی با هزینه ای معقول مسافرین را جا به جا می کنند. 
چنانچه در سن پترزبورگ به تاکسی احتیاج داشتید فقط کافیست با یکی از شرکت های معتبر تماس حاصل نمایید و در عرض 15 تا 20 دقیقه در هر نقطه ای از شهر تاکسی به شما می رسد. تاکسی های این شرکت ها معمولاً برای طی کردن مسافتی 5 کیلومتری 10 دلار را دریافت می کنند، به بیانی دیگر حداقل هزینه این ماشین ها 10 دلار خواهد بود و بعد از 5 کیلومتر مسافت های بیشتر کیلومتری محاسبه می شوند. 
استفاده از تاکسی های بدون آرم در سطح شهر به هیچ وجه توصیه نمی شود، حتی اگر در زبان روسی تبحر دارید و نقاط مختلف شهر را به خوبی بلد هستید. استفاده از این ماشین های شخصی علاوه بر خطرات احتمالی ورود به یک ماشین غریبه و ناشناس پیامدهای دیگری نظیر گم شدن در شهر، اتلاف وقت و هزینه را در پی دارند. زیرا اغلب رانندگان این اتومبیل ها مهاجرانی از آسیای مرکزی و قفقاز می باشند که به درستی شهر را بلد نیستند و جی پی اس هم ندارند. البته توجه داشته باشید علامت زرد یا چراغ سقف لزوماً نشانه یک تاکسی رسمی نیست.
اگر ریسک پذیرید و تصمیم دارید از این تاکسی های غیر رسمی که استفاده از آنها هنوز هم در میان مردم محلی رایج است، استفاده کنید از سوار شدن بر ماشین هایی که بیش از یک سرنشین دارند به شدت دوری نمایید، قبل از سوار شدن با راننده بر سر کرایه توافق کنید (چنانچه در زبان روسی مهارت کافی را ندارید با اشاره مبلغ مناسب را به راننده نشان دهید). اصلاً مجبور نیستید که سوار هر ماشینی که می ایستد شوید و کافیست با حرکت دستتان راننده را از عدم تمایلتان برای سوار شدن به ماشینش مطلع سازید.

از فرودگاه پولوکف در سن پترزبورگ
با تاکسی
گرچه بزرگراه پولوکُفسکو (Pulkovskoe)، مسیر عبوری از فرودگاه تا مرکز سن پترزبورگ، به ویژه در ساعات صبح و غروب های یکشنبه شاهد تراکم ترافیکی بالایی است اما به ندرت پیش می آید که عبور از این مسیر و رسیدن به مرکز شهر بیشتر از 45 دقیقه طول بکشد. 
ساده ترین و آسان ترین راه برای مسافرین به منظور عبور از این مسیر و رسیدن به مرکز شهر، استفاده از اپلیکشن های موبایل برای گرفتن تاکسی از شرکت های معتبر پیشنهاد شده، می باشد. در غیر اینصورت می بایست کمی صبر کنید و با پرداخت هزینه ای زیاد از تاکسی های عبوری استفاده نمایید. به طور کلی میانگین کرایه تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر 20 دلار می باشد.
از تاکسی های رسمی هم می توانید استفاده نمایید و با مراجعه به پایانه های آنها در ورودی سالن هر دو ترمینال با پرداخت هزینه ای کمتر از 30 دلار به مرکز شهر خواهید رسید. به شدت توصیه می شود با رانندگانی که در خیابان هستند مذاکره نکنید و از سوار شدن بر ماشین آنها خودداری نمایید.

با اتوبوس
می توان از اتوبوس به عنوان تنها سامانه حمل و نقل عمومی برای رسیدن به مرکز شهر از فرودگاه نام برد. هزینه استفاده از اتوبوس های شهری کمتر از 1 دلار است و اتوبوس ها از هر دو ترمینال فرودگاه به سمت ایستگاه متروی موسکوفسکایا (Moskovskaya) در خط آبی مترو و هفت ایستگاه جنوبی نوسکی پراسپکت در دل مرکز شهر عبور می کنند. 
خط اِن 39 از روبروی خروجی شماره 1 سالن ورودی ترمینال 1 فرودگاه پولوکوف از ساعت 5:30 صبح تا 1:30 شب هر 15 دقیقه یک بار حرکت می کند و نیم ساعت بعد به ایستگاه مترو می رسد. 
خط اِن 13 (N13) از سمت چپ خروجی پروازهای ورودی ترمینال 2 از ساعت 5:40 صبح (6ساعت در روزهای آخر هفته) تا 00:47 هر 15 دقیقه یکبار حرکت می کند و 20 دقیقه برای رسیدن به ایستگاه مترو در راه خواهد بود. 
خدمات شاتل (حمل و نقل) با مینی بوس ها یا ماتروشکا در مسیرهای مشابه نیز وجود دارد. خط کِی 39 (k39) در ترمینال 1 و خط اِی 39 (A39) یا کِی 113 (K113  ) برای ترمینال 2. این مینی بوس ها کمی سریعتر از اتوبوس های معمولی حرکت می کنند و هزینه آنها بیش از 1 دلار است. چنانچه وسیله و چمدان زیاد دارید برای استفاده از ماتروشکا و حمل چمدان می بایست دو برابر 1 دلار کرایه پرداخت کنید.
ماتروشکا کِی 3 (K3) از ترمینال پولوکف 2 به سمت ایستگاه موسکوفسکایا تا بالای خیابان موسکوفسکایا (Moskovskiy Prospekt) به سمت میدان سِنا (Sennaya Ploshchad) در مرکز شهر حرکت می کند. 
چنانچه می خواهید از خدمات شاتل راحت تری نسبت به اتوبوس استفاده نمایید، خدمات ایرپورت اکسپرس انتخاب مناسبی برایتان خواهد بود. اتوبوس هایی بزرگتر با صندلی های جادارتر و مجهز به فضای چمدان و سیستم تهویه مطبوع هوا. این اتوبوس ها از هر دو ترمینال به سمت ایستگاه متروی موسکوفسکایا با دریافت 1.5 دلار، تکنولوژی اینستیتوت(Tekhnologicheskiy Institut) با دریافت 5 دلار و ایستگاه وادیمیرِسکایا (Vladimirskaya) واقع در مرکز شهر و فاصله 20 متری تا نوسکی پراسپکت با دریافت 6.5 دلار حرکت می کنند. خدمات ایرپورت اکسپرس 24 ساعته است و بلیط های آنها از طریق غرفه های سالن ورودی قابل تهیه اند. خدمات پرداخت با کارت هم برای این اتوبوس ها موجود می باشد.

پاسپورت
از آنجایی که جیب برها به عنوان یک خطر بسیار جدی در روسیه به شمار می روند پس واقعاً مراقب پاسپورتتان باشید و با حفاظت کامل از آن به دردسر نیفتید. همیشه یک کپی از پاسپورت را با خود داشته باشید تا در بازرسی های احتمالی پلیس دچار مشکل نشوید. همراه داشتن یک نسخه کپی از ویزای مسافریتان نیز الزامی است. پلیس های روسیه همیشه وظایفشان را در چک کردن مدارک توریست ها به درستی انجام می دهند و اگر کسی مدارک لازم را به همراه نداشته باشد با پرداخت پول می تواند از خجالت آنها در بیاید. پس برای اینکه در دام پلیس ها نیفتید و رشوه ای به آنها ندهید همیشه شماره سفارت را همراه داشته باشید و این تخلف را در صورت مشاهده گزارش دهید. البته با توجه به پیشرفت های روسیه و تبدیل شدنشان به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری این مشکلات روز به روز کم رنگ تر شده و در حال از بین رفتن است. 

ثبت نام
هر مسافر برای اقامت در یک مقصد به مدت سه روز یا بیشتر مستلزم انجام ثبت نام می باشد تا دولت بتواند آمار میهمانان را نگه دارد. البته این قانون در مورد شهروندان روسی دارای گذرنامه داخلی نیز صدق می کند و آنها نیز می بایست از سیستم ثبت نام پیروی کنند.
معمولاً هتل ها با دریافت ویزا و پاسپورت مسافرین ثبت نام ها را انجام می دهند. ممکن است در هنگام خرید تور و رزرو هزینه این ثبت نام ها را پرداخت کرده باشید. این هزینه در هتل های کوچک کمی بیشتر از هتل های بزرگ است. اما اگر در خانه یک روس اقامت کردید حتماً می بایست مراحل ثبت نامتان را از طریق اداره پلیس محلی تکمیل نمایید. 

گمرک
در هنگام ورود به خاک روسیه با پر کردن فرم گمرک می توانید ارزهای خارجی و اشیا با ارزش از جمله جواهرات، دوربین، لپ تاپ و غیره را به راحتی به کشور وارد نمایید. گرچه پرکردن فرم گمرک اجباری نیست اما برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل در هنگام خارج شدن از کشور انجام این کار به شدت توصیه می شود. البته وارد کردن دستگاه های جی پی اس به طور کلی به خاک این کشور ممنوع است. کنترل های خروج در گمرک بسیار دقیق اند و همیشه در حال تغییر می باشند. چنانچه مبلغی بالغ بر 3000 دلار را از کشور خارج می کنید حتماً باید به گمرک اطلاع رسانی کنید. البته این اعلام تنها به دلایل آماری انجام می شود و افراد مجاز به خارج کردن مبلغی بالغ بر 10000 دلار از خاک این کشور خواهند بود. آثار هنری و عتیقه جات (هر چیزی که قبل از سال 1960 ساخته شده) باید توسط وزارت فرهنگ ترخیص شوند و گاهی هزینه صادرات آنها تا 100 درصد هم افزایش می یابد. پس اگر قصد خرید هر چیزی از این صنف و طبقه را دارید حتماً از فروشنده بخواهید تا تشریفات اداری را برایتان انجام دهد تا در گمرک به مشکلی بر نخورید.

احترام
در برخی از مکان های دیدنی و جاذبه های مهم روسیه قوانین بسیار سخت و کاملاً جدی اعمال می شود. شاید ایستادن در صف های طولانی شما را خسته کند و ناخواسته کلافه شوید و شروع به شوخی و بذله گویی نمایید. اما در روسیه باید مراقب این رفتارتان باشید زیرا نگهبانان بسیار سخت گیر آنها ممکن است این کار را هتک حرمت بدانند و این موضوع برایتان دردسر ساز شود. پس در چنین مواقعی دستتان را از جیبتان درآورده و با لبخندی مصنوعی به انتظار ادامه دهید.

آب
در هنگام سفر به روسیه از نوشیدن آب شیر خود داری نمایید و یا اینکه قبل از نوشیدن آن را بجوشانید. اما دوش گرفتن و مسواک زدن با آب شیر ممانعتی ندارد. آب معدنی بیشتر در رستوران ها استفاده می شود و اگر تمایل به نوشیدن آب معدنی بدون گاز هستید با گفتن جمله ودا بایز گاز (voda byez gaz) می توانید آن را از فروشنده درخواست کنید.

الفبای سیریلیک (Cyrillic alphabet) را بیاموزید 
مطمئن باشید تلاش هایتان در راه یادگیری این الفبا بی ثمر نمی ماند و ده برابر تلاشی که کردید این الفبا برایتان مثمر ثمر خواهد بود. آموختن الفبای سیریلیک در روسیه نه تنها درک اطرافتان را برایتان آسان تر می کند بلکه به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی از نشانه های خیابان ها، مترو، نقشه ها، جدول زمانی و منوها رمزگشایی کنید. 

لباس مخصوص برای کلیساهای ارتودوکس و جامع
بازدید از کلیساهای جامع و ارتودوکس در روسیه مستلزم پوشش مناسب و پوشاندن بازوها و پاها می باشد. زنان می بایست موهای خود را بپوشانند و مردان باید از کلاه استفاده نمایند.

بهداشت و بیمه
بر اساس یک قانون کلی تمام بیگانگان حق استفاده از خدمات درمانی اورژانسی در بیمارستان های روسیه را دارند، قانونی که بسیاری از کشورها در پاسخ به آن خدمات رایگان درمانی را به شهروندان روسی در خاک خودشان ارائه می دهد. روسیه در ارائه مراقبت های پزشکی با کیفیت مفتخر است، اما متاسفانه سیستم درمانی این کشور با مشکل عمده کمبود بودجه روبرو می باشد و ارائه خدمات به صورت رایگان برای همه حتی شهروندان روسی تقریباً غیر ممکن خواهد بود. شاید در بیمارستان به صورت رایگان بستری شوید اما استفاده از خدمات پرستاری و درمان های پیشرفته مستلزم پرداخت هزینه است. در هنگام مشکل با شماره اورژانسی روسیه (01) تماس حاصل نمایید و با گفتن جمله اِسکور پوموش (skoraya pomosh) به معنای کمک سریع، طلب یاری کنید. 

مسافرین معلول
گرچه در سن پترزبورگ امکانات لازم برای معلولین بسیار پیشرفت کرده اما باز هم مسافرین ناتوان جسمی به ویژه معلولین با ویلچر دچار مشکلاتی می شوند. بسیاری از کلیساها و موزه ها دارای دسترسی به ویلچر نمی باشند. هر چند زیبایی های سن پترزبورگ در همین جا خلاصه نمی شوند و این مسافرین می توانند به راحتی از ارمیتاژ و موزه روسیه دیدن نمایند. در سیستم حمل و نقل عمومی مانند تراموا و اتوبوس نیز مشکلات دسترسی به ویلچر به چشم می خورد. خدمات آسانسور در مترو وجود ندارد و فاصله ایستگاه ها زیاد است و تخمین این فاصله ها برای افراد ناتوان در پیمودن مسیر بسیار ضروری خواهد بود. همچنین قبل از رفتن به بارها، کلوب ها و رستوران حتماً برای اطمینان از وجود امکانات برای معلولین با برقراری یک تماس اطلاع پیدا کنید. 

سیتی پَس سن پترزبورگ
با خرید سیتی پَس سن پترزبورگ یک راهنما با بلیط های قابل جدا شدن و کوپون های تخفیف رستوران ها را دریافت خواهید کرد. این سیتی پس از 48، 72 تا 120 ساعت بعد از اولین بازدیدتان از موزه و گالری های موجود در برنامه سیتی پس اعتبار دارد. تخفیفات و پیشنهادات ویژه حتی بعد از تمام شدن اعتبار آن ارائه می شوند. 

تورهای گردشگری در شهر با اتوبوس هیپ آن هاپ آف
می توان از این تور شهری به عنوان یک برنامه گشت و گذار قابل اعتماد نام برد که توسط مردم محلی با عشق  و توجه خاصی برنامه ریزی شده است. مسیر این برنامه از قلب سن پترزبورگ عبور می کند و تمام جاذبه های اصلی ونیز شمالی شامل قلعه پیتر و پل و جزیره واسیلیوسکی (Vasilyevsky Island) را در بر می گیرد. 
این تور به شکل هوپ آن هوپ آف انجام می شود بدین معنی که شما می توانید از اتوبوس پیاده شوید و مجدداً به برنامه گردشگری در هر یک از ایستگاه ها در سه روز متوالی بپیوندید. 
با پیوستن به هر یک از این برنامه ها فرصت طلایی آشنایی با تاریخ، افسانه و اسطوره های سن پترزبورگ از طریق برنامه های ضبط شده به زبان های مختلف برایتان فراهم خواهد شد. در این برنامه های گردشگری هدفون و نقشه راهنما به عنوان عضوی جدایی ناپذیر به صورت رایگان ارائه می شوند. زبان ها شامل روسی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، چینی، ژاپنی، سوئدی، فنلاندی و هلندی می باشند. بلیط این برنامه گردشگری تا سه روز کاری معتبر است. 

قایق هوپ آن هوپ آف سن پترزبورگ
با شرکت در این برنامه فوق العاده فرصت طلایی آشنایی با جاذبه ها و زیبایی های شهر از طریق قایق برایتان فراهم خواهد شد. در این سفر دریایی کشتی به سمت ضلع پایینی رودخانه نوا برای دسترسی به جاذبه های شهری حرکت می کند. این تور از صخره های پشت نیروی دریایی جاییکه چشم اندازی شگفت انگیزی از شهر جادویی سن پترزبورگ رویت می شود، شروع خواهد شد. سپس کشتی در ایستگاه شماره 2 محل قرار گرفتن قلعه پتر و پل، قلعه ای که در اوایل قرن هجدهم توسط پتر کبیر ساخته شد، توقف می کند. از هیجان انگیزترین بخش برنامه می توان به توقف در ایستگاه شماره 3 و محل قرار گرفتن باغ تابستانی اشاره کرد، در این ایستگاه چنانچه مایل باشید می توانید در باغ تابستانی قدم بزنید و یا اینکه در کشتی بمانید و از تماشای مناظر سرسبز و جادویی اطراف لذت ببرید. در این تور گردشگری راهنمای صوتی 12 زبانه نیز برای آشنایی با تاریخ و سنت های سن پترزبورگ نیز ارائه می شود.
این برنامه با یک تور کشتی و 7 ایستگاه فرصت آشنایی با جاذبه های اطراف رودخانه نوا را برایتان فراهم می آورد. بلیط ها تا سه ماه اعتبار دارند. 
تورهای کشتی یک یا دو روزه هیپ آن هیپ آف خاطراتی به یاد ماندنی از تماشای زیباترین منظره از شهر زیبای سن پترزبورگ را در میان آب های دریا برایتان به ارمغان می آورد. چنانچه تمایل به دیدن جاذبه های بیشتری هستید، تورهای 48 ساعته را انتخاب نمایید. 

کارت الکترونیکی پاداروژنیک
در متروی سن پترزبورگ استفاده از کارت های مترو مانند کارت الکترونیکی پاداروژنیک ((Podorozhnik که به عنوان کیف پول های الکترونیکی عمل می کنند به شدت توصیه می شود. مسافرین می توانند این کارت ها را از باجه های مترو یا از طریق دستگاه های خرید اتوماتیک بلیط در ایستگاه مترو تهیه نمایند و سپس با کشیدن آنها بر روی دستگاه های هوشمند اتوبوس و مترو، هزینه سفرشان را پرداخت نمایند. استفاده از این راهکار برای پرداخت هزینه ها به صورت چشمگیری زمان انتظار برای تهیه بلیط مترو را کاهش می دهد و از پرداخت سکه در اتوبوس ها بسیار راحت تر می باشد. از همه مهمتر ارزانتر نیز خواهد بود. این کارت ها مانند یک گاوصندوق کوچک از پول های اضافی موجود در آن حفاظت و نگهداری می کنند. 
توصیه می شود که کارت های مترو را در زمان خلوتی از طریق ایستگاه های مترو خریداری نمایید و بدون هیچ معطلی از طریق ماشین های بلیط در میزهای صندوق شارژ نماید. چنانچه سفرتان به سن پترزبورگ رو به پایان است و مقدار قابل توجهی پول در کارت الکترونیکتان باقی مانده می توانید با مراجعه به باجه مترو شارژ مازاد کارت را دریافت نمایید. 
می توان از این کارت برای پرداخت هزینه مترو، تراموا و اتوبوس برقی در سن پترزبورگ و بسیاری از مسیرهای اتوبوس استفاده نمود. برخی از مسیرهای اتوبوس خصوصی و ماشروتکاها (مینی بوس) کارت قبول نمی کنند، بنابراین توصیه می شود همیشه سکه به همراه داشته باشید. 
البته سیستم این کارت ها در مسکو و سن پترزبورگ دارای سیستم تعاملی و یکپارچه نیستند یعنی نمی توان از کارت های الکترونیکی مسکو به نام تروئیکا (Troika) در سن پترزبورگ و از پاداروژنیک در مسکو استفاده نمود.
قطارهای مترو در طول ساعاتی بسیار شلوغند پس در هنگام سفر با آنها مراقب وسایلتان باشید و قبل از رسیدن به ایستگاه مورد نظرتان برای پیاده شدن آماده شوید و به درب مترو مراجعه نمایید. 


نظرها

500 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
  • 0 0

    بسیار زیبا و دل انگیز

مقاله های گردشگری

جذاب ترین رستوران های جهان که قبل از مرگ حتما باید امتحان کرد (قسمت دوم)

تا به حال شده بخواهید در تاریکی مطلق غذا بخورید؟ یا شاید همیشه دلتان می خواسته تا در کنار شیرها یا زرافه ها شامتان را صرف کنید؟ و یا شاید هم دوست داشتید تا در مکانی غذا بخورید که به شما اجازه دهند تا نوشیدنی خود را در شیشه شیر نوزادان بنوشید؟

متن کامل مقاله

جذاب ترین رستوران های جهان که قبل از مرگ حتما باید امتحان کرد (قسمت اول)

تا به حال شده بخواهید در تاریکی مطلق غذا بخورید؟ یا شاید همیشه دلتان می خواسته تا در کنار شیرها یا زرافه ها شامتان را صرف کنید؟ و یا شاید هم دوست داشتید تا در مکانی غذا بخورید که به شما اجازه دهند تا نوشیدنی خود را در شیشه شیر نوزادان بنوشید؟

متن کامل مقاله

پنج بهشت گرمسیری که زوج ها حتما باید به آنها سفر کنند

اگر به دنبال بندری زیبا و گرمسیری می گردید که زیبایی آن با شن های طلایی و آفتاب تابیده ساحلش، نخل های خرمای خمیده اش و آبهای فیروزه فامش دو چندان شده اند، جای خوبی آمده اید. در اینجا، پنج مورد از بهترین مکان های مسافرتی برای زوج های در حال جستجوی مناطق زیبای گرمسیری گردآوری شده است.

متن کامل مقاله

ساعت به وقت محلی این شهر

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید