• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان


با 10 مورد از عجیب ترین گونه های گیاهی دنیا آشنا شوید

  تاریخ ارسال : ۱۳۹۷/۷/۲۶   تعداد بازدید : 20607   گروه مطلب : ترین هابا 10 مورد از عجیب ترین گونه های گیاهی دنیا آشنا شوید

گیاهان موجودات بسیار جالبی بر روی کره زمین هستند که در سراسر جهان و به صورت هزاران گونه متفاوت وجود دارند و گفته می شود که حتی قبل از حیات انسان ها نیز گیاهان بر روی زمین می زیستند. گیاهان زیبا، مفید و شگفت انگیز هستند، برخی از آن ها به عنوان غذای حیوانات و حتی انسان ها استفاده می شوند، در حالی که برخی دیگر مصرف دارویی دارند. با توجه به تنوع بسیار زیاد گیاهان بر روی کره زمین، گونه هایی وجود دارند که بسیار عجیب و جالب هستند، این گیاهان در زمره عجیب ترین گیاهان روی زمین شناخته می شوند و آگاهی داشتن از ویژگی های آن ها جالب و جذاب است. در این مقاله ده نمونه از عجیب ترین و منحصر به فرد ترین گیاهان جهان معرفی می شود.

10: گل بدبو یا گل جسد (Corpse Plant (Titan Arum/Amorphophallus titanium
تیتان آروم، که به گل مرده و یا گل جسد نیز شهرت دارد، گیاه گل داری است که در جنگل های بارانی سوماترا، اندونزی و برنئو مالزی یافت می شود. بوی این گیاه بسیار عجیب است چرا که بوی جسد گندیده انسان را می دهد. این گیاه عجیب فقط برای 48 ساعت باز می شود و بوی گندیده آن به قدری قوی است که حشرات را به دور خود جمع می کند. همچنین این گیاه بلندترین گل جهان به شمار می رود و تا بلندی سه متر رشد می کند و به ندرت شکوفه می دهد، زمان لازم برای شکوفه دادن آن هفت تا نه سال می باشد که برخی از آن ها بعد از نه سال نیز شکوفه نمی دهند. در سال 2003، نمونه ای از این گل که در باغ گیاه شناسی دانشگاه بن آلمان وجود داشت، شکوفه ای به بزرگی 20 تا 28 سانتی متر داد که به عنوان رکورد گینس در جهان ثبت شد. این گیاه ظاهر عجیب و ترسناکی دارد.

10: گل بدبو یا گل جسد


9: گیاه ونوس حشره خوار (Venus Flytrap (Dionaea Muscipula
می توان از ونوس حشره خوار به عنوان یکی از شگفت انگیزترین گیاهان روی زمین نام برد. گیاهان گوشت خوار تنها در سواحل جنوبی آمریکا در کارولینای شمالی و جنوبی یافت می شوند. این گیاه روش منحصر به فردی برای شکار طعمه دارد، آن ها طعمه خود را با ترشح شهد معطر و پوشش قرمز برگ های خود به دام می اندازند. ونوس حشره خوار معمولا مورچه ها را شکار می کند، وقتی که طعمه داخل برگ می نشیند، برگ محکم بسته می شود. این گیاه سوسک، مگس، ملخ، عنکبوت و حتی قورباغه های کوچک را نیز می بلعد. دهانه گیاه در مقابل هوا بسته است و همین ویژگی باعث می شود که نسبت به رسوخ باکتری در برگ ها در امان باشد. این گیاه دندانه های منحصر به فردی بر روی برگ های خود دارد.

9: گیاه ونوس حشره خوار (Venus Flytrap (Dionaea Muscipula


8: زشت ترین گیاه به نام ویلوچیا میرابیلیس (Ugliest Plant (Welwitschia Mirabilis
ویلوچیا میرابیلیس یکی از قدیمی ترین گیاهان روی کره زمین است که ظاهری زشت و عجیب دارد و به عنوان یک فسیل زنده شناخته می شود. این گیاه در بیابان نامیب در آنگولا و نامیبیا یافت می شود و بر مبنای نام کاشف خود، فردریش ولویچ، که در سال 1859 میلادی موفق به کشف آن شد، نام گذاری شده است. برخی از نمونه های یافت شده آن 1000 تا 1500 سال عمر دارند. این گیاه در منطقه خشک و بدون بارندگی وجود دارد و به شدت در این شرایط مقاوم است، در واقع می توان از این گیاه به عنوان یکی از مقاوم ترین گیاهان جهان است. برگ های این گل ساختار بی نظیری دارد که باعث می شود رطوبت در آن ها ذخیره شود، حتی قدیمی ترین آن فقط دو برگ دارد. برگ ها بسیار بلند شده، بهم میپیچند و چند شاخه می شوند، به طوری که پیدا کردن شاخه اصلی سخت می شود.

8: زشت ترین گیاه به نام ویلوچیا میرابیلیس (Ugliest Plant (Welwitschia Mirabilis


7: بزرگ ترین گل جهان به نام رافلزیا آرنولدی (Largest Flower Plant (Rafflesia Arnoldii
رافلزیا آرنولدی با ظاهری عجیب و بی مانند، یک گیاه گل دار با بزرگ ترین گل دنیاست و می تواند همچون گل بدبو (تیتان آروم)، بوی جسد فاسد شده را منتشر کند، به همین دلیل به این گیاه نیز " گل جسد" گفته می شود. این گیاه با بزرگ ترین گل دنیا، بومی جنگل های بارانی سوماترا و بعضا برنئو است. در سال 1993، این گیاه به عنوان گیاه ملی نادر اندونزی به رسمیت شناخته شد. این گیاه قادر است بیش از 90 سانتی متر را به صورت عرضی رشد کند، به طوری که یک نوزاد به راحتی می تواند داخل این گل چهار دست و پا راه برود و بخوابد. اینکه این گیاه متعلق به کدام دسته از گیاهان است، هنوز برای دانشمندان به عنوان یک سوال باقی مانده. حقیقت عجیب و جالب درباره این گیاه، نوعی انگل بودن آن می باشد. گیاهان انگلی به طور ناگهانی از درختان تاک آلوده شده ایجاد می شوند.

7: بزرگ ترین گل جهان به نام رافلزیا آرنولدی (Largest Flower Plant (Rafflesia Arnoldii


6: گیاه کوزه اتنبرو با نام نپنتیس اتنبروگیای (Attenborough’s Pitcher Plant (Nepenthes Attenboroughii
نپنتیس اتنبروگیای یک گیاه بزرگ کوزه مانند است که تنها در مناطق خارج از دسترس کوه ویکتوریا، پالاوان مرکزی و فیلیپین یافت می شود. این گیاه در زمره بزرگترین گیاهان کوزه ای شکل در دنیا قرار دارد که می تواند به راحتی یک موش و یا بزرگ ترین حشرات را به دام بیندازد. گونه ای کوزه ای شکل گوشت خوار که نام خود را از گوینده و طبیعت گرد مشهور، آقای دیوید اتنبروگ، به ارث برده است. این گیاه، طبق گزارش اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت، در زمره صد گیاه خطرناک قرار گرفته و از بزرگ ترین انواع گیاهان روی زمین به شمار می رود.

6: گیاه کوزه اتنبرو با نام نپنتیس اتنبروگیای


 معرفی 10 مورد از عجیب ترین درختان سراسر دنیا


 
5: گیاه بیسبال به نام افوربیا اوبسا (Baseball Plant (Euphorbia Obesa
افوربیا اوبسا یک گونه گیاهی عجیب است که در آفریقای جنوبی یافت می شود که به دلیل شباهت آن به توپ بیسبال، گیاه بیسبال نیز نامیده می شود. این گیاه سرعت رشد بسیار کمی دارد و تنها دو تا سه دانه بذر درون خود نگه می دارد. با توجه به جمع آوری و شکار بیش از حد، این گیاه در معرض انقراض قرار دارد. گیاه بیسبال کروی شکل بوده و به مرور زمان به شکل استوانه ای در می آید، در طول تابستان شکوفه می دهد و برای مدت کوتاهی برگ های کوچکی ایجاد می کند.

5: گیاه بیسبال به نام افوربیا اوبسا (Baseball Plant (Euphorbia Obesa


4: سنگرخ یا لیتوپس (Stone Plant (Lithops
لیتوپس ها گیاهان شاداب و پر طراوتی هستند که به دلیل رشد آن ها در کنار سنگ ها و سنگ ریزه ها، در دسته گیاهان عجیب دنیا قرار گرفته اند. آن ها در محیط های پر از سنگ رشد می کنند و بدین صورت از خطر خورده شدن توسط حیوانات در امان می مانند. لیتوپس نام های دیگری چون گیاه سنگ ریزه و یا سنگ زنده نیز دارد، ریشه نام این گیاه از یک نام باستانی یونانی گرفته شده است. ( لیتو به معنای سنگ و اوپس به معنای صورت). این گیاهان در اصل متعلق به جنوب آفریقا هستند اما امروزه به عنوان گیاهان خانگی در رنگ ها و شکل های مختلف در سراسر دنیا نگه داری می شوند.

4: سنگرخ یا لیتوپس (Stone Plant (Lithops


3: گیاه کبری لیلی (The Cobra Lily (Darlingtonia Californica
بسیاری از گیاهان گوشتخوار عجیب هستند، کبری لیلی نیز یکی از گیاهان گوشتخوار کوزه ای شکل است که به مار کبری شباهت دارد، نام دیگر این گیاه، گیاه کوزه ای شکل کالیفرنیاست. تنها گونه گیاهی از جنس دارلینگتونیا که یک خانواده جدید از گیاهان کوزه ای شکل در دنیا هستند. این گیاه نادر، گیاه بومی شمال کالیفرنیا و اورگان است. برگ های آن شباهت زیادی به نیش و یا زبان مار دارد. از آنجایی که گیاهان گوشتخوار در محیط های متخاصم زندگی می کنند، برگ ها و شاخه های آن بسیار نامنظم هستند. این گیاهان در جنگل هایی در ارتفاعات 2000 متری همراه با چوب ها و درخت های قرمز و دمای 18 درجه سانتی گراد زندگی می کنند.

3: گیاه کبری لیلی (The Cobra Lily (Darlingtonia Californica


2: شبنم خورشید و یا دروزرا (Cape Sundew (Drosera capensis
دروزرا گیاهی گوشتخوار با شاخک های منحصر به فرد است، این گل گوشت خوار کوچک متعلق به آفریقای جنوبی است. این گیاه دارای شاخک های حساس و قوی برای شکار طعمه بوده و از شاخه های لجز و چسبناک خود برای شکار حشرات استفاده می کند. پس از شکار طعمه، شاخه ها به سمت مرکز جمع می شوند و با ترشح غدد گوارشی هضم حشره برای گیاه میسر می شود. شاخه های رنگارنگ این گیاه تا 3.5 سانتی متر رشد می کنند. این گیاه گوشتخوار را می توان به عنوان گیاه خانگی نیز در نظر گرفت، چرا که یکی از رایج ترین گیاهان گوشتخوار برای کشت و زراعت است.

2: شبنم خورشید و یا دروزرا (Cape Sundew (Drosera capensis


1: غذای شغال (Jackal Food (Hydnora Africana
هیدنورا آفریکانا یک گیاه عجیب و غریب بومی جنوب آفریقاست که به منظور گردافشانی از خود بوی مدفوع ساطع می کند و در مقایسه با سایر گیاهان، روش عجیبی برای گردافشانی دارد و علاوه بر گردافشانی، سوسک ها و مگس ها را به خود جذب می کند. این گیاه در واقع در زیر زمین رشد می کند و فقط بخش گل مانند آن بر روی زمین است. نام دیگر این گیاه، خوراک شغال می باشد. گل روی زمین به طور دائمی حشرات را به دام می اندازد تا آن ها بتوانند به اندازه کافی گرده منتقل کنند. نکته عجیب دیگر راجع به این گیاه این است که در زیر زمین میوه ای به شکل و مزه سیب زمینی می دهد.

1: غذای شغال (Jackal Food (Hydnora Africana


منبع: listamaze

نظرها

 • 1 0

  سلام واسه معرفی گونه ی بسیار عجیبیک از یک گیاه که تابحال کسی مشاهده نکرده و خواص غیر قابل باوری داره ،چه مراحلی رو باید طی کرد؟

  • 0 0

   سلام مهدی جان، متاسفانه در این مورد اطلاعاتی نداریم

 • 1 0

  جالب

محبوبترین مراکز دیدنی
ایران گردی
محبوبترین دیدنی های ایران

مقاله های گردشگری

با 10 مورد از بهترین تورهای مجازی شگفتی های طبیعی جهان آشنا شوید

اگر از قرنطینه و ممنوعیت قدم زدن در پارک های محلی خسته شده اید، پیاده روی های آنلاین به سمت قله اورست و پاتاگونیا (Patagonia) و صعود شگفت انگیز به ال کاپیتان (El Capitan) را امتحان کنید.

متن کامل مقاله

یک روستای قرون وسطایی غرق شده در ایتالیا ممکن است دوباره از آب بیرون بیاید

در کوه های مرکزی ایتالیا، یک دهکده قرون وسطایی وجود دارد که از دهه 1940 در زیر یک دریاچه قرار داشته است و به نظر می رسد که بالاخره در سال آینده دوباره از آب بیرون آمده و در معرض دید عموم قرار بگیرد.

با 7 هتل بسیار زیبا با اتاق های شیشه ای حیرت انگیز آشنا شوید

هتل ها مدت هاست مانند پیله های کرم ابریشم طراحی شده اند و ما را از عناصر دنیای خارج محافظت می کنند. با این حال، تعدادی از خانه های روستایی در سراسر جهان اخیرا این مدل را کنار گذاشته اند و اتاق های خود را برای ارتباط بهتر با طبیعت طراحی کرده اند. در اینجا هفت مکان وجود دارد که هیجان اردو زدن را با راحتی خوابیدن در داخل خانه، همه را با گذاشتن تختخواب های خود در پشت دیوارهای شیشه ای ترکیب می کنند.

متن کامل مقالهخبرنامه توریستگاه
توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید