• کشورها
  • شهرها
  • هتل ها
  • رستوران ها
  • مراکز دیدنی
  • مراکز خرید
  • سرگرمی ها
  • بازدیدهای اخیر
  • سراسر جهان

راهنمای سفر به مسکو

راهنمای سفر به مسکو

درباره شهر


مسکو پایتخت روسیه در دو قاره جهان یعنی آسیا و اروپا قرار گرفته و در قسمت غربی کشور آرمیده. این شهر رویایی در مرکز روسیه در شرق اروپا واقع شده، یعنی جایگاه دوم جهان بعد از مناطق پایین آمازون. موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب این شهر آن را از گزندهای ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله های سهمگین و هر یک از مضرات تخریبات دریا و اقیانوس ها محافظت می کند. می توان از مسکو به عنوان مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی روسیه و اروپای شرقی و همچنین یکی از بزرگترین شهرهای جهان نام برد.
اطلاعات بیشتر

وسایل حمل و نقل


مترو

خطوط اتوبوسرانی

تاکسی

تراموا

مونوریل

مینی بوس

حمل و نقل بین شهری

زمینی
مسکو دارای 9 پایانه راه آهن می باشد که عبارتند از:
1: بلورسکی (belorussky)
2: کازانسکی (kazansky)
3: کیوسکی (kkiyevsky)
4: کرسکی (kursky)
5: لنینگرادسکی (leningradsky)
6: پاولتسکی (paveletsky)
7: ریژوسکی (rizhosky)
8: ساویولوفسکی (savyolovky)
9: یاروسلافسکی (yaroslavsky)

این پایانه ها در نزدیکی مرکز شهر قرار دارند و هر کدام مسیرهایی خاص از بخش های مختلف اروپا و آسیا را پشتیبانی می کنند. در مسکو ایستگاه های قطار کوچک تری نیز یافت می شود، قطارهایی با بلیط های ارزان قیمت که برای حمل و نقل مسافرین روس به نقاط مختلف کشور مخصوصاً سن پترزبورگ مورد استفاده قرار می گیرند. می توان از مسکو به عنوان ایستگاه نهایی راه آهن غرب نام برد که حدوداً 9300 کیلومتر تا شهر ولادیوستوک در شرق روسیه و ساحل اقیانوس آرام امتداد دارد. این ریل های برقی از هر یک از پایانه ها تا نزدیکی ایستگاه راه آهن و شعاع 140 کیلومتری شهر امتداد دارند. 
در طول دهه 2010 راه آهن دوار مسکو کاملاً با متروی مسکو یکپارچه و متحد شد و از آن برای رفت و آمد مکرر میهمانان استفاده می شد. خدمات سرویس مسافرتی در تاریخ 10 سپتامبر آغاز گشت. همچنین پایانه بلورسکی از طریق یک خط راه آهن واقع در شمال شهر به سایر خطوط راه آهن متصل می شود. از این خط برای عبور بعضی از قطارهای شهری نیز استفاده می گردد. خط راه آهن حلقوی مسکو، مانند حلقه ایست که در اطراف قسمت های اصلی مسکو قرار گرفته.

هوایی
پنج فرودگاه اصلی و تجاری در مسکو یافت می شود، فرودگاه هایی نظیر فرودگاه بین المللی شرمیتوو واقع در 29 کیلومتری شمال غربی مرکز مسکو، فرودگاه بین المللی دوموده دوو واقع در 42 کیلومتری جنوب شرقی مرکز مسکو، فرودگاه بین المللی ونوکووا واقع در 28 کیلومتری جنوب غربی مرکز مسکو، فرودگاه رامنسکویه واقع در 40 کیلومتری جنوب شرقی مرکز مسکو، فرودگاه بین المللی اوستافیف واقع در 14 کیلومتری جنوب شاهراه مسکو و رایج ترین آنها فرودگاه بین المللی شرمیتوو برای بازدیدکنندگان و میهمانان خارجی که 60 درصد از پروازهای بین المللی از طریق آن انجام می شوند. 
می توان از فرودگاه بین المللی دوموده دوو به عنوان یکی از فرودگاه های پیشرو در روسیه از لحاظ بهره وری مسافرین و دروازه ای اصلی برای ورود مسافرین از مسیرهای طولانی داخلی نام برد. فرودگاه بین المللی دوموده دوو بسیار برجسته بوده و دارای انواع پروازهای داخلی به مقصد کشورهای مشترک المنافع می باشد.
فرودگاه بین المللی ونوکووا یکی از سه فرودگاه برتر مسکوست که پروازهای خطوط هوایی نظیر ترکیش ایرلاینز (Turkish Airlines)، لوفت‌هانزا (Lufthansa) و ویز ایر (Wizz Air) از طریق آن انجام می شود. 
همچنین می توان از فرودگاه بین المللی اوستافیف به عنوان محل اصلی برای انجام پروازهای کلاس بیزینس نام برد.
فرودگاه های مسکو در فواصل متفاوتی تا شاهراه حلقوی قرار دارند، دورترین آنها فرودگاه دوموده دوست که در فاصله 22 کیلومتری آن قرار دارد. فرودگاه وونکوو 11 کیلومتر، فرودگاه شرمیتوو 10 کیلومترین و فرودگاه اوستافیف 8 کیلومتر تا این شاهراه فاصله دارند. 
فرودگاه های کوچکتری نظیر فرودگاه میاچکوف نیز در نزدیکی مسکو یافت می شوند که از آنها برای انجام پروازهای هواپیماهای خصوصی و هلیکوپترها استفاده می کنند. این فرودگاه دارای مقررات و ضوابط خاصی است. 

دریایی
مسکو دارای دو ترمینال مسافربری دریایی به نام پایانه رودخانه جنوبی و پایانه رودخانه شمالی یا رچنوی و کزال و نیز مسیرهای منظم کشتیرانی و قایق های کروز بر روی رودخانه های موسکو و آکاست که بیشتر به منظور تفریح و سرگرمی مورد استفاده قرار می گیرند. پایانه رودخانه شمالی در سال 1937 ساخته شده و امروزه قطب اصلی حمل و نقل دریایی برای مسیرهای طولانی به شمار می رود. شهر زیبای مسکو میزبان سه بندر حمل و نقل برای امور باربری نیز می باشد. 

حمل و نقل درون شهری

مترو
می توان از متروی مسکو به عنوان یکی از جاذبه های شهر مسکو و جایگاه های نمادین روسیه نام برد، یکی از قدیمی ترین و باشکوه ترین شبکه های زیزمینی که با هدف ستایش از دولت کمونیست تاسیس شد و ایستگاه های آن با مجسمه های مرمری، دیوارهای موزائیکی و لوسترهای باشکوه مزین شده اند. طراحی این مترو با توجه به هنر معماری استالینیستی توسط معماری خلاق با هدف نمایش هنرهای تجسمی انجام شد. آثار هنری موجود در 13 ایستگاه اصلی این مترو دارای شهرتی وافر در سطح ملی و بین المللی هستند. در ایستگاه مترو میدان سوردلوف (Sverdlov Square subway) نقاشی های دیواری و نقوش برجسته ای به چشم می خورند که سیر زندگی مردم شوروی را به تصویر می کشد. اما نقوش برجسته و نقاشی ها موجود در ورزشگاه دینامو (Dynamo Stadium sports complex) نمایانگر ارزش و قدرت فیزیکی مردان شوروی است. گرچه طراحی و رهبری پروژه ساخت این مترو توسط مهندسین انگلیسی هدایت و رهبری می شد اما تمام آثار و نقوش آن هنر دست کارگران شوروی است. ساخت این مترو تا حدی مهم بود که حتی استالین تمام مهندسین انگلیسی را که بر روی خطوط مترو کار می کردند را دستگیر نمود تا دانش زیادی که در زمینه ساخت و ساز مترو به دست آورده بوده اند فاش نسازند. همین امر موجب قطع روابط دو کشور و نقش اقتصادی بریتانیا در اتحاد جماهیر شوروی بود. 
امروزه متروی مسکو با 12 خط و 203 ایستگاه یکی از عمیق ترین سیستم های مترو در جهان است. به عنوان مثال ایستگاه پارک پوبِدی (Park Pobedy station) با عمق 84 متری که پروژه ساختش در سال 2003 تکمیل شد دارای طولانی ترین پله برقی در اروپاست. 
می توان از متروی مسکو به عنوان یکی از شلوغ ترین سیستم های مترو در جهان نام برد، سیستمی باشکوه که روزانه بیش از 10 میلیون نفر از آن عبور می کنند. مطمئناً عبور و مرور این سیل عظیم از جمعیت کار ساده ای نیست و مشکلاتی را در پی دارد. از این رو دولت مسکو دستور به گسترش مترو و راه اندازی یک راه دایره ای جدید برای آن در سال 2016 با هدف کاهش ازدحام و شلوغی ها داد. ساعت کاری مترو از ساعت 5:30 تا 1 نیمه شب اعلام شده و ورودی های ایستگاه در ساعت 1 نیمه شب بسته می شوند و تمام متروها از ایستگاه ها خارج خواهند شد. هر چند خدمات در خط دوار تا ساعت 1:30 ارائه می شوند اما ورودی ها در ساعت 1 بسته می شوند و پله برقی های مسیر پایین نیز خاموش خواهند شد. 
ساده ترین راه برای پرداخت هزینه مترو خرید بلیط های قرمز رنگ از طریق غرفه ها می باشد. از این کارت ها برای اتوبوس و اتوبوس برقی نیز می توان استفاده کرد. هزینه پرداختی برای تهیه این بلیط ها بسته به تعداد مسیر سفر متفاوت است و برای هر سفر می بایست 29 روبل پرداخت گردد. چنانچه علاوه بر مترو از دیگر وسایل نقلیه عمومی مانند تراموا، مترو، اتوبوس و تریلر استفاده می کنید، می توانید یک کارت هوشمند تهیه کرده و به وسیله آن هزینه مترو و دیگر وسایل نقلیه تان را محاسبه نمایید. 

تراموا
تراموای مسکو با سیستمی بسیار گسترده برای اولین بار در سال 1899 افتتاح گردید و جدیدترین خط آن در سال 1984 ساخته شد. به دلیل از بین رفتن بسیاری از ارتباطات اصلی در سیستم تراموای مسکو، استفاده مردم این شهر از آن بسیار کم شده و تنها 5 درصد از حمل و نقل های روزانه در مسکو با تراموا انجام می شود. به طور کلی در شهر مسکو سه شبکه تراموا یافت می شود اما امروزه استفاده از خطوط حمل و نقل شهری دیگری مانند مترو و مونوریل نسبت به تراموا بیشتر و گسترده است. اما توجه داشته باشید که مشکلاتی که امروزه در خطوط تراموا مشاهده می شود به دلیل مدیریت و عملیات اجرایی نادرست مسئولین است نه نقص فنی و ویژگی های دستگاه تراموا. با تمام این تفاسیر و کمبود بودجه بازهم عملیات توسعه حمل و نقل تراموا به کمک خرید ترامواهای جدید صورت گرفته است. 

مونوریل
سیستم مونورویل مسکو با یک خط کوتاه به طول 4.7 کیلومتر و شش ایستگاه توسط شرکت مترو مسکو ساخته شد و در سال 2000 افتتاح گردید. این خط ایستگاه مترو تیمیریازفسکایا و خیابان سرجیاایسنستیتنا را به هم متصل می کند و تا نزدیک مرکز نمایشگاهی کل روسیه امتداد دارد.
گرچه مونوریل نسبت به مترو آرام تر حرکت می کند و ساعات خدمات رسانی آن کمتر است اما ویژگی های منحصربه فرد این وسیله نقلیه نظر بسیاری از افراد به خصوص گردشگران و قشر جوان را به خود جلب می کند. با سوار شدن به این مونوریل فرصت طلایی بازدید از مناظری جذاب برایتان فراهم خواهد شد، مناظری که تماشای آنها احساس نشاط وافری را برایتان به ارمغان می آورد و در آخر خبر خوش برای مونوریل مسکو بررسی مقامات برای بهبود وضعیت این وسیله نقلیه جذاب است.

مینی بوس (ماشروتکا)
می توان از ماشروتکا به عنوان یک وسیله نقلیه شبیه به مینی بوس نام برد که در مسیرهای مشابهی از خطوط اتوبوس حرکت می کند و سیستم شماره گذاری مشابه اتوبوس را دارند. هزینه سوار شدن به این وسیله نقلیه در همان لحظه اول به راننده پرداخت می شود. گرچه رانندگان ماشروتکا بسیار بی پروا هستند اما صرف نظر از این موضوع سرعت آنها نسبت به اتوبوس بیشتر است و معمولاً کارآمدتر هستند. در ماشروتکاهای مسکو تنها با گفتن آستاناویتی زِدیز (Остановите здесь!) به معنی اینجا توقف کن، می توانید راننده را از مقصد خود و محل پیاده شدنتان مطلع کنید، همچنین در اینجا جمله ای با مضمون اگر یواش بگی، مجبوری دیرتر پیاده شوی نیز مصطلح است. پس فریاد زدن در هنگام گفتن جمله را فراموش نکنید. رانندگان این وسیله به صورت مستقل کار می کنند و معمولاً از مهاجران آسیای مرکزی اند که تنها با زبان روسی صحبت می کنند. 
از سال 2016 بیشتر ماشروتکاها قانونی شدند، مینی بوس هایی آبی رنگ با امکاناتی مانند سیستم تهویه مطبوع هوا و علائم و راهنماهای ال ای دی در تعیین مسیر که در مسیرهایی ثابت حرکت می کنند. آنها به سیستم حمل و نقل عمومی مسکو پیوسته اند و دریافت هزینه های مسیرشان از طریق بلیط حمل و نقل عمومی مسکو اِدینی (Ediny) امکان پذیر خواهد بود. از دیگر راه های پرداخت هزینه این مینی بوس ها می توان به کیف پول الکترونیکی ترویکا (Troyka)، بلیط های تی اِی تی (TAT) و 90 دقیقه ای اشاره کرد.

اتوبوس و اتوبوس برقی
در تمام خیابان های اصلی مسکو حداقل یک مسیر اتوبوس یافت می شود، مسیرهایی که قسمت های مختلف شهر را به یکدیگر متصل می کنند. همچنین در بسیاری از این مسیرها اتوبوس های برقی نیز وجود دارند. می توان از این سیتم حمل و نقل با طول مسیر 600 کیلومتر، 1740 وسیله نقلیه و 104 مسیر به عنوان بزرگترین سیستم حمل و نقل اتوبوسی در دنیا نام برد. مسیرهای اتوبوس برقی برای اولین بار در تاریخ 15 نوامبر سال 1993 افتتاح شد اما اخیراً مسیر شبانه این وسیله نقلیه نیز ظاهر گردیده و دوستداران گردش های شبانه می توانند برای رسیدن به خانه از اتوبوس معمولی یا برقی استفاده نمایند. اما به طور کلی اکثر اتوبوس ها از ساعت 5:30 تا 1 نیمه شب در خطوط در حال حرکتند. از بلیط های قرمز مترو می توان برای اتوبوس و اتوبوس برقی نیز استفاده نمود. 

تاکسی

اپراتورهای تاکسی
بازار تاکسی مسکو در سال های 2014 تا 2015 با تغییرات چشمگیری روبرو شده و روز به روزقانونمندتر می شود. بر طبق این برنامه ریزی ها خودروهای نو و زرد رنگ جایگزین تاکسی های کنونی می شوند و قیمت تردد با تاکسی نیز مناسب تر خواهد شد. همچنین برنامه های موبایل طراحی شده گرفتن تاکسی را برای مسافرین راحت تر کرده. بیشتر رانندگان تاکسی را در روسیه مهاجران جمهوری های آسیای میانه تشکیل می دهند که اخیراً بر اساس تصمیمات جدید اخذ گواهینامه روسی برای آنها اجباری است. 

نرخ تاکسی
شرکت اوبرکس (UberX) دارای ارزانترین نرخ در خدمات مسافرتی و تاکسی است، نرخ پایه این شرکت 50 روبل و قیمت هر دقیقه 8 روبل و قیمت هر کیلومتر نیز 8 روبل می باشد. البته ممکن است رانندگان از تاکسی متر استفاده نمایند و قیمتی بی اساس را به مشتریان ارائه می دهند. سعی کنید تاکسی هایی را انتخاب نمایید که از تاکسی متر استفاده می کنند و برای آگاهی از مسیر مورد نظرتان حتماً برنامه های راهنما و نقشه را بر روی موبایلتان نصب نمایید.

نقشه شهر

آب و هوا

یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
پنج شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

مراکز دیدنی

مراکز خرید

سرگرمی ها

رستوران ها براساس قیمت فیلتر کنید

نصیحت های سفر


ثبت نام
هر مسافر برای اقامت در یک مقصد به مدت سه روز یا بیشتر مستلزم انجام ثبت نام می باشد تا دولت بتواند آمار میهمانان را نگه دارد. البته این قانون در مورد شهروندان روسی دارای گذرنامه داخلی نیز صدق می کند و آنها نیز می بایست از سیستم ثبت نام پیروی کنند.
معمولاً هتل ها با دریافت ویزا و پاسپورت مسافرین ثبت نام ها را انجام می دهند. ممکن است در هنگام خرید تور و رزرو هزینه این ثبت نام ها را پرداخت کرده باشید. این هزینه در هتل های کوچک کمی بیشتر از هتل های بزرگ است. اما اگر در خانه یک روس اقامت کردید حتماً می بایست مراحل ثبت نامتان را از طریق اداره پلیس محلی تکمیل نمایید. 

پاسپورت
از آنجایی که جیب برها به عنوان یک خطر بسیار جدی در مسکو به شمار می روند پس واقعاً مراقب پاسپورتتان باشید و با حفاظت کامل از آن به دردسر نیفتید. همیشه یک کپی از پاسپورت را با خود داشته باشید تا در بازرسی های احتمالی پلیس دچار مشکل نشوید. همراه داشتن یک نسخه کپی از ویزای مسافریتان نیز الزامی است. پلیس های مسکو همیشه وظایفشان را در چک کردن مدارک توریست ها به درستی انجام می دهند و اگر کسی مدارک لازم را به همراه نداشته باشد با پرداخت پول می تواند از خجالت آنها در بیاید. پس برای اینکه در دام پلیس ها نیفتید و رشوه ای به آنها ندهید همیشه شماره سفارت را همراه داشته باشید و این تخلف را در صورت مشاهده گزارش دهید. البته با توجه به پیشرفت های روسیه و تبدیل شدنشان به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری این مشکلات روز به روز کم رنگ تر شده و در حال از بین رفتن است. 

گمرک
در هنگام ورود به خاک روسیه با پر کردن فرم گمرک می توانید ارزهای خارجی و اشیا با ارزش از جمله جواهرات، دوربین، لپ تاپ و غیره را به راحتی به کشور وارد نمایید. گرچه پرکردن فرم گمرک اجباری نیست اما برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل در هنگام خارج شدن از کشور انجام این کار به شدت توصیه می شود. البته وارد کردن دستگاه های جی پی اس به طور کلی به خاک این کشور ممنوع است. کنترل های خروج در گمرک بسیار دقیق اند و همیشه در حال تغییر می باشند. چنانچه مبلغی بالغ بر 3000 دلار را از کشور خارج می کنید حتماً باید به گمرک اطلاع رسانی کنید. البته این اعلام تنها به دلایل آماری انجام می شود و افراد مجاز به خارج کردن مبلغی بالغ بر 10000 دلار از خاک این کشور خواهند بود. آثار هنری و عتیقه جات (هر چیزی که قبل از سال 1960 ساخته شده) باید توسط وزارت فرهنگ ترخیص شوند و گاهی هزینه صادرات آنها تا 100 درصد هم افزایش می یابد. پس اگر قصد خرید هر چیزی از این صنف و طبقه را دارید حتماً از فروشنده بخواهید تا تشریفات اداری را برایتان انجام دهد تا در گمرک به مشکلی بر نخورید.

گرفتن ایرواکسپرس به فرودگاه و از فرودگاه
تا زمانیکه ایرواکسپرس وجود دارد، دیگر نیازی به چانه زنی با رانندگان تاکسی نیست زیرا قطارهای ایرواکسپرس در زمانی کوتاه تر مسیر فرودگاه به مرکز شهر و بالعکس را طی می کنند و شما می توانید از طریق آن به ایستگاه متروی پاویلیتسکایا (Paveletskaya) دسترسی پیدا کنید.

تاکسی
در مسکو تقریباً تمام ماشین ها نقش تاکسی را ایفا می کنند و شما می توانید تنها با حرکت یک دست به سرعت اولین ماشین را به عنوان تاکسی بگیرید. اگر در زبان روسی قوی هستید می توانید از این قابلیتتان برای صحبت و چانه زدن با رانندگان استفاده نمایید، هر چند باید در مورد انتخاب رانندگان و ماشین ها دقت کنید.
تاکسی های رسمی معمولاً گران ترند اما باز هم با توجه به استانداردهای اروپایی ارزان هستند. بازار تاکسی در مسکو به شدت رقابتی است و در حال حاضر تعدادی از شرکت های معتبر تاکسیرانی مدیریت و اجرای طرح استفاده از اتومبیل ها را با کرایه ای مصوب بر عهده دارند. تاکسی های رسمی معمولاً در اشکال مختلفی یافت می شوند اما اغلب دارای نشانه های زرد با سقف و چراغ های زرد می باشند. اگر ماشینی مجهز به تاکسی متر نیست حتماً با راننده بر سر کرایه به توافق برسید و هزینه ای مشخص برای مسیری معین را پرداخت نمایید. به طور کلی بهترین و ساده ترین راه برای گرفتن تاکسی استفاده از خدمات شرکت های متنوع تاکسیرانی است.
همچنین در هنگام سفر به مسکو مراقب تاکسی های غیر رسمی که در اطراف مناطق توریستی توقف می کنند، باشید. ماشین هایی که ظاهراً از تاکسی متر استفاده می کنند، اما در حقیقت این تاکسی مترها جعلی اند و مسیر را به درستی نشان نمی دهند. در نتیجه به راحتی تمام برای یک مسیر 10 دقیقه ای به جای 400 روبل هزینه ای بالغ بر 3000 روبل از شما دریافت می کنند. پس قبل از سوار شدن به تاکسی با راننده بر سر قیمت توافق کنید و یا از برنامه های تاکسیرانی موجود در مسکو نظیر اوبر (Uber)، یاندکس تَکسی (Yandex Taxi) و گِت تَکسی (GetTaxi) استفاده کنید. این برنامه ها در مسکو بسیار قابل اعتمادند و حقوق رانندگان و مشتریان را پشتیبانی می کنند.

اتوبوس هوپ آن هوپ آف
می توان از اتوبوس هوپ آن هوپ آف به عنوان یکی از مناسب ترین راه ها برای گردشگری و بازدید از جاذبه های مهم و کلیدی شهر نام برد، اتوبوس هایی که دارای راهنمایان انگلیسی زبان برای پاسخ به تمام سوال ها می باشند. هزینه استفاده از برنامه های یک روزه این اتوبوس ها برای بزرگسالان 24 دلار و برای کودکان 15 دلار است.

هزینه مترو
آسان ترین راه برای پرداخت هزینه مترو تهیه بلیط های کاغذی قرمز رنگ است، بلیط هایی که از طریق آنها می توانید هزینه چندین سفر را پرداخت نمایید. از این بلیط ها می توان برای اتوبوس و اتوبوس برقی نیز استفاده نمود. هزینه تهیه این بلیط ها بستگی به تعداد سفرهای خریداری شده دارد. هزینه خرید کارت های 11 سفره 320 روبل (29 روبل برای هر سفر) می باشد.
چنانچه از تراموا، مترو، اتوبوس و اتوبوس برقی نیز استفاده می کنید تهیه کارت های هوشمند سه بعدی پلاستیکی برایتان بسیار مناسب خواهد بود. کارت هایی که با پرداخت 28 روبل می توانید از آن برای پرداخت سفرهای اتوبوس های برقی و تراموا استفاده نمایید. این کارت ها همچنین سفرهای پیوسته مترو با پرداخت 40 روبل، سفرهای 90 دقیقه ای با پرداخت 44 روبل و مسیرهای نامحدود را نیز پوشش می دهد. لازم به ذکر است که بلیط های سفرهای 90 دقیقه ای با پرداخت 50 روبل از طریق رانندگان اتوبوس نیز قابل تهیه هستند. 

جیب بُرها
در مسکو همیشه مراقب جیب بُرها باشید زیرا آنها همیشه در کمین توریست های خارجی هستند و ترفندهای متفاوتی را برای دزد از آنها دارند. در مناطق توریستی و خیابان های شلوغ مانند خیابان آربات و مترو بیشتر مراقب جیب بُرها باشید و اصلاً وسایل با ارزشتان را درون کوله پستی نگذارید. به جای کوله پشتی از کیف کمری و یا کیف پول استفاده نمایید. پول خود را یک جا در کیف نگذارید و آن را در قسمت های مختلف وسایلتان جاسازی کنید که اگر خدایی نکرده قسمتی از پولتان گم شد در جایی دیگر باز هم پول داشته باشید.

عکاسی
در مسکو همیشه عکاسی را با دقت و مراقبت انجام دهید زیرا گرفتن عکس از مکان های ممنوع ممکن است شما را به دردسر بیندازد و توجه پلیس را به سمت شما و خانواده تان بکشاند. از عکسبرداری از ساختمان های رسمی مانند سفارتخانه ها و ادارات دولتی به شدت دوری کنید و بدون اجازه از شهروندان عکس نگیرید. البته بیشتر عکس های حرفه ای به دلیل تنظیمات خاص و استفاده از سه پایه های مخصوص احتیاج به دستورات خاص دارد و عکس های شخصی و غیر حرفه ای معمولاً بدون مشکل و مسئله گرفته می شوند. 
البته در مورد عکاسی در موزه ها باید بسیار محتاط باشید زیرا اغلب آنها هزینه ای برای عکسبرداری مشخص کرده اند و یا آن را به طور کلی ممنوع نموده اند.
و آخرین هشدار در مورد مترو مسکوست، جاییکه عکاسی در آن ممنوع است. اما علاقمندان می توانند در کاخ های مردم (سالن انتظار) و واگن های مترو عکس بگیرند. 

احترام
در برخی از مکان های دیدنی و جاذبه های مهم مسکو مانند آرامگاه لنین قوانین بسیار سخت و کاملاً جدی اعمال می شود. شاید ایستادن در صف های طولانی شما را خسته کند و ناخواسته کلافه شوید و شروع به شوخی و بذله گویی نمایید. اما در مسکو باید مراقب این رفتارتان باشید زیرا نگهبانان بسیار سخت گیر آنها ممکن است این کار را هتک حرمت بدانند و این موضوع برایتان دردسر ساز شود. پس در چنین مواقعی دستتان را از جیبتان درآورده و با لبخندی مصنوعی به انتظار ادامه دهید.

آب
در هنگام سفر به روسیه از نوشیدن آب شیر خود داری نمایید و یا اینکه قبل از نوشیدن آن را بجوشانید. اما دوش گرفتن و مسواک زدن با آب شیر ممانعتی ندارد. آب معدنی بیشتر در رستوران ها استفاده می شود و اگر تمایل به نوشیدن آب معدنی بدون گاز هستید با گفتن جمله ودا بایز گاز (voda byez gaz) می توانید آن را از فروشنده درخواست کنید.

الفبای سیریلیک (Cyrillic alphabet) را بیاموزید 
مطمئن باشید تلاش هایتان در راه یادگیری این الفبا بی ثمر نمی ماند و ده برابر تلاشی که کردید این الفبا برایتان مثمر ثمر خواهد بود. آموختن الفبای سیریلیک در مسکو نه تنها درک اطرافتان را برایتان آسان تر می کند بلکه به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی از نشانه های خیابان ها، مترو، نقشه ها، جدول زمانی و منوها رمزگشایی کنید. 

لباس مخصوص برای کلیساهای ارتودوکس و جامع
بازدید از کلیساهای جامع و ارتودوکس در روسیه مستلزم پوشش مناسب و پوشاندن بازوها و پاها می باشد. زنان می بایست موهای خود را بپوشانند و مردان باید از کلاه استفاده نمایند.

بهداشت و بیمه
بر اساس یک قانون کلی تمام بیگانگان حق استفاده از خدمات درمانی اورژانسی در بیمارستان های روسیه را دارند، قانونی که بسیاری از کشورها در پاسخ به آن خدمات رایگان درمانی را به شهروندان روسی در خاک خودشان ارائه می دهد. روسیه در ارائه مراقبت های پزشکی با کیفیت مفتخر است، اما متاسفانه سیستم درمانی این کشور با مشکل عمده کمبود بودجه روبرو می باشد و ارائه خدمات به صورت رایگان برای همه حتی شهروندان روسی تقریباً غیر ممکن خواهد بود. شاید در بیمارستان به صورت رایگان بستری شوید اما استفاده از خدمات پرستاری و درمان های پیشرفته مستلزم پرداخت هزینه است. در مسکو تعداد زیادی کلیلینیک خصوص با کارکنانی مجرب به زبان انگلیسی همراه با آمبولانس های اختصاصی یافت می شوند. اما لزوماً هیچ ارتباطی بین هزینه و کیفیت وجود ندارد و هر چیز گرانی با کیفیت نیست. بهترین راه برای اطمینان از یک درمان خوب توصیه است. در شرایط واقعاً اضطراری شما  باید قادر به بیان سابقه پزشکی در یکی از آمبولانس های اختصاصی کلینیک ها باشد. تزریق واکسن دیفتیری، فلج اطفال و کزار برای مسافرین قبل از سفر به مسکو توصیه می شود. در طی سفر به مسکو از نوشیدن آب آشامیدنی خودداری نمایید و اگر ممکن است از شست و شوی مواد غذایی هم با آب شیر اجتناب کنید. هر چند آب مسکو زیان های و آسیب هایی جدی را در بر نمی گیرد. در هنگام مشکل با شماره اورژانسی روسیه (01) تماس حاصل نمایید و با گفتن جمله اِسکور پوموش (skoraya pomosh) به معنای کمک سریع، طلب یاری کنید. 

مسافرین معلول
گرچه در مسکو امکانات لازم برای معلولین بسیار پیشرفت کرده اما باز هم مسافرین ناتوان جسمی به ویژه معلولین با ویلچر دچار مشکلاتی می شوند. بسیاری از کلیساها و موزه ها دارای دسترسی به ویلچر نمی باشند. هر چند زیبایی های مسکو در همین جا خلاصه نمی شوند و این مسافرین می توانند به راحتی از میدان سرخ، میدان کرملین و دیگر جاذبه های معرف شهر دیدن نمایند و با کوله باری غنی از خاطرات زیبا به وطنشان باز گردند. در سیستم حمل و نقل عمومی مانند تراموا و اتوبوس نیز مشکلات دسترسی به ویلچر به چشم می خورد. خدمات آسانسور در مترو وجود ندارد و فاصله ایستگاه ها زیاد است و تخمین این فاصله ها برای افراد ناتوان در پیمودن مسیر بسیار ضروری خواهد بود. همچنین قبل از رفتن به بارها، کلوب ها و رستوران حتماً برای اطمینان از وجود امکانات برای معلولین با برقراری یک تماس اطلاع پیدا کنید. 

کارت های سه گانه یا ترویکا (Troika Card)
کارت های ترویکا، کارت هایی با قابلیت استفاده مجدد هستند که به منظور پرداخت هزینه های حمل و نقل عمومی در مسکو طراحی شده اند. می توان از این کارت ها به عنوان برترین انتخاب برای افراد مشتاق گشت و گذار و سفرهای اطراف شهری نام برد. شما می توانید کارت های ترویکا را از دفاتر ایستگاه های مترو و کیوسک های بلیط اتوماتیک موسگوترانز (Mosgortrans) تهیه نمایید. 
با استفاده از سیتی پَس (CityPass) مسکو قادر به تهیه کارت هوشمند پلاستیکی و راهنمای شهر با کوپن تخفیف خواهید بود. در تمام مدت اعتبار کارت می توانید از تمام گزینه هایی که شامل برنامه های این کارت می شود بازدید کنید، اما فقط یکبار. سیتی پَس با بازدید از اولین موزه، سوار شدن به اتوبوس های گردشگری و یا قایق ها اسکن شده و فعال می گردد. اما تخفیفات و پیشنهادات آن حتی پس از پایان اعتبار در سیتی پس باقی می مانند. 


آرزومندیم از سفر خود در شهر مسکو نهایت لذت را ببرید.

تیم مدیریت توریستگاه

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید