• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • شهر آنتالیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آنتالیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آنتالیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آنتالیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آنتالیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آنتالیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آنتالیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آنتالیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آنتالیا در کشور ترکیه - توریستگاه
 • شهر آنتالیا در کشور ترکیه - توریستگاه

آشنایی با آنتالیاکشور

اقلیم آب و هوایی

تابستان گرم و مرطوب و زمستان معتدل

وسایل حمل و نقل

خطوط اتوبوسرانی,دلموش,تاکسی,قطار,تراموا

مساحت

1,417 کیلومتر مربع

جمعیت

1,027,551 نفر

زمان پرواز از تهران

2.45 ساعت

موقعيت جغرافيايی و اطلاعات شهر

آنتالیا مرکز استان هم نام خود یعنی آنتالیاست و هشتمین شهر محبوب ترکیه می باشد. این شهر در شمال خلیج آنتالیا و در جنوب غربی ترکیه واقع شده و بزرگترین شهر این کشور در ساحل مدیترانه به حساب می آید. آنتالیا در دره ای ساحلی قرار گرفته که با رشته کوه های تاروس محاصره شده است. مساحت این شهر 1417 کیلومتر مربع و ارتفاع متوسطش از سطح دریا 35 متر می باشد. آنتالیا از قسمت شمالی خود با بوردور، از قسمت شرقی با شهر سریک، از قسمت غربی با شهر کورکوتلی و از قسمت جنوب غربی خود با شهر کمر هم مرز است و دریای مدیترانه در جنوب آن قرار دارد. آنتالیا بزرگترین تفرحیگاه ساحلی بین المللی ترکیه در ترکیش ریوراست که به طور متوسط سالانه پذیرای 12.5 میلیون گردشگر می باشد. 

در آنتالیا تعدادی مسجد، کلیسا، حوزه علمیه، کاروانسرا و حمام ترکی وجود دارد. کالیچی که در نزدیکی دیوارهای شهر قرار دارد قدیمی ترین بخش آنتالیاست و با کوچه های باریکش متشکل از خانه های تاریخی با حمام های ترکی سنتی و معماری یونان باستان می باشد. سواحل کونیالتی و لارا از معروف و محبوبترین سواحل آنتالیا هستند و از مناطق بی داگلِری و ساکلیکنت برای ورزش های زمستانی استفاده می شود.  

 

جمعیت

بر اساس آماری که در پایان سال 2013 به دست آمده، جمعیت شهر آنتالیا یک میلیون بیست و هفت هزار و پانصد و پنجاه یک نفر می باشد. این جمعیت در چهل سال گذشته حدود ده برابر شده، هر چند که در سالهای اخیر جمعیت اکثر شهرهای ترکیه کاهش یافته، ولی جمعیت آنتالیا رو به افزایش بوده. دلیل این رشد رونق اقتصادی به خصوص در صنعت گردشگری است. 


آب و هوا

رشته کوه های تاروس از این منطقه در برابر بادهای شمالی محافظت می کنند. آنتالیا دارای اقلیم مدیترانه ای با تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای معتدل و بارانی است. در آنتالیا حدود 300 روز از سال هوا آفتابی بوده و نزدیک به 3 هزار ساعت در سال تابش آفتاب دارد. دمای متوسط دریا مابین 16 درجه سانتیگراد در زمستان و 27 درجه سانتیگراد در تابستان متغییر است. بالاترین درجه هوایی که تا به امروز برای این منطقه ثبت شده 45 درجه سانتیگراد در ماه جولای بوده است که معمولاً میانگین بالاترین دما در این ماه 34.4 درجه می باشد. همچنین پایین ترین دمای ثبت شده 4 درجه سانتیگراد زیر صفر در ماه فوریه بوده که معمولاً در این ماه نیز میانگین پایین ترین دما 6.1 درجه سانتیگراد است. فصل گرفتن آفتاب و آب تنی در آنتالیا از اوایل ماه آوریل شروع و تا پایان ماه اکتبر ادامه دارد.

 

تاريخچه

شهری که امروزه آنرا آنتالیا می نامند در حدود 200 سال پیش از میلاد مسیح توسط سلسله آتالید پرگامون ساخته شد و به تبعیت از اسم آنان آتالیا نام گرفت، ولی خیلی زود به تصرف رومیان در آمد. این شهر پایگاه نیروی دریایی روم بوده و ناوگانی قدرتمند داشته است. آنتالیا در زمان حکومت روم به شهری کاملاً رومی تبدیل شد و پیشرفت چشمگیری داشت. در آن زمان بود که رومیان اقدام به ساخت چند بنای یادبود نظیر دروازه هادرین و برج هیدلیریک کردند. پس از تقسیم شدن امپراطوری روم به دو بخش، آنتالیا بخشی از مناطق روم شرقی یا بیزانس شد. اما در پی قوت گرفتن حکومت های اسلامی، مسلمانان به تدریج مناطق تحت سلطه روم شرقی را در دست گرفتند و در نهایت سلجوقیان در سال 1207 آنتالیا را تصرف کردند. با ظهور امپراطوری عثمانی در ترکیه، آنتالیا در سال 1391 به تصرف عثمانیان در آمد و در حدود 500 سال در اختیار آنان ماند. در طی جنگ جهانی اول که از سال 1914 تا 1918 به طول انجامید، متفقین فاتح، امپراطوری عثمانی را تجزیه کردند و آنتالیا به دست ایتالیایی ها افتاد. سپس در سال 1921 یک نیروی نظامی به فرماندهی آتاتورک آنتالیا را از اشغال ایتالیایی ها در آورد و به اشغال بیگانگان در آناتولی خاتمه داد. این گونه بود که آنتالیا بخشی از جمهوری ترکیه شد. 


غذا و نوشیدنی

آنتایا دارای سبک غذایی مخصوص خود می باشد و آن ترکیب شگفت انگیزی از تاثیر عربی و مدیترانه ای است. در بین غذاهای مخصوص می توان به سوپ کولاکلی اشاره کرد که با نخود و تکه های کوچک گوشت تهیه می شود. همچنین تاهیلی پیاز که سالاد لوبیای خشک چاشنی زده شده با دانه های کنجد خرد شده است، تاندیر کباب (کباب تندوری) و کاباب تاتلیسی یا همان دسر کدو تنبل که با دانه های کنجد خرد شده و شیره انگور و مربای ترنج شیرین شده است، از دیگر غذاهای مخصوص این منطقه می باشند. یکی دیگر از غذاهای محلی مخصوص آنتالیا باقالی پخته است که تیرمیس نام دارد و به عنوان عصرانه صرف می شود. گریدا که به آن لاگوس نیز می گویند یک نوع ماهی است که در بین غذاهای محلی متداول می باشد. 


مناسبت ها و رویدادها

فستیوال فیلم گلدن اورنج یا پرتغال طلایی یک فستوال فیلم ملی است که معمولاً در ماه های سپتامبر یا اکتبر برگذار می شود.

جشنواره آنتالیا که جشنواره فرهنگی سالانه شهر است، به مدت 18 روز، از 12 تا 29 سپتامبر برگذار می گردد.

جشنواره موسیقی بین المللی مدیترانه ای که به مدت 6 روز در ماه اکتبر برگذار می شود.

جشنواره رقص و موسیقی محلی بین المللی آنتالیا که در آخرین هفته ماه آگوست برگذار می گردد.

جشنواره بین المللی باله و اپرای آسپندوس، در ماه های ژوئن و جولای در آسپندوس که در نزدیکی آنتالیا واقع شده است برگذار می شود.

جشنواره گل ماه مه از سال 2005 هر ساله در ماه مه برگذار می گردد و تبدیل به مناسبتی سنتی شده است.درباره حمل و نقل شهری

حمل و نقل بین شهری

آنتالیا از راه های مختلف هوایی، زمینی و دریایی با مناطق مختلف ترکیه در ارتباط است. البته شایان ذکر است که راه دریای هنوز توسعه نیافته. با این حال یک بندر اصلی در جنوب آنتالیا به نام کونیالتی قرار دارد. 
فرودگاه آنتالیا نیز مساحتی به وسعت 13 میلیون متر مربع داشته و ظرفیت فعلی اش حداکثر 30 میلیون مسافر است. این فرودگاه دارای دو ترمینال بین المللی و یک ترمینال داخلی بوده و پس از فرودگاه های استانبول پر ترددترین فرودگاه ترکیه و چهاردهمین فرودگاه پر تردد اروپا به حساب می آید. شرکت های هوایی متعددی به این فرودگاه پرواز دارند و شهرهای مختلفی را به هم مرتبط می کنند ولی از ایران پرواز مستقیمی به آنتالیا انجام نمی شود. این فرودگاه در حدود 13 کیلومتری مرکز شهر واقع شده. کشور ترکیه به دلیل کنترل ترافیک و پیش بینی آینده فرودگاه گاضی پاشا را در حدود 110 کیلومتری شرق آنتالیا احداث کرده و در حال توسعه آن است. 
جاده های مختلفی آنتالیا را به شهرهای اطراف و دیگر شهرها متصل می کند. اغلب مسافران دریایی از یونان به مارماریس رفته، سپس از طریق اتوبوس به این شهر می آیند. 

حمل و نقل درون شهری
خدمات حمل و نقل عمومی درون شهری آنتالیا شامل اتوبوس، تراموا، قطار سبک شهری، تاکسی و دُلموش می باشد. اتوبوس ها که در این میان پایین ترین نرخ کرایه را دارند مجهز به تهویه مطبوع هوا هستند و در تمام سطح شهر ایستگاه دارند. 
دُلموش تاکسی های بزرگی هستند که شبیه به مینی بوس می باشد و در مسیرهای مشخصی حرکت می کنند. اکثر ایستگاه های حمل و نقل ایستگاه دُلموش دارند و شما می توانید سوار هر کدام که مسیر مورد نظرتان را طی می کنند، شوید.
همیچنین می توان در فرودگاه و یا مرکز شهر اتومبیل کرایه کنید. البته اغلب هتل های آنتالیا دارای خدمات کرایه اتومبیل هستند.
تراموای آنتالیا را شهر نورمبرگ آلمان در سال 1999 به این شهر اهدا کرده است و ساحل غربی کونیالتی را به موزه آنتالیا در قسمت شرقی مرکز شهر متصل می کند. طول این خط 4.7 کیلومتر است و دارای 9 ایستگاه می باشد. ساعت حرکت این قطار شهری هر نیم ساعت یکبار است و پس از 10 الی 30 دقیقه به کالی کاپیسه یا همان مرکز شهر می رسد.
در ماه دسامبر سال 2009 یک خط سبک قطار شهری به نام آنتاری به طول 11.1 کیلومتر افتتاح شد. این خط از یکی از ترمینال های اصلی اتوبوس عمومی شهر در شمال غربی شروع و به سمت باغ وحش و آن سوی حومه شهر حرکت می کند. همچنین این خط در حال توسعه به سمت فرودگاه و منطقه مسکونی آکسو است.   نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهرنظرها

 • 113 27

  سلام دوستان ما اولین بارمونه که میریم آنتالیا میشه در مورد مراکز خرید با قیمت مناسب راهنماییم کنید ممنون میشم و ضمنا چقدر با خودمون دلار ببریم

  • 3 0

   سلام یک ساله آنتالیا هستم فقط واسه گردش خوبه. خرید لطفا برید مرکز اوستا. دیپو. بقیه جاها گرونه. اگه خیلی ارزون میخواین شنبه بازار و سه شنبه بازار

 • 21 16

  با عرض سلام و ارادت؛ جسارتاً مواردی را متذکّر میشوم : - بگوییم و بنویسیم:«متنوّع» و «متنوّعی»؛(بجای متنوی). - بگوییم و بنویسیم:«مقرون به صرفه»؛(بجای مرقوم به صرفه). چنانچه از نظر انشایی و یا املایی در زبان پارسی کمکی از دست بنده برمی آمد،در خدمتتان هستم. تندرست و کامیاب باشید.

  • 7 4

   سلام محمد جان، کاملا درست می فرمایید. بسیار از دقت نظر و راهنماییتون سپاسگذاریم. موارد ذکر شده در متن اصلاح شد

 • 27 11

  من میخواهم برم آنتالیا ماه بعد باید با خودم دلار ببرم

 • 1 1

  سلام. ممنون از اطلاعات خوبتان درباره‌ی شهر آنتالیا. به اطلاع خوانندگان گرامی این سایت می‌رسانم که من یک شیرازی مهاجر به شهر زیبای آنتالیا هستم و خاطرات مهاجرت خودم که حاوی نکات آموزنده و تجربه‌های ارزشمندی است را در صفحه‌ی اینستاگرام به نام "az_shiraz_ta_antalya" را نوشته‌ام. کسانی که می‌خواهند درخصوص مهاجرت یا سفر به آنتالیا اطلاعاتی کسب کنند، این صفحه دارای نکات مفیدی است. موفق باشید.

 • 1 0

  بسیار مفید بود و به راحتی تونستم از روی توضیحات مکان های دیدنی انتخاب خوبی رو بر اساس سلیقه شخصی خود داشته باشم

محبوبترین مراکز دیدنی

مقاله های گردشگری

معرفی 8 مورد از بهترین جزیره های ایتالیا برای بازدید

چه به خاطر شهرها و روستاهای جذابش باشد و چه به خاطر کیلومترها خط ساحلی، یا برای کوه های شمال و شهرهای جهانی درجه یک رم، ونیز، فلورانس و میلان، جای تعجب نیست که مسافران تا این حد به ایتالیا جذب شوند و در حالی که سرزمین اصلی چکمه‌ ای شکل این کشور قطعا فاقد مکان‌ های باورنکردنی و کارهای شگفت‌ انگیز برای انجام دادن نیست، پیشنهادات دریایی آن هم به همان اندازه فریبنده هستند.

متن کامل مقاله

با 10 مورد از عجیب ترین موزه های جهان آشنا شوید

در این مقاله با 10 مورد از عجیب ترین موزه های جهان از جمله موزه انگل شناسی مگورو، موزه قلاده سگ، موزه فرهنگ نان و موزه های شگفت انگیز دیگر آشنا شوید

مکان های شگفت انگیزی که ممکن است تا سال 2050 به زیر آب بروند (قسمت دوم)

اگر جامعه بین‌ الملل اقدامات چشمگیری برای کاهش اثرات تغییرات اقلیمی انجام ندهد، ممکن است در دهه‌ های آینده، برخی مکان ها تا سال 2050 و تقریبا تا سال 2100 ناپدید یا حداقل غیرقابل سکونت شوند. خشکسالی و سایر اثرات افزایش دما، مانند طوفان های پی در پی و ویرانگر، تندبادها و باران های موسمی به طور بالقوه برخی از نقاط کره زمین را غیرقابل زندگی می کنند.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید