• کشورها
  • شهرها
  • هتل ها
  • رستوران ها
  • مراکز دیدنی
  • مراکز خرید
  • سرگرمی ها
  • بازدیدهای اخیر
  • سراسر جهان

راهنمای سفر به ازمیر

راهنمای سفر به ازمیر

درباره شهر


ازمیر، مروارید دریای اژه سومین شهر بزرگ ترکیه در غرب این کشور و در سواحل دریای اژه قرار گرفته است. 8500 سال قدمت، زمین حاصلخیز، آب و هوای مطلوب، 629 کیلومتر وسعت ، 300 روز آفتابی در طول سال، دریایی با رنگ های نیلی متفاوت و آثار بجا مانده از 32 تمدن که در ازمیر وجود داشتند ازمیر را شهری آماده کشف توسط گردشگران ساخته است.
اطلاعات بیشتر

وسایل حمل و نقل


مترو

خطوط اتوبوسرانی

تاکسی

قطار

اتوبوس دریایی

دوچرخه

درشکه

حمل و نقل بین شهری 

هوایی
فرودگاه عدنان مندرس ازمیر در 20 کیلومتری جنوب مرکز شهر قرار گرفته است و روزانه چندین پرواز به استانبول، آنتالیا و آنکارا دارد. فرودگاه ازمیر به سرعت در حال گسترش است و اخیرا دو شرکت بریتیش ایرویز و کی ال ام پروازهایی را مستقیم از اروپا راه اندازی کرده اند. 
همچنین پروازهای منظم داخلی و بین المللی از شهرهای ترکیه و شهرهای اروپایی به ازمیر وجود دارد. ازمیر به عنوان یکی از بزرگترین مراکز فرودگاهی ترکیه به حساب می آید.

دریایی
در ازمیر 4 بندر وجود دارد که پتانسیل بالایی در زمینه تجارت های داخلی و بین المللی دارند. السنکاک، آلیاسا - نمروت، دیکیلی و چشمه. همچنین بندر چاندارلی که هم اکنون در حال ساخته شدن است، پس از ساخته شدن بین 10 بندر بزرگ جهان قرار خواهد گرفت و  پتانسیل شهر ازمیر را برای تجارت بطرز قابل توجهی افزایش می دهد.

- بندر السنکاک
این بندر علاوه بر این که مقصد مهمی برای  واردات کالا از اناتولی مرکزی و دریای اژه است بزرگترین بندر در ناحیه دریای اژه محسوب می شود. همچنین این بندر دارای بیشتر حجم مبادلات بین کشورهای اروپایی، خاورمیانه و آسیاست و این به لطف راه آهن و راه های ارتباطی زمینی آن بدست آمده است.
این بندر دسترسی خوبی برای جذابیت های توریستی ازمیر فراهم کرده و از فرودگاه عدنان مندرس نیز تنها 25 کیلومتر فاصله دارد. این بندر بصورت عمده به کشتی های باری و تفریحی خدمات ارائه می دهد.

- بنادر آلیشا - نمروت
باتیچیم، اژه چلیک، اژه گاز، اژه گوبره، حبش، ازمیر دمیریلیک، میلانگاز، نمپورت، پتکیم، توپراس، توتال، تی سی ای اژه (آلپت)، اسکله های پترول آفیسی و اسکله هایی که در نمروت و علی آقا قرار دارند مشارکت قابل توجهی در اقتصاد کشور ترکیه دارند. در این بنادر و اسکله ها حجم مبادلات اقتصادی سالیانه به 15 میلیارد دلار می رسد.
این بندر که دارای کشتی های باری، کشتی های حمل اتومبیل و خدمات حمل و نقل برای مسافران است در 85 کیلومتری ازمیر، 110 کیلومتری فرودگاه عدنان مندرس و 1 کیلومتری مرکز چشمه واقع شده.

- بندر چشمه
در بندر چشمه خدمات زیر ارائه می گردد.
- کشتی های حمل وسایل نقلیه (اتومبیل) بین چشمه و تریست (ایتالیا)
- کشتی تفریحی برای سفر به جزایر یونان
- کشتی های کوچکی که در مسیر بین چشمه و چیوس (یونان) کار می کند.
از خدمات دیگر ارائه شده در این بندر می توان به راهنمایی، یدک کشی، خدمات امنیتی، خدمات پزشکی اورژانسی و پارکینگ اشاره کرد.

- بندر دیکیلی 
اسکله بندر دیکیلی که در 120 کیلومتری ازمیر و 26 کیلومتری برگاما قرار دارد قابلیت سرویس دهی به کشتی های باری عظیم و کشتی های مسافری را دارد.

زمینی

راه آهن
ازمیر دو ایستگاه راه آهن دارد. باسمان در مرکز شهر که برای قطارهای محلی و متروست و آلسانکاک در بخش شمالی شهر که برای قطارهای شهری و بین المللی در نظر گرفته شده. 
عمده قطارهای بین شهری نیز شامل آنکارا (قطار تندرو ماوی: 14 ساعت)، دنیزلی (روزانه 3 قطار سریع السیر: 5-6 ساعت) و اسپارتا (9 ساعت) می باشد.

اتوبوس
ایستگاه اتوبوس در 6 کیلومتری شمال شرقی شهر قرار دارد هرچند وسایل نقلیه زیادی وجود دارند که شروع حرکتشان از مرکز شهر می باشد. ایستگاه اتوبوس بزرگ و دارای کافی نت، امکانات زیادی برای خوردن و نوشیدن و توالت است.
رسیدن به استانبول با این اتوبوس ها 9 ساعت (شامل یک سفر کوتاه با کشتی) به طول می انجامد. در طول این مدت مسائلی مانند آب، نوشیدنی های گرم، اسنک و توقف های منظم برای توالت و غذا خوردن همگی بصورت مجانی به منظور ارائه ی تسهیلات بهتر درمقابل مبلغ منطقی 100 لیر برای هر نفر نظر گرفته شده است.

حمل و نقل درون شهری

قطار سبک شهری (LRT)
ایزبان که قبلا به عنوان ایگرای شناخته  می شد، یک سیستم ریلی درون شهری است که به ازمیر و نواحی شهری آن خدمات می دهد. این سیستم ریلی روزانه 150 هزار مسافر را جابجا می کند و از این نظر  شلوغ ترین سیستم ریلی درون شهری در ترکیه است. ایزبان بر گرفته شده از دو کلمه ازمیر و بانلیو به معنی حومه شهر می باشد.
ایزبان از سال 2010 شروع به کار کرده و در حال حاضر دارای 136 کیلومتر راه آهن، 40 ایستگاه، دو خط (خط جنوبی و شمالی) است. 50 درصد ایزبان متعلق به راه آهن دولتی ترکیه و 50 درصد متعلق به شهرداری ازمیر است.

مترو (MRT)
این سیستم از سال 2007 آغاز به کار کرده و به سرعت رشد نموده بگونه ای که در حال حاضر دارای چهار خط است. این سیستم از نظر وسعت، سرعت، قابلیت دسترسی و پیشرفت های جدید پرطرفدارترین سیستم حمل و نقل به حساب می آید.
در این سیستم یک خط مترو مرکز شهر، اوسیول و میدان کوناک را به حومه شمال شرقی بورنووا متصل می کند.  مترو ازمیر تمیز و سریع است و امکان حمل و نقل را در دو جهت یعنی خط شمال و خط جنوب فراهم می کند. مزیت مترو ازمیر که باعث پر استفاده بودن آن می شود این است که بخش اعظمی از شهر را پوشش می دهد.

اتوبوس
یک شبکه با تعداد اتوبوس های زیاد به اکثر نواحی ازمیر خدمات ارائه می دهد که به اختصار ای س ه اُ ت (ESHOT) نامیده می شود که اختصار کلمات برق، آب، گاز، اتوبوس و تراموا می باشد. این شبکه دارای 322 خط و حدود 1500 اتوبوس و 2700 نفر پرسنل و 5 گاراژ است. یک شرکت خصوصی با نام ایزولاس نیز با در اختیار داشتن 400 اتوبوس و 2 گاراژ تحت قرارداد با این شبکه همکاری می کند و خدماتی را با زمان بندی مشخص و به وسیله مینی بوس های شخصی ارائه می دهد.

تاکسی
تعرفه  تاکسی های معتبر در ژانویه سال 2019 تدوین شد. روش محاسبه کرایه تاکسی در ازمیر به این گونه است که به ازای هر کیلومتر طی شده، مبلغی به مبلغ کرایه اولیه افزوده و رانندکان تاکسی بر اساس مسافت کرایه مجموع را به شما خواهند گفت. کرایه های تاکسی در ازمیر مقرون به صرفه است.
کرایه اولیه (تعرفه عادی): 3.90 لیر ترکیه
کرایه به ازای هر کیلومتر (تعرفه عادی):3.70 کیلومتر
کرایه به ازای هر ساعت انتظار تاکسی (تعرفه عادی): 24 لیر ترکیه
کرایه کلی مسافت 1 کیلومتری: 7.60 لیر ترکیه
کرایه کلی مسافت 2 کیلومتری:  11.30 لیر ترکیه
کرایه کلی مسافت 50 کیلومتری: 188.90 لیر ترکیه
کرایه ی کلی مسافت 100 کیلومتری: 373.90 لیر ترکیه
کرایه های تاکسی در هنگام شب تفاوتی ندارد و این نرخ ها هم در شب و هم در روز معتبر هستند.

کشتی (فری بوت)
از سال 2000 که خدمات کشتیرانی به عهده شهرداری ازمیر و شرکت خصوصی تابعه آن (ایزدنیز) قرار گرفته، خدمات کشتیرانی شهری جزئی از زندگی عادی ساکنین شهر شده است. 24 کشتی بین 9 اسکله رفت و آمد می کنند (در جهت عقربه های ساعت: بوستانلی، کارشیاکا، آلسانکاک، بایراکلی، پاساپورت، کوناک، کارانتینا، گزتپه و اوچکویولار). برای نقاط دیگر در خلیج در طول تابستان خطوط ویژه ای برای گردشگران در نظر گرفته می شود. این خدمات ارزان قیمت هستند و به همین دلیل مردم بومی و گردشگران به عنوان نوعی سرگرمی سوار این کشتی ها می شوند.

درشکه
اگر از یک درشکه به ازمیر نگاه کنید این شهر منحصر به فرد مدیترانه ای حتی زیباتر هم می شود. وقتی با این درشکه ها بین اسکله های گوندوودو کوناک پیر حرکت می کنید شاهد در آغوش کشیده شدن دریا توسط خورشید همراه با صدای نعل اسب ها و ملاقات باد خواهید بود.
شما همچنین قادر خواهید بود مکان های تاریخی بسیاری مانند بلوار آسانکاک، پارک همیشه سبز کوتول، کلیسای آیاووکلا، خیابان هتل، آگورا، کمرالتی و برج ساعت را بر روی درشکه بازدید کنید. ساعت کار درشکه ها از ساعت 8 تا ساعت 23 بوده و کرایه آنها برای یک مسیر 20 لیر است. همچنین شما می توانید درشکه ها را بصورت ساعتی نیز کرایه کنید.

دوچرخه
ازمیر در مسیر تبدیل شدن به شهر دوچرخه است. در این شهر شما قادر خواهید بود در مسیری به طول 40 کیلومتر درست کنار ساحل دوچرخه سواری کنید و از منظره لذت ببرید. برای این منظور هم می توانید از دوچرخه شخصی خودتان استفاده کنید و هم از سیستم های هوشمند ایستگاه های دوچرخه، یک دوچرخه اجاره کنید. برای اجاره کردن دوچرخه شما باید کارت عضویت ایستگاه های هوشمند را داشته باشید که هزینه آن تنها 2.40 لیر در ساعت است.

سیستم حمل و نقل عمومی از فرودگاه به مرکز شهر
چه در زمانی که شما به فرودگاه رسیده اید و قصد دارید به سطح شهر بروید و چه در زمانی که قصد دارید از سطح شهر به فرودگاه مراجعه کنید و از طریق آن شهر را ترک کنید دسترسی فرودگاه عدنان مندرس برای شما آسان خواهد بود. شما می توانید مسیر بین فرودگاه و شهر را با اتوبوس های شهری، تاکسی ها یا مترو طی کنید. فاصله این فرودگاه از مرکز شهر تنها 15 کیلومتر است. سرویس های داخل شهری از فرودگاه در زیر آمده است:

آلسانجاک (هتل بزرگ افس)
ساعت حرکت از فرودگاه:
هر یک ساعت یکبار از ساعت 8:40 صبح الی 3:40 نیمه شب  
ساعت حرکت از آلسانکاک (هتل بزرگ افس): 
هر یک ساعت یکبار از ساعت 3:30 صبح الی 23:30 شب
مسیرهای رفت و برگشت:
فرودگاه عدنان مندرس، گازیمیر، قره باغ، ایزیلدره، کهرمانلر، باسماهان، کانکایا و هتل افس
ایستگاه ها:
گازییمیر تانساش، کاراباغلار ارکانر، هتل افس آلسانکاک،  پل هوایی بایراکلی ، اسکله کارسیاکا، اسکله بوستانلی، پارک مال اژه 
مدت زمان مسیر:
مدت زمان لازم برای طی کردن مسیر حدود 60 دقیقه است هر چند که این مقدار بسته به حجم ترافیک تغییر می کند.
قیمت بلیت:
قیمت بلیت 10 لیر می باشد.

کارسیکا-ماوی شهیر (پارک مال اژه)
ساعت حرکت از فرودگاه: 
هر یک ساعت یکبار از ساعت 8:40 صبح الی 3:40 نیمه شب  
ساعت حرکت از کارسیکا-ماویشهیر (پارک مال اژه):  
هر یک ساعت یکبار از ساعت 3:00 صبح الی 23:00 شب
مسیرهای رفت و برگشت: 
فرودگاه عدنان مندرس، گازییمیر، ایزیلدره، کهرمانلر، باسماهان، کانکایا، هتل افس، کارسیاکا، ماوی شهیر
ایستگاه ها: 
گازییمیر تانساش، کاراباغلار ارکانر، هتل افس آلسانکاک،  پل هوایی بایراکلی ، اسکله کارسیاکا، اسکله بوستانلی، پارک مال اژه
مدت زمان مسیر: 
مدت زمان لازم برای طی کردن مسیر حدود 60 دقیقه است هر چند که این مقدار بسته به حجم ترافیک تغییر می کند.
قیمت بلیت: 
قیمت بلیت 10 لیر می باشد.

نقشه شهر

آب و هوا

سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹
پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

مراکز دیدنی

مراکز خرید

سرگرمی ها

رستوران ها براساس قیمت فیلتر کنید

رستوران توپجو

با توجه به موقعیت مکانی این رستوران بیشتر گردشگران ازمیر، غذاهای این محل را امتحان می کنند و همه ...

مشاهده در سایت

رستوران آیشا

در این لوکانتای (رستورانی با غذای خانگی) شیک در آباچی اوغلو خان، غذای بوسنیایی که بسیار شبیه به ...

مشاهده در سایت

رستوران هیساراونو شامبالیجیسی

یکی از معروف ترین دسرهای این رستوران شامبالی (Şambali) است که از بادام پخته شده با سمولینا، ماست و ...

مشاهده در سایت

رستوران زی بک اوجاکباشی

این رستوران دارای فضاهای باز و سرپوشیده بوده و برای صرف بهترین غذاها به همراه یک گپ و گفت دوستانه ...

مشاهده در سایت

رستوران منگولی برگرز

اگر به دنبال جایی هستید که چیزی به جز غذای ترکی میل کنید و از یک برگر لذیذ با سیب زمینی های سرخ شده ...

مشاهده در سایت

رستوران دنیز

رستوران دنیز با شعار طعم دریا و بیش از 30 سال تجربه در این زمینه، غذاهای دریایی را با محصولات و خدمات با کیفیت ترکیب می کند و آنها را در کنار زیباترین مناظر ازمیر، یعنی "کوردون" به شما ارائه می دهد.

مشاهده در سایت

نصیحت های سفر


1. بخش بزرگی از سواحل تفریحی، عمومی هستند و فقط برخی از آن‌ها به هتل ها تعلق دارند. ورود به سواحل عمومی رایگان است و اجاره تجهیزات ساحل، مبلغ کمی در حدود 6 تا 15 لیر برای شما هزینه خواهد داشت.

2. قیمت کالاها فقط در سوپر مارکت ها و فروشگاه های بزرگ ممکن است مقطوع باشد. فراموش نکنید که در مغازه ها و بازارهای خصوصی به دنبال قیمت مناسب باشید و چونه بزنید. اگر به نظرتان قیمت یک محصول خیلی بالا است و فروشنده نمی خواهد تخفیف بدهد، فقط مودبانه خداحافظی کنید و از فروشگاه خارج شوید. می توانید مطمئن باشید که در یکی از مغازه های آن اطراف، کالای مشابهی را با قیمتی بسیار جذاب تر پیدا خواهید کرد.

3. انعام دادن در واقع، در همه جای شهر یک امر عادی است. انعام در رستوران ها معمولا حدود 10 درصد است. همین مبلغ باید به راهنماها و رانندگان تاکسی هم داده شود. گردشگرانی که قصد دارند به حمام های محلی و سالن های زیبایی بروند، نباید فراموش کنند که مقدار انعام در این محل ها حداقل 20 درصد است و باید آن را بین همه کارکنان تقسیم کنید.

4. برای تاکسی گرفتن بهتر است به پارکینگ ویژه آن‌ها بروید یا از طریق تلفن با آن‌ها تماس بگیرید. با اینکه بیشتر تاکسی ها به کیلومتر شمار مجهز هستند ولی بهتر است هزینه سفر از قبل مشخص شود. در بازه زمانی نیمه شب تا 6 صبح هزینه تاکسی ها دو برابر می‌شود.

 5. گردشگران باید در نظر داشته باشند که بسیاری از هتل ها قوانین سختگیرانه ای دارند. استعمال دخانیات در محوطه برخی از مجموعه های هتل ممنوع است و یا برخی هتل ها بازدیدکنندگان خود را از ورود هر نوع غذا به اتاق های هتل منع می کنند. تمام قوانین باید هنگام ورود شما به هتل مشخص شوند.

 6. خال کوبی های حنا که در بین گردشگران بسیار محبوب است، به یک مشکل واقعی تبدیل شده اند. دلیل این امر هم آن است که لکه های غیر قابل شستشویی را روی ملحفه و حوله ها به جا می گذارند. هتل ها معمولا جریمه های سنگینی را برای آن‌ها تعیین می کنند.

7. ورود به مساجد با کفش ممنوع است. در بعضی موارد می توان آن‌ها را در کیسه قرار داد و به همراه خود به داخل برد. اگر لباس گردشگران بیش از حد باز یا روشن باشد، ممکن است به آن‌ها اجازه ورود به محوطه برخی از اماکن مذهبی داده نشود. پاها باید حداقل تا زانو پوشیده باشند و بلوز و پیراهن هم باید آستین بلند داشته باشد. زنان هم باید موی خود را با روسری بپوشانند.

8. بسیاری از رستوران‌ها و کافه ها در ماه مبارک رمضان بسته هستند ولی رستوران های هتل باز می باشند.

9. ولتاژ برق شهری 220 ولت است. بعضی از هتل ها از مولد برق خود استفاده می کنند که در این حالت قطعی برق کاملا امکان پذیر است.

10. در امنیت باشید
ازمیر به دلیل وسعت خود یک شهر نسبتا امن است، ولی با این حال مناطق خطرناک خود را هم دارد. مرکز شهر و همچنین حومه های پرجمعیت شهر به طور کلی در طول روز بی خطر هستند. اگر شب هنگام قدم می زنید عاقلانه رفتار کنید و از رفتن به کوچه های تاریک و باریک (که عمدتا در آلسانجاک و کوناک یافت می شود) خودداری کنید. از خیابان های اطراف لنگرگاه اصلی و همچنین خیابان های اطراف محل راه آهن (هلال، هالکاپینار) اجتناب کنید. در کادیفه کاله، محلی که یکی از جاذبه های اصلی شهر در آن قرار دارد نیز باید احتیاط کرد. توصیه نمی شود که شب در محلات واقع در ضلع جنوبی مسیرهای قطار نزدیک مرکز شهر پیاده روی کنید.
اگر از عقل سلیم استفاده کنید نسبتا در امنیت خواهید بود. در هر شرایطی که بودید از تماس با پلیس (155) نترسید. اداره پلیس ازمیر بخش پلیس گردشگری دارد و مسافران می توانند گم شدن گذرنامه و سرقت، یا هرگونه فعالیت مجرمانه دیگری که ممکن است قربانی آن شده باشند را گزارش دهند. کارکنان چند زبانه هستند و به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و عربی صحبت می‌کنند.

تلفن های ضروری
کد شهر ازمیر: 232
آمبلانس: 112
واحد خدمات بیماران بین المللی: 4444728
خط شکایات گردشگران: 179
پلیس: 155
آتشنشانی: 110
ژاندارمری: 156
گارد ساحلی: 158
آتش سوزی جنگل: 177


آرزومندیم از سفر خود در شهر ازمیر نهایت لذت را ببرید.

تیم مدیریت توریستگاه

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید