• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه
 • شهر مسکو در کشور روسیه - توریستگاه

آشنایی با مسکوکشور

پایتخت

اقلیم آب و هوایی

تابستان معتدل و زمستان سرد

وسایل حمل و نقل

مترو,خطوط اتوبوسرانی,تاکسی,تراموا,مونوریل,مینی بوس

مساحت

2,511 کیلومتر مربع

جمعیت

12,190,000 نفر

زمان پرواز از تهران

3.35 ساعت
موقعیت جغرافیایی و اطلاعات شهر
مسکو پایتخت روسیه در دو قاره جهان یعنی آسیا و اروپا قرار گرفته و در قسمت غربی کشور آرمیده. این شهر رویایی در مرکز روسیه در شرق اروپا واقع شده، یعنی جایگاه دوم جهان بعد از مناطق پایین آمازون. موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب این شهر آن را از گزندهای ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله های سهمگین و هر یک از مضرات تخریبات دریا و اقیانوس ها محافظت می کند. می توان از مسکو به عنوان مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی روسیه و اروپای شرقی و همچنین یکی از بزرگترین شهرهای جهان نام برد. شهری که موفق به کسب رتبه چهاردهم جهان از نظر وسعت فضای مترو، رتبه شانزدهم از نظر وسعت مناطق مسکونی و رتبه یازدهم از نظر تعدد جمعیت در شهر شده است. این شهر به عنوان بزرگترین و سردترین کلانشهر روی کره زمین جایگاه برج اوستانکینو (Ostankino Tower) بلندترین ساختار اروپا، برج فدراسیون (Federation Tower) بلندترین آسمان خراش اروپا و مرکز بین المللی کسب و کار مسکو می باشد. 
با انجام پروژه افزایش مساحت و گسترش جنوب غربی به مسکو در تاریخ اول ژوئیه سال 2012، مساحت پایتخت به دو برابر گذشته افزایش یافت. رشدی چشمگیر که مساحت این شهر را از 1091 کیلومتر مربع به 2511 کیلومتر مربع رساند. 
این شهر بر روی کرانه های رودخانه مسکو در ناحیه مرکزی فدرالی در روسیه اروپایی نشسته و یکی از بزرگترین شهرهای اروپایی محسوب می شود. شهری زیبا و رنگارنگ که میزبان ساختمان های تاریخی جذاب با معماری های بی نظیر می باشد. معماری های قوی و غنی که ردپای آنها در گنبدهای رنگارنگ کلیسای سنت باسیل به چشم می خورد. 
بیش از 40 درصد از مساحت مسکو با پوشش گیاهی پرشده، به همین دلیل از این شهر به عنوان یکی از سرسبزترین پایتخت ها و شهرهای بزرگ اروپا یاد می شود. شهری که از ابتدا و قبل از انجام پروژه افزایش مساحت و گسترشش در سال 2012 میزبان بزرگترین جنگل های مناطق مسکونی در مرزهای خود بود. 

جمعیت مسکو
مسکو با جمعیتی بالغ بر 12.19 میلیون نفر ششمین شهر بزرگ جهان و پرجمعیت ترین شهر روسیه به شمار می آید. تراکم جمعیت این شهر 85.372 نفر در هر کیلومتر مربع است. همچنین 91.6 درصد روس، 1.42 درصد اوکراینی، 1.38 درصد تاتار، 0.98 درصد ارمنی، 0.5 درصد آذری، 0.49 درصد یهودی، 0.4 درصد بلاروس، 0.3 درصد ازبک، 0.2 درصد تاجیک،  0.2 درصد مولداویایی، 0.2 درصد ارزیا،  0.1 درصد چچن، 0.1 درصد چوواشی، 0.1 درصد آسی و 1.6 درصد اقوام دیگر در این شهر زندگی می کنند.

آب و هوا
مسکو پایتخت روسیه دارای آب و هوای مرطوب قاره ای، همراه با تابستان هایی معتدل و زمستان هایی سرد و طولانی است. زمستان های این شهر معمولاً از اواسط ماه نوامبر شروع می شود و تا اواخر ماه مارس ادامه دارد.  میانگن دما هوا در زمستان منفی 5 تا منفی 25 درجه سانتی گراد اندازه گیری شده و در روزهای تابستان دمای هوا در رنج 10 تا 35 درجه سانتی گراد قرار دارد. در طی ماه های گرم ژوئن، ژوئیه و اوت معمولاً دمای هوا این شهر بین 20 تا 26 درجه سانتی گراد می باشد، اما در فواصل بین ماه های مه تا سپتامبر گرما به اوج خود می رسد و دمای هوا برای یک تا دو هفته از 30 درجه سانتی گراد هم بیشتر می شود. 
میانگین دمای مسکو در فصل زمستان منفی 10 درجه اعلام شده، البته در بعضی روزها هوا کمی گرم تر بوده و به بالای صفر نیز می رسد و برای یک بازه زمانی کوتاه مثلاً یک یا دو هفته دمای هوا در شب ها تا منفی 30 درجه نیز سقوط می کند. 
بیشترین دمای ثبت شده مسکو تاکنون 38.2 سانتی گراد در ایستگاه آب و هوایی (VVC) و 39 درجه در مرکز مسکو و فرودگاه بین الملی دوموده دوو در تاریخ بیست و نهم ژوئیه سال 2010 و کمترین دمای ثبت شده منفی 42.2 درجه سانتی گراد در ژانویه 1940 بوده است. 
معمولاً مسکو 5 ماه از سال شاهد بارش برف می باشد، بارش هایی که معمولاً از اواسط ماه اکتبر شروع می شود و تا ماه نوامبر سراسر این شهر زیبا برف پوش است. برف ها معمولاً از اواسط ماه آوریل شروع به ذوب شدن می کنند.
به طور متوسط مسکو در طول سال تنها 1731 ساعت آفتابی است که کمتر از 8 درصد این ساعات در ماه دسامبر و 52 درصد آن در ماه های مه تا اوت اتفاق می افتد.

تاریخچه
نام مسکو برگرفته از نام رود موسکوا است. گرچه شواهد باستانی نشان می دهد که این نقطه از کره زمین در دوران نوسنگی به وجود آمده، اما در تاریخچه روسی به این شهر کهن برای اولین بار در سال 1147 اشاره شد. مساحت مسکو در ابتدا خیلی کم بود و اولین دیوار چوبی آن یعنی کرملین به دستور شاهزاده یوری دالکگاروکی ساخته شد، دیواری که دور تا دور این شهر تازه بنا شده را فرا می گرفت و آن را محصور می ساخت. در طی سال های 1237 تا 1238 با حمله مغول ها به این شهر سراسر این سرزمین با خاک یکسان شد و سیل وسیعی از مردم آن کشته شدند اما دیری نپایید که این شهر بار دیگر بازسازی گشت و در سال 1327 پایتخت امیرنشین مستقل ولادیمیر- سوزدال گردید. مسکو رفته رفته پیشرفت کرد تا جاییکه به یک امیر نشین با ثبات به نام دوک نشین بزرگ مسکو تبدیل شد و از سیل وسیعی از پناهندگان روسی میزبانی کرد. 
در قرن پانزدهم مسکو به پایتخت ملی کشور روسیه تبدیل شد و در سال 1547 به دوک بزرگ مسکو ایوان کبیر (Grand Duke Ivan IV) لقب اولین امپراطور یا تزار روسی را دادند. اولین کلیسای ارتودوکس در قرن چهارم میلادی در مسکو متولد شد و از این شهر در دوران قرون وسطی به عنوان یک مرکز تجاری مهم  محل تولد هنرهای دستی بی شماری یاد می شد. 
در سال 1571 بار دیگر مسکو هدف حمله تاتارها قرار گرفت، حمله ای نابودگر که در طی آن تمام قسمت های شهر به جز کرملین سوزانده شد. در طول این دوران نابه سامان زمام شهر به دست لهستان افتاد و آنها مسکو را اشغال کردند.
در سال 1611 اهالی مسکو با فرماندهی کوزما مینین (Kuzma Minin) و شاهزاده دیمیتری پوژارسکی (Dmitri Pozharski) به ارتش لهستان حمله کردند و در سال 1612 نیروهای باقیمانده لهستان را از خاک مسکو خارج ساختند. 
با توجه به رشد چشمگیر تولیدات و پیشرفت مسکو در قرن هفدهم پتر اول تصمیم به ساخت سن پترزبورگ بر روی دریای بالتیک گرفت و در سال 1712 پایتخت را از مسکو به سن پترزبورگ منتقل نمود. اما پیشرفت های مسکو در عرصه های فرهنگی و اجتماعی کماکان ادامه داشت و از این شهر به عنوان پایتخت مذهبی روسیه یاد می شد. 
در قرن نوزدهم بیشتر قسمت های مسکو از چوب ساخته شده بود، به همین دلیل این شهر قربانی آتش سوزی های متعددی می شد که از قابل توجه ترین آنها می توان به حمله ناپلئون اول برای اشغال این شهر در سال 1812 اشاره کرد.
در طول قرن نوزدهم و بیستم مسکو کم کم از یک شهر تجاری به شهری صنعتی تبدیل شد و کارخانه های منسوجات بی نظیری در آن راه اندازی شد. در سال 1918 دولت شوروی پایتخت را از سن پترزبورگ به مسکو تغییر داد، در اثر این انتقال مسکو از لحاظ اقتصادی شاهد پیشرفتی بسیار چشمگیر بود تا جاییکه جمعیتش در فواصل بین سال های 1926 تا 1939 دو برابر شد. در سال های 1939 تا 1992 بازهم مسکو شاهد افزایش جمعیت بود و این رشد جمعیت دوبرابری کماکان ادامه داشت. 
در جریان جنگ جهانی دوم مسکو به عنوان یک هدف دو جانبه مورد حمله آلمان ها قرار گرفت اما سرمایه سخت و قدرت زیاد این شهر ارتش آلمان ها را در فاصله 32 تا 40 کیلومتری شهر متوقف نمود و مسکو تقریباً هیچ گونه آسیب نظامی را متحمل نشد. در سال 1980 مسکو از بازی های المپیک میزبانی کرد.
در سال 1991 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی دولت مسکو با کمبود بودجه روبرو شد و زیر ساخت های این شهر دچار مشکل گردید. همچنین افزایش تعداد خودروها باعث ایجاد ترافیک های شدید و بروز آلودگی در این شهر شد. با این حال دولت مسکو شروع به جذب سرمایه های خارجی و گسترش فرهنگ غربی نمود. در دهه 1990 یوری لوژکف (Yuri Luzhkov) شهردار پرانرژی مسکو پروژه های بازسازی بی نظیری را راه اندازی کرد و با تلاش های بی وقفه وی شهر تا پایان دهه یک رونق واقعی در زمینه املاک را تجربه نمود. 
بعد از منحل شدن اتحاد جماهیر شوروی مسکو پایتخت جمهوری شوروی فدراتیو سوسیالیستی روسیه ((SFSR باقی ماند تا اینکه در تاریخ 25 دسامبر سال 1991 این کشور اعلام استقلال کرده و به فدراسیون روسیه تغییر نام داد که تا امروز به همین نام باقی مانده است. از آن زمان به بعد یک اقتصاد نو در بازار مسکو ظهور کرد و شیوه زندگی و فرهنگ، خدمات و معماری غربی در آن بسیار متداول شد و گسترش یافت. این شهر در سال های 1990 تا 2000 به رشد خود ادامه داد و جمعیتش از 9 میلیون به 10 میلیون نفر افزایش یافت. 
در سال های 1995 تا 1997 لاین های جاده دوار مسکو از 4 خط به 10 خط افزایش یافت، در دسامبر سال 2002 پروژه ساخت اولین متروی مسکو در امتداد شاهراه حلقوی راه اندازی شد و ساخت سومین جاده دایره ای در سال 2004 به اتمام رسید.
در این دوران بناهای قدیمی و کلیساهایی مانند مسبح ناجی که در دوران استالین تخریب شد، بار دیگر مورد بازسازی قرار گرفت. 

غذا و نوشیدنی
با توجه به سرمای طاقت فرسای مسکو و پایین آمدن درجه حرارت این شهر تا منفی 30 درجه انتظار می رود غذاهای این منطقه گرم و مقوی باشد، پس استفاده از سیب زمینی، نان، کلوچه و خامه در اکثر غذاهای این سرزمین اصلاً تعجب آور نیست. غذاهای روسی بسیار هیجان انگیزند و در برخی از آنها ردپایی از هنر آشپزی فرانسوی نیز یافت می شود. در این شهر جادویی و جذاب صرف کاشا غذایی محبوب برای خانواده های روسی را به هیچ وجه از دست ندهید، غذایی هیجان انگیز که به کمک غلات تهیه می شود و بسته به نوع غلات موجود در آن گاه به شکل فرنی و گاه به شکل دمی غلات با تخم مرغ پخته شده سرو می شود. روس ها بیشتر برای وعده صبحانه کاشا (Kasha)، نان کره ای (Butterbrots)، تخم مرغ آب پز یا سرخ شده، تورگ (Tvrog) نوعی پنیر شبیه به پنیر خامه ای و غلات صبحانه می خورند. 
یکی دیگر از غذاهای خوشمزه روسیه سوپ بُرش (Borsch) یا چغندر می باشد که در هوای سرد زمستانی خیلی می چسبه، سوپی وسوسه انگیز قرمز رنگ و تهیه شده از کلم و چغندر. برای طعم بهتر، این سوپ را معمولاً با ماست یا خامه ترش سرو می کنند.
 از دیگر غذاهای محبوب روسی می توان به سولیانکا (Solyanka) اشاره کرد، نوعی سوپ غلیظ، دلچسب و در عین حال سالم که از پختن آرام تکه های گوشت بر روی حرارت کم به همراه سیر، گوجه، فلفل و هویج تهیه می شود.
بلینی (Blini) یکی از دیگر غذاهای خوشمزه این سرزمین است، نوعی نان گرد و نرم و نازک و چیزی شبیه پن کیک انگلیسی که از آرد، شیر و تخم مرغ درست می شود. در طی سفرتان به مسکو حتماً اوکروشکا سیب زمینی را امتحان کنید، سوپی سرد با محتویات کره، سیب زمینی و پیاز که با شوید و تربچه تزئین می شود. کیفیت سیب زمینی و تازه بودن کره در این سوپ ساده و در عین حال بسیار خوشمزه واقعاً تاثیرگذار است. 
اگر از طرفداران دلمه هستید، صرف دلمه کلم پیچ برایتان بسیار هیجان انگیز خواهد بود، نوعی غذای سنتی و خوشمزه که برای تهیه آن گوشت گاو را در کلم پخته شده می پیچند و سپس با حرارت ملایم می پزند.
برای علاقمندان به سمبوسه، کنیش (Knish) قطعاً بسیار دلچسب خواهد بود، ترکیبی از پوره سیب زمینی، گوشت گاو، پیاز و پنیر که داخل خمیری قرار گرفته و درون روغن سرخ می شود.
خینکالی (Khinkali) غذایی بسیار پرادویه و طعم دار که مواد داخل آن شامل گوشت چرخ کرده و گشنیز می باشد، البته این مواد را به صورت خام در داخل خمیر قرار می دهند. به همین دلیل در هنگام طبخ تمام عصاره مواد به داخل خمیر می رود و طعمی وصف نشدنی را به آن می دهد.
یکی از دیگر غذاهای سنگین و پرگوشت روسیه ژارکویه ((Zharkoye است، نوعی آبگوشت که در ظرف هایی مانند دیزی سرو می شود و طعم آن قطعاً برای ایرانیان خوشایند خواهد بود. 
و حال نوبت به دسرهای خوشمزه مسکو می رسد. بستنی روسی (Morozhenoe) و دسر چاک چاک واقعاً شما را به اغوا می برد. می توان از چاک چاک به عنوان محبوب ترین دسر شرقی در روسیه نام برد، نوعی خوراکی لذیذ که شامل تکه های کوچک تهیه شده از خمیر می باشد که بعد از پختن آن را با عسل می پوشانند. 
اوکروشکا سیب زمینی (Potato Okroshka) یکی دیگر از غذاهای خوشمزه روسیه است، سوپی سرد و تهیه شده از دوغ، سیب زمینی پخته، پیاز و تربچه. 
همچنین از دیگر غذاهای معروف روسیه می توان به پنکیک روسی، سالاد الویه روسی، استراگانوف، سالمون دودی، شیشلیک، خپله روسی (Russian dumplings) و کلم ترش و شیرین اشاره کرد. 

مناسبت ها و رویدادها

ژانویه: کریسمس ارتودوکس روسیه
بعد از انقلاب سال 1917کریسمس نیز مانند دیگر مراسم و جشن های مذهبی در روسیه ممنوع شد. کلیسای ارتودوکس روسیه و تقریباً تمام روس ها، کریسمس را در زادروز تولد مسیح یعنی هفتم ژانویه جشن می گیرند، در واقع این یک مراسم مذهبی است که خانواده ها در شب کریسمس یعنی ششم ژانویه به کلیسا می روند سپس به مراسم شام مقدس می پیوندند. برخی از مردم تمام شب را در کلیسا سپری می کنند و برخی دیگر هنگام صبح به آنجا می روند.

فوریه: فستیوال ماسلنیتسا
مراسم ماسلنیتسا یا نوروز روس ها هفت هفته قبل از عید پاک برگزار می شود، یک سنت قبیله ای که نماد وداع با زمستان و استقبال از بهار است که با توجه به سنت های دین مسیحی انجام می شود. این هفته هر روز توام با آداب و رسوم دیرینه پیش می رود و شامل انجام فعالیت های مختلفی می باشد، فعالیت های نظیر ساختن عروسک های ماسلنیتسا از کاه و لباس های کهنه، تهیه و صرف مقدار زیادی بلینی یا پنکیک روسی، سورتمه کشی، گردش های دسته جمعی، رفتن دامادها به میهمانی مادر همسرشان و حل اختلافات مابین مردم. در واقع نقطه عطف این جشن روز آخر می باشد، زمانی که همه یکدیگر را می بخشند و به یاد رفتگانشان در کلیسا نیایش می کنند. در عصر این روز زیور آلات عروسک ماسلینتسا را جدا می کنند و آن را در میان شعله های برافروخته آتش می اندازند.

مارس و آوریل: مراسم عید پاک
عید پاک یکی از بزرگترین عیدهای مسیحیان است که در اولین یکشنبه بعد از ماه کامل پس از اعتدال بهاری انجام می شود. این مراسم از شب قبل یکشنبه آغاز شده و در طی آن کلیساها چراغانی می شود و در هنگام صبح با به صدا در آوردن زنگ کلیسا عید را اعلام می کنند. در این روز مهم مردم با خریدن و پختن نان شیرین و کیک عید و رنگ کردن تخم مرغ هایشان این مراسم سنتی را جشن می گیرند.

مارس و آوریل: جشنواره تئاتر ماسک طلایی مسکو
جشنواره تئاتر ماسک طلایی مسکو در سال 1993 توسط اتحادیه فدرال روسیه تاسیس شد، جشنواره ای با جوایز بسیار ارزشمند که در طی آن تولیدات تمام ژانرهای هنر تئاتر از درام و باله تا رقص مدرن و خیمه شب بازی برای کسب جایزه به رقابت می پردازند.

مه: روز کارگر 
روز اول ماه مه در روسیه روز کارگر نام دارد، در این روز روس ها به خیابان می آیند و با جشن و آواز و پیاده روی در خیابان ها این روز را جشن می گیرند. این راهپیمایی از میدان سرخ شروع می شود و مردم با در دست گرفتن تابلوهایی با عنوان صلح، کارگر و مه این مراسم را انجام می دهند. البته انجام مراسم روز کارگر برای احزاب سیاسی متفاوت تر است، به عنوان مثال کمونیست ها پیاده روی خود را از محل بنای یادبود لنین آغاز نموده و به سمت میدان کالوگا (Kaluzhskaya Square) حرکت می کنند.

مه: روز پیروزی
هر ساله در نهمین روز از ماه مه میدان سرخ مسکو شاهد رژه نظامی همراه با نمایش تانک ها، موشک ها و دیگر تجهیزات نظامی به مناسبت سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم می باشد. در این جشن بزرگ دولت روسیه قدرت جنگ افزارهای هوایی خود را با به پرواز در آوردن هواپیماهای نظامی به نمایش می گذارد. 

ژوئن: روز استقلال روسیه
روسیه در تاریخ دوازدهم ژوئن سال 1990 استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی اعلام نمود. بعد از این استقلال و به قدرت رسیدن یلیستین این روز به عنوان یک تعطیلات ملی ثبت گردید. اما تا چندین دهه بعد تا اواخر سال 2003 و به قدرت رسیدن پوتین این روز، رویداد مهمی محسوب نمی شد. اما امروزه میدان سرخ میزبان برگزاری این جشن همراه با برپایی یک نمایشگاه و اجرای یک کنسرت بزرگ می باشد. 

ژوئن: جشنواره بین المللی فیلم مسکو
جشنواره بین المللی فیلم مسکو برای اولین بار در سال 1935 با رهبری فیلم ساز معروف جهان سرگئی آیزنشتاین (Sergei Eisenstein) برگزار شد. این جشنواره به عنوان یک رویداد قانونی در سال 1959 در تقویم فرهنگی روسیه ثبت گردیده است. 

ژوئن: جشنواره طعم مسکو
هر ساله در ماه ژوئن مجموعه ای از رستوران های برتر این شهر برای سه روز درب های خود را برای برگزاری کلاس های آشپزی و امتحان طعم غذاها به روی خانواده ها باز می کنند. در طی این جشنواره مکان های مشخصی همراه با انواع غذاها، نوشیدنی ها، اجرای دی جی ها و موسیقی های مختلف نیز یافت می شود. جشنواره طعم مسکو با ارائه 200 کلاس آشپزی متفاوت با آموزش انواع غذاهای روسی و بین المللی ارائه می شود. 

ژوئن: جشنواره مردمی نعنای وحشی (Wild Mint Folk Festival)
هر سال تابستان مسکو میزبان یک جشنواره موسیقی بین المللی در مجتمع (Ethnomir complex) می باشد. این جشنواره در طی چند روز و با حضور نوازندگان روسی و بین المللی در ژانرهای مختلف موسیقی برگزار می شود در طی روزهای برگزاری این فستیوال در فروشگاه های مواد غذایی، بازارها و کارگاه این شهر جذاب حس و حال پرشوری وجود دارد. 

ژوئیه: روز ایوان کوپالا (Ivan Kupalo Day)
سنت این جشن تابستانی به سنت جان یوحنا بازمی گردد، ایوان به معنی یوحنا و کوپالا در زبان اسلاوی به معنای حمام کردن می باشد. جشنی پرنور و نشاط که با حضور زوج های عاشق در تاریخ ششم و هفتم ماه ژوئیه برگزار می شود، در طی این جشن دختران تاج هایی از گل های رنگارنگ را بر روی سرشان می گذارند و به نشانه عشق و تعهدی که به یکیدیگر دارند، از روی آتش می پرند. در هنگام غروب آفتاب دختران تاج ها و حلقه های گلی را بر سرشان می گذارند که با شمع های سوخته مزین شده اند، شمع های سوخته نماد زندگی طولانی است.

ژوئیه: جشنواره نشستویه مسکو (Nashestvie)
این جشنواره بزرگ موسیقی راک در فضای روباز و در حضور جمعی گسترده از گروه های موسیقی و با سرپرستی و رهبری مرکز نشستویه برگزار می شود. گرچه نام این جشنواره به معنای تهاجم در زبان روسی است اما در میان بسیاری از مردم روسیه به وواِستاک معروف می باشد. پس این فرصت طلایی را از دست ندهید و در ماه ژوئیه برای دیدن بسیاری از نوازندگان نوپا و معروف روسیه و دنیا به مسکو سفر کنید. 

ژوئیه: مسابقات شهر مسکو
در اواسط ماه ژوئیه در شهر زیبای مسکو تیم های اتومبیل رانی فرمول یک با رانندگانی بسیار حرفه ای در اطراف کرملین و خیابان های شهر با یکدیگر مسابقه می دهند. در طول این مسابقه شرکت کنندگان مسیر 4500 متری را طی می کنند و تماشاگران می توانند رقابت حدوداً یکصد خودرو را نظاره گر باشند. 

ژوئیه: آفیشا پیک نیک (Afisha Picnic) 
گرچه این جشنواره یک رویداد یک روزه است که در پایان ماه ژوئیه اما می توان از آن به عنوان یکی از قدیمی ترین و مشهورترین جشنواره های موسیقی در روسیه نام برد. این جشنواره بر روی سکوهای اطراف رودخانه مسکو برگزار می شود و میزبان بزرگمردان روسی و افراد مشهور بین المللی مانند کایزر چیفز، جمیروکوای، گروه مَدنِس و کورتنی لاو می باشد.

اوت: جشنواره مربا روسیه
در اواسط اوت در روزهای آفتابی جشنواره مربای مسکو برگزار می شود، جشنواره ای هیجان انگیز برای دوستداران شیرینی که در طی روزهای انجام آن بازدیدکنندگان علاوه بر امتحان طعم های جالب بسیاری از مرباها، با دستورالعمل پخت آنها نیز آشنا می شوند. صحنه برگزاری این جشنواره با مجسمه های شنی و درختان عجیب مانند کاکتوس تزئین می شود. سورپرایزهای جالب دیگری نظیر کنسرت های موسیقی بسیار بزرگ و جهانی نیز در طی این روزهای شیرین در انتظارتان خواهد بود.

سپتامبر: روز شهر مسکو
مردم مسکو در اولین روزهای هفته آخر مسکو تولد پایتخت روسیه را جشن می گیرند. در سال 2016، ششصد و هشتاد و نهمین سالگرد این شهر جادویی با برگزاری رویدادهای و برنامه های جذاب متعددی نظیر کنسرت های خیابانی، مسابقات ورزشی و نمایش های لیزری انجام شد. در این روز جذاب و رویایی رژه گروه های نظامی در میدان سرخ را از دست ندهید. همچنین برای عبور و مرور حتماً از مترو استفاده نمایید زیرا اکثر خیابان های شهر بسته است. 

اکتبر: جشنواره دایره نور
جشنواره دایره نور در مسکو به پاس گرامیداشت پیشرفت های روسیه در زمینه فناوی های نورپردازی برگزار می شود، جشنواره ای جذاب که شرکت در آن فرصت جذاب بازدید از تاسیسات مدرن نوری و لیرزهای نفس گیر برایتان فراهم می شود. 

اکتبر:  جام کرملین
جام کرملین یک مسابقه بزرگ تنیس است که در استادیوم المپیک روسیه با حضور شرکت کنندگان بین المللی و بازدیدکنندگان بی شماری در رقابت با مسابقات تنیس ویمبلدون برگزار می شود. اولین مسابقات جام کرملین در سال 1990 برگزار شد و هم اکنون به عنوان یکی از پرطرفداران فستیوال های با شرط بندی های سنگین به مدت 9 روز در ماه اکتبر در استادیوم المپیک انجام می شود.

نوامبر:  روز وحدت ملی یا آزادی روسیه از اشغال لهستان
این روز به پاس گرامیداشت یاد و خاطره انقلاب کمونیست ها در سال های 1917 و 1918 با انجام رژه ای گسترده در میدان سرخ و اطراف کرملین برگزار می شود.

دسامبر، ژانویه: جشنواره زمستانی روسیه
این فستیوال زمستانی به عنوان یکی از بهترین جشنواره های فرهنگی روسیه در تمام شهرهای روسیه از اواسط دسامبر تا اواسط ژانویه برگزار می شود. در پارک ایزمایلوفسکی شاهد انجام فعالیت هایی نظیر رقص محلی، اسکیت روی یخ و سورتمه سواری خواهید بود. پارک گورکی در طی این فستیوال میزبان مجسمه های یخی بسیار جذابی می باشد. بازدیدکنندگان در طی این روزهای دوست داشتنی می توانند صنایع دستی جذاب، مربا و شیرینی های خوشمزه ای را در میدان انقلاب تهیه کنند و از تماشای کنسرت ها و نمایش مد لذت ببرند.

در طول سال- فستیوال بین المللی تئاتر چخوف، مسکو و فراتر از آن
آنتون چخوف نویسنده و نمایشنامه معروف روسی بود که در زمان حیاتش بیش از 700 اثر ادبی آفرید. این فستیوال بین المللی به پاس بزرگداشت نام این بزرگمرد عرصه ادبی برای اولین بار در سال 1992 برگزار شد. در سال 2015 این جشنواره با حضور آثار و تولیدات مشترک کشورهای متعددی برگزار گشت که کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه، اسپانیا، چین، آرژانتین، آفریقای جنوبی و ژاپن در صدر لیست بودند. مسکو در درجه اول میزبان برگزاری این جشنواره و نمایش هاست اما گاهی این تورها به شهرهای دیگر نظیر سن پترزبورگ نیز می رسد. 

شماره تلفن های ضروری در مسکو
فوریتهای پلیسی: 112
آتش نشانی: 01
پلیس: 02 و برای زبان انگلیسی 164-9798
آمبولانس: 03درباره حمل و نقل شهری

حمل و نقل بین شهری

زمینی
مسکو دارای 9 پایانه راه آهن می باشد که عبارتند از:
1: بلورسکی (belorussky)
2: کازانسکی (kazansky)
3: کیوسکی (kkiyevsky)
4: کرسکی (kursky)
5: لنینگرادسکی (leningradsky)
6: پاولتسکی (paveletsky)
7: ریژوسکی (rizhosky)
8: ساویولوفسکی (savyolovky)
9: یاروسلافسکی (yaroslavsky)

این پایانه ها در نزدیکی مرکز شهر قرار دارند و هر کدام مسیرهایی خاص از بخش های مختلف اروپا و آسیا را پشتیبانی می کنند. در مسکو ایستگاه های قطار کوچک تری نیز یافت می شود، قطارهایی با بلیط های ارزان قیمت که برای حمل و نقل مسافرین روس به نقاط مختلف کشور مخصوصاً سن پترزبورگ مورد استفاده قرار می گیرند. می توان از مسکو به عنوان ایستگاه نهایی راه آهن غرب نام برد که حدوداً 9300 کیلومتر تا شهر ولادیوستوک در شرق روسیه و ساحل اقیانوس آرام امتداد دارد. این ریل های برقی از هر یک از پایانه ها تا نزدیکی ایستگاه راه آهن و شعاع 140 کیلومتری شهر امتداد دارند. 
در طول دهه 2010 راه آهن دوار مسکو کاملاً با متروی مسکو یکپارچه و متحد شد و از آن برای رفت و آمد مکرر میهمانان استفاده می شد. خدمات سرویس مسافرتی در تاریخ 10 سپتامبر آغاز گشت. همچنین پایانه بلورسکی از طریق یک خط راه آهن واقع در شمال شهر به سایر خطوط راه آهن متصل می شود. از این خط برای عبور بعضی از قطارهای شهری نیز استفاده می گردد. خط راه آهن حلقوی مسکو، مانند حلقه ایست که در اطراف قسمت های اصلی مسکو قرار گرفته.

هوایی
پنج فرودگاه اصلی و تجاری در مسکو یافت می شود، فرودگاه هایی نظیر فرودگاه بین المللی شرمیتوو واقع در 29 کیلومتری شمال غربی مرکز مسکو، فرودگاه بین المللی دوموده دوو واقع در 42 کیلومتری جنوب شرقی مرکز مسکو، فرودگاه بین المللی ونوکووا واقع در 28 کیلومتری جنوب غربی مرکز مسکو، فرودگاه رامنسکویه واقع در 40 کیلومتری جنوب شرقی مرکز مسکو، فرودگاه بین المللی اوستافیف واقع در 14 کیلومتری جنوب شاهراه مسکو و رایج ترین آنها فرودگاه بین المللی شرمیتوو برای بازدیدکنندگان و میهمانان خارجی که 60 درصد از پروازهای بین المللی از طریق آن انجام می شوند. 
می توان از فرودگاه بین المللی دوموده دوو به عنوان یکی از فرودگاه های پیشرو در روسیه از لحاظ بهره وری مسافرین و دروازه ای اصلی برای ورود مسافرین از مسیرهای طولانی داخلی نام برد. فرودگاه بین المللی دوموده دوو بسیار برجسته بوده و دارای انواع پروازهای داخلی به مقصد کشورهای مشترک المنافع می باشد.
فرودگاه بین المللی ونوکووا یکی از سه فرودگاه برتر مسکوست که پروازهای خطوط هوایی نظیر ترکیش ایرلاینز (Turkish Airlines)، لوفت‌هانزا (Lufthansa) و ویز ایر (Wizz Air) از طریق آن انجام می شود. 
همچنین می توان از فرودگاه بین المللی اوستافیف به عنوان محل اصلی برای انجام پروازهای کلاس بیزینس نام برد.
فرودگاه های مسکو در فواصل متفاوتی تا شاهراه حلقوی قرار دارند، دورترین آنها فرودگاه دوموده دوست که در فاصله 22 کیلومتری آن قرار دارد. فرودگاه وونکوو 11 کیلومتر، فرودگاه شرمیتوو 10 کیلومترین و فرودگاه اوستافیف 8 کیلومتر تا این شاهراه فاصله دارند. 
فرودگاه های کوچکتری نظیر فرودگاه میاچکوف نیز در نزدیکی مسکو یافت می شوند که از آنها برای انجام پروازهای هواپیماهای خصوصی و هلیکوپترها استفاده می کنند. این فرودگاه دارای مقررات و ضوابط خاصی است. 

دریایی
مسکو دارای دو ترمینال مسافربری دریایی به نام پایانه رودخانه جنوبی و پایانه رودخانه شمالی یا رچنوی و کزال و نیز مسیرهای منظم کشتیرانی و قایق های کروز بر روی رودخانه های موسکو و آکاست که بیشتر به منظور تفریح و سرگرمی مورد استفاده قرار می گیرند. پایانه رودخانه شمالی در سال 1937 ساخته شده و امروزه قطب اصلی حمل و نقل دریایی برای مسیرهای طولانی به شمار می رود. شهر زیبای مسکو میزبان سه بندر حمل و نقل برای امور باربری نیز می باشد. 

حمل و نقل درون شهری

مترو
می توان از متروی مسکو به عنوان یکی از جاذبه های شهر مسکو و جایگاه های نمادین روسیه نام برد، یکی از قدیمی ترین و باشکوه ترین شبکه های زیزمینی که با هدف ستایش از دولت کمونیست تاسیس شد و ایستگاه های آن با مجسمه های مرمری، دیوارهای موزائیکی و لوسترهای باشکوه مزین شده اند. طراحی این مترو با توجه به هنر معماری استالینیستی توسط معماری خلاق با هدف نمایش هنرهای تجسمی انجام شد. آثار هنری موجود در 13 ایستگاه اصلی این مترو دارای شهرتی وافر در سطح ملی و بین المللی هستند. در ایستگاه مترو میدان سوردلوف (Sverdlov Square subway) نقاشی های دیواری و نقوش برجسته ای به چشم می خورند که سیر زندگی مردم شوروی را به تصویر می کشد. اما نقوش برجسته و نقاشی ها موجود در ورزشگاه دینامو (Dynamo Stadium sports complex) نمایانگر ارزش و قدرت فیزیکی مردان شوروی است. گرچه طراحی و رهبری پروژه ساخت این مترو توسط مهندسین انگلیسی هدایت و رهبری می شد اما تمام آثار و نقوش آن هنر دست کارگران شوروی است. ساخت این مترو تا حدی مهم بود که حتی استالین تمام مهندسین انگلیسی را که بر روی خطوط مترو کار می کردند را دستگیر نمود تا دانش زیادی که در زمینه ساخت و ساز مترو به دست آورده بوده اند فاش نسازند. همین امر موجب قطع روابط دو کشور و نقش اقتصادی بریتانیا در اتحاد جماهیر شوروی بود. 
امروزه متروی مسکو با 12 خط و 203 ایستگاه یکی از عمیق ترین سیستم های مترو در جهان است. به عنوان مثال ایستگاه پارک پوبِدی (Park Pobedy station) با عمق 84 متری که پروژه ساختش در سال 2003 تکمیل شد دارای طولانی ترین پله برقی در اروپاست. 
می توان از متروی مسکو به عنوان یکی از شلوغ ترین سیستم های مترو در جهان نام برد، سیستمی باشکوه که روزانه بیش از 10 میلیون نفر از آن عبور می کنند. مطمئناً عبور و مرور این سیل عظیم از جمعیت کار ساده ای نیست و مشکلاتی را در پی دارد. از این رو دولت مسکو دستور به گسترش مترو و راه اندازی یک راه دایره ای جدید برای آن در سال 2016 با هدف کاهش ازدحام و شلوغی ها داد. ساعت کاری مترو از ساعت 5:30 تا 1 نیمه شب اعلام شده و ورودی های ایستگاه در ساعت 1 نیمه شب بسته می شوند و تمام متروها از ایستگاه ها خارج خواهند شد. هر چند خدمات در خط دوار تا ساعت 1:30 ارائه می شوند اما ورودی ها در ساعت 1 بسته می شوند و پله برقی های مسیر پایین نیز خاموش خواهند شد. 
ساده ترین راه برای پرداخت هزینه مترو خرید بلیط های قرمز رنگ از طریق غرفه ها می باشد. از این کارت ها برای اتوبوس و اتوبوس برقی نیز می توان استفاده کرد. هزینه پرداختی برای تهیه این بلیط ها بسته به تعداد مسیر سفر متفاوت است و برای هر سفر می بایست 29 روبل پرداخت گردد. چنانچه علاوه بر مترو از دیگر وسایل نقلیه عمومی مانند تراموا، مترو، اتوبوس و تریلر استفاده می کنید، می توانید یک کارت هوشمند تهیه کرده و به وسیله آن هزینه مترو و دیگر وسایل نقلیه تان را محاسبه نمایید. 

تراموا
تراموای مسکو با سیستمی بسیار گسترده برای اولین بار در سال 1899 افتتاح گردید و جدیدترین خط آن در سال 1984 ساخته شد. به دلیل از بین رفتن بسیاری از ارتباطات اصلی در سیستم تراموای مسکو، استفاده مردم این شهر از آن بسیار کم شده و تنها 5 درصد از حمل و نقل های روزانه در مسکو با تراموا انجام می شود. به طور کلی در شهر مسکو سه شبکه تراموا یافت می شود اما امروزه استفاده از خطوط حمل و نقل شهری دیگری مانند مترو و مونوریل نسبت به تراموا بیشتر و گسترده است. اما توجه داشته باشید که مشکلاتی که امروزه در خطوط تراموا مشاهده می شود به دلیل مدیریت و عملیات اجرایی نادرست مسئولین است نه نقص فنی و ویژگی های دستگاه تراموا. با تمام این تفاسیر و کمبود بودجه بازهم عملیات توسعه حمل و نقل تراموا به کمک خرید ترامواهای جدید صورت گرفته است. 

مونوریل
سیستم مونورویل مسکو با یک خط کوتاه به طول 4.7 کیلومتر و شش ایستگاه توسط شرکت مترو مسکو ساخته شد و در سال 2000 افتتاح گردید. این خط ایستگاه مترو تیمیریازفسکایا و خیابان سرجیاایسنستیتنا را به هم متصل می کند و تا نزدیک مرکز نمایشگاهی کل روسیه امتداد دارد.
گرچه مونوریل نسبت به مترو آرام تر حرکت می کند و ساعات خدمات رسانی آن کمتر است اما ویژگی های منحصربه فرد این وسیله نقلیه نظر بسیاری از افراد به خصوص گردشگران و قشر جوان را به خود جلب می کند. با سوار شدن به این مونوریل فرصت طلایی بازدید از مناظری جذاب برایتان فراهم خواهد شد، مناظری که تماشای آنها احساس نشاط وافری را برایتان به ارمغان می آورد و در آخر خبر خوش برای مونوریل مسکو بررسی مقامات برای بهبود وضعیت این وسیله نقلیه جذاب است.

مینی بوس (ماشروتکا)
می توان از ماشروتکا به عنوان یک وسیله نقلیه شبیه به مینی بوس نام برد که در مسیرهای مشابهی از خطوط اتوبوس حرکت می کند و سیستم شماره گذاری مشابه اتوبوس را دارند. هزینه سوار شدن به این وسیله نقلیه در همان لحظه اول به راننده پرداخت می شود. گرچه رانندگان ماشروتکا بسیار بی پروا هستند اما صرف نظر از این موضوع سرعت آنها نسبت به اتوبوس بیشتر است و معمولاً کارآمدتر هستند. در ماشروتکاهای مسکو تنها با گفتن آستاناویتی زِدیز (Остановите здесь!) به معنی اینجا توقف کن، می توانید راننده را از مقصد خود و محل پیاده شدنتان مطلع کنید، همچنین در اینجا جمله ای با مضمون اگر یواش بگی، مجبوری دیرتر پیاده شوی نیز مصطلح است. پس فریاد زدن در هنگام گفتن جمله را فراموش نکنید. رانندگان این وسیله به صورت مستقل کار می کنند و معمولاً از مهاجران آسیای مرکزی اند که تنها با زبان روسی صحبت می کنند. 
از سال 2016 بیشتر ماشروتکاها قانونی شدند، مینی بوس هایی آبی رنگ با امکاناتی مانند سیستم تهویه مطبوع هوا و علائم و راهنماهای ال ای دی در تعیین مسیر که در مسیرهایی ثابت حرکت می کنند. آنها به سیستم حمل و نقل عمومی مسکو پیوسته اند و دریافت هزینه های مسیرشان از طریق بلیط حمل و نقل عمومی مسکو اِدینی (Ediny) امکان پذیر خواهد بود. از دیگر راه های پرداخت هزینه این مینی بوس ها می توان به کیف پول الکترونیکی ترویکا (Troyka)، بلیط های تی اِی تی (TAT) و 90 دقیقه ای اشاره کرد.

اتوبوس و اتوبوس برقی
در تمام خیابان های اصلی مسکو حداقل یک مسیر اتوبوس یافت می شود، مسیرهایی که قسمت های مختلف شهر را به یکدیگر متصل می کنند. همچنین در بسیاری از این مسیرها اتوبوس های برقی نیز وجود دارند. می توان از این سیتم حمل و نقل با طول مسیر 600 کیلومتر، 1740 وسیله نقلیه و 104 مسیر به عنوان بزرگترین سیستم حمل و نقل اتوبوسی در دنیا نام برد. مسیرهای اتوبوس برقی برای اولین بار در تاریخ 15 نوامبر سال 1993 افتتاح شد اما اخیراً مسیر شبانه این وسیله نقلیه نیز ظاهر گردیده و دوستداران گردش های شبانه می توانند برای رسیدن به خانه از اتوبوس معمولی یا برقی استفاده نمایند. اما به طور کلی اکثر اتوبوس ها از ساعت 5:30 تا 1 نیمه شب در خطوط در حال حرکتند. از بلیط های قرمز مترو می توان برای اتوبوس و اتوبوس برقی نیز استفاده نمود. 

تاکسی

اپراتورهای تاکسی
بازار تاکسی مسکو در سال های 2014 تا 2015 با تغییرات چشمگیری روبرو شده و روز به روزقانونمندتر می شود. بر طبق این برنامه ریزی ها خودروهای نو و زرد رنگ جایگزین تاکسی های کنونی می شوند و قیمت تردد با تاکسی نیز مناسب تر خواهد شد. همچنین برنامه های موبایل طراحی شده گرفتن تاکسی را برای مسافرین راحت تر کرده. بیشتر رانندگان تاکسی را در روسیه مهاجران جمهوری های آسیای میانه تشکیل می دهند که اخیراً بر اساس تصمیمات جدید اخذ گواهینامه روسی برای آنها اجباری است. 

نرخ تاکسی
شرکت اوبرکس (UberX) دارای ارزانترین نرخ در خدمات مسافرتی و تاکسی است، نرخ پایه این شرکت 50 روبل و قیمت هر دقیقه 8 روبل و قیمت هر کیلومتر نیز 8 روبل می باشد. البته ممکن است رانندگان از تاکسی متر استفاده نمایند و قیمتی بی اساس را به مشتریان ارائه می دهند. سعی کنید تاکسی هایی را انتخاب نمایید که از تاکسی متر استفاده می کنند و برای آگاهی از مسیر مورد نظرتان حتماً برنامه های راهنما و نقشه را بر روی موبایلتان نصب نمایید.نقشه و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهرنظرها

 • 2 2

  بسیار یک کشور زیبا واقعا خوش آمد تا بتوانم در این کشور تحصیل کنم

  • 1 3

   سلام، به امید خدا

 • 2 1

  سلام وقت بخیر. از بابت مطالب زیبا و فوق العاده مفید و جامع شما تشکر می کنم.

  • 0 1

   سلام دوست عزیز، لطف دارید

 • 0 4

  سلام من میخواهم شهرهای ایران راببینم

محبوبترین مراکز دیدنی

مقاله های گردشگری

با 12 مورد از قدیمی ترین شهرهای جهان آشنا شوید

اگرچه تعیین قدیمی ترین شهرهای جهان در تاریخ باستان یک کار پیچیده است، اما محققان در مورد چیزهای زیادی بحث کرده اند تا به نتیجه برسند. این بدان معناست که عنوان نهایی «قدیمی‌ ترین شهر جهان» همیشه موضوعی قابل بحث باقی می‌ ماند، اگرچه نمی‌ توانیم رقبای قدرتمند خاصی را که در این فهرست هستند نادیده بگیریم.

متن کامل مقاله

معرفی 5 مکان مقرون به صرفه برای زندگی کوچ نشینی دیجیتال در آسیا

به دنبال مکانی مقرون به صرفه برای زندگی به عنوان یک کوچ نشین دیجیتالی هستید؟ با ارزان‌ترین نقاط مهم کوچ نشینی دیجیتال در آسیا آشنا شوید! بسیاری از محبوب ترین مقاصد کوچ نشینی دیجیتالی در جهان ارزان نیستند. حتی در آسیا، جایی که می‌ توانید ارزان‌ ترین شهرها را برای کوچ نشینی دیجیتالی پیدا کنید، باید بدانید کجا را جستجو کنید.

متن کامل مقاله

معرفی 15 کشور تاریخی برای بازدید در جهان

خود را در سفری به خیابان‌ های باستانی رم تصور کنید، جایی که داستان‌ های گلادیاتورها و کولوسئوم باشکوه در انتظار شماست! حضور الهام‌ بخش اهرام مصر را احساس کنید و از شگفتی‌ های مهندسی که امتحان خود را در گذر زمان پس داده‌ اند حیرت زده شوید. در این مقاله، ما به بررسی 15 کشور تاریخی برای بازدید در جهان خواهیم پرداخت.

متن کامل مقاله

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید