• کشورها
  • شهرها
  • هتل ها
  • رستوران ها
  • مراکز دیدنی
  • مراکز خرید
  • سرگرمی ها
  • بازدیدهای اخیر
  • سراسر جهان

راهنمای سفر به ایروان

راهنمای سفر به ایروان

درباره شهر


شهر زیبای ایروان، پایتخت کشور ارمنستان در جوار رود هرازداران و فاصله 23 کیلومتری تا مرزهای ترکیه قرار گرفته است. نامش برای اولین بار در سال 607 میلادی در تاریخ ثبت شده اما شواهد موجود باستانی حاکی از وجود حیات بشری در هزاراه های ششم تا سوم قبل از میلاد در این سرزمین است. تاریخچه پیوستن آن به پادشاهی ارمنستان به قرن ششم قبل از میلاد بازمی گردد.
اطلاعات بیشتر

وسایل حمل و نقل


مترو

خطوط اتوبوسرانی

تاکسی

مینی بوس

حمل و نقل بین شهری

هوایی
می توان از فرودگاه بین المللی زوارتنوس به عنوان اصلی ترین دروازه ارمنستان نام برد، در سال 2006 ترمینالی جدید در آن افتتاح گردید که اغلب پروازهای داخلی و خارجی در آن انجام می شود. با توجه به کوچک بودن فرودگاه پیدا کردن مسیر در آن بسیار سریع و آسان می باشد. ترمینال خروجی دارای دسترسی به اینترنت بیسیم رایگان نیز می باشد. این فرودگاه در کنار پروازهای شرکت آماواریا، میزبان پروازهای ورودی و خروجی شرکت های دیگری نظیر ایر فرانس، لوفت هانزا، ایران ایر، چک ایرلاینز، آسترین ایرلاینز، آئروفلوت می باشد. ایروان به واسطه این فرودگاه به اصلی ترین فرودگاه های اروپا و خاورمیانه نظیر لندن، پاریس، آمستردام، آتن، مسکو، وین، برلین، پراگ، سن پترزبورگ، زوریخ، مینسک، ریگا، کی یف، استانبول، دبی، حلب، تهران، بیروت و دیگر شهرها متصل می شود. شرکت هواپیمایی ایر عربیا، ایروان را از طریق شارجه به کشورهای خلیج فارس، مصر و هند اتصال می دهد. 

پیمودن فاصله بین فرودگاه تا شهر
مینی بوس:
فرودگاه زوارتنوس تنها 14 کیلومتر تا مرکز شهر ایروان فاصله دارد، مینی بوس خط 18 از مسیر فرودگاه به شهر و بالعکس حرکت می کند. ایستگاه این مینی بوس روبروی سوپرمارکت اِس اِی اِس قرار گرفته و هزینه استفاده از آن 200 تا 250 درام خواهد بود.

تاکسی:
دستیابی به شهر از طریق فرودگاه به وسیله تاکسی مستلزم پرداخت هزینه 4200 درامی و نهایتا تا 6700 درامی برای مسافت های طولانی تر خواهد بود. البته احتمال می رود برخی از رانندگان سعی بر متقاعد ساختن شما برای کرایه بیشتر نمایند. در صورت مشاهده چنین موردی اصلا زیر بار نروید و با گفتن اینکه برای کمک با پلیس تماس خواهید گرفت، خود را از این شرایط نجات دهید. تقریبا همه تاکسی ها از تاکسی متر استفاده می کنند پس پیشنهاد می شود حتما پول محلی برای دادن انعام به همراه داشته باشید. مسافرین همچنین می توانند از خدمات سرویس تاکسی عمومی اِروتَکس (Zvartnots Airport – AeroTax) استفاده نمایند. در صورت استفاده از این تاکسی ها اصلا نگران گم شدن وسایل و چمدان هایتان نباشید زیرا سریعا می توانید آن را بیابید. به جای بحث و چانه زنی بر سر کرایه حتی در تاکسی های اِروتَکس از راننده بخواهید که تاکسی متر را روشن نماید. تاکسی اِروتَکس دارای دسترسی به اینترنت بیسیم رایگان می باشند و پرداخت هزینه آنها از طریق دستگاه های خودپرداز ترمینال ها امکان پذیر خواهد بود. رزرو آنلاین تاکسی برای حصول اطمینان از آماده بودن سرویس نیز پیشنهاد دیگری است که می توان از آن استفاده نمود. 

زمینی

قطار
چنانچه قطار را برای سفر به ایروان انتخاب نموده اید، می بایست ابتدا به گرجستان رفته و از آنجا به ایروان سفر نمایید. یک قطار شبانه نیز از تفلیس گرجستان در روزهایی معین راه می افتد. بعد از خروج قطار در ساعت 22:15 این سفر 9 ساعته با برنامه ای تنظیم شده در ساعت 7:18 دقیقه در ایروان به پایان می رسد. گرچه واگن ها مربوط به دوران اتحاد جماهیر شوروی اند اما بسیار استاندارد می باشند و تا حدی راحتند. با توجه به عدم وجود هیچ رستورانی، حتما غذا و آب به همراه داشته باشید. هزینه استفاده از هر یک از تخت های قطار همراه با ملحفه، حوله و بالشت 31 لاری خواهد بود. با توجه به اینکه بلیط های قطار سریعا به فروش می رسد پس حتما برای تهیه بلیطتان زودتر اقدام نمایید. قطارهای شبانه در فصل زمستان در ساعت 20:20 یا 22 حرکت می کند. برای اطلاع از ساعت و روز حرکت قطار به ایستگاه آن مراجعه نمایید. این سفر تقریبا 11 ساعت طول می کشد که قیمت ارزانترین بلیط آن 22 لاری است. لطفا توجه داشته باشید در طول ماه های تابستان این قطار از باتومی حرکت می کند و با پیمودن مسیری 10 ساعته به مقصد خواهد رسید. البته خدمات ارائه آب و میان وعده های سبک در این قطارها موجودند. پس از رسیدن به ایروان به راحتی می توانید در قسمت ورودی ایستگاه قطار تاکسی بگیرید. همچنین ایستگاه مترو نیز دقیقا در روبروی ایستگاه قطار به چشم می خورد، صرافی نیز از ساعت 9 یا 10 صبح فعالیت خود را آغاز می نماید. مسافرین می توانند از دستگاه خودپرداز موجود در ایستگاه قطار نیز استفاده نمایند. لطفا توجه داشته باشید قیمت های مذکور مربوط به سال 2015 می باشد و ممکن است تغییراتی در آنها رخ داده شده باشد.

اتومبیل
اگر از علاقمندان به سفرهای زمینی هستید و تمایل دارید با اتومبیل شخصیتان سفر نمایید، می بایست از ایران و یا گرجستان سفرتان را آغاز کنید. مسیر ایروان از مرزهای ایران - ارمنستان راهی است امن و بی خطر که پیمودنش تقریبا 6 ساعت طول خواهد کشید. مسیری عالی که فرصت هایی طلایی برای کشف جاذبه های جنوبی ارمنستان و شهرهایی نظیر مغری، کاپان، گوریس و سیسیان را برایتان فراهم می آورد. دسترسی به ایروان از طریق مرزهای ارمنستان - گرجستان مستلزم پیمودن مسیری 4 تا 5 ساعته خواهد بود. مسیری که شما را از طریق شمال ارمنستان به سمت مقصد هدایت می کند. بزرگراه ها و جاده ها در طول این مسیرها از استاندارد بالایی برخوردارند و در برخی از نقاط به دلیل کوهستانی بودن به صورت یک لاینه می شوند. 

اتوبوس
دسترسی به ایروان با اتوبوس از طریق تفلیس با پرداخت هزینه 15 لاری و پیمودن مسیری 12 ساعته امکان پذیر خواهد بود. البته می توان از مینی بوس و ماشروتکا نیز استفاده کرد که در این صورت کرایه 30 لاری است و مسیر 5 ساعت کوتاه تر خواهد بود. در گاهی اوقات ماشین های خطی از تفلیس موجودند که آنها هم از مینی بوس گران ترند اما سریع تر و راحت تر شما را به مقصد می رسانند. خطوط و ایستگاه های اتوبوس به ایروان از طریق استانبول و بسیاری از شهرهای ساحلی ترکیه در کرانه های دریای سیاه و از گرجستان نیز موجودند. همچنین یک سرویس روزانه از تهران به تبریز و بالعکس نیز موجود است، بلیط این اتوبوس ها در ایستگاه اتوبوس کیلیکیا (Kilikia) قابل تهیه است و قیمت آن برای تهران و تبریز 2500 درام خواهد بود. دفاتر بلیط تا ساعت 17 باز می باشد و همراه داشتن پاسپورت الزامی خواهد بود. این اتوبوس ها بسیار راحتند و با خدمات ارائه نوشیدنی و میان وعده های سبک همراهند. مدت زمان سفر با این اتوبوس ها حدودا 12 ساعت خواهد بود. در طول این سفر علی الخصوص در محدوده مرزی شاهد مناظری خیره کننده و رویایی خواهید بود. 

حمل و نقل درون شهری

مترو 
ایروان دارای سیستم و شبکه مترو نسبتا مدرن و کاملا قابل اعتمادی می باشد که در اوایل دهه 1980 ساخته شده است. می توان از مترو به عنوان سریع ترین راه حمل و نقل درون شهری و البته ارزان ترین آنها نام برد. سیستمی که هزینه استفاده از آن تنها 10 درام خواهد بود. متروی این شهر تنها یک خط و ده ایستگاه دارد و به دلیل داشتن ایستگاه هایی کم در میان مردم زیاد محبوب نیست. متروی ایروان از ساعت 6 تا 23 با ارائه امکاناتی نظیر دسترسی به اینترنت بیسیم رایگان آماده خدمت رسانی به مردم خواهد بود.

مینی بوس
می توان از مینی بوس به عنوان پرطرفدارترین سیستم حمل و نقل درون شهری در ایروان نام برد، بیش از صدها مینی بوس در مسیرهای درون شهری و حومه های آن در حرکتند. هزینه استفاده از این مینی بوس ها 100 درام خواهد بود. به دلیل عدم وجود دستگاه های الکترونیکی خود دریافت در مینی بوس ها، مسافرین می بایست کرایه های خود را به صورت نقدی به راننده بدهند. با توجه به وجود تعداد زیادی از مینی بوس در سطح شهر در صورت آگاهی از نام مسیر و شماره مینی بوس می توانید به راحتی به مقصد برسید. شماره و مسیر آنها به طور برجسته ای بر روی پنجره نمایان است. در هنگام رسیدن به مقصد با گفتن کلمه کانجنِک (kangnek) یا استاپ می توانید راننده را از پیاده شدنتان مطلع سازید. شماره مینی بوس ها و مسیر آنها در ایستگاه اتوبوس یا صفحه وب سایت اطلاعات توریستی کاملا قابل مشاهده اند. 

اتوبوس یا اتوبوس برقی
ایروان دارای تعداد زیادی خطوط اتوبوس معمولی و چندین اتوبوس برقی است، وسایل نقلیه ای بسیار مناسب با شلوغی های کمتر. هزینه استفاده از اتوبوس ها 100 درام و اتوبوس های برقی 150 درام خواهد بود که می بایست در هنگام پیاده شدن پرداخت گردد. می توان از اتوبوس و مینی ون به عنوان اصلی ترین سیستم حمل و نقل درون کشور نام برد تا جاییکه می توان به وسیله آنها در طی یک روز از ایروان به تمام نقاط ارمنستان سفر کرد. البته نداشتن ایستگاهی مشخص برای مینی ون ها و وجود چندین ایستگاه متعدد اتوبوس در مناطق متفاوت باعث گیجی و سردرگمی مسافرین خارجی خواهد شد. در هنگام رسیدن به ایروان این مینی ون ها شما را در نقطه یا ایستگاه خاصی پیاده نمی کنند. پس قبل از پیاده شدن از آنها حتما از راننده بخواهید که شما را در مورد موقعیتتان راهنمایی کند.  

ایستگاه اتوبوس مرکزی کیلیکیا (Kilikia)
می توان از این ایستگاه به عنوان بزرگترین ایستگاه اتوبوس در ایروان نام برد، ایستگاهی که در جنوب غربی شهر در خیابان ادمیرال ایزاکوف (Admiral Isakov) و در فاصله یک کیلومتری شوکا (shuka) در انتهای ضلع خیابان ماشتوتس (Mashtots) قرار گرفته است. دسترسی به آن از طریق مینی بوس شماره 13 (از ایستگاه متروی بارکاماتسان Barekamutsun)، مینی بوس شماره 23 از ایستگاه قطار، از ایستگاه 15، 68 و 75 از میدان جمهوری و مینی بوس شماره 5 از خیابان ماشتوتس در نزدیکی اپراهاوس امکان پذیر خواد بود. همچنین یک اتوبوس مدرن با شماره 259 که ایستگاه اتوبوس مرکزی را به ایستگاه شمالی متصل می کند، نیز موجود می باشد. این اتوبوس ها به کومیتز (Komitas) و دیگر نقاط مرکزی می روند و هزینه استفاده از آنها برای هر نفر 200 درام خواهد بود. البته توجه داشته باشید که شماره این اتوبوس ها در تابلوی راهنمای اتوبوس ها موجود نیستند. اتوبوس های مسیر تهران هر روز در ساعت 10 این ایستگاه را به مقصد تبریز و تهران ترک می کنند و با پیمودن مسیری 24 ساعته در ایستگاه اتوبوس آزادی به سفر خود پایان می دهند. این اتوبوس ها در مسیر برای ناهار و شام توقف دارند که یکی از توقف ها در ارمنستان می باشد، پس حتما درام ارمنی را همراه داشته باشید. هزینه استفاده از این اتوبوس های 22000 درام خواهد بود.

ایستگاه اتوبوس شمالی
این ایستگاه با طول 5 کیلومتری در حاشیه شمال شهر ایروان بر روی بزرگراه ایروان - سوان قرار گرفته، ایستگاهی بسیار زیبا با معماری شگرف مربوط به دوران اتحادیه جماهیر شوروی که بازدید از آن بسیار ارزشمند و لذت بخش خواد بود. دسترسی به این ایستگاه از طریق اتوبوس شماره 13 یا مینی بوس شماره 101 در کومیتز و اتوبوس شماره 259 که ایستگاه مرکزی را به شمالی متصل می کند، امکان پذیر خواهد بود. مقصد اتوبوس ها و مینی بوس های این ایستگاه سوان و دلیجان است.

ایستگاه اتوبوس کایاکان (Kayakan)
این ایستگاه در فاصله ای نه چندان دور با ایستگاه قطار اصلی ایروان و ایستگاه متروی ساسانتسیداویت (Sasuntsidavit) قرار گرفته است. دسترسی به آن از طریق تاکسی یا به صورت پیاده از خروجی مترو امکان پذیر خواهد بود.

نقشه شهر

آب و هوا

دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹

مراکز دیدنی

مراکز خرید

سرگرمی ها

رستوران ها براساس قیمت فیلتر کنید

رستوران سیرانی گاردن

این رستوران به ارائه خوشمزه ترین غذاهای قفقازی ترکیب شده با عناصر ارمنی مفتخر است، رستورانی فوق ...

مشاهده در سایت

رستوران ژینگلیانوف هتس

ژینگلیانوف هتس نام تنها غذای سرو شده در این رستوران می باشد، غذایی خوشمزه و لذیذ که معنای لغوی آن ...

مشاهده در سایت

رستوران بلک انگوس یروان

این برگر بار شیک به ارائه برترین برگرها، سیب زمینی های سرخ کرده، انواع پیتزاهای پرطرفدار، تازه ترین ...

مشاهده در سایت

رستوران کولولاک

کولولاک رستورانی است که در ارائه غذاهای ترکیبی تبحر دارد، رستورانی فوق العاده که می توان در فضای بی ...

مشاهده در سایت

صبحانه 53

این رستوران با ارائه بوفه ای متشکل از انواع غذاهای اروپایی روزانه از ساعت 7:00 تا 11:00 آماده خدمت ...

مشاهده در سایت

ام 53 لانج بار

این بار با ارائه مجموعه ای برتر و بسیار گسترده از انواع میان وعده های سبک و نوشیدنی ها از شما ...

مشاهده در سایت

رستوران هتل نوا ایروان

رستوران این هتل در طبقه همکف قرار گرفته و به ارائه بوفه صبحانه بسیار گسترده و متنوعی مفتخر است.

مشاهده در سایت

رستوران آنی

رستوران آنی در واقع همان جاییست که می توانید در آن برترین و خوشمزه ترین غذاهای آمریکایی را امتحان ...

مشاهده در سایت

لانج بار

در فضای فوق العاده این لانج بار به استراحت و تمدد انرژی بپردازید و لحظاتی به یادماندنی را برای خود ...

مشاهده در سایت

کافه سنیزیکا

این کافه در فضایی مملو از انرژی های مثبت از شما پذیرایی می کند.

مشاهده در سایت

گاردن بار

در گاردن بار لحظاتی پرشور و نشاطی را تجربه نمایید.

مشاهده در سایت

رستوران های هتل ارمنین رویال پالاس

این هتل شامل یک رستوران اصلی، رستوران بیگ هال، رستوران اسمال هال و واین هوم می باشد.

مشاهده در سایت

رستوران رافائلو

رافائلو به عنوان رستورانی مدرن با فضایی گرم شما را به سفری هیجان انگیز از عطر و طعم غذاهای ...

مشاهده در سایت

بار ونیز

می توان از ونیز به عنوان مکانی فوق العاده برای برگزاری جلسات کاری و نشست های دوستانه نام برد. مکانی ...

مشاهده در سایت

رستوران و بارهای هتل دایمون هاوس ایروان

این هتل دارای یک رستوران، بوفه صبحانه، یانج بار و کافه سامر می باشد.

مشاهده در سایت

رستوران و بار هتل یوروپ ایروان

در این هتل هر روز صبح صبحانه اروپایی سرو می شود و میهمانان می توانند صبحانه را با خود به اتاقشان ...

مشاهده در سایت

رستوران هتل فوروم

رستوران این هتل با دو اتاق غذاخوری مجزا و یک سالن وی آی پی با سرو غذاهایی خوشمزه از میهمانانش ...

مشاهده در سایت

لانج بار

در فضای فوق العاده این لانج بار از نوشیدن طعم های متنوع و خلاقانه انواع کوکتل ها، نوشیدنی، برترین و ...

مشاهده در سایت

سالن صبحانه

این سالن با طراحی فوق العاده با الهام از سبک اروپایی و سرو خوشمزه ترین و لذیذترین غذاهای ارمنی و ...

مشاهده در سایت

رستوران و بارهای هتل نورک رزیدنس

این هتل شامل یک رستوران به نام نورک، بار نورک و لابی لانج نورک می باشد.

مشاهده در سایت

رستوران خارپت

با انتخاب این رستوران به دنیایی متفاوت از عطر و طعم انواع غذاهای سنتی ارمنستان لذت ببرید و خاطره ای ...

مشاهده در سایت

رستوران ارمنیا براسری

از صرف صبحانه در این رستوران فوق العاده لذت ببرید.

مشاهده در سایت

رستوران ایتالیایی کوچینا

اکز از طرفداران غذاهای ایتالیایی هستید این رستوران قطعا انتخابی بسیار مناسب برای شما خواهد بود، ...

مشاهده در سایت

رستوران روسینی

با انتخاب این رستوران به دنیایی متفاوت از عطر و طعم انواع غذاهای ایتالیایی و آمریکایی قدم گذارید و از صرف غذا در فضای فوق العاده اش لذت ببرید.

مشاهده در سایت

لانج بار دولچه ویتا

این مکان در داخل وینتر گاردن قرار گرفته و در فضایی گرم و پر شده از طنین دلنشین موسیقی پذیرای میهمانان برای ارمغان آوردن خاطراتی به یادماندنی خواهد بود.

مشاهده در سایت

رستوران نشنال

این رستوران در فضایی فوق العاده آماده پذیرایی از علاقمندان به غذاهای سنتی می باشد، رستورانی بی نظیر که پذیرای میهمانان برای ارمغان آوردن خاطره ای به یادماندنی از صرف غذا خواهد بود.

مشاهده در سایت

رز بار

می توان از این بار با طراحی فوق مدرن به عنوان مکانی فوق العاده برای برگزاری نشست های دوستانه و قرارهای کاری نام برد.

مشاهده در سایت

سیگار بار

منوی این بار مجموعه ای بسیار گسترده از انواع سیگارها و نوشیدنی ها را در دل خود جای داده، مکانی فوق العاده با طراحی زیبا و فضایی مملوء از انرژی های مثبت.

مشاهده در سایت

رستوران لاتار

می توان از این رستوران به عنوان انتخابی مناسب برای برپایی مراسم عروسی، جشن ها، تولدها و میهمانی ها نام برد.

مشاهده در سایت

رستوران ام شو تون

با قدم گذاشتن در این رستوران به دنیایی متفاوت از طعم و علاقمندی های سنتی ارمنی قدم گذارید و از صرف صبحانه، ناهار و شام در فضای گرم و صمیمی اش لذت ببرید.

مشاهده در سایت

سامر کافه

بعد از شنا و آب تنی در فضای فوق العاده این کافه به استراحت و تمدد انرژی بپردازید و از نوشیدن طعم های متنوع و خلاقانه انواع کوکتل ها و صرف انواع میان وعده های سبک لذت ببرید.

مشاهده در سایت

لانج بار

می توان از لابی لانج به عنوان مکانی فوق العاده برای برگزاری جلسات کاری و نشست های دوستانه نام برد، مکانی فوق العاده که در منطقه لابی قرار گرفته و به صورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به میهمانان خواهد ...

مشاهده در سایت

رستوران میت د شف

این رستوران با ارائه منویی بسیار گسترده و سرو بهترین غذاها و نوشیدنی همراه با ارائه خدمات میهمان نوازی و پذیرایی در حد استانداردهای جهانی از میهمانانش پذیرایی می کند.

مشاهده در سایت

جاز اند سیگار بار

با قدم گذاشتن در این بار حس و حال بودن در یکی از بارهای شهر نیویورک برایتان تداعی می شود، مکانی فوق العاده با طراحی خیره کننده و فضایی پرشده از نواهای گوش نواز موسیقی.

مشاهده در سایت

رستوران لیدر اند سامر پارک

با انتخاب این رستوران تجربه ای خاطره انگیز از قدم گذاشتن در آشپزخانه ارمنی با حال و هوای اروپایی را برای خود رقم زنید.

مشاهده در سایت

رستوران و بار اد آسترا روف تاپ

این رستوران و بار در فضایی فوق العاده با ارائه مجموعه ای گسترده از انواع علاقمندی های بین المللی، انواع سالادها، ساندویچ ها و برگرها پذیرای میهمانان خواهد بود. سفر خوشمزه و رنگارنگ خود را با صرف یک ...

مشاهده در سایت

کافی شاپ دارچین

دارچین جاییست که می توانید در آن به تمام خوشمزه های دوست داشتنیتان از میان وعده های سبک تا دسرهای خوشمزه و قهوه های خوش عطر دست یابید.

مشاهده در سایت

هاوانا کلاب سیگار بار

این بار با ارائه منویی گسترده از انواع سیگارها و نوشیدنی ها در فضایی گرم و صمیمی پذیرای میهمانان خواهد بود.

مشاهده در سایت

لابی لانج اند بار

می توان از این مکان به عنوان انتخابی بسیار مناسب برای برگزاری قرارهای دوستانه، عاشقانه و کاری و لذت بردن از نوشیدن انواع نوشیدنی ها نام برد.

مشاهده در سایت

رستوران و بارهای هتل قفقاز ایروان

این هتل شامل یک رستوران بزرگ به نام آرتاشسیان که متشکل از سالن آرشاکونی (Arshakuni)، سالن باگراتونی (Bagratuni)، یرواندونی (Yervanduni) بوده و دو بار واین بار (Wine Bar) و لانج بار (Lounge Bar) می ...

مشاهده در سایت

رستوران دولماما

گرچه شروع و تاسیس یک رستوران به نظر راحت می رسد اما تهیه و ارائه منویی منحصربه فرد و ماندگار برای آن کاری است بس دشوار. دولماما نیز از این قاعده مستثنی نیست و منوی جذاب آن با تلاش های فراوان گردآوری ...

مشاهده در سایت

کلوب جاز ملخص

می توان از کلوب جاز ملخص به عنوان مقصدی بسیار مناسب برای علاقمندان به موسیقی جاز نامید، رستورانی بی نظیر که فضای فوق العاده اش روزانه از ساعت 21 تا 2 نیمه شب با نوای دلنشین موسیقی جاز عجین می شود. ...

مشاهده در سایت

نصیحت های سفر

همراه داشتن ارز در فرمی مناسب
شاید باورش سخت باشد اما گیر افتادن در روز اول سفر به دلیل نداشتن ارز مناسب می تواند یکی از بدترین اتفاقات باشد. ایروان نیز از این قاعده مستثنی نیست و با وجود صرافی هایی متعدد در سراسر این شهر تبدیل ارزهای ناشناخته در آن دشوار خواهد بود. می توان از درام به عنوان واحد پول ارمنستان نام برد، هر درام ارمنی تقریبا معادل 2.58 دلار خواهد بود. چنانچه از کارت اعتباری استفاده می کنید از صحت کارکرد آن در ارمنستان حتما اطمینان حاصل نمایید. اما برای اطمینان بیشتر پیشنهاد می شود در کنار کارت اعتباری حتما پول نقد هم همراه داشته باشید. 

احترام به آداب و رسوم و قوانین محلی
همانطور که می دانید هر کشوری دارای آداب و رسوم و قوانین مختص خودش می باشد، آداب و رسومی که احترام به آنها واجب و ضروری است. ارمنستان هم همانند دیگر کشورها دارای قوانین خاصی است که پیروی از آنها را نباید فراموش کرد. در این کشور آمار جرم و جنایت و خشونت نسبت به بسیاری از شهرهای آمریکا و سایر نقاط جهان بسیار پایین است.

یادگیری برخی از کلمات و عبارت های کلیدی
مطمئنا مردم محلی ایروان از اشتیاق شما برای یادگیری زبان مادری شان استقبال می کنند. در زبان ارمنی بارِو (Barev) به معنای سلام و هاجوق (Hajoghutyun) به معنای خداحافظ می باشد. ارمنی ها هم مانند فرانسوی ها از کلمه مرسی برای تشکر استفاده می کنند. البته ناگفته نماند که زبان انگلیسی در میان مردم ارمنستان بسیار فراگیر است از این رو در صورت تسلط و آشنایی با انگلیسی در سفر به ایروان به مشکل برنخواهید خورد. در این شهر جذاب همچنین نقشه های راهنما برای هدایت میهمانان در هنگام گشت و گذار نیز ارائه می شود.

اتوبوس، مینی بوس و مترو
هزینه استفاده از این وسایل نقلیه در ایروان مقداری مشخص و معادل 100 درام می باشد. اما ناگفته نماند که تمام اتوبوس ها و مینی بوس ها در طول روز بسیار شلوغند و بنابراین یافتن صندلی خالی بسیار دشوار خواهد بود. می توان از مترو به عنوان سریع ترین راه برای دسترسی و گشت و گذار در شهر ایروان نام برد، البته مترو نیز شلوغ می باشد اما با وجود ازدحام و شلوغی های زیاد باز هم جای خالی برای ایستادن بدون مزاحمت وجود دارد. 

تاکسی در ایروان
به طور کلی هزینه استفاده از تاکسی در ایروان بین 100 تا 150 درام برای هر کیلومتر است. مراقب باشید چون شما یک توریست هستید و ممکن است رانندگان بیش از مقدار مصوب طلب کرایه نمایند. به هیچ وجه به حساب و کتاب های رانندگان توجه نکنید و هزینه های زیادی را به آنها پرادخت ننمایید.

امنیت ترافیکی، عبور از خیابان در ایروان
ایروان شهری کوچک به شمار می رود، شهری کوچک با اتوبوس ها و ماشین هایی متعدد. با وجود این شلوغی های بیش از حد ایروان شهری امن برای پیاده روی به شمار می رود. در هنگام عبور از خیابان مراقب باشید و قوانین ترافیکی را در نظر بگیرید. قوانینی نظیر عبور از خیابان در هنگام سبز بودن چراغ راهنما.

مالیات و انعام در ایروان
لطفا توجه داشته باشید در صورتحساب کافه ها و رستوران ها، مالیات و انعام نیز در نظر گرفته شده است. با این حال رسم انعام در میان ارمنی ها بسیار رایج می باشد و گارسون ها و پسشخدمت ها توقع دریافت آن را از سوی مشتریان دارند. گرچه اجباری در انعام دادن وجود ندارد اما این کار انسان دوستان است و وجهه خوبی دارد. مقدار انعام معول در ایروان 1 دلار معادل 400 تا 500 درام می باشد. 

موزه های ایروان
ساعت کاری موزه های ایروان در روزهای معمول از ساعت 9 یا 10 صبح شروع می شود و در ساعت 17 تا 18 به پایان می رسد. اما در صورت بازدید از این ایروان در فواصل بین روزهای دهم تا بیستم ماه مه فرصت بازدید از موزه های شبانه برایتان فراهم خواهد شد. می توان از موزه های شبانه به عنوان رویدادی عالی و فرصتی فوق العاده برای اهالی ایروان، ارمنی ها و گردشگران خارجی نام برد. رویدادی جذاب که در طی آن درب های موزه تا پایان شب به روی علاقمندان باز می شود. البته ناگفته نماند ورودی موزه ها در این فواصل زمانی در صورت موجود بودن ظرفیت رایگان می باشد. پس سعی نمایید زودتر در محل آنها حضور یابید تا بتوانید از این فرصت استفاده کنید. 

مودب باشید اما استوار و راسخ
در هنگام خرید در بازارها و مراکز خرید ایروان فروشندگان سعی دارند با پیشنهاد اقلامی شما را برای خرید وسوسه نمایند. این موضوع قطعا شما را حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید، تحریک خواهد کرد و تحت تاثیر قرار می دهد. برای جلوگیری از بروز این مسئله با رعایت احترام کامل و با لبخندی دوستانه از فروشندگان بخواهید که چیزی را به شما پیشنهاد ندهند و سریعا محل مورد نظر را ترک نمایید زیرا در صورت حضور مجدد تنها پس از چند ثانیه مجددا به کار خود ادامه خواهند داد. 

پرداخت هزینه ها در ایروان
واحد پول ایروان درام است و تمام پرداخت ها در کل شهر با همان درام انجام می شود. تنها یک و شاید دو فروشگاه در آن یافت می شود که ارزهای دیگری را برای پرداخت نیز می پذیرند. پس در هنگام سفر به ایروان تبدیل ارزتان را به هیچ وجه فراموش نکنید، دفاتر تبدیل ارز در تمام سوپرمارکت های بزرگ و بازارها به چشم می خورد. البته از آنجاییکه تمام فروشگاه ها کارت اعتباری را قبول نمی کنند، همراه داشتن پول نقد در طی این سفر الزامی است.

در ایروان به تمام خواسته های خریدتان  دست یابید
می توان از ایروان به عنوان بهشت علاقمندان به خرید نام برد، بهشتی پرشده از فروشگاه های متنوع، رنگارنگ و متناسب با هر سلیقه و بودجه ای. در این شهر تعداد زیادی فروشگاه و بوتیک های برتر با برندهایی لوکس از طراحان نام آشنا یافت می شود که البته قیمت اجناس در آنها بسیار بالاست. اما مغازه های محلی کوچک تر با قیمت هایی پایین تر و مناسب تر نیز موجودند. هیچ مسافری ارمنستان را بدون بازدید از ورنیساژ (Vernissage) ترک نخواهد کرد، یک بازار روباز که در روزهای آخر هفته برپا می شود و تمام اجناس از سوغاتی های سنتی ارمنستان تا زیورآلات، غذاها، لوازم الکترونیکی و حیوانات خانگی را ارائه می دهد. 

برخورد با محلی ها
گرچه ایروانی ها با خودشان رابطه ای چندان دوستانه ای ندارند اما اهالی این شهر با توریست ها و گردشگران خارجی بسیار مهربانند و با قلبی گشوده و پرمهر از آنها استقبال می کنند و گردشگران را برای تجربه اقامتی خاطره انگیزتر راهنمایی می نمایند. آنها با بازدیدکنندگان از شهرشان علی الخصوص زمانیکه کمی با زبان کشورشان آشنایی داشته باشند، بسیار صمیمی برخورد خواهند کرد. 

سوغاتی
می توان از سوغاتی هر شهر یا کشور به عنوان یادگاری های خاطره انگیز از آنها نام برد، یادگاری هایی که نگاه کردن به آنها شما را یاد سفرتان خواهد انداخت. ارمنستان به عنوان کشوری کهن با پیشینه ای باستانی دارای نمادهای ملی متفاوتی است که می توان به عنوان سوغاتی آنها را با خود به سرزمینتان ببرید. بدون شک کوه های آرارات و زردآلو به عنوان نماد زندگی ارمنستان و  فرش، دودوک و جواهرات به گنجینه ملی این سرزمین به شمار می روند. بازار روباز ورنیساژ بهترین انتخاب برای خرید صنایع دستی منحصربه فرد، نقاشی ها، جواهرات، لوازم موسیقی، سوغاتی های ملی، فرش ها، سنگ های نیمه قیمتی و نادر و بسیاری اقلام جذاب و دوست داشتنی دیگر نام برد. این بازار با محیطی پرنشاط و دوست داشتنی در روزهای آخر هفته برپا می شود. نام ارمنستان همیشه در کنار شیرینی های خوشمزه و میوه های خشک هیجان انگیز آورده می شود، خوشمزه هایی دوست داشتنی که می توان آنها را از بازار گوم واقع در تقلطع خیابان های ماشتوتس (Mashtots) و کورناتسی (Khorenatsi) تهیه نمود. 

پیاده روی
می توان از ایروان به عنوان شهری فشرده نام برد، شهری که تمام جاذبه هایش در کنار یکدیگر جمع شده اند و به راحتی از طریق پیاده روی می توان به تمام آنها دست یافت. البته توجه داشته باشید که اخیرا جریمه هایی برای عبور از مناطق و خیابان های تعیین نشده برای پباده روی در نظر گرفته شده است. جریمه هایی که از 3000 درام شروع می شوند. چنانچه از طرفداران پباده روی هستید قدم زدن در امتداد دره هرازدار بر روی حاشیه مرکز شهر قطعا لذت بخش خواهد بود.

شماره تلفن های ضروری
شماره تلفن های ضروری در ارمنستان شامل آتش نشانی 101، پلیس 102، خدمات اضطرای 103، خدمات اورژانسی ایروان 104، اپراتور راه دور، تماس های بین المللی 105، سوپروایزر 106، تماس های داخلی ارمنستان 107، شهرداری ایروان 108، اطلاعات فرودگاه 187، اطلاعات راه آهن 184، اطلاعات فهرست راهنما تلفن 109، اعلام ساعت 110، مرکز اطلاع رسانی اسپایر (Spyur) 519999، مرکز اطلاع رسانی آرگ بیز (Areg-Biz) 551111 و مرکز اطلاعات گردشگری ای تی دی ای (ATDA) 542303 می باشد. 


آرزومندیم از سفر خود در شهر ایروان نهایت لذت را ببرید.

تیم مدیریت توریستگاه

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید