• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهانتوصیه ها و دانستنیهای سفر به مسکو


ثبت نام
هر مسافر برای اقامت در یک مقصد به مدت سه روز یا بیشتر مستلزم انجام ثبت نام می باشد تا دولت بتواند آمار میهمانان را نگه دارد. البته این قانون در مورد شهروندان روسی دارای گذرنامه داخلی نیز صدق می کند و آنها نیز می بایست از سیستم ثبت نام پیروی کنند.
معمولاً هتل ها با دریافت ویزا و پاسپورت مسافرین ثبت نام ها را انجام می دهند. ممکن است در هنگام خرید تور و رزرو هزینه این ثبت نام ها را پرداخت کرده باشید. این هزینه در هتل های کوچک کمی بیشتر از هتل های بزرگ است. اما اگر در خانه یک روس اقامت کردید حتماً می بایست مراحل ثبت نامتان را از طریق اداره پلیس محلی تکمیل نمایید. 

پاسپورت
از آنجایی که جیب برها به عنوان یک خطر بسیار جدی در مسکو به شمار می روند پس واقعاً مراقب پاسپورتتان باشید و با حفاظت کامل از آن به دردسر نیفتید. همیشه یک کپی از پاسپورت را با خود داشته باشید تا در بازرسی های احتمالی پلیس دچار مشکل نشوید. همراه داشتن یک نسخه کپی از ویزای مسافریتان نیز الزامی است. پلیس های مسکو همیشه وظایفشان را در چک کردن مدارک توریست ها به درستی انجام می دهند و اگر کسی مدارک لازم را به همراه نداشته باشد با پرداخت پول می تواند از خجالت آنها در بیاید. پس برای اینکه در دام پلیس ها نیفتید و رشوه ای به آنها ندهید همیشه شماره سفارت را همراه داشته باشید و این تخلف را در صورت مشاهده گزارش دهید. البته با توجه به پیشرفت های روسیه و تبدیل شدنشان به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری این مشکلات روز به روز کم رنگ تر شده و در حال از بین رفتن است. 

گمرک
در هنگام ورود به خاک روسیه با پر کردن فرم گمرک می توانید ارزهای خارجی و اشیا با ارزش از جمله جواهرات، دوربین، لپ تاپ و غیره را به راحتی به کشور وارد نمایید. گرچه پرکردن فرم گمرک اجباری نیست اما برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل در هنگام خارج شدن از کشور انجام این کار به شدت توصیه می شود. البته وارد کردن دستگاه های جی پی اس به طور کلی به خاک این کشور ممنوع است. کنترل های خروج در گمرک بسیار دقیق اند و همیشه در حال تغییر می باشند. چنانچه مبلغی بالغ بر 3000 دلار را از کشور خارج می کنید حتماً باید به گمرک اطلاع رسانی کنید. البته این اعلام تنها به دلایل آماری انجام می شود و افراد مجاز به خارج کردن مبلغی بالغ بر 10000 دلار از خاک این کشور خواهند بود. آثار هنری و عتیقه جات (هر چیزی که قبل از سال 1960 ساخته شده) باید توسط وزارت فرهنگ ترخیص شوند و گاهی هزینه صادرات آنها تا 100 درصد هم افزایش می یابد. پس اگر قصد خرید هر چیزی از این صنف و طبقه را دارید حتماً از فروشنده بخواهید تا تشریفات اداری را برایتان انجام دهد تا در گمرک به مشکلی بر نخورید.

گرفتن ایرواکسپرس به فرودگاه و از فرودگاه
تا زمانیکه ایرواکسپرس وجود دارد، دیگر نیازی به چانه زنی با رانندگان تاکسی نیست زیرا قطارهای ایرواکسپرس در زمانی کوتاه تر مسیر فرودگاه به مرکز شهر و بالعکس را طی می کنند و شما می توانید از طریق آن به ایستگاه متروی پاویلیتسکایا (Paveletskaya) دسترسی پیدا کنید.

تاکسی
در مسکو تقریباً تمام ماشین ها نقش تاکسی را ایفا می کنند و شما می توانید تنها با حرکت یک دست به سرعت اولین ماشین را به عنوان تاکسی بگیرید. اگر در زبان روسی قوی هستید می توانید از این قابلیتتان برای صحبت و چانه زدن با رانندگان استفاده نمایید، هر چند باید در مورد انتخاب رانندگان و ماشین ها دقت کنید.
تاکسی های رسمی معمولاً گران ترند اما باز هم با توجه به استانداردهای اروپایی ارزان هستند. بازار تاکسی در مسکو به شدت رقابتی است و در حال حاضر تعدادی از شرکت های معتبر تاکسیرانی مدیریت و اجرای طرح استفاده از اتومبیل ها را با کرایه ای مصوب بر عهده دارند. تاکسی های رسمی معمولاً در اشکال مختلفی یافت می شوند اما اغلب دارای نشانه های زرد با سقف و چراغ های زرد می باشند. اگر ماشینی مجهز به تاکسی متر نیست حتماً با راننده بر سر کرایه به توافق برسید و هزینه ای مشخص برای مسیری معین را پرداخت نمایید. به طور کلی بهترین و ساده ترین راه برای گرفتن تاکسی استفاده از خدمات شرکت های متنوع تاکسیرانی است.
همچنین در هنگام سفر به مسکو مراقب تاکسی های غیر رسمی که در اطراف مناطق توریستی توقف می کنند، باشید. ماشین هایی که ظاهراً از تاکسی متر استفاده می کنند، اما در حقیقت این تاکسی مترها جعلی اند و مسیر را به درستی نشان نمی دهند. در نتیجه به راحتی تمام برای یک مسیر 10 دقیقه ای به جای 400 روبل هزینه ای بالغ بر 3000 روبل از شما دریافت می کنند. پس قبل از سوار شدن به تاکسی با راننده بر سر قیمت توافق کنید و یا از برنامه های تاکسیرانی موجود در مسکو نظیر اوبر (Uber)، یاندکس تَکسی (Yandex Taxi) و گِت تَکسی (GetTaxi) استفاده کنید. این برنامه ها در مسکو بسیار قابل اعتمادند و حقوق رانندگان و مشتریان را پشتیبانی می کنند.

اتوبوس هوپ آن هوپ آف
می توان از اتوبوس هوپ آن هوپ آف به عنوان یکی از مناسب ترین راه ها برای گردشگری و بازدید از جاذبه های مهم و کلیدی شهر نام برد، اتوبوس هایی که دارای راهنمایان انگلیسی زبان برای پاسخ به تمام سوال ها می باشند. هزینه استفاده از برنامه های یک روزه این اتوبوس ها برای بزرگسالان 24 دلار و برای کودکان 15 دلار است.

هزینه مترو
آسان ترین راه برای پرداخت هزینه مترو تهیه بلیط های کاغذی قرمز رنگ است، بلیط هایی که از طریق آنها می توانید هزینه چندین سفر را پرداخت نمایید. از این بلیط ها می توان برای اتوبوس و اتوبوس برقی نیز استفاده نمود. هزینه تهیه این بلیط ها بستگی به تعداد سفرهای خریداری شده دارد. هزینه خرید کارت های 11 سفره 320 روبل (29 روبل برای هر سفر) می باشد.
چنانچه از تراموا، مترو، اتوبوس و اتوبوس برقی نیز استفاده می کنید تهیه کارت های هوشمند سه بعدی پلاستیکی برایتان بسیار مناسب خواهد بود. کارت هایی که با پرداخت 28 روبل می توانید از آن برای پرداخت سفرهای اتوبوس های برقی و تراموا استفاده نمایید. این کارت ها همچنین سفرهای پیوسته مترو با پرداخت 40 روبل، سفرهای 90 دقیقه ای با پرداخت 44 روبل و مسیرهای نامحدود را نیز پوشش می دهد. لازم به ذکر است که بلیط های سفرهای 90 دقیقه ای با پرداخت 50 روبل از طریق رانندگان اتوبوس نیز قابل تهیه هستند. 

جیب بُرها
در مسکو همیشه مراقب جیب بُرها باشید زیرا آنها همیشه در کمین توریست های خارجی هستند و ترفندهای متفاوتی را برای دزد از آنها دارند. در مناطق توریستی و خیابان های شلوغ مانند خیابان آربات و مترو بیشتر مراقب جیب بُرها باشید و اصلاً وسایل با ارزشتان را درون کوله پستی نگذارید. به جای کوله پشتی از کیف کمری و یا کیف پول استفاده نمایید. پول خود را یک جا در کیف نگذارید و آن را در قسمت های مختلف وسایلتان جاسازی کنید که اگر خدایی نکرده قسمتی از پولتان گم شد در جایی دیگر باز هم پول داشته باشید.

عکاسی
در مسکو همیشه عکاسی را با دقت و مراقبت انجام دهید زیرا گرفتن عکس از مکان های ممنوع ممکن است شما را به دردسر بیندازد و توجه پلیس را به سمت شما و خانواده تان بکشاند. از عکسبرداری از ساختمان های رسمی مانند سفارتخانه ها و ادارات دولتی به شدت دوری کنید و بدون اجازه از شهروندان عکس نگیرید. البته بیشتر عکس های حرفه ای به دلیل تنظیمات خاص و استفاده از سه پایه های مخصوص احتیاج به دستورات خاص دارد و عکس های شخصی و غیر حرفه ای معمولاً بدون مشکل و مسئله گرفته می شوند. 
البته در مورد عکاسی در موزه ها باید بسیار محتاط باشید زیرا اغلب آنها هزینه ای برای عکسبرداری مشخص کرده اند و یا آن را به طور کلی ممنوع نموده اند.
و آخرین هشدار در مورد مترو مسکوست، جاییکه عکاسی در آن ممنوع است. اما علاقمندان می توانند در کاخ های مردم (سالن انتظار) و واگن های مترو عکس بگیرند. 

احترام
در برخی از مکان های دیدنی و جاذبه های مهم مسکو مانند آرامگاه لنین قوانین بسیار سخت و کاملاً جدی اعمال می شود. شاید ایستادن در صف های طولانی شما را خسته کند و ناخواسته کلافه شوید و شروع به شوخی و بذله گویی نمایید. اما در مسکو باید مراقب این رفتارتان باشید زیرا نگهبانان بسیار سخت گیر آنها ممکن است این کار را هتک حرمت بدانند و این موضوع برایتان دردسر ساز شود. پس در چنین مواقعی دستتان را از جیبتان درآورده و با لبخندی مصنوعی به انتظار ادامه دهید.

آب
در هنگام سفر به روسیه از نوشیدن آب شیر خود داری نمایید و یا اینکه قبل از نوشیدن آن را بجوشانید. اما دوش گرفتن و مسواک زدن با آب شیر ممانعتی ندارد. آب معدنی بیشتر در رستوران ها استفاده می شود و اگر تمایل به نوشیدن آب معدنی بدون گاز هستید با گفتن جمله ودا بایز گاز (voda byez gaz) می توانید آن را از فروشنده درخواست کنید.

الفبای سیریلیک (Cyrillic alphabet) را بیاموزید 
مطمئن باشید تلاش هایتان در راه یادگیری این الفبا بی ثمر نمی ماند و ده برابر تلاشی که کردید این الفبا برایتان مثمر ثمر خواهد بود. آموختن الفبای سیریلیک در مسکو نه تنها درک اطرافتان را برایتان آسان تر می کند بلکه به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی از نشانه های خیابان ها، مترو، نقشه ها، جدول زمانی و منوها رمزگشایی کنید. 

لباس مخصوص برای کلیساهای ارتودوکس و جامع
بازدید از کلیساهای جامع و ارتودوکس در روسیه مستلزم پوشش مناسب و پوشاندن بازوها و پاها می باشد. زنان می بایست موهای خود را بپوشانند و مردان باید از کلاه استفاده نمایند.

بهداشت و بیمه
بر اساس یک قانون کلی تمام بیگانگان حق استفاده از خدمات درمانی اورژانسی در بیمارستان های روسیه را دارند، قانونی که بسیاری از کشورها در پاسخ به آن خدمات رایگان درمانی را به شهروندان روسی در خاک خودشان ارائه می دهد. روسیه در ارائه مراقبت های پزشکی با کیفیت مفتخر است، اما متاسفانه سیستم درمانی این کشور با مشکل عمده کمبود بودجه روبرو می باشد و ارائه خدمات به صورت رایگان برای همه حتی شهروندان روسی تقریباً غیر ممکن خواهد بود. شاید در بیمارستان به صورت رایگان بستری شوید اما استفاده از خدمات پرستاری و درمان های پیشرفته مستلزم پرداخت هزینه است. در مسکو تعداد زیادی کلیلینیک خصوص با کارکنانی مجرب به زبان انگلیسی همراه با آمبولانس های اختصاصی یافت می شوند. اما لزوماً هیچ ارتباطی بین هزینه و کیفیت وجود ندارد و هر چیز گرانی با کیفیت نیست. بهترین راه برای اطمینان از یک درمان خوب توصیه است. در شرایط واقعاً اضطراری شما  باید قادر به بیان سابقه پزشکی در یکی از آمبولانس های اختصاصی کلینیک ها باشد. تزریق واکسن دیفتیری، فلج اطفال و کزار برای مسافرین قبل از سفر به مسکو توصیه می شود. در طی سفر به مسکو از نوشیدن آب آشامیدنی خودداری نمایید و اگر ممکن است از شست و شوی مواد غذایی هم با آب شیر اجتناب کنید. هر چند آب مسکو زیان های و آسیب هایی جدی را در بر نمی گیرد. در هنگام مشکل با شماره اورژانسی روسیه (01) تماس حاصل نمایید و با گفتن جمله اِسکور پوموش (skoraya pomosh) به معنای کمک سریع، طلب یاری کنید. 

مسافرین معلول
گرچه در مسکو امکانات لازم برای معلولین بسیار پیشرفت کرده اما باز هم مسافرین ناتوان جسمی به ویژه معلولین با ویلچر دچار مشکلاتی می شوند. بسیاری از کلیساها و موزه ها دارای دسترسی به ویلچر نمی باشند. هر چند زیبایی های مسکو در همین جا خلاصه نمی شوند و این مسافرین می توانند به راحتی از میدان سرخ، میدان کرملین و دیگر جاذبه های معرف شهر دیدن نمایند و با کوله باری غنی از خاطرات زیبا به وطنشان باز گردند. در سیستم حمل و نقل عمومی مانند تراموا و اتوبوس نیز مشکلات دسترسی به ویلچر به چشم می خورد. خدمات آسانسور در مترو وجود ندارد و فاصله ایستگاه ها زیاد است و تخمین این فاصله ها برای افراد ناتوان در پیمودن مسیر بسیار ضروری خواهد بود. همچنین قبل از رفتن به بارها، کلوب ها و رستوران حتماً برای اطمینان از وجود امکانات برای معلولین با برقراری یک تماس اطلاع پیدا کنید. 

کارت های سه گانه یا ترویکا (Troika Card)
کارت های ترویکا، کارت هایی با قابلیت استفاده مجدد هستند که به منظور پرداخت هزینه های حمل و نقل عمومی در مسکو طراحی شده اند. می توان از این کارت ها به عنوان برترین انتخاب برای افراد مشتاق گشت و گذار و سفرهای اطراف شهری نام برد. شما می توانید کارت های ترویکا را از دفاتر ایستگاه های مترو و کیوسک های بلیط اتوماتیک موسگوترانز (Mosgortrans) تهیه نمایید. 
با استفاده از سیتی پَس (CityPass) مسکو قادر به تهیه کارت هوشمند پلاستیکی و راهنمای شهر با کوپن تخفیف خواهید بود. در تمام مدت اعتبار کارت می توانید از تمام گزینه هایی که شامل برنامه های این کارت می شود بازدید کنید، اما فقط یکبار. سیتی پَس با بازدید از اولین موزه، سوار شدن به اتوبوس های گردشگری و یا قایق ها اسکن شده و فعال می گردد. اما تخفیفات و پیشنهادات آن حتی پس از پایان اعتبار در سیتی پس باقی می مانند. 


نظرها

 • 2 0

  بسیار یک کشور زیبا واقعا خوش آمد تا بتوانم در این کشور تحصیل کنم

  • 0 3

   سلام، به امید خدا

 • 2 0

  سلام وقت بخیر. از بابت مطالب زیبا و فوق العاده مفید و جامع شما تشکر می کنم.

  • 0 0

   سلام دوست عزیز، لطف دارید

مقاله های گردشگری

با 10 کار رایگان که می توان در پاریس انجام داد آشنا شوید

پاریس شهری گران قیمت در نظر گرفته می شود اما باور کنید یا نه، اگر چند نکته و ترفند را بدانید، این شهر به طور شگفت انگیزی مقرون به صرفه خواهد بود. گذرنامه موزه پاریس (Paris Museum Pass) برای بیش از 50 موزه تخفیف ارائه می دهد، اما ما لیستی از انجام بهترین کارهای رایگان در شهر نورها داریم.

متن کامل مقاله

با 25 برند برتر هتل در جهان آشنا شوید

بهترین برندهای هتل در جهان دارای چندین ویژگی هستند، اما اصلی ترین آنها خدمات عالی و به طور خاص، توانایی درک نیازها و خواسته های میهمانان، و سپس انجام بی عیب و نقص آن ها برای ایجاد یک اقامت فراموش نشدنی است. و در حالی که مسافران لوکس همچنان به دنبال تجربه های مبتنی بر مقصد هستند، خوانندگان مجله T+L برندهایی را در اولویت قرار می دهند که ویژگی های آن ها، محیط، معماری و تزئینات را با حس عمیق مکان پیوند می دهند.

متن کامل مقاله

با 7 مورد از عجایب سنت هلنا آشنا شوید

جزیره آتشفشانی سنت هلنا، در وسط اقیانوس اطلس جنوبی، به عنوان دورترین نقطه امپراتوری بریتانیا شناخته می شود. اگر به دنبال یک بهشت مخفی هستید، این جزیره زیبا که 2000 کیلومتر از بقیه نقاط جهان فاصله دارد پاسخ شما خواهد بود. و فرودگاه اخیرا افتتاح شده آن به این معنی است که دستیابی به این سرزمین رویایی از همیشه آسان تر است ...

متن کامل مقاله

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهر

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید